SeCeidaeheScw/fcci/rit „DE VIER" TE MOSKOU BIJEEN L 1,1 Een protest r Een bericht dat opschudding verwekte Mijnwerkers verbeteren eigen record Internationaal Maria-congres Maastricht MAANDAG 10 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Kedactie: 20015. Dir., drukker^ en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week. 1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11033 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v HAMERS VELD Uitgave van N.V. .,De Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Het «hoofdbestuur van het humanistisch verbond heeft een protest gepubliceerd te gen enkele zinsneden uit den Vastenbrief van de Nederlandsche bisschoppen. Zij lui? den aldus: „Van moraal kan geen sprake zijn voor wie niet gelooft aan een God, die den mensch zekere verplichtingen heeft opgelegd en het kwade bestraft", en vervolgens „wie niet in een God gelooft, doet wat nuttig en aangenaam voor hem is". Het hoofdbestuur verklaart, „«iat de humanist het •kwaad niet laat uit vrees voor straf of het goede doet in de hoop op belooning, en dat de humanist meent, dat de mensch, hoezeer ook blootgesteld aan zwakheid en verleiding, het goede be hoort te doen uit innerlijke overtuiging". Wanneer wij tegen deze beweringen be zwaar maken, dan geschiedt dat niet zon der eenig voorbehoud. Want eerstens wil len we graag voorop zetten, dat we er diep van overtuigd zijn, dat tot dit humanis tisch verbond nobele, oprechte menschen behooren, die een hooge opvatting hebben van het leven en van de plicht, die hun daardoor gesteld wordt. Er bestaat dus voor ons geen twijfel aan den goeden trouw van hen, die dit protest publiceer den. Vervolgens hebben we geen bezwaar tegen de bewering, dat men het kwade niet moet laten uit vrees voor straf en het goede niet moét doen in de hoop op be looning,- noch tegen het beginsel, dat de mensch, hoezer ook blootgesteld aan zwak heid en verleiding, het goede behoort te doen uit innèrlijke overtuiging. Wel ge- looven we, dat het, voor het meerendeel der menschen uit paedagogische overwe gingen nu eenmaal noodzakelijk is, hen door bedreiging met straf van het kwade af te houden en door belofte van een be looning tot het goede te brengen. Maar we blijven het als ideaal zien, dat de men schen het kwade zouden laten uit inner lijke afkeer van het kwaad als zoodanig en datrzé het goede zouden doen juist om dat het goed is, d.w.z. gedreven door de aantrekkelijkheid van het goede zelf. Hier ligt voor ons de moeilijkheid niet. Die zien wij in het feit, dat de twee be weringen van het humanistisch verbond worden geponeerd als een tegenstelling met de aanhalingen uit den Vastenbrief van de Nederlandsche bisschoppen. We zullen trachten zoo eenvoudig en zoo scherp mogelijk te zeggen, wat we bedoelen. Het voornaamste ,wat onze bisschoppen ons duidelijk willen maken is dit: Moraal, ze delijkheid zijn uitgesloten, wanneer men het bestaan van GÓd niet aanvaardt Dit wordt hier vooral beargumenteerd door dat men er op wijst, dat God het kwaad bestraft. Voor de meeste menschen is dit inderdaad het meest sprekende argument. Zij moeten door vrees voor straf binnen het gareel van de juiste orde gehouden wor den. Men kan betreuren, dat dit zoo is, maar wie de feiten nuchter bekijkt, zal het niet kunnen ontkennen. Dit is echter nog lang niet\de diepste reden. Er is iets veel diepers, dat onmiddellijk het wezen zelf raakt van goed en kwaad. Het is n.l. zeer gemakkelijk te zeggen, dat men het goede uit innerlijke over tuiging moet doen, maar de groote vraag, die zich hier met onweerstaanbare kracht naar voren dringt, is deze: waar ligt de norm voor het goede? Wie zegt mij, wat het goede is? Zoekt men die norm louter in den mensch zelf, dan zal ieder een bij eenig nadenken moeten erkennen, dat zij volkomen ontoereikend is. Want hoewel het zel^r is, dat de menschelijke natuur ingeschapen normen bezit, bewijst de droevige ervaring van iederen dag, hoe uiterst moeilijk het voor den mensch is, zich boven de willekeur van zijn persoon lijke luimen te verheffen tot de practi- sche erkenning van een bovenpersoonlijke wet, die los staat van alle zelfzucht en daarom norm kan zijn voor het handelen van alle menschen. Wil zoo'n wet inder daad iets beteekenen, dan moet zij eeuwig zijn, d.w.z. niet onderhevig aan beïnvloe ding van wisselende omstandigheden. Het goerie mag niet vandaag zus zijn en mor gen zoo. Het moet een zekere globale standvastigheid bezitten. Men zal er echter nooit in slagen een deugdelijke basis te vinden voor deze eeuwige wet, als men niet teruggrijpt op transcendente waarden, dat wil zeggen op waarden, die het in tijd en ruimte be grensde bestaan van den mensch te boven gaan. Het komt hierop neer, dat God al leen het eenig onwrikbare fundament voor de moreele orde is. Moraal beteekent, dat er dingen zijn. die men moet doen en an dere dingen, die men niet mag doen. Wie den mensch als uiteindelijke norm van moeten en mogen stelt, zal practisch, dat bewijst ons de geschiedenis met overgroote duidelijkheid, tot volslagen subjectivisme vervallen. Want hoewel men er niet aan twijfelen moet, dat den mensch een inner lijke drang naar alles wat goed is werd ingeschapen (God, zegt de Catechismus, heeft de tien geboden van den beginne af in de harten der menschen gedrukt), zal toeh iedere mensch, die oprecht is tegen over zichzelf, moeten erkennen, dat er vaak situaties zijn in het menschelijk le ven, waarin men de suggesties van het .inenschenhart met argwaan bejegenen moet. Wil de mensch steeds zeker zijn van wat hem in de wisselende omstandigheden van het leven te doen staat, dan moet hij luisteren naar Hem, die gezegd heeft: „Ik ben de Heer, Uw God, gij zult geen andere goden naast mij hebben". Wie den waren God niet erkent, zal zich spoedig valsche goden maken. Hij zal van het goede tot schijngoed vervallen. nr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Op de Yangtse, ongeveer vijf-en-dertig kilometer ten Oosten van Kioekiang, is Zaterdag een kleine Ohineesche stoomboot gezonken, nadat op het schip een brand was uitgebroken. Van de driehonderd op varenden zou een honderdtal verdronken zijn. flEDENMIDDAG om drie uur wordt de Conferentie der Vier te Moskou geopend *in hetr gebouw van de Moskousche Luchtvaartclub. Voorzittei is Molotof. Van daag zullen waarschijnlijk slechts de agen da en de werkwijze aan de orde komen. Men is in beginsel overeengekomen, dagelijks twee bijeenkomsten te houden, om 11 en 5 uur plaatselijke tijd (9 en 3 uur Neder landsche tijd). Men verwacht algemeen, dat de vier ministers alle hangende kwesties de revue zullen laten passeeren, om te onder zoeken in hoeverre er overeenstemming of meeningsverschil bestaat. Daarna zullen zij beslissen, welke kwesties rijp zijn voor gedetailleerde bespreking, ofwel onmiddellijk aan te vangen ofwel na voorbereiding door plaatsvervangers of deskundigen. Naar verluidt zal men zich van Britsche zijde op het standpunt stellen, dat slechts effec tieve veiligheidsmaatregelen tegen her nieuwde Duitsche agressie mogelijk zijn bij geallieerde overeenkomst voor den duur niet korter dan vijftig jaar. Men verwacht, dat de economische kwesties de neteligste punten zullen u'tmaken. verdrag tot stand zou komen, aldus Mar shall, dan zouden veel moeilijkheden met betrekking tot Duitschland en Oostenrijk uit den weg geruimd, zijn. Duitsch herderlijk schrijven. Een herderlijk schrijven, dat gisteren in alle Duitsche katholieke kerken is voorge lezen, vraagt alle parochianen te bidden voo'r ,/3e beschermende hand Gods over ons volk" tijdens de conferentie van Mos kou, aangezien er geen Duitschers toegela ten zullen worden tot de conferentie van Moskou. K.L.M. mag niet meer landen in Br. Indië Op grond van speciale maatregelen, welke door het parlement van India in werking zijn gesteld, zal aan passagiers vliegtuigen der K.L.M. verboden worden te landen op Voor-Indische vliegvelden, aldus verklaarde de heer Kundan, tijdelijk regeeringsvertegenwoordiger van India bij de Indonesische republiek, volgens Antara op een persconferentie te Djogjakarta. Kundan heeft Soekarno medegedeeld, dat de regeering van India voornemens was elk aanbod, om handelsovereenkom sten met de Ned.-Indische regeering te sluiten, te weigeren en bereid was om handelsrelaties met de Indonesische regee ring te vestigen. Soekarno heeft den wensch te kennen gegeven een bezoek aan India te brengen. Biedt Moskou vooruitzichten De „Times" schrijft heden in een hoofd artikel over de conferentie te Moskou, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat uitein delijke en* eenstemmige besluiten over Duitschland in het geheel niet genomen zullen worden, indien de toon der bespre kingen, zooals deze blijkt uit commentaar van alle kanten, niet veranderd. Volgens de „Manchester Guardian" biedt Moskou meer gelegenheid dan Londen of New York om de koe bij de horens te kun nen vatten, daar Molotof en Wysjinsky in tegenstelling met Bevin en Marshall geen absolute volmacht hebben en iedere stap van te voren door Stalin en het Politieke Bureau is bepaald of eerst overwogen moet worden* „Het Kremlin is nu vlak bij de hand", aldus het bind, „en Molotof hoeft zijn gedrag niet via intercontinentale telefoongesprekken te bepalen". De Amerikaansche minister van buiten- la ndsche zaken, George Marshall, heeft voor zijn vertrek uit Berlijn naar Moskou medegedeeld, dat de Ver. Staten als het voornaamste doel van de conferentie be schouwen: een viermogendhedenpact, zoo als voorgesteld door Bevin, Indien zoo'n Wat is „inmenging"? De Sow jet-autoriteiten in Hongarije hebben op de Amerikaansche nota afwij zend geantwoord en het voorstel om ge zamenlijk een onderzoek in te stellen naar den huidigen toestand in Hongarije ver worpen. De Amerikaansche nota was ge richt aan den Russischen voorzitter der Geallieerde bestuurscommissie en hield een protest in tegen inmenging in aan gelegenheden der niet-communistische Hongaarsche regeering. Volgens de Russen beteekent een geza menlijk onderzoek naar den toestand en naar de „samenzwering" een directe in menging in de binnenlandsche zaken der Hongaarsche republiek en een misken ning van de bevoegdheid van het Hon gaarsche volksgerecht. Wat betreft de arrestatie van Bela Ko- vacs, secretaris van de partij der Kleine Boeren, kurmen de Russen de Amerikaan sche interventie niet anders zien dan een inbreuk op het recht der Russische bezet tingsautoriteiten om haar troepen in Hon garije te beschermen. Nog Nederlanders te Koningsbergen Een Belgische onderdaan, die be weert onlangs uit het kamp van Reist, bij Koningsbergen (Duitsch land), ontsnapt te zijn, heeft mede gedeeld dat er in dit kamp nog ver scheidene Nederlanders, Belgen en Franschen opgesloten zouden zijn. Het kamp zou met prikkeldraad af gezet zijn en arbeiders zouden wor den gedwongen dagelijks 12 uur in de steengroeven te werken. pas liever op eigen huis. In de buurt van Rawalpindi, 250 K.m.' ten Noorden van Lahore, woedden thans branden. Troepen hebben strategische punten bezet. De gevechten in de stad du ren voort; gewapende Mohammedanen kwamen van de plattelandsgebieden en deden tijdens den nacht een aanval, het uitgaansverbod ten spijt. Twee treinen werden in den Pendsjaab tegengehouden. Hierbij werden de Sikh-passagiers uit den trein gehaald. Vijftig Sikhs werden hierbij gewond. Een oude universiteitsstad 350 K.M. van Lahore staat volgens de laatste berichten geheel in vlammen. Het is nu reeds de achtste stad, waarin relletjes zijn uitge broken tusschen Hindoes en Sildis in de Pendsjaab. Het voorjaarszonnetje lokte velen naar het Schevcningsche strand en de boulevard vertoonde een waarlijk lenteachtig aspect. VOLGENS EEN REUTER-BERICHT zou een woordvoerder van het Engelsche mi nisterie van buitenlandsche zaken Zaterdagavond hebben medegedeeld, dat de Britsche regeering er onlangs bij de Neder landsche regeering en de Indonesische na tionalistische leiders op aan had gedrongen om over te gaan tot de onderteekening van het accoord van Cheribon. Dit bericht verwekte eenige opschudding. Bij informatie te bevoegder plaatse 'in Den Haag vernam het A.N.P., evenwel, dat van een stap, als waar oever dit Reuterbericht spreekt daar niets bekend is. Zoowel de Nederlandsche ambassade te Londen als het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken ontken nen, dat de de Britsche regeering een dergelijke stap bij de Nederlandsche regeering zou hebben gedaan. Een „canard" van Reuter Volgens officieele Nederlandsche bron is het bericht, dat de4capitein van de „Mar tin Behrman" door de Nederlandsche ma rine van zijn commando ontheven is. on juist. Wel is naar aanleiding van zijn wei gering de orders van den havencomman dant op te volgen het schip naar een andere haven overgebracht om een begin te ma ken met het lossen van de lading. De kapi tein blijft echter het gezag over zijn schip uitoefenen. DE TWEEDE KOLENZONDAG ^\E TWEEDE ZONDAGSDIENST in de m ijnen is een nog grooter succes geworden dan de eerste op 2 Februari j.l. Voor den z.g. „ochtenddienst", die Zaterdagnacht aanving, verscheen 75 pet. van het perso neel. Voor den middagdienst meldde zich 69.1 pet. Met een gemiddelde opkomst van 73 pet. aan manschappen, werd 35 100 ton kolen naar boven gehaald, dat is rond 9000 ton meer dan de vorige maal. Wat zij verlangen De Nederlandsche Spoorwegen hadden tot gisteravond 8 uur 28 treinen met in to taal 1170 wagons van ge.middeld 19 ton het land ingevoerd, d.i. 21 treinen meer dan op gewone Zondagen. Tot vanmorgen 6 uur werden nog 11 treinen verwacht. 26 trei nen met 1300 leege kolenwagens zijn gis teren naar de mijnen teruggekeerd. WAT DE MIJNWERKERS VRAGEN. De samenwerkende Mijnwerkersbonden, vereenigd in de Vakunie, hebben na den eersten werk-Zondag met groote genoeg doening vastgesteld, dat overal in het land behoefte bestond om blijk te geven van waardeering voor het vrijwillig werken in de mijnen. Niet alleen schriftelijk, maar ook stoffelijke blijken van waardeering kwamen in velerlei vorm binnen. De mijn werkers stellen dit alles op hoogen prijs, doch nu er gisteren nogmaals vrijwillig een extra-Zondagsdienst is gemaakt, omdat de winter blijft voortduren, verzoeken de sa menwerkende mijnwerkersbonden dringend o.m. niet over te gaan tot het zenden of palestina blijft onrustig. Zaterdagavond is ruim een uur lang mortier- en machinegeweervuur gericht op het hoofdkwartier van de Britsche mi litaire veiligheidspolitie te Tel-Aviv. Er ontstonden branden. Vier aanvallers en een Britsche gardist werden gedood. In een politiekamp bij Tel Aviv werden handgranaten geworpen, waardoor enkele personen, gewond werden. Drie Britsche soldaten, die op patrouille waren in de wijl^ Rehavia van Jeruzalem, zijn gewond door handgranaten, welke uit een taxi geworpen werden. Twee Palestijnsche politiemannen wer den gewond tengevolge van een overval op een legerkamp te Haifa. De Rotterdammer P.' v. d. Pol behaalde het Nederl. biljartkampioenschap anker kader 71/2. De kampioen (geheel links) met z^jn rivalen van Vliet, Sweering en Piet de Leeuw (v.l.n.r.). Laatstgenoemde verbeterde zijn Nederlandsch record al gemeen gemiddelde en bracht dit van 17.21 op 17.25. toezeggen van stoffelijke bewijzen van waardeering. De mijnwerkers brachten het offer van hun vrijen Zondag, zooals alle goede Nederlanders een offer zouden bren- .gen, als daarmede een groot volksbelang koiT worden, gediend. De blijvende belang stelling voor het zwarte vak van den mijn werker ook in de toekomst is het eenige, dat de mijnwerkers met aandrang willen vragen. DE VORIGE MAAND. Naar wij vernemen, is in Februari j.l. van de Limburgsche mijnen 596.790 ton steenkolen verzonden, waarvan 575.009 be stemd was voor binnenlandsch verbruik. De totale productie bedroeg in die maand 802.805 ton; in Januari was dit 833.027 ton. Het verschil is een gevolg van het feit, dat er in laatstgenoemde maand 26 dagen ge werkt werd en in Februari slechts 23 da gen en één Zondag. De dagproductie be droeg in Januari 32.040 ton en in Februari radio-ma kas sar door brand verwost. Zaterdag is het radiostation Makassar door brand volledig verwoest. Radio-Ma- kassar was een der sterkste zenders van In donesië. Na een voorloopig onderzoek meent men den brand te moeten wijten aan een terroristischen aanslag. militaire toestand is rustig. De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft over den militairen toestand het volgende medegedeeld: Vrij wel overal is de toestand rustig. Te Medan zijn Vrijdag de besprekingen over de uit zetting van de reeds vastgestelde demar catielijnen begonnen. Men wacht hier nog op beslissing van Java. Uit de sectoren van Semarang en Soerabaja komen berichten over toenemende inundaties. maatregelen tegen ex-koning peter. Ex-koning Peter van Joego-Slavië is van zijn nationaliteit vervallen verklaard en al zijn bezittingen zijn geconfisceerd verklaard volgens een door het presidium van de Joe goslavische Natiohale Vergadering gepu bliceerd decreet. Het decreet betreft ook de naaste verwanten van ex-koning Peter. Lugubere stille getuigen De „sieraden" van Ilse Koch Bij het proces tegen een-en-dertig voor malige bewakers en bewoners van het con centratiekamp Buchenwald, dat 11 April a.s. te Buchenwald zal aanvangen, zullen lampwkappen. boekomslagen, handschoe nen en andere voorwerpen, welke van men- schenhuiden en -beenderen, afkomstig van personen, die in het kamp den dood von den, vervaardigd zouden zijn. als stille ge tuigen dienen. Deze voorwerpen waren in gebruik bij een van de beschuldigden, Ilse Koch. de vrouw van den voormaligen kampcommandant, in haar villa. Het in 1940 uitgestelde internationale Ma- riacongres zal dit jaar in September te Maastricht worden gehouden Ook België zal aan dit congres op ruime periode, welke wordt afgesloten met het jaar 1900. Ook aan de muziek, zoowel kerkelijke als profane, is een belangrijke plaats toegekend schaal deelnemen: de Deken van Tonge- I in de cultureele gebeurtenissen van de con- ren belastte zich met het secretariaat, vnnr gresweek te Maastricht. Enkele bijzondere ren belastte zich met het secretariaat voor België. Het is voorts waarschijnlijk, dat een deputatie uit Denemarken eveneens aan het Maria-congres deelnemen zal. Bij de feestelijkheden rond het congres, zal er een nieuw massaspel worden opge voerd. In den ommegang van de Onze Lieve Vrouwe basiliek zal van 9 Augustus tot 8 September een belangrijke tentoonstelling gehouden worden, die onder den titel „Ma ria in de kunst" een keurcollectie oorspron kelijke kunstwerken op het gebied van beeldhouwkunst, schilderkunst, grafische en edelsmeed-kunst zal omvatten uit een de revolte in paraguay. Door het ministerie van binnenlandsche zaken van Paraguay is medegedeeld, dat naar aanleiding van de Vrijdag j.l. gedane poging om gewapenderhand de regeering omver te werpen een zestigtal arrestaties is verricht. De poging is geheel mislukt en thans heerscht overal weer rust, aldus het communiqué. De geruchten omtrent revolutie in Hon duras werden door den ambassadeur van Honduras in Mexico-City tegengesproken. ernstige ongeregeldheden op formosa. Op het eiland Formosa, dat voorheen onder Japansch bestuur stond, hebben het afgeloopen weekeinde demonstraties plaats gevonden tegen het huidige Chineesche bestuur. Regeeringsgebouwen in Taipeh en Keeloeng werden door de menigte be stormd. In de twee steden is de staat van beleg afgekondigd. In Taipeh, de hoofd stad van het eiland, met zijn bevolking van 4.500.000 zielen, zouden meer dan vierhonderd Chineezen, meerendeels be stuursambtenaren, gedood zijn. concerten met nieuwe werken staan op het program. Maastricht, dat in die dagen een extra fe. jtelijk aanzien zal hebben, zou Maas tricht niet zijn, als deze congresdagen niet opgeluisterd werden met een „stoet", die zoowel bidstoet als beelden-stoet zal wor den. Het groote doel van dit Maria-congres zal zijn: het bevorderen van de vereering van Maria, als vereischte voor en middel tot de uitbreiding van het Rijk van Christus. £m fMAAe.itje... De Bisschop. „Daarom past het u, u naar den wil van den bisschop te richten, zooals gij het ook doet. Immers een lofwaardig, Gode waar dig priestercollege is zóó met den bisschop verbonden als de snaren met den cither. Zoodoende wordt Jezus Christus door uw eenstemmigheid en harmonische liefde be zongen". Uit de'brieven van Ignatius van Antiochië, die leefde in de eerste eeuw, na Christus. WEERSVERWACHTING 8 tijging van temperatuur. Voor het Noorden van het land: o Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw g of regen. Temperatuur oploopend tot g om het vriespunt met later pla&selijk 2 8 lichten dooi. Matige, tijdelijke krach- g tige, wind tusschen Oost en Zuid. o o OUOUOUOOOOUOOUOUOOUUOUUUUU'Jiu I „JOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1