Kynologische vereeniging te Leiden? Kampschöer sprak over „Emigratie'' WIE GOOIT ER GELD WEG? 8EL OP 24037 v. d. Werllstraat 4 Leiden Machinale vernietiging van archieven Fa. F. P. KLUIVERS ZOON ZATERDAG 22 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA i Teneinde ook in onze stad te komen tot de oprichting van een afdeeling Leiden en Omstreken van de Kynologische Vereeni ging heeft zich hier ter stede een commis sie gevormd met het doel plannen onder oogen te zien om tot de oprichting van een dergelijke afdeeling te komen. In deze commissie hebben zitting genomen de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, prof. dr. A. J. M. Holmer, lid van den Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Ne derland, de plaatselijke dierenartsen en. enkele ingezetenen uit Voorschoten èn Oegstgeest. Reeds bestaat er een Kynolo- genclub te Voorschoten en Wassenaar, waarvan de leden te kennen hebben gege- ven tot de op te richten afdeeling te wil len toetreden. Deze commissie heeft reeds contact gezocht met den Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Nederland, die van zijn kant alle mogelijke medewerking heeft toegezegd. Met de oprichting van de ze vereeniging stelt men zich ten doel de hondenliefhebbers samen te brengen, hun de gelegenheid te geven op clubmatches met hun honden te verschijnen en voorts door het houden van lezingen, filmavon den en demonstraties de belangstelling voor het dier te wekken. Als eerste poging om tot dit doel te ge raken had de commissie gisteravond in den foyer der Stadsgehoorzaal een filmavond belegd, waarin de in opdracht van de Fe- lixfabrieken te s-Gravenhage vervaardigde film, „Van trouwe oogen en kwispelende staarten' werd vertoond'. Het was voor het comité, dat met groote activiteit een en ander had aangepakt, een blijde gewaar wording, dat zoovelen aan de uitnoodi- ging hadden gehoor gegeven; de zaal was geheel bezet, terwijl op het laatste mo ment nog stoelen moesten worden bijgezet. De film, welke door de aanwezigen met groote belangstelling werd gevolgd, toon de ons 'het hondenleven in al zijn rijke ver scheidenheid op treffende wijze. Tal van zeldzame rassen, vaak onder de moeilijk ste omstandigheden door den cineast, den heer W. Beets Jr opgenomen, trokken aan het oog voorbij. Bijzonder geslaagd waren wel de opnamen van een pointer, een ja gershond, speurend naar zijn prooi, de verfilming van een meute en de aan na tuurschoon zoo rijke beelden van de schaapskooi. Kortom een film van rijken inhoud, waarop men niet'-spoedig uitgeke ken raakt en die ons vol bewondering doet staan van de aanhankelijkheid van onzen trouwen viervoeter. Vermeldenswaard is nog, dat ruim vijf jaar geleden onder zeer moeilijke omstandigheden met de opnamen werd begonnen, moeilijk omdat zij ver band! hielden met het door de Duitschers afgekondigde fotog'rafeerverbod. Gezien de groote belangstelling, welke voor de zen avond bestond, zal nog een herhaling Communistische premier bezocht Aartsbisschop Stepinac in de gevangenis Dr. Vladimir Bararitsj, de communisti sche eerste minister van Kroatië, bezocht onlangs Aartsbisschop Stepinac in de Le- poglava-gevangenis te Zagreb, waar deze verblijft na zijn veroordeeling tot 16 jaar dwangarbeid. Toen Bakaritsj de cel van den Aartsbis schop betrad en hem aansprak met „Uwe Eminentie", onderbrak de Prelaat hem door er op te wijzen, dat hij „de gevan gene Stepinac" was. Dit was een duide lijke verwijzing naar het feit, dat de rechtbank alle getuigen, die den Aartsbis schop bij zfjn titel noemden, onderbrak en hen dwong te spreken over „den gedaag de Stepinac". Niettemin gebruikte Bakaritsj den titel v/eer en zeide „uit den grond van zijn hart" te wenschen, dat de Aartsbisschop zoo spoedig mogelijk vrij zou komen. Hij zeide, dat. indien Mgr. Stepinac een gratie ver zoek zou willen onderteekenen, men er on middellijk gunstig op zou beschikken. Mgr. Stepinac zou dan kunnen gaan waarheen hij wilde, b.v. naar Amerika, omdat hij vanzelfsprekend niet in Joego-Slavië zou kunnen blijven. Volgens het verslag antwoordde de Aarts bisschop van Zagreb kortweg: „Ik zal nie mand om mijn invrijheidstelling verzoe ken. Het uiterste dat ik zou willen doen, is vragen om een nieuwe openbare behan deling van mijn zaak, doch in dit geval zou ik verzoeken niet door de communis tische partij, maar door mijn volk geoor deeld te worden. Ik vrees niet om te ver schijnen voor het volk op het Jalcicplein (het grootste plein in' Zagreb). Wat het voorstel, om het land te verlaten betreft: ik verklaar plechtig, dit nooit te zullen doen. Ik wil bij mijn volk blijven, zelfs indien ik in de gevangenis ben. God zal mij de kracht geven om alles te doorstaan ge durende de jaren, die Hij mij nog wenscht te laten leven." Volgens goed ingelichte persoonlijkhe den te Zagreb, was het bezoek van Baka ritsj ongetwijfeld een gevolg van de pro testen uit Joego-Slavië en de geheele we reld tegen de veroordeeling van Mgr. Ste pinac en de gevangenisstraf, die hem werd opgelegd. Kort na het proces gingen er te Zagreb geruchten, dat de Joego-Slavische regee ring een amnestie in dusdanige termen voorbereidde, dat Mgr. Stepinac onmid dellijk zou kunnen worden vrijgelaten. Om onverklaarbare redenen hebben dé autori teiten te Belgrado dit idee echter opge geven en begonnen zij naar andere mid delen^ uit te zien, om het vraagstuk Ste- pxnac" op te lossen. Premier Bakaritsj nam vroeger actief deel aan de agigatie tegen den Aartsbis schop, doch in een op 29 Januari afgeleg de verklaring, beweerde Bakaritsj, dat „de betrekkingen tusschen de Katholieke Kerk f n regeering sinds vorig jaar aanmer kelijk verbeterd waren." Dit luidt beslist op het pogen van den premier, om het conflict tusschen de Ka tholieke Kerk en de Joego-Slavische re- geering tot geringe proporties te herlei den en hij beseft klaarblijkelijk, hoe dit conflict aan de autoriteit zijner regeering m Joegoslavië zelf, zoowel als aan haar leputatie in het buitenland afbreuk heeft gedaan. op 31 Maart en 2 en 3 April gegeven wor den, eveneens in den foyer. Kort daarop zal een oprichtingsvergadering worden ge houden. COMMISSIE OPLEIDING MEDISCHE STUDENTEN. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan prof. dr. W. A. Kuenen te Leiden op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie in zake de prac- tische opleiding van medische studenten, onder dankbetuiging voor de belangrijke door hem in deze functie bewezen dien sten. Tot lid van bovengenoemde com missie zyn benoemd: dr. A. J. Boekelman te Utrecht, prof. dr. P. H. C, van Gilse te Leiden, prof. dr. F. S. P. van Euchem te Groningen en als plaatsvervangend lid prof. dr. A. den Bokkel Huinink te Utrecht. MATTHAUS-PASSION. Het publiek wordt er op attent ge maakt, dat bij de uitvoering der Mat- thaus-Passion op Dinsdag 25 Maart a.s. in de Pieterskerk zoowel de ingang aan de Kloksteeg als die aan de Pieterskerk gracht geopend zullen zijn. De plaatsvakken zijn alle duidelijk in de Kerk aangegeven, terwijl alle plaats bewijzen recht geven op een zitplaats binnen het vak op de toegangskaart aan gegeven. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen Indisch recht: de heer en: L. Pronk te Scheveningen, J. Maats te Alkmaar,, J. Smalt te Amster dam J, A. van Opijnen te 's-Gravenhage, T. Banan te Leiden, Winoto Soewarno te Leiden; doctoraal examen Indisch recht: de dames: N. Th. Juch te 's-Gravenhage, B. Snel te 's-Gravenhage, J. Maas te Oegst geest; taalkundig candidaatsexamen Indo logie: de heeren: N. P. A. van Maarle te Leiderdorp; E. M van Emmerik te Haar lem; candidaatsexamen Letteren en Wijs begeerte (Fransche taal): mej. C. J. L. M. Sickinghe te Zeist. Op 25 Maart a.s. hoopt de heer J. Bonarius den dag te herdenken, waar op hij voor 25 jaar in dienst kwam als timmerman bij Gemeentewerken. De of- ficieele huldiging heeft op genoemden datum plaats aan de Stadswerf door het Gemeentebestuur en collega's des mor gens om 10 uur. BONKAARTEN AFHALEN. De uitreiking van bonkaarten K 705, als mede textielkaarten VA 705, vindt als volgt voortgang (bonkaart 703 voor inleverings in wisselingsbon meenemen). Maandag letter S vanaf Sjaardema tot en met Spitzen Maandag tevens schoenenbonnen afha len voor letters A, B, C en D. In de opgave van gisteren inzake de da gen, waarop nieuwe bonkaarten kunnen worden afgehaald, is een fout geslopen. Op Woensdag 26 Maart zijn aan de beurt de namen S (voortgezette letter S) vanaf Stiasny tot en met einde letter S. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 Maart 13 uur tot Zaterdag 29 Maart 8 uui waarge nomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid Hooigracht 48, Telefoon 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. BURG. STAND. Geboren: Maria Cornelia Josephina, d. van W. P. Zwetsloot en J. Owel; Anna Ma ria, d. van H. J. Wansink en A. Hooger- vorst; Paulus Jacobus, z. van P. de Tombe en S, van As; Gerrit. z. van J. van der Mark en W. H. Pijnnaken; Pieter Floris, z. van D. Waaning en J. Scheepmaker; An- dries, z. van A. van der Reijden en J. Swa- nenburg. Overleden: W. P. Wijting wedpr. 78 j.; J. W. A. Kouwenhoven zn. 1 maand; I. van der Post man 52 j.; M. M. J. Schouten wed. van A. C. Planken 71 j.; W. van Meygaarden huisvr. van A. Leupe 57 j.; J. H Pannekoek zn. 2 weken; L. K. Pouw wed. van N. Wa- genaat 64 j. Waarom gewacht tot morgen, 'n Telefoontje verlicht Uw zorgen KATWIJK Middenstand. Donderdagavond hield de afd. Katwijk, onderafd. van den Dioc. Middenstandsbond, haar jaarverg. in het Parochiehuis onder voorzitterschap van den heer G. Ouwerling. Na een hartelijk wel komstwoord werd het jaarverslag uitge bracht, dat getuigde van een bloeiend le ven in de afd. Sinds de heroprichting is het ledental verdubbeld. De Middenstand schijnt nu eens in te gaan zien, dat hij thuis hoort in zijn Standsvereeniging. Allen wordt dank gebracht voor hun medewer king. De penningm., de heer Joh. v. Schie, brengt verslag uit over het fir.ancieele ge deelte. Bij monde van den heer Verhoeve bracht de controle-commissie verslag uit. Het kassaldo bedraagt ƒ400.Aan het Hoofdbestuur werd verzocht een bijdrage voor het Chr. Janssenfonds. De voorz. on derstreepte dit nog eens goed. Er zal hier voor een inteekenlijst rondgaan op Zondag 23 Maart, wanneer het Patroonsfeest ge vierd wordt met H. Mis en ontbijt. Neemt hie notitie van. Wie dien morgen verhin derd zou wezen, wordt thuis bezocht. Ver volgens zang het parochiaal jongedames koor, onder leiding van den heer Durvil, een viertal zangnummertjes. Dit was iets nieuws, wat zeer in den smaak viel. Hierna zette de G. A. in een z.g.n. „10 minuten voor den G. A.", uiteen wat men onder werke lijke cultuur dient te verstaan. Hierna weer vier nummertjes zang. Een en ander lokte veel applaus uit en dank van den voorz. De aftr. bestuursleden, de heeren Ouwer ling, N. v. Maren, Joh. v. Schie en Chr. verplanken, werden bij acclamatie herko zen. Het waa een geanimeerde vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN Stille Omgang. Het genootschap van den Stillen Omgang te Leiden zal op 20 April het 25-jarig bestaan vieren. De afd. Katwijk a. d. Rijn van dit genootschap hoopt aan de Vereeniging bij dit jubilé een feestgave aan te bieden. De leden zullen dezer dagen in de gelegenheid worden ge steld daadwerkelijk hun belangstelling voor dit feest te toonen. LANGERAAR Afscheidsavonden. Hoezeer de paro chie Langeraar meeleeft met haar geestelij ken blijkt wel bij het afscheid van kapelaan N, Bijl, die benoemd is tot pastoor te Wie- ringen. Eerst namen de meisjes der Vrou welijke Jeugdbeweging, als Maria-Congre- gatie, Kath. Actie meisjes en Gidsenbewe ging afscheid van hun directeur en aalmoe zenier. Vervolgens deden het de leden der H. Familie afd. Vrouwen en Mannen en de overige parochianen. De hier gesproken afscheidswoorden werden omgeven door muziek en zang en zoo kreeg dit afscheid nog een fleurig karakter. De pastoor sprak een zeer hartelijk afscheidswoord, waarin hij vooral dank bracht voor de groote ijver en toewijding, waarmede deze priester ge arbeid heeft in onze parochie in de zielzorg en de geestelijke vereenigingen. Namens de geheele parochie bood pastoor een som geld aan, welke de nieuw benoemde pastoor naar eigen goeddunken kan aanwenden. Spr. besloot met de woorden: „Gansch Lan geraar dankt u oprecht, moge u met Gods zegen met succes arbeiden op Wieringen". Kapelaan Tweehuisen sprak namens de kapelaans een dankwoord voor de voortref- relijken omgang en het goede voorbeeld ge geven door den ijver en regelmaat waar mede kapelaan Bijl zijn werk verrichtte. De heer C. Volgering sprak namens de H. Fa milie. Hij dankte den scheidenden direc teur voor al den arbeid en feliciteerde met de pastoorsbenoeming. Tot slot sprak ka pelaan Bijl zijn afscheidswoord en \yeder- keerig was ook hij zeer dankbaar voor al les wat hij gedurende de ruim 4 jaren die hij heeft mogen arbeiden in Langeraar, hier heeft ondervonden. Daarom zal hij deze pa rochie niet vergeten en gedenken in het H. Misoffer. LEIMUIDEN Bouwvakarbeidersbond. Woensdag avond hield de R.K. Bouwvakarbeiders- bond „St. Jpzef' een ledenvergadering in café van Graas*. De heer Werkhoven hield een bespreking over het consumentencre- diet en de sociale wetgeving. Na de bespre king kwamen van verschillende zijden de vragen los. Nadat alle vragen betreffende het consumentencrediet op bevredigende wijze waren opgelost, kwamen nog vele in lichtingen over ongevallen buiten dienst verband en ziekenhuisverpleging, alsook over de te lage loonklasse in deze gemeen ten ter sprake. Op eenvoudige, zakelijke manier wist de heer Werkhoven ieder in te lichten, waarvoor hij dan ook bij zijn vertrek een hartelijk dankwoord van den voorz. mocht in ontvangst nemen. Verschillende huishoudelijke zaken wer den nog besproken. Allereerst, dat het voor- loopig bestuur nog minstens dit jaar ge handhaafd blijft en ieder, die nog niet voor zien was, gaarne het K.A.B,-insigne wilde aanschaffen en dragen. Op voorstel van het bestuur werd de heer A. v. d. Drift, als bode aangesteld voor het innen der contri- butiegelden; gen. heer is reeds bode van St. Deus Dedit en getracht zal worden, zoo mogelijk, met alle afd. der K.A.B. te zamen over één bode te kunnen beschikken. Na dat de bijdrage tot vorming van de af- deelings-kas gesteld was op 7 cent per week per lid, werd deze leerzame bijeen komst gesloten. LISSE Kath. Thuisfront. Vanwege Kath. Thuisfront werd een ouderavond gegeven in de bioscoopzaal van hotel „de Witte Zwaan". Kapelaan Wuyster opende deze bijeenkomst met een kort openingswoord, waarin hij in vogelvlucht de bedoeling van den avond uiteen zette. In het bijzonder sprak hij tot de ouders om hun kinderen te steunen, die hun dienstplicht vervullen. Na dit openingswoord werd de Toscanini- film gedraaid, die zeer goed was en bijzon der in den smaak viel. Aalmoezenier majoor P. Schoonebeek sprak de ouders toe en vergeleek het we reldgebeuren met het orkest van Toscanini. Spr. wekte de ouders op om niet te treu ren, dat hun zoons onder de wapenen moe ten komen, omdat zij in den militairen dienst een hooge roeping hebben te ver vullen. In het kazerneleven wordt de wil van den "militair dienstig gemaakt aan zijn leven. Spr. schilderde het leven van den militair tijdens het kazerneleven en het leven in Indië en noemde de voordeelen van het soldatenleven op. Spr. bracht hulde aan het werk van Kath. Thuisfront, het- gen voor de militairen in Indië een groote steun is. Het geheele werk van het thuis front liet spr. de revue passeeren. De pa- rochieele afdeeling van St. Agatha stelde spreker als voorbeeld aan talrijke andere parochies en Lisse staat bovenaan bij dit werk. Hulde hiervoor aan den leider kap. Wuyster. Spr. sprak vervolgens zijn groo te erkentelijkheid uit over de medewer king der regeering. Momenteel zijn er 160 aalmoezeniers aangesteld, hetgeen neer komt op 300 man per aalmoezenier, zoodat de geestelijke verzorging gewaarborgd is. Na deze interessante lezing werden eeni- ge legerfilms vertoond, die de ouders een beeld gaven van het leven der militairen in Indië. Het was een mooie avond. NOORDWIJK Kath. Arb. Beweging. Als sluiting van het vergaderseizoen hield de K.A.B. In ho tel „Royal" haar 35e jaarvergadering, waar bij besloten werd dit 7e lustrum in het vol gende vergaderseizoen op luisterrijke wij ze te vieren. Van een zevental onderafd. waren jaarverslagen ingekomen, terwijl mededeeling werd gedaan, dat oprichting van een onderafd. voor Spoor- en Tramweg personeel en voor Schoenmakersgezellen op het program staan. Het reeds eerder bespro ken plan om in de bollenstreek te komen tot een feest van den arbeid heeft thans vasté vorm aangenomen. Vermoedelijk zal op 1 Juni a.s. eën massaspel worden opge voerd, waaraan ongeveer 200 personen zul len deelnemen. Een 20-tal personen uit de afd. Noordwijk zullen hieraan kunnen mee werken, terwijl de mogelijkheid bestaat, L.T.B. te Roelofarendsveen bijeen Gisterenavond sprak de heer Kamp- schoër, voorzitter van de L.T.B. in café van der Geest voor talrijke jongeren en ook ouderen over de vooruitzichten op het ge bied van emigratie voor boeren en tuin ders. Spr, gaf een uiteenzetting van de voorbereidende werkzaamheden, welke reeds zijn verricht, noemde de groote moei lijkheden, welke overwonnen moet worden en gaf aan. welke landen het meest in aan merking komen. Daarbij zal met voorzich tigheid en tact opgetreden moeten worden, aldus spr., teneinde mislukkingen te voor komen. Het laat zich aanzien, dat de leiding in de L.T.B. deze belangrijke zaak zeer ern- tig aangepakt heeft en in voordurend con tact treedt met de eigen regeering en de regeeringen van de desbetreffende andere landen. Le L.T.B. stelt zich voor, in de di verse plaatsen tot een sterk groepsverband te komen, teneinde een degelijke voorberei ding voor dit groot object 'in te stellen. De rondvraag was zeer geanimeerd. De toe stand in land- en tuinbouw zijn oorzaak, dat voor de opgroeiende jeugd oen uitweg gevonden moet worden. Het ligt in de be doeling in de toekomst ook de vrouwen en meisjes in kennis te stellen van alles wat met emigratie samengaat. SPOEDVERGADERING VAN DE L.T.B. De heer Nic. Bakker Jaczn. verklaarde in zijn openingstoespraak de noodzake lijkheid der vergadering in verband met het arbeidscontract en het voorstel van het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen tot de heffing van 1 tot fonds vorming. Bij de bespreking van het arbeidscon tract werd het arb.-voorstel met een mi- ninTUmloongrens van f 41,50 per week plus 1,50 voor de pensioenregeling ver worpen, in aanmerking nemende, dat het advies van de rijksbemiddelaars voor het vorige jaar f 38,was. Besloten werd het minimumloonpeil op 40,te stel len zonder de pensioenregeling, in af wachting daaromtrent het advies van de rijksbemiddelaars De acht verplichte Zaterdagmiddagen werden gehandhaafd tegen het voorstel van de arbeiders. Dfc arbeidstijden werden berekend op en af het werk. Vervolgens kwam ter sprake het voor stel van het C.B. tot fondsvorming door 1 van de productenopbrengst te heffen. De bestemming, welke door het Centraal Bureau aan dit fonds wordt gegeven lokte veel critiek uit. Een circulaire van den vakvoorzitter Jac. Groen werd voor gelezen, waarin werd verklaard, dat fondsvorming uitsluitend voor reclame doeleinden moet verworpen worden en waarin geadviseerd wordt om wel een dat ook ons R.K. Fanfarekorps van de par tij zal zijn. Het financieele jaarverslag van den pen- bijna 50.op. Revue. In de eerste week na Paschen zullen de vereenigde „Noordwijksche spe lers" een revue opvoeren welke als titel draagt „In volle run door dik en dun", waaraan ruim 50 spelers zullen medewer ken. Noordwijksche Schietvereen De wissel medailles uitgeloofd door de Noordwijk sche Schietverecniging werden gewonnen door: Th. Vink (le klasse) met 97 punten; N. Caspers (2e klasse) met 97 punten; F. Vink (3e klasse) met 92 punten Personelia. Voor het praktijk-examen Boekhouden der Ned. Vereen, van Leera ren slaagde de heer K. Passchier, j ningmeester over 1.946 gaf aan een kassaldo van 395.93. Het ledental nam met 52 le den toe en bedraagt thans 398. De bestuurs verkiezing had -tot uitslag dat de heeren J. v. Leeuwen, W. Schelvis en A. Luyten werden herkozen, terwijl in de vacature-H. Steenvoorden werd gekozen J. Mesker. De heer J. v. Leeuwen werd met alg. st. her kozen als voorzitter. Voor de kascontrole commissie werden aangewezen de heeren H. Doove en Ant.'Hoogervorst. Door eenige dames en heeren werd nog opgevoerd het blijspel in 1 bedrijf „Kan dat?", een zeer humoristisch stukje, hetwelk zeer in den smaak viel. De collecte voor het Kath. Thuisfront bracht het mooie bedrag van fonds te vormen, om op de allereerste plaats daarmee prijsregelcnd te kunnen optreden. Dit advies werd aangenomen en de afgevaardigden naar de vergade ring van het C.B. werd niet toegestaan dit C.B.-voorstel zonder meer tc steunen. Daarna vond een huldiging plaats van den vorigen afd.-voorzitter den heer Jac. de Jong Gzn., wiens belangrijke werk tijdens de vooroorlogsche crisisjaren in het bijzonder werd gememoreerd en ge waardeerd door de aanbieding van een cadeau in den vorm van een rookstoel. Kath. Thuisfront. Vele ouders, familie en vrienden van de jongens in Indië wa ren naar de Pancratiuszaal gekomen, waar een welkomstwoord werd uitgesproken door den heer Jos van der Meer, waarna het Wilhelmus werd gezongen. Daarna gaf de heer W. Kuiper een korte uiteen zetting van de beteekenis van de band: NederlandIndië. Kap. A. Schrama gaf daarop een overzicht van de werkzaam heden van het thuisfront. „Het is goed,"' aldus spr. „elkaar te animeeren, opdat de jongens in Indië een groote moreele steun ondervinden van de acties van het thuisfront." Spr. ging dieper in op de groote beteekenis van de taak van de soldaten daar in Indië, die daar zijn om in het bijzonder de volken daar te be schermen tegen alle verkeerde invloeden en hen verder van de christelijke geest te doordringen. Spr. spoorde aan tot een levendig correspondeeren, een goede lec- tuurverzorging en gebed voor het wel slagen der belangen NederlandIndië. Naar aanleiding van een vraag over de verzending van kranten werd geant woord, dat per luchtpost reeds verschil lende abonnementen van de Leidsche Courant naar onze jongens in alle deelen van Indië gaan. Deze verzending kost zeer veel geld en in verband daarmede werd een extra woord van dank gericht tot de Directie van de Leidsche Courant met de opmerking, dat dit alles op zeer hooge prijs wordt gesteld door Kath. Thuisfront De plaatselijke afdeeling van de K.V.P. is actief door de verzending van „de Opmarsch" Na de pauze werd gesproken door den Luit. ter Zee 2de klasse Ravenstein. Deze spreker, die verschillende jaren in Indië heeft vertoefd gaf een zeer populaire uiteenzetting van het Indische landschap, de bevolking, de levensomstandigheden, etc. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd ruim gebruik gemaakt. D.O.S.R. Op de ledenvergadering van onlangs kozen de leden tot hun voor zitter den heer P. de Koning Jaczn. De heer de Koning verzocht zich te mogen beraden, en met het bestuur nader over leg te plegen. Thans kunnen wij mede- deelen, dat de heer de Koning de be noeming heeft aangenomen. ENGELSCHE AARTSBISSCHOP STICHT SCHOOLFONDS VAN TWEE MILLIOEN POND. „Het is zeer hard voor uw Bisschop, om op zijn leeftijd, na 40 jaar lang alles in het werk te hebben gesteld om zijn Bisdom vrij van schulden te maken, thans nog genood zaakt te zijn een groote verantwoordelijk heid op zich te nemen teneinde het geloof van onze kinderen te redden", schrijft Mgr. Amigo, Aartsbisschop van Southwark, in zijn Vastenrbief, waarin hij de geloovigen aanspoort tot groote vrijgevigheid ten ba te van het schoolfonds. De nieuwe Onderwijswet van 1944 maakt het noodig, talrijke nieuwe scholen op te richten, hetgeen in veel plaatsen, die door de oorlogsverrichtingen grootendeels ver woest zijn, veel moeilijkheden berokkent. Vooral het Bisdom Southwark verloor, be halve zijn kathedraal, vele kerken en scholen. „Ondanks alles", vervolgt dc Aartsbisschop, „is het onze plicht, de ka tholieke opvoeding van onze kinderen niet uit handen te geven, want zonder deze zou het zeer moeilijk zijn, ons christelijk erf deel te behouden...." „Het begrip van rechtvaardigheid, waar dit land trots op is, zal maken, dat de Engelsche Regeering eenmaal gelijke rech ten zal toekennen aan Katholieke kinde ren en hen niet te kort zal doen omwille van hun godsdienst." Aartsbisschop Amigo tracht, met mede werking van de diocesane schoolcommissie, een fonds van twee millioen pond voor de katholieke scholen bij elkaar te krijgen. U NIET, wanneer U Uw OUD PAPIER uitsluitend via de bonafide handel ter beschikking van de industrie stelt. Wij betalen de hoogste prijzen voor alle soorten OUD PAPIER. Geeft Uw OUD PAPIER slechts af aan hen die een deugdelijk legitimatiebewijs (met ons firma- stempel) kunnen tonen. 4952 GROOTHANDEL IN OUD PAPIER AANGEBODEN <2 Te koop aangeboden c.a. tien ton ruige mest, te vens een partij Herfstaster- pollen, bij W. van der Meer, Wijde-Aa B 177a, Wou- brugge. 4886 2 Rijwielmascottes, jas-, beschermers, bagagetas- schen, gas-, stofzuiger- en waterslang, lak- en me taalpoets. zakmessen. Iso latieband, hangsloten,, ha mers. sleutelvijltjes, staal- borstels bumpercricks. Lak ken in diverse kleuren. Fa. A Alt, Mare 112, Leiden. 2 Gratis puin aangeboden. Te koop oude steenen Rijn- vorm en Waalvorm. J. van We ij den, Klinkenberg 5 Sassenheim. 414 2 Aangeboden een in bes te staat zijnde handkar. Te bevragen bij L. van der Geer, Voorhout, Jac. van Beierenweg 29. 448 2 Divan piet kleed ƒ75. linnenkst, dressoir, wasch- machine, groote maat. pri ma kachel met kookgele genheid 1 pers. ledikant met matras, soliede brand kast, prikkeldraad per rol j 15 Langezaal. Stille Rijn 7. 487 2 Aangeboden 1 pers. op- kiapbed met 3 deelig kapok matras, 2 persoons ledikant rookstoel met kussens, stof zuiger (slede), kinderledi kanten met matrassen. 5J4 meter cocoslooper 50 c.m. breed. Vaneman, Zuidbuurt weg 25, Zoeterwoude. 490 2 2 Wringers te koop -15 en 20 per stuk. Te zien Doelensteeg 3. 489 2 Te koop aangeboden electrische Velo-waschma- chine met motor en wrin ger. Er. onder no. 484 bur. van dit blad. T Broedseizoen 1947. Millerbranders. Katoen, Kniethermometers, Ca- rousselkunstmoeders Broed machines 50, 150, 250 eieren Groeneveld's Centr. Broe- derij. Valk Boumanweg, Tel. 25590. Jongehennetjes straks, weer leverbaar. Nog af te geven prima hennen aan den leg. 481 2 Mevrouw, uw naaima chine defect? Geen bezwaar Wij repareeren bij U aan huis, klaar terwijl U wacht. Geen vervoer, geen weken wachten en geringe kosten. J. B. H. Schoóts. Rijnsbur- gerweg 29B, Leiden. Tel. 2e664. 480 2 Zware Dennen drooge Takkenbossen, 32^ cent per stuk, thuis bezorgd en direct leverbaar. H, Hooge- veen, Gouveneurlaan 20, Sassenheim. 477 2 Voerbieten. Aange boden vorstvrijc voerbie ten overal geleverd. C. Slijkerman, p.a. A. J. van Stijn Warmond B 320 tel. no 366. 475 2 Radio tc koop aangebo den. groot toestel met U. K. G.. speelt prima. Te be vragen na 6 uur, Lage Rijndijk 142, 3 x bellen, bov. bel.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3