Katholiek centrum voor Nederl. cultuur Onze export van tuinbouwproducten VRIJDAG 14 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 r\OOR HET INITIATIEF van eenige vooraanstaande personen in het Katholiek ver- eenigingsleven is gedurende de oorlogsjaren in overleg met het Ned. Episcopaat de grondslag gelegd voor een Stichting, welke beoogt de samenwerking te bevorderen van de landelijke katholieke, cultureele organisaties in Nederland. Het bestuur van de Stichting wordt gevormd door den Nederlandschen Cultuurraad. Schrijven van het Episcopaat De leden van dezen Raad zijn met groote zórg gekozen, zoodat de verschillende ge ledingen van het Ned. katholieke cultuur leven daarin vertegenwoordigd zijn. De Kath. Cultuurraad bestaat nu uit de vol gende personen: Drs. A. H. M. Albregts, Scheveningen; Hendr. Andriessen, Utrecjit; Jan Beerends, Baarn; Prof. Dr. K. L. Bellon, Nijmegen; Mr. B. Berger, Venlo; Prof. Dr. M. J. H. Cobbenhagen, Tilburg; Prof. Ir. M. J. Grampré-Molière, Wassenaar; Mgr. F. N. Rumoer om Vietnam In de Fransche nationale vergadering zijn wederom rumoerige tooneelen ontstaan tij dens de voortzetting van het debat over In- do-China. De voormalige premier Paul Rey naud, citeerend uit een officieel rapport, verklaarde dat de Vietnameesche leider Bac Mai verantwoordelijk was voor den moord op Franschen in Indo-China. Recht- sche afgevaardigden riepen: „Hij is daar op de tribune. Sluit de deuren en arresteer hem". Communistische afgevaardigden rie pen daarop, zich naar de tribune wendend: „Blijf, waar u bent". De Vietnameesche lei der stond op, glimlachte, boog en ging weer zitten. Er heerschte eenige minuten ver warring, totdat de voorzitter, Herriot, de vergadering onderbrak. Waarnemers in de wandelgangen voorspelden een mogelijken val van de regeering, indien dergelijke in cidenten zich blijven voordoen. Toen het delpat werd voortgezet en Rey- naud opstond om zijn rede te vervolgen, verlieten de communisten de zaal, maar keerden terug, nadat Reynaud zijn rede be ëindigd had. In deze rede heeft Reynaud verklaard, dat de Fransche regeering in geen geval met den president van Vietnam, Ho Tsji Minh, kan onderhandelen, daar deze door de Japanneezen- aan de macht is gebracht. NIEUWE ARRESTATIES IN HONGARIJE. Volgens het Hongaarsche Nieuwsbureau zijn thans weer 30 personen gearresteerd, die van samenzwering tegen de Hongaar sche republiek worden beschuldigd. Het zijn meest hoogo functionarissen der 7 mi nisteries. Naar verluidt hebben sommigen hunner betrekkingen onderhouden met zich in het buitenland bevindende diplo- -maten, die wegens anti-democratische ac tiviteit uit 's lands dienst zijn ontslagen. Het doel van de samenzwering zou zijn ge weest om de regeering van Horthy te her stellen door midael van de Partij der Klei ne Boeren en de geheime „Hongaarsche Liga". RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I (301 M.). 9.45 Nieuws; 9J55 Morgenwijding; 10.15 Kwintet in A gr. t. K.V. 581, Mozart; 10-45 Gedeelten uit het Oratorium „Israël in Egyple55, Handel; 11.00 Radioziekenbezoek „De Zonnebloem'/; 11.45 Familieberichten uit Overzeesche Gebiedsdeelen; 12.00 An gelus; 12.03 Orgelconcert door Jos. Carpdy; 12.30 Lunchconcert door „Het orkest zon der naam": 14.00 Harpey Roy en zijn orkest. 14.15 Engelsche les voor gevorderden; 14 45 Nederl. Kamerkoor o.l.v. Felix de No bel; 15.15 Debutantenconcert; 16.00 Quatre mains recital; 17.00 De Wigwam; 18.00 Bruce Lowe zingt; 18.30 Progr. voor de Ne- derlandsche Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 1945 Pianoduo donr André de Raaff en Ja- ques Schutte; 20.00 Nieuws; 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.15 Wie weet hoe deze plaat heet? 20.30 Lichtbaken door Henri de Grecve; 21.00 Muzikale Tom bola; 22.00 „Dwarsliggers", ernstige en lui mige wetenswaardigheden; 22.45 Avondge bed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.): 9.45 Nieuws; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton in zes afleveringen, „Het portret"; 10.'35 Viool en piano; 12.00 Ame rika heeft rhy.hme, maar Weenen heeft me lodie; 12.35 Sovjet-Russische volksliederen; 13,00 Nieuws; 13.45 Dansorkest „The Ram blers 14.30 Radio Philharmonisch orkest; 15.30 Van boek tot boek; 15.45 Beoefening der huismuziek door Marie Veldhuyzen; 16.45 Jan Vogel en zijn accordeonorkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Veel gevraagde platen; 19.00 Clavecim' el; 20.00 Nieuws; 20.15 Mil ler-sextet; 20.45 Hoorspel; „Doodenhuis"; 21.15 En nu.... oké; 22.45 Orgelspel door Johan Jong. WAAR BLEEF cJ)icfi MaCaevy. door J. S FLETSCHER. 72) In het schemerduister verscheen de kust wachter kalm aan de zijde van zijn com mandant." „Alles in orde, mijnheer!" fluisterde hij. ..Er is daar niemand als die jonge vrouw. Maar het schijnt, dat ze iemand wacht." „Hoe merkte je dat?" vroeg de officier. „Nou, mynheer, ze zette een ketel op de zyplaat van den haard en er staan karaf fen sterke drank en glazen en zoo op tafel gezet", antwoordde de man. Er is een licht geplaatst in het landwaarts gerichte ven ster." „En is er niets te zien van de aanwezig heid van de oude vrouw of de zoon?" vroeg de officier. „Nee, mijnheer. Niets. Niemand anders als zij, die jonge vrouw." De kustwacht-commandant greep Ather- ton bij z'n mouw. „Nou dan", zei hij. „We gaan maar jij en ik. De rest van jullie blijft hier. Rennie zal jujlie wel waarschuwen als jullie noo- öig zijn. Ga jy maar vooruit, Rennie. Voor zichtig". Het scheen Atherton toe, dat hij in die J. Hendrikx, .Vic. Gen., Den Bosch; Mr, Dr. N. H. L. v. d. Heuvel, Den Bosch, G. W. Kampschoër, Wassenaar; Dr. J. B. Knip ping, Nijmegen; Ger. Knuvelder, Eindho ven; Prof. Dr. J. B. Kors, O.P., Hilversum; Mej. Dr. Chr. Mohrmann, Nijmegen; Drs. J. Naninck, Den Bosch; Jhr. M. C. M. O. van Nispen tot Senenaer. „Suideras", Vierak- ker; Pastoor W. Nolet. Amsterdam; Dr. A. A. Olierook, pr., Doorn; Prof. Dr. R. P. Post. Nijmegen; Dr. A. C. Ramselaar, pr., Apel doorn; Prof Dr. F. J. H. M. v. d. Ven, Til burg; Bernard Verhoeven, Baarn; L. M. Weterings, Den Bosch. In de eerste vergadering van den Cul tuurraad werd het Dagelijksch Bestuur als volgt samen gesteld: Dr. J. B. Knipping (Voorzitter), Drs. A. H. M. Albregts, Mej. Dr. Chr. Mohrmann, Bern Verhoeven, L. M. Weterings (Secr.-Penningm.). Voor de practische werkzaamheden is een Raad van* Overleg gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers der Kath. Cult. Fede ratie, het Kath. Gemeenschapsoord, de K.R.O., de K.F.A., de Kath. Ned. Journalis tenkring, ,.St. Bonaventura". Kath. Onder- wijzersverbond, het Kath. Vrouwencen trum, de Cultureele Raad Limburg en Bra bant, en Frisia Catholica. Een Werkcomité, bestaande uit zes per sonen, staat het Dagelijksch Bestuur bij in de uitwerking van de door den Ned. Kath. Cultuurraad aangewezen werè-objecten. Bureau én secretariaat van de Stichting zijn gevestigd: Nieuwstraat 24, 's-Hertogen- bosch. Omtrent doel en streven der Stich ting zullen binnenkort nadere mededeelin- gen worden gegeven. Aan belangstellenden verstrekt het secretariaat inlichtingen. Van het Hoogwaardig Episcopaat mocht het volgende.schrijven worden ontvangen: „Met Onze instemming is ten tijde der be zetting gewerkt aan de totstandkoming van een lichaam, dat o.m. ordening in de activi teiten van de verschillende landelijke Ka tholieke cultureele organisaties beoogde en haar onderlinge samenwerking zou bevor deren. Nu het lichaam als Stichting „Katholiek Centrum voor Nederlandsche Cultuur" tot stand is gekomen, spreken Wij den wensch uit, dat voortaan geen nieuwe initiatieven op Katholiek terrein genomen zullen wor den alvorens eerst contact is gezocht met het Bestuur van deze Stichting en dat de bestaande Katholieke Cultureele vcreeni- gingen en de Katholieke organisaties voor- zoover zij zich aan cultureel werk wijden, haar taak in zoo volledig mogelijke samen werking binnen het raam van het Katho liek Centrum voor Nederlandsche Cultuur zullen verrichten." Namens het Hoogwaardig Nederlandsch Episcopaat, De Aartsbisschop van Utrecht, w.g. JOH. KARD. DE JONG. KATHOLIEKE FILMACTIE IN HET BISDOM HAARLEM. Vorige week is het diocesaan comité van de Katholieke filmactie in het bis dom Haarlem in vergadering te Haarlem bijeengeweest. Er werd een definitief be stuur gekozen, dat zal bestaan uit de heei'en A. J. Rozemeijer uit Rotterdam, voorzitter; C. A. Boyer uit Amsterdam, secretaris en G. P. v. d. Valk uit Poeldijk, penningmeester. De voorzitter kon de mededeeling doen, dat. door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers thans pater J. J. C. Hentzen, oud pastoor van de Paschaliskerk te 's-Gravenhage, tot geestelijk adviseur van de K.F.A. in het bisdom Haarlem is benoemd. De heer Gribling uit Delft werd benoemd tot toegevoegd adviseur van het dagelijksch bestuur van het diocesaan comité. Audiëntie Bisschop van Haarlem. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 19 Maart geen audiëntie ver- leenen. DE GEHUWDE VROUWELIJKE NOTARIS. De minister van Justitie heeft een com missie geïnstalleerd, welke tot taak* heeft bestudeering van de vraagstukken be treffende de gehuwde vrouwelijke notaris en invoering van een leeftijdsgrens voor notarissen. Voorzitter der commissie is prof. mr. A. Pitlo, hoogleeraar aan de gemeente- universiteit te Amsterdam, leden zijn de heeren F. W. Swane, notaris te Utrecht en mr. F. Kleyn, candidaat-notaris te Apeldoorn. Het secretariaat wordt waar genomen door mejuffrouw mr. C. A. Ap pelboom, candidaat-notaris en hoofdcom mies bij het Departement van Justitie. algeheele duisternis door een konijnenhol werd geleid. De kustwachter liep voorop, terwijl de commandant hem aan z'n jas vasthield; Atherton hield den commandant weer vast. Den heelen tijd drukten ze hun voeten in zacht zand; maar als Atherton van tijd tot tijd zijn hand naar weerszijden uitstak, voelde hij massieve, vochtige rots steen. Daarna werd h^t gesteente droog en kruimelig en dan kwamen er planken voor in de plaats; ten slotte zag hij, vóór zijn gidsen, het glimmen van licht. En toen, vlak bij hen, hoorde hij het gekletter van haardijzer, en hij wist. dat iemand bezig was het vuur op te poken. De voorste man hield plotseling halt dicht bij iets dat klaarblijkelijk een venster was in een houten wand tusschen het woonhuis en houten bijgebouwtje. In het schijnsel dat tot hen doordrong wees hij zijn twee metgezellen op het feit, dat een van de ruiten van het bovendeel van het venster verdwenen was en dat het witsel, waarmee de andere waren bestreken, nog al weggekrabd was. Door dit venster kon den ongeziene toeschouwers inderdaad ge makkelijk in de hut gluren, zonder opge merkt te worden en ze konden duidelijk, hooren, wat er gezegd werd. Op een tee- ken van zijn commandant trad de man te rug in de duisternis en de anderen slopen naar het venster en bogen hun hoofden naar de krassen in het witsel. Atherton keek in de woonkamer op een Vorstschadevan tarwe thans bewezen Bij laboratoriumproef bleek meerendeel der planten dood te zijn Terwijl de berichten over de te verwach ten schade aan de wintertarwe tot nu toe slechts gebaseerd waren op ervaringen in andere jaren, vernemen wij, dat de Direc tie van de Noord-Oost-Polder reeds thans proefondervindelijk de schade heeft be paald. Daartoe zijn kluiten grond uit het bevroren tarweland gehakt en met planten en al in het laboratorium tot ontdooiing gebracht. Op die wijze kon men nagaan, of de tarwe bij stijging van de temperatuur weer aan de groei kwam of niet. De resul taten van deze proef waren geenszins be moedigend, zoodat men thans met zeker heid weet, dat een zeer groot deel van de tarwe overgezaaid- moet worden. Vooral het herhaaldelijk opdooien van de sneeuw overdag en weer bevriezen 's nachts heeft ruïneus gewerkt. Evenals in de textielindustrie is er ook in de schoenindustrie een achterstand van honderdduizenden bonnen. Sommige schat tingen spreken zelfs van een half millioen bonnen, die de winkeliers aan de fabrikan ten schuldig zijn. Het is een reeds vlak na de bevrijding ingeslopen misbruik, dat schoenen zonder inneming van bonnen „in consignatie" worden gegeven. Aanvanke lijk werd deze handelwijze in de hand ge werkt door de uiterst kleine winkelvoorra den. Ook het overdragen van de „leer-chè- ques" van fabrikant aan leerhandelaar en van dezen aan den looier, heeft in veel ge vallen niet plaats gevonden. Het staat wel vast, dat in tegenstelling tot de textielknoeierijen, hier geen duide lijke benadeeling van het publiek heeft plaats gevonden. Niettemin dient te worden ingegrepen, daar anders een steeds groote- re administratieve chaos ontstaat, waarin het distributiestelsel zou verdrinken. On- dertusschen zijn ettelijke processen-verbaal opgemaakt, aldus het „Vrije Volk". Melk weldra vrij? Het is mogelijk de melkdistributie bij het nieuwe melkjaar, dat omtrent Mei begint, op te heffen. Het schijnt evenwel, dat het C. D. K, daar enkele bezwaren tegen heeft, die in hoofdzaak hierop zouden neerkomen, dat men moeilijkheden van distributie- technischen aard vleest, wanneer later weer opnieuw tot rantsoeneering zou moeten worden overgegaan, ünmiddels heeft de Landelijke Adviescommissie inzake Zuivel producten den betrokken autoriteiten ge adviseerd de melkdistributie op te heffen, zoo deelde de voorzitter van den Bond van Ned. R. K. Handelaren in melk en melk producten op een vergadering te Haarlem mede. Ook werd medegedeeld, dat de roomboter in prij(s zal dalen van 1.60 op 1.30. Mais in het brood De afhankelijkheid van Nederland van importen voor de voorziening met brood graan heeft tot gevolg, dat ons land niet vrij is in de keus van de granen, die in het brood verwerkt worden. De importen van granen worden over de geheele wereld ge regeld door toewijzingen. De leveranciers op deze toewijzingen voornamelijk de Vereenigde Staten en Canada leveren ons in de naaste toekomst voor een belang rijk deel maïs, omdat ze niet voldoende tar we meer in voorraad hebben, aid is wordt ons medegedeeld van de zijde van het Mi nisterie van Landbouw, Visschery er. Voed selvoorziening. In normale tijden zou voor menschelijke consumptie bestemde maïs voor andere doeleinden, zooals de vervaardiging van maïszetmeel-producten, worden gebx-uikt. Thans is dit niet mogelijk zonder dat we graan voor de broodvoorziening te kort zouden komen. Daarom zal binnenkort de broodbloemmelange voor ongeveer 10 pro cent uit maïs bestaan. Uiterlijk zal het brood daardoor iets kleiner worden, doch de voedingswaarde zal niet verminderen. Aangezien eerst Maandag 17 Maart de maalderijen met de verwerking van maïs in de broodbloem beginnen, duurt het nog eenigen tijd eer de bakkers brood van deze nieuwe samenstelling zullen gaan bakken. RECTIFICATIE BONNENLIJST. Gisteren is een drukfout in de bonnen- lijst geslopen. Niet bon 63-3 Boter is aan gewezen voor 250 gram margarine of 200 gram vet, doch de in de serie thuis- hoorende bon 65-3 Boter. punt by de plek, waar hij slechts enkele i avonden geleden had gezeten toen hij en I Blake samen de hut hadden bezocht. De heele kamer, groot, vol van schaduwen, lag voor hem- Dien wilden nacht leek ze warm en comfortabel: een groot vuur van orijfhout brandde in de ouderwetsche open haard, een ï-oode gloed vulc'e alle hoeken en gaten. Bij zijn vorige bezoek had Ather ton opgemerkt, dat de kamer ondanks het feit, dat ze vol stond met allerlei antieke dingen en meubelen, uitermate schoon was; vannacht was ze schooner dan ooit, een pas bijgeveegde haard', helder gepoetst ko perwerk en porselein en op tafel de glin stering van oud glaswerk en zilveren tod- óylepels. En in egn fauteuil recht voor het vuur zat, ook op haar Paaschbest, Gillian Clent. Gillian zat vreedzaam te naaien. Een hoop goed lag op haar knieën, een naald, gehanteerd door haar bezige vingers, ging er in op-en-neer. Nu en dan keek ze op in de richting van de klok; een- of twee maal richtte ze zich naar de met een gordijn be dekte deur en dan was 't alsof ze luisterde; maar haar werk had het allex-meest haar aandacht, alsof ze geen andere zorgen ter wereld had. Het liep tegen middernacht toen de kust wacht-commandant plotseling Atherton's mouw aanraakte. En Gillian sprong op uit haar stoel, in een houding vol verwach ting, bleef een oogenblik luisterend staan Geen andere mogelijkheid dan exporteeren naar Duitschland De heer W. J. van Kampen, lid van het hoofdbestuur van de afd. Tuinbouw, be sprak te Amsterdam, op een vergadering van de afd. Tuinbouw van het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité, de voor uitzichten van den export en in het bij zonder die naar Duitschland, ons natuur lijke achterland. De export naar dit land is na den oorlog weggevallen. Men heeft weliswaar getracht een ander behoorlijk afzetgebied te vinden en is in 1946 tot export naar andere Europeesche landen gekomen, maar de vooruitzichten voor 1947 zijn op het oogenblik nog zeer be droevend. B.v. met Tsjecho-Slowakije, waarheen in 1946 een belangrijk gedeelte van onze groentenproductie ging, is nu een verdrag tot stand gekomen, dat welis waar een overeenkomst inhoudt voor het exporteeren van tuinbouwproducten ten bedrage van f 1.000.000 naar dat land, DRIE JAAR VOOR DESERTIE. Eischen voor krijgsraad. De krijgsraad te velde te Assen behan delde een 19_-tal zaken tegen jongelui, die in September j.l. niet van hun inschepings verlof zijn teruggekeerd en thuis bleven, toen de 7-Decemberdivisie naar Indië ver trok. Zij, die hebben geweigerd, zijn naar de meening van den auditeur-militair als sol daat onbruikbaar. Een gevoelige straf is op haar plaats: hechtenis voor den duur van het verblijf der militairen in Indië dus tot begin Februari 1949. Als norm voor een gevangenisstraf zal de tijd van drie jaar moeten worden aangenomen. Zullen er na verloop van tijd evenwel personen zijn, die tot beter inzicht zijn ge komen, dan dient hun de gelegenheid te worden gegeven aan hun verplichting als nog te voldoenn. npnooonooooooooooooooooooooonnooooooooo OP KORTE GOLF I 'OOOOOOUOOOOOOOOOOOOOOUOUOIKJUOUOOUOUUUUU BINNENLAND. Maandag gaan de verlaagde eier- prijzen in: klasse 1, 16 cent; klasse 2, 15 cent; klasse 3, 14 cent; klasse 4, 13 cent; klasse 5, 12 cent en klasse 6, 11 cent. Tot de doodstraf is veroordeeld door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem de voormalige opperwachtmeester van de politie te Hengelo (O.) J. Bronsema, die 24 Joden had gearresteerd en overgele verd aan de S.D. De adjunct-directeur van de straf gevangenis te Leeuwarden, H., vroeger directeur van het Huis van Bewaring te Almelo, is gëarresteerd. Hij wordt ver dacht van onregelmatigheden in de be handeling van ex-politieke gevangenen en politieke delinquenten. BUITENLAND. Te Tel Aviv hebben zes gemaskerde mannen een bank overvallen. Zij zouden met een bedrag van 14.000 pond zijn ont komen. Joego-Slavië wordt op het oogenblik door hongersnood geteisterd. Wanneer niet spoedig hulp opdaagt, zullen duizenden menschen omkomen. De „Johan de Wit" is te Sydney aan gekomen met 786 passagiers, van wie de meesten Joodsche vluchtelingen uit Neder land, Polen, Frankrijk, Duitschland en Oos tenrijk. Donderdagavond is op de lijn Petah Tigvah en Ranana (Palestina een trein op een mijn gereden. De trein, die olie ver voerde, ontspoorde. De stoker kwam om het leven. In Hamsphire (Engeland) is gister avond een twee-motorig „De Haviland"- toestel van de British Overseas Airways neergestort. Drie leden der bemanning kwamen om het leven. De Britsche consul te Tapachula (Mexico) is door onbekenden op zijn kof fieplantage vermoord. Dez- moord is bin nen 14 dagen de zesde van een reeks moor den in dit grensgebied van Guatemala. De andere slachtoffers waren twee doktoren, twee planters en een spoorwegman. Volgens een mededeeling van de op standige strijdkrachten in Paraguay heb ben deze een punt bereikt op 200 k.m. af stand van de hoofdstad Asuncion. i en snelde-- toen naar de met een gordijn be. dekte deur. Voor ze die bereikte ging hij open en een man, wiens kraag tot z'n oogen was opgeslagen, kwam binnen en wierp enkele kleedingstukken af. De twee toeschouwers ademden diep van varrassing. Want de man was.... Boyce Malvery! TEEKENEN VAN STORM. Gedurende een oogenblik stonden de man en de vrouw stilzwijgend tegenover elkaar; toen keerde Gillian terug naar haar stoel en begon ze weer te naaien. En Boyce Malvery, die nu en costume was, snauwde één woord: „Alleen?" „Alleen!" antwoordde Gillian. Zonder omslag lièp Boyce naar de ta fel, hielp zichzelf aan een dronk en nam een flinke teug. Hij keerde zich om toen hij het glas neerzetten en hij keek de vrouw scherp aan. „Waar is Judah? En je moedér?" vroeg hy. „Ik verwachtte om dezen tijd Judah met Hanson terug", antwoordde Gillian. „Ik dacht dat jullie met z'n drieën misschien samen zouden zijn gekomen. En wat moe der betreft, die he'o ik niet meer terug gezien sedert ze vanmorgen naar die lijk schouwing in Malvery is gegaan." Boos fronsde Boyce het hoofd. „Lijkschouwing!" gromde hij. „Wat wilde ze van die lijkschouwing? Waarom ging ze daar naar toe?" maar een verdrag, dat aldus spreker op zeer onoordeelkundige wijze is samengesteld. Immers de bepalingen houden in, dat wij voor dat bedrag kun nen uitvoeren aan kasbloemkool vóór 1 Mei en aan stooktomaten vóór 1 Juni a.s. Ieder tuinder weet, dat dit een on mogelijkheid is en, hoe goed bedoeld ook, biedt deze handelsovereenkomst den tuinders voor Tsjecho-Slowakije geen vooruitzichten. Met Polen, waarheen wij voor den oor log voor circa ƒ- 500.000 aan druiven ex porteerden, is in het handelsverdrag, dat nu fnet dit land gesloten is, geen plaatsje ingeruimd voor de tuinbouwproducten. De handelsovereenkomsten met België ^n Frankrijk, die in 1946 een export ter waarde van tientallen millioenen inhiel den, zijn, zoo ging spreker voort, door die landen dusdanig gesaboteerd, dat de export geen behoorlijke bedragen be reikte. Voor ons bestaat geen andere mogelijk heid, dan exporteeren naar ons natuur lijke achterland: Duitschland. Dat dit niet alleen den wensch van de Nedfftr- landsche tuinders maar ook van de re geering is, blijkt uit de rede, die mr. Van Kleffens onlangs gehouden heeft en waarin hij er op aandrong, dat ook de kleine landen, die gedurende den oorlog zooveel geleden hebben, stem krijgen in het groote koor, dat over het economisch bestel van Duitschland zal bes'issen. En dan vooral ons land, dat voor den oorlog zijn grootste afzetgebied vond in Duitsch land en toch zeker wel mag meeprofi- teeren van de economische voordeelen, die in de toekomst uit dat land zullen voortkomen. De heer van Kampen vervolgde: „in dien in 1947 Duitschland niet als afzet gebied voor het tuinbouwbedrijf vrijkomt en voordat het zoover is zullen nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden zal er ook in 1947 een chaoti sche toestand op tuinbouwgebied heer- schen. Liever sturen wij de producten in den vorm van regeerinescredieten naar Duitschland en vormen zoo onzen afzet, dan dat wij weer op veilingen onze pro ducten laten doordraaien en ze hier laten verrotten. Mogelijk zal deze export plaats moeten vinden met groote offers van de zijde der tuinbouwers, mogelijk zal het met compensatie-transacties afgedaan kunnen worden. In ieder geval zullen wij er naar streven, ook in het belang van den oobouw van Europa op de juiste ma nier den export van onze groenten naar het buitenland en vooral naar Duitsch land te vergemakkelijken om op deze wijze onzen steun aan den wederopbouw van Europa te geven." MAN DOOD OP DEN WEG GEVONDEN. Gisteravond om half elf zag men op den Rijksweg tusschen Naarden en Muiden bij café de Wegman een man liggen die toen men naderbij kwam bleek te zijn overleden. Men waarschuwde de Rijkspolitie te Am sterdam die op dezen weg dienst doet. Bij onderzoek bleek de man die een fiets bij zich had ernstig gewond te zijn. Men ver moedt, dat de wielrijder den Rijksweg heeft bex*eden omdat het rijwielpad onbegaan baar was door sneeuw cn ijs en is aange reden door een auto waarvan de bestuur der is doorgereden, hetzij omdat hij de aan rijding niet heeft bemerkt hetzij dat hij de vlucht heeft willen nemen. Het slachtoffer is de 28-jarige A. van der Hoek te Naarden. De rijkspolitie zet het onderzoek voort om dat haars inziens niet vaststaat dat de man is overreden. KATHOLIEKE BOEKEN IN POLEN. Het feit, dat vier maandelijksche tijd schriften in Polen wegens financieele moeilijkheden verplicht waren, hun uit gave stop te zetten, ofschoon er veel na vraag voor was, heeft de aandacht ge vestigd op enkele van de moeilijkheden, waarmede de niet-Communistische tijd schriften op het oogenblik te kampen hebben. Naast de regeerings-contróle op de toe wijzing van papier, wordt de verspreiding van periodieken nog bemoeilijkt door het monopolie van de Communistische firma „Czytelnik" (De Lezer), die al de Pool- sche kiosken van lectuur voorziet. Ondanks deze fnoeilijkheden konden de katholieke periodieken van Polen blijven verschijnen, omdat er zeer véél vraag naar is. De uitgave van boeken, godsdien stige inbegrepen, steeg aanmerkelijk in de laatste maanden en bijna alle wox'den goed verkocht. Boeken, waarin de helden daden van Poolsche troepen beschreven worden zijn onder de „best sellers" zooals „Squadron 303", waarin de avonturen van Poolsche vliegei's in den strijd van Enge land beschreven worden. De oplage van 30.000 exemplaren, een groot aantal, ge geven de huidige Poolsche toestanden, was onmiddellijk uitverkocht. „Om te zien, wat voor nieuws ze er kon opdoen", zei Gillian. „Wat voor nieuws", vroeg hij. „Allerlei nieuws", antwoordde ze. „Je moet noodzakelijk alles weten, wat er gaande is om met alles' rekening te kun nen houden." Boyce keek naar haar terwijl hij zijn si garenkoker te voorschijn haalde en een si gaar aanstak. Weer nam hij een teug uit zijn glas en viel in een stoel naast de ta fel het een zucht van verveling. „Verduivelde nacht!" zei hij. „Ik ben ge woon op van dien tocht hierheen." „Ik dacht net, dat je niet omer zou ko men", zei Gillian. „Ik had het al opgege ven iemand van jullie te zien". „Je wist, dat ik komen zou, weer of geen weer", antwoordde Boyce. „En Hanson ook". „Dat moet jij weten", zei ze. „Ik weet er niets van." Boyse gromde, terwijl hij naar de oude klok in den hoek keek. Klaarblijkelijk was hy zenuwachtig en onrustig en hij bleef maar steeds kijken van de door een gor dijn afgesloten deur naar Gillian en om gekeerd. „Wat voert je moeder eigenlijk in het schild?" riep hij plotseling uit. ,,'t Deugt niet, verzeker ik je. Wat wilde ze bij die lijkschouwing te weten komen?" (Wordt vervolgd.) Honderdduizenden schoenenbonnen „zoek"

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2