3)e CricbcheSomcwt Antwoord van Nederland aan Amerika Vliegtuig-ongelukken De gevolgen van vorst en dooi in Europa Truman's beroep vindt weerklank! I OP KORTE GOLF I Business Om den voorzitters-zetel van „Bloembollencultuur' ZATERDAG 15 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Kedactie: 20015. Dir.. drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week. 1.10 p mnd. f3.25 p. kwartaal franco p. post 14.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11038 Hoofdredacteur: TH. W1LMER Directeur: C. M v HAMERS VELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contrac* belangrijke korting. DE „MARTIN-BEHRMAN" De Nederlandsche regeering heeft op de mondelingen en schriftelijk vertoogen, die door de Amerikaansche regeering op 5 en 10 Maart j.L tot het ministerie van buiten landsche zaken werden gericht tegen de in- en uitvoerregelingen, die op 28 Januari j.l. door de Nederlandsch-Indische autori teiten werden afgekondigd en het aanhou den van het Amerikaansche koopvaardij schip „Martin Behrmann", aan den Ame- rikaanschen zaakgelastigde een antwoord overhandigd, dat op de volgende overwe gingen is gebaseerd. Door de bestaande moeilijkheden waren de rechtmatige eigenaren niet in staat hun rechten over het grootste deel van de on dernemingsproducten van Java en Suma tra uit te oefenen, terwijl onbevoegden be zit namen van deze producten en deze op onwettige wijze trachten uit te voeren. De in- en uitvoerregelingen van de Neder-j landsch-Indische regeering van 28 Januari 1947 zijn gericht tegen dezen sluikhandel in gestolen goederen. Bescherming van den particulieren handel, onverschillig van wel-, ke nationaliteit, is steeds een fundamenteel beginsel geweest van de Nederlandsch-Indi sche wetgeving. De Nederlandsche regeering meent de aandacht te moeten vestigen op de ernsti ge verarming van de Nederlandsch-Indi sche gemeenschap tengevolge van oorlog/ Japansche bezetting en de plunderingen na de Japansche overgave. Deze verarming zou nog verergeren, in dien het voortduren van dezen sluikhandel wordt toegestaan. Immers, doordat deze onwettig verkregen ondernemingsproduc ten kunnen worden aangeboden niet belast met productiekosten, worden deze goederen ver beneden den wereldkostprijs ten ver koop aangeboden. Hierdoor wordt het eco nomische leven ernstig aangetast. Anderzijds worden onbruikbare voorwer pen v. slechte kwaliteit, waaraan bovendien geen werkelijke behoefte bestaat, inge voerd. De verarming, die hierdoor ontstaat is van des te meer belang in een tijd waar in buitenlandsche deviezen volstrekt nood zakelijk zijn vo_or het herstel en den we deropbouw van het land, waarvoor de Ne derlandsch-Indische regeering de verant woordelijkheid draagt.. Deze verantwoor delijkheid kan niet worden gedragen door de nieuwe staatkundige organisaties, wier gezag is beperkt tot bepaalde deelen van Indonesië. De onwettige uitvoerhandel verergert de voedselschaarschte in Nederlandsch-Incië daar bepaalde producten, waaraan in ge heel Indonesië een tekort bestaat zooals suiker en palmolie, worden uitgevoerd. Samengevat blijkt derhalve, dat inge volge de in- en uitvoer- en scheepvaartre gelingen van 28 Januari 1947: a. Voor allen uitvoer uit het Neder landsch-Indische douanegebied, dat de jure en de facto (d.w.z. rechtens en feitelijk) Doodstraf voor Tiso geëischt De Tsjecho-Slowaaksche openbare aan klager heeft den doodstraf geëischt voor dr. Joseph Tiso, tijdens de Duitsche bezet ting president van Tsjecho-Slowakije, die zich voor een rechtbank te Praag moet verantwoorden voor ten laste gelegde oor logsmisdaden. Tijdens het proces bekende Tiso, dat zijn regeering den Duitschers militairen steun verleend had; hij ontken de echter een oorlogsverklaring aan Groot Brittannië en de Ver. Statep geteekend te hebben. In de Fransche kinderkamer Aan het begin van de zitting van Vrij dagmorgen van de Fransche Nationale Vergadering is het wederom tot heftige tooneelen gekomen, naar aanleiding van de debatten over Indo-China. Maurice Violette, afgevaardigde van de socialis tisch democratische verzetsunie, beschul digde de communistische partij er van, ten aanzien van de overzeesche gebieden een anti-Fransche politiek te voeren. Maurice Thorez, de leider der communis ten, verliet hierop de zaal, gevolgd door fractie-genooten. Later keerde hij terug, doch nam toen niet plaats in de- regee- ringsbanken maar in de banken der af gevaardigden. Toen Violette het woord wilde hernemen, begonnen de commu nistische afgevaardigden met de deksels van de lessenaars te klappen. De voor zitter, Herriot, deed daarop de tribunes ontruimen en deelde mede, dat het bureau van de Assemblée ging ver gaderen. Een lijn vliegtuig van de Fransche Lucht vaartmaatschappij „Air France", werd Vrijdagavond met 23 passagiers aan boord als vermist opgegeven. Het vliegtuig, dat op den geregelden dienst ParijsLyon vloog, had te Monte- limar, op 130 km afstand van Lyon, voor het laatst brandstof ingenomen en wordt sindsdien vermist. Fransche Alpentroepen zijn ingezet bij het zoeken naar het vlieg tuig. Een Grumman vliegboot van de IJs- landsche Luchtvaartmaatschappij is giste ren kort na den start in de buurt van Budardalur aan de Noordwestkust van IJsland in zee gestort. Vier van de acht inzittenden werden gedood. De vier over levenden werden door een vaartuig gered. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast Een vliegtuig, vermoedelijk een Chi- neesch militair toestel, is tijdens mist bij Sjanghai neergestort. Alle 7 inzittenden kwamen om het leven. staat onder het gezag van de Nederlandsch- Indische regeering, een vergunning van de directie van economische zaken is ver- eischt; b. alle uitvoer van bevolkingsproducten uit het Nederlandsch-Indische douanege bied, dat de jure doch niet de facto (d.w.z. rechtens, maar niet feitelijk) onder het ge zag staat van de Ned.-Indische regeering, is toegestaan; c. alleen de invoer van militaire en se- mi-militaire goederen is verboden, waarbij de reeds bestaande wettelijke beperkingen van kracht blijven. LUKT HET NIET OVER ZEE. Het republikeinsche persbureau Antara meldt uit Djogja, dat een vliegtuig van de Philippine Airways te Djogja is geland en daar twee ton kina ter waarde van 30.000 Straits-dollars ingeladen heeft. De kina is bestemd voor Singapore. De totale kos ten van de vlucht bedroegen 9000 Straits- dollars. (Kina behoort tot de producten, waar van de uitvoer uit de republiek door het gouvernement is verboden. Red.). De onlusten in de Pendsjaar Moord, opstand en brandstichting werd gisteren uit vele dorpen in de Pendsjaab gemeld Vier opstandelingen werden ge dood tijdens een gevecht van twee uren met het leger en de politie bij Campbell- poer aan den Indus Onder hevig vuur van de troepen en de politie viel een menigte van 2500 personen een dorp in het district Djheloem aan. De aanvallers slaagden er in het dorp in brand te ste ken. De meeste inwoners konden door de troepen uit het brandende dorp worden geëvacueerd. Te Benares brak eveneens opstand uit. 9 personen werden gedood, 14 ernstig ge wond. In deze stad is thans een uitgaans verbod afgekondigd. Scheveningen maakt zich gereed voor de z.g. snorrevaart (vischvangst met de z.g. zegen). Netten en touwen wor den ingeladen. De ijsschotsen, die op den Moldau Praag bedreigen, zouden zeer waarschijnlijk van daag de eerste stadsbrug bereiken, die Vrijdag reeds voor alle verkeer is afgeslo ten. Wegens het wassende water moest in Presburg een wijk worden ontruimd. De door de overstroomingen veroorzaakte schade is aanzienlijk. In~de Britsche zóne van Duitschland hebben voor het eerst na den oorlog de sirenes weer geloeid. Hiermee werd de waarschuwing gegeven, dat de stroomen en rivieren de oevers overstroomden. Britsche amphibievoertuigen houden zich gereed de Engelsche en Duitsche gezinnen te vervoeren. De Weser heeft reeds hoo rnen en brugpijlers meegesleept. De Rijn zal over enkele dagen zijn hoogste peil be reiken. Men verwacht ernstige gevolgen niet alleen voor de scheepvaart, maar ook voor de voedselvoorziening van de Brit sche zóne. De Britsche autoriteiten heb- Tilburgsche textielfabrikant veroordeeld De zaak van een der Tilburgsche -textiel fabrikanten, die wegens knoeierij voor den Brecaschen Bijzonderen Politierechter te recht moeten staan, is behandeld.» Hij had 300 coupons stof afgeleverd zonder de daarvoor benoodigde punten te incassee- ren en dit tegen een hoogere dan de vast gestelde prijs. In totaal kwam het bedrag, dat hij er voor had ontvangen, neer op on geveer 10.000 gld. Dat was ruim 5000 gld. meer, dan hij er voor had mogen rekenen. Plet merkwaardige van de zaak was, dat de fabrikant J. B. de coupons textiel aan zijn chauffeur had verkocht en deze chauffeur verhandelde de stoffen weer zwart, waar door hij aan het handeltje ruim 2000 gld. verdiende. De officier eischte een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van voorar rest. De Bijzondere Politierechter veroor deelde tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek en tot een boete van 5.625. Tegen den chauffeur F. werd drie maan den geëischt; de uitspraak luidde twee maanden. Blijft melk distributiegoed? Zooals ook xioor ons gemeld, wordt er van verschillende zijden op aangedrongen de melk vrij te geven. Wij vernemen nu, dat het departement hiertegenover meer sceptisch staat, aange zien gevreesd wordt, dat dan veel melk tot boter verwerkt wordt, die in den zwarten handel' zou worden gebracht, aangezien bo ter in ieder geval distributiegoed blijft. Zoolang ons land afhankelijk is van de (uiteraard beperkte) toewijzingen van vee voeder en granen zal van een opheffing van de distributie van landbouwproducten wel niet veel komen. MEER CHOCOLADE IN DE WINKELS. De Nederl. Banketbakkers vert en iging wijst er op, dat de banketbakkers binnen kort weer in staat zijn op ruimere wijze chocolade-artikelen te leveren, aangezien er voor bepaalde gevallen uitzonderingsprij zen zijn vastgesteld, waardoor de aanvoer van de fabrieken grooter is geworden. PRIJS VOOR AARDAPPELEN. Nu de verkoopprijs voor consumptie aardappelen bij levering aan den kleinhan del is vastgesteld op 9.per 100 kg. voor zandaardappelen en op 10.per 100 kg. voor klei-aardappelen, wordt er aan her- innerds dat de consumentenprijs onveran derd blijft. Deze bedraagt dus per k.g. 11 cent voor zand- en 12 cent voor klei- aardappelen. TEENEINDE hot verleenen van de machl.ging door het Amerikaansche Congres voor den steun van Griekenland en Turkije te bespoedigen is de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Huis van Afgevaardigden in besloten zitting bijeengekomen, waarbij hooge militaire en politieke leiders tegenwoordig waren. Het beroep van president Truman heeft onder de leden van het Congres een zoo gunstigen weerklank gevonden, dat de oppositie, naar verwacht wordt, haar pogingen uitsluitend zal moeten concen treeren op een beperking van den beoog den steun. Cona'.ly, lid van de Senaatscom missie meent, dat het voorstel van den president zoowel in het Huis als in den Senaat met groote meerderheid zal wor den aangenomen. Voorts beklaagt het blad het arme Grie kenland, met welker souvereiniteit door Truman maar geen rekening wordt gehou den De Grieken voelen dat zelf zoo niet, maar de „Izwestia" meent, dat het heldhaftige Grieksche volk zulk een be handeling niet verdiend heeft. „Het argument dat deze landen be schermd moeten worden tegen expansie- zucht van een ^oogenaamden totalitairen slaat, is niet nieuw", zoo schrijft de „Iz westia" verder. „Ook Hitier verwees naar -'e bolsjewisten, wanneer hij zich een vrij brief voor zijn handelingen wilde ver schaffen. Met ai dat kabaal over een „to talitairen staat" wil men zijn eigen expan sionistische plannen camoufleeren". Churchill juicht toe. Churchill zeide gisteren over Truman's rede: Geen stap, dien ik den laatsten tijd heb zien doen, heeft er meer toe bijgedra gen. de kans op behoud van den vrede en vrijheid der wereld grooter te maken. In dien zulk een stap door de V S zou zijn ge- oaan vóór den jongsten oorlog, zog deze dsardoor zijn voorkomen en zeker, indien .hij zou zijn gedaan na den eersten oorlog. Gedaan vóór 1914, zou hij wellicht den vrede gered hebben en zouden wij allen in een veel gelukkiger wereld leven." Commentaar van de Izwestia Het Russische regeeringsorgaan de „Iz westia" bevatte gisteren het eerste offi- cieele commentaar van Moskou op Tru man's rede. De tundamenteele zwakte van deze rede bestaat hierin, aldus de .Izwes tia", dat de Amerikaansche leiders, te ma ken hebbend mei een nieuwe historische situatie, niet in aanmerking nemen, dat de oude methoden der kolonisators en hard- hoofdige politici in deze eeuw verouderd zijn en gedoemd om te falen. ben echter verklaard, dat de noodige voor zorgen zijn genomen en dat zij de situatie in handen hebben. Te Londen worden de laag gelegen wij ken door den Theems, die 2% meter is ge stegen, overstroomd. Vrijdagmorgen begaf men zich per bootje naar zijn werk. Meer dan 100 hoofdwegen zijn onbegaanbaar verschillende spoorli|hen staan onder wa ter. In Zuid-Engeland is de toèstand bij zonder ernstig. Tot overmaat van ramp is het daar weer beginnen te sneeuwen en is de temperatuur onverwacht weer gedaald. Zooals men weet, hebben de K V .P. en A.-R. geweigerd in R'dam een wethouders- zetel te aanvaarden, omdat een lid van de Comm. fractie als wethouder was aangewe zen. Het gevolg was dat de overige 5 zetels door de P. v. d. A. werden ingenomen. Thans hebben een Katholieke en^en A.R.- woordvoerder verklaard, dat zij ouder d£ huidige omstandigheden geen redën meer hadden om hun fracties buiten het college van B. en W. te houden, zoodat zij. al gaat het niet van harte, bereid zijn een wethou derszetel in te nemen. ooopnoooooooooooooooooooooooooooooooooo OOOOOOOOOOOOOUOU' HJUOUOOOUUOOUO BINNENLAND. Het R.K. Lyceum voor meisjes te 's-Gravenhage hervat Dinsdag 18 Maart om half negen volledig de fessen. Tot directeur-generaal van den land bouw is benoemd ir. C. Staf, president-, directeur van de Nederlandsche Heide Maatschappij. Tot voorzitter van den gezondheids raad is benoemd dr. J. J. Brutel de la Rivière, arts te Deventer. Tot directeur van het ziekenhuis Coolsingel te R'dara is benoemd dr. P. J. van der Schaar uit Arnhem. In het Weeshuis aan de Kantoor gracht te Delft is een 21-jarige jongen in een trapgat gevallen en overleden. De K.L.M.-piloot L. Sillevis is 22 Maart 25 jaar in dienst van de K.L.M. Het driejarig jongetje J. Win: au te Rotterdam is in een bijt geraakt en ver dronken. De nieuwe N.V. Vereenigde Neder landsche vliegtuigfabrieken „Fokker'» is een .samensmelting van den N.V. Ned. vliegtuigbouw „Aviolanda", de Kon. Mij _.,De Schelde" en de Ned. Vliegtuigfabriek „Fokker". Naart den raad van commissarissen van de nieuwe vennootschap, zal een college worden benoemd van gedelegeerde com missarissen, dat vijf leden zal tellen. De nieuwe directie bestaat uit vier leden. Voor de Fokker, ir. M. Beeling, voor de Aviolanda, de heer P. A. van de Velde en voor De Schelde, ir. W. van der Laan. In onderling overleg van de gefusioneerde fabrieken is een vierde lid, optredend als voorzitter van de directie, n.l, ir. P. C. Vos, benoemd, BUITENLAND. In Denemarken heeft een hevige sneeuwstorm gewoed, die het verkeer groo- tendeels heeft gestremd. In Argentinië is godsdienstonderricht op alle onderwijsinstellingen verplicht ge steld. Gedurende een hevigen storm op den Stillen Oceaan is de Amerikaansche tank boot „Fort Dearborn" in tweeën gebro ken. Het lot van de bemanning is onbe kend; Mr. Yank nam een lange zwarte sigaar uit het kistje, beet de punt er van af, spuwde het puntje over zijn schrijfbureau heen tegen de muur, waar het bleef plakken; en stak den brand er in. Toen legde hy zijn voeten behagelijk op de rand van zijn bureau, drukte met de lin kerschoen op een knopje en stak zijn duimen in de armsgaten van zijn vest. „Wat te verdienen vandaag?" vroeg hij zijn binnenstormenden se cretaris. „Yer", zei deze en glimlachte ge heimzinnig. „In Indië, op Java, ver- koopen ze tegenwoordig alles wat los en vast is. En voor 'n prikkie!" „Java, waar ligt dat?", knorde de Amerikaan en beet het afge- kauwde sopperige sigaren-eindje af. De atlas wees het uit, waar Java lag. „Ga mee, we gaan d'r heen". „Maar het Nederlandsche gouver nement zegt, dat het gestolen goed is". „To hell with the Dutch govern ment V' Zij gingen en kochten, een heel schip vol. Maar de „Kortenaer" zei: Afblijven. Schip uitladen! Mr. Yank stapte in zijn hotelka mer op en neer, op en neer, rookte veel zwarte sigaren, dronk nog meer whisky's en zag rood in 't gezicht. Zijn secretaris fluisterde: „Wat nu?" „Noem eens 'n stel invloedrijke menschen", beval mr. Yank. „De president van de V.S.".... „Stuur hem een telegram; hij moet een wet uitvaardigen." minister Marshall, den mi nister van buitenlandsche zaken...." „Ook een telegram sturen. Hij moet een nota schrijven. Wie nog meer?" „General MacArthur", waagde de secretaris, die naar lucht begon te happen, „maar of die er wat mee te maken heeft „Ook een telegram. Hij moet wat doen. Kan me niet schelen wat." „O.K.". piepte de secretaris, en voelde zich K.O. „Maar als die Hol landers 't nóg verdraaien. „Dan vragen we schadeloosstel ling. Vraag het meteen maar." „Hoeveel? Een millioen?" ,,Wat 'n mlllioeil! Tien millioen! We mobiliseeren de heele wereld. Stuur telegrammen aan de heele wereld. Haal het adresboek!" De j&ecretaris was in zwijm geval len. V. Een dringend verzoek iot de katholieke leden Aan de besturen der L.T.B.-af.eelingen is vanuit Lisse de volgende circulaire gezon den: In de Alg. Ver. v. Bloemb.cultuur wordt een strijd gevoerd ten opzichte van de can- didatuur van den burgemeester van Hil- legom, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Fannerden. Zooals bekend zal zijn, heeft deze, na overleg met het hoofdbestuur der Alg. Ver. zich beschikbaar gesteld voor het voorzit terschap der Alg. Vereeniging. Zeer vele vakgenooten staan achter dezen candidaat. Jhr. v. Nispen tot Pannerden is reeds can didaat gesteld in vele afdeclingen n.l. Ben- nebroek-Vogelenzang, Haarlemmermeer, Hillegom, Lutjebroek, Noord wij kerhout, Voorhout, Wervershoef, enz. Niet omdat de burgemeester R.-K. is maar omdat vele vakgenooten in hem zien een man van groote organisatorische ta lenten en rijke talenkennis, kortom, men verwacht in hem een leider die ons bollen- vak door de branding van dezen tijd zal helpen. Echter wat doet zich nu voor: Een tweede candidaat is naar vo ren gebracht en wel ir. Lincklaen Ar- riëns. Dit zou normaal zijn, maar de systemen, die de voorstanders van ir. Lincklaen Arriëns toepassen zijn van een dergelijk kaliber, dat wij ons moe ten verzetten. Boven aan de aanbeveling van Ir. Linclaen Arriëns staat vermeld, dat deze prot. is. De promotors van dezen candidaat zoeken nu contact met hun geloofsge- nooten, en probeeren hen te wijzen op het gevaar van een R.K. persoon op zoo'n belangrijke post. Wij willen kiezen een voorzitter, die de capaciteiten heeft. Wie deze heeft moet het worden. Nu wij echter kennis nemen van het standpunt onzer tegenstanders wenden wij ons tot uw bestuur en verzoeken wij u vriendelijk doch dringend een schrijven te willen richten tot uwe Katholieke leden die bollenkweeker zijn om vooral de a.s. afdeelingsvergadering der Alg. Ver. v. Bloembl.cultuur bij te wonen, de candida- tuur van den burgemeester van Hillegom te steunen en zoo noodig te verdedigen. Wij weten maar al te goed, dat gij dit niet kunt doen als bestuurslid van den L.T. B., maar wij nemen déze functie als mid del om ons doel te bereiken, n.l. de katho lieke vakgenooten op de hoogte te stellen van den stand van zaken. De circulaire werd enderteekend door: J. Elders, Bovenscarspel; Th. W. C. Jonk heer, Hillegom; P. v. Leeuwen. Noordwij- kerhout; M. J. Mesman, Lisscrbroek; P. Oosterveer, Lisse; P. A. van Reisen, Voor hout; J. G. Stokman, Hillegom; G. Timmer Pzn., Breezand'; J. R. Zonneveld, Noordwij- kerhout. Goede boeren krijgen omzetbelasting terug De belasting-commissie van de Stichting voor den Landbouw vestigt er de aan dacht op, dat volgens een ministerieele aanschrijving aan de inspecteurs der In voerrechten en Accijnzen opdracht is ge geven van de landbouwers, die in de oor logsjaren tegen normale prijzen hun pro ducten hebben verkocht aan behoeftige consumenten, over de opbrengst van die producten geen omzet-belasting tc heffen of die belasting zoo noodig te restitueeren. RIJKSKANTOREN GESLOTEN OP GOEDE VRÏJDAG. De regeering heeft besloten, dat op Goe de Vrijdag, 4 April, alle Rijksinstanties den geheelen dag gesloten zullen zijn. OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN. Dienstplichtigen bestemd-voor het 5e re giment infanterie te Schalkhaar, die op 3 Maart j.l. hadden moeten opkomen en wier opkomst werd uitgesteld, moeten nu op Dinsdag 18 Maart opkomen. Zij moeten op Dinsdag per eerste reisgelegenheid na uur naar Deventer vertrekken. Een HaAAeUje... „Verbeter de wereld, door eerst uzelf te verbeteren". „Oefen geen critiek uit op anderen, maar op uzelf en verbeter zoo de wereld." Bond Zonder Naam. WEERSVERWACHTING O o WEER EEN DEPRESSIE IN o AANTOCHT. Verder toenemende bewolking met o tijdelijk sneeuw of regen. Aanwakke- 8 rende wind, aanvankelijk tusschen 5 Oost en Zuid, morgen tegen den avond o weer draaiende naar Noordelijke rich- tingen. Temperatuur om het vriespunt g tot lichten dooi. 2 oooooooooooooooooooooooooooooooooocoooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1