I OP KORTE GOLF f Hoeveel huizen worden er gebouwd? RADIO Een pater, die admiraal werd Het Transito verkeer over onze havens Terreur in Voorschoten tijdens bezetting OFFIC BONNENLIJST Dick MaCaety DONDERDAG 13 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Het slechte weer werkt niet mede aan opbouw Op vragen van den heer Steinmetz in verband met het bouwprogramma hëeft de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting geaKtwoord: Het is een onjuiste veronderstelling, dat er in de maand Januari geen goedkeurin gen zouden zijn verleend voor de uitvoe ring van woningen. Het aantal woningen, waarvan de bouw werd toegestaan, be- Dakota met 26 inzittenden op Java vermist Een Dakota-vliegtuig van de Ned.-In- dische luchtmacht met 24 passagiers en een bemanning van twee koppen aan boord heeft een vlucht tusschen Batavia en Bandoeng niet volbracht. Dinsdag om halfvier werd het toestel voor het laatst in de omgeving van Bandoeng gemeld, sindsdien ontbreekt elk spoor. Nederland- sche vliegtuigen hebben tot het vallen van den avond zonder succes naar het vermiste toestel gezocht. Van republi- keinsche zijde is volledige medewerking bij de opsporing toegezegd. Reddingsploe gen zijn uitgezonden. VERONGELUKTE BRITS CHE DAKOTA v GEVONDEN. Te Rome is officieel bekend gemaakt, dat de lijken van 12 der 13 inzittenden van het Britsche Dakotatoestel, dat verleden week op het eiland Ischia is neergestort, gevon den zijn. Het wrak van de Dakota werd Za terdagavond j.l. door een Italiaanschen her der op den berg Epomeo op 550 meter hoog te aangetroffen. CONCEPCION WORDT GEBOMBARDEERD. Naar een officieele radio-uitzending uit de hoofdstad Van Paraguay, Asuncion, meldt, zijn in de stad Concepcion hevige gevechten uitgebroken tusschen de opstan delingen en de regeeringstroepen. In het regeeringscommuniqué, dat door de radio werd uitgezonden, werden de 27.000 inwoners van Concepcion er voor gewaarschuwd, dat de regeqringsstrijd- krachten „binnen enkèle uren" over land, van de rivier af en uit de lucht een massa- len aanval op de stad zullen inzetten. Dit offensief is inmiddels begonnen met een bombardement op de strategische punten van de stad. In een communiqué van de regeering van Paraguay, dat telegrafisch door de Para- guayaansche ambassade te Rio de Janeiro ontvangen is, wordt verklaard, dat het „communistisch vandalisme" den schuld aan den opstand draagt. Alle openbare diensten in Asuncion wor den door zwaar gewapende manschappen bewaakt en de straten zijn vol troepen, die gemobiliseerd worden om naar het „Noor delijk front" te worden gezonden. Onop houdelijk roAken machines in de lucht van de vliegtuigen, die op verkenning uitgaan of daarvan terugkeeren. HILVERSUM I (301 M.) 9.45 Nieuws. 10.00 Londensch Philhar- monisch orkest. 11.00 Musando Trio. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Mari nierskapel der Koninklijke Marine. 13.00 Nieuws. 13.15 Cinderella-ensemble. 14.00 Piano-duo Rawicz-Landauer. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Liebes- walzer van Joh. Brahms. 15.10 Orgelcon cert. 16.30 Amsterdamsch Kamerorkest. 17.15 Het „Don Kozakkenkoor". 17.30 Duo André de Raaff en Jacques Schutte. 18.30 Progr. voor de Nederlandsche Lucht strijdkrachten. 19.00 Nieuw^ 20.00 Nieuws 21.10 Het Radio Philharmonisch orkest. 22.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.) 9.45 Nieuws, 10.20 Voor de zieken. 10.55 Heritza zingt met orkest. 11.15 Voor de vrouw. 1130 Prettige melodieën bij een kopje koffie. 12.00 Fiano met orkest. 12.35 Het Radio dansorkest „The Skymasters". 13.00 Nieuws 13.15 „Driemaal een kwar tier". 14.00 Kookkunst. 14.20 Maurice Ra- vel-concert. 15.20 Vroolijke klanken. 16.30 Tusschen twaalf en zestien. 17.00 „Atten- tia" met Eddy Walis. 17.30 Muzikaal bab beltje. 18.00 Nieuws. 18.20 Alfred Del Pelo met orkest. 20.00 Nieuws. 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.45 Kwartet Jan Corduwener. 22.15 Jazz-uitzending. ongeveer 800. De slechte weersom standigheden hebben echter tot nu toe verhinderd, dat daadwerkelijk met den bouw kon worden aangevangen. De minister is van meening, dat het ge noemde aantal goedkeuringen niet zooda nig is, dat dientengevolge de verwezenlij king van het wcningbouwprogramma voor 1947 onmogelijk zou zijn geworden. Een herziening van dit woningbouwprogram ma op grond van het bovenstaande acht hij op dit oogenblik niet noodzakelijk. Het woningbouwprogramma voor 1947 omvat een bouwvolume, gelijkstaande met 28.000 complete woningen. Door de ern stige moeilijkheden ten aanzien van de materiaalvoorziening is thans nog niet met zekerheid te zeggen of het woning bouwprogramma kan worden verwezen lijkt. De minister staat voortdurend in nauw contact met zijn ambtgenoot van econo mische zaken ten aanzien van de hoeveel heid bouwmaterialen, die door laatstge noemde aan de geheele bouwnijverheid ter beschikikng wordt gesteld. Daarbij doet ondergeteekende wat in zijn vermogen is, ten einde voldoende materialen ter be schikking te krijgen voor "e uitvoering van het geheele bouwprogramma voor 1947. Mocht zulks onmogelijk blijken, dan zal het uiterste worden gedaan om althans het woningbouwprogramma te kunnen verwezenlij ken Hoezeer de minister ook doordrongen is van de bestaande nooden op het gebied van de volkshuisvesting, meent hij toch. dat het niet gewenscht zou zijn alle bouw materialen aan de volkshuisvesting ten goede te doen komen. Zoo zal bij voorbeeld voor de industrie, waarvan de producten de zoo hachelijke deviezenpositie van ons land' kunnen versterken, een bepaald quantum bouwmaterialen beschikbaar moeten blijven. De materiaalvoorziening van/de z.g. krepeergevallen blijft onder- tus^chen steeds voorrang genieten. Admiraal Thierry d'Argenlieu is hooge commissaris van Indo-China. Dat is bekend. Maar niet algemeen bekend is, dat deze admiraal eigen lijkongeschoeid Carmeliet is. Deze pater, die door de oorlogs omstandigheden wel een eigenaar dige carrière heeft gemaakt, was vóór den oorlog provinciaal der Car- melieten en werd in 1939 gemobili seerd. In Frankrijk 'kent men geen vrijstelling voor geestelijken. De pater-provinciaal kwam weliswaar 'niet als een vreemde eend in de bijt, want vóór zijn priesterwijding in 1925 was hij marine-officier. Wat hij was voordat hij marine-officier werd, is niet bekend. Misschien mis- dienaar. In elk geval zal de klooster ling-krijgsman binnenkort aftreden als hooge commissaris voor Indo- China en dan waarschijnlijk weer zjjn cel opzoeken. Daar hij bewezen heeft een man van groot formaat te zijn. zal de Orde der Carmelieten zijn terugkeer met dankbaarheid begroeten. ZIJN VROUW PER ONGELUK DOOD GESCHOTEN. Maandagavond heeft de dienstgeleider J. H. te Ohe en Laak (Limb.) door een nood lottig toeval zijn vrouw gedood. De heer H. maakte zijn revolver schoon en ver keerde in de meening, dat het wapen ontla den was. Er heeft echter nog een patroon in den loop gezeten. Tijdens het poetsen van het wapen klonk plotseling een schot en de kogel trof'de vrouw in de borst. Een mede aanwezige kennis haalde onmiddellijk hulp, die ech ter niet meer kon baten, 't Slachtoffer was 40 jaar oud. Nederlandsche nota aan Washinton en Londen Na den oorlog is een overgroot deel van het voor het natuurlijk achterland van de Nederlandsche en Belgische Rijnhavens bestemde verkeer door <ïe bezettingsauto riteiten over Hamburg en Bremen en Embden geleid, hetgeen voor de Neder landsche en Belgische regeeringen aan leiding is geweest in gezamenlijk overleg een nota tot het State Department te Washington en het Foreign Office te Lon den te richen. Daarin wordt het volgende voorstel ge daan: In het belang van een terugleiding van het bedoelde verkeer naar de Nederland sche en Belgische havens, is de Neder landsche regeering bereid haar begrip voor Charlotte Kohier De kunstenaar Charlotte Kohier wordt, naar de „Tijd" mededeelt, 15 Maart 50 jaar. Dat kroonjaar is ook voor ons een dank baar aangegrepen gelegenheid, om uiting te geven aan onze bewondering voor de zeldzaam groote gaven van deze kunste nares. Na een roemvolle tooneelloopbaan is zy zich gaan wijden aan solo-voordracht. Indertijd heeft de „Leidsche Courant" haar Marathon-dans afgekeurd om moree- le redenen maar daarvoor en daarna zijn meerdere malen in ons blad haar kunst- praestaties besproken met een onvoorwaar delijk/geestdriftige waardeering. De „Tijd" van gisteravond schrijft: Het waren voornamelijk de komische novellen, xlie haar kracht waren. Hoe zeer men haar ook bewonderen kon in ernstig werk, hoe toegewijd zij ook ver zen declameerde, haar aanleg wees haar naar het komische genre, waarin zij waarlijk onovertroffen is. Haar bijzon der vermogen tot het creëeren en in stand houden van sterk getypeerde ka rakters heeft haar wel eens parten ge speeld bij de voordracht van gedichten, nimmer bij de voordracht van vertel lingen in opgewekten stijl. Hieraan heeft Charlotte Kohier veel meester schap besteed. Als wij denken aan haar voordracht van het Hooglied uit den Bijbel, dan gevoelen wij toch ook voor haar voordracht van dat genre dankbare waardeering. Moge deze kunstenares nog zeer veel kun nen praesteeren om aan talloozen te schen ken kostbare uren van zuiver genot. dit inzicht van de Britsche en Amerikaan sche autoriteiten te toonen en mede te werken tot een oplossing van het pro bleem op de volgende basis: 1. Het geheele bovengenoemde verkeer zal door de Britsche en Amerikaansche autoriteiten weer over Nederland en Bel gië worden geleid. 2. De Nederlandsche regeering verklaart zich bereid de daadwerkelijk grootere kos ten in vreemde valuta, die vror de Ame rikaansche en Britsche regeeringen zou den kunnen voortvloeien uit de herleiding van het verkeer bedoeld onder 1. te beta len. 3. Ten minste 50.000 ton per maand van het bovenbedoelde verkeer zal door de Britsche en Amerikaansche autoriteiten geleid wo'rden over Nederlandsche havens en tenminste 50.000 ton per maand over Belgische havens. Ten aanzien van het verkeer boven de 100.000 ton per maand is de keus tusschen Nederlandsche en Bel- gisqhe havens vrij. Jongste aanval op sneeuw en ijs is raak De nieuwe Oceaandepressie, die groote hoeveelheden warme lucht naar het Noord- Oosten stuwt, trekt met een snelheid van rond 1000 kilometer per etmaal verder naar de Britsche eilanden. De kern lag he denmorgen om 7 uur 500 kilometer ten Zuid-Westen van Ierland. In den loop van den avond en nacht begon de invloed van de warmere luchtstrooming in ons land merkbaar te worden, daar het in het Zui den begon te regenen en in het Noorden later begon te sneeuwen- Om 8 uur was echter de sneeuw overal overgegaanin re gen. Daar in groote deelen van het land regen viel bij temperaturen onder nul, ont stond wederom zware ijzel. In het Zuiden en Midden van het land was om 8 uur de dooi echter reeds overal ingevallen, in de Noordelijke provincies was de temperatuur nog steeds enkele graden beneden nul, ter wijl het voortdurend regende. Hoewel de koude grondlaag zeer hardnekkig is, ziet het er toch naar ui', dut voor de eerste maal sinds het begin van de laatste vorst periode op 21 Januari, dat in het Noorden van het land de dooi zal invallen. Wel zal ook ditmaal de begrenzing van den dooi en vorst weer tot stilstand komen, en la ter nogmaals in omgekeerde richting be wegen. Maar ook het uiterste Noorden van het land zal dan toch nu eindelijk aan den goeden kant.van het front komen te lig gen, waardoor dooi en regen een begin kunnen maken met het doen vercFwijnen van ijs en sneeuw. VADER EN ZOON VOOR BIJZONDER GERECHT /^NDER ZEER GROOTE BELANGSTELLING stonden gistermorgen voor het bijzon- der gerechtshof te 's-Gravenhage terecht C. Verkoren en zijn zoon J. A. Verkoren uit Voorschoten, die gedurende de bezetting de bevolking van Voorschoten en om geving geterroriseerd hebben. Vader: Zoon doodstraf 3 jaar geëischt Aan J. A. Verkoren, die lid van den Jeugdstorm was geweest, was ten lasté ge legd het begeleiden van transporten naar Duitschland, en het verleenen van mede werking aan de arrestatie van een Cana- deeschen piloot. Het eerste feit werd door verdachte er kend, de tweede beschuldiging werd even wel door hem ten stelligste ontkend. Bij de arrestatie zou hij slechts toeschouwer zijn geweest. In zijn requisitoir wees de procureur- fiscaal, mr. Braun, op de jeugd van ver dachte, die in Mei 1940 pas 12 jaar was, en uit een gezin kwam, dat sterk pro-Duitsch gezind was. Op grond van zijn jeugd kon verdachte aldus mr. Braun de gevol gen van zijn handelingen niet overzien. De procureur-fiscaal eischte tegen ver dachte een straf van 3 jaar, door te bren gen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Vervolgens stond C. Verkoren terecht. Een lange reeks van beschuldigingen wa ren hem ten laste gelegd. Als- vertrouwens man van den Sicherheitsdienst zou hij een groep van 10 personen uit Katwijk, die in het bezit van wapens waren, verraden heb ben. Deze groep werd door de Duitschers gevangen genomen. In een concentratie kamp kwamen 5 hunner om het leven. Ver der zou de verdachte als hulplandwachter deel uitgemaakt hebben van menschen, die razzia's hielden voor den Arbeidsinzet. Ook zou hij medegewerkt hebben aan c?« arres tatie van een Canadeeschen piloot. Ondanks persoonlijke getuigen en schriftelijke getui genverklaringen, waaronder die van Duit schers. ontkende Verkoren vrijwel alles met een steriotiep: „Dat is niet waar". Uitvoerig ging de president mr. van Wes- terouen van Meeteren in op het ten laste gelegde. Jarenlang leefde de bevolking van Voorschoten onder de terreur, die door Ver koren werd uitgeoefend. De pAcureur-fis- caal mr. Braun hekelde scherp ae gedragin gen van verdachte. Niet minder dan 28 punten had de P.R.A. te Leiden tegen Ver koren - ingebracht. Hier past slechts één straf: de doodstraf, aldus spreker. ooonnonnnoooooooooooooooooooooooooooooo •ooooooooooooooooooooooooo«kjooooooooouo*o BINNENLAND. De heer Reinalda zal in de 'Eerste Ka- me£ worden opgevolgd door dr. F. Wibaut, oogarts te Amsterdam. Voor de Jaarbeurs te Utrecht (1524 April) zulen vijf extra-treinen loopen. Tot burgemeester van Bolsward is be noemd de heer J. G. S. Bruinsma. De gemeente Bloemendaal heeft haar 20.000sten inwone. gekregen. Gistermiddag heeft Urk weer verbin ding met de bewoonde wereld gekregen. In den kring Overijssel van de Katho lieke Volkspartij waren op 1 Januari jl. ruim 40.000 katholieken bij de K.V.P. aan gesloten, d. i. 47 pet. v. h. aantal katholieke stemmers. BUITENLAND. In Oostenrijk bestaat groot gebrek aan olie en benzine, daar de productie van de olievelden in Zistersdorf, die door de Sow- j et-Unie als voormalig Duitsch bezit wor den aangemerkt, grootendeels aan de Rus sen goede komt. Slechts artsen en enkede belangrijke takken van handel en industrie krijgen nog olie en benzine toegewezen. In Australië zijn de vakvereenigingen de baas. Wij weten er van mee te praten. Maar ook de Engelschen krijgen er last van. Drie Britsche schepen te Freemantle heb ben geweigerd de door de vakvereenigingen geheven rechten te betalen. „Als de loonen der havenarbeiders te laag zijn, moeten zij maar staken", zoo luidde het commentaar. DROOGTE IN ZUID-PALESTINA. De gevolgen van de langdurige droogte in Zuid-Palestina dreigen van catastrofa- len omvang te worden. De bevolking van het getroffen gebied bestaat deels uit boe ren, deels uit Bedouinen, en is vrijwel^ ge heel Arabisch. Volgens mededeeling van regeeringszijde zijn vijf en dertig dorpen an het gebied van Hebron door de inwoners verlaten, terwijl de oogsten voor een groot gedeelte reeds verloren zijn. Vierduizend stuks groot vee en twintigduizend stuks klein vee is reeds van dorst en honger om gekomen. De raadsman van verdachte wees op den geestestoestand van zijn cliënt, die gerui- men tijd in een geestesziekeninrichting ver pleegd is geweest. Gezien den twijfel aan de geestesgesteldheid vroeg de raadsman een nader medisch onderzoek. SECRETARESSE VAN MUSSERT VOOR UTRECHTSCH TRIBUNAAL. Woensdag verscheen voor 't Utrechtsch tribunaal, onder presidium van mr. W. TH. D. A. van Eek, de 60-jarige Christina van Bilderbeek, die van de oprichting der N.S.Bop 14 December 1931, privé- secretaresse was geweest van Anton Mus- sert. Uit het verhoor bleek, dat beschul digde reeds in 1021 in dienst van Mussert, toen ingenieur bij Waterstaat, werkzaam was. Zij werd beschuldigd van lidmaat schap der N.S.B. en mantelorganisaties, voorts vermeldde de tenlastelegging, dat zij bij den inval der Duitschers in 1940 N.S.B.-bescheiden, welke eventueel moei lijkheden zouden kunnen opleveren, in de kluis op het hoofdkwartier had opge borgen. Een, voor den burgemeester van Maartensdijk, die zich in anti-Duitschen zin had uitgelaten, bezwarend dossier, had zij aan de bezettingsautoriteiten doorge zonden. Uit verschillende andere feiten en uit brieven van Van Geelkerken, Huygen en Müller. kwam vast te staan, dat zij als fanatiek „kameraadske'' actief de partij had gediend. Haar verdediger mr. van Ravenzwaay, noemde haar: „iemard met een domme slaafsche na tuur, die Mussert blindelings volgde." Uitspraak over veertien dagen. GELDIG VAN 16 tm. 29 MAART 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen vaif: BONKAART KA, KB, KC 703" (Strook 3). 65—1 brood 800 gram brood 65k res. brood 800 gram brood 65—2 brood 400 gram brood 65—d res. brood 1600 gram brood 651 boter125 gram boter 65-»-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 633 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 651 melk 4 liter melk 652 rpelk 7 liter melk 653 melk 7 liter melk 651 vleesch 100 gram vleesch 652 vleesch 400 gram vleesch 651 Alg200 gi-am kaas 65e res. kaas 200 gram kaas BONKAART KD EN KE 703 (Strook 3). 661 brood 800 gram brood 66—r res. brood 800 gram brood 661 boter 250 gram boter 662 boter 125 gram margarine oi 100 gram vet 662 melk 12 liter melk 663 melk 12 liter melk 661 vleesch 100 gram vleesch 662 vleesch 100 gram vleesch 661 Alg100 gram kaas 66u res500 gram kindermeel (uit rijst bereid) 66s res1000 gram sinaasappe len (inleveren vóór 19 Maart) 66v res1500 gram sinaasappe len (inleveren vóór 19 Maart) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF EN MG 704. (Strook 3). 654 brood 800 gram brood 654 boter 250 gram boter 654 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 654 melk 5 liter melk 654 vleesch 300 gram vleesch 655 vleesch 100 gram vleesch 654 kaas200 gram kaas 654 eieren 5 eieren WAT IS EEN RANTSOEN TABAK. Tot èen nader vast te stellen datum wordt verstaan onder een rantsoen tabak: hetzij 20 of 25 gram kerftabak, naar ge lang de tabak wordt verhandeld in ver pakkingen van 40 of 50 gram, hetzij 20 sigaretten, hetzij 5 sigaren, hetzij 10 ciga- rillos, hetzij 20 sprietjes, hetzij 6 knakjes, hetzij een pruimrol. WAAR BLEEF door J. S. FLETSCHER. 71) Atherton volgde het advies van den man en manoeuvreerde den wagen op een nauw karrepad naar de boerderij, waarheen een zaam licht brandde. De boer die ^p dit late uur en bij zulk een storm naar buiten geroepen werd, staarde verbaasd naar de drie politiemannen. Maar al gauw begreep hij 'de situatie en hielp hij de mannen den wagen in een schuur naast zijn huis on der dak brengen en hij bood aan den weg te wijzen door zijn erf en zijn boomgaard naar de nauwe uitdieping waarvan Ather- tons man had gesproken. „U bent nog mooi beschut ook, mijnheer", zei hij met een lach, terwijl hij den wagen binnen duwde. „Bewaar me, 't is een ver schrikkelijke nacht om er nu nog op uit te moeten gaan!" „U spreekt er natuurlijk met niemand over, dat u ons gezien heeft, Redman", zei Atherton. Niemand hoeft te weten, dat we hier vannacht aan de kus* zijn." „In orde mijnheer", zei de boer. „'t Ziet er naar uit, dat ik wel geen levende ziel zal zien. met zoo'n weer als dit, aan wien ik iets zou kunnen vertellen. Een van m'n knechts is vanavond naar Malvery Hold gegaan en hy kon nog maar net terug over den dijkweg, anders zou hij van hier zijn afgesneden. Nee, mijnheer, d'r komt vannacht niemand meer dezen kant uit tot den storm afgeloopen is. Heeft u 't al gehoord van Sir Brian, mijnheer?" „Sir Brian?" riep Atherton uit. Nee! Wat is er met hem?" „Mijn knecht hoorde van een van de bedienden, dat de oude heer misschien den ochtend/niet meer halen zal", antwoordde Redman. „Het liep gauw af, zei hy, hij had sedert van namiddag niet meer gespro ken. Een leelijke nacht om er tusschen uit gaan, mijnheer, het zou een vreemd ding zijn wanneer de oude man stierf terwijl zyn oude huis om" hem heen in puin viel, niet? Die knecht van me zei, dat het dak van een deel van die oude gebouwen net naar beneden kwam toen hij er was." Beneden, in de diepe uitholling waarheen de spraakzame boer hen had geleid, heerschte een betrekkelijke stilt^ en rust. Ze konden zich verstaanbaar maken zondfr te schreeuwen. Maar Atherton kon, omdat hij zijn beide mannen alreeds zyn aan wijzingen had gegeven, den weg zwijgend voorgaan en nog steeds zwijgend bereikten ze ten slotte den winderigen kustweg, waarbij ze van een tijdelijk, afwezigheid van het maanlicht gebruik maakten den weg over te steken en zwijgend zochten ze hun weg door de zandheuvels naar het trefpunt, dat de boodschapper van de kust wacht dien middag had aangegeven, een rotsgroep aan den rand van den inham dicht bij de hut van de Clents. Uit de schaduw van de rotsgroep kwam een fi guur naar voren. „Ben jij dat, Atherton?" zei een stem, die Atherton herkende als die van den commandant van het kustwacht-bureau op Shilhampton Point. „In orde! Kom wat in deze uitholling waar we kunnen praten. Ik heb hier^ook m'n twee mannen. We staan er nu^oo voor", vervolgde de com mandant toen hij de nieuw aangekomenen in een uitdieping in de rotsgroep had ge leid. „We weten dat alles verloopt, zooals we verwachtten. De man dien we willen hebben, de eigenaar van een boot die van morgen vroeg in Shilhampton is komen binnenvallen voor die verdraaide storm begon, zal ongeveer middernacht in de hut van de Clents komen." „Ondanks den storm?' vroeg Atherton. „We rekenen op z'n komst ondanks al les! We zijn er zeker van, dat hij zal ko men. Welnu, we willen hem en de Clents samen te pakken hebben. En nu moeten we ook probeeren hun gesprekken af te luisteren. En een van mijn mannen hier kent den weg in de hut en door die rotsen er achter. We hebben dat verleden week voor elkaar kunnen brengen. We overrom pelden de Clent, keken ze zoo te zeggen weg en die man van me heeft die heele zaak daar eens grondig doorzocht, de hut, de kelders, alles." „Iets gevonden?" vroeg Atherton. „Niets! geen kruimel. Maar hij ontdekte, hoe je er binnen kunt komen en éen punt kunt vinden waar een handig opgesteld man of twee naar binnen kan glu ren en zien en hooren kan wat er gebeurt. Dat zal vannacht des te gemakkelijker gaan want de storm zal elk onverhoopt ge luid overstemmen. Nu stel ik dit voor," vervolgde de kustwacht-commandant, „die man van me zal jou \en mij meeloodsen langs den hem bekenden weg om ons op die plaats te brengen waar ik over sprak. Alle anderen blijven buiten op het punt waar wij naar binnen zullen gaan; en zijn dan altijd bij de hand wanneer zij klaar zijn. Ben je en zijn jouw mannen gewa pend?" „Ja, dat is in orde", antwoordde A'ther- ton. „Verwacht je een kloppartij?" „Dat weet ik niet. 't Is mogelijk.'Wat ik hoofdzakelijk noodlg heb is, wat voor luis tervink te kunnen spelen en mijn man zegt, dat dat kan. Het kan best gebeuren, dat, wanneer ik de inlichtingen krijg die ik noo- dig heb, we dien kerel heelefhaal niet hoe ven te pakken, vannacht tenminste, want zijn schip ligt veilig genoeg in de haven tot de storm is gaan liggen. Ik weet positief, dat de reden van zijn komst hier, het be spreken van zaken is en alles wat de Clents daarmee uitstaande hebben. Als we dat hooren, zullen we beslissen. Vertel nu je mannen wat er moet gebeuren en dan, voorwaarts!" Al spoedig namen de zes mannen hun weg uit de rots-uitholling onder de scha duwen van de rotsen naar de steengroep, aan welks einde de hut van de Clents stond. Toen plaatst de kustwachter, die hen was voorgegaan, allen -in aparte grotten en wendde hij zich tot zijn commandant. „Nu, Rennie", fluisterde de officier, ga maar vooruit en kijk wie er is, dan kun nen we daarnaar onze houding bepalen. Maar wees voorzichtig!" De man sloop stilletjes weg in de duister nis en de rest wachtte, luisterde naar het gehuil van den wind buiten. Daar, in de beschutting van de rotsen en landhoof- den' was het betrekkelijk rustig; het wa ter van den inham hoorde men daar ech ter duidelijker dan op de verder liggende hoogten- „De, weg op den dijk aan het eind van den inham is verdwenen. Of aan het ver dwijnen", merkte Atherton op, toen ze stonden te wachten. „Er zitten al groote gaten in!" „De dam aan den mond is al weg", zei de kustwacht-officier, ,,'t Begon vanmid dag om vijf uur. We konden van uit ons bureau zien, hoe hij met groote stukken tegelijk werd weggeslagen. Morgen zal die dam" volmaakt van de kaart zijn en ik ben benieuwd welk effect de beweging van al dat zand en grint zal hebben op de Stille Kolk daar ginds. Misschien wordt die er door opgevoed. Alsdaar is Rennie weer!" (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2