5)e CcidaelveSoutamt Linggadjati is geteekend! HET TEEKENEN van de overeenkomst van Linggadjati is vandaag geschied om 11 uur Ned. tijd ten huize van de Commissie-Generaal. De heeren Schermerhorn, van Mook en Sjahrir hebben tijdens de plechtigheid een toespraak gehouden. Na de plechtigheid zou dr. van Mook de bevolking van Batavia toespreken. Sjahrir is heden morgen te Batavia teruggekeerd. Het Indonesische kabinet had Sjahrir tijdens een speciale bijeenkomst te Djokjakarta gemachtigd tot teekening. Een door het Indo nesische ministerie van voorlichting uitgegeven communiqué zegt, dat het kabinet heeft goedgekeurd, dat de Indonesische delegatie de origineele onttverp-overeenkomst teekent in overeenstemming met de resolutie van de centrale nationale commissie, aangenomen tijdens de deze maand te Malang gehouden vergadering. Vrijwilligers naar Nieuw-Guinea Griekenland rijp om geplukt te worden Kan het schip nieuwe lading krijgen MAANDAG 24 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20326. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, 1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J7e JAARGANG No. 11045 Hoofdredacteur: TH. WTLMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per tri.m. Bij contract belangrijke korting. Schijnheiligheid FR zijn maar weinig verschijnselen in het leven, die zóó ergerlijk en onverdraag lijk zijn, als de schijnheiligheid de wel overwogen, geraffineerd-beredeneerde en perfect-gesoigneerde huichelarij Een katholiek, die in zijn particulier leven uiterlijk en innerlijk slecht leeft, geeft nog niet zóóveel ergernis' als een katholiek, die uiterlijk vroom doet en innerlijk slecht is: zedeloos, onrechtvaardig, liefdeloos. Maar over de schijnheiligheid in het par ticuliere leven willen wij nu niet schrijven. Wij willen nu even de aandacht^vestigen op wat we zoudén kunnen noemen: de offi- cieele huichelarij in het openbare groote wereld-gebeuren. Verleden week wezen we daarop in een artikeltje: „groote ongerustheid", waarin wij constateerden, dat de onder den val- schen schijn van democatie in Duitschland en ook in eenige staten van Zuidoost-Euro pa heerschende dictatuur en daaruit voort vloeiende terreur reden geeft voor groote ongerustheid voor de toekomst. Vandaag willen wij citeeren uit het laatst verschenen nummer van het weekblad „De Linie": Dat aan de Nazi's tallooze misdaden ver golden worden, die zij den volkeren van Europa berokkend hebben, is een eisch der gerechtigheid. Dat groote bevolkingsgroe pen van Duitschland evenwel voorgelicht en heropgevoed moeten worden met leu zen en methoden, die een jammerlijke aan fluiting zijn der democratische principes (waarvoor deze Wereldoorlog immers ge voerd werd), dat is een schijnheiligheid die maar al te veel voedsel geeft aan gevaarlij ke rancune, die opnieuw in tal van nihilis tische Duitsche middens woekert. In een hoofdartikel- wijst het katholieke weekblad „Die Fursche" (Weenen, 8 Maart 1947) op het schandelijke feit, dat nog steeds millioenen Duitsche en Oostenrijk- sche krijgsgevangenen en dwangarbeiders als slaven in den vreemde geëxploiteerd worden. „Een zee van leed en tranen over stroomt lang na het einde van den oorlog steeds -nog de Europeesche velden". Het blad wijst erop, dat het dezelfde kerkelij ke instanties zijn (van Kardinalen tot een voudige dorpskapelaans, die in de Nazi jaren niet ophielden te protesteeren tegen de wantoestanden), die ook thans blijven hameren op de verkeerde handelwijzen, waarvan millioenen gezinnen het slachtof fer zijn. Als voorbeeld citeert het uit een brief van Kardinaal Mindszenthy van Bu dapest aan de Fransche ambassade aldaar: „Terwijl de vredesconferentie vergadert, worden nog steeds honderdduizenden men- schen in doodelijke koude uit het Donau- gebied gedeporteerd en, uit hun bestaan gerukt, tot slaven verlaagd, triumfeeren in stincten van de meest ongeremde vervolging over de primitiefste menschenrechten". Ziehier de officieele schijnheiligheid! Men protesteert met felle verontwaardiging tegen een systeem, men bestraft onbarm hartig alle aanhangers' van dat systeem als politieke misdadigers terwijl men zelf eenzelfde systeem in practijk brengt! De tragedies, die zich daarbij afspelen, zijn even wraakroepend als die der Nazi's. Moge Gods wraak worde gekeerd door het leven en streven van oprechte christe nen, die in practijk willen brengen de christelijke leer, de christelijke moraal.... Nu Modjokerto De Indonesische delegatie hééft voorts instructie ontvangen, een spoedige oplos sing te eischen inzake „alle overtredingen door de Nederlanders van de wapenstil standsvoorwaarden in het algemeen en in zake de kwestie Modjokerto in het bijzon der". Een correspondent van Aneta, die een bezoek heeft gebracht aan het geïnundeer de gebied meldt, dat het water reeds vrijwel overal tot beneden het wegdek is gedaald. Door de inundaties zijn 2000 H.A. Sawah- grond verloren gegaan in Sidoardjo en Krian. Volgens mededeelingen van het bin- nenlandsch bestuur is hierbij 2400 ton rijst verloren gegaan. De republikeinsche regent van Modjokerto heeft tegenover Aneta ver klaard, dat het republikeinsche bestuur werkt in volkomen harmonie met de Ne- derlandsche autoriteiten. In het „accoord over Modjokerto" is vastgesteld, dat men gezamenlijk praktisch werkzaam zal zijn in het belang van land en volk en de moei lijkheden in gezamenlijk overleg zal trach ten op te lossen. De republikeinsche opperbevelhebber Soedirman heeft een anderen kijk op het geval. Volgens Agence France Presse heeft hij verklaard, dat de Nederlanders het be stand openlijk hebben geschonden, en aan het republikeinsch-Indonesische persbureau „Antara" heeft hij medegedeeld, dat de Ne- Truman gooit „deloyale" elementen er uit President Truman heeft aan alle depar tementen en bureaux van de regeering der Vereenig de Staten order gegeven, onmid dellijk maatregelen te nemen ter voorko ming van het indringen van „deloyale" personen in de gelederen van het perso neel. Het besluit van den president is geba seerd op gegevens, verstrekt door de com missie voor loyaliteit, van de afgeloopen drie maanden. In het rapport van de com missie wordt gezegd: „De mededeelingen over de recente Canadeesche spionnage-af- faire, de op communistischen leest ge schoeide activiteit van sommige leiders en leden van een organisatie van regeerings- ambtenaren. alsmede de huidige ontdek- kingen omtrent deloyale ambtenaren, ver schaffen voldoende bewijs om goedwillen- den er van te overtuigen, dat er inderdaad een dreiging bestaat". HET PROBLEEM „POLITIEKE DELINQUENTEN" /~VP EEN PERSCONFERENTIE hêeft de Minister van Justitie, mr. Van Maarseveen, medegedeeld, dat hij een verzoek heeft ontvangen van zijn ambtgenoot van Over- zeesche Gebiedsdeelen, om politieke delinquenten over te brengen naar Nieuw-Gui nea, zulks voor werkzaamheden, welke tot heden verricht werden dóór Japansche krijgsgevangenen, die naar hun land teruggevoerd worden. De minister heeft een commissie benoemd, die deze kwestie kreeg te onderzoeken. Deze commissie kwam tot de conclusie, dat overbrenging op groote schaal niet mogelijk is. Jeugdige politieke delinquenten. Wel zou de minister van Overzeesche Ge biedsdeelen aan eenige honderden arbeids krachten uit de rijen d'er politieke delin quenten geholpen kunnen worden. Dat zijn dan menschen, die tot interneering veroor deeld worden en vrijwillig derwaarts gaan. Als ze niet willen behoeven ze niet ■te gaan. Er is wel eens over gesproken om het eiland Borkum aangewezen te krijgen als interneeringsoord, maar dat hebben we nog niet, verklaarde de heer Van Maarseveen. Ten aanzien van de jeugdige politieke de linquenten verklaarde de minister, dat hij de beide zoogenaamde open kampen, waar er zijn ondergebracht, heeft bezocht. De er varingen met deze kampen zijn gunstig. Er is practisch geen bewaking. De jeugdige delinquenten werken iri verschillende be drijven buiten deze kampen. Ze worden be geleid door een enkelen béwaker en 'ze zouden gemakkelijk kunnen ontsnappen. Maar de mentaliteit is zoo, dat men den kampcommandant niet - in moeilijkheden wil brengen. Teekenend is ook dat een ont snapte door zijn vader is teruggebracht. Het is de bedoeling vóór 1 Juli te doen uitmaken, welke jeugdige delinquenten te recht moeten staan, welke naar huis ge zonden kunnen worden en welke voor waardelijk buiten vervolging kunnen wor den gesteld. Heropvoeding. Ten aanzien van de heropvoeding in de andere kampen is de opzet de menschen tot democratische gezindheid' te brengen. Ver der kan men politiek niet gaan. Het overi ge dient te geschieden door geestelijke en sociale verzorgers. Met de gewone gevangenen wil men een andere richting uitgaan, namelijk die van GEEN ZOMERTIJD. Naar wij vernemen heeft de Nederland sche regeering besloten dit jaar in ons land den z.g. „zomertijd" niet in te voeren. - de arbeidstherapie om hen aldus te hel pen reclasseeren. Dat wordt door een com missie voorbereid. Wettelijke maatregelen zijn ten deze te wachten. Daarbij steunt men op de ervaringen bij de politieke de linquenten opgedaan. Duitsche oorlogsmisdadigers. In verband met de berechting van bui- tenlandsche oorlogsmisdadigers, die tij dens de bezetting in ons land optraden, herinnerde de minister er aan, dat in Fe bruari de bijzondere Raad van Cassatie heeft uitgemaakt, dat de Nederlandsche strafwet niet van toepassing is op militai ren der bezettende macht, die in militair verband strafbare feiten hebben begaan. Toen deze uitspraak bekend werd, zijn stap pen genomen om te komen tot een wette lijke voorziening. Deze zal binnenkort in de Tweede Kamer behandeld kunnen wor den. De lijst van bedoelde oorlogsmisdadigers bevat ongeveer 1000 namen; 440 van hen zijn aan ons land uitgeleverd, afgescheiden van degenen, die nog hier waren en gear resteerd werden, als SD-agenten, Duitsche politie-menschen e.d. Bijzondere Raad van Cassatie. De Bijzondere Raad van Cassatie zal met het oog op het feit, dat de berech ting zoo spoedig mogelijk tot het verleden moet behooren worden uitgebreid met een kamer van drie leden ter behandeling van de eenvoudiger zaken. Spoedige berechting van zware gevallen. In verband met een vraag, waarom de inmiddels ontsnapte SS-er Mooyman nog niet berecht was, deelde de minister mede, dat hij gezegd heeft het nuttig en noodig te achten, dat zware gevallen, ook voor aanstaande figuren uit den N.S.B., spoedig berecht zouden worden. Op het departe ment is men ten deze diligent, maar wel moet bedacht worden, dat de procureurs fiscaal het buitengewoon druk hebben. derlanders in republikeinsche uniform en onder rood-witte vlag Modjokerto zijn bin nengetrokken. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft deze verklaringen cate gorisch tegengesproken. SCHERMERHORN EN VAN POLL JfAAR NEDERLAND? In de omgeving van de Commissie-Gene raal acht men het practisch zeker, dat prof. Schermerhorn en de heer Van Poll om streeks half April voor korten tijd naar Ne derland zullen komen teneinde met de Ne derlandsche regeering over de vervanging van Commissaris-Generaal De Boer en an dere aspecten van de situatie in overleg te treden. Minister Jonkman heeft naar AJ^.P. verneemt de Commissie-Generaal geluk-' gewenscht met het resultaat en haar ver zocht den heer Sjahrir te willen mededee- len, dat wij met hem vertrouwen in het welslagen onzer samenwerking tot oplos sing van de nijpende problemen van her stel en opbouw. Bij de bezetting van Modjokerto nabij Soerabaja door de Nederlandsche troepen bleek, dat de nood der bevolking, welke ontstaan was door de inundaties, die door de republikeinen veroorzaakt waren, zeer groot was. Bovenstaande foto geeft een beeld van de overstroomingen in Soerabaja. Onrust van buitenaf georganiseerd De Amerikaansche regeering heeft zoo juist geheime documenten gepubliceerd met betrekking tot den economischen en politieken toestand van Griekenland en Turkije. Deze documenten hebben ten grondslag gelegen aan de actie van presi dent Truman. Rusland wordt er in be schuldigd, een zenuwen-oorlog tegen Tur kije te voeren, terwijl voorts wordt gecon stateerd, dat een grootscheepsch plan is uitgewerkt, om Griekenland onder com munistische overheersching te brengen.. In één der documenten doen de V.S. het voorstel, dat Engeland Cyprus can Grie kenland zal afstaan. Een document schrijft de verslechtering NU DE „BEHRMAN-KWESTIE" GEREGELD IS Inzake de regeling, welke tusscher de Nederlandsche-Indische regeering in het Amerikaansche ministerie van buitenland- sche zaken is tot stand gekomen met be trekking tot de affaire met de „Martin Behrman" wordt officieel nader medege deeld: Teneinde de gerezen moeilijkheden uit den weg te ruimen en rekening houdend met het feit, dat de „Martin Behrman" reeds naar Cheribon onderweg was voor dat de nieuwe Indische in- en uitvoerrege ling was afgekondigd, heeft de Neder- landsch-Indische regeering zich bereid ver klaard, aan de „Martin Behrman" een wet tige lading te geven, zoodat door het schip gelijke vrachtpenningen zullen wordei ver diend; voorts heeft de Nederlandsch-Indi- sche regeering zich bereid verklaard de reederij schadeloos te stellen voor de kos ten, die veroorzaakt zijn wegens het op brengen van het sckip van Cheribon naar Tandjong Priok, welke tegemoetkoming eventueel door arbitrage kan worden be paald. De Nederlandsch-Indische regeering is echter slechts dan tot deze tegemoetkoming bereid, indien de Isbrandtsen Stoomvaart DE FRANSCHE REGEERING GERED. De Fransche coalitie-regeering van Paul Ramadier is Zaterdag gered, dank zij se paraat genomen besluiten van alle vier deelnemend partijen om in de regeering vertegenwoordigd te blijven. Van niet-of- iickele doch betrouwbare zijde verluidde, dat de M.R.P.-fractie (waartoe Bidault, dié thans te Moskou confereert, behoort) met zeventig tegen vijf en twintig stemmen ten gunste van de regeering heeft beslist. De socialistische fractie, die eveneens een be sloten vergadering hield, nam eenzelfde besluit met een dertig tegen een en twin tig stemmen. De radicale fractie besloot bij stemming gebleken meerderheid van twee stemmen tegen de regeering als een te kleine marge te beschouwen om er de re geering aan op te offeren. De communisti sche fractie ten slotte machtigde haar mi nisters aan te blijven, ofschoon de com munistische leden van de nationale verga dering zich onthielden van de stemming over de militaire credieten voor Indo- China. De motie van vertrouwen is met 411 stemmen vóór aangenomen. De communis ten onthielden zich van stemming. DE' BURGEROORLOG IN PARAGUAY. Naar uit Asuncion vernomen wordt heeft president Morinigo van Paraguay zich met de opstandelingen in verbinding gesteld, om te onderhandelen over het beëindigen» van den burgeroorlog. Deze hebben toen een soort ultimatum overhandigd, waarin aftreden van president Morinigo, vorming van een regeeringscom- missie bestaande uit drie generaals en on middellijke uitschrijving van algemeene verkiezingen wordt geëischt. De president heeft dit ultimatum niet aanvaard. GEMATIGDE EISCHEN VOOR DE EINDEXAMENS. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling van den. minister van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen, te bevorderen, dat, indien kolenschaarschte of gebrek aan leerkrachten hiertoe aanleiding hebben ge geven, met betrekking tot de eindexamens dit jaar aan scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs toestem ming zal kunnenVworden verleend tot het vaststellen van eigen schriftelijke opgaven in die vakken, waarin onder normale om standigheden gebruik werd gemaakt van centraal schriftelijk werk. Maatschappij harerzijds verklaart, dat zij geen maatregelen in de Vereènigde Staten zal nemen tegen 0"- lading, die zij zal ver krijgen, daar anders alleen ladingen, be stemd voor Europeesche havens zouden kunnen worden gegeven. De Ameiikaan- sche regeering beschouwd deze aangelegen heid thans als afgedaan. De „Isbrandtsen Line" heeft echter gis teravond in een aan de pers verstrekt com muniqué geprotesteerd tegen bovengenoem de regeling. Lading aan Ned.-Ind. Beheersinstituut toegewezen. Het Nederlandsch Landgerecht te Batavia heeft zich hedenmorgen ten gunste var den eisch van het Nederlandsch-Indisch Be heersinstituut ten aaryzien van de lading van de „Martin Behrman" uitgesproken. De uitspraak werd bij verstek gedaan, daar noch kapitein Gray, noch Ryan aanwezig waren. Hoover over Duitschland Europa's economie hangt samen met de Duitsche. Oud-president Hoover heeft voor presi dent Truman een derde rapport over zijn missie naar Europa opgesteld, waarin hij een program voor de stimuleering van den Duitschen export uiteenzet, dat de Brit- sche en Amerikaansche belastingbetalers, die thans, aldus Hoover, bijna 600.000000 dollar per jaar betalen om de Duitschers van verhongering te redden, van hun zwa den last zal moeten verlossen. Hoover achtte slechts één weg naar het herstel van Europa mogelijk, n.l. die der productie en hij wees er op, dat de geheele economie van Europa samenhangt met de Duitsche, zoodat de productiviteit van Europa niet kan worden hersteld zonder dat Duitschland er aan deel kan nemen. DE BEUL VAN MUSSOLINI. Volgens een door het Italiaansche blad „Unita" gepubliceerd communiqué van het secretariaat der Italiaansche communistische partij is „kolonel Valerio", die Mussolini heeft geëxecuteerd, de schuilnaam van den communist Walter. Audisio. „Kolonel Vale rio" had op voorschrift van zijn partij tot nog toe zijn incognito gehandhaafd, maar wegens de actie die „van fascistische zijde door reactionairen en neo-fascisten" wordt gevoerd, was men van meening, dat verdere geheimhouding als een terugtrekken uit gelegd zou kunnen worden. DE PAUS CANDIDAAT VOOR NOBELPRIJS? De Nobel-stichting heeft medegedeeld, dat de Nobelprijzen vergroot zulJen worden van 121.524 kronen tot 146.115 kronen van dit jaar af, dank zij de vrijdom van belas ting, door de Zweedsche regeering verleend. Voor den Nobelprijs voor den vrede 1947 worden o.a. voorgesteld paus Pius XII, Gandhi en sir John Boyd'Orr, de voorzitter van de F.A.O. (Food and Agriculture Or ganization). De beslissing hierover zal val len in November a.s. VIETNAM HET MEEST KATHOLIEKE LAND VAN AZIë. 100.000 Martelaren. Het thans zwaar geteisterde Vietnam is naar verhouding het meest Katholieke land van Azië, uitgezonderd de Philippijnen. Er zijn 2 millioen Katholieken met 1500 pries ters. Alleen reeds de vervolging onder Kei zer Tu Due, in de 19de eeuw. eischte het leven van 115 priesters, 100 kloosterzusters en 40.000 leeken. Momenteel telt Vietnam 100.000 martelaren. der economische omstandigheden en de groeiende onrust in Griekenland toe aan de onder leiding der communisten staande linksche organisaties. Uit de toenemende onbeschaamdheid der Earn en de Noorde lijke buurstaten van Griekenland" trekt men in het document de conclusie, dat Grie kenland „rijp om geplukt te worden" wordt geacht. Er is voldoende bewijs, al dus het rapport dat de guerillastrijders worden geoefend en bewapend in het bui tenland, alvorens naar Griekenland te wor den gezonden om daar te vechten volgens instructie van het ..nationale bevrijd'ngs- front", dat zijn hoofdkwartier buiten Grie kenland heeft. In zake Turkije wordt in één der docu menten geconstateerd, dat de Turken niet veel kunnen doen tegen de Russische zenu wen-oorlog, maar dat zij elke poging om hun territoriale integriteit en hun souve- reiniteit te schenden, met geweld van wa pens zullen keeren. De Balkan-commissie verlaat Griekenland. De commissie der Vereenigde Naties tot onderzoek van den guerillastrijd in Grie kenland begon gisteren het land te verla ten na twee maanden van moeizamen ar beid en conflicten. Na een kort bezoek aan Sofia en Belgrado zal zij te Genève haar eindrapport opstellen. Uit een onofficiecle stemming bleek, dat de meeste led^n van meening zijn, dat buitenlandsche hulp in de Grieksche troebelen een essentieelen fac tor vormt. Op dit punt loopt er echter in de commisie een zelfde scheidslijn als in den Veiligheidsraad. C3IIOIIC 0 IIC3IIOIIOIIOIICDIIO 0 Voetbaluitslagen K.N.V.B. Eerste klasse 0 DISTRICT I. E. D. O.Feijenoord 21 Hermes E. V. S.—'t Gooi 4—1 R. F. C D. W. S. 3—0 EmmaAjax 22 A. D. O.—Sparta 5_2 DISTRICT II. NeptunusD. F. C. 14 De VolcwijckersHaarlem 2—5 Blauw WitExcelsior 31 Xerxes—D. O. S. 25 D. H. C.Stormvogels afg. DISTRICT III. QuickVitesse 20 A. G. O. V. V N. E. C. 2—3 Go AheadEnsche 30 TubantiaHeracles 01 Be QuickWageningen 32 DISTRICT IV. R.K.T.V.T/.De Baronie DNL 30 Willem IIHelmond HelmoniaB. V. V. N. A. C.Longa VlissingcnN. O. A. D. DISTRICT VI. BrabantiaSportcl. Emma Eindhoven—P. S. V. BleijerheideM. V. V. MauritsDe Spechten Limburgia—Sitt. Boys 0—2 0—0 5—2 1—2 5—2 0—5 0—3 5—3 1—1 011 CD 11 CD 11C311 CD 11 CD 11 CD 11011011 CDi BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan te Wassenaar (H. Willibrordus) den Weleerw. Heer A. Bregten; tot Kapelaan te Haarlem (O.L. Vr. Rozenkrans), den Weleerw. Heer J. A. M Rohde, die Kapelaan was te Dord recht (H. Ant. v. Padua). Een koJiAeZtje... Wat is een vurig katholiek? „De vurigheid van een katholiek als ka tholiek zal zich allereerst toonen in het ver krijgen van een inwendige gesteltenis, be staande in een volkomen overgave aan de niet waarneembare werkelijkheden, die hem door zijn religie 2ijn medegedeeld, in een daadvaardig verlangen naar vereeni- ging met God, dat niet zelden een uiterste zelfverloochening veronderstelt". M. Molenaars M.S.C. WEERSVERWACHTING ENKELF MAARTSCHE BUIEN. Aanvankelijk tijdelijk krachtige ia- o ter wat afnemende wind tusschen West en Noord-West. Zwaar bewolkt, g later met tijdelijke opklaringen, o vooral aanvankelijk nog enkele buien 5 van regen, hagel of natte sneeuw. Ver- o der daling van temperatuur, doch in g den komenden nacht nog geen nacht- g vorst. iooooooooooooooooooooooooooooooooooooooS

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1