3)e ftzidódvaSou/Yo/nt Amerikaansch protest te Den Haag? OOK CHINA OP DE AGENDA Een „eendagsstaking" in Brussel Amerika maakt zorgen om Griekenland r Bruine pij Eerepromotie van dr. E. H. Krelage DINSDAG 11 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, 1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 11034 Hoofdredacteur: TH. WHJVLER Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Uitgave van N.V.' .,De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. HET GEVAL MET DE „MARTIN BEHRMAN" Eisch 10 milioen dollar schadevergoeding Het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft den Amerikaan- schen zaakgelastigde te Den Haag Webb Benton, opdracht gegeven, persoonlijk bij het Nederlandsche ministerie van buiten- landsche zaken een schriftelijk protest in ie dienen tegen de op 29 Januari 1947 door de Nederlandsch-Indische regeering geno men maatregelen tot beperking van den handel. Voorts is medegedeeld, dat de Ame rikaansche ambassade te Den Haag ge ïnstrueerd is onmiddellijk stappen te on dernemen in de zaak van de „Martin Behr- mah." De Amerikaansche zakenman Ryan is er dus in geslaagd, om zijn regeering voor het karretje van zijn „bussiness" te plaatsen. Hij heeft overigens nog meer pijlen op zijn boog. Zoo heeft hij een telegram naar ge neraal MacArthur gezonden, waarin hij de zen in kennis stelt van het feit, dat de Ne derlanders voor het lossen van een Ame- kaansch schip gebruik maken van Japan- sche krijgsgevangenen. Hij verzoekt ge neraal MacArthur te bewerkstelligen, dat de Japanneezen onmiddellijk naar huis te- rugkeeren. EEN VLIEGVELD BIJ ROTTERDAM. Het ligt in de bedoeling van de regeering in de nabijheid van Rotterdam een vlieg veld aan te leggen, dat voldoet aan de eischen van een vliegveld voor internatio naal verkeer, en dat voor transatlantisch verkeer zal kunnen worden uitgebreid. De regeering heeft dit belangrijke besluit reeds aan Rotterdam medegedeeld. DE NAVIGATOR WAADDE WEG. Een vliegtuig van de TransWorld Airli nes, dat op weg was van Gander (New- Foundland) naar Shannon in Ierland, werd genoodzaakt naar Gander terug te keeren, 'doordat de navigatiekbepel, welke zich bo ven aan het toestel bevond, afwaaide, met navigator en al. Het ongeluk gebeurde, ter wijl het toestel op een hoogte van onge veer zes kilometer vloog. Door het afwaaien van den koepel werd het luchtdruk-sys teem in de cabine van het toestel buiten werking gesteld, zoodat de inzittenden hin der begonnen te krijgen van de ijlte der lucht. De machine is behouden op Gan- der teruggekeerd. Nader wordt gemeld, dat het toestel een „Constellation" met achttien passagiers en een bemannftig van zeven koppen aan boord, via Shannon (Ierland) naar Ge- nève op weg was. Omtrent het lot van den navigator, zekere George Tart uit New York, is nog niets bekend. Het ongeluk ge schiedde op een afstand van twee uren vliegens van Gander. EEN MODERNE ROBINSON CRUSOë. In een koeienstal op een boerderij bij Trondihjem (Noorwegen) heeft men een Rus aangetroffen, zekeren Vasili Rembofski, die er uitzag als een*Robinson Crusoë, met lange haren en baard en gekleed in lom pen. Hij bleek destijds ontsnapt te zijn uit een Duitsch krijgsgevangenenkamp bij^Le- vanger en zich, sindsdien verborgen te heb ben gehouden in de bosschen. Hij kwam met de handen omhoog te voorschijn, want hij had nog niet vernomen van de Duitsche capitulatie. Voorts eischt Ryan 10 millioen dollar schadevergoeding. Een officieel document is gezonden aan dr. Van Mook en alle autoriteiten, die met de „Martin Behrman"-kwestie te maken hebben. In het docufnent wordt o.m. ge- eischt de oogenblikkelijke teruggave van de reeds geloste lading, vrijlating van het schip en het vrijgeven van de op het schip nog aanwezige lading. Dit moet binnen 24 uur geschieden. Gebeurt dit niet, dan dient de reederij Isbrandtsen door middel van de Amerikaansche regeering t een eisch tot schadevergoeding ten bedrage van 10 mil lioen Amerikaansche dollars in bij het In ternationaal Hof van Justitie. De militaire toestand in Indonesië Gisterochtend deelde de Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia mede, dat de republikeinsche delegatie te Medan de bestaande demarcatielijn heeft geaccep teerd, met uitzondering van een detail. Dit punt is voorgelegd aan de autoriteiten op Java. Op 14 Maart zullen de republikein sche troepen zich twee km. acjiter de de marcatielijn terugtrekken. Ook te Palembang is, zooals wij reeds meldden, overeenkomst bereikt: de demar catielijn is aanvaard, zoóals deze op 17 Ja nuari door den Nederlandschen comman dant is voorgesteld. Wel hebben zich in den Falembang-sector eenige onbelangrijke incidenten voorgedaan, doch daarbij zijn geen slachtoffers gevallen. In Zuid-Celebes hebben zich eenige ben deleiders bij de autoriteiten gemeld. Te Sa- marinda zijn drie personen gearresteerd, onder wie een bendeleider. Bij een treffen tusschen politie en een bende in de omge ving van Balik-Papan is een bendeleider gedood. Een buitengewoon groote zonnevlek Naar het K.N.M.I. mededeelt, is momenteel op de zon een buitenge woon groote zonnevlek aanwezig. Men kan deze vlek gemakkelijk met het bloote oog zien, wanneer de zon nestraling door nevels of dunne wolkenflarden verzwakt is. Bij on- bewrolkten hemel moet men het oog beschermen met een zwart stuk glas of film. De vlek heeft een doorsnede van ongeveer een tiende gedeelte van de zonneschijf. Dit komt overeen met meer dan 100.000 km. Het zal nog een week duren voor de vlek door de wenteling van de zonnebol achter den Westelijken zonsrand is verdwenen. r-'-" Het Kieler Kanaal zal een der punten van besprekingen uitmaken op de conferentie te Moskou. Een overzicht van het Kieler Kanaal, dat de Noordzee met de Baltische Zee verbindt. i DE VIER TE MOSKOU /GISTERMIDDAG is zooals gemeld de conferentie van Moskou begonnen. Molotof verwelkomde de delegaties en opende de bijeenkomst met een kort woord. Bevin verzocht Molotof daarop de eerste vergadering te willen presideeren. Deze voldeed aan het verzoek en sprak de hoop uit, dat de andere ministers zich om beurten met het voorzitterschap wilden belasten Molotof zeide, dat de verga dering zich geenszins voor een lichte taak geplaatst ziet, doch dat er een goede basis voor samenwerking bestaat. In de eerste plaats zijn er de historische be sluiten van Jalta en Potsdam. Verder hebben de plaatsvervangers te Londen en de Geallieerde Bestuursraad in Duitschland veel en nuttig werk verricht door het noodige materiaal te verzamelen en aanbevelingen op te stellen. Een der eerste besluiten was de liquidatie van Pruisen. Voorts kwamen de ministers in principe overeen den toestand in China te bespreken, zulks op voorstel van Molotof. Dit sluit aan op de beslissing der Groote Drie, in December 1945 genomen te Moskou, om de democratische ontwikkeling in dat land aan te moedigen. Daarop Vroeg Marshall om de beperking van alle Geallieerde, troepen in Europa op de agenda te plaatsen; een kwestie, waarover Molotof uitstel vroeg. Van zijn kant koh Marshall zich niet zonder meer aansluiten bij de behandeling van het Chineesche probleem; hij zal heden zijn antwoord geven. Weinig belangstelling De opening van de Moskousche confe rentie geschiedde, zonder veel vertoon. De plaats, waar de Vier zouden vergaderen, was in de Russische pers niet bekend ge maakt, zoodat er slechts een handjevol nieuwsgierige Russen langs den weg stond, toen de delegaties naar het gebouw van de Luchtvaartindustrie reden. Ge juicht werd er alleen voor Molotof en Wisjinski. De Russen willen blijkbaar het accent leggen op het werk-karakter van deze conferentie. Brussel was gisteren als uitgestorven. Een stakingsbevel, uitgevaardigd door het Nationaal Verbond van zelfstandige beroe pen en het Nationaal Christelijk Middèn- standsverbond, was de oorzaak daarvan. Slechts de groote warenhuizen, zooals „Bón Marché" waren geopend, doch het leek wel of het publiek zich bij de winkeliers aan- President Truman zal Woensdag om 18 uur (Ned. tijd) in een gemeenschappe lijke vergadering van de beide Huizen van het Amerikaansche Congres een ver klaring over de Grieksche kwestie af leggen. Dertien leiders van beide partijen van het Congres zijn gisteren in een gespan nen atmosfeer, welke herinnerde aan een groote crisis tijdens den oorlog, in het Witte Huis bijeengekomen om Truman's besluit te vernemen ten aanzien van de door de V.S. te volgen politiek jegeivs Griekenland in verband met den wensch van Engeland om van zijn econojnische en militaire verplichtingen in Grieken land ontslagen te worden en over de mo gelijkheid, dat de V.S. de Britsche ver- Hoe Oostenrijk er weer bovenop te helpen Ex-president Herbert Hoover heeft aan bevolen een bedrag van 155 millioen dollars ter 'beschikking van Oostenrijk te stellen. Het bedrag zal door de Vereenigde Naties moeten worden opgebracht met het doel Oostenrijk in de komende 15 maanden van voedsel, medicamenten en landbouwmachi nes te voorzien. Hoover gaf als zijn mee ning te kennen, dat het land tegen 1950 zichzelf zal kunnen bedruipen, als het van den druk der bezetting is bevrijd. Eigen lijk zou een bedrag van 248 millioen dol lar noodig zy'n, doch met het oog op het tekort overal in de wereld heeft Hoover zijn aanbeveling verlaagd. Hoover was verder van meening, dat een volledig gebruik der economische hulp bronnen in Oostenrijk wordt belemmerd door het ontbreken van eenheid in het ge allieerde bestuur. Hij schreef den slechten toestand toe aan de Russen, die op groote schaal vruchtbare landerijen en fabrieken gevorderd heibben. plichtingen in Griekenland en in andere gebieden van de wereld overnemen. De perssecretaris van den president verklaarde, dat de boodschap van s Truman niet alleen betrekking zal hebben op Griekenland, maar op het geheele Nabije Oosten. Het officieele Joegoslavische Nieuws bureau deed aanhaling van berichten uit Athene, volgens welke er plannen zouden bestaan voor een massaal offensief te~ land, ter zee en in de lucht tegen de guerilla-strijders in Saloniki, Volo en Ka- valla, in Noordelijk Griekenland. Ge vechtsvliegtuigen zouden verzameld wor den op de vliegvelden en in de Noorde lijke havens zouden tanks en troepen aan land gebracht worden. gesloten had, want het aantal koopers was lang niet zoo groot als op andere dagen. In de omgeving van de regeeringsgebouwen patrouilleerden de gendarmen, geweer over den schouder. Ook in de gebouwen van de „Société General" krioelde het van de ge wapende gendarmen. Het was een protest staking van één dag. De café's, die anders van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de dorstige Brusselaars laven, vertoonden een tristigen aanblik. De luiken waren voor de deuren en de.gordijnen waren naar bene den gelaten. Het autoverkeer was indien mogelijk nog minder dan tijdens de bezet ting. De anders zoo drukke Nieuwstraat was uitgestorven. Ook de krantenkiosken wa len gesloten. Alleen de apotheken en boek winkels, die gespecialiseerd zijn in tijd schriften, waren open gebleven. Wee den ongelukkige, die zichzelf niet scheert, hij moet den geheelen dag met een stoppel baard rondloopen, want ook de kappers hadden hun deuren gesloten. Veel last heb ben de Brusselaren van deze staking niet gehad, want de huisvi-ouwen hadden er al voor gezorgd Zaterdag in te slaan. Het slechts zullen de café's er aan toe zijn, daar zij een vollen dag ontvangsten moes ten derven en zelfs de dorstigste Belg zal er niet aan denken, Dinsdag zijn schade van den vorigen dag in te halen. Onder het motto „Voor 'de vrijheid tegen staatsinmenging tegen fiscale dicta tuur werd Maandag in geheel België door den middenstand een staking van 24 uur afgekondigd, tengevolge waarvan alle winkels, theaters en bioscopen gesloten waren De enkeling, die zich hieraan niet hield, moest al spoedig de hulp van de politie inroepen. Wij zaten in de blauwe tram naar Den Haag en tegenover mij had zich een dame genesteld. Het was de rook-wagen. Merkwaardig, hoe veel dames in de rookwagen gaan zitten 's winters, niet vanwege de rook, maar vanwege de warmte. De dame, die zich behagelijk schurkte in haar hoekje, was er een van het gezellige type, dat niet kan nalaten anderen deelgenoot te ma ken van hun gevoelens. „Waddeweer, hè", begon ze. „Wad- depap! Ennenarigheid middie- schneeuw! Mefoette binne schteen- kowd". „U gebruikt zeker nieuwe spel ling" informeerde ik zonder veel be langstelling. „Mnee, awween maar chombaw- wetjes techen de verkouwendheid. Ook eentje?"' „Ik ben nog niet verkouden, dank u vriendelijk". Ze had een paar flatteuze wratjes, die des .te beter tot hun recht kwa men .naarmate ze meer gomballetjes achter haar wang stopte. „Gos, kijk daar 'ns". Wij waren nu ter hoogte van Voorschoten bij het voormalige „Berestein". Ik keek en zag een Ca- pucijner pater, stevig stappend in de sneeuw, met zijn capucc over het hoofd gptrokken. „Wat gek, hè, een man in rokken met een pimpelmuts op. Waar zou- die dat voor doen?" „Om principieele redenen, denk ik", antwoordde ik ontwijkend. „Voor de kou zeker! Niet slecht bekeken. Da's warm". Zij was een oogenblik stil. Er was een gedachte in haar brein opgeko men, welke zij niet zoo snel kon verwerken. „Wat gek eigenlijk. En ik trek een broek aan. Ook voor de kou. En hfj rokken! Ook voor de kou!" Ik legde haar uit dat deze man nen een pij dragen, niet' voor de warmte en niet voor de kou; 's win ters te koud en 's zomers te heet, als een boetekleed. En dat er ook wel anderen waren, die nooit spraken. „Gut", zei ze en zweeg tot Den Haag toe. LEIDER in de bloembollencultuur SCHRIJVER van ,300 jaar bloembollenexport' Gisteren vond in de aula de viering van de dies natalis van de Landbouwhooge- school plaats. De rector-magnificus prof. dr. C. H. Edelman hield een réde over het onder werp: „Bodemkundige vraagstukken van dezen tijd". Hierna werd overgegaan tot de eerepro motie van dr. E. H. Krelage, aan wien de senaat op 9 Decemiber 1946 het doctoraat ir. de landbouwkunde, honoris causa, ver leende op grond van zijn uitstekende ver diensten aan de Nederlansche tuinbouw bewezen. De promotor prof. R. E. van Slog- teren begon zijn rede met er op te wijzen, dat de naam van Krelage reeds meer dan 100 jaar is verbonden geweest aan de bloembollencultuur. De traditie van het ge slacht werd door den promovencus voort gezet op eminente wijze en als voorzittej van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft hij zich tot onbetwist leider in deze cultuur gemaakt. Onder zijn leiding werd de bloembollen cultuur één der belangrijkste exporttakken van ons land. Hierdoor kreeg Nederland een internationalen naam op dit gebied. Door krachtig mede te werken aan de be vordering van het wetenschappelijk onder zoek bevorderde de promovendus de evo lutie van den tuinbouw. De oprichting van het centraal bloembollen comité maakte de organisatie van dit onderzoek mogelijk. Als winner van nieuwe, variëteiten ver richtte dr. Krelage pionierswerk. Zijn nieu we aanwinsten behaalden meer dan 1000 getuigschriften van verdienste in binnen- en buitenland. Zijn veelzijdige kennis uit te zich in een lange lijst van publicaties, waarin bijna alle geslachten van onze bol- en knolgewassen zijn behandeld. Zijn laat ste werk „300 jaren bloembollenexport", in 1946 verschenen, heeft een omvang van bijna 800 pagina's en bevat een rijkdom van historische gegevens, die van onschat bare waarde zijn. Niet slechts bp grond van dit werk, maar omdat zijn geheele leven is gewijd aan de belangen van den tuinbouw DE PARUSCHE KRANTENSTAKING. Gisteren werd gemeld, dat de Fransche minister-president Ramadier het accoord tusschen de kranteneigenaren en de druk kers der Parijsche bladen, inhoudende een loonsverhooging van 17 pet., had ge- teekend. Het blijkt thans, dat de wensch de va der van dit bericht is geweest. Ramadier heeft niet geteekend; hij wei gerde de loonsverhooging te accepteeren, omdat hij niet past in het kader van de re- geeringspolitiek. Vertegenwoordigers van de kranten eigenaren en drukkers kwamen Maandag avond opnieuw bijeen om voorstellen uit te werken, welke de regeering zou kunnen aanvaarden, maar in het algemeen ver wacht men, dat de staking nog weer eeni ge dagen zal voortduren. wordt dr. Krelage thans de onderscheiding verleend, die hem toekomt. Na de overhandiging van de eeredoctors- bul nam dr. Krelage zelf het woord. Na zjjn dank te hebben betuigd aan den senaat der Landbouwhoogeschool voor de ver leende onderscheiding sprak hij zijn groo te waardeering uit voor deze hoogeschool, die van zoo groote beteekenis is voor de ontwikkeling van den tuinbouw. Na afloop der plechtigheid' volgde een druk bezochte receptie. VERGOEDING BEZETTINGSSCHADE. Ten aanzien van de schade, die personen hebben geleden als gevolg van hun prin cipieele houding tegenover den bezetter is thans de volgende regeling getroffen. Aan hen die tijdens de vijandelijke be zetting in verband met een persoonlijke verzetsdaad of -houding schade hebben ge leden en zich overigens van Nederlandsch- naticmaal standpunt bezien niet onwaardig hebben gedragen, zal van rijkswege een extra vergoeding worden verstrekt. Deze extra-vergoeding zal echter om der wille van de financieele consequenties slechts worden toegekend, indien en voor zoover zulks noodig is om den getroffene weder in een zoodanige positie te plaatsen, dat hij kan blijven leven overeenkomstig de bil lijke eischen van het millieu, waartoe hij behoort. In de gevallen, waarin de getrof fene door de geleden schade niet in een toestand is gebracht, dat hij zich niet lan ger in zijn milieu kan staande houden, wordt derhalve geen extra-vergoeding toe gekend. Bij de uitvoering van deze regeling is de Stichting 19401945 ingeschakeld bij welke instantie de aanvragen om een extra-ver goeding moeten worden ingediend. Naar het zich laat aanzien zal de indie ning van het ontwerp van wet op de ma- materieele oorlogsschaden binnen afzienba- ren tijd kunnen worden tegemoet gezien. £eti koJibeUje.... Broeders en Zusters.. „Bij een fatsoenlijken heiden kan het er desnoods door, dat hij enkel voor vrouw en kinderen zorgt. Een christen, dié dat niet doet, staat dan ook volgens den apostel nog beneden een heiden. Maar de christen heeft meer te doen. Zijn gezin gaat verder dan dat van vrouw en kinderen. Onze Hemel- sche Vader heeft ons nu eenmaal de eer aangedaan, ons al Zijn kinderen aan te nemen. Die eer brengt verplichtingen mee, en de voor de hand liggende verplichting is deze, dat wij nu ook zorg moeten dragen voor hen, die als kinderen Gods onze broe ders en zusters in Christus geworden zijn". Mgr. dr. Ariëns. WEERSVERWACHTING g Aanvankelijk nog zwaar bewolkt g 2 met hier en daar mist en plaatselijk o g regen of sneeuw, later tijdelijk opkla- 8 g rend. Afnemende wind. In het Zui- 8 o den van het land weer daling van tem- 8 5 peratuur, vooral des nachts, in het Noorden v. 't land in den nacht lichte x 8 vorst, overdag temperatuur om het g vriespunt, met dooi, waar de zon g schijnt. «jUUUUOuUUUOUUOOUOOOUUOOUOllUOlUMJUUUCUUOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1