Verblijf van dienstplichtigen in Indië RADIO Regeering wil het sparen bevorderen Doodstraf tegen S.D.-vertrouwensman Wintertelling 1946 van den veestapel OP KORTE GOLF 1 $ick JHaCa&cy. DINSDAG 11 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Aan de Memorie van Antwoord van den minister-president en de ministers van Oor log, van Marine, van Binnenlandsche Za ken en van Overzeesche Gebiedsdeelen, be treffende het wetsontwerp „Uitzending dienstplichtigen", is het volgende ont leend: De uitzending is begonnen met een aan tal uit oorlogsvrijwilligers bestaapde batal jons, nadien versterkt met aanvullende eenheden. Hieruit zijn in Indië twee lichte devisies gevormd. Daarop is gevolgd de eerste divisie, de 7 Decembei-divisie, groo- tendeels samengesteld uit dienstplichtigen van de lichting 1945, en over een paar maanden volgt de tweede divisie waartoe in hoofdzaak dienstplichtigen van de lich ting 1946 behooren. Voorts bevinden zich in Indië nog tal van onderdeelen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch leger, welker aflossing dringend noodzakelijk is. Na aankomst van de tweede divisie wordt met deze aflossing begonnen. Ook de ver dere uitzendingen zullen dienen tot aflos sing. De eerst uitgezonden "bataljons, be staande uit oorlogsvrijwilligers, worden ein de 1947 terugverwacht, de overige oorlogs- vrijwilligers-bataljons en de in 1946 uitge zonden aanvullende eenheden zullen, vol gens de thans bestaande plannen in de loop van 1948 successievelijk worden afgelost, terwijl het in het voornemen ligt de 7 De- cember-divisie in het najaar van 1948 naar Nederland te doen terugkeeren: Tot welke sterkte onze troepenmacht in Indië metter tijd zal kunnen dalen, is thans nog niet be kend. Dit zal afhankelijk zijn van de ver dere ontwikkeling van den toestand. Het laat zich derhalve aanzien, dat het verblijf van de dienstplichtigen in Indië omstreeks 2 jaar zal duren en dat de tijd, liggende tusschen de opkomst en het naar huis terugkeeren, in het geheel ongeveer 'De salarisregeling voor de onderwijzers Op vragen van het Tweede Kamerlid Roosjen betreffende de vaststelling van de toegezegde salarisregeling voor onderwij zers, heeft de minister van binnenlandsche zaken o.m. het volgende geantwoord. Het ontwerp behandeld en daarover een gunstig advies uitgebracht, waarna de mi nisterraad het ontwerp definitief heeft aan vaard. Door den minister is thans, in sa menwerking met izijn ambtgenooten van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van financiën, het ontwerp-besluit aan de Kroon aangeboden. Het ligt in de bedoeling de verdere pror cedure zooveel doenlijk te bespoedigen, zoodat de minister vertrouwt, dat deze zaak thans binnenkort definitief zal zijn geregeld. Hoewel de minister het verlangen van de onderwijzers naar het in werking treden van de nieuwe regeling zeer wel kan ver staan en evenzeer kan billijken, houdt hij zich anderzijds overtuigd, dat de onderwij zers er begrip voor zullen hebben, dat in verband met de te verwachten en moge lijke consequenties een zeer nauwgezette behandeling, zooals die ook in de commis sie van advies en overleg heeft plaats ge had, mede in het belang van de onderwij zers, noodzakelijk was. VOOR WOENSDAG. HILVERSUM I (301 M.): 9.45 Nieuws. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert door Herman Ehreifeld. 11.45 Familieberichten uit Overzeesche Gebieds deelen. 12.00 Orgelconcert door Heiman Nieland. 12.25 Viool met pianobegeleiding. 12.35 Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. 13.00 Nieuws. 13.15 Stafmuziekcorps van de Am- sterdamsche politie. 14.00 Orgelspel door Jan van Weelden. 14.50 Metropole-orkest. 15.30 Alt-vioolrecital door Af\s v. Eldik Thieme. 16.20 Meisjeskoor „Lenteleven". 17.35 All round Sextet, 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuwe. 19.30 Engelsche les voor beginners. 20.00 Nieuws. 21.40 NCRV-kwartet. 22.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.): 9.45 Nieuws. 10.00 Edwin Fischer, piano. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Zang en piano. 11.00 Populair non-stopprogramma. 12.00 Jan Vogel en zijn accordeon-orkest. 12.35 Orgelspel door Jo- han Jong. 12.00 Nieuws. 13.15 Miller-sextet. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Omroepkamer- orkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op be zoek bij zieken. 17.15 Dansorkest „The Ramblers". 17.45 Rijk Overzee. 18.00 j Nieuws. 13-15 André Kostelanetz. 19.00 I Pianoduo. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroepor- kest od.v. Hugo de Groot. 21 00 Hoorspel „Eenmaal in 't leven van ieder mensch". j 22.00 Ensemble „De zilveren zeven". 22.30 Omroepkamerkoor. V/z jaar zal bedragen. De regeering is zich er van bewust, dat deze tijd lang en, op zich zelf beschouwd, zelfs veel te fang is uit een oogpunt van studie-, opleidings- en andere belangen, al zal de tijd, in Indië doorgebracht, voor zeer velen niet als ver loren tijd beschouwd behoeven te worden. Bij elk ook in de toekomst uit te zenden bataljon infanterie of daarmede overeen: stemmend onderdeel bevinden zich een aalmoezenier en een legerpredikant. Ver der wordt gezorgd voor lectuur, lezingen en middelen tot verstrooiing. Omtrent de uitkeeringen aan gezinnen van uitgezonden militairen is een vraag ge steld, waaraan de opmerking is vastge knoopt, dat een uitkeering van maximaal f25 per week veel te gering zou zijn. Dit geeft echter een verkeerd beeld van de uitkeeringen. Het maximum 'van 25 per week geld alleen voor de kostwinners-ver goeding voor echtgenooten van dienstplich tigen zonder kinderen, die bij verwanten inwonen. En hierop zijn ook nog weer uit zonderingen. In het algemeen kan de ver goeding veel hooger zijn en is zij ook veel hooger. Voor verreweg de meeste gevallen is de vergoeding niet lager dan het bedrag, waarmede de inkomsten geacht kunnen worden door de afwezigheid van den kost- achteruit te zijn gegaan. PAKJES NAAR INDIë Thuisfront vraagt snellere verzending. Het Centraal Nederlandsche Thuisfront voor Indië heeft zich tot het ministerie voor Overzeesche Gebiedsdeelen gewend met het verzoek een luchtpostverbinding Nederland-Indië te willen invoeren. Houders van huisslachtvergunningen voor het seizoen 1946-1947 dienen er reke ning mee te houden, dat het slachtseizoen voor zelfverzorgers voor vleesch per 1 April a.s. wordt gesloten. Zelfverzorgers, die in dit seizoen nog een varken willen slachten, dienen tijdig de vereischte mach tiging tot het verrichten van een huisslach ting bij den plaatselijken bureauhouder aan te vragen. Behalve aan instellingen met een lief dadig karakter, kunnen geen machtigingen worden verleend tot slachting na 31 Maart. Voor het seizoen 1947-'48 gelden voor het afgeven van aanhoudvergunningen voor huisslachtingsvarke.ns dezelfde richtlijnen als het vorige jaar. AMELANDS WEL EN WEE.... Zondagmiddag hebben negen Amelan ders een vijfjarig patiëntje uit Buuren met hersenvliesontsteking per brancard over ■de Waddenzee naar Holwerd gedragen, v'anwaar het per auto naar het R.K zieken huis te Leeuwarden is overgebracht. Het was een zeer zware tocht van drie uur en de mannen moesten herhaaldelijk tot over hun enkels door de dikke sneeubrij bag geren. Hoewel het vliegveld bij Ballum gisteren door 200 vrijwilligers sneeuwvrij was gemaakt, kwam er geen vliegtuig, daar een ongunstige wind' het starten van Leeu warden onmogelijk maakte. NEDERLANDSCH-BELGISCH CONGRES TE MAASTRICHT. Vorig jaar zijn op de „Drakenburg" be sprekingen gevoerd tusschen katholieke werkers op het terrein van het cultureele leven uit Nederland en België. Voorzitter van het voorloopig comité werd prof. Bellon, Nijmegen, onder-voor zitter prof. van Breda, O.F.M., Leuven. In December 1.1. vonden in Maastricht nadere besprekingen plaats, waarbij een werkpro gram werd opgesteld. Dit bevatte: ten eer ste de mogelijkheid van een permanente uitwisseling en samenwerking in de beide landen van gelijk-gerichte of gelijksoortige organisaties en ten tweede een voorstel tot het houden van een congres tot verbreiding van deze samenwerkings-gedachte, te hou den in de zomermaanden te Maastricht. Zaterdag en Zondag zijn een groot aan tal vertegenwoordigers van Nederlandsche en Belgische katholieke cultureele organi saties bijeen geweest, om aan deze plannen vasten vorm te geven. Wat betreft het eer ste punt zal zoowel in België als in Neder land een secretariaat of contact-centrum worden gesticht. Ter voorbereiding van het congres zullen een klein-comité de ver dere werkzaamheden worden opgedragen. Het voorloopig bestuur, bestaande uil drie Belgische en drie Nederlandsche afgevaar digden, is. met de mogelijkheid van uitbrei ding, als volgt samengesteld: Nederland: prof: Bellon. Nijmegen, Bernard Verhoe ven, en dr. van der Poel, Breda. België: prof. van Breda, O.F.M. en mr. Frangois. Spaarraad en Rijksspaar- brieven Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet strekkende tot instelling van een Nationale Spaarraad en het uitge ven van Rijksspaarbrieven. De Nationale Spaarraad zai tot taak heb ben, het sparen zooveel mogelijk te bevor deren. Het ontwerp bevat bovendien een mach tiging aan den minister van Financiën om over te gaan tot de uitgifte van Rijksspaar brieven. Het is onder de huidige omstandigheden een nationaal belang van de eerste orde heet het in de Memorie van Toelichting dat het Nederlandsche volk zooveel moge lijk spaart. Nu de wederopbouw en het her stel van ons gehavende economische leven op gang worden gebracht, ontstaat een on gekend groote behoefte aan materiaal. De voor investeering noodige middelen moeten grootendeels voortkomen uit de besparin gen, die het Nederlandsche volk bereid is te verrichten. De minister is zich wel bewust, dat me nigeen in de huidige omstandigheden niet of nauwelijks in staat is, uit zijn inkomen te sparen. Daartegenover kan echter wor den gesteld, dat er zeer velen zijn, die wel De advocaat-fiscaal by het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam, mr. M. H Gelinck, heeft gistermorgen tegen den 40-jarigen W. J. P..(Pons) uit Amsterdam, die, opgeslo ten in het Huis van Bewarihg aan de We teringschans naar hij zeide voor tegen de Duitschers gepleegde sabotage onder- grondsche werkers had aangegeven, de doodstraf geëischt. Verdachte ontving van den S.D. in ruil hiervoor levensmiddelen, geld en zijn vrij heid, welke laatste hij gebruikt heeft om nog meer menschen te verraden. Hij trad als zoogenaamde vertrouwensman (V-man) in dienst van den S.D., liet zich eenige ma len insluiten bij arrestanten, ten einde hen uit te hooren en gaf de inlichtingen, die hij op deze wijze kreeg, door aan den S.D.Ier Oelschlager of aan een anderen kriminal- sekretaer. Op verzoek van de Sicherheits- polizei heeft hij informaties ingewonnen, en verkenningsdiensten verricht bij de grasdrogerij Vevita in Badhoevedorp, waar een illegale organisatie werkzaam was. Zijn activiteit in deze had tengevolge, dat de directeur en de onderdirecteur van dit be drijf werden gearresteerd en later in Duitschland zijn omgekomen. Bovendien zijn nog drie anderen door verd.'s toedoen van het leven beroofd. „Als er één man is, die de zwaarste straf heeft verdiend, dan is het wel deze man", zoo zeide mr. Gelinck in zijn réquisitoir, waarin hij tegen P. (Pons) de doodstraf eischte. Het onderzoek in deze zaak is nog niet gesloten. Over 14 dagen zal een achttal ge tuigen a décharge worden gehoord en zal de verdediger zijn pleidooi houden. Met uitzondering van .schapen is de Ne derlandsche veestapel sinds December 1945 langzaam vooruitgegaan, zooals blijkt uit de door het centraal bureau voor de sta tistiek gepubliceerde cijfers. In 1945 be droeg de totale rundveestapel 2.182.202 stuks, welk aantal in 1946 was opgeloo- pen tot 2.222.355, hetgeen een vermeerde ring beteekent van 40.153. In December 1940 bedroeg de totale omvang van den Nederlandschen rundveestapel 2.442.515 stuks, waaruit blijkt, dat de door den oor log veroorzaakte achterstand geleidelijk wordt ingeloopen. De onvoldoende vee voederpositie is bij het herstel van den veestapel echter nog steeds een belemme rende factor. Ook de varkensstapel begint het peil van 1940 weer te benaderen. December 1946 bedroeg het aantal varkens 1.062.328, tegen 980.600 in 1945 en 1.185.730 in 1940. Het aantal varkens boven 150 kg was eind 1946 16.141 Stuks grooter dan in 1945 ep «bedroeg 21.451. Het aantal mestzeugen ver toonde eveneens een opmerkelijke stijging van 10.562 tot 22.370. Het aantal schapen bedroeg bij de win tertelling 1946 339.828 tegen 407.614 in 1945 en 311.961 in 1940. Het feit, dat het aantal schapen thans en ook reeds in 1943 grooter is dan in 1940 zal vrijwel geheel moeten worden toegeschreven aan den grooten aftrek, die de geproduceerde wol heeft en het sobere voedsel, dat het schaap nuttigt. De achteruitgang in vergelijking met 1945 is voornamelijk het gevolg van het verminderde aantal fokooien en lam meren met resp. 228.366 en 8 013 in 1945, tegen 180.997 en 5.696 in 1946. Voorts is het aantal geboorten van ooilammeren en ramlammeren in 1946 iets kleiner dan in 1945. De pluimveestapel begint zich eveneens te herstellen, al bedroeg het aantal bij de wintertelling 1946 nog ongeveer drie mil- lioen minder dan in 1940. In vergelijking tot 1945 is het aantal hoenders met bijna 4 y. millioen stuks toegenomen, en wel tot 7.478.357 tegen 3.077.976 in 1945. Deze groote stijging wordt voornamelijk veroor zaakt door de toeneming van het aantal geboorten in 1946, dat 5.487.858 bedroeg tegen slechts 1.364.012 in 1945. Het aantal j eenden is in 1946 gestegen tot 157.644 te- gen 40. 220 in 1945 (365.425 in 1940). Ook hier is de toename van het aantal geboor ten met 139.327* (tegen 18.130 in 1945) oorzaak van de groote stijging. Hieronder volgt een globaal overzicht i van den veestapel: TER DOOD VEROORDEELDE VROUWEN Een parlementaire medewerkster van het A.N.P. schrijft, dat de 42-jarige verraad ster Ans van Dijk, die door het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld is, zonder recht van cassatie, weliswaar de eerste vrouw is, wie onder de huidige bijzondere rechtspleging dit lot treft, (over eenige andere gevallen is in cassatie nog niet definitief beslist), maar dat zij geenszins de eerste vrouw in de geschiedenis van het Nederlandsche recht is, die met haar leven boet voor een be gane misdaad. Sinds de zuivering van de code penal in 1811 waren er verscheidene. Toen in 1870 de doodstraf werd afgeschaft, heeft de toenmalige minister van justitie, de heer van Lilaar, aan de Tweede Kamer een statistiek overgelegd inzake het aantal hier te lande gewezen doodvonnissen. Daar uit bleek, dat in het tijdvak 18111869 het aantal uitgesproken doodvonnissen 51 was. Het betrof in hoofdzaak vrouwen, die ver oordeeld werden wegens kindermoord. Van deze gevallen zijn er 3 geëxecuteerd, alle arie vrouwen. De anderen kregen gatie. Tevens kan hieruit blijken, dat het gratie- recht ook toen geen doode letter was. Dcc. 1940 Dec. 1943 Dec. 1945 Dec. 1946 Rundvee 2442.515 1938.957 2182.202 2222.355 Varkens 1185.730 845.691 980.600 1062.328 Schapen 311.961 362.996 407.614 339.828 Hoenders 10.388.553 2201.834 3077.976 7478.357 Eenden 365.425 36.301 40.220 157.644 TERUGBETALING BANKBILJETTEN. De behandeling van de verzoeken tot ver goeding der tegenwaarde van bank- en muntbiljetten van coupures kleiner dan 500.welke werden ingeleverd na het sluiten van den daarvoor gestelden termijn, werd gedelegeerd aan de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam. De Nederland sche Bank N.V. beslist aan de hand van daartoe vastgestelde richtlijnen zelfstandig met een totale nominale waarde van niet hooger dan 5.000.Verzoeken waaruit een vergoeding van meer dan 5.000.kan voortvloeien, worden aan het ministerie van financiën ter afdoening doorgezongen. Bij de bank werden rond 100.000 verzoeken ingediend, in totaal betrekking hebbend op rond 30.000.000.Hiervan werden tot dusverre afgedaan ongeveer 37.000 verzoe ken tot een beloop van 5.000.000.van welk bedrag pl.m. 25 werd toegewezen en pl.m. 75 afgewezen. EEN PSEUDO-ARTS AAN HET WERK! Te Schoonhoven is op 7 Maart j.l. door den burgemeester enden chef van politie proces-verbaal opgemaakt tegen I. A. Sla venburg uit Amsterdam wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. Een der beide plaatselijke artsen was op 9 Februari voor een tijd van ongeveer 6 weken naar Indië vertrokken, vanwaar hij met een transport militairen per boot zou terugkee ren. Hij liet zijn drukke practijk van ruim 2000 personen waarnemen door S., die aan vankelijk in militair uniform spreekuur hield. Bij een bezoek aan den burgemees ter, die navraag deed naar zijn papieren, zeide hij, deze inderhaast in Amsterdam te hebben achtergelaten, waarop de burge meester hem verzocht, deze papieren later alsnog ter inzage te geven. Al spoedig lie pen er geruchten door Schoonhoven over slordige behandeling door den waarnemer en ook zond hij zijn patiënten gemakkelijk door naar het ziekenhuis. Toen de burge meester bij herhaling klachten over zijn behandeling vernam, waarschuwde hij den inspecteur der volksgezondheid. Bij het uit hun inkomen zouden kunnen sparen, doch dit nalaten of althans niet zooveel spa ren als zij zouden kunnen. Tot deze men schen vooral zal de te voeren spaaractie zich moeten richten. In het ontwerp van wet wordt tevens de mogelijkheid geopend, binnen het kader van de spaarcampagne ten laste van het rijk spaarbrieven in een nader te bepalen vorm uit te geven, die het publiek de ge legenheid bieden, zijn besparingen op een aantrekkelijke .wijze te beleggen. Naar het oordeel van den minister moet het zwaarte punt van de actie voor het sparen evenwel liggen bij het bevorderen van de bespa ring bij de bestaande spaarinstellingen. Tot de uitgifte van bedoelde spaarbrieven zal derhalve slechts dan worden besloten, in dien uitzicht bestaat, dat-langs dezen weg nieuwe besparingen kunnen worden aan getrokken. verhoor op Vrijdag j.l. bleek, dat S. niet in het bezit was van het artsdiploma. Hij zeide in Duitschland te hebben gestudeerd, doch kon hiervan geen bewijs overleggen. Hierop werd wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde proces-verbaal tegen S. opgemaakt. Er wordt onderzocht of er pa tiënten zijn, die van de behandeling van de zen pseudo-genëesheer ernstige gevolgen hebben ondervonden. EEN LEVERANCIER VAN VALSCHE BONNEN. Een detaillist te. Amsterdam leverde bij den distributiedienst een opplakvel met 100 suikerbonnen in, die een afwijking in kleur vertoonden. De man, die deze valsche bon nen in omloop had gebracht, kon worden opgespoord. Hij bekende na arrestatie bon nen ter waarde van 1 k.g. a 3.50 verkocht te hebben. Een van zijn afnemers was een cafétariahouder geweest, die sedert Ja nuari 1946 voor 46.000 aan verschillende bonnen had gekocht en daarvoor reeds eerder door de economische recherche was gearresteerd. De koopers van de bonnen dreven eon clandestiene banketbakkerij, waarin de op de bonnen verkregen grond stoffen werden verwerkt. WIJDINGEN PATERS FRANCISCANEN. In de kerk van de paters Minderbroeders te Weertvzal mgr. C. H. Lebouille uit Hoens- broek. Missie-bisschop in China, Zondag a.s. de Wijding van het Priesterschap toedienen aan de volgende fraters der paters Francis canen: Isidorus (P. L. M. Lemmens), Ven- ray; Firmatus (G. J. van Rijn), Warmond; Electus (J. A. R. Pfeffer), Heerlen, Adria- nus (J. Fr. Berkveps), Schagen; Joachim (J. L. M. Tonio) Delft; Lactantius (A. P. Brokx), Dellt; Waller (J. J. O. Goddijn), Leiden; Fidentius (M. J. van Velzen), Gou da; Nevolon (J. M. Smith), Den Helder; Wigbert (B. Sj. Fr. v. d. Meer), Bolsward; Florentius (J. M. Iioogenboom), Snelre- waard; Arminius (H. W. Arts), Nijmegen; Humilis (J. H. v. d. Pavert), Amersfoort; Masseus (N. G, Plasschaert), Amsterdam; Lubertus (L. J. v. d. Berg), Franeker; Jus tus (J. H. J. Paulissen), Voerendaal; Ana- stasius (J. A. Rozestraten), Alphen aan den Rijn; Christinus (H. M. J. Meijer). Leiden; Remedius (J. A. J. Wijbx-ands), Rotterdam; Wiro (S. G. Hooy), Haarlem; Winand (P. J. G. Gussen), Amby; Alfons (B. O. van leunen), Tilburg. nooonoooooooooooooooooooo&ooooooooooooo 'GOOOOtfüOOOOOOOOUOOOOUOOOO«>OOOOOOOOUOOüb BINNENLAND. De zestienjarige M. Groenendijk te Rotterdam is, toen hij samen met eenige jongens behulpzaam was bij het in 'de ga rage duwen van een defecte verhuisauto, met het hoofd tusschen den auto en een muur beneld geraakt, waardoor de sche del van het knaapje werdl ingedrukt. De dood trad onmiddellijk in. Tot lid v. d. Eerste Kamer als opvol ger van wijlen jhr. mr. van Asch van Wijck zal worden benoemd verklaard mr. G. A. Diepenhorst, lid van Ged. Staten in Utrecht. De auteur Henri Bruning is door het Haagsch Tribunaal veroordeeld tot twee jaar en drie maanden intemeering met af trek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten. De Haarlemsche arts G. W. Hylkema is door het Haarlemsche tribunaal veroor deeld tot een boete van ƒ20.000 en verlies van de kiesrechten. BUITENLAND. In de St. Donatus-kerk te Milaan is tijdens de Hoogmis Zondag brand uitge broken achter het hoogaltaar. De aange richte schade wordt op 3 millioen lires ge schat. Vijfduizend Grieksche zeelieden zijn in staking gegaan. Zij eischen een loonsver- hooging van 120 pet. Vijftig procent van de Deensche aard- appelvoorraden is door de vorst beschadigd. WAAR BLEEF door J. S -FLETSCHER. 69) „Over cit ding hier, mijnheer", zei hij. „Begrijp ik het goed dat dit geld zal wor den uitbetaald aan iemand die inlichtingen geeft, die kunnen leiden tot de ontdekking van mijnheer Richard Malvery, dood of le vend?" „Precies", antwoordde Atherton. „Levend of dood", zei Jeffery. En dood of levend? Het komt er niet op aan of-ie dood is of levend, hé?" „Die uitdruking is duidelijk genoeg", zei Atherton. Kijk maar. dood of levend „Het is altijd goed. duidelijk op derge lijke punten te zijn", merkte Jeffery op, ter wijl hij zorgvuldig het biljet opvouwde en het weer in z'n zak stak. „Goed, mijnheer, en wat ik aan u vertel, wordt toch als strikt persoonlijk beschouwd?" „Volkomen vertrouwelijk", antwoordde Atherton: „En u zult :t zich herinneren, wanneer het er op aankomt, dat geld uit te beta len?" zei Jeffery. „Want dat is natuurlijk de hoofdzaak. „Als je me iets vertelt, dat er toe zal lei den mijnheer Richard Malvery of diens lijk te vinden", antwoordde Atherton, „kun je de belooning als de jouwe beschouwen. Nu. wat weet je?" Jeffery leunde voorwaarts, plaatste bei de handen op zijn knieën en bleef voort durend naar zijn ondervrager staren. „Een van onze juffrouwen", zei hij, „juf frouw Hilda, die lange, heeft een bezoek gebracht aan vrienden in Frankrijk." „Zoo", antwoordde Atherton- „Gisteren kwam ze thuis. Met de boot, dié in Southampton om half zes 's ochtends aankomt in Shilhampton. Die komt van Ha vre, ginder in-Frankrijk", zei Jeffery. ,,En als ge aankomt bij 't Havenstation van Shilhampton staat daar een trein te wach ten om de menschen regelrecht naar Lon den te brengen. Tenminste, als ze daar naar toe willen gaan. Sommigen doen dat en sommigen zooals onze juffrouw Hilda niet". „Ga maar voort, dat weet ik allemaal", merkte Atherton op. „Maar dat hQort in mijn verhaal thuis", antwoordde Jeffery onverstoord. „Sommi gen vertellen een verhaal op een manier, sommigen op een andere. En op deze ma nier vertel ik het mijne, zoodat alles er precies in past. Nou dan, onze juffrouw Hilda was een tijdje-in Frankrijk geweest, in ieder geval sedert Juli, dientengevolge zooals ze zegggen had ze heel wat bagage bij d'r. En daarom stuurde de ko lonel haar pa de auto naar het ha venstation om haar te halen en hij stuur de mij met het wagentje om haar koffers op te pikken. Daarom was ik aan 't Ha venstation van Shilhampton toen de boot van Havre binnenkwam tien minuten teHaat gisteravond. Begrijpt u?" „Buitengewoon. Ik luister naar elk woord wat je zegt", antwoordde Atherton. „Best, mijnheer, nou dan", vervolgde Jef fery, „d'r is altijd ee® heele heisa als die booten van het vasteland binnenkomen. En ook is er hèel wat te zien voor men schen die de menschelijke natuur bestu- deeren, zooals ik. Terwijl ik zoo stond te wachten tot de koffers van onze juffrouw van de boot waren, nam ik eens een kijkje op het perron naar de menschen die wa ren komen overvaren en die naar Londen gingen. Nu weet u misschien, mijnheer, dat er ergens op het perron zoo'n plekje is, waar je geld kunt wisselen? vreemd geld in Engelsch". „Natuurlijk", antwoordde Atherton- „Het bureau de change". „Precies", zei Jeffery. Nou dan, net voor de trein naar Londen vertrok stond ik bij dat Buro de Sjans te kijken naar de Fran soos j es die waren aangekomen toen ik er iemand floep er uit zag wippen en langs me ruischt even dichtbij me als u nu op 't moment. En wie denkt u dat het was? „Langs je ruischt? Dat moet een vrouw geweest zijn", riep Atherton uit. Wie was» het dan?" Jeffery glimlachte, knipoogde, trok z'n stoel nog dichter bij zijn toehoorder en liet zijn stem tot 'n geheimzinnig gefuis- ter dalen. „Iemand die de laatste twee of drie we ken werd vermist", zei hij. ,.U weet toch wel.... kom nou!" „Goeie hemel?' zei Atherton. „Dat meen je niet. Juffrouw Prynne?" Jefferjc grinnikte met klaarblijkelijk plei- zier. „En niemand anders!" antwoordde hij. „Juffrouw Hester Prynne. Juffrouw Essie, zooals we d'r noemden. Ja, die was het!" Atherton richtte zichzelf op in zijn stoel en staarde nadenkend naar z'n bezoeker. Het was niet goed mogelijk, dat Jeffery zich in een geval als dit zou vergissen. ,,Ben je er zeker van?" zei hij. „Even zeker als dat ik u nu zie zitten", antwoordde Jeffery. „Ik kon me niet ver gissen. Ken ik haar niet even goed als m'n vrouw? Juffroiiw Essie, zeker, vast, po sitief!" „Nou?" zei Atherton na een oogenblik. „En wat deed je?" „Ik gin^ achter haar aan. Ik had ge hoord, dat ze vermist werd, ik had er' se dert een paar weken over hooren praten", antwoordde Jeffery. ,,Ik liep' d'r dus ach terna. Maar u weet hoe 't met perrons is en voor ik d'r kon bereiken, was ze in de trein gesprongen die net ging rijden. En.... ze Was verdwenen!" „Is dat alles?" vroeg Atherton, plotse ling teleurgesteld. „Ik dacht „Wacht u even! Ik kon in de coupé kij ken, waar ze instapte. Er stond een man naar haar uit te kijken en hij hield het por tier voor haar open. En"vervolgde Jeffery, met z'n gerimpelde vuist op z'n knie slaande, „die kende ik óók!" „Wie dan?" vroeg Atherton. „Mijnheer Richard! Zoo waar als ik leef. Mijnheer Richard!" riep Jeffery uit, wederom op zijn knie beukend. ,,Daar zou ik plechtig op durven zweren, mijnheer. Mijnheer Richard Mallevrie!" Atherton-deed een diepe ademteug van verrassing. Dit gooide al zijn ideeën, al zijn veronderstellingen ondersteboven. Hij was aan den vermisten Riqhard als aan een doo- den man gaan denken. Bliksem snel herin nerde hij zich plotseling Eoyce's cynische voorspelling. Werktuigelijk stond hij van achter zijn bureau op en wandelde naar het venster, waar hij over de verregende Highstreet staarde. „Maak geen vergissing, m'n Waarde?" zei hij, zich plotseling tot den tuinman wen dend. „Dit is een zeer ernstige zaak. Ben je er zeker van dat je in tden man mijnheer Richard Malvery herkende?" (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2