Vakvereenigingen bemoeien zich met de „Martin Behrman" DE COMMUNISTEN BUITEN DE WET? De democratiseering van Duitschland Corruptieschandaal op Sumatra ontdekt De vermiste Dakota nog niét gevonden Prins Bernhard dankt het Nederl. volk ^Poolsche pasteitjes-^ VRIJDAG 14 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103U03 Telefoon: Aclmin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week. 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal F ranco p. post f 4 00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11037 Hoofdredacteur: TH. WLLMER Directeur: C. M v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Meer klaarheid Hoe staat het nu met de uitvoering der (eerste) motie-Romme inzake de vrijlating der in Indië geïnterneerden? Vrees bekruipt ons, dat aan deze motie geen gevolg wordt gegeven, zooals mocht wordén verwacht. Men legge -ïaast elkaar de verklaring van minister Jonkman in de Tweede Ka mer dd. 19 Dec. '46: .„De regeering zal de eerste motie Romme (vrijlating der geïnterneerden) steunen in de taak, welke zij ook vol ledig erkent." En het antwoord van de regeering aan de Eerste Kamer, verleden week: „Ook de regeering betreurt, dat de bevrijding van alle geïnterneerden nog niet is voltooid en is van oordeel, dat hun veiligheid in ieder geval zoo spoe dig mogelijk behoort te worden verze kerd." .,Zoo spoedig mogelijk" Heel voorzich tig. Terwijl de bedoelde motie Romme de onmiddellijke vrijlating van de geïnterneer den als een onvoorwaardelijke eisch stelde. Over deze kwestie moet het licht van de volledige publiciteit worden geworpen. Houdt de Regeering zich nu aan de motie Romme of niet? Zoo neen, waarom niet. De democratie verlangt in kwesties als deze een ondubbelzinnige klaarheid. We willen niet worden gerekend onder de categorie menschen, die van vreugde leven, als hun veel beloofd wordt. Gebed in den gemeenteraad ALS een gemeenteraadszitting wordt ge- **opend met gebed, is dat een openbare erkenning van God en van 's menschen af hankelijkheid en onderworpenheid aan Zijn Macht en Zijn Wil. Katholieken zullen daarom voorstanders zijn van zulk een gebed. Doch er moeten vanzelfsprekend twee voorwaarden daarbij worden ver vuld. Eerstens, het gebed moet waar en waar dig zijn in inhoud en vorm. Vervolgens,-het gebed mag niet in sleur worcen opgedreund, maar met een, door oprechte overtuiging gedragen, eerbied worden uitgesproken èn aanhoord. Onlangs werd in een gemeente het denk beeld geopperd, om vóór een Raadsverga dering enkele oogenblikken stil te zyn, om den Raadsleden, die dat wenschen, ge legenheid te geven, te bidden. Dit denk beeld werd door wat we hier willen noe men: de rechtsche groepen afgewezen, om dat ieder Raadslid individueel den tijd voor gebed zélf wel kan vinden en het gebed in den gemeenteraad, als het geschiedt, ook waarlijk zijn moet een openbaar gebed'. Dat niet meer! jCEN SCHANDE is het, als men levens middelen laat verrotten, terwijl er in eigen land of over de grenzen gebrek aan is. Die schande hebben wij in Nederland be leefd. En daarom is het verblijdende, dat nu van bevoegde zijde is verklaard: dat niet meer. Van bevoegde zijde. Helaas moeten wij opmerken, dat wij hier niet een regeerings- instantie bedoelen. Ware het maar zoo! Op een vergadering te Amsterdam heeft men zie een verslag in dit blad een h:ofdbestuurder van het Koninklijk Ne derl. Landbouwcomité die .verklaring ge daan. Inderdaad de schande van voedselver- niétiging mag niet meer door ons volk wor den geduld. Twee Amerikaansche vakvereenigingen voor zeelieden hebben er by het ministerie vap buitenlandsche zaken te Washington op aangedrongen de Amerikaansche beman ning van de „Martin Behrman" te bescher men. De voorzitter van de zeeliedenorganisa tie der C.I.O., deelde den onderminister William L. Clayton mede: „Onze leden vra gen om tegenmaatregelen tegen schepen, die van hier naar Nederland vertrekken". Volgens zijn zeggen is de bemanning van de „Martin Behrman" met geweren en ba jonetten bedreigd, omdat zij niet wilde deel nemen aan het lossen. De zaak van de „Martin Behrmann". Gewapende Nederlandsche mariniers aan boord van het Amerikaansche schip ,,Mar tin Behrmann", dat onder geleide van den Nederlandsche torpedojager „Kor- tenaer" naar Batavia werd gebracht. TRUMANS VOORSTELLEN IN BEHANDELING OENATOR ARTHUR VAN DEN BERG, voorzitter van de commissie voor buiten- ^landsche betrekkingen van den Amerikaanschen Senaat, heeft meegedeeld, dat zoowel in den Senaat als in het Huis van Afgevaardigden een openbare bespreking zal plaats hebben, opdat het Congres en het Amerikaansche volk volledig op de hoogte gebracht worden van de kwesties, die president Truman in zijn rede over de buitenlandsche politiek heeft aangeroerd. De senator deed deze belofte, nadat hem een vraag was gesteld over de mogelijke verleening van militaire hulp en over een gerucht, dat de Amerikaansche vloot misschien naar de Middellandsche Zee zou wor den gezonden. Volgens Van den Berg moet het Congres handelend optreden, omdat de V. N. op het oogenblik niet klaar zijn om deze nieuwe situatie te bespreken. Meer steun aan Hongarije. Van bevoegde zijde wordt te Washington vernomen, dat de Amerikaansche regeering overweegt Hongarije in grootere mate economisch te steunen. Op het departement van Buitenlandsche Zaken vestigde men er de aandacht op, dat, toen Amerika de vorige maand een extra-crediet van 15 mil- boen dollar voor surplusvoorraden toe stond, het departemènt heeft verklaard, dat het hoopte spoedig tot een uitbreiding der economische hulpverleening aan Hongarije te kunnen overgaan. Machines aan Moskou geweigerd De Senaatsccommissie voor de republi- keinsche politiek heeft bevel gegeven, dat de Senaat iederen dag vergaderen moet, om de zaken te bespoedigen, zoodat de autori satie, om Griekenland en Turkije te helpen, tegen 31 Maart kan worden verleend, zoo wel als de goedkeuring van andere wetten. John Taber, republikeinsch voorzitter van de commissie voor toewijzing van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, heeft medegedeeld, dat de commissie een verzoek van het ministerie van Buitenland sche Zaken om machtiging tot het zenden van machines voor het raffineeren van pe troleum ter waarde van 25 millioen dollar naar de Sowjet-Unie heeft afgewezen. Te voren had de overeenkomstige commissie van den Senaat het verzoek afgewezen. Wordt Communistische partij verboden? De voorzitter van de commissie voor on- Amerikaansche activiteit heeft bekendge maakt, dat spoedig de openbare verhooren zullen beginnen over twee wetsontwerpen, die de communistische partij in de V.S. bui ten de wet willen stellen. Een wetsontwerp zou candidaatstelling der communistische partij in staats- of. fe derale verkiezingen verbieden, terwijl het doceeren van communistische standpunten in scholen en colleges verboden zou wor den en de posterijen geen communistische literatuur meer zouden mogen aannemen. Een ander ontwerp zou het lidmaatschap der communistische partij onwettig maken. In een rapport geeft de Am. Kamer van Koophandel uiting aan de vrees, dat de communisten in Amerika een reeks stakin gen zullen ontketenen wegens de Ameri kaansche politiek van verzet tegen de Sow jet-Unie. De Kamer verzoekt op grond hier van werkgevers en werknemers al het mo gelijke te doen om de communisten uit de besturen der syndicaten en vakvereenigin gen van arbeiders te verwijderen. De taak van Marshall. Volgens Amerikaansche functionarissen te Washington zal generaal Marshall, de Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, als gevolg van Truman's rede, nu „de groote taak hebben, Stalin ervan te oveHuigen, dat: 1) Het voortzetten van de Russische bui tenlandsche politiek van infiltratie en on dermijning van vrije maatschappijen, gren zende aan de Russische invloedssfeer, door de V.S. met alle hun ter beschikking staan de hulpmiddelen zal worden tegenge- streefd en dat de V.S. de aldus bedreigde landen financieel en materieel zullen bij staan. 2) De Sowjet-Unie door eerlyke en on partijdige onderhandelingen een harmo nieus maclitsevenwiqht tot stand kan bren gen, waardóór vrede en veiligheid in de wereld bewaar kunnen blijven". Het vredesverdrag met Duitschland zou derhalve naar de meening van genoemde functionarissen niet Marshali's eerste taak in Moskou zijn. Eenzaam staat de reiger by een wak in het Naarder-Meer te wachten op een maaltyd. DE „KETEL EN DE POT" TE MOSKOU OP DE CONFERENTIE TE MOSKOU is gisteren onder voorzitterschap van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, de zuivering en democrati seering van Duitschland besproken. Als eerste spreker gaf Marshall een overzicht van de zuivering in de Amerikaansche zó ne en verklaarde, dat er reeds 2.000.000 personen, wier zaak in gevolge de zuive ringswetten in behandeling is, zijn gere gistreerd en verweet den Russen, dat in de Sowjet-zóne „actieve Nazi's vrijspraak kun- nen kry'gen, indien zij toetreden tot de socialistische Duitsche eenheidspartij." Ten slotte stelde Marshall een resolutie voor, dat er in het plan en de procedure voor de zuivering in geheel Duitschland naar uniformiteit zal worden gestreefd. In antwoord op Molotofs beschuldiging, dat er in de Britsche zóne prominente Na zi's op verantwoordelijke officieele en se- mi-officieele posten worden gehandhaafd, verklaarde Bevin, dat hij uit een lijst van 40 namen willekeurig vijf kon noemen van prominente Nazi's, die in de Sowjet-zóne in hooge functies gehandhaafd worden. Molotof sprak op zijn beurt weer de be schuldiging uit, dat de Nazi's in de drie Westelijke zones in het gerechtelijke ap paraat werken en verklaarde, dat in de Amerikaansche zóne de gerechtelijke func ties voor 35 pet. in handen van de Nazi's zijn, in de Engelsche zóne voor 34 pet. en in de Fransche zóne voor 50 pet. Molotof drong er vervolgens op aan om aan de S.E.D. en de vrije vakbonden het recht te waarborgen zich op nationale ba sis te organiseeren en met centrale orga- nistaties en dagbladen te werken en zich Moskou heeft nog geen commentaar Radio-Moskou heeft hedenmorgen een uitvoerig overzicht uitgezonden van de rede van president Truman voor het Ame rikaansche Congres inzake Griekenland en Turkije. Er werd geen eigen commentaar geleverd. Wel liet de radio op het over zicht aanhalingen volgen van scherp cri- tiseerende Amerikaansche commentaren, o.a. van „den leider van de vooruitstre vende Amerikanen", die de rede een „uit daging tot oorlog" had genoemd en een „poging om de wereld in tweeën te split sen". Massa-arrestaties te Siantar Republikeinscbe kringen bevestigen, dat te Siantar (Sumatra) massa-arrestaties zijn verricht onder hooggeplaatste republikein- sche functionarissen. Onder de gearresteer. den bevinden zich o.a. twee leden van de militair-technische commissie, die te Me- dan besprekingen heeft gevoerd met de Ne derlandsche autoriteiten, n.ll de T. R. L- officieren Damrah en Soetjiola. Voorts zijn de secretaris van den repu- blikeinschen gouverneur van Sumatra en de bevelhebber van de z.g. Polisie Tentaia (republikeinscbe militaire politie) gearres teerd. Het „Medan-Bulletin" schrijft, dat er hier sprake is van een kleine contra-revolutie van de opstandige bevolking, die het weel- Geheime notulen van Lingadjati Hoofdredacteur weigert naam te noemen De rechter-commissaris te Amsterdam, mr. J. Wiarda. heeft, in een strafzaak tegen een onbekenden dader, den heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van Elsevier's Weekblad, als getuige gedagvaard en hem gevraagd den naam te noemen van dengene, die hem de geheime notulen van Linggad- jati heeft verstrekt. De heer Lunshof heeft geweigerd dit ie .doen, zich beroepende op het bestaande beroepsgeheim van den jour nalist. De rechter-commissaris deelde hier op mede, dat hij dit beroepsgeheim al" niet bestaand beschouwde en er wellicht tegen den heer Lunshof óf een straf /ervolging zal worden ingesteld, óf tot zijn gijzeling zal worden overgegaan. deleven en de corruptie handelingen van het meerendeel der republikeinsche militai re en civiele voormannen niet langer kon aanzien. Het Medan-bulletin wijst er nog op, dat er onder de gearresteerden zich niemand van de autochthone bevolking van Noord- Sumatra bevindt. Het betreft hier slechts republikeinen uit Java en uit andere dee- len van Sumatra. Aneta meldt nog, dat de volksbeweging geen communistischen achtergrond heeft. Ten Noorden van Bandoeng hebben zich een Nederlandsche militaire patrouille en zes ambulances voor nasporingen naar de vermiste Dakato op republikeinsch gebied begeven. De patrouille controleert twee In donesische berichten aan de legerpost te Tjikalong Koelong, volgens welke het vlieg tuig Woensdagochtend verongelukt is op den berg Batoer Gambir, ongeveer vijf kilometer buiten de demarcatielijn van Bandoeng, in een woeste, dun bevolkte streek. Heden zyn alle beschikbare vliegtuigen voor naspeuringen in samenwerking met de patrouille uit Batavia vertrokken. Men verwacht echter niet, dat van het vermis te toestel iets bekend zal zijn, vóór de pa trouille, waarschijnlijk hedenavond, is te ruggekeerd. Een woordvoerder van de KNILM deel de mede, dat het toestel bijna driehonderd pond minder lading had dan het maximum van 2800. Het maximum-laadgewicht van de maat schappij was gelijk aan het Britsche en er was geen sprake van, dat de vermiste Da kota overbevracht zou zyn. Na iedere drie honderd vlieguren werden alle toestellen van de K.N.I.L.M. te Brisbane aan een grondige revisie onderworpen. Z. K. H. Prins Bernhard jaren scheiding, thans we derom een dochtertje op va- heeft gisteravond over beide zenders de volgende toe spraak gehouden: „Gaarne wil ik, mede na- mens mijn vrouw, een woord «UrfetteiMpers^en motorrjj. geeft een treffend beeld van de wijze, waarop zoovelen derlandschen bodem het le- hebben willen deelen in on- van hartelijken dank spre ken tot allen, die bij de ge- venslicht aanschouwde, Een bijzonder woord van dank wil ik richten tot de oucL hebben onderscheid, ders, die zich de moeite heb ben getroost, om. ondanks nen- ze groote vreugde. Beken den en onbekenden, jong en >ns dit zonder ieder op de hem eigen wijze, willen too- boprte van'onze dochter de felle koude, de gelukwen. over te brengen. Meer dan 5.000 telegram- brieven "'ën" Te"egrammen men, w.erden gedurende de blijk hebben gegeven van hun medeleven en sympa thie. Wij ontvingen zoovele met gelukwenschen, dat het helaas ten eenenmale onmo gelijk was deze alle schrif telijk te beantwoorden. Daarom maak ik gaarne van deze gelegenheid ge bruik, om u te zeggen, hoe zeer wy getroffen waren door de vele blijken van be langstelling en de hartelijke gelukwenschen welke ons schen van dikwijls zeer vèr- Hun allen moge ik hier uit ons beider naam onzen zeer afgelegen plaatsen aan ons hartelijken dank betuigen. Indien alle goede wenschen, welke door de schrijvers werden geuit, in vervulling eerste dager, na de geboorte mochten gaan, dan is voor op Soestdijk bezorgd en het aantal brieven is nog groo- onze jongste dochter zeker een prachtige toekomst weg- ter. Daaronder bevinden zich gelegd, brieven en telegrammen van autoriteiten, vereenigingen, instellingen, kerkelijke auto riteiten, particulieren, vrien den en kennissen en vele an deren, zoowej hier te lande len verblijden, voor ons een als,' in de overzeesche ge- blijvende en kostbare herin- Oost U kunt er van verzekerd zijn, dat alle sympathiebe tuigingen en alle geschen ken en bloemen, waarmede u ons op dezen dag hebt wil- nering zullen zijn aan den van zoovele zijden bereikten. West, ook van Nederlan- geboortedag van onze jong- Men heeft blijkbaar begre- ders in het buitenland en op ste dochter, die het uitste- pen, wat het ook voor ons zee. De inhoud van" al deze kend maakt en een blij mid- beteekende, dat, na zoovele brieven en telegrammen delpunt in ons gezin vormt". te doen vertegenwoordigen in alle zónes, zonder dat hieraan hinderpalen in den weg gezet worden. Hij vond het voorstel van Marshall in principe aanvaardbaar, maar moest tijd hebben er over na te denken. Personen, die bij de zitting aanwezig waren, zeiden, dat er geen gewag was ge maakt van de reden van Truman en voeg den er aan toe, dat er geen bewijzen wa ren, dat zij tot nu toe eenig effect had ge had op den raad of op de ministers zelf. Alle vier ministers drongen er slechts op aan op te schieten met het werk. In New York leeft een groot diri gent; de grootste dirigenten van de wereld leven in New York. Hij heet Rodzinski en zijn grootste prestatie is, dat hij ontslag heeft genomen als dirigent van het Philharmonisch or kest van New York. Dat is het best betaalde baantje, dat een musicus zich maar verlangen kan. n.l. 85.000 dollars in het holletje van je hand. Hij gaf het op, omdat de zakelyke leider hem te zakelijk werd en zich teveel bemoeide met de zaken van den dirigent. De Amerikanen zijn stomverbaasd, maar Rodzinski maakte een dansje door zijn kamer met zijn 75-jarige moeder en riep uit. „Baboeshka, ik voel mij vrij, we gaan naar Chicago". En zijn vrouw bakte Poolsche pasteitjes, want Rodzinski is een Pool en zijn vrouw heet Halina. Toen ik dat las, riep ik uit: „Dat is een man naar mijn hart. Daar zit muziek in". En ik pakte mijn vrouw onder de armen en danste met haar een rondje door de kamer. „Ba boeshka, zei ik, bak Poolsche pa steitjes, want ik voel mij vry! Hoor je niet. hoe het lekt in de voorka mer? Dat is de klop van je lente. Ik voel mij vrij. Ik heb het best be taalde baantje in de journalistiek, maar ik geef het er aan. Ik schrijf geen gekke stukjes meer in de krant. Baboeshka, we gaan naar „Je gaat naar de krant, en van die Poolsche pasteitjes komt niets. Want ik laat me niet uitschelden en ik heb geen boter ook. Zorg liever, dat dat lek gemaakt wordt. En ga nu maar gauw, want 't is tijd." Het leven is triest. Geen Poolsche pasteitjes en geen vrijheid. En het lekt.... De regeeringscrisis in België Paul Henri Spaak, tot nu toe Belgiës mi nister van Buitenlandsche Zaken en van Buitenlandschen Handel, die tevens voor zitter is geweest van de jongsteAlgemeene Vergadering der V.N., heeft de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet aanvaard. Te voren had Van Cauv/elaert, voorzit ter van de Kamer van Afgevaardigden, een dergelijk verzoek om gezondheidsredenen afgewezen. Spaak heeft tegenover vertegenwoordi gers van de pers verklaard, dat hy de voor keur geeft aan een regeering, waarin vier partijen vertegenwoordigd zijn. Impasse in indië spoedig ten einde? De correspondent van Reuter te Batavia, Graham Jenkins, sejnt, dat na de officee- le gedachtenwisseling tusschen Sóelan Sjahrir en een vertegenwoordiger van de Commissie-Generaal volgens de verwach tingen een spoedig einde zal komen aan de impasse inzake het accoord van Linggadja- ti. Volgens betrouwbare bronnen is aan Sjahrir verzocht het Indonesische stand punt te formuleeren ten aanzien van den uitleg, die door de Commissie-Generaal aan het ontwerp wordt gegeven. Een kaMettje... Het zichtbare Hoofd der Kerk. Zij verkeeren „in een gevaarlijke dwa ling, die meenen, dat zij Christus als Hoofd der Kerk kunnen aanhangen zonder zijn Plaatsbekleeder op aarde gotrouw te vol gen. Want door het wegneman van dit zichtbare Hoofd en het verbreken van de zichtbare eenheidsbanden verduisteren en misvormen zy het mystieke Lichaam van den Verlosser dermate, dat zij, die de ha ven van het eeuwige heil zoeken, dit Lichaam niet meer kunnen onderscheiden en vinden". Z. H. Paus Pius XII in zijn Ency. clitk over de Kerk, 29 Juni 1943. WEERSVERWACHTING g LATER TIJDELIJKE OPKLARINGEN 8 8 In den nacht: zwaar bewolkt met plaat- o o selijk enkele xegen- of sneeuwbuien, o tijdelijk krachtige wind uit Noordelij- 8 ke richtingen, temperatuur ook in het 8 Zuiden van het land verder dalend, in X s het Noorden van het land lichte vorst, g o Morgen overdag: afnemende wind, en- g o kele tijdelijke opklaringen. Overwe- g 8 gend droog weer, temperatuur bijna 8 g overal, weer oploopend tot boven nul. g oouuuuuuuuuuuuuuuouuuuuuuuuuuouoouujuuü

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1