DIENSTMEISJES Geschiedenis van de cinematografie MARKTBERICHTEN De Veiling te Roelofarendsveen Accurate Kantoorbediende Bekwame Scheepsijzerwerkers Bekwame Scheepstimmerlieden LUXOR De Graaf van Monte Ghristo VRIJDAG 7 MAART 1947 DE LEÏDSCHE COURANT PAGINA 4 DE* FILM ALS LEERMIDDEL OFSCHOON DE LEZING over „De film als leermiddel", van reserve-majoor S. P. van 't Hof, secretaris van de ministe rieele commissie van advies bij het Depar tement Van Onderwijs, reeds de derde eau serie over film was in dezen cyclus, bewees het aantal bezoekers, dat de belangstelling in de onderwijswereld voor de film z!eer groot is. Allereerst schetste spreker in groote trekken de geschiedenis van de cinemato grafie. Tot ongeveer de 17e eeuw had de mens in het woord gezien en geschreven een middel om in contact te komen met de samenleving 'om hem heen. Het woord en het beeld. Van de grijze oudheid af ia in den mens een streven geweest, om dat, wat in beweging is te conserveeren; om in een statische expressie een suggestie van beweging toe te brengen bij de toeschou wers. Langzamerhand heeft het beeld in het algemeen het woord eenigszins over woekerd; fotografie ontstond, momentop namen leidden tot film en thans heeft deze een zeker suprematie 'over het woord. Naast het element van amusement, dat de*"film in hoofdzaak is gebleven, heeft zij nog heel belangrijke informatorische en in structieve waarden. Bijvoorbeeld de zooge naamde de benaming is niet geheel juist documentaire films: reis- en natuur films, films over het productieproces in de agrarische bedrijven, over natuurverschijn selen, enz. Wanneer deze films de bedoe- SASSENHEIM 50-jarige Echtvereeniging. Het echt paar P. Klomp en E. Klomp-Helmus, wo nende Hoekstraat 1, hoopt op 19 Maart hun gouden huwelijksfeest te herdenken. Zeer zeker zal het hun op dien dag niet aan be langstelling ontbreken. Rectificatie. Men verzoekt ons erop te wijzen, dat kij het ongeluk, den heer Van Leeuwen overkomen (die ernstige brandwonden opliep) het de heer P. Noor- dermeer is geweest,'die de vlammen wist te blusschen. Indien hij niet zoo kordaat had opgetreden, zóu de heer Van L. levend verbrand zijn. OEGSTGEEST Stille Omgang. Oegstgeest krijgt een zelfstandige vereeniging voor den Stillen Omgang; tot oprichting hiervan werd be sloten in een vergadering, welke deze week in St. Willibrord plaats vond. Van deze vereeniging kunnen zoowel vrouwen als mannen lid worden, echter kunnen al leen mannelijke personen aan de jaarlijk- sche Stille Omgang deelnemen. De kosten van het lidmaatschap van deze vereeniging bedraagt 50 cents per jaar. In een vol gende maand te houden ledenvergadering zal een definitief bestuur worden gekozen. Tot zoolang zal het voorloopig bestuur be staan uit de heeren W. de Rooy (voorzit ter), W. den Boer (secretaris) en G. Koel man (penningmeester). De Stille Omgang zal voor Oegstgeest dit jaar plaats vinden in den nacht van 22 op 23 Maart. De kosten van deelneming be dragen 3.waarbij, inbegrepen dé Con tributie voor het lidmaatschap van de ver eeniging en de deelnemerskaarten kunnen worden afgehaald op de Zondagen 9 en 16 Maart na de H.H. Missen van >.30, 9 en 11 uur aan het vereenigingsgebouw. ling hebben,- de toeschouwers les en in zicht in een bepaald onderwerp te geven, dan moeten zij voldoen aan onderwijskun dige eischen. Na de vorige wereldoorlog heeft men ook hier te lande de waarden ontdekt, die de film voor het onderwijs kan hebben. Men riep organisaties in het leven, o.a. de Cen trale Schoolbioscoop, die, buiten schooltijd voor een aantal klassen van verschillende scholen films vertoonde, voorzien van expli catie. Dit had nadeelen; ten eerste, dat de film niet direct de les betrof, en ten tweede, dat naar de film werd toegebracht en niet, zooals alle leer middelen, waartoe de film ook behoort, naar de school. De technische mogelijkhe den zijn thans zoo, dat de onderwijzer de film kan vertoonen in eigen lokaal. Spreker geloofde, dat, gezien de belang stelling van den minister van Onderwijs in deze kwestie, binnen niet al te langen tijd vaste lijnen voor dit gecompliceerde leermiddel zullen worden uitgestippeld. De film als leermiddel is mede een by uitsték geschikt terrein om een prachtige samen werking te krijgen tusschen het byzonder en openbaar onderwijs. In het buitenland vestigde men; veel, -te veel, naar sprekers meening de aandacht op de film voor het onderwijs. In Nederr land daarentegen te weinig, doch ondanks de verandering hierin, hebben zelfs de beste Amerikaansche films op didactisch gebied, nooit een voet aan wal kunnen krijgen in Nederland. Waarmee bewezen is, dat elk volk onderwijs heeft naar aard en karak ter. Wil de film als leermiddel aan onze scholen voldoen, dan moeten wij die maken in eigen land en met eigen krachten. Dan moeten de onderwijzers zich met volkomen kennis van zaken beraden op de paedagogi- sche en organisatorische eischen van de film; het karakter en wezen van de film kennen. Er moeten studies worden gemaakt van: de reacties van het kind op de film; effect van expressies op het kinderlijk ver stand; waarnemingsoefeningen, enz. En daarbij mag niet vergeten worden, dat, wil het een goed, eerlijk en gaaf leermiddel zijn, de film ook nog „film" moet zijn, dat wil zeggen, dat een onderwerp in een be paalde sfeer op volwaardig, filmische en aesthetische wijze is neergelegd. Een film is niet een surrogaat-werkelijkheid. De film moet onder de andere leermiddelen een eigen, geordende plaats- innemen en ge bruikt worden, waar hij van nut is in de andere leermiddelen. Spreker eindigde zijn lezing met een waarschuwing, dat niet alleen het visueele op den voorgrond mag staan, al kan de film, ook de geluidsfilm, nooit het woord als leermiddel vervangen, daar de film slechts een hulpmiddel blijft. Het onderwijs echter moet gericht zijn op een visueele en auditieve samenwer king, doch zoo, dat de cultiveering van het woord, de adeldom van de taal, nummer één blijft. DE POLITIEK VAN DE KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Er zal een groote vergadering van de R.K. Kamer-Centrale Leiden worden ge houden op Zaterdag 15 Maart 1947 des na middags te drie uur, in den foyer van de Stadsgehoorzaal, Breestraat te Leiden. De heer W. J. Andriessen te Utrecht, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en Voorzitter van de Katholieke Volkspartij, zal spreken over: De Politiek van de K. V. P. Voor het stellen van vragen zal in ruime mate gelegenheid worden gegeven. Op deze vergadering worden verwacht, niet alleen de afgevaardigden, maar ook alle bestuursleden van de plaatselijke af- deelingen. KAMER-CENTRALE K.V.P. De Kamer-Centrale van de Kath. Volks partij houdt een algemeene vergadering op Zaterdag 22 Maart 1947 des namiddags te 3 uur in „Concordia", Westhaven te Gouda. De agenda vermeldt: red£ van den heer Siebesma te Amsterdam, oud be stuurslid van de I.K.V.P. en bestuurslid van de Katholieke Volkspartij, over „Ling- gadjati". Behandeling van de agenda van de Par tyraadvergadering. O.m. zal worden be handeld het ontwerp Algemeen Reglement der Partij en het ontwerp van twee Bij zondere Reglementen t.w. het Reglement op de Afdeelingen en het Reglement op de Jongerenorganisatie in de K.V.P. Voorstel van de afdeeling Hazerswoude voor den Partijraad: „De klasse-indeeling van de Gemeenten té laten vervallen of althans de verschillen aanzienlijk kleiner te maken, mede in verband met het voor ontwerp Drees voor de oudersdom-spen- sionneering". WEER OP SCHOOL VERWACHT. De leerlingen van de St. Barbara-Ulo- school, Levendaal, Leiden, worden op school verwacht; niet in de eigen school, maar in de verwarmde Ulo-school Noord einde 3, Leiden. Klas 7b en 8 Maandag van half 2 tot half 5. Klas 7a Dinsdag van half 2 tot half 5. Huiswerk meebrengen! Stille Omgang. In het verslag van den Stilen Omgang is verkeerdelijk mede gedeeld, dat Wassenaar en Noordwijker- hout zich hadden afgescheiden. Dit is juist wat betreft Noordwijkerhout; onjuist voor Wassenaar. Wassenaar heeft zich een nieuw bestuur gekozen, doch is aan Leiden trouw gebleven. In de opgave van leden in het verslag van gisteren is een onduidelijkheid ge slopen: Zoeterwoude telt 111, Hoogmade 83 leden. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen rechtsge leerdheid: de dames J. Hoogenboom te Rotterdam. J. van Mullum te Rotterdam, C. M. C. Th. Huysmans te Scheveningen, A. G. Klerk te Schagen/ G. H. L, Haber- mann te 's-Gravenhage, E. van Muiswin kel te Alphen ad. Rijn, E. G. Schuring te Rotterdam, Ph. A. Kegel te 's-Graven hage; <ie heeren: P. van Werkum te Hein- kenszand, H. van Bexiimel te 's-Graven hage, W. C. B. Vis te Blaricum, H. A. F. Velie te 's-Gravenhagë, A. Cronheim té Amsterdam, C. A. Ing'en Housz te Bever wijk. HAAGSCH TRIBUNAAL. Het Haagsche Tribunaal heeft de geheele nalatenschap van wijlen Max Blokzijl, zijn de een bedrag van 30.000 tot 33.000 gulden, verbeurd verklaard. Van het vermogen van den voormaligen kantonrechter te 's-Gravenhage mr. H. H. Reyers werd 39.000 verbeurd verklaard. De tenlastelegging luidde: het blijk gev ven van instemming met 't nationaal socia lisme o.m. door het publiceeren van een artikel met pro-Duitsche strekking in het „Vaderland" van 8 Juli 1940. Het tribunaal nam voorts in aanmerking, dat mr. R. zich door Rauter heeft laten polsen over het burgemeesterschap eener groote stad, en verder, dat beschuldigde in een der eerste nummers van de „Deutsche Zeitung" een advertentie voor verkoop of verhuur van eenig onroerend goed had geplaatst. Tegen den vroegeren journalist J. Lear- buch, secretaris van het voormalige Neder landsch Verbond van Journalisten in den bezettingstijd, werd bij interlocutoir von nis nadere instructie gelast. HAAGSCHE POLITIERECHTER. J. G. v. B. te Alphen aan den Rijn had schapenvleesch voorhanden, hetgeen van een clandestiene slachterij afkomstig* was. Deswege vorderde de officier bij den Haag- schen politierechter zes weken gevangenis straf, met verbeurd verklaring van hetgeen in beslag was genomen. Na het pleidooi van mr. Taat, veroordeelde de rechter tot vier weken gevangenisstraf met de verbeurd verklaring. H. R. te Leidschendam had plm. 15 kg. varkensvleesch voorhanden, hetgeen van een clandestiene slachting afkomstig was. De officier vorderde vier weken gevange nisstraf; de politierechter veroordeelde tot zes weken. C. S. L. te Zoetermeer had een verkeer den handel gedreven, hij had belangrijke hoeveelheden eieren verhandeld buiten de distributie om, hetgeen mogelijk was. door dat de eieren met een melkauto van elders waren gehaald. De officier vorderde zes maanden gevangenisstraf. Na het pleidooi van den verdediger, werd het vonnis drie maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring. LEIDEN, 7 Maart. Vee. Aanvoer 4 fok- stieren^8 kalf- en melkkoeien, 8 vare koeien e. a., 175 vette koeien, 33 pinken, 170 nuchtere k.rlveren, 123 vette schapen, 1 «lam, 38 mestvarkens, 141 biggen, 5 paar den 58 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en' melkkoeien 400—700, varekoeien e.a. 250500, pinker 200300, mestvarkens 4070, biggen 2436. Handel: kalf- en melkkoeien lamely k; overigens matig. DELFT, 6 Maart. Vee. Aanvoer; paarden 7, runderen 165, graskalveren 7, magere varkens 6, nuchtere kalveren 241, biggen 130, schapen of Jammeren 28, geiten of bok ken 18. Prijzen: kalf koeien 500550; vare- koeien 350450. magere varkens 40— 60, biggen 2540, geiten of bokken 35 80, handel kalm. KATWIJK a. RIJN, 5 Maart. Groen ten. Waspeen I 38.50—72.10, idem H f 40.80—46.80, spruiten 88.00—92.60. Al les per 100 kg. Bloemen, aardbeien en groenten in 1946 Dinsdagmiddag sprak de voorz. de heer Th. W. Schrama het openingswoord uit voor de 28ste jaarvergadering van de Coöp. Bloemen-, Groenten- en Fruitveiling „Een dracht maakt macht", waarop behalve ve- le leden ook aaitwezig waren de Rijkstuin- bouwconsulent ir. G. W. van der Helm uit Amstelveen, de heer Bakker, voorzitter van den Proeftuin, alsmede de heer B. Ma- chielse, hoofd van de tuinbouwschool te Roelofarendsveen. Een zeer uitgebreid jaaroverzicht werdi uitgebracht door den directeur der veiling, den heer N. Turk. Hierin werd gewezen op het verschil in de financieele toestand van nu met 10 jaar geleden, waarbij in aanmerking moet ge nomen worden, dat de bedrijven zeer ach teruitgegaan zijn wat betreft de materieele verzorging. Een uitvoerig overzicht werdi gegeven van de resultaten van h§t bloemenvellen, dat in Februari een aanvang had geno men. Daarbij werd gewezen op de uitste kende kwaliteit van de aangevoerde bloe men, de belangstelling van kooperszijde en de over het algemeen gunstige finanicee- le uitkomsten. De bloemenveiling gaf een omzetcijfer van J 704.753.01. De uitkomsten van de aardbeienteelt waren bevredigend dank zij de export op Engeland. Ondanks de vele nachtvorsten, die veel schade brachten in de buitenpol ders werden aanzienlijke hoeveelheden peulen en doperwten aangevoerd. De aan voer van kassnijboonen was weer iets toe genomen. De teelt van snijboonen en augur ken was goed. De tweede aardbeienoogst in het najaar mislukte voor een groot ge deelte wegens het slechte weer. De teelt van tomaten verdwijnt steeds meer. De hoofdoorzaak hiervan is gelegen in de brandstoffenpositie, waardoor de na- jaarsstooktomaten geheel zijn verdwenen. De opbrengst aan groenten en fruit was ƒ2.139.228.10, de totale omzet bedroeg ƒ2.843.981.11. Wat betreft de reclame Werd opgemerkt, dat het onbevredigend is, dat het Centraal Bureau deze reclame steeds eenzijdig voert, n.l. uitsluitend met Westlandsche producten. Tengevolge van gevoerde besprekingen mag aange nomen worden, dat bij vólgende gelegen heden in het bijzonder de Veensche aard beien niet-vergeten zullen worden. De periodiek aftredende bestuursleden Th. W. Schrama, Joh. J. v. d. Meer en A. K. Verdel werden herkozen, alsmede de heer H. J. de Jong, lid van den Raad van Toezicht. De heer C. Huigsloot gaf een jaarverslag van den Raad van Toezicht. Het veilingspercentage bleef onveranderd gehandhaafd. De heer Bakker, voorzitter van den Proeftuin te Amsterdam hield een opwek kende toespraak over het nut en de werk zaamheden van den proeftuin, ten einde meer sympathie voor deze instelling bij de tuinders te wekken. TEXTIELFABRIEK zoekt voor spöedige 'indiensttreding (M. 0F VR.) eettijd 1823 jaar. Mulo-opleiding en practische ervaring gewenscht. Sollicitaties onder no. 4588 bur. v. d. blad Instrumentmakerij A. J. NEGER Oude Singel 14 Ingang Nieuwe Beestenmarkt 3B Ingericht voor reparaties aan Instrumenten, Techn. apparaten, Fotocamera's enz. 'Fabricage van onderdelen en kleine series naar tekening en model Oediplomeerd Instrumentmaker v. h. Kam. Onnes Laboratorium Gevr. tegen eind Maart 'n MEISJE voor dag of dag en nacht, Werkster aanwezig. Mevr. Benschop Nieuwe Zeeweg 71, Noordwijk B. 4596 Adverteert in dit blad AANGEBODEN: I Heerenrijwiel met banden in goeden staat. Brieven onder no. 4597 bur. v. d. blad. Iets te verkoopen? Dan 'n Telefoontje plaatsen lllllllllllllllllHIllllllllllllllllllllillllllll RECTIFICATIE De film ZES JAREN draait ni«t In Trianon zooals is gepubliceerd* KJ L jf doch in het Voorprogramma van l\lüi#\ In TRIANON is op Zaterdagmiddag nrnrAAA te 4 u. 15 een extra voorstelling van KCDtvUn gevraagd voor Kraaminrichting „De Kanjel" Br. aan Moeder-Overste, Godshuis „Calvariën- berg", Maastricht. 4594 DIRECT GEVRAAGD! Scheepswerf Gebr. Akerboom bij de Haagsche Schouw, OEGSTGEEST TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN EN NIET 14 JAAR. N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN In verband met de weersgesteldheid behooren wagens vaste brandstol (kolen, cokes, briketten enx.) op Zondag 9 Maart a.s. tusschen 7-18 uur door geadresseerden te worden gelost. Deze dag zal medetellen voor de berekening van den vrijen lostermijn en van het staan geld. Inlichtingen aan da stations. De Directie. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. UITREIKING BONKAARTEN 705 EN TEXTIELKAARTEN VA 705. In de week van 10 tot en met 15 Maart 1947, vindt' voor niet-zelf verzorgers een uitreiking plaats van bonkaarten K 705, alsmede van#textielkaarten VA 705. Uitgereikt wordt aan: Fersonen, geboren in 1926 of eerder, een KA-bon kaart. Personen, geboren in 1927 t/m 1932, een KB-bon- kaart. Personen, geboren in 1933 t/m 1942, een KC-bon- kaart. Personen, geboren in 1943 t/m 1945, een KD-bon- kaart. Personen, geboren in 1946 en 1947, een KE-bonkaart De textielkaart is voor alle leeftijdsgroepen de zelfde. Uitreiking geschiedt tegen inname-van den in wisselingsbon, welke links boven aan de kaarten 703 voorkomt. Deze bonnen dienen door den distribu tie-ambtenaar van de bon kaart 703 te v/orden ver wijderd. Medegenomen die ren derhalve le worden: de tweede distributiestam kaart en de nog niet aan gewezen periodestrooken van de bonkaarten 703. Losse inwisselingsbonnen worden niet geaccepteerd. De uitreiking vindt p'aats aan de loketten 1 t/m 6 van het Distributiekantoor (ingang Langebrug) van 8.30 tot 11.45 uur en van 14.tot 16.uur 's Za- terda.es van 8.30 uur tot 10.30 uur naar alphabeti- sche volgorde en wel: Maandag, 10 Maart, letter K vanaf Kier t/m Ko. Dinsdag. 11 Maart, letter K vanaf Kr. t/m einde K. Woensdag, 12 Maart, letter L t/m Le. Donderdag, 13 Maart, Iet ter L vanaf Li t/m einde L en M t/m Ma. Vrijdag. 14 Maart, letter M. vanaf Me t/m Mo. Zaterdag, 15 Maart, letter M vanaf Mu t/m einde M. Tegelijkertijd vindt af gifte plaats van aanvraag formulieren MD 32315 voor een brandstoffen kaart T 707. Deze formurieren dienen op een nog nader te bepalen tijdstip wederom te worden ingeleverd. Voor de overige letters, alsmede voor de agent schappen en zelfverzoreers, voegen nog nadere pub'i- caties. 4595 TELEFOONTJES PERSONEEL tg Gevraagd met 1 Mei een R. K. Boerendienstbode bij P. Kempen, Zuideinde 34 Aarlanderveen. 4518 tg Gevraagd zoo spoedig mogerijk een tuinders- knecht of leerling, R. K., niet beneden 16 jaar, voor d. of d. en n. bij J M. Bij- Geerdijjj 436 Lan- geraar. 4600 ti. K. 'Huishoudster ge vraagd in een gezin met kleine kinderen, waar moe der ontbreekt. Br. aan F. Lenting. 71, Nieuwveen. AANGEBODEN Aangeboden 70 kg. brui ne boonen. Te bevr. Char- bonlaan 30, Sassenheim. tg Te koop aangeboden een 2-deelig Hee-rencostuum, grijs streepje (met punten) m. 52 agent L. Crt. War mond onder no. 4591. tg Uw Radio defect? N. L. repareert direct alle mer ken Radiotoestellen, stof zuigers strijkijzers enz. Tel. 26297. P. J. Nieuwen- huizen, Heerenstr. 19. 310 tg Te koop 2 pers. nieuw veeren bed met hoofdpeluw 55.dienstbodekastje 20.een paar leeren hesrenkaoiaarzen 10. Te zien Doelensteeg 3. 308 TE HUUR tg Zit-Slaapkamer, ocgem. voor dame alleen, b. b. h. •h. Brieven onder no. 309 bur. v. d. blad. GEVRAAGD Naaimachine. Te koop gevraagd, oud of defect geen bezwaar. Br. onder no. 264 bur. v. d blad. tg Te koop gevraagd Weck glazen met ringen. Agent L. Crt., Warmond, 4592 DIVERSEN tg Verloren door oorlog slachtoffer, étui met tex tielpunten en geld, gaande van Cafétaria naar tram voor Haarlem of in tram. Eerlijke vind'er wordt be loond. Gaarne bericht Hoekstrfeat 9, Sassenheim. TELEFONISCH opgegeven advertenties worden uitsluitend ge plaatst voor risico van den opdrachtgever t Heden overleed zacht en kalm, na een ge duldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden de Heer JOHANNES ONDERWATER in den ouderdom van 85 jaar. Uit aller naam. De fam. Onderwater Huize St. Bernardus Sassenhéim. 4£ Begrafenis heeft plaats Zaterdag 8 Maart, half 10, Engelbewaarder pa rochie Lisse, Beekbrug. Eenige en algem. kennisgeving. tNog treurende over het verlies van onze Echtgenoote en Moeder kregen wij heden het ontstellende bericht dat onze Zoon en Broeder WILHELMUS OPDAM na dapperen strijd, als overblijvende van het fort Karoengen, is ge fusilleerd in Jan 1942. H. Opdam en kinderen Hoogmade B 84. 4590 Dinsdag 9 uur gezongen Uitvaartmis O. L. Vr. Geboorte, Hoogmade. Uw gebed gaarne voor hem verzocht. t Heden overleed, nog onverwacht, voorzien van het H. Oliesel, onze geliefde Zuster en Tante JOHANNA SMITS weduwe van PETRUS KOOT geb. 22 September 1872 te Stomp wijk en over leden 6 Maart 1947 te Oegstgeest. 4610 Namens de familie, J. W. v. d. Post Exs. Test. Oegstgeest. 6 Maart 1947 Oude Rijnzichtweg 49. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden in de St. Willibrorduskerk te Oegstgeest, op Maandag 10 Maart a.s., te half tien, waarna de begra fenis op het R. K. Kerk hof aldaar, Rozenkransbidden Vrij dag- en Zaterdagavond te kwart over acht aan het sterfhuis. Eenige en algemeene kennisgeving. Leiden, Haarlemmerstraat 173 1e Klas fa brikaat met zware dub bele zolen.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4