Min. Fièvez over de troepen naar Indië RADIO Regeering zal een verklaring afleggen Noodtoestand onder de bollenkweekers Qick MaCaeuf? DONDERDAG 20 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Minister Fièvez heeft gisteren in de Tweede Kamer antwoord gegeven op de opmerkingen, die de Kamprleden hadden gemaakt over het wetsontwerp betreffende de troepenzendingen naar Indonesië. Er zijn thans 75 aalmoezeniers en 37 pre dikanten. Een wetsontwerp betreffende de betere regeling van de verzorging der oorlogs slachtoffers heeft het departement van den minister verlaten. Het zal ook de verzets- slachtoffers omvatten en terugwerkende kracht krijgen tot 1 April 1939. De minister deelde mede, dat voor solda ten en marinemenschen dezelfde vergoedin gen gelden en dat de dienstplichtigen naast hun vergoeding voor de gezinnen een toe slag op hun soldij kunnen krijgen, die re kening houdt met het salaris, dat in de VORST-GRATIFICATIE SPOORWEGPERSONEEL. In verband met de buitengewone presta ties. welke het buitendienst-personeel van de Nederlandsche Spoorwegen in de achter ons liggende wintermaanden heeft verricht, heeft de Personeelsraad aan de directie van de N.S. verzocht aan deze categorie perso neel een zoogenaamde „vorst-gratificatie" te verleenen. Na gehouden beraad heeft de directie dezer dagen aan de Personeelsraad medegedeeld, dat een gratificatie zal wor den verleend ten bedrage van 40 gulden voor hen, die geheel in de buitendienst wer ken en van 20 gulden voor degenen, die voor drie kwart van hun diensttijd in on verwarmde ruimten moesten werken. De minister van Verkeer is om goedkeuring van dit voorstel gevraagd. VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Opgewekte melodieën hij de ochtendarbeid; 9.00 Uit onze muziek- kalender: Bach; 9.05 Gevarieerd morgen- concert; 10.25 Composities van Chopin; 11.00 Radioziekenbezoek „De Zonnebloem"; 11.35 „Als de ziele luistert", door rector Venings; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Angelus; 12.03 Hartveltkwartet; 12.30. Lunchconcer t door het Stafmuziekcorps van de Amsterdamsche politie; 13.00 Nieuws; 13.15 Vervolg van het lunchcon cert; 14.00 Vocale en instrumentale gedeel ten uit de opera's van Wagner en Strauss; 14.30 Blijspel: „Het eeuwig masker"; 15.10 Symphonie van Schubert; 16.00 Viool en piano; 16.30 Na schooltijd; 16.45 „En écou- tant l'accordéon", 18.00 Dinermuziek; 18.30 Progr. voor de Nederlandsche Strijdkrach ten; 19.15 Voor de verkenners en kajotters; 19.30 „Lente in de lucht", een praeludium op muziek; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Johannes Passion van Ba^h; 21.15 Bespreking van de Johannes Passion door Manus Willemsen; 22.30 Nieuws; 22.45 Katholiek nieuws; 22.50 Sonate, Porpara. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muziek; 8 18 Vrij dagmorgen-opera-programma; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Philadelphia-orkest; 10.20 Pro gramma voor de zieken; 11.05 Zang met or kestbegeleiding; 11.15 Voor de vrouw; 11.30 ..Attentia" met Eddy Walis; 13.00 Nieuws; 13.15 Tango-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 15.20 Gram.-muziek; 16.00 Prettige melo dieën bij een kopje thee; 16.30 voor de jeugd; 17.00 Zang en piano; 17.30 Muzikaal babbeltje met Wouter Paap; 18.00 Nieuws; 18.15 De V.A.R.A. feliciteert; 18.20 Kwar tet Jan Corduwener; 18.40 Orgelspel door Johan Jong; 20.00 Nieuws; 20.05 Muziek; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.45 Lente-fantasie; 23.00 Nieuws. Nieuw feuilleton Geldgebrek is een nood, die tot allerlei onaangenaamheden' aanleiding kan geven. Mevrouw de Peyster, de hoofdfiguur in ons nieuwe feuilleton de roman speelt in Amerika moet dit wel heel sterk on derwinden. De maatschappij, waarin zij haar kapi taal belegd heeft, kan geen dividend uit- keeren en hierdoor kan zij haar jaarlijksch reisje naar Europa niet bekostigen. Veler oogen zijn echter op haar gevestigd en haar reputatie eischt, dat ze de reis toch onderneemt. Ze verzint een list, maar op een list volgen nu eenmaal vaak onvoor ziene omstandigheden. Mevrouw de Peys ter komt in de meest penibele situaties. Zou zij zich hieruit weten te redden? En hoe? Ons nieuwe feuilleton, dat morgen aan vangt, geeft hierop een antwoord. Wij vangen vandaag aan een nieuwe „strip" ,Tïm Tuimel knapt het op", een heel vermakelijke detective-geschiedenis. burgermaatschappij werd verdiend, tot een maximum van 3000.benevens een kin derbijslag. Per week worden 400.000 tot 500.0000 brieven naar Indonesië verzonden per lucht post. Van de lichtingen 1941, 1942 en 1943 zullen niet opgeroepen worden artsen, tand artsen en ingenieurs. Van de 'lichting 194? zullen slechts 10.000 man worden opgeroe pen. Een commissie is gereed met haar rap port over datgene, wat dient te beschieden voor de soldaten, die nu binnenkort gede mobiliseerd zullen worden. Er zijn mannen uit het Kon. Ned. Indische Leger, die nu al 7 jaar weg zijn. Hun aflossing is drin gend geboden. De minister deelde nog mede, dat stu denten van de lichtingen 1941, 1942 en 1943 slechts behoeven op te komen, nadat zij zijn afgestudeerd. Voor wat de lichting 1944 betreft zal de minister zijn standpunt na der bepalen. In anderhalf jaar zijn de verliezen ge weest 453 man, waaronder 32 officieren en 81 Indonesische manschappen. De minister knoopte aan deze mededeeling vast woor den van eerbiedige hulde aan hen die als trouwe zonen van ons volk vielen bij 'de vervulling van hun plicht en sprak zijn deelneming uit in het diepe leed van de achtergebleven familieleden. Het wetsontwerp werd ten slotte goedge keurd met 669 stemmen (die van de Com munisten). DE LICHTING 1944. In aansluiting aan het bericht over de op roeping van 10.000 man van de lichting 1944 verneemt de „Maasbode" nog van be voegde zijde, dat deze oproeping zeker later zal plaats vinden dan 1 Mei a.s. Ook het aantal van 10.000 staat nog niet vast De chef-staf zal daarover nader beslissen. Het gaat hier nl. alleen om technisch en genees kundig personeel, dat de lichting 1944 zal moeten leveren voor zoover de lichting 1947 daarin niet kan voorzien. OPKOMST 7de REGIMENT. De dienstplichtigen, bestemd voor het Zevende Regiment Infanterie te Oirschot, die op 3 Maart j.l. hadden moeten opkomen en wier opkomst was- uitgesteld, moeten nu op Vrijdag 21 Maart opkomen. Zij moe ten dien dag per eerste reisgelegenheid na zeven uur naar Eindhoven vertrekken. EERSTE KAMER De buitenlandsche politiek De Eerste Kamer nam gisteren een aan vang met het bespreken van de rijksbegroo- ting van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Eerste spr. was de heer Algra (A.R.), die begon met den nadruk te leggen op de noodzaak van een goede voorlichting over Nederland in het buitenland De heer Algra sprak zijn groote ongerust heid uit over de politiek der bondgenooten jegens Duitschland. Niet alleen Duitschland maar ook eenige staten in Zuidoost-Europa worden volgens een veel strenger autar kisch stelsel geregeerd, dan dat van de Nazi's. Spr. wees annexatie van Duitsch grondgebied af, wanneer deze als herstel betaling wordt aangekondigd. Met grens correcties kon hij zich vereenigen. Vooral ten aanzien van de monding van Eems en Dollard mag Nederland niet transigeeren. De heer Stikker (Partij v. d. Vrijheid) wees er op, dat een heroriënteering van Ne derland dringend noodzakelijk is. Nederland kan zich niet binden, noch aan Frankrijk, noch aan Engeland. Ons konink rijk moet een eigen standpunt blijven inne men, waarvan de regeering volgens den heer Stikker reeds zoo krachtig heeft blijk gegeven bij de kwestie van de Martin Behrman. Nederland moet niet wijken voor vreemde pressie. De minister van Financiën,' prof. mr, P. Lieftinck, had eens bij de behandeling van de Rijksbegrooting van het Ministerie van Financiën medegedeeld, dat t.a.v. gemeen- teleeningen voorloopig geen min of meer gedwongen conversie, zooals bij de staats ieengingen heeft plaats gevonden, te ver wachten is. De rijksbegrooting van het ministerie van Financiën werd z.h.s. goedgèkeurd. De begrooting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat werd z.h.s. aangeno men, nadat minister Vos de diverse spre kers van den vorigen dag uitvoerig beant woord had. De minister verklaarde, dat een wetsontwerp, waarbij de wet autovervoer personen van 1937 weer van kracht wordt verklaard en een wijziging ondergaat, spoe- dig de Tweede Kamer zal bereiken. èe burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, die tot commissaris der pro vincie Utrecht is benoemd, heeft Woens dagavond afscheid genomen. Talloozen kwamen den scheidenden burgemeester tij dens de afscheidsreceptie de hand drukken. Mevr. J. M. Baronesse de Vos van Steen- wijk neemt afscheid van den heer Reinalda en zijn echtgenoote. De voorzitter van de Tweede Kamcs las gistermiddag voor een brief van den minis ter-president, waarin deze mededeelde, dat hij dien middag telefonisch overleg had gepleegd met zijn ambtgenoot van Over- Zeesche Gebiedsdeelen en dat de Regee ring voornemens was „zoo spoedig moge lijk, bij voorkeur in de eerste helft der vol gende week, de Kamer mondeling in te lichten over de verdere onderhandelingen met de vertegenwoordigers der Republiek Indonesië. Prof. Romme beklom onmiddellijk daar na het spreekgestoelte. De Regeering wil zoo spoedig mogelijk, bij voorkeur in de eerste helft der volgende week, een ver klaring in de Kamer afleggen. Dit zoodra mogelijk staat niet alleen in relatie tot het geven van de inlichtingen, maar ook in re latie tot de belangrijkheid van de zaak, waarover de inlichtingen zullen loopen. Wanneer de regeering zegt: „Bij voorkeur in de eerste helft der volgende week.." Dan zeg ik: Bij ernstiger voorkeur deze week". Er dient tegen gewaakt te wor den, dat er weer een gebrek aan voldoende voorlichting is. Prof. Romme vroeg den voorzitter zijn wensch aan de Regeering over te brengen. De anti-revolutionnaire leider, de heer Schouten, sloot zich bii d strekking van de woorden van prof. Romme aan. De communistische heer Wagenaar ver klaarde, dat zijn fractie er heelemaal geen behoefte aan had, dat de regeeringsverkla ring nog deze week zou komen. Er is hee lemaal geen haast bii. De voorzitter zegt toe, dat hij zich in ver binding zou stellen met den minister-pre sident. Scherpe protesten tegen de regeerings-politiek Oproep besluiten niet uil te voeren Op de vergadering van de Kring Bollen streek van den L.T.B., welke gisteren te Lisse is gehouden, is de onder de kweekers heerschende verontwaardiging over de on dragelijke lasten, welke hun door het Be drijfschap worden opgelegd, tot uitbarsting gekomen. Een motie Noordwijkerhout van onder- staanden inhoud werd met algemeene stem men aangenomen. De Afdeeling Noordwijkerhout heeft in het afgeloopen jaar geprotesteerd (zie motie d.d. 16 Aug. 1946) tegen de on rechtvaardige maatregelen welke door het Bedrijfschap ten nadeele van de vak- genooten zijn getroffen. Met name heeft zij er op gewezen, "dat het Bestuur van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten en de Commissie van Bijstand in hun samenstelling het vertrouwen niet hebben van de vakge- nooten en dat de maatregelen door deze instanties genomen door een grove mis kenning van de rechtvaardigheid en een aantasting van de rechtspositie worden gekenmerkt. Dit protest is gericht door het Hoofdbe stuur van den L.T.B. aan het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten via de Stichting van den Landbouw, met den eisch dat de Regeering zal voorzien in de finan- cieele lasten, welke daaruit voor het ge- heele Bloembollenvak zijn ontstaan. Dit protest heeft niet tot een resultaat geleid, zelfs de moeite van een antwoord is niet genomen. De afdeeling is zeer verontwaardigd over den gang van zaken in het algemeen o.a. in het bijzonder over: de areaalhef fing inplaats van een heffing op lever baar, vrijwillige inkrimp, afroomsysteem op export, waaruit blijkt, dat zoowel ex port- als kweekerijbelangen worden te gengewerkt. 1. Zij roept alle afdeelingen op om door een gezamenlijk verzet aan de tyrannie en de onrechtvaardigheden van het Be drijfschap een einde te maken. 2. Zij eischt van de Regeering een her ziening van haar agrarische politiek in hei algemeen en die van het Bloembollenvak in het bijzonder. 3. Zij eischt een juiste vertegenwoordi ging van de standsorganisaties in de Com missie Bloembollen van de Stichting van den Landbouw. 4. Zij eischt een door de vakgenooten gekozen en aan de vakgenooten verant woordelijk Bestuur dat alle Bedrijfsmaat- regelen op een rechtvaardige en sociaal verantwoorde wijze zal ontwerpen en uit voeren. 5. Totdat aan deze eischen zal zijn ge volg gegeven zal iedere vakbeoefenaar genoodzaakt zijn te weigeren de beslui ten van het Bedrijfschap uit te voeren. Aan de toelichting, welke de afgevaardig den van Noordwijkerhout op deze protest motie gaven, is het volgende ontleend: EEN SCHREEUWENDE ONRECHT VAARDIGHEID. De groote zorg van het oogenblik is hoe de bedrijven door de huidige financieele moeilijkheden heen te helpen en' hoe te ver krijgen ,dat het vak een juiste invloed krijgt op het beheer van het Bedrijfschap. Wat de financiën betreft, staat het er op het oogenblik voor dat de bonafide vakbe oefenaren de millioenen van de zwarte bol len als verlies zullen moeten dragen. Dat dit een schreeuwende onrechtvaardigheid is, dringt blijkbaar niet door bij diegenen die op het oogenblik de lakens uitdeelen. Want met een schouderophalen krijgt men te hooren: dat is slechts voor een keer! 't Volgend jaar zijn er geen warte bollen meer!" Het is wel opvallend dat men het zelfde antwoord krijgt wanneer men aan merking enmaakt ten aanzien van de cijfers van het surplus. En men constateert met verbazing in welke bochten men zich wringt om dit verschijnsel te verklaren. Een blik op de cijfers spreekt boekdeelen. Men krijgt niets precies te weten, met als ge volg, dat er alleen een theoretisch antwoord gegeven kan worden. Het eind van het lied is, dat men even wijs blijft als men was. Er is nu een uitbetaling aangekondigd te gen 1 April. Maar laten we ons geen illu sies maken. Er wordt als verzachtende om standigheid verteld, dat een voorstel tot credietverleening op het Departement van Financiën vergezeld van een gunstig advies zou de verleening van een individueel cre- op afdoening ligt te wachten Dit voorstel zou de verleening van een individueel cre- diet beoogen. Wanr.eer dit er door komt, beschouwen wfj dit als een ramp voor de betrokkenen. Dan zou geval voor geval be keken moeten worden of de betrokken vak genoot goed genoeg is om te betalen of dat hem een crediet verleend zal worden. Be halve dat hier gevaar bestaa' voor wille keur, zal voor de voorbereiding en uitvoe ring veel tijd noodig zijn en intusschen wachten de duizenden op het geld wat zij voor bedrijf en gezin noodig h< bben. Hiernaast zijn er andere vraagstukken, welke dringend wijziging behoeven. We denken aan de areaalheffing, welke, om dat ze geen rekenin' houdt met het gewas', door de afd. met alle beslistheid wordt af gewezen, aan de knoeierijen rond de Vrij willige Inkrimp, aan de in het Surplusfonds terecht gekomen bollen van de A.-vergun- ning en wat moet er van de menschen ko- MORGEN REGEERINGSVERKLARING IN BE TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen, zal de regeering morgen. Vrijdag, des namiddags te 13 uur in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over het verdere verloop der politieke on derhandelingen met de Indonesiërs. men die niet kunnen betalen? Van deze laatsten zijn er velen. We zijn in de gelegenheid gesteld onder de vak- menschen een enquête te houden naar de financieele toestand van de oedrijven en we zijn daarbij tot-de onstellende conclusie gekomen, dat het gemiddeld inkomen be draagt circa 40 pet. van dat van de arbei ders. Men weet niet meer hoe de zaken te keeren. Men voelt zich beleedigd en te kort gedaan door een Regeering die duldt dat de onrechtvaardigheid en het wanbe heer in ons bedrijf blijven bestaan. En men blikt algemeen op naar de standsorganisa- tié, waarvan men in deze uiterste nood al leen nog redding verwacht. Het is thans de tijd een krachtige houding aan te nemen. Alleen door op te staan te gen het onrecht kunnen we hopen af te dwingen wat ons langs redelijken weg steeds opnieuw wordt geweigerd. We zijn ons bewust, dat thans alles op het spel staat. Er kan daarom maar eene keus zijn. Te lang heeft men met ons gesold. Thans moet de vuist op tafel. Denkt er aan en ziet naar het voorbeeld van de arbeiders. Jarenlang hebben zij ge vochten en er is thans geen enkele macht die er over zou denken hun positie aan te raden. Laten wij als één man de handen in elkaar slaan en in een machtige beweging over de geheele streek verbetering van deze hopelooze positie afdwingen. Een der andere afgevaardigden belichtte de „politieke" politiek. Hem zullen we mor gen aan het woord laten. Mooyman weer gegrepen De „ridderkruisdrager" G. Mooyman, die onlangs uit zijn gevangenschap wist te ont vluchten, is weer gegrepen en onderge bracht in het kamp van Laren. NEDERLANDSCHE CONVOOILEIDER HEEFT AVERIJ. De convooileider der zes Nederlandsche kustvaarders, die begin Maart naar Indië zijn vertrokken, heeft in de Golf van Bis- caye averij opgeloopen. Het schip, dat een lek heeft, wordt door een der schepen van het convooi naar St. Nazaire begeleid. De vier andere booten zetten hun reis voort. Autobus-diensten in de Rijnstreek Op 1 April a.s. zullen de autobusdiensten in de richting Leiden en Gouda met een z.g. drie-kwartier-dienst gaan rijden, wat voor het verkeer, vooral voor de tusschen- gelegen plaatsen, weer een aanmerkelijke verbetering beteekent. Men zal dus dan el ke drie kwartier in beide richtingen kun nen vertrekken per Rijnstreek-autobus. Dit betreft alleen den dienst over den Hoo- gen Rijndijk van en in de richting Leiden en naar Gouda via Alphen aan den Rijn. Een nieuwe dienst zal binnenkort ge opend worden vanaf Boskoop over Reeu- wijk Dorp, Reeuwijk Brug naar Gouda via den Goudschen Straatweg. Vooral voor de bewoners van Reeuwijk zal dit bericht een vreugdevolle zijn. Ver moedelijk zal deze dienst pèr 1 Mei een aan vang nemen. Ten behoeve van dezen dienst en het verbeteren van het materiaal voor den dienst AlphenLeiden over de Lage Zij de zijn een vijftal nieuwe autobussen in be stelling waarvan de aflevering in April een aanvang zal nemen. Het rijden met den vrachtwagen over de Lage Zijde naar Lei- at n zal dan ook weer tot het ver leien be- hooren. Romme komt in Lisse Na de welgeslaagde bijeenkomst, m Lei den waar gesproken werd door dr Alber- dlng, en na de vergadering van a.s. Zater dag te Gouda waar de he^r Si-bs-ma zal spieken over Linggadjati worït door de Kamer-Centrale Leiden een darde voor lichtingsvergadering gehouden te Lisse, v.elke hoofdzakelijk bedoeld is voor de ge heele bollenstreek. Op Donderd-tg 27 Maart a s des avonds te half acht uur zal prof. nv C. P. M. Romme in het gebouw van den Vciksbond te Lisse spreken over Indië. Dit moet een massale welgeslaagde avond worden. WAAR BLEEF door J. S FLETSCHER. 77) „Letterlijk?" vroeg Atherton. „Greep u hem vast?" „Ik greep 'm bij de keel als u dat be doelt. Ik voelde alsof ik de waarheid uit hem moest schudden. Misschien heeft hij eerst niet geweten wie ik was ik ben er zeker van, dat hij dat een paar minu ten lang niet wist. Maar in ieder geval schudde hij mij van zich af, trok een revol ver en vuurde op mij. Ik maakte een sprong, gleed uit en viel voorover van de rots, precies waar hij vannacht viel. Maar mijn val werd gebroken, ik viel in een dicht bed van brem of zooiets en rolde naar den waterkant. En ik had de snuggere gedachte stil te blijven liggen, want ik wist wel ze ker, dat als hij me weer zag hij weer op me zou schieten. Ik zag hem over den rand kijken en ik bleef een tijd muisstif liggen." „Een vraag", zei Atherton. „Was het vloed?" „Ja en nogal sterk. Het water stond een paar meter van me af. Een sterke vloed. Het drong tot me door toen ik daar lag, dat Eoyce tot de conclusie moest komen, dat de vloed me wel zou hebben weggespoeld en me zou hebben meegevoerd naar die draai kolk". „Ja, dat dacht hij", zei Atherton. „Precies. Maar het gebeurde niet. Ik was niet gewond, behalve dan 'n paar schram men en builen en na 'n tijdje stond ik op en ging onder langs de rotsen op weg naar Shilhampton. Het eerste wat ik den vol genden morgen deed was een onderzoek in te stellen naar Hanson en voor het ont bijt zat ik al op een vrachtboot naar Le Havre, waai- ik hem meende te zullen vin den. En daar vond ik hem, drie dagen la ter. Ik vertelde hem. waar ik voor kwam. Toen maakte ik een stomme fout: Hanson was in dienst van Boyce. En toen ik hem over die chèque sprak, zei die schooier, er niets van te weten en ontkende dat hij me ooit, noch zes jaar geleden, noch eerder, een chèque had gegeven." „Nou, dat zette me klem. Maar ik begon licht te zien. Ik wist dat Boyce en Han son altijd wat van die geheime zaakjes hadden gehad, die ze in de hut van de Clents bedisselden en de Clents dan be taalden voor dit rendez vous. En ik besloot, voor ik naar Engeland terugkeerde, dit eens op te helderen. Ik had 500 en nog en kele losse Ponden bij me, voldoende om het uit te zingen en ik wist dat de aap uit de mouw zou komen, wanneer ik Hanson maar stevig op de hielen bleef zitten. Maar in het bijzonder wilde ik in contact zien te komen met een Franschman, Lavelle die Hansons steward was geweest en die, zooals ik dacht, wel heel veel zou weten. Ik begon hem te zoeken en het duurde geen drie weken of ik had hem. Ik stopte hem flink toen ik hem eenmaal had en door hem kwam ik achter de waarheid. En die was, dat Hanson en Boyce al jaren lang een smokkelhandel langs de kust dre ven met behulp van de Clents. Had u daar al een vermoeden van, Atherton?" „Niet voor de laatste paar dagen. Zoo, dus dat was inderdaad waar?" ,,Ja, en al langen tijd. Een pracht van een zaakje! En handig uitgevoerd; alles waar Boyce achter zat werd handig in elkaar gestoken. Evenwel om weer even terug te gaan, was ik besloten niet eer te rug te keeren, voor ik alles wist, zoodat ik Boyce in m'n macht zou hebben. Maarik ben nog tweemaal terug ge weest! Ik kwam in contact hoe, dat doet er op het oogenblik niet toe met Hester Prynne en ik stak over om haar te ont moeten. We ontmoetten elkaar in het ge heim dicht bij Brychester allebei de keeren dat ik weer in Engeland was. Ze was toen weggeloopen bij de Malvery's en, nadat we elkaar gevonden en ontmoet hadden, reis de ze naar Rouaan waar we juist drie da gen geleden zijn getrouwd." „Aha!" riep Atherton uit. „Dan had Jef- fery je herinnert je Jeffery nog wel, Boy ce's vroegeren tuinman dan had Jeffe ry het bij het rechte eind! Hij vertelde me vanmorgen, dat hij jou, juffrouw Prynne en een Franschman op het station Shil hampton Haven had gezien en dat jullie op weg naar Londen waren." „Dat klopt op Londen na. We ver trokken van de haven naar het station Shilhampton-Stad en niet verder. We lo- geeren in het Marine Hotel. Daar zit mijn vrouw nu, veilig en wel naar ik hoop. De Franschman was Le veile. Ik bracht hem mee om met twee mannen van Scotland Yard te confereeren, die daarvoor speciaal zijn overgekomen. Ze pakten Hanson een paar uur geleden en varen van plan Boyce vanmorgen te arresteeren." „En nu?" vroeg Atherton. „Wat deed u aan de Black Point Kloof, toen we u ont moetten." „Ik hoorde gisteravond laat, dat vader ernstig ziek was en het niet lang meer zou maken", antwoordde Richard. „Dus ver trok ik, zoo gauw de storm eenigszins luw de langs den kustweg naar Malvery Hold. Ik ontmoette u nadat ik langs een zijweg een stuk over het landhoofd had afgesne den. Kijk! het wordt al licht en ik ver lang er erg naar thuis te komen. Zei u, dat we heelemaal den inham zouden moeten omloopen? Laat ons dan gaan!" In de koude grijsheid van dien morgen kwamen Blake en Rachel uit de kamer, in welke de oude Sir Brian op zijn doodsbed lag. Als dachten ze op dat oogenblik het zelfde, wendde ze zich beiden naar een van de vensters in de vervallen galerij, van waaruit zij over den inham staarden. De storm was bedaard tot een gemelijk ge fluister van zee en wind en op de moeras- vlakten lagen de sporen van haar woede in den vorm van brokker neergevallen met selwerk en drijfhout. Maar in het oosten, waar de zon nog verborgen was, beloofde 'n warme lichtgloed een beteren dag. Plot seling legde Blake zijn hand op den schou der van het meisje. „Denk niet meer over het verleden",, zei hij, het gesprek voortzettend dat hij aan de zijde van den gestorvene was begonnen. „Kijk naar de toekomst. Ga met mij mee terug, Rachel. Ik zou nu niet in dit land kunnen leven, ik heb een grooter een wij der ruimte noodig. Kom! Dan beginnen we samen ginds een nieuw leven." Het meisje liet hem haar handen in de zijne nemen en haar tot zich trekken. Maar plotseling deinsde zij terug en keek ze hem aan met vragende oogen. „Je weet wat de laatste woorden waren die vader uitsprak!" riep ze uit. „Zijn laat ste woorden!" „Over Dick?" antwoordde Blake. ,,Ja, ik weet het." „Ik geloof, dat hij.hem zag!" zei ze. „Het zag. Herinner je je dien zekeren blik in zijn oogen? En als dat zoo is.... oh God.wat is dat?" Blake nam haar in zijn armen toen het geluid van een luid, beslist kloppen op de halldeur door het stille huis weerklonk. Maar Rachels sidderen verdween even snel als 't begonnen was en haar hand was vreemd vast toen zij die van Blake greep en hem naar de trap leidde. „David!" zei ze rustig. Vader zag het goed! Daar is Richard." EINDE.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2