3)e Ceicbche Sou/wwt Henri Spaak kabinetsformateur Krachtige taal van minister Bevin Duitschland na 1 April toegankelijk voor zakenlieden Amerika's hulp aan het Midden-Oosten Gelukkig Afrika DONDERDAG 13 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefgon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir.. drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week. f 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11036 Hoofdredacteur: TH. WLLMEK Directeur: C. M v HAMERSVELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. De Bisschoppen beschuldigd DE VASTENBRIEF van het Nederlandsch Episcopaat hebben wij gisteren nóg eens aandachtig gelezen. En de verbazing, die wij gisteren uitten over een beoordee ling van dit Bisschoppelijk Schrijven door ds. Buskes. is nog gestegen. Het is niet slechts verbazing, maar: erger nis. Wij herinneren, dat ds. Buskes op een bij eenkomst van het soc. dem. centrum te Utrecht heeft verklaard, in de jongsten Vastenbrief van het hoogwaardig Episco paat te zien een handhaving van het kapi talisme, en wel zoodanig en in die' mate, dat daardoor het Westen op het commu nisme wordt voorbereid! Wij denken bij deze beschuldiging aan de radio-Lijdensmeditatie van den altijd nog vol-krachtigen en imposanten rede naar pater Borromaeus de Greevg, Dinsdag avond gehouden, waarin hij bemediteerde Christus' woorden op de „terechtzitting": „Als Ik verkeerd heb gesproken, bewijs dan, dat het verkeerd was; maar heb Ik goed gesproken, waarom slaat gij Mij dan". Als de Bisschoppen goed hebben gespro ken, waarom moeten zij dan, en in hen de Katholieke Kerk, worden geslagen met zülk een ernstige beschuldiging. En, als de Bisschoppen, naar de meening van een ds. Buskes, kwaad hebben gesproken, laat hij dan zijn beschuldiging, duidelijk geargu menteerd, naar voren brengen Wij moeten ("at van een eerlijk man ver wachten en verlangen. DE JONGSTE BISSCHOP TER WERELD. Binnenkort zal te Marianhill de zeven de bijeenkomst plaats vinden, van de Zuid-Afrikaansche bisschoppen, onder leiding van den apostolisch-delegaat, mgr. Martin Lucas. Op 19 Maart zal mgr. Franciscus Hen- neman, apostolisch vicaris van Kaapstad, den apostolisch-vicaris van Natal, mgr. Dénis Eugenius Hurley de bisschopswij ding toedienen. Deze is slechts 31 jaar oud en derhalve de jongste van alle bis schoppen ter wereld. 1, 8, 4 en 0 voor schoenen De distributiediensten zullen van 17 Maart af op nader bekend te maken dagen aan hen wier stamkaartnummer eindigt op 1, 8, 4 of p, voor zoover zij sedert 1 April van het vorig jaar geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel hebben ontvangen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager verstrekken. De twéede distributiestamkaart met bij- behoorend inlegvel moet wbrden overge legd. De bonnen 612 en 614 worden van het inlegvel verwijderd. Voorts zal na bo venvermelde datum aan kinderen geboren in de maand Maart van een der jaren 1932 t.m. 1946 een schoenenbon Wotden verstrekt van de soort en maat welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het inlegvel, dat met de T. D. moet worden overgelegd, wordt bon 604 verwijderd. De conferentie der Groote •Vier te Mos kou. Ernest Bevin, de En- gelsche minis ter van Buiten landsche Za ken, (rechts) werd bij zijn aankomst te Moskou door Wyshinski verwelkomd. DE REGEERINGSCRISIS IN BELGIË De Belgische minister van buitenland- sche zaken, Paul Henri Spaak, heeft de opdracht ontvangen een nieuwe regeering te vormen en hij zou vandaag reeds zijn besprekingen beginnen. Het liberale blad „Dernière Heure" schrijft: „In de wandelgangen van het par lement wordt vooral .van gedachten gewis seld over den vermoedelijken duur van de regeeringscrisis. Sommigen voorspellen, dat de crisis spoedig opgelost zal zijn; an deren voorpellen haar een zeer lang leven- Dit laatste is vooral in de kringen der com munisten het geval, die beweren dat men thans op een kruispunt is aangekomen". Het neiitrale blad ,.La Nation Beige" verklaart o.a. „Een crisis vari langen duur zou een catastrofale uitwerking kunnen WENSCHT JOEGO-SLAVIE GEEN ONDERZOEK? Joegoslavische grensautoriteiten hebben aan een team van_onderzoek van de com missie voor de Grieksch-Joegoslavische grenskwesties den toegang tot Joego slavië ontzegd, toen dit team, in het be zit yan geldige Joegoslavische visa, bij Fiorina de grens wilde passeeren om zich naar het 1,5 kilometer Joego-Slavië in ge legen dorp Draga te begeven. De leider van de groep heeft een protest doen hoo- ren bij de Joegoslavische grensautoritei ten en de grenscommissie te Saloniki van de toedracht der zaak verwittigd. De grensautoriteiten gaven als reden voor hun weigering op, dat zij geen in structies uit Belgrado over toelating had den ontvangen. DE „VIER" BIJEEN TE MOSKOU |>E BRITSCHE MINISTER van buitenlandsche zaken, Bevin, heeft tijdens de derde bijeenkomst der ministers te Moskou geantwoord op de door Molotof geuite be schuldigingen, dat( Engeland de clausules betreffende de demilitarisatie in de over eenkomst van Potsdam niet nakomt. Bevin vroeg de Sowjet-Unie: 1. Bekend te maken, hoeveer Duitsche krijgsgevange nen nog in dé Sowjet-Unie worden gehou den en wanneer deze naar huis zullen wor den gezonden en in welk tijdsbestek. 2. Een gedetailleerd verslag te geven van wat er aan Duitsche oorlogsfabrieken in de Sow- jet-zóne is weggevoerd en wat er is ach- tergebleven.' 3. Of de Sowjet-Unie voorne mens is zich te houden aan de clausule van de overeenkomst van Potsdam, waarin wordt bepald, dat Duitschland als een economisch geheel moet worden behandeld. Hij zou Mo- lotofs uit vier punten bestaand voorstel be treffende instructies aan den Bestuursraad, dat Duitschland werd gedaan, niet goedkeu ren, voordat hij hierover inlichtingen zou hebben verkregen. Marshall V.S.) verklaarde, dat de Ameri- kansche delegatie het geheel met Bevin eens was. Molotof verklaarde, dat de berichten aan gaande het verplicht dienstnemen van Duit sche krijgsgevangenen onwaar zijn. De re geering der Sowjet-Unie was bereid cijfers omtrent krijgsgevangenen in de Sowjet- zöne te geven, indien de andere landen hetzelfde zoüden doen. De §owjet-autoriteiten wgren piet in staat geweest haar verplichtingen „volledig" Molotof legde den nadruk op dit woord na te komen wat.betreft de vernietiging van de Duitsche marineschepen, wegens den technischen aard van het vernietigingswerk. De Sowjet-autoriteiten nemen maatregelen om haar verplichtingen ten volle na te ko- Volgens een functionaris van de Britsche militaire regeering in Duitschland zal in April een begin gemaakt worden met het toelaten van maandelijks 300 zakenlieden in de gecombineerde Engelsch-Amerikaan- v sche zóne. Het gecombineerde export-im port agentschap zal beslissen, welke bezoe kers worden toegelaten en uit welke landen zij zullen komen. Aankoopers die goederen noodig hebben, die snel besthikbaar zijn, zullen de voorkeur genieten. Molotof zeide, dat de Sowjet-Unie het voorstel tot herziening van het niveau der Duitsche industrie geheel steunt. Hij stelde voor, dat alle in het rapport van den geallieerden Bestuursraad voorko mende onderwerpen eerst door de minis tère zouden worden besproken en daarna door de plaatsvervangers. Bevin ging met dit laatste voorstel ac- coord. Hij was bereid een datum vast te stellen voor de ontbinding der arbeidsgroe- pen, maar wenschte niet, dat de werkzaam heden, waarmee deze thans bezig zijn, on derbroken zouden worden. Hij zag de Joe- goslaven gaarna naar huis terugkeeren. De vergadering werd daarop tot heden verdaagd. hebben. Het is noodzakelijk voor het land, dat het gevoelt geregeerd te worden, al ware het slechts om het den communisten onmogelijk te maken voordeel te halen uit een toestand, dien zij zelf in het leven hebben geroepen. Tenslotte merkt het blad op: „Sinds de bevrijding heeft het onze re geeringen aan samenhang ontbroken. Ge hoopt dient te word-en, dat het regeerings- hoofd van morgen, alvorens op zoek te gaan naar medewerkers, een duidelijk overzicht geeft van wat gedaan moet wor den. Hij moet weten waar hij naar toe wil". De „Soir" schrijft, dat men zich in re- geeringskringen gereserveerd toont wat den duur der crisis betreft. In den schoot der Katholieke Volkspartij wordt door sommi gen gemeend, dat de crisis aanleiding kan geven tot de ontbinding der Kamers. 66.000 Stille Omgangers Er worden Zondag a.s. en dan Zondag d.a.v. totaal niet minder dan 66.000 deel. nemers aan den Stillen Omgang verwacht van wie 14.000 Amsterdammers. lederen Zondag worden 26.000 deelne mers van buiten verwacht in totaal 42 ex tra-treinen, terwijl ook duizenden per fiets, te voet, in trams van de N.Z.H. en per auto bus komen. De voetgangers 2000 in totaal zijn voornamelijk afkomstig uit Haarlem, de omgeving van Amsterdam en de Zaan streek. Den eersten Zondag nemen o.a. 600 Gro ningers, duizend Friezen, 600 Drentenaren, 800 Twentenaren, 800 Bosschenaren aan den Stillen Omgang deel, den tweeden Zon dag 1400 uit Gelderland, 400 uit Tilburg, 800 uit Midden- en Noord-Limburg. De Maastrichtenaren moeten van deelneming afzien wegens de kostbare en omslachtige reis. Voor de eerste maal zullen o.a. Twen te, Groningen, Zeeland, Bergen op Zoom en Roosendaal weei den bedegang maken. TEGEN DREK VAN TOTALITAIRE STATEN „WAARBORGEN VOOR PERSOONLIJKE VRIJHEID, vrijheid van meeningsuiting en godsdienst en vrijwaring tegen politieke onderdrukking zijn Amerika's doelstellingen geweest in den oorlog tegen Duitschland en Japan", zoo zeide president Truman gister middag in zijn boodschap tot de beide Huizen. „Maar de volken van een aantal landen hebben den laatsten tijd de overheersching van totalitaire staten moeten doorstaan. De regeering der Vereenigde Staten heeft vele malen geprotesteerd tegen onderdrukking en intimidatie in Polen, Roemenië en Bulgarije een schending der overeenkomst van Jalta. In een aantal andere landen geschiedt hetzelfde: minderheden maken ge bruik van terreur en onderdrukking, censuur op pers en radio, druk op verkiezingen en beknotting van persoonlijke vrijheden. Het moet de politiek der Vereenigde Staten zijn, vrije volken, die zich verzetten tegen pogingen tot onderwerping door gewa pende minderheden of door druk van buiten af tej steunen en in staat te stellen, hun eigen levenswijze te kiezen. Het voortbestaan van den Griekschen staat wordt door duizenden terroristen onder communistische leiding bedreigd. Turkije strijdt voor de handhaving van zijn nationale eenheid. Het geheele Midden-Oosten zou ten prooi kunnen vallen aan verwarring en onlusten als wij in dit kritieke uur niet te hulp komen. Wij moeten onmiddellijk handelen". Vierhonderd millioen dollar Truman verzocht daarom het Congres: le. Griekenland en Turkije financieelen steun te verleenen tot een bedrag van vier honderd millioen dollar voor de periode tot 30 Juni 1943. 2e. Burgers en militairen naar Griekenland en Turkije te zenden om deze landen bij den wederopbouw te helpen en toe te zien op het gebruik der gelden. 3e. Grieken en Turken in de Vereenigde Sta ten op te leiden. „De Vereenigde Staten hebben 341 mil liard dollar besteed om den oorlog te win nen", aldus de president, „dit is een beleg ging in wereldvrijheid en wereldvrede". In zake de hulp aan Griekenland ver klaarde Truman nog: „Wij hebben overwo gen, of de Vereenigde Naties in deze crisis hulp kunnen bieden, maar de U.N O. is niet in staat om onmiddellijk in te grijpen en dit laatste is noodig. De verdwijning van De Zweedsche tandarts Sture Thorwinger en de tandtechniekei- K- Palmkvist zijn er na langdurige experimenten in geslaagd een oogprothese te vervaardigen, welke in dezelfde richtingen kan bewegen als een natuurlijk oog. Deze kunst-oogen, welke van plastice worden gemaakt, maken de bewegingen van het natuurlijke oog. Iede re oog-prothese wordt individueel gemaakt en zoo kunstig vervaardigd, dat het ver schil tusschen het natuurlijk oog en het kunstóog nauwelijks te bespeuren valt. Dokter Sture Thorwinger (rechts) en de tandtechniker K. A.-Palmkvist bestudee- ren het natuurlijk oog van een van hun patiënten, die zijn oog op 14-jarigen leef tijd verloor. Deze methode wordt, naar wij van bij uitstek deskundige zijde te Leiden vernemen, ook reeds in «ns land toegepast. Griekenland als „onafhankelijke staat", zou grooten invloed hebben op andere Euro- peesche landen, die met veel zwarigheden kampen in den strijd voor het behoud van hun vrijheden en onafhankelijkheid". Indien buiten de 350.000.000 dollar, wel ke Truman reeds gevraagd heeft, nog be dragen noodig mochten zijn cm landen van den honger te redden, zou de president niet aarzelen om het Congres ook om deze be dragen te verzoeken. Troepen worden niet gestationneerd. In een toelichting op Truman's boodschap wordt gezegd, dat „het zenden van Ameri- kaansch burgerlijk en militair personeel naar Griekenland en Turkije" niet betee- kent, dat Amerika daar troepen zal station- neeren. Truman's boodschap is ook in het Russische uitgezonden; niet door Rusland. AMERIKA STAAT VOOR EEN GEWICHTIGE BESLISSING. Ofschoon president Truman de Sowjet- Unie niet by name genoemd heeft, werd zijn rede door officieele kringen als gericht beschouwd tegen de Sowjet-Russische bui tenlandsche politiek. De president verklaar de, dat het thans om dezelfde belangen gaat als in den oorlog tegen Duitschland en Ja pan en hij bleek de methodes, die door de Sowjet-Unie tegenover haar buurlanden worden gebruikt, in dezelfde categorie te rangschikken als de Duitsche en Japan- sche methodes. Wat Truman's woorden bijzondere betee- kenis gaf, was dat hij nu niet enkel com mentaar leverde, doch het Congres vroeg „onmiddellijke en resolute" maatregelen te nemen „om aan de Sowjet-expansie in een bepaald deel van de wereld paal en perk te stellen". Naar de eerste reactie van het Ameri- kaansche Congres op de-rede van Truman te oordeelen is de aanneming van een wets voorstel, dat de uitvoering van Truman's program van hulpverleen'ing aan Grieken land en Turkije mogelijk moet maken, ver zekerd. Men verwacht, dat republikeinen zoowel als democraten het zullen onder steunen. Sommige leden der democratische par tij verklaarden zich in de wandelgangen absoluut tegen het verzoek: „Indien wij ons met Turkije en Griekenland gaan bemoeien, beteekent dat aan het einde oorlog Ande ren waren van meening, dat de Ver. Sta ten zich op het kruLpunt tusschen isola tionisme en internationalisme bevinden. Allen waren het er over eens, dat de Ver. Staten voor een der gewichtigste beslissin gen in de geschiedenis van dit land staan. In Afrika, waar thans de zon schijnt en het heerlijk warm is, waar geen kolengebrek is en het dak niet lekt, omdat men geen dak noodig heeft; waar het textiel-tekort geen probleem is; waar je in tien minu ten een nieuwe woning hebt, als je je even de moeite neemt om een paar takken van de boomen te snij den daar in hef heerlijke Afrika reist de Engelsche koninklijke fa milie. Zij zijn thans de gasten van de krijgszuchtige Basoeto's, wat een belevenis moet zijn om nooit te ver geten. Wel 'n beetje angstig, lijkt mij, want de Basoeto's zijn zoo uit bundig enthousiast; zij zwaaien woest met armen en beenen, met lansen en schilden v^an beestenvel len en speciaal voor de gelegenheid blauw geverfde dekens, Waarom spe ciaal blauw? Dat is nu juist het ang stige van zulke gelegenheden, je snapt de menschen niet. Wie weet of het in hun begrippen niet een hooge onderscheiding is, om in een spe ciale zwarte pot gestopt en op een speciale bruine manier gebraden te worden? Voor zoover bekend is deze onder scheiding nog aan geen enkel lid der koninklijke familie ten deel ge vallen. Zij zijn integendeel zeer net jes ontvangen, zooals- het ook hier gebruikelijk is. Er is wel eens een koning geweest, die ter eere van zijn gasten uitgedoscht was in een gala gewaad, dat uitsluitend uit een boord bestond, doch hier werden de eere-gasten ontvangen door de voor naamste van de zes1 weduwen van den overleden koning (geen wonder dat hy overleden is), die gekleed was in een zwaar zijden gewaad en cape met een hoofddeksel van zwart vilt, afgezet met hel-kleurige kant. De weduwe „dreef' waarschijnlijk bij de zomersche hitte, maar de combinatie is misschien iets om on ze dames te inspireeren. Voorts wa ren er duizenden krijgers op ponies langs den weg geschaard, dio de ko ninklijke gasten begroetten met den kreet: „Khotso poela!" Wel fronste de koning de wenkbrauwen, maar het bleek geen majesteitsschennis te zijn. Het beteekent: „vrede, ze gen", twee begrippen, waarnaar ook wij wel eens snakkend uitzien, zoo- dat je dat aan iedereen kunt toe- wenschen. In de straten van Maseroe werd de koninklijke familie ook toege wuifd door gevangenen in roode en witte kleedij, die voor deze gelegen heid eens een pretje mochten heb ben. Sommigen bleven vrij, anderen gingen na afloop weer de doos in. Maar zij zullen wel hun deel heb ben gekregen van de 800 ossen, die op de renbaan van Maseroe geslacht zijn ter eere van het feest. Wdt 'n idylle! Gelukkig Afrika Khotso poela! Churchills aanval op Attlee mislukte Churchill heeft gisteren in het Lager huis een motie van wantrouwen inge diend tegen het economisch beleid van het kabinet-AKlee. De aanleiding was, dat de regeering een motie van goedkeu ring vroeg over het economisch witboek, dat eenige weken geleden van regeerings- wege was uitgegeven. Churchill's motie van wantrouwen werd verworpen met 374 tegen 198 stemmen, waarna de regee- ringsmotie werd aanvaard met 371 tegen 204 stemmen. Hiermee was het debat over den econo- mischen toestand van Engeland, dat drie dagen geduurd had, geëindigd. Toen. Att lee, de minister-president, de Kamer ver liet, lag er een breede glimlach op zijn gelaat. Tevoren had Attlee verklaard, dat het feit, dat de regeering niet met een vijfjarenplan voor den dag is gekomen, niet beteekent, dat zij er niet aan werkt. Het plan vereischt een onderzoek naar de behoeften van de voornaamste industrieën en het voorbereidende werk is reeds in een gevorderd stadium, aldus Attlee. £m ^oJiAeUje... Liefde voor de Kerk. „Wij kunnen niet volstaan met dit mys tieke Lichaam (Christus' Kerk) te bemin nen, inzoover het uitschittert door zijn god delijk Hoofd en zijn hemelsche Eigenschap pen, doch wij moeten ons ook beijveren het lief te hebben, inzoover het zich open baart in ons aller sterfelijk vleesch, opge bouwd namelijk uit menschelijke en zwak ke elementen, die misschien niet geheel be antwoorden aan de plaats, welke zij in dat eerbiedwaardig Lichaam innemen". Z, H. Paus Pius XII in zijn Ency cliek over de Kerk, 29 Juni 1943. WEERSVERWACHTING g TIJDELIJK FLINKE DOOI. S Zwaar bewolkt met nu en dan regen. g In het geheele land tijdelijk flinke g o dooi. Matige tot krachtigen wind, g g hoofdzakelijk tusschen Zuid en West. o OOOOOOOOOOOOOOOUOUUUUUOOUUOUUOUUUUCUOOÓ

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1