Se£cicLche<Soii/Wi/iit Eerst ontruimen dan teekenen Conflict Indo-China in Fransche Kamer Molotof ziet mogelijkheid tot accoord DONDERDAG 20 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103U03 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11042 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M v HAMERSVELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. V Groote ongerustheid IN de vergadering der Eerste Kamer gaf gisteren een antirev. senator uiting aan „groote ongerustheid". En wij deelen die groote ongerustheid mèt den heer lgra. De heer Algra sprak namelijk zijn groote ongerustheid uit over de politiek der bond- genooten jegens Duitschland. Niet alleen Duitschland, maar ook eenige staten in Zuidoost-Europa worden volgens een veel strenger autarchisch stelstel geregeerd, dan dat van de Nazi's. Er is helaas geen reden, om dezen spreker te beschuldigen van overdrijving. Het heeft vaak den schijn, alsof de wereld van het eene totalitaire stelsel in het andere moet worden geworpen. Terwijl de wereld tijdens den oorlog heeft verlangd naar en geroepen om „democra tie", treden onze bondgenooten van den oorlogstijd nu maar al te vaak op, alsof zij den landen, die zij bezetten, de „zegenin gen" van een andere dictatuur dan die van het Nazi-Duitschland willen brengen, een andere dictatuur, maar niet minder to talitair. De vele protesten van de Kerken beves tigen dit. Ieder begrijpt, dat aan de bedoelde lan den door de huidige bezetters niet een democratische vrijheid kan worden gege ven, alsof er niets is gebeurd en alsof die landen daarvoor nu weer in eens rijp zou den zijn. Maar tusschen die democratische vrijheid en de nu uitgeoefende dictatuur, waardoor wéér de natuurlijke menschelijke vrijheid wordt miskend, is een middenweg. Op de wijze, waarop nu de macht wordt uitgeoefend, wordt het volk ook voor de toekomst niet rijp gemaakt voor een ge zonde democratie. Wél wordt het rijp gemaakt voor een dic tatuur, die het dan in een verblindende ontevredenheid en in een redelooze en ra- delooze wanhoop zelf zal kiezen of zal aan vaarden. En dat is een reden voor allen, die de oogen willen openen voor de wer kelijkheid voor „groote ongerustheid"! In de bedoelde landen moet het volk worden geleerd v^eer te leven in vrijheid in de vrijheid van het christelijk beginsel, hetwelk een bindende moraal jnet absolute verplichtigen oplegt. En de prediking van deze vrijheid door de christelijke Kerken wordt juist beperkt en beknot óók door de huidige machtheb bers. Er is overvloedige reden voor groote on gerustheid. Kardinaal-Protector De Algemeene Overste der Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort heeft van de Pauselijke Staatssecretarie de mededeeling ontvangen, dat de H. Vader Z. Em. Kardi naal de Jong heeft benoemd tot Protector van de Zusters van O. L. Vrouw te Amers foort. Geen fusie tusschen N.V.V. en E.V.C. Vijf-en-twintig bonden, aangesloten bij het N.V.V., vertegenwoordigd door ruim 250 afgevaardigden hebben in een speciale vergadering te Amsterdam Dinsdag beslo ten de fusie met de E,V.C. af te wijzen. Slechts de Bond van Textielarbeiders De Eendracht (met 9077 leden) stemde tegen de bondige resolutie, waarin de afwijzing werd uiteengezet en welke met 289.231 stemmen dat is dus met bijna 94 pro cent werd aangenomen. l^AAR VERNOMEN WORDT, is Sjahrir voornemens de geschilpunten, welke zijn ontstaan tengevolge van de Nederlandsche actie tot uitbreiding van het gebied van Soerabaja, te regelen, alvorens over te gaan tot onderteekening van Linggadjati. Blijkens de laatste berichten uit Modjokerto hebben de Nederlanders slechts een deel der stad bezet en waren de verliezen gering. Verdere actie bij Modjokerto gestaakt Waarnemers hebben goede verwachting, dat Sjahrir tegen het einde van de week te Batavia zal terugkeeren om de overeen komst te onderteekenen, indien de Neder landers er in toestemmen hun troepen te rug te trekken. Betrouwbare bronnen bevestigden he den, dat de Nederlandsche Commissie-Ge neraal den Nederlandschen troepen op dracht gegeven heeft verder actie in den sector-Modjokerto te staken en een ver tegenwoordiger heeft uitgezonden, om zich er van te verzekeren, dat de order werd uitgevoerd. OVEREENKOMST REEDS BEREIKT. Officieel wordt medegedeeld dat giste ren een overeenkomst tusschen de Neder landers en de Indonesiërs betreffende Mod jokerto geteekend is. ONTSLAG UIT COSlIVI.-GENERAAL. De heer de Boer heeft ontslag gevraagd als lid van de Commissie-Generaal, terwijl eveneens de twee hooge adviseurs der C.- G., prof. S. Posthuma, financieel en econo misch adviseur, wiens benoeming tot lid van de Commissie-Generaal werd verwacht, en prof. J. H. W. Verzijl, politiek en juri disch adviseur, hun ontslag hebben aange boden. Volgens welingelichte kringen te Batavia moet de ontslagaanvrage van den heer Boer niet zoozeer beschouwd worden als een uiting van critiek op de ontwikkeling der onderhandelingen met de Indonesiërs als wel als een protest tegen de houding, welke door zekere politieke kringen in Nederland is aangenomen ten aanzien van de door de Commissie-Generaal gevoerde politiek. Het standpunt van den heer de Boer is altijd geweest, dat op de parafeering van het basis-accoord op 15 November 1946, de officieele onderteekening zoo spoedig mo gelijk had moeten volgen. De heer de Boer betreurde de vertraging, die door de motie- Rommevan der Goes van Naters is ver oorzaakt. Kringen uit de omgeving van de Indone sische delegatie betreuren het heengaan van den Commissaris-Generaal de Boer zeer. Zij deelden Aneta mede: .,De heer de Boer beoordeelde de Nederlandsch-Indonesische betrekkingen niet slechts naar haar politie ke verdiensten, doch ook op zuiver realis tische wijze, hetgeen voor de Indonesiërs van groot belang is geweest''. Republikeinsche kringen, die weinig con tact met prof. Verzijl en prof. Posthuma ge had hebben, waren van meening, dat hun vertrek niet van grooten invloed zou kun nen zijn. (Aannemende, dat het juist is, dat de heer de Boer voornamelijk om andere redenen de Comm.-Generaal verlaat, dan is het tijd stip van zijn ontslag wel zeer ongelukkig gekozen en blijft het. karakter van protest tegen het beleid der Comm.-Generaal al of niet gewild het voornaamste kenmerk van dit ontslag. Red.). De Fransche Kamer heeft, na een ver gadering van een geheelen nacht, gister morgen een motie van vertrouwen uitge bracht op den premier Ramadier met be trekking tot diens politiek in Indo-China. De communisten onthielden zich van stemming. Als hoogtepunt van een stormachtig debat over de betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vietnameesche regime nam de vergadering met 421 tegen 0 stemmen de motie van vertrouwen aan. De wetgevende vergadering ging vervol gens uiteen en zal vandaag het voorge stelde militaire crediet van drie milliard francs voor de campagne in Indo-China behandelen. Door de communistische weigering om zich op duidelijke wijze uit te spreken is er een ernstige spanning ontstaan. Een eigenaardige situatie deed zich voor, toen de premier gisteren een beroep deed op de leden van de assemblée om de soldaten aan de Indo-Chineesche fron ten te eeren. Hieraan werd door het ge- heele huis gehoor gegeven, behalve door de communisten. De communistische mi nister van Defensie Billoux, die volgens de wet aan het hoofd staat van de strij denden, bleef zwijgend en onbeweeglijk zitten. Dreigt er een crisis in Frankrijk Er is thans een speciaal vliegtuig voor Bidault naar Moskou gezonden om het den minister mogelijk te maken zich onmiddel lijk naar Frankrijk te begeven, indien de Fransche politieke omstandigheden hem daartoe zouden nopen. Waarnemers hebben reeds eerder op den dag de mogelijkheid van een Fransche re- geeringscrisis, wanneer vandaag in de Na tionale Vergadering over de begrooting voor Indo-China zal worden gestemd, onder oogen gezien. Men verwacht, dat de com munisten, die de grootste Fransche partij vormen, tegen zullen stemmen. Volgens inlichtingen uit betrouwbare kringen heeft de Fransche regeering ter bijeenkomst van heden besloten om, met het oog op de impasse terzake van de politiek betreffende Indo-China, heden morgen in de Nationale Vergadering een nieuwe motievan vertrouwen aan de orde te stellen. VERGADERING VEILIGHEIDSRAAD UITGESTELD. De vergadering van de Veiligheidsraad, die morgen de ontwerp-overeenkomst voor de eilanden in de Stille Oceaan zou bespre ken, is op Amerikaar.sch verzoek uitgesteld. De Amerikaansche afgevaardigde Austin is naar Washington ontboden. OFFICIEELE VERKLARINGEN. „Officieel wordt medegedeeld, dat de heer F. de Bier, lid der Commissie-Gene raal in den on bevredigenden gang van za ken sinds November 1946, zoowel in Ne derland als in Indonesië, aanleiding heeft gevonden om zijn mandaat ter beschikking te stellen". Voorts wordt officieel gemeld, dat ook prof. Posthuma en prof. Verzijl in den jongsten gang van zaken aanleiding heb ben gevonden tot het besluit thans geen benoeming in de Commissie-Generaal te aanvaarden. Over de motieven van dit besluit wensch- ten zij zich nog niet uit te laten. Niet voldaan aan de motie-Romme. Aneta verneemt uit welingelichte bron het volgende over de motiveering van de ontslagaanvrage van de heeren Posthuma en Verzijl: Voornamelijk speelt de opvatting een rol, dat door de machtiging van de Neder landsche regeering om Linggadjati te on- d^rteekenen niet wordt voldaan aan de mo- toe-Romme-Van der Goes van Naters. Toen de heeren Ppsthuma en Verzijl zich naar Nederlandsch-Indië begaven, stond de regeering op het standpunt, dat overeen komstig den wensch van de Tweede Kamer, het „aangekleede" Linggadjati zou worden onderteekend. Naar hun meening heeft de Nederlandsche regeering dit standpunt thans losgelaten en daarmede is wijziging gekomen in de basis, op welke zij zich tot deelneming aan den arbeid der Commissie- Generaal bereid hadden verklaard. Ook indien bij de onderteekening van het basis-accoord van de zijde der Indo nesische delegatie in een verklaring wordt vastgelegd, dat de Indonesische delegatie zich rekenschap geeft van den inhoud en de strekking der in de Tweede Kamer in verband met het accoord gepasseerde re- geeringsverklaringen, dan zullen de hee ren Posthuma en Verzïjl zich op het standpunt stellen, dat niet in den geest van de motie-Romme wordt gehandeld, indien de Nederlandsche regeering hier mede genoegen neemt. T.R.t. DEMARCATIELIJN BESTANDS DEMARCATIEUJN SPOORWEGEN In Nederlandsche welingelichte kringen wordt verondersteld, dat de heer De Boer op grond van waargenomen feiten na zijn terugkeer in Nederlandsch-Indië, n.l. dat als gevolg van de beslissing van de Tweede Kamer de volledige overeenstem ming, welke op 15 November tusschen de beide delegaties bestond, inderdaad plaats begon te maken voor een opleven van wantrouwen aan Indonesische zijde ten opzichte van de bedoelingen der Neder landsche regeering, thans heeft gemeend tot het aanvragen van ontslag te moeten overgaan. Daarmede zou tot uitdrukking komen, dat de heer De Boer het gebrek aan inzicht en verbeeldingskracht van be paalde Nederlandsche politieke kringen, dat in Nederland een groote rol speelt, verantwoordelijk stelt voor het ontstaan van een situatie, welke had kunnen wor den voorkomen, indien in Nederland meer vertrouwen was gesteld in het op feiten en omstandigheden in Indië gebaseerde oordeel van het college, dat door de Ne derlandsche regeering als gevolmachtigde vertegenwoordiging naar Batavia is ge zonden. OVERBRUGGINGSSTEUN VERHOOGD. De z.g. absolute, maxima van den over- bruggingssteun zijn per 10 Maart verhoogd: voor kostwinners in een gemeente steun- klasse I en II 32, in klasse III, IV en V 30,50 en in de overige klassen f 29; voor kostgangers en alleenwonenden in een ge meenteklasse I en H 27, in klasse III, IV en V 26, en in de overige klassen 25# TVTADAT de „groote vier" te Moskou aan vankelijk waren begonnen met elkaar al- lerlei verwijten naar het hoofd te slingeren („puin ruimen" noemde men dat), schijnt thans het stadiupi van de kinderziekten voorbij te zijn en een tijdperk van constructieven opbouw te zijn aangebro ken. ONDERHANDELINGEN LONDEN— Duitschlands economische eenheid Bevin heeft in antwoord op de Dinsdag door Molotof gestelde eischen verklaard, aat Groot-Brittannië bereid is zich aan te sluiten bij een overeenkomst, die de ge- heele Duitsche industrie onder toezicht plaatst. Speciale voorwaarden voor het Roergebied, d.w.z. voor een onderdeel van de Britsche zóne, worden evenwel van de hand gewezen. De door Frankrijk eenzij dig aangebrachte wijziging in de status van het Saargebied zal Bevin later bespre ken. Tot annuleering der overeenkomst tot economische samenwerking der Brit sche en Amerikaansche zones wil de Brit sche minister niet overgaan. Molotof sprak de meening uit, dat de tijd gekomen is om de kwestie van een cen trale Duitsche regeering te bespreken. Na de meening van zijn collega's te hebben vernomen, acht hij het mogelijk overeen stemming te bereiken over Duitschlands economische eenheid. Marshall noemde de verklaring van Mo lotof bemoedigend. Hij was het er volko men mee eens, dat de zienswijzen van de Groote Vier te vereenigen zouden zijn, de moeilijke kwestie van de herstelbetalingen ten spijt. DE VERMISTE DAKOTA NOG NIET GEVONDEN. Het van het Fransche persbureau afkom stige bericht, dat de vermiste Dakota op het vliegveld van Kalidjati op republikeinsch gebied zou zijn gevonden, is gisteravond van officieele republikeinsche zijde tegen gesproken. Hoog water in de Betuwe. Het anders zoo kalme riviertje „De Linge" is tenge volge van de dooi aangezwollen tot een machtigen stroom. Groote uitgestrekthe den staan onder water. Thans vaart men met roeibootjes door de langs de Linge ge legen Betuwsche boomgaarden. Deze foto werd gemaakt in de omgeving van Gel- denmal sen. MOSKOU. Het Agence France meldt, dat de Brit sche minister van buitenlandsche zaken, Bevin, een brief gezonden heeft aan Sta ling betreffende een hernieuwing van het Britsch-Sovjet-Russische verdrag. Bevin zou in dezen brief informeeren, op welke wijze de Sovjet-Russische regeering de be sprekingen gevoerd zou willen zien, name lijk of Stalin er den voorkeur aan zou ge ven eerst een onderhoud met Bevin te hebben ofwel dat Bevin zich rechtstreeks met Molotof in verbinding zou kunnen stellen. Ondergrondsche fabrieken worden opgeblazen Fransche militaire ingenieurs zijn syste matisch Hitiers bomvrije ondergrondsche fabrieken, die in Tyrol en Vorarlberg door dwangarbeiders in de rotsen zijn uitgehou wen, aan het opblazen. Een fabriek voor het maken van vliegtuigonderdeelen te Schwaz (Tyrol) was ingericht in een mijn en werd beschermd door een laag van aar de en steenen van respectabele dikte. Zij bestond uit vier verdiepingen in een ge raamte van gewapend beton. Zevenduizend arbeiders waren daar werkzaam. Er waren goedingerichte slaapverblijven voor het lei dend personeel. Een andere rots-fabriek bestond uit zeven galerijen, van negentig meter lengte en acht meter breedte. LEWIS KIEST EIEREN VOOR Z'N GELD. John Lewis, de leider van de Amerikaan sche mijnwerkers, heeft de bekendmaking, volgens welke het contract van de mijn werkers met de regeering als per 31 Maart i.l. geëindigd moest worden beschouwd, in getrokken. Deze onvoorwaardelijke intrekking is ge schied overeenkomstig een bevel van het Hoog Gerechtshof, volgens hetwelk, zooals gemeld, de boete van zevennonderdduizend dollar, aan de mijnwerkers unie opgelegd, tot 2.800.000 dollar verhoogd zou worden, wanneer Lewis de bekendmaking niet zou intrekken. PRINSES JULIANA OVER 2 WEKEN NAAR ZERMATT. Prinses Juliana zal zich met prinses Mar griet over ongeveer veertien dagen naar Zwitserland begeven om zich in Zermatt bij haar gemaal en de twee andere prinses jes te voegen. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene hebben Dinsdag een skitocht op de Gornergrat gemaakt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 25 Maart géén audiëntie verlee- nen. Bij het bureau van „De Leidsche Courant" ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Boissevain", dat op 25 Maart te Amsterdam wordt verwacht. Paasch-ei „Tok, tok, tok", zei mijn kip, die ik zorgvuldig op mijn balconnetje heb opgekweekt en gekoesterd met het oog op haar vermoedelijke pro ductie van Paascheieren. Onder mijn deskundige opvoe ding was het een welgedane, zij het ietwat eigenwijze kip gewor den, die tot nu toe haar plicht op wel wat onverantwoordelijke wijze verwaarloosd had. Onverantwoor delijk, want zij speelt met haar le ven. Als zij geen eieren in de pan levert, gaat ze er zelf in. Maar nu was er een ei. Ben echte Paasch-ei. En terwijl het lieve dier de opluch ting, dat zij haar ei kwijt was, luid ruchtig aan iedereen verkondigde, bewonderde ik het gave ei. Ik riep de heele familie bij el kaar en het ei was de glorie van den dag. Toen viel het ei. En was stuk. Een sluier trok over de heerlijk heid van den dag en tot troost las ik een zoo juist ontvangen bericht voor, dat men in Amerika bezig is, eieren te ontwikkelen, die niet zoo gemakkelijk breken. Het ei der toe komst zal een druk van 3.65 kilo gram kunnen weerstaan alvorens het aan diggelen gaat. Ik ga mijn kip nu kopspijkertjes voeren, gemengd met oude jarretel les. Oude zijn er genoeg, nieuwe niet. En nu wil ik wel eens zien, wat er met Paschen uit komt. DISTRIBUTIENIEUWS GELDIG VAN 23 MAART t.m. 5 APRIL. BONKAART KA, KB, KC 703 (Strook 3). 652 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gram chdco- lade of suikerwerk. BONKAART KD EN KE 703 (Strook 3). 662, 663 alg. 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram cho colade of suikerwerk. BONKAARTEN MA, MD 704 (bijzondere arbeid en a.s. moeders). (Strook 3). 654 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram choco lade of suikerwerk. TABAKSKAARTEN. ENZ. QA, QB, QC 703. 651 tabak 3 rantsoenen tabaks artikelen. 652, 653 tabak 2 rantsoenen tabaks artikelen. 651 versnap. 200 gram chocolade en/ of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 653 versnap. 100 gram chocolade en/ of suikerwerk, of 100 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabakskaart zijn ge durende 14 dagen wederom in totaal 5 rantsoenen tabaksartikelen beschikbaar. £en êMA£.ttje... „God zegene Nederland, God zegene Duitschland. God geve, dat beide volkeren weldra in volle vrede en vrijheid naast el kaar staan in Zijn erkenning, en tot Zijn eer, tot heil en bloei van beide zoo na ver wante volken." Prof. dr. Titus Brandsma O.Carm. in zijn geschrift, geschreven in Duitsche gevangenschap. WEERSVERWACHTING LATER ZACHTER. c Aanvankelijk zwaar bewolkt met g o plaatselijk nog eenige regen of motre- g gen en hier en daar nevel of mist. g Vrij koude Westelijke wind. Morgen o tijdelijk brekende bewolking, overwe- o gend droog weer, naar Zuid-West of Zuid terugloopend en geleidelijk toe- nemende wind. Opnieuw aanzienlijke g stijging van temperatuur. ÓOOOOOOOOOOÓOOOUUOUUUUU-IIJUIMJL.UUCUOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1