Reactie op de rede van Truman 5 PERS-SPIEGEL Z Gemeenteraad van Oegstgeest bijeen r DONDERDAG 13 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 De goedkeuring, die de Amerikaansche pers in het algemeen voor de gisteren ge houden rede van Truman in het Congres heeft, varieert Van een typsering als „Uit daging aan de Russen" tot een regelrechte verklaring, dat het uiteindelijk resultaat van den situatie oorlog zal zijn en dat twee landen en twee stelsels uiteindelijk met el kaar in conflict moeten komen. De republikeinsche „New York Herald Tribune" schrijft, dat de historische toe spraak van Truman geen afkondiging is van een heiligen oorlog tegen het commu nisme, maar meer een verklaring van vast beslotenheid om verdere „pressie", hetzij door geweld of door infiltratie, te weer staan. Truman heeft deze op .den man af gerichte uitdaging aan het adres der Rus sen gedaan op het oogenblik, dat de con ferentie van Moskou is begonnen, omdat hij er vermoedelijk van overtuigd is, dat een openhartige uiting van onze overtuigingen 'en vastbeslotenheid ze door daden kracht bij te zetten de beste methode is om te ge raken tot een overeenstemming tusschen Rusland en het Westen, die voor de toe komst beslissend is." De „New Yorksche Daily Mirror" een editie van Hurst, noemt Truman's bood schap „de krachtigste anti-communistische TOERISTENVERKEER MET BELGIE. Verwacht mag worden, dat wij thans spoedig, op basis van wederkeerigheid, met de Nederlandsche regeeringsinstanties tot een accoord ^ullen komen betreffende het toerist en vérkeer tusschen Nederland en België, aldus c-en verklaring van den heer Haulot, commissaris-generaal voor hel Bel gisch toerisme'. De Belgen, die dezen zomer naar Neder land komen, zulLen een bewijs moeten over leggen, dat zij hun guldens op de officieele markt hebben verkregen en een overeen komend aantal Belgische francsv zal dan door de Nederlandsche regeering ter be schikking worden gesteld van de Neder* landsche toeristen, die hun vacantie in Bel gië wenschen door te brengen. Naar de heer Haulot verder mededeelde, zullen de Nederlanders, die dezen zomer naar België en Luxemburg tornen, vele fa ciliteiten genieten; het oponthoud aan de grens zal tot een half uur worden terug gebracht en de controle aan de grens zal zeer soepel zijn. De prijzen der hotels zul len de helft lager zijn dan die van het sei zoen 1946. In overleg met de Ned. regeering zal in Nederland worden overgegaan tot de uit gifte van een bepaald aantal „carnets tou- ristiques", geldig voor een verblijf van 3, 7 of 14 dagen in België. Deze toeristenboek jes zullen in Nederland met Ned. geld aan geschaft kunnen worden en zij bevatten coupons voor verblijf in hotel, maaltijden, treinreizen in België, bezoek aan musea enz. Voor een dergelijke reis zal men dus slechts een zeer klein aantal Belgische francs noo- dig hebben. Naar de heer Haulot verder'nog mede deelde, zal cok het toeristenverkeer van België naar Nederland van Belgische zijde zooveel mogelijk bevorderd worden en op eenvoudige overlegging van het paspoort zullen de Belgen tot een bedrag van frs. 10.000 in guldens.omgewisseld kunnen krij gen. Een wedstrijd Nederland Schotland Van den Schotschen Voetbalbond is bij het bestuur van jien K.N.V.B. bericht ont vangen met de n.ededeeling, dat het Schot- sche elftal op zijn terugreis uit Europa naar Schotland een wedstrijd wil spelen tegen een Nederlandsch elftal en wel on 28 Mei a.s. In principe heeft het K.N.V.B.-bestuur besloten dezen wedstrijd aan te nemen. F.A. neemt straffe maatregelen Als de prois gaan staken Een mogelijke staking van voetbalprofs zal geen hinderpaal vormen voor het spe len van wedstrijden der cupcompetitie of •van den wedstrijd tegen de Rest van Euro pa. De F.A. hgeft namelijk besloten des noods amateurs op te stellen in genoemde wedstrijden, terwijl een prof door te Sta ken voorbed het recht verspeelt om ooit in een vertegenwoordigend elftal gekozen te worden. De profs, die zoo. belust zijn op staken, zelfs incien epn zóódanige actie hen bui ten de wet zou stellen, spelen met vuur. Plet is onbegrijpelijk, dat hun bond een dergelijke houding heeft aangenomen. Zij verspelen hiermede tevens de sympathie, die het publiek aanvankelijk voor hun ac tie bezat. Schotsche league—Engelsche league 13. De spelers van het Engelsche elftal i speelden een snel vastberaden voetbal te- gen de ploeg van de Schotsche league ten aanschouwe van 80.000 toeschouwers in Hampden Park. Vooral Matthews en Car ter blonken uit. Langhaam maar zeker verkregen zij overwicht, doch de Schot sche doelman Miller wist in deze periode op schitterende wijze doelpunten te voor komen. Hij kon de held van den dag ge noemd- worden. De Schotsche aanval was matig, terwijl van de Schotsche midden linie hoogstens gezegd kon worden, dat zij bijzonder zwoegde om een nederlaag te voorkomen. Het was dan ook volkomen in strijd met de overwegende superioriteit van de Engelsche ploeg, dat Schotland een kwartier na de hervatting gelijk maakte. Mannion ging er daarna op zijn eentje van door en scoorde in prachtigen stijl voor Engeland, terwijl dezelfde speler later den voorsprong van Engeland vergrootte, met welken stand het einde kwam. Engelsche jeugdvoetbaltournooi gaat d°°r. Er bestaat alle kans, dat de wed strijd Engeland—Frankrijk en het interna tionaal jeugdvoetbaltournooi voortgang zullen vinden, ondanks het verbod van midweeksche wedstrijden, aangezien het ministerie van buiteniandsche zaken te kennen gegeven heeft, dat het genoemde wedstrijden belangrijk acht. stap, die de V S. sedert de Russiche revo lutie van 1917 hebben gedaan". Truman wilde Rusland te kennen geven, dat de oorlog niet werd gevoerd om Rusland meester over Europa te maken, dat de Mid- dellandlche Zee geen Russisch meer moet worden, dat het den onderworpen volken van den Balkan veroorloofd zou zijn en zij zelfs geholpen zouden worden om zich vrij te maken. De V.S. hebben Rusland ge zegd; „Tot zoo ver en niet vérder"^ tildus het blad van Hurst. De „Chicago- Tribune" verklaart, dat Truman „een oorlogsrede tegen Rus land uitgesproken heeft, zoo boud als nim mer een president vóór hem heeft ge daan, behalve dan, dat hij niet om een oor logsverklaring heeft verzocht". „Twee werelden en twee stelsels staan tegenover elkaar. Zij moeten ten slotte met elkaar in botsing komen." De onafhankelijke „New York Times" schrijft: „Het lijdt geen twijfel, dat het Amerikaansche volk achter deze waar-, schuwing staat". Moskou zwijgt Radio-Moskou heeft nog geen commen taar geleverd. Oost-Europeesche radio-sta tions, waaronder Belgrado en Warschau, hebben een kort verslag gegeven. Met uit zondering van radio-Praag hebben zij ech ter listiglijk Triman's toespelingen op „to talitaire regiems" en „dictatoriale minder heden" verzwegen. RYAN DIENT OFFICIEEL PROTEST IN. Naar Aneta verneemt, zullen James Ryan en kapitein Gray hedenmiddag bij een Amerikaanschen consul-generaal te Batavia een officieel proest indienen inza ke de „Martin Behrmann"-kwestie. Een nieuw gezichtspunt in dit protest is, dat het schip indertijd bij het binnenkomen in de haven van Cheribon zeven mijl buiten de kust door de Nederlandsche marine aan gehouden en doorzocht zou zijn. Inmiddels iz deze bewering van marinezijde weer legd- WAT GEBEURT ER OP N.-SUMATRA? Volgens nog niet geheel gecontroleerde berichten is d) de Padangsche Bovenlan- den ce Baris* Ra'jat (Volksleger) tegen de TRI in verzet gekomen, aldus heeft dó j militaire woordvoerder heden megedeeld. De berichten zeggen, dat de TRI het ver- i zet na een vuurgevecht van drie uur neer- geslagen heeft, terwijl in andere plaatsen i óe Barisans ontwapend en zonder verzet in de gevangenis geconcentreerd zouden zij% Van den anderen kant wordt melding gemaakt van massa-arrestaties op Suma tra. Verscheidene republikeinsche functio narissen zouden op Noord-Sumatra gear resteerd zijn, o-a. de ondercommandant van de TRI van Noord-Sumatra, het hoofd der Republikeinsche politie te Medan, het hoofd der cultuurondernemingen op Sumatra's Gostkust en het hoofd van het bureau voor industrialisatie van Sumatra. De arrestaties zouden gelast zijn tenge volge van den door de bevolking op den (republikeinschen) gouverneur uitgeoefen- den druk een eind te maken aan de cor ruptie en het slechte republikeinsche be stuur op Sumatra. De Zeereerw. Heer ANT. J. VAN SCHAIK Benoemd tot pastoor van Hoogmade. uitgaven ten behoeve van Indië, per dag ruim 3.000.000 kost. In dit licht dient do uitspraak was het een cri du coeur? van minister Jonk man in.zijn Eerste Kamer-repliek te wor den beluisterd, dat de regeering zich af vroeg, of het niet beter ware geweest de Commissie Generaal op 15 November j 1. in plaats van haar te machtigen tot parafee- ren, opdracht te geven tot teekening van het basis-a ccoord van Linggadjati (Dat zou slechts een verschuiving van de moei lijkheden hebben beteekend. Red. „L. Crt"). Nu de republikeinsche regeering gewei gerd heeft dó Nederlandsche - interpretatie van de 17 punten te slikken en ons boven dien haar eigen interpretatie onthoudt, is er een dead-lock ontstaan, die wel zeer op vallend samenvalt met de Engelsch-Ame- rikaansche pressie tot vrijlating der kaap vaart op de Java-voorraden. In tusschen dreigt er hongersnood te Batavia en elders. Hoe komen wij hieruit? Onze regeering vergadert er dagelijks over. Herinneren wij ons* nog, dat onze Bis schoppen ons gebed voor Indië hebben ge vraag^? Wij beleven critieke dagen. Het lé- masqué kan niet lang meer uitblijven." Ida van Zanten vliegt terug De Nederlandsche vliegster Ida van Zanten, die in November een tweemotorig Miles „Aerovan" vlieg tuig met zeven passagiers van En geland naar Zuid-Afrika bracht, is uit Umtali in Zuid-Rhodesia ver trokken, om met dit vliegtuig, nu zonder passagiers, naar Engeland terug te vliegen. Zij heeft inmiddels Khartoum bereikt. Mej. van Zanten is. zooals bekend, woonachtig te Hillegom. TAFELTENNIS. L.T.T.V. „De Sleutels". Na het verspe len van de eerste helft der competities staan de 2e klasse Sleutelspelers er als volgt voor: Sleutel 1 behaalde de vierde plaats en kwam zoodoende als middenmöot uit den strijd. Of zij in de tweede helft der competitie, die reeds in volle gang is, er kans toe zien om een of meerdere plaatsen hooger te komen betwijfelen wij ten sterk ste. Sleutels 1 heeft zeer zek.er een zware afdeeling en men mag zeggen, dat zij het ei tot nu toe behoorlijk heeft afgebracht. Sleutels 2 staat op een na de laatste plaats. In deze afdeeling kan echter nog van al les gebeuren. D.S.S. 1 staat met een uiterst gering verschil een plaats hooger dan ge noemd Sleutel-team. Vorige maal speelde Sleutels gelijk tegen deze vereeniging. Wij geven onze spelers thans een behoorlijke winstkans. Sleutels 3 staat er uitstekend voor; zij bezet thans de 2e plaats.-Nummer 1 staat het sterke P.T.T. 1, dat tot nu toe geheel ongeslagen is. Sleufels 3 maakt een goe- de kans de tweede plaats te behouden. 'Omtrent de stano der 3e klassers en dei- dames hebben wij van de N.T.T.B. nog geen opgave ontvangen. Wij maken de leden er op attent, dat onze zaal vanaf heden weer verwarmd is. 1 Het dragen van gymschoenen tijdens het spelen is verplicht. j HOE KOMEN WIJ ER UIT? Wat den toestand in Indië betreftpoli tiek en economisch geeft de „Tijd" een pessimistische beschouwing, waarvan nie mand zal kunnen ontkennen, dat zijhe laas maar al te veel op de werkelijkheid is gebaseerd. „De 17 punten van Linggadjati van 15 No vember 1946 zijn door het parlement en o'e regeering van Nederland op strikte wijze toegelicht en geinterpreteerd. Deze toelichting en interpretatie zijn door het republikeinsche kabinet voor Java en Sumatra met toenemende heftigheid verworpen. „Staatkundig-psychologisch" om een geliefkoosden term van mirJster Jonkman te citeeren is het niet. meer denkbaar, dat de .Repoebliek" haar houding iin dit opzicht zal herzien. Ondertusschen is het conflict ontstaan met de Engelsche en Apierikaansche re geeringen over de aanhouding van sche pen, die trachten voedsel en grondstoffen uit Java aan te voeren. Veel ernstiger is echter nog het dub.bele feit, dat de sociaal-economiSchë toestand van Java (om van Sumatra maar te zwij gen) met den dag verslechtert, terwijl de bestaande toestand aan de (leege) Neder landsche schatkist, voor zuiver militaire LEIDEN SPEELTUIN-VER. „OOSTERKWARTIER". De Speeltuin-Ver. „Oosterkwartier" heeft haar balans opgemaakt over het jaar 1946, waaruit bleek, dat zij de bezettingsjaren 1940—'45 aardig te boven is gekomen. De opbouw van den tuin werd onmiddellijk ter hand genomen. Het speeltuinmateriaal is belangrijk toegenomen en verbeterd en ge heel in moderne buisconstructie uitgevoerd. Aan het parool „de Jeugd van de straat" heeft men zich krachtig gehouden en de diverse clubs mogen zich in een gestadigen groei verheugen. De cperette-groep telt 75 kinderen en men werkt thans aan de ope rette „Goudhaartje en de Troubadour". De heer Lantinga, eere-lid der Vereeni ging, is een nieuw stuk speelmateriaal aan het vervaardigen, dat vrijwillig zal wor den gemaakt door bestuur en eenige leden, die hun vrije uren opofferen in 't belang der speeltuinjeugd. Het bestuur is tevens bezig om gelden in te zamelen voor een eigen filmtoestel, zoo dat men de speeltuinjeugd gedurende het winterseizoen maandelijks cultureele en opvoedkundige films kan geven. De opvoering van de opertte „Goudhaar tje en de Troubadour", welke op 19 Maart zou plaats hebben, is uitgesteld tot Zaterdag 17 Mei a.s. in den Schouwburg. AFHALEN BONKAARTEN. De uitreiking van bon.caarten K 705, als mede textiel-kaarten V A 705', vindt als volgt voortgang (bonkaart 703 voor inleve- ringsinwisselings-bon meenemen.). Morgen letter M vanaf Me t/m Mo. Gisterenavond kwam de Raad der ge meente Oegstgeest in opefibare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burgemeester J. C. Bauman. Medegedeeld werd o.a. dat aan den Rijnsburgerweg een natriumverlichting zal worden aangelegd. Voorstel B. en W. tot verhooging van het crediet voor restauratie van het kasteel Oud-Poelgeest tot een bedrag van ƒ40.000. Volgens de huur-overeenkomst is de huur ingegaan op 1 Sept. De gemeente kon eerst het gebouw opleveren eind December en B. en W. stellen voor de huur te doen in gaan op 1 Jan. 1947 Na enkele opmerkingen van de heeren Vallentgoed en Boom en be antwoording door weth. Dijsselbloem, wordt 't voorstel goedgekeurd. Voorstel tot toekenning van een subsi die aan Interkerkelijke Gezinszorg en R.K. Maatsch. Gezinszorg, beiden te Leiden, tot een bedrag van f 1750, waarvan de R.K. Maatsch. Gezinszorg 700 ontvangt. Goed gekeurd. Voorstel tot verlenging van de termijn van ontruiming van onbewoonbaar-ver klaarde woningen. Een halfjaar uitstel wordt verleend. Voorstel B. en W. tot toekenning voor schot ingevolge art. 103 L.O.-wet voor bouw van 2 lokalen aan de Chr. school, Hopgen Morschweg. Een bedrag van 55.000 is ge raamd. Goedgekeurd. Voorstel van de Raadsleden v d. Poel, Verhoef, 'Kerkhoff, Boom. Blomsma en mevr. Kramers tot het invoeren van een be lasting op de verzekering tegen brand schade. De heer v. d. Poel, dit voorstel ver dedigend, wijst er op. dat we vroeger gekend hebben belasting op ramen en rijwielbelasting, die zeer ongewcnscht waren om verschillende redehen. Comité „Neder and helpt Indië" geinstalleerd Daar moet nog veel werk gedaan! Gistermiddag vond in „Het Gulden Vlies" de installatie plaats van het Leidsch Comi té van de Stichting „Nederland helpt In dië". Ir. M. H. C. Vreede, secretaris van het landelijk bureau in Den Haag, sprekende namens den landelijk voorzitter,^den heer Weiter, sprak er daarbij zijn voldoenine over uit, dat ook in Leiden, dat door zoo vele banden met Indië verbonden is, hét werk van de stichting weer voortgang zal vinden. Dit werk is nog geenszins' afge- loopen, zooals velen meenen, integendeel, er ligt nog een onafzienbaar terrein on bewerkt, dat om krachtige steun vraagt. De Stichting, die men hier te lande dik® wijls te veel ziet als een steunorganisatie aan de gerepatrieerden, beoogt echter naast dat werk hier te lande het reliëf werk in Indië zelf, waar millioenc-n rijks- genooten in de meest kommervolle om standigheden leven. Vooral laatstgenoemde taak van de stichting vereischt een kracht dadige steun van geheel Nederland, aan gezien het verschaffen van de eerste le vensbehoeften als voedsel en kleeding aan millioenen menschen geheel zal mceten worden bekostigd door Nederlandsche of fers, terwijl bovendien de daarvoor aan te schaffen goederen tengevolge van de deviczenproblemen door de Nederlandsche industrie zullen moeten worden geleverd. Na een uiteenzetting over de taak van het plaatselijk comité in dit verband en ter zake van de textiel- en v^dselver- strekking aan de gerepatrieerde, waar onder tevens begrepen de Indonesische stu denten, die met veelal zeer onvoldoende uitrusting hier te lande aankwamen, ver klaarde spreker het comité voor geïnstal leerd. Het plaatselijk comité onder eere voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, is samengesteld uit prof. mr. J. E. Jonkers (voorzitter), P. Bok (secretaris, Oude' Singel 112), E. H. Moens (penningmeester), dr. K. W. Dam merman, mevr. M. W. RebelHonig, C. A. L. P. Kakebeeke en W. G. Poolman. Na deze installatie vertelde mevr. H. E. W. Arriëns, hoofd van den bevoorradings- dienst van het Ned. Indische Roode Kruis, een en ander over haar ervaringen o.m. op het gebied van de verdeeling der door „Nederland help Indië" geschonken goede ren, die via de veertig afdeelingen van het Roode Kruis in het bereikbare gebied een weg vinden naar de dikwijls alles ontbe rende inheemsche bevolking. Spr. zag als voornaamste tekorten dokto/en, kleeding en voeding, terwijl er tevens een merk waardige honger is naar Hollandsche lec tuur, die in vele streken thans meer blijkt, te wqrden gewaardeerd dan voor den oor log. Een enkele maal is het Nedr Indische Roode Kruis in staat, goederen naar 't ge bied van de Republiek te zenden, doorda'. geestelijken uit dat gebied, die uiteraard vrij kunnen reizen, het Nederlandsche ge bied bezoeken n dan met voeding en klee ding kunnen terugkeeren. Allerwegen toont de inheemsche bevolking zich zeer dankbaar voor deze steun, die de Nederlan ders gelegenheid geeft een groote good will te verwerven. Mevr. Arriëns besloot haar uiteenzettingen met een krachtige opwekking tot voortzetting en zelfs uit breiding van het menschlievende werk !Z)c Jjiefkuageió waxen öifna uetttoft&eti De Silverrush, die dit jaar op 13 April in Den Haag plaats heeft en geórgani- seerd wordt door de Haag- sche athletiekvereeniging „De Trekvogels", werd voor het eerst gehouden «in 1936. Men had een voorbeeld ge nomen aan een Belgischen veldloop van het dagblad „Le Soir". Een bijzonderheid van de Silverrush is het handicapsysteem, waardoor het mogelijk is, dat alle klassen tegelijk starten. De eerste drie prijzen beston den oorspronkelijk uit blok jes zilver van resp. een ki logram, een pond en een half Rond, waaraan de wed- st%jd de naam van Silver rush dankt. Later ging men over tot het uitreiken van bekers en L SILVERRUSH VAN DUINDIGT medailles en toen ook dit niet voldeed, werd aan ieder die den wedstrijd uitliep, een percentage reisgeld ver goed. Deze nieuwigheid maakte veel opgang en hoe wel de Silverrush nog niet te vergelijken is met de groote cross-countries in het buitenland, is de wedstrijd toch van groot nationaal belang. Zooals men, weet behoorde „De Trekvogels" voor den oorlog tot de grootste en be langrijkste athletiekvereeni- gingen in Nederland. Helaas werden tijdens de bezetting verschillende cracks lid van N.S.B. en .S.S., terwijl van de zijde varrden Jeudgstorm een toevloed dreigde van le den. Het bestuur besloot toen, het aannemen van nieuwe leden geheel stop te zetten, met het gevolg dat na de bevrijding de eens zoo groote en populaire vereeni ging nog een 20-tal goede leden bezat en den naam van N.S.B.-vereeniging. Een fusie met Vlug en Le nig ging niet door, omdat men den oudeó naam Trek vogels niet wilde prijsgeven. Thans echter wordt er met een nieuw bestuur weer ge werkt om den ouden goeden naam van de Trekvogels zoo spoedig mogelijk terug te winnen. Deze belasting nu drukt niet op de ingezetenen, doch op de brandverzeke ringen. Deze verzekeringen zijn stellig gebaat met een goed-uitgeruste Brand weer. Uit billijkheidsoogpunt mogen de verzekeringen daar wel aan betalen. Het eerste jaar zal de vaststelling eenig extra werk medebrengen. Daarna niet meer. Spreker vraagt om den steun van den voorzitter en medewèrking van de raadsle den, die toch allen het oog hebben gericht op een sluitende begrooting. De heer den Ouden meent, dat de Raad moeilijk nu kan beslissen. We hooren eerst nu de toelichting op het voorstel. De heer Vallentgoed had ook gaarne nadere toelich ting of advies van B. en W. De heor Bloms ma licht het voorstel nader toe en meent dat de belasting ongeveer 3000 zal kunnen opbrengen. De voorzitter ontraadt het voorstel, we gens practische onuitvoerbaarheid. Weth. de Neef heeft alle waardeering voor de initiatiefnemers en stond aanvan kelijk aan hun zijde. Na bestudeering leek qen en ander niet zoo eenvoudig Spreker adviseert te besluiten dat B. en W. tér ge* legcnertijd (een raadslid: „Met Sint Jutte- mis!") er op terug komen. Het voorstel-v. d. Poel o.s. wordt ver worpen met 6 tegen 9 stemmen. Rondvraag: De heer Verhoef betreurt het, dat B. en W het plaatsen der lan taarns aan den Rijnsburgerweg hebben ge gund aan de Lichtfabrieken te Leiden, ter wijl de firma Koelman slechts 185 gulden' of V/i pet. duurder was. Spreker herinnert er aan. dat B. en W. bij behandeling der begrooting hadden toegezegd, deze werk zaamheden zoo eenigszins mogelijk aan een particuliere firma te gunnen Voorts her innert spr. den voorzitter eraan, dat deze bij de begrooting heeft gezegd, dat de groo te gemeenten parasiteeren op de randge meenten en nu gunt men den aanleg en plaatsing der lantaarns aan een gemeente lijk bedrijf. Spr. hoopt dat de Raad zich duidelijk daartegen uitspreekt. Weth. de Neef zeide, dat 3 Oegstgeester f inn a's- en .2 Leidsche firma's en de Lichtfabrieken waren uitgenoodigd in te schrijven. De Lichtfabrieken gaven den laagsten prijs op. De heer Verhoef zegt, dat de Lichtfabriek ook lagere loonen uitbetalen als de parti culieren bedrijven. Tenslotte zijn toch de Lichtfabrieken geen installateurs, waarbij de heer Nieuwkoop zich aansloot. De Raad sprak den wensch qit, dat in 't algemeen zoo mogelijk de werkzaamhe den worden opgedragen aan particuliere ondernemers. Weth. Dijsselbloem zeide tot de minderheid te hebben behoort in 't col lege van B. en W. Weth. Dijsselbloem bracht hulde aan ge meentewerkers voor hun vele praestaties. Voor de sneeuwruiming is 5000 uitgege ven. Vervolgens kwam nog ter sprake de po litieverordening, waarbij ieder verplicht is een pad voor zijn woning sneeuwvrij te maken. De voorzitter zeide, dat hij in de zen strengen winter niet. zoo streng heeft willen doen toezien. Het gebed in den Raad. De heer Kerkhdff vraagt namens de Kath. fractie invoering van een algemeen gebed bij de opening der vergadering om Gods zegen over de werkzaamheden te vragen. ZOETERWOUDE (H. R-) Uitvaart Frans Hein. Onder zeer groo te belangstelling van Welpen, verkenners en voortrekkers met hunne leiders werd gisteren de zoo plotseling overleden 18- jarige Stuurman der verkenners Frans Hein ten grave gedragen. De droeve stoet werd voorafgegaan door de voortrekkers met hun omfloerste vlaggen en begeleid door vertegenwoordigers van de diverse jeugdgroepen, mededragende de prachtige kransen en bloemen als blijk van hun hechte vriendschap en mededeelzaamheid. De plechtige uitvaartdienst werd opge dragen dpor den aalmoezenier, kapelaan A. M. Vulsma waarna de begrafenis op het kerkhof. Onder de vele belangstellenden merk ten wij o.m op de districts-aalmoezenier rector Vester, aalmoezenier pater R. Dijk stra, o.f.m. en de weleerw. heer Sanders, oud-kapelaan der parochie. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer A. van Oosten het feit, dat hij voor 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Koninklijke Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieönfabriek v/h Sanders Co., alhier, bij welke ven nootschap hij thans als zeepzieder werk zaam is. Dit jubileum was voor de directie en het personeel aanleiding om van hun sympathie, die de heer Van Oosten zich in de loop der jaren verworven heeft, te doen blijken. Omstreeks 11 uur in den morgen werd de jubilaris met zijn echt- genoote ontvangen, waarna een huldiging in een der zalen van het fabriekscomplex een aanvang nam. Allereerst voerde dé heer P. A. de Jong namens de directie het woord en liet het licht vooral schijnen op de gedegen vakkennis, die de jubilaris zich eigen maakte en od de groote plichts betrachting, waarvan hij bij zijn werk altijd blijk gaf en overhandigde hem een geschenk onder couvert. Hierna hield de heer P. A. de Gooyer een korte toespraak, waarbij hij den jubilaris het vereerend getuigschrift voor 40-jarigen dienst van de Ned Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigde. Dc gouden draag- medaille, welke hierbij behoort, zal op een nog later te bepalen tijdstip worden uitgereikt. Vervolgens nam de bedrijfs1 eider, de heer W C. Hendriks, het woord en schet ste in den breede de liefde en opgewekt heid. waarmede de jubilaris zich steeds van zijn taak heeft gekweten. Namens het fabriekspersoneel overhandigde spr. hem eenige fraaie geschenken. De rij van sprekers werd ges'oten door den procuratiehouder, den heer J. A. Christiaanse, die de gevoelens van het kantoor-^ en laboratoriumoersoneel ver tolkte er. eveneens geschenken aanbood. In enkele welgekozen bewoordingen dankte de jubilaris voor de hem gebrach te hulde.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3