Ste £cidóelic(8<Hi/ta/iit De „Martin Behrmankwestie" opgelost Studenten door Russen weggevoerd Opvordering van goud vóór 1 Mei a.s. Inundaties bij Soerabaja opgeheven? ZATERDAG 22 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkery en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, /1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal B'ranco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11044 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" AdveVtenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Wat nu in Indië? onder bovenstaanden titel naar aan leiding van de opdracht van de Regeering om Linggadjati te onderteekenen met er op te wijzen, dat de besprekingen in het Parlement en de aanneming van de motie- Romme zeker niet als nutteloos mogen wor den beschouwd. In ieder geval weet men nu overal duidelijk wat de Nederlandsche Re geering ten slotte verlangt. En dat verlan gen heeft de Regeering al heeft men het iri Indië nog niet door een onderteekening erkend niet teruggenomen, niet inge trokken, aldus schreven wij. En in de Regeeringsverklaring, gisteren afgelegd (die wij nog in een gedeelte van ons vorig nummer hebben kunnen opne men), schijnt dit ons wèl het voornaamste in de motiveering, welke de Regeering van haar handelwijze geeft: wij hebben niets teruggenomen of ingetrokken; wij hebben het alléén noodzakelijk geacht, om nu al reeds het verdrag te teekenen, teneinde daarna ovef den uitleg ervan te conferee- ren met de Indonesische delegatie, die zich daartoe volkomen bereid heeft verklaard. Wij hebben ons ook, aldus minister Jonk man, tot niets meer gebonden verklaard, dan (om het kort te zeggen) de inhoud van de motie-Romme. Hier rijst al onmid dellijk de vraag, of de Regeering zich óók tot niets meer gerechtigd acht! En waarom heeft de Regeering het nood zakelijk geacht, om nu alreeds het verdrag te teekenen? Niet minder dan tien redenen voert mi-' nister Jonkman aan. Als tiende reden voert hij zoo min of meer terloops aan: „om ver dere verwarring, die onze betrekkingen met andere landen kunnen vertroebelen, te voorkomen".... Het bezwaar tegen de houding der Regee ring, dat wij Woensdag noemden, n.l. haar zwenken, haar veranderen van standpunt, en welk bezwaar, dunkt ons, ook wel van uit de Kamer zal worden aangevoerd, trachtte minister Jonkman te ondervangen door er aan te herinneren, dat hij reeds in zyn eerste rede op 19 Dec. had verklaard, dat óók de Indonesische delegatie haar in terpretatie van Linggadjati zou kunnen ge ven, afwijkend van de door de Regeering aanvaarde. Dat heeft men, aldus de minis ter, in mijn rede.... „kunnen beluisteren". Wij en velen met ons hebben het er niet in beluisterd! Doch, in ieder geval, moét de minister erkennen, dat de Regeering de teekening van het „naakte Linggadjati", zonder eenige interpretatie, heeft afgewe zen de Regeering en allen, die voor de motie-Romme hebben gestemd! De regeering kan een tiental redenen aanvoeren, om de noodzakelijkheid van de ze verandering van standpunt aan te too- nen. Maar die verandering is ongetwijfeld een feit. Nadat de verklaring was voorgelezen, stelde de voorzitter voor, de beraadslaging er over te houden op Dinsdag a.s. Een voor- stel-Schouten om onmiddellijk deze beraad slagingen te houden, werd verworpen met 5713 stemmen, n.l. die der A. R. en den C. H. heer Schmal, nadat de minister-presi dent had verklaard, dat de regeering met het oog op de verhoudingen in Indië in 't lands belang niet bereid is de ondertee kening van de basisovereenkomst op te schorten tot na het Kamerdebat, zooals de heer Schouten had gevraagd. De Amerikaansche en de Nederlandscl- cegeering hebben een regeling getroffen, waarbij aan het Amerikaansche vrachtschip .Martin Behrman" toestemming wordt v- Itend koers te zetten naar de Vereenigde Staten met de goederen, welke waren in geladen, voordat de Ned-Indische regee ring het schip te Batavia in beslag nam. De verklaring van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken luidt; „Op grond van de gegeven feiten is het departement van meening, dat de Neder- landsch-Indische regeering met de maat regelen, genomen tegen du Martin Behr man" en zijn lading, op grond van haar wettelijke rechten heeft gehandeld." De Nederlandsch-Indisohe regeering zal de reederij van het vrachtschip schadeloos stellen voor de extra kosten, welke uit de vertraging in uitvoering van de oorspron kelijke reisplannen zijn voortgevloeid. Bij navraag hedennacht op het Neder landsche ministerie van buitenlandsche zaken bleek het A. N. P., dat de kwestie met de „Martin Behrman" inderdaad in der minne is geregeld. De mededeeling, dat het schip met de oorspronkelijke lading de reis zal voortzetten is, aldus het ministerie van buitenlandsche zaken, niet geheel juist. Dit behoeft echter nadere toelichting. Deze toelichting volgt heden in den vorm van een volledige uiteenzetting van de moge lijkheden, welke zich met het schip heb ben voorgedaan. Een spoorweg-coupé vol smokkelwaar Dinsdagvoormiddag hadden de com miezen van het grensstation te Roosen daal succes bij het doorzoeken van den D-trein BrusselAmsterdam. Achter de houten rugleuning van een derde-klas rijtuig vond men keurig verborgen (geen schroefje was beschadigd), een flinke partij dameskousen, lappen stof, shag ert nog enkele andere begeerenswaardige Belgische aitikelen. De wagen werd af gekoppeld en op een zijspoor gerangeerd, waar een nauwkeurig onderzoek werd in gesteld. De ruimte achter elke plank van de rugleuning bleek gebruikt. Men was met vakkennis te werk gegaan. Des middags werd in de visitatiezaal een goede vangst gedaan. Bij een aantal dames nam men meters textiel in beslag, welke zij clandestien trachtten in te voe ren. Kostbare polshorloges werden gevon den in... zachte zeep. ONDERWIJZERSSALARISSEN. Het zal wellicht voor de onderwijzers, die zich zeer ongerust maken over het uit blijven van de definitieve herziening hun ner salarissen, een geruststelling zijn te vernemen, aldus de „Tijd", dat het wets ontwerp ondertusschen den Raad van Sta te heeft bereikt en daar in oehan-cLng is. Bit beteekent, dat de kwestie op een oor na is gevild. Men verwacht in deskundige kringen, dat de zaak begin April in orde zal zijn. De mededeeling. die door eenige pers agentschappen bekend is gemaakt en vol gens dewelke de „Martin Behrman" met zijn oorspronkelijke lading van Tandjong Priok zou afvaren is onjuist, zoo wordt van de zijde van het ministerie van Buitenland sche Zaken medegedeeld. Juist is. dat dit schip van een andere la ding zal worden voorzien, zoodat door de bevrachters geen vrachtpenningen zullen worden gederfd. „DE GROOTE VIER" De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Ernest Bevin, heeft op de conferen tie van gisteren n voorstel ingediend voor een centraal bestuur van Duitschland. Vol gens dit plan zou Duits-: ■'land uiteinde lijk een republikeinsche rege°ring krijgen met een president, een wetgevende verga dering bestaande uit twee Kamers en een hooggerechtshof, ter waarborging van de constitutie. OOSTENRIJKSCHE VERTEGENWOORDIGERS NAAR MOSKOU. Radio-Moskou meldt, dat de ministers hebben besloten vertegenwoor ligers aer Oostenrijksche regeering uit te "oodigen. om geraadpleegd te worden ten aanzien van het vredevserdrag met Oostenrijk. DE SCHOK VAN HUN LEVEN. Lee vice-president van de Amerikaan sche Moore-McCormack scheepvaartlijnen, heeft de Amerikaansche adspiranttouristen aangeraden Europa dit* jaar niet te be zoeken, daar ze anders „de schok van hun leven zullen krijgen". Lee voegde aan zijn mededeeling toe, dat alleen Nederland en België behoorlijk in staat waren, wat vervoer en accom modatie betreft, een beperkt aantal toe risten te ontvangen. De accommodatie in de rest van Europa was volgens Lee slecht DE REGEERINGSVERKLARING in de Tweede Kamer over de onderteekening van het accoord van Linggadjati, Een kijkje aan de regeeringstafel, waar minster Jonkman zijn rede houdt. zij steeds gevaar loopen, om weggevoerd te worden met onbekende bestemming. Zij, die den rector er. con-rector van de uni versiteit om inlichtingen verzochten, kre gen de waarschuwing, zich van veraere nasporingen te onthouden, „indien zij kun vingers niet wenschten te branden." Britsch-Amerikaansch protest naar Moskou De binnen de Russische sector gelegen Berlijnsche universiteit was de afgeloopen dagen het doelwit van een systematische Russische actie, die in elk opzicht over eenstemt met vroegere massa-arrestaties van technici en doktoren. Talrijke studen ten zijn, door in burger gekleede Russi sche agenten, gearresteerd of ontvoerd. De Duitsche politie neemt onder Russische pressie, deel aan deze drijfjacht. In kringen van het Britsche, Amerikaan sche en Fransche bestuur van Berlijn heeft dit Russische optreden diepe verontwaar diging gewekt. De Britsche en Amerikaan sche commandanten hebben zich telegra fisch in verbinding gesteld met hun dele gaties in Moskou. Verwacht wordt, dat Be- vin en Marshall bij Molotof zullen protes teeren en om ophe1 dering zullen verzoeken. De jongste arrestaties hebben aan de universiteit groote onrust teweeg gebracht, Studenten, die riet met de Socialistische Eenheidspartij sympathiseeren, voelen, dat De Nederlandsche Bank N.V. deelt me de, dat zij besloten heeft het goud, dat ingevolge Artikel 1 van de Deviezen- bekendmaking 2/46 en ingevolge Artikel 1 van de Deviezenbekendmaking 17/46 aan haar is aangeboden, maar nog niet door haar werd overgenomen, benevens het goud, dat eventueel nog niet aan haar werd aangeboden, thans op te vorderen. Met het oog hierop worden ingezetenen, voor zoover zij nog goud in den zin van het Deviezenbesluit 1945, te weten: a. gouden munten; en b. fijn goud en alliages van goud, voor- zoover onbewerkt of halffabrikaat in eigendom hebben, opgeroepen dat goud vóór 1 Mei 1947 aan De Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dragen. Het goud kan op iederen werkdag, be halve des Zaterdags, tusschen 9 en 12 uur worden ingeleverd bij de Hoofdbank van De Nederlandsche Bank te Amsterdam. Nederlandsche goudentien- en vijfgulden stukken kunnen, behalve bij de Hoofd bank van De Nederlandsche Bank, ook worden ingeleverd bij hare Bijbank te Rotterdam en bij hare agentschappen. De betaling van den koopprijs zal behalve bij aankoop van Nederlandsche gouden tien- en vijf guldenstukken over het al gemeen eerst kunnen geschieden nadat het goud bij de Hoofdbank van De Neder landsche Bank is nagezien en gewogen. Desgewenscht kan inlevering ook ge schieden door bemiddeling van een lid van de Bedrijfsgroep Handelsbanken of een lid van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel; deze brengen hiervoor een kleine provisie in rekening. Ook indien het goud zich in het buiten land bevindt, dient de inlevering in het algemeen op de boven aangegeven wijze te geschieden. De daartoe noodige invoer vergunningen dienen bij het Kantoor De- viezenvergunningen van De Nederland sche Bank te werden aangevraagd. Slechts bij uitzondering zal, na daartoe strekkend schriftelijk verzoek, levering bij een bui tenlandsche circulatiebank kunnen wor den toegestaan. GERARD MOOYMAN NOG NIET GEARRESTEERD. In tegenstelling tot verscheidene be richten, dat Gerard Mooyman dezer da- °^n weer zou zyn gearresteerd, wordt - "cieele zijde medegedeeld, dat dit uc s Mooyman is nog niet gevonden. 1 zuivering in acht genomen zullen worden, Verzamelingen van gouden munten en verzamelstukken behoeven voorshands niet te worden ingeleverd. Wel moeten deze, voorzoover dit nog niet is geschied, aan De Nederlandsche Bank worden aan geboden door middel van het daarvoor bestemde formulier met het verzoek den houder te ontheffen van de verplichting tot verkoop. Opvordering van buiten- landsche betaalmiddelen De Nederlandsche Bank N.V. deelt mede, dat zij van de buitenlandsche betaalmidde len, welke ingevolge het bepaalde in Ari- kel I van de Deviezenbekendmaking 2/46 ei in Artikel I van de Deviezenbekendma king 17/46 aan haar zijn aangeboden en die tot dusverre nog niet aan haar of aan een deviezenbank werden verkocht, benevens van die buitenl^mdsche betaalmiddelen, welke nog niet aan haar werden aangebo den, thans de navolgende soorten opvor dert, voor zoover het gangbare betaalmid delen betreft: Belgische francs; Canadee- sche dollars; Deensche kronen; Engelsche ponden; Fransche francs; Noorsche kronen; Portugeesche escudo's; U.S.A. dollars; Zweedsche kronen; Zwitsersche francs. Ingezetenen, die buitenlandsche betaal middelen van ven of meer van de boven genoemde soorten in eigendom hebben, worden hierbij opgeroepen die betaalmidde len vóór 1 Mei 1947 aan de Nederlandsche Bank over te rage*.. De inlevering kan op iederen werkdag, behalve des Zaterdags, tusschen 9 en 12 uur plaats vinden bij de Hoofdbank van De Nederlandsche Bank te Amsterdam. Desge- Mjenscht kan de inlevering ook geschieden door bemiddeling van een lid van de Be drijfsgroep Handelsbanken of van een lid van de Vereeniging voor den Effectenhan del. Ook de inlevering van in het buitenland berustende betaalmiddelen dienst op de hierboven omschreven wijze te geschieden. De daartoe noodige invoervergunningen dienen bij het kantoor Deviezenvergunnin- gen van de Nederlandsche Bank te worden aangevraagd. De afrekening geschiedt tegen de aan- koopkoersen van de Nederlandsche Bank geldend op het oogenblik van Je afreke ning, onder aftrek van 1/4 provisie met eer. minimun* van 0.10, waarbij de dan geldende bepalingen betreffende de geld- In Modjokerto thans rustig Een speciale correspondent van Aneta meldt, dat volgens de mededeelingen van overste F. Rietveld, chefstaf van de A-di- divie de inundaties in de Brantasijdelta, welke ongeveer 9000 H.A. aan sawahs en erven omvatten, binnen een week tot het verleden zullen behooren. Van deze 9000 HA. lag 5000 HA. aan de Ned'"land sche zijde van de demarcatielijn en 4.000 H.A. aan de andere zijde. Over het verloop van de actie deelde ma joor L. Reinders mede, dat deze eindigde met de bezetting van de Modjoke *to waar bij aan Nederlandsche zijde 2 gewonden waren. De totale verliezen aan Nederland schen kant bedroegen vijf dooden f-n elf gewonden, ten deele veroorzaakt do_»r land mijnen. De Indonesische verliezen zijn niet bekend, doch kunnen niet gro -t zijn, daar er practisch nergens van strijd sprake is geweest, artillerie niet gebruikt is en er geen bombardementen hebben plaats ge had Slechts eenmaal zijn door een vlieg tuig rackets afgeschoten om te trachten den spoorweg achter Modjokerto te vci- nielen, echter zonder afdoend resultaat De toestand te Modjokerto en omgeving is thans rustig en na de bezetting zijn dui zenden bewoners teruggekeerd. Met het f Indonesische bestuur van Modjokerto heb ben in goede verstandhouding besprekin gen over bestuurskwesties plaats gevon den. HET LID VAN DE C.-G., DE HEER DE BOER. De heer F. de Boer heeft op een recht- streeksche vraag van Aneta naar de moti veering van zijn aftreden verklaard. „De oorspronkelijke eisch van de regeering en de aanteekening, welke volgens de verkla ring van minister Jonkman van gisteren, thans gesteld is op de overeenkomst, liggen naar mijn meening te ver uit elkaar om daarmede accoord te gaan. SOEDIRMAN ONTKENT BESTAAN MILITAIR ACCOORD OVER MODJOKERTO. Soedirman, de opperbevelhebber van de republikeinsche strijdkrachten, heeft te Djogja verklaard, dat hem niets be kend was omtrent een accoord tusschen de Nederlandsche en Indonesische auto riteiten over de bezetting van het gebied van Modjokerto door de Nederlanders, aldus bericht Agence France Presse. VERLIEZEN NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: gesneuveld of overleden tengevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine: res. It. 2e klasse der cavallerie C H. Kranenburg, afkom stig uit Amsterdam; gesneuveld tengevol ge van vijandelijke actie in de omgeving van Soerabaia op 17-3-1947. Korp. der mariniers O V. W. G. Bolle- man, afkomstig uit Axtel (Zeeland); ge sneuveld tengevolge van vijandelijke actie in de omgeving van Soerabaja op 18-3-'47. Koninklijke Landmacht: sold. Ie klasse C. Schop, van ro 2 - 5 r i., afkomstig uit Barendrecht, gesneuveld te Legoendi op 17-3-1947 Sold. Ie klasse W. J. Koorn, van ro 2 - 5 r i.. afkomsti" uit Amsterdam; gesneu veld op 17-3-1947 te Legoendi. Koninklük Nederlandsch Indische leger: geen verliezen. Amerikaansche tarwe-export Het Amerikaansche ministerie van land bouw heeft bekend gemaakt, dat de V.S in de maand Mei in het totaal bijna 1,3 mil. lioen ton «£arwe naar verschillende landen zullen exporteeren. Nederland krijgt 56.000 ton. Het besluit van het ministerie is verrassend, omdat het ministerie verleden maand bekend heeft gemaakt, dat er verder geen tarwe zou wor den geexporteerd, voordat de oogst van 1947 ter beschikking zou staan. GEHEIME AMERIKAANSCHE DOCUMENTEN Dean Acheson, waarnemend minister van buitenlandsche zaken der V.S., heeft aan de commissie voor buitenlandsche za ken van het Huis van Afgevaardigden me degedeeld, dat aan de pers geheime docu menten beschikbaar zullen worden gesteld, welke betrekking hebben op de omstandig heden, die Amerikaansche hulp aaft Grie kenland en Turkije noodzakelijk maken. DE ONTMANTELING VAN BERLIJNSCHE FABRIEKEN. De Berlijnsche gemeenteraad heeft beslo ten een telegram te zenden aan de confe rentie der vier ministers te Moskou om aan te dringen op het stopzetten van de ont manteling van de voornaamste onderne mingen der stad, met het oog op de pre caire situatie, waarin Berlijn zich econo misch bevindt. Met name heeft het beroep betrekking op de locomotief-fabrieken van Borsig in den Franschen sector, wel ke naar Frankrijk zouden worden overge bracht. Ook een strop Een 34-jarige vrouw, schuldig aan het aanbrengen van 60 personen, van wie 30 door de Duitschcrs ter dood werden gebracht, stond giste ren met het touw van den strop om den nek in een gevangenis te Praag om geëxecuteerd te worden, toen er aan het venster werd geklopt cn geroepen werd „Houd >p met de executie". De president van hot ge rechtshof was namelijk aan de te lefoon geroepen en ieder dach., dat de executie moest worden uitge steld. '"oen de president echter te rugkeerde, gaf hij bevel de execu tie te verrichten: de minister van justitie had hem over een geheel andere aangelegenheid opgebeld. WATERNOOD TENGEVOLGE VAN WATERSNOOD. In verschillende districten van Londen zaten, ode bewoners zonder wa ter, doordat de reservoirs en waterleidings bedrijven van de overstroomingen te lijden hadden. Door troepen werd ijlings in tank wagens drinkwater naar deze districten vervoerd. Met emmers en pannen staan de bewoners geduldig in de rij tot het hun beurt is. TWEEDE KAMER BIJZONDERE RECHTSPLEGING. Na de regeeringsverklaring had gisteren de minister van Justitie voor het wets ontwerp over de bijzondere rechtspleging niet zoo héél veel belangstelling. Op 1 Maar£ 1947, zoo deelde hij mede, verbleven bijna 5000 minder politieke delinquenten in de kampen dan op 1 Ja nuari van dit jaar. (Er zijn er echter nog 23.778!!). Het streven blijft er op gericht, dat per 1 Januari 1948 de berechting beëindigd zal zfjn Ter bevordering van de rechtsgelijkheid is de minister in overleg met de presi denten van de bijzondere hoven. Niet door gratieverleening, maar op meer systema tische wijze hoopt men de ongelijkheid in de vonnissen, vooral uit den eersten tijd der bijzondere rechtspleging, te kunnen herstellen. Binnenkort zal men hierover ^meer vernemen. Op de vraag, welke maatregelen getrof fen zijn of zullen worden tegen mr. Zaayer antwoordde de minister, dat hij dezen ter stond bij zich ontboden heeft en hem ge zegd, dat zijn optreden niet juist te achten was. Echter verdienen de verdiensten van mr. Zaayer volledige erkenning. Juist daarom is volstaan met de lichtst moge lijke disciplinaire straf. Den heer Stokvis werd door den minis ter enkele malen op rake wijze beant woord. Tegenover diens bezwaren tegen de herplaatsing van politieke delinquenten in overheidsbedrijven stelde hij, dat men dan toch tot vreemde gevolgtrekkingen komt. Wanneer wat de communisten immers willen heel het bedrijfsleven zou worden genationaliseerd, waar zou men dan met deze menschen heen moeten? Na de rede van den minister verdaagde de voorzitter de replieken tot de volgen de week. £m &o44e?fye... De Heilige Schrift. „Hier putten zij, die door wederwaardig heden en bedroefenissen worden geteisterd en terneergeslagen, waren troost en godde lijke kracht tot lijden en verduren; hier namelijk in de heilige Evangeliën, is Chris tus, het hoogste en volkomene ideaal van gerechtigheid, liefde en erbarming, allen nabij". Paus Pius XII WEERSVERWACHTING 6 o VRIJ ZACHT WEER Zwaar bewolkt met tydelyke opkla- g ringen. Plaatselijk enkele regenbuien. I •ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1