Export naar Engeland 223 mill, gulden RADIO Vrachtauto ramt een stilstaande tram OP KORTE GOLF f r Interview Dick Atatavaj DINSDAG 18 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Import in Nederland 279 millioen .In de loop van 1947 zal Nederland voor een bedrag van 21 millioen pond sterling (223 millioen gulden) aan goederen naar Groot-Brittannië uitvoeren. In ruil hiervoor ontvangt Nederland voor een bedrag van 28 millioen pond sterling (297 millioen gul den) aan Britsche goederen. Zuivelproduc ten, groenten en bloembollen vormen het hoofdbestanddeel van de Nederlandsche uit voer (170 millioen gulden), doch ook in- dustrieële producten zullen in aanzienlijke GEEN GEMAKKELIJK ONDERZOEK IN GRIEKENLAND. De commissie van onderzoek voor den Balkan van de V.N. heeft ,ter vermijding van misverstand, den Joego-Slavischen, Bulgaarschen en Albaneeschen verbindings officieren, die nog bij de Sovjet-Russische en Poolsche vertegenwoordigers in het euerillagebied waren achtergebleven, or der doen toekomen om onmiddellijk terug te keeren. De overige leden van het team van onderzoek waren reeds vertrokken, toen de aanvoerdej- van de Grieksche gue- rillastrijders, generaal Markos, niet op den afgesproken tijd was verschenen. Alexis Kyrou, de vertegenwoordiger van de Grieksche regeering in de commissie, heeft de commissie per brief verzocht te beslissen, of de Sovjet-Russische en Pool sche afgevaardigden, die achtergebleven zijn, op zichzelf een team van onderzoek vormen of niet. DE TOESTAND IN ASUNCION CRITIEK. Radio-Conception meldt, dat in Asun- sion, de moofdstad van Paraquay, de toe stand tengevolge van nieuwe aanvallen der opstandelingen critiek is. Het gerucht, dat dezen de stad zouden bombardeeren, deed gezinnen de vlucht nemen. De radio meld de voorts, dat talrijke soldaten der regee- ringstroepen naar de opstandelingen over- loopen. NIEUWE STAP TEGEN LEWIS. Het hoogste Amerikaansche gerechtshof heeft bepaald, dat aan John Lewis, den lei der van de United Mineworkers Union" op 20 Maart een bevelschrift moet worden overhandigd', om binnen 5 dagen zijn ken nisgeving, waarbij de vakvereeniging het contract met de regeering opzegt, in te trekken. Indien Lewis hiertoe in gebreke blijft, zal de boete van 700.000 dollar, welke aan de „Union" wegens ongehoorzaamheid aan het hof is opgelegd, tot 2.800.000 dollar worden verhoogd. De Amerikaansche regeering had het hof verzocht onmiddellijk maatregelen te ne men om zijn uitspraak tegen Lewis en de „Union" kracht bij te zetten, ten einde een mogelijke staking op 31 Maart te voorko men. VOOR WOENSDAG. HILVERSUM I (301 M.): 9.45 Nieuws. 10.00 Pianorecital door Herman Nieland. 11.00 Negro Spirituals, gezongen door Lawren Brown en Paul Robeson met pianobegeleiding. 11.45 Fa milieberichten uit overzeesche gebiedsdee- len. 12.00 Grand Orchestre Symphonique de Paris, 13.00 Nieuws. 13.15 Cinderella- ensemble. 14.00 Kamerorkest o. 1. v. An- dré Rieu; 15.00 Continental Quintet; 16.00 Praatje voor jeugdige postzegelverzame laars; 16.15 Kinderkoor „Inter-Nos" uit Santpoort; 17.35 Hollanda-Sextet; 18.05 Ar thur Rubinstein, piano, speelt werken van Chopin; 18.30 Programma voor de Neder landsche Strijdkrachten; 19.00 Nieuws 19.30 Engelsche les voor beginners; 20.00 Nieuws 20.08 Symphonisch Amusementsorkest der Koninklijke Mar me; 20.45 Koor van de Westminster Abbey; 21.15 Concert door Erna Spoorenber'g; 22.00 Nieuws; 22.30 Pianospel door Wilhelm Baclchaus. HILVERSUM II (415 M.). 9.45 Nieuws; 9.50 Het Boyd Neel strijk orkest; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Piano recital door Johan Otten; 12.35 Gram-mu- ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor het platte land; 13.20 Het Vaudeville-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Gevarieerd Kamer muziekprogramma; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Op bezoek bij zieken; 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Jan Vogel en zijn accordeon orkest; 17.45 Rijk Overzee; 18 00 Nieuws; 18.20 Layton en Johnstone zingen met piano-begeleiding; 19.00 Piano-duo Joop de Leur en Tonny Schifferstein; 20.00 Nieuws; 20.15 Hedenavond kwart na acht wordt aan uw verzoek gedacht; 21.15 Hoor spel „De Gokkende Geest"; 22.05 „Atten- iia" met Eddy Walis; 22.35 Bob Mallin zingt cowboy-liedjes; 23,00 Nieuws. hoeveelheden (53 millioen gulden) naar Engeland gaan. In 1946 bedroeg de Nederlandsche export naar Engeland 8 millioen pond sterling, dit jaar wordt voor 21 millioen pond uitgevoerd hetgeen, vergeleken met de vooroorlog- sche export (32 millioen pond in 1938), reeds een mooi cijfer is. De uitvoer van zuivel is 26 millioen gul den. Verder gaat Nederland belangrijke hoe veelheden groenten exporteeren. snijbloe men, struiken, heesters, bloembollen (waarschijnlijk 11.000 ton. dus 20'00 ton meer dan het vorige jaar), bloemzaden, zee- en zoetwatervisch, garnalen, mosselen, oes ters, meelproducten, fruitpulp en fruit in verschillende vorm. Voorts industriepro ducten als meubelen, stroocarton, schoenen en lederwaren, sigaren, pharmaceutische artikelen, essences en etherische oliën, zout, verfstoffen, chemische producten, glaszand, aardewerk en eventueel bouwmaterialen, textiel in verschillende vorm, machinerieën (hoofdzakelijk voor de landbouw bestemd) en electro-technische producten. Van Groot-Brittannië ontvangt Nederland in hoofdzaak textiel-producten in diverse vorm, ijzer- en staalproducten. schoenen en chemische producten. Nederland ontvangt voor 7 millioen pond meer dan zijn export bedraagt, doch de wijze waarop dit verschil za1 worden aangezuiverd is op de confe rentie niet ter sprake gekomen. PRINSELIJK GEZIN IN ZWITSERLAND. Prins Bernhard is gistermorgen met twee der prinsesjes per vliegtuig aangekomen op het vliegveld Chateau Neuf bij Sion. De Prins werd welkom geheeten door den heer Anthamattan, hoofd van het depar tement van openbare werken van het kan ton Wallis, den garnizoenscommandant Kalbarmatten, door den burgemeester van Sion, Bacher, het hoofd van het vliegveld Volken, en andere functionarissen. Verte genwoordigers van de Nederlandsche le gatie te Bern, o.a. de legatie-secretaris jhr. mr. J. D. van Karnebeek, kwamen den Prins begroeten. Prins Bernhard is per trein doorgereisd naar Zermatt. Het geheelé dorp Zermatt en een talrijk internationaal publiek wachtte Prins Bernhard op, die namens den gemeente raad welkom werd geheeterw door den voorzitter Othmar Julen. Vervolgens be gaf het gezelschap zich naar het hotel „Zermatterhor", dat met vele Nederland sche vlaggen was versierd. Een enorme krater ontstond, na de ont ploffing van een bunker, waarin Duitsche munitie was opgeslagen, in de duinen ach ter Westerveld. Dertien meubelfabrieken in Kuilenburg uitgeschakeld De directeur van het Rijksbureau voor Hout heeft 13 meubelfabrieken van uiteen- lodpende grootte en één zagerij, alle geves tigd te Kuilenburg, voor onbepaalden tijd uitgesloten van het productie- en distribu tieproces. Bij verschillende fabrieken wer den groote, niet aan het Rijksbureau opge geven voorraden hout aangetroffen, waar door dit hout buiten het normale distribu tieproces geraakte. Andere bedrijven koch ten zonder vergunning partijen hout van 134 M.3 en 85 M.3. In de zagerij consta teerden de opsporingsambtenaren, dat min stens 200 M.3 hout, clandestien ingekocht, was verzaagd. De voor de betrokken on dernemingen diep ingrijpende maatregel is helaas onvermijdelijk i.v.m. de precaire houtpositie. De in dienst zijnde werkne mers kunnen eventueel werk vinden by de overige, zeer talrijke meubelfabrieken in Kuilenburg e.o., waar een ruime werkgele- genheid bestaat. chauffeur, de 37-jarige V. uit Amsterdam, die door het gebeurde zeer overstuur was, vertelde aan de politie, dat hij onwel ge worden was en de macht over het stuur had verloren. Geconstateerd werd, dat de man niet onder den invloed van sterken drank verkeerde. Twee personen gedood Een 55-jarige vrouw en een 22-jarige jongeman verloren gistermiddag te Am sterdam het leven bij een ongeval, waar van de oorzaal: nog niet nauwkeurig kon worden vastgesteld. Om ongeveer 5 uur gistermiddag stopte een tramwagen van lijn 1, komende uit de richting Stadhouderskade, bij de halte Overtoom-3e Kostverlorenkade. Uit de zelfde richting kwam met groote snelheid een vrachtauto gereden. Op onverklaar bare wijze zwenkte deze wagen plotseling naar links, reed pardoes op den vluchtheu vel in en ramde den motorwagen van lijn 1 bij het voorbalcon. De stilstaande tram werd door de geweldige kracht van de botsing uit de rails gedrukt en kwam over beide sporen te staan. De vrachtauto volg de de tram bij haar draai en kwam midden op den weg tot stilstand. De gevolgen wa ren ontzettend. De 22-jarige P. Meulebelt uit Amsterdam, die juist van het voorbal con wilde afstappen, werd tusschen tram en auto bekneld en op slag gedood. Toe geschoten voorbijgangers troffen hem aan met de beenen naar boven tusschen de beide wagens. Zijn moeder, de 55-jarige B. C. MeulebeltTapperwijn en de 25-ja- rige mej. C. I. Vermeer, die verpleegster is in het Klimophuis te Amsterdam en met een van de zoons van mevr. Meulebelt verloofd is, waren, juist voor de vracht wagen zijn zwenking maakte, uitgestapt, en stonden voor het voorbalcon van den tramwagen. Beiden werden door de auto gegrepen en zwaar gewond. De onmiddel lijk gealarmeerde G.G.D. kon hen onder de vrachtauto vandaan halen en naar het Wilhelmina-gasthuis overbrengen, waar mevr. MeulebeltTapperwijn spoedig aan haar verwondingen overleed. De toestand van de verpleegster is ernstig. Voor haar leven wordt gevreesd. De tramwagen was op het oogenblik van de botsing geheel vol en het mag dan ook een groot geluk genoemd worden, dat de wagen niet is omgeslagen. Ook op de vluchtheuvel bevonden zich vele men- schen, doch behalve de twee vrouwen werd geen van hen meegesleurd. Het voor balcon van de tram werd zwaar bescha digd. De vrachtauto kwam er beter af en werd slechts eenigszins ingedeukt. De oooonoooooooooooooooooooooooooooooooooo .000000000OOOOOOOOOOOOUÜOU<KJOOOOOOOOOOO?» BINNENLAND. De 57-jarige Amsterdamsche recher cheur van politie W. Grootendorst is we gens het opsporen van Joden tot. levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Het Haagsche Bijzondere Gerechts hof heeft den 49-jarigen C. D. van der Pol, in 1940 kapitein der infanterie bij het Nederlandsche leger, die na de capi tulatie dienst nam in het leger van den vijand, aan het Oostfront vocht, ter dood veroordeeld, conform den eisch van den advocaat-fiscaal. De Krijgsraad te 's-Gravenhage heeft den dienstweigeraar M. K. uit Winkel tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek, ontslag uit den militairen dienst en ontzetting uit het recht bij de gewa pende macht te dienen. BUITENLAND. In de laatste twee en een halve maand zijn in Groot-Brittannië vijf millioen scha pen door koude, honger en ziekte omgeko men. In de Cordilleras (Columbia) is een vliegtuig van de „Taca" neergestort. Het lot van de 8 passagiers is nog onbekend. Dit is reeds het vierde vliegtuigongeval op Columbiaansch gebied in den tijd van nog geen twee maanden. Meer dan 200 Poolsche soldaten van het leger van generaal Anders emigreeren binnenkort naar Argentinië. Duizenden Hamburgers hebben on danks het verzet van de politie 21 kolen- treinen uit het Ruhrgebied bij aankomst in Hamburg geplunderd. KORFBALCOMPETITIE WORDT AFGEWERKT. Het bestuur van den K.N.K.B. verga derde Zaterdag ill Den Haag en heeft, hoewel het zich bewust is van de moei lijkheden, die zich zullen voordoen, be sloten de competitie op normale wijze voort te zetten. C tracht zal worden de afwerking te bespoedigen door de clubs te verzoeken ook op avonden in de week te spelen.'A^5 bijzondere wedstrijden, zoo als NederlandBelgië, NoordZuid en Noord—Oost worden gespeeld zal voor de competitie geen vrij worden gegeven. Als datum voor NederlandBelgië te Amsterdam werd vastgesteld 29 Juni, NoordZuid op Hemelvaartsdag 15 Mei in een nader te bepalen stad in Zuid-Hol land, NoordOost eveneens 15 Mei te Groningen. Als voorloopige datum voor BelgiëNederland te Antwerpen werd 1 Juni gekozen. Besloten werd van 318 Juli een demonstratieploeg naar Engeland te zenden waar tegen het Belgisch twaalf tal een 8-tal wedstrijden zal worden ge speeld. Medegedeeld werd, dat korfballers uit Sheffield, een senioren en een aspiranten ploeg, een twaalftal uit Wandsworth en een uit Croydon naar Nederland zullen komen om in Amsterdam, Eindhoven, Schiedam en Wageningen te spelen. TAFELTENNIS L.T.T.V. „De Sleutels". Gisteren werd het clubkampioenschap 3e klasse ver speeld in het lokaal aan het Vrouwen kerkhof. Wegens groote deelname werd ditmaal met in competitie-, doch in tour- nooivorm gespeeld. De heeren v. d. Post en van Breukelen van respectievelijk poule's 1 en 2 kwamen geheel ongeslagen uit de tweede ronde in de finale. In poule 3 kwamen de heeren H. Bunnig en M. Scheffers beiden met vijf punten uit den strijd. Na een beslissingswedstrijd tusschen genoemde spelers wist Scheffers in drie games een plaats in de finale te bezetten. Aldus werden in de eindpoule de volgende drie spelers geplaatst: J. v. d. Post, J. v. Breukelen M. Scheffers. J. v. d. Post blééf geheel ongeslagen en werd zoodoende kampioen 3e klasse. Op de 2e en 3e plaats kwamen resp. v. Breu kelen en Scheffers. De heer H. Huying had wederom twee bat-insignes als le en 2e prijs beschikbaar gesteld. De uitslagen der 15 Maart gespeelde competities luiden als volgt: afd. heeren 2e kl. D.S.S. 1—Sleutels 2: 5—5. Afd. heeren 3e kl. Sleutels 4 kreeg een 73 nederlaag te incasseeren van G.G.B. 1. Sleutels 5 speelde eveneens met een in valler; toch wonnen zij met niet minder dan 9—1 van D.V.S. 4 uit Den Haag. Afd. dames. Het eerste damesteam zette haar overwinningen-parade voort met een 82 succes op Ready 3 uit Den Haag. Dinsdag 18 Maart heeft eindelijk de herhaaldelijk uitgestelde wedstrijd Sleu-. tels 1 (dames)Batswingers 2 plaats in de Kastanjestraatschool te Den Haag. In het clublokaal der Sleutels hebben Dinsdag 18 Maart twee trainings wedstrij den plaats. Drie spelers van de Sleutels welke gekozen zijn om 2en Paaschdag deel te nemen aan de Nederlandsche Kampioenschappen zullen dien avond een wedstrijd spelen tegen de gebroeders Heemskerk, plus nog een Treffer uit R.'veeri. De gebroeders Heemskerk zijn eveneens gekozen om aan de Ned. Kamp. deel te nemen. De Haagsche club Z. S.. zal dienzelfden avond een wedstrijd spe len tegen drie andere Sleutelspelers. Treffers I (R.'veen)—D.S.B. IV &—A. Treffers wist ondanks het gemis van de lste team-speler C. Heemskerk, een over winning te behalen op de hekkensluiter D.S.B. N. Heemskerk eh P. Verdeel Azn. speelden een zeer matige wedstrijd, doch desondanks wist Heemskerk al zijn partijen te winnen. Verdel won slechts één party. P. v. d. Zwet speelde een zeer goede wed strijd, won 2 partijen en zorgde aldus, dat de beide puntjes naar R.'veen gingen. Het was voor de Treffers een goede dag, omdat Netbal, een gevaadlijk concurrent voor de bovenste plaats, verloor. De competitie stand is nu aldus: Treffers I 10 gesp., 16 p., R.'veen; H.B.S. I 9 g. \14 p., Den Haag; Netbal II 7 g., 12 p., Den Haag; Sleutels I, 9 g., 7 p., Leiden; D.O.S. IV, 7 g., 5 p., Den Haag; P.V.SB. I. 7 g., 4 p., Den Haag; D.S.B. IV, 8 g. 0 p., Den Haag. A.s. Zaterdag is de wedstrijd Treffers Netbal. Dit zal een belangrijke en beslis sende wedstrijd worden. Jammer dat de Treffers met een invaller moeten uitkomen. Treffers HCebusta I 28. Met twee invallers bond Treffers II de strijd aan te( gen het sterke Cebusta I uit Den Haag. B. v. d. Meer en W. Heemskerk konden beide nog een partij winnen; S. Schrama, die wel iswaar in goede vorm was. wist het niet tot een overwinning te brengen. Zeer jammer is het, dat Treffers II steeds met invallers moet spelen, daar het onder normale om standigheden zeer zeker tot de sterkste teams gerekend kan worden. Volgende week Treffers II—P.V.S.B. V. De journalistiek is een moeilijk vak, want zij omvat het heele, volle, rijke leven en zij is zoo wijd als de wereld. Maar sommigen, die wel eens in hun pen geklommen zijn, meenen, dat zij het ook wel kunnen en dat zij het zelf beter kunnen dan zij, die jaren van ervaring achter den rug hebben. De Indonesiërs zijn verstandiger. Zij /willen voor hun ..voorlichting" geschoolde krachten en daarom is er in Djokja een spoedcursus opge richt, welke in twee weken tijds rijpe journalisten aflevert; Onder andere bevat het leerplan: les in interviewen. Nu. dat is gemakkelijk te leeren; je kunt het desnoods wel af met een schriftelijken cursus. Hier op de krant kenne.. we het kunstje alle maal en ten gerieve van onze le zers, die het ook eens willen pro- beeren, geven we de volgende hand leiding. Men neme een slachtoffer, liefst één die -at te vertellen heeft, dat is gemakkelijker voor beginnelin gen, want anders moet je hem iets laten vertellen wat hij zelf nog niet weet en dat is meer werk voor de hoogere interview-kundo (afd. M.O.). Vervolgens neme men een bloc note en een potlood. Deze appara ten zijn nog noodzakelijker dan een slachtoffer, want zonder blocnote en potlood bestaat er absoluut geen interview. Een slachtoffer kan des noods nog gemist worden, als de persoon in kwestie maar zóó'n hoog personage is, dat hij zelf niet meer weet wat hij gezegd heeft en waar hij het gezegd heeft en tegen wien. Dan kan de „duim" als plaatsver vanger worden genomen en tus schen ons' gezegd, deze interviews zijn de interessantste. Maar dit is werk voor nos hoogere interview- kunde (afd. Hooger onderwijs). De beginneling volsta met, gewa pend met potlood en bloc note, te gaan bellen op de stoep van het slachtoffer en vriendelijk .te vragen of meneer thuL is. Nu begint het moeilijkste gedeelte van het -interview, ofschoon men daar nooit over spreekt. We beginnen altijd met: „We za ten tegenover onzen vriendelijken gastheer in zijn gezellige huiskamer, waar de zon lichtglanzen toover- de.." enz. enz. (dit kan in allerlei toonaarden gevarieerd worden) „en onder het genot van een geuri- 'ge havannah vertelde ons de heer X...." In werkelijkheid is voor den be ginneling ons overkomt dat niet meer! meneer tien k'eer niet thuis, heeft hij drie keer geen tijd, zit hij juist te eten of moet hij naar den trein, en na 15 keer bellen wor den we toegelaten tot een ongezellig spreekkamertje, waar meneer het probeert met diverse kluitjes in het riet. Dan is het de kunst om vrien delijk te blijven, netjes te doen en je als heer te gedragen. Vervolgens moet de beginneling het „door" heb ben, als meneer probeert om hem datgene in de krant te laten zetten, wat hij er graag in heeft, maar waarvoor de interviewer niet geko men is. Je moet het door hebben, maar je mag niets laten merken. Vanwege de sfeer. Vervolgens trachte men het pot- lood-gekrabbel te ontcijferen, en uit de brokstukken een verhaal sa men te stellen. Men vergete daarbij niet de logische gedachtengang zelf aan te brengen, waar deze ont breekt. Tenslotte ga men naar een redac tie-bureau en probeere opgewekt te kijken, als de redactie uw epis tel in de prullenmand gooit. DAMMEN. K.D.C. De Katw. Damclub, K.D.C. speelde haar 9de ronde om den Dr. L.Hue- tingbeker annex bordenbezetting. De uit slagen waren: lste klas: G. v. d. WielG. Böttcher 20; A, A. VooysH. Koelewijn 11; J. v. ElkJ. Schoneveld 02;'G. Var- kevisser—J. Freke 11; A. SchoutenJ. Laven 11: G. v. d. WielC. Di'rieux, uitgest. 2de kl. Bordenbezetting: A. Freke J. Boezaard 02. C. v. KlaverenA. Barn- hoorn 02; H. Koelewijn CzG. Kbetsch 20; C. de RuyterC. P. Schoneveld 02; C. ZandbergenG. Peet 02; P. v. d. Eijkel J.Boezaard 20. Uitslag uitgest. partijen: A. BarnhoornG. Freke 11; A. v. Delft A. Freke 11; J. HouwerJ. Boezaard 20 C. P. SchoneveldJ. Houwer 11. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 75) Weer wees zij naar de deur en onbe wust volgden ze alle drié haar gebaar. Maar Atherton wendde zich tot Gillian, die bevend en met een bleek gezicht naar den cooden man staarde. „Wij zagen het", fluisterde hij. „Wij wa ren daar. Er zijn mannen van ons buiten misschien hebben ze hem gepakt. We zullen terugkomen." Plotseling begon Gillian over haar heele lichaam te beven. Hoe forsch zij ook was, ze begon te trillen alsof ze een klein meis je was. Ze haalde diep adem die als door een snik werd onderbroken toen ze zich tot Atherton wendde. „Breng hembreng hem niet hier niet hier!" mompelde ze. „Kijk eens naar moeder! ze zou hem vermoorden! O, ga toch en breng hem wegergens anders heen!" Atherton knikte terwijl hij de hut uit- snelde achter den kustwachtcommandant en zijn man. Hij kwam midden tusschen de kustwachters en de politiemannen terecht. Deze hadden zich van de kust naar dit punt gehaast toen ze Rennie's waarschu wing hadden ontvangen. Maar Boyce Mal- very was hun ontsnapt; ze hadden niets van hem gezien. In storm en duisternis was hij volkomen ongemerkt de hut uit- geslopen en verdwenen naar het hoogge legen landhoofd. „Sssst!" zei een der mannen. „Wat is dat?" Terwijl Atherton en zijn metgezellen in hun schuilplaats hadden gezeten, had de storm een verandering ondergaan. Hij woedde nu met tusschenpoozen. De wind was gedraaid van ZuidOost naar 'Oost en minderde in hevigheid en kwam in horten en vlagen langs de rotsen; deze weerkun dige mannen, gewend aan alle weersgrillen, wisten dat de schrikkelijke hevigheid van de laatste twaalf uren achter den rug was en dat de ochtend waarschijnlijk zou aan breken met kalm weer. Er waren al tijde lijke onderbrekingen die als doodsche stil ten leken na het woeden van den storm op zijn hoogtepunten. En in een van deze stilten had het scherpe oor van een kust wachter het geluid opgevangen van hollen de voeten op het harde oppervlak van den kustweg. In zulk een stilte droeg het ge luid zeer ver; de volgende windvlaag voerde het geluid nog duidelijker tot-hen. „De weg van Shilhampton!" riep de kustwacht-commandant uit. „Vooruit, alle maal!" De mannen renden het nauwe pad van de hut op over het landhoofd naar den weg en langs de witte baan, die nu geheel ver licht werd door de maan, die langzamer hand was gerezen, boven den wolkenbank aan den einder. En een van de kustwacnts, vlugger van blik dan zijn kameraden, riep dat hij den voortvluchtige zag en sneller ter been dan zij, zette hij op topsnelheid de vervolging in. „Vergeet niet", hijgde Atherton, terwijl hij en de kustwachtcommandant samen voortrenden, „dat een eindje verderop bij de Black Point Kloof een zijweg naar Bry chester afbuigt. Hij zal vast en zeker eerst naar Brychester gaan." „Waaróm?" vroeg zijn metgezel. „Hij zou den nachttrein in Shilhampton kunnen ne men." „Papierenen zoo", zei Atherton in stooten. „Hij zal zeker nog iets moeten vernietigen. Hij zal...." „Spaar je adem oude jongen!" zei de kustwachtofficier. „Je zult 'm noodig heb ben." Dat was een gezonde raadi en Atherton wist, dat. Belemmerd als ze werden door hun zware kleeren was het rennen langs dien winderigen weg geen gemakkelijk karwei. Atherton, die in zijn jonge jaren athletisch was, was niet in goeden vorm voor deze oefening van ongewone soort en hij voelde al gauw, dat zijn hart zich moest inspanneiT op een wijze, die verre van aan genaam was. Ook zijn geest was in een on- gewonen staat door de buitengewone ont hullingen die hem waren gedaan geduren de het afgeluisterde gesprek tusschen Boy ce Malvery? Wat was het geheim van hen beiden? Wat bedoelde Gillian Clent met haar opmerkingen over een huwelijk met Boyce? maar dat was 't minste pro bleem van al die raadselen, 't Verbyste- rendst was de opmerking over Dick Mal very het scheen alsof Boyce hem van de rotsen had neergeschoten, zijn lichaam in den inham hadi geworpen en deze feiten aan de Clents had bekend. Als dat zoo was verklaarde het de plotselinge vrees van Boyce toen hij hoorde van het vinden van het lyk van den matroos. Maar.wat te denken van Jeffery's betrouwbare verkla ring, dat hij Dick Malvery nog den avond tevoren levend en wel had gezien op het station van Shilhamptoen Haven? „We naderen al ietsnaderen al iets?" hijgde Atherton. „We komen er!" Hij richtte het hoofd op tegen den wind en zag, dat ze een punt waren genaderd, dat bekend stond als Black Point Kloof een lake, open glooiing op het landhoofd, waai de kustlijn een scherpe bocht maakte naar Shilhampton. Daar boog een nauwe zijweg landinwaarts af naar Brychester zeicn af- spltisend v. d. kustweg juist op den rots- rand vanaf welke men den inham op groo te hoogte overschouwde. Het was het wild ste en openste gedeelte van de rotsen; de weg liep onbeschut langs den rand; onder dien rand, 150 meter er onder lag een scherpe, donkere rotsdrempel die recht in zee afliep. En toen de kleine groep vervol gens deze woeste plek oprende, uitte een van de kustwachters die voorop liep een scherpe waarschuwing. „Blijf van den rand weg...', blijf van den rand) weg! De wind!" En op dat oogenblik kreeg Atherton bij een tijdelijke opklaring van het maanlicht den man dien ze volgden in het gezicht. Een oogenblik teekende Boyce's groote, magere figuur zich scherp af tegen de lucht en de lichten van Shilhampton aan den horizon. Een plotselinge hevige rukwind greep hem toen hij de scherpe bocht door moest; zij, die het dichtst bij hem waren, zagen hem wankelen en zich er tegen ver zetten, zagen, hoe hij er door werd ge grepen en hij er door werd omgedraaid, terwijl zij hun lichamen op den grond naast den weg drukten, terwijl ze wortelen gras en heide grepen om houvast te hebben, ze zagen hoe zijn lichaam werd opgenomen en over den rotswand werd geworpen. En boven 't gehuil van den storm hoorden ze zyn kreet toen hij viel. Plotseling zakt de wind af. In de stilte hoorden zij haastige voetstappen op het laatste stukje van den zijweg uit de rich ting Brychester. Een man kwam den hoek omrennen en kwam hijgend tusschen de mahnen terecht. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2