CHINA WEER VAN DE BAAN Wapenstilstand wordt slecht nageleefd De toekomst der atoom-energie Veldslag in Fransch parlement De K.L.M. vliegt verder rDoo'\ in buitenwijk- Regeering van België afgetreden Textielgoederen zonder punten geleverd WOENSDAG 12 MAART 194? Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir.. drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11035 Hoofdredacteur: TH. WILMER Directeur: C. M v HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. DE CONFERENTIE VAN „DE VIER" TE MOSKOU 11/IOLOTOF heeft gisteren zijn verrassen kou ook de Chineesche kwestie te be Amerikaansche, Engelsche en Fransche col er* tegen waren, indien China bij zulk een zou zijn. Debat over Duitschland Wat Molotof wenschte, was na te gaan, wat er terecht is gekomen van de beslui ten der ministers, in December 1945 te Moskou genomen, volgens welke in China een eensgezinde en democratische regee ring moest komen, de burgeroorlog beëin digd diende te worden, de politiek van niet- inmenging gehandhaafd en China ten spoe digste ontruimd zou worden. China had evenwel direct geprotesteerd Uver sparen en weelde OP AREN is nu voor velen onmogelijk; zij komen te kort en moeten van gespaard geld gaan gebruiken, om te kunnen rond komen. Doch er zijn óók nog velen, die wèl in de gelegenheid zijn, om te sparen. En onder deze laatsten wil de regeering een campagne gaan voeren, om hun spaar zin te stimuleeren. Dat zal zijn in, het belang van het indi vidu en van de'gemeenschap. In het belang van het individu, omdat door te sparen een. mogelijke nood in la- teren tijd kan worden voorkóme^i. In het belang van de gemeenschap, het directe belang van de gemeenschap, om dat het gespaarde geld kan worden gebruikt voor, kan worden „geïnvesteerd" in nutti ge ondernemingen: kan worden besteed voor den opbouw van ons land. Ons volk mag zich zeker in dézen tijd niet schuldig maken aan weelde! Weelde, in economisch en zin, is het, als iemand van schaarsche goederen méér ge bruikt, dan hij redelijkerwijs.' noodig heeft. Ook voor een schatrijk gezin is het weelde, als het alléén een groot huis bewoont, in dien daarin gevoegelijk twee gezinnen zou den kunnen gehuisvest zijn. Al is iemand nog zoo rijk, dan is het b.v. toch weelde, wanneer hij 'meer vertrekken verwarmt, dan noodig is; de daarvoor verbruikte brandstof zou elders een nuttig effect kun nen enmoeten hebben. Het is niet al léén weelde, als iemand „boven zijn stand'" lpeft. Deze weelde in moreelen zin is niet altijd weelde in den economischen zin, waarin wij het hier bedoelen maar weelde in de economische beteekenis is óók en niet minder een moreel kwaad. Geld, dat verkwistend wordt gebruikt, kan nog eens al rollend ergens terecht ko men, waar het goede diensten doet. Maar schaarsche goederen, die verkwistend wor den verbruikt, worden blijvend aan ande ren onttrokken. Terugkeerend tot het voornemen van de Overheid om het sparen heel iets anders dan het gierige en schaperige en weerzin wekkende potten! aan te wakkeren, wil len wij nog even opmerken, dat wij, zoo als gezegd, dat voornemen toejuichen, doch op drie voorwaarden! Eerstens: dat de regeering het gespaarde geld, dat haar in handen komt, ook goed gebruikt. Vervolgens: dat de regeering zelf het voorbeeld geve van sparen en alles ver mijdt wat weelde kan worden genoemd. En op de derde plaats: dat de regeering ernstig blijk geeft door invoering van rede lijk mogelijke en gewenschte bezuinigingen de belastingen zóó te drukken, dat er meer gespaard worden kan! De katholieken en het kapitalisme IN een te Utrecht gehouden bijeenkomst van het soc.-dem. centrum heeft ds. Bus- kes gemeend, te moeten waarschuwen, zich niet in den strijd te laten meesleepen met de roomsch-katholieken, want zoo zeide hij de roomsch-katholieken handhaven het kapitalisme en bereiden aldus het Wes ten op het communisme voor. Dat zijn be wering op waarheid berust, bewijst volgens ds. Buskes.de laatste Vastenbrief van het Nederlandsch Episcopaat! In welke pas sage (s) hij dat bewijs heeft gevonden, zegt hij niet. Jammer! Het zou waar zijn, dat de katholieken het communisme voorbereiden, indien het waar zou zijn, dat zij handhaven het kapitalisme, d.w.z. de overmacht van het kapitaal op den arbeid met de daaruit voor de arbei ders en de geheele gemeenschap voort vloeiende verderfelijke gevolgen, zooals die duidelijk zijn aangetoond en radicaal ver oordeeld en scherp bestreden in.... de pauselijke encyclieken, o.m. genoemd in den laatsten Vastenbrief van onze Bisschoppen. Inderdaad: geen betere wegbereiders, geen voortreffelijker propagandisten voor het communisme, dan de voorstanders en vooral ook de belevers van dat echte libe rale kapitalisme. Doch het is onwaar, het is laster om van de katholieken te zeggen, dat zij dat kapita- me handhaven. Wij protesteeren daartegen. Met woorden. Maar wij moeten het vóóral allen doen: in daden, in de dagelijksche practijk van het leven. de voorstel, om op de Conferentie van Mos- spreken, weer laten schieten, nadat zijn lega's duidelijk verklaard hadden, dat zij bespreking niet zelf vertegenwoordigd tegen een dergelijke inmenging van de con ferentie in Chineesche binnenlandsche kwesties. Vervolgens opende Molotof een debat over het rapport van den Geallieerden Be stuursraad voor Duitschland. Hij criti- seerde de manier, waarop de Britten en Amerikanen de clausule van Potsdam be treffende de demilitarisatie van Duitsch land uitvoerden en stelde voor, den be stuursraad opdracht te geven tot het ne men van de volgende maatregelen: 1. Per 1 Juli 1947 een plan op te stel len voor eliminatie van de Duitsche oor logsindustrie, welk plan, niet later dan eind 1948 zal moeten zijn uitgevoerd, waar bij bijzondere aandacht zal moeten worden besteed aan de liquidatie van kartels en trusts. 2. De vernietiging van het Duitsche oor logsmateriaal, alsmede alle militaire zce- en luchtvaartinstallaties op Duitsch grond gebied, welk werk tegen het einde van 1949 zal moeten zijn voltooid. 3. Tegen 1 Juni a.s. alle Duitsche mili taire eenheden met inbegrip van de hulp diensten te ontbinden. 4. De ontbinding en opheffing van alle niet-Duitsche eenheden en kampen, welker leden gerepatrieerd dienen te worden. De discussies over deze aangelegenheid werden tot Woensdag opgeschort. Het Ruhrgebied. Naar in welingelichte kringen wordt aan genomen, heeft er reeds, buiten program van 'den raad der ministers om. tusschen Bidault en Marshall een uitwisseling van inzichten over het toekomstige beheer van de industrieën in het Ruhrgebied, te Mos kou plaats gehad. Volgens officieuze berichten, zou Marshall het Amerikaansche standpunt uiteen heb ben gezet, inhoudende dat, terwijl een in ternationale controle van het Ruhrgebied in een of anderen vorm mogelijk is, de eigendom in Duitsche handen zal moeten blijven. PRINS BERNHARD DONDERDAG AVOND VOOR DE RADIO. Z.K.H. Prins Bernhard zal mor gen-, Donderdagavond 8 uur over beide zenders een dankwoord spre ken naar aanleiding van de geboor te van Prinses Maria Christina. HET DOOIT.en we slaken een zucht van verlichting, hoewel het smeltende ys en de smeltende sneeuw nogal wat onge rief veroorzaken. Vele straten en wegen zijn in ware beekjes herschapen hetgeen voor het rij verkeer niet aangenaam is. IN EEN ONDERHOUD met Associated Press heeft de bevelhebber van het Ne- derlandsche leger in Indië, lt-gen. S. H. Spoor, met tal van voorbeelden aange toond, dat de voorwaarden voor den wapenstilstand niet algemeen worden in acht genomen. Het is volgens gen. Spoor nog te vroeg om een bepaalde conclusie te trekken, naar aanleiding van de vraag, of de op 15 Februari door de republi keinen gegeven order tot staking van het vuren in de naaste toekomst zal leiden tot algeheele beëindiging van de vijandelijkheden op Java en Sumatra. de grensplaatsen binnen Nederlandsch ge bied worden de inwoners nog steeds ge terroriseerd. Nergens volkomen rustig Ondanks het feit, dat, sinds de order van kracht werd, de schendingen van den wapenstilstand zijn verminderd, is het nergens volkomen rustig, met uitzonde ring misschien van het gebied van Sema- rang en in Palembang. In het bijzonder in de omgeving van Medan en Padang zijn ernstige incidenten nog gan de orde van den dag. Gedurende de eerste 14 dagen na het van kracht worden van het bevel tot sta king van het vuren zijn zoowel op Java als op Sumatra nog slachtoffers gevallen. Op vele plaatsen zijn de republikeinsche troepen bezig zich in nieuwe positie vlak bij de demarcatielijn in te graven, het geen rechtstreeks in strijd is met de wa penstilstandsvoorwaarden. In verschillen- FANTASTISCHE TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN „DINNEN TWEE OF DRIE JAREN zullen vhegtuigen voortgedreven worden door ^door atoomkracht. Aanvankelijk zal hun snelheid geringer zijn dan die van schroef- of straalvliegtuigen, doch hiertegenover zal staan, dat zij zwaardere lasten zullen kunnen transporteeren, omdat geen verbrandingszuurstof voor de motoren mee genomen behoeft te worden. Vooral in de Poolstreken en in woestijnen, dus plaatsen waar geen steenkool aanwezfg is, zal de atoomenergie in de toekomst een belang rijke rol gaan spelen en deze gebieden zullen hierdoor bewoenbaar worden. Verwacht mag worden, dat de atoomkracht op den duur de steenkoolenergie geheel zal ver dringen". Aldus verklaarde de Belgische professor Cosyns, de man, die met prof. Picard zoo veel van zich heeft doen spreken dooi; zijn pogingen om zoowel in de hoogste luchtla gen als in de diepste diepten van de zee door te dringen. I Bovenstaande verklaringen werden ge daan door prof. Cosyns in een interview, dat een A.N.P.-correspondent met den ge leerde had. Hij deelde voorts mede, dat er In de Fransche Nationale Vergadering is het tijdens een debat over lndo-China tot een hevigen veldslag tusschen de rechtsche Republikeinsche Vrijheidspartij en de com munisten gekomen. Pierre André (P.R.L.) oefende critïek op de communistische poli tiek inzake lndo-China en noemde den communistisch en leider Thorez een deser. teur wegens diens vertrek naar de Sowjet- Unie ten tijde van de Fransche ineenstor ting in 1940. Onder protestgeroep der communisten stond Thorez op en antwoordde André, maar zijn woorden gingen grootendeels in het rumoer verloren. De voorzitter, Herriot, verdaagde daarop de vergadering, aangezien zijn verzoeken om orde niet mochten baten. De strijd werd daarop in de wandelgangen voortgezet. Daar sloeg de communistische vrouwelijke afgevaardigde Denise Ginolin een recht- schen afgéVaardigde krachtig om de ooren. De doorgaans rustige wandelgangen wer den nu gedurende verscheidene minuten door andere linksche en rechtsche tegen standers in een boksring herschapen. Bij de hervatting kwam het wederom tot storm achtige wederzijdsche beschuldigingen,''die niets meer met het debat over lndo-China te maken hadden, totdat Thorez ten slotte zijn aanhangers het teeken gaf met hem de zaal te verlaten. De voorzitter verdaagde de bijeenkomst tot Donderdag. OPSTAND IN PARAGUAY. De revolutie in Paraguay schijnt nog niet onderdrukt te zijn. Althans volgens berichten uit de hoofdstad van Paraguay, rukken detachementen van het leger, die zich niet bij den opstand hebben aange sloten, elk eenige duizenden manschappen sterk, uit verschillende deelen van Para guay naar de provincie Concepcion op, waar een .van de drie divisies van het leger van Paraguay in opetend is gekomen tegen de regeering. Volgens een mede- deeling. van de regeering hebben de twee andere1 divisies van het leger de uitnoo- digingen van de derde divisie om zich bij den opstand aan te sluiten afgewezen. binnenkort een studie-centrum zou worden opgericht, waarvpor men de beschikking hoopt te krijgen over de voor de diverse proefnemingen fcenooaigde hoeveelheden radium. ,.Ik geloof niet, (Jat de Nederland- sche geleerden er over beschikken, doch in dien dat niet het geval is, zullen wij met hen samenwerken. Wij zijn van plan het resultaat van onze proefnemingen niet ge heim te houden, doch deze in het belang der menschheid bekend te maken. Van het studiecentrum zullen deel uitmaken d4J pro fessoren der hoogere scholen. Zij zullen worden bijgestaan door de noodige specia listen". Naar de heer Cosyns verder mededeelde, zullen ook de schepen binnenkort door atoomkracht voortbewogen worden. De ruimte, die de steenkool thans inneemt, zal dan benut kunnen worden voor het ver voer van goedere*". In een verdere toekomst, aldus prof. Co syns zal het mogelijk zijn, dat vliegtuigen tot een hoogte, varieerend van 1000 tot 2000 km. stijgen, op deze hoogte hun richting be palen, hun atoom-energie-motor uitschake len, gelijk de maan een satelliet var de aarde worden en in minder dan twee uur de wereld rond zijn. „Dergelijke reizen zullen natuurlijk slechts voor groote afstanden geschikt zijn." Hoe weinig verantwoord de be richtgeving is van het Indonesische persbureau Antara is opnieuw ge bleken uit het bericht van dat pers bureau, als zou dè Br.-Indiër Kun- dan als „vertegenwoordiger van de Voor-Indische regeering" verklaard hebben, dat op grond van maatre gelen van het Voor-Indische parle ment, geen passagiersvliegtuigen van de K.L.M. meer zouden mogen landen op Voor-Indische vliegvel den. Uit New Delhi wordt thans ge meld, dat deze Kundan geen enkele officieele functie bekleedt en geens zins gemachtigd is om namens de Voor-Indische regeering te spre ken. Hoewel Kundan heeft aangebo den namens Pandit Nehroe, den vice-president van de Voor-Indi sche interim-regeering, een ge schenk in boeken aan Soekarno te overhandigen, beteekent dit niet, dat hem daarmede eenige officiee le volmacht is verleend. De KJL.M. vliegt dus rustig ver der, ondanks de kwajongens-be richtgeving van Antara. Een voorbeeld ter navolging. De Am- sterdamsche vuilnisauto's zijn van een veelzeggend opschrift voorzien, dat menig automobilist, die het met het wegfatsoen niet al te nauw neemt, zich goed ter harte kan nemen. PRINSELIJK GEZIN MET VACANTIE. De gemeente Zermatt heeft het geheele prinselijk gezin uitgenoodigd voor een va- cantieverblijf van enkele weken. Hunne koninklijke hoogheden hebben deze bijzon der vriendelijke uitnoodiging, welke de prinselijke familie in staat stelt tezamen een vacantie in de Zwitsersche bergen door te brengen, gaarne aanvaard. DE STRIJD OM HET GEZAG IN VIETNAM. Volgens een Fransch communiqué uit Hanoi is Nam Dinh, op twee na de groot ste stad van Tonkin, waar een Fransch gar nizoen sinds December tegenstand heeft geboden tegen de Vietnamesche troepen, thans ontzet. Infanterie en parachutisten hebben deel genomen aan de bevrijding. Het zong in m'n kop en er zoem de een versje in brokstukken door mijn brein, omdat de lente den dooi vooruit hkd gezonden. Rijmwoor den op dooi mooi, vieze zooi, kooi (voor den winter rwl.) enz. wilden zich nog niet laten vangen in een bruikbaar rhythme, maar het wijsje had ik al. Ook rijmwoor den op lek. Toen vroeg mijn vrouw of ik een fleschje melk wilde gaan halen. Even om de hoek. In een buitenwijk van de stad beteekent „even om de hoek" eert expeditie van een half uur min stens. Ik rustte mij derhalve uit voor een langdurige expeditie in het „Land van de Duizend Meren". Op de stoep bond ik mijn ski's aan en glip-glapte over de sneeuw- ruggen, tot een waterfontein mij beduidde, dat het eerste meer be reikt was. Nu was het zaak om de meegebrachte opvouwbare rubber boot op te blazen en voorzichtig uit te zetten, en welgemoed peddelde ik over een met drijfijs doorspikkel de zwarte zee. Aan de andere oever meerde ik aan een ijs-barrière, een goedkoo- pe volksuitgave van de barrière aan de Zuidpool, en hakte met mijn ijs-pikkel eenige treden in het ijs. Ik beklom de gletscher en heesch vervolgens de rubberboot, mitsga ders de verdere bagage omhoog. De mist belette elk uitzicht op de om ringende wereld, maar als inboor ling rook ik aan de geur van het middageten, op welke hoogte ik mij moest bevinden. Je kent na jaren de lievelingsgerechten van je buurtbewoners wel zoo'n beetje, nietwaar. Met een schop boorde ik mij dan ook resoluut dwars door een keten van sneeuwbergen heen, instinctmatig koersendin de rich ting van den melkboer. Opnieuw stak ik van wal op een wijd meer in d^ omgeving van een bevroren putje, toen een vracht auto langs reed en zooveel water hoosde in mijn wankel bootje, dat het zonk. Snel deed ik mijn zwem vest aan en dank zij mijn tegen woordigheid van geest bleef ik drij ven. Groote bellen, die naar de oppervlakte stegen, verrieden, dat mijn dierbare boot op een onder- 5zeesche ijsberg was gestooten en onherstelbaar lek was. Met forsche slagen zwom ik den melkwinkel binnen. De melkboer zat op z'n toonbank en stopte met een blik van verstandhouding een melkfleschje tusschen mijn tanden. „De bonnen en de centen krijg ik later wel.... na de zondvloed", zei h(j triest. „Après nous le déluge", zei ik, en het fleschje melk ont snapte aan mijn tanden en dook in de golven. Ik dook eveneens en smaakte het genoegen het fleschje melk van een wissen ondergang te redden. Toen begon de terugtocht. Een zee van ellende, een poel van brei en gore ijsmassa's. Eindelijk klau terde ik op handen en voeten het trottoir op, waar een fietser mij met een weldoordachte schuiver vloerde. Het fleschje melk sneu velde. Ik had een amphibie-tank moe ten nemen. DAT ER ALGEMEENE ontevredenheid heerscht in België is geen geheim. Maandag heeft de Belgische hoofdstad daarvan nog getuigd in de ééndags-sta- king, welke gericht was tegen het beleid der regeering. De Belgische regeering is evenwel zelf zoodanig in zich verdeeld, dat een klein stootje voldoende is haar uit el kaar te doen vallen. Dit is gisteren weer eens gebeurd. De minister-presi :cnt Huys- mans, heeft gisteravond aan het'eind van 2e kabinetsbijeenkomst bekend gemaakt dat het kabinet vandaag zijn ontslag aan den prins-regent zou aanbieden. Dit besluit is een gevolg van het\ feit, dat de vier communistische ministers hun ontslag heb-, ben ingediend. Zij eischten een drastische prijsverlaging voor verschillende goederen, waardoor de winstmarge van de industrieelen^ verminderd zou worden. In verband met de regeeringscrisis in België is den Nederlandschen ministers, die vandaag een bezoek aan Brussel zouden brengen, teneinde daar besprekingen te voeren, verzocht hun bezoek uit te stellen. Hoe lang zal België nog blijven sukkelen met linksche regeeringen, die totaal onbe kwaam zijn om te regeeren? De Centrale Dienst voor de Economische Controle heeft zijn onderzoek naar de han delwijze van een aantal textielfabrikanten, waarmede deze dienst in December was be gonnen, in de eerste maand van dit jaar voortgezet. Twintig, zaken in Tilburg wer den bezocht en geconstateerd werd, dat slechts vier -ich aan de regels van het dis- tributiespel hadden gehouden. De anderen hebben gedaan, aio leefden' zij in tijden van weleer. Zij hadden goederen afgeleverd zonder daarvoor coupures voor terug te vragen aan handelaren, die niet bij het Rijksbureau voor Textiel staan ingeschre ven en aan particulieren. Daarbij kwamen nog overtredingen als meer artikelen ver strekken aan het personeel, dan bij voor schrift is toegestaan, het doen van onjuiste opgaven en het aangaan van ruiltransacties. In totaal bieken er 2 millioefi punten niet te zijn ingeleverd. GEBOUW TE CINCINNATI INGESTORT. Te Cincinnati (Ohio) is een gebouw van vijf verdiepingen ingestort. Verscheidene personen werden door het puin van de buitenwereld afgesloten. Een, teöje... „Een huiveringwekkend geheim". „Waarlijk, een huiveringwekkend en nooit voldoende te overwegen geheim: dat namelijk het heil van velen afhangt van de gebeden der leden van het mystieke Lichaam van Jezus Christus en van de vrij willige verstervingen, die zy in deze mee ning op zich nemen, en tevens van de me dewerking der Herders en der geloovigen, inzonderheid ook van de vaders en moeders, in hun gezin. Deze allen toch moeten den Goddelijken Zaligmaker in een waren zin behulpzaam zijn". Z. H. Paus Pius XII in zijn Ency cliek over de Kerk, 29 Juni 1943. WEERSVERWACHTING NIEUWE AANVAL OP DE VORST WORDT INGEZET. Toenemende bewolking met tijde- o 2 lijk sneeuw, later voornamelijk in het c g Zuiden van het land overgaand in re- 2 o gen. Aanwakkerende wind tusschen g Oost en Zuid. Aanvankelijk lichte 5 vorst, later opnieuw stijging van tem- g peratuur, in het Zuiden van het land 5 g tot boven nul, in het Noorden van het 2 land tot om het vriespunt. 5 OüUUUUUUUUUuUl»UUUOUuuuu-uu.yOUl>UUUUUUüüO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1