Het vraagstuk „politieke delinquent'' ZDick Ataia&ty Meer lakens en slopen Prins Bernhard dankt Maastricht en de mijnwerkers v Atoomangst V.ZJ Moskou poest zich op VRIJDAG 7 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 DE MINISTER VAN JUSTITIE SPREEKT OVER De Eerste Kamer heeft gisteren de be- f handeling van de begrooting van het depar tement van justitie voor 1947 voorgezet. De heer Van Asch van Wijck (A.B.) acht de grootste waakzaamheid geboden ten aan zien van de politieke delinquenten, waar voor hij mede verwijst naar l.et buiten land. Zij zullen veelal terug verlangen naar de vleeschpotten van Mussert en de Duit- schers. Zij zullen na hun terugkeer in de maatschappij in het oog gehouden moeten worden. Aan de veelvuldige ontsnappingen dient de minister wel zijn aandacht te schenken. Spr. vraagt mededeelingen van het aantal uitgesproken doodvonnissen. Ve len er van zijn nog niet uitgevoerd. Het komt hem onmenschelijk voor de spanning ten deze voor de veroordeelden zoo lang te laten duren. Natuurlijk moet gratie verleend worden als er zeer bijzondere aanleiding voor is. Maar het moet geen gewoonte worden, om zoo maar van de executie af te komey. Op die wijze zou de minister uitmaken, welke de straf moet zijn. -Naar sprekers inzicht worden de politieke delinquenten door de rechters niet inhumaan behandeld. Als zij ter dood veroordeeld worden, zullen zij dat zeker verdiend hebben. De heer Van Asch van Wijck sluit zich aan bij hen, die in dezei Kamer het optre den van mr. Zaayer misplaatst hebben ge noemd, maar het geeft toch te denken, dat iemand van zijn positie de alarmklok luidt. Het vraagstuk der echtscheidingen be sprekend betoogt spr., dat gezocht moet worden naar middelen, om een einde te maken aan het onwaardig spel met art 263 van het Burgerlijk Wetboek. De heer Donkersloot (P.v. d. A.) merkt op, dat de opvolgende regeeringen sinds de bevrijding geworsteld hebben met de pro blemen der bijzondere rechtspleging. De moeilijkheden zijn uiteraard groot geweest. Alle consequenties van het te Londen ge kozen systeem heeft men niet overzien. Spr. betoogt vervolgens, dat geen vol doende consequentie en gelijkheid in de strafmaat door de tribunalen bereikt is. Daardoor is een zekere rechtsongelijkheid ontstaan. Hij verklaart perplex geweest te zijn. dat mr. Zaayer eischen vermindert uit een oogpünt van prestige en tactiek. De heropvoeding besprekend, wijst spr. op het gevaar van pauperiseering. Hij vraagt, of de minister het niet onjuist acht, dat pensioenrecthen van politieke delin quenten vervallen worden verklaard, voor zoover die rechten voor den oorlog zijn verworven. Het heropnemen van politieke delinquen ten in de maatschappij dient de bijzondere aandacht te hebben. Worden ze niet opge nomen, dan kweeken we weer fascisme, meent spr. Vooral klemt dit voor de jeug dige delinquenten. Te betreuren is, dat er niet meer jeugdkampen zijn ingericht. De voormalige illegaliteit is in breede lagen ontevreden over de wijze waarop de zuivering is geschied. Het belang van de zuivering kan men niet zwaar genoeg tel len; door het falen van de zuivering wordt het gevoel aangewakkerd, dat het er niet zoo op aankwam. Spr. acht het billijk, dat er een-algemeene regeling komt ten aanzien van polissen van levensverzekering van Joden, welke tij dens de bezetting zijn ingeleverd en afge kocht. RADIO VOOR ZATERDAG. HILVERSUM I (301 M.): 9.45 Nieuws. 9.50 Morgenwijding. 10.00 Gram.muziek. 10.45 Vocale en instrumentale gedeelten uit opera's van Ruggiero Leoncavallo. 11.00 Radioziekenbezoek. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en pia no. 12.30 Lunchconcert door het ensemble ..Fantasia". 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Pro gramma voor de Nederlandsche Strijd krachten. 14.00 Engelsche platen. 15.15 Gram.muziek. 17.00 „De Wigwam". 18.00 Pianoduo. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Muzikale tombola. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Wie weet hoe deze plaat heet? 20.30 Lichtbaken door Hen ri de Greeve. 21.00 „De klok heit negen". 22.00 Amerikaansche noviteiten. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. HILVERSUM II (415 M.): 9.45 Nieuws. 10.00 Morgenwijding. 10.35 Fluit en piano. 12.00 Gram.muziek. 12.35 Orgelspel door Jo- han Jong. 13.00 Nieuws. 13.15 „Attentia" met Eddy Walis. 13.45 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole-orkest. 14.15 Sportpraatje. 14.30 Radio Philharmonisch orkest. 15.45 Kwartet Jan Corduwener. 18.00 Nieuws. 18.15 Omroeporkest. 20.00 Nieuws. 20.15 En nuoké! 21.45 Orgelspel door Johan Jong. 22.00 Dansorkest „The Ramblers". 22.30 Hoorspel „Doodenhuis". De heer Schneiders (K.V.P. juicht de massale buitenvervolgingstelling namens zijn fractie toe. De geïnterneerden, die on der de 21 categorieën vallen, dienen z.i. on middellijk in vrijheid te worcfen gesteld. De minister moet het systeem, gevolgd bij de buitenvervolgingstelling, voortzetten. Na er op gewezen te hebben, dat de kos-r ten der bijzondere rechtpleging 57 millioen bedragen, merkt hij op. dat de gratiever- leening tot enkele gevallen bemerkt moet blijven; hij pleit voor een algemeene am nestie in bepaalde gevallen. Na de pauze komt de heer Koejemans (C.P.N.) aan het uoord. Hij betoogt, dat het hier niet gaat om berechting van misdaden. Het gaat om de zuiverheid en veiligheid van het land. Daarna komt de minister van justitie de heer van Maarseveen aan het woord. Over het gratiebeleid bestaan veel mis verstanden. De „Tijd" heeft geschreven over het „ten hemelschreiende schandaal" van 80 doodvonnissen, die op afaoening wachten. Dat aantal is te reduceeren tot 10, waarvan de vorige week 3 den minister bereikt hebben. Spr. betoogt verder, dat het ministerie overbelast is en men neemt er den achturigen werkdag niet in aanmer king. Spr. erkent, dat twee gevallen van gratieverzoek te lang hebben geduurd. Voor de genoemde tien gevallen draagt de minis ter de verantwoording. Te dien aanzien acht hij zich in geweten verantwoord. Spr. verklaart, dat. wanneer in een geval van gratieering de doodstraf vervangen wordt door een gevangenisstraf, minder dan le venslang, dit veelal het gevolg is van ad viezen, van aanwijzingen van de rechter lijke macht. Overigens merkt hij op, dat het Nederlandsche volk bij de bevrijding een groote zelfbeheersching heeft getoond; Nederland is een beschaafde natie. Ten aanzien van de politieke delinquen ten betoogt hij, dat niets zoozeer het ken merk der democratie is als de menschelijk- heid. Tusschen deze beide polen: gerechtig heid en vergevingsgezindheid zal het Ne derlandsche volk zich moeten bewegen en later zal men er blij om zijn, dat te hebben gedaan. Men moet geen 500.000 menschen van het Nederlandsche volk vervreemden, i Als men in het juristenblad zegt, dat er veel executies moeten plaats hebben, om dat het beloofd is. dan kan de minister daar voor geen respect hebben. Als iemand ter dood veroordeeld is. dan zal dat ten volle verdiend zijn. Als er gra tie verleend wordt, is dat niet omdat de dood niet verdiend is, maar om andere re denen. De zedelijke waarde van het vonnis wordt door gratieverleening niet aangetast. Vervolgens geeft spr. een uiteenzetting van de regelen van het kabinet-Schermer- horn, om niet in alle gevallen de doodstraf ten uitvoer te leggen. Daarin wordt o.a. op gemerkt, dat het in 's lands belang wen- schelijk is, dat een zoo groot mogelijk 'deel der bevolking staat achter de terechtstellin gen; anders dreigt de zedelijke uitwerking ervan in gevaar te komen. De kwestie van strafongelijkheid waar over gesproken is. komt niet alleen bij de tribunalen voor. Die kent men, volgens den minister, ook bij het gewone recht. Spr. erkent, dat de tribunalen op uitste kende wijze hun werk doen. Wanneer hij heeft gezegd, dat de bijzondere rechtsple ging op 1 Januari 1948 zal beëindigd zijn. dan is dat, omdat hij vindt, dat er dit jaar een eind aan moet komen. De restantjes gaan naar de gewone rechterlijke macht. De kwestie der jeugdige delinquenten zal op 1 Juli a.s. opgelost zijn. Wat de ontvluchtingen betreft, merkt de minister op, dat d! geïnterneerden veelal zijn opgesloten in geïnproviseerde kampen. Aan het vraagstuk der ontvluchting wordt alles gedaan, wat redelijkerwijs mogelijk is. Verlies van pensioenrechten acht spr. als straf voor landveraad juist. (Inderdaad: voor landverraad. Maar er zijn gevallen van menschen, die ongeveer één jaar zijn geïnterneerd en toen vrijgelaten met ver lies van pensioen. Worden landverraders voor één jaar geïnterneerd? Red. L.Crt.). Als het nieuwe wetsontwerp tot Wijzi ging der bijzondere rechtspleging wet wordt, zal bij doodstraf steeds recht op cas satie bestaan. Dat politieke delinquenten 20 procent van hun loon in de kampen mogen zenden aan hun gezinnen, is gedaan om een stimu lans te hebben hen te doen werken. Na korte repliek wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De fractie der C.P.N. krijgt aanteekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegen gestemd. MILITAIREN KRIJGEN TOESLAG. Naar de legervoorlichtingsdienst mede deelt is met ingang van 1 Januari de tijde lijke duurte- en gezinstoelageregeling voor burgerlijke landsdienaren ook op militairen van het K.N.I.L. en gemilitairiseerde amb tenaren toepasselijk verklaard. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 66) Atherton en Blake verlieten Stubbs' gastvrije zitkamer, terwijl ze diep nadach ten over deze dingen en allebei waren ze er zich van bewust, dat er heel wat kon zitten in hetgeen het drukke kruidenier tje had verteld. En toen ze bij Athertons auto aan de herberg kwamen, kwa-n de kustwachter, die getuigenis had moeten af leggen, hen tegemoet en hij gaf com missaris een blik, die iets scheen te bedui-# c.en. „U heeft toch die wenken van Stubbs ge hoord, mijnheer?" zei hij rustig. „Wij we ten daar meer van dan hij denkt en u zult ztcr binnenkort wel hooien, wat wij \Ve- *cn." STORM EN DOOD. Athertori wenkte Blake, hem te vo'góh en hij le'dde den kustwachter naar een rustig plekje bij de stallen van de herberg. !,U kun+ in het bijzijn van de .en h°er r'juit spreken", zei hij, terwijl hij raar Blake wees. „Pegrijp ik u goed, dat u over weegt, zooiets als een inval te gaan aoen?" Inderdaad, mynheer en wij zouden graag assis-crtie hebben van enkeie uwer mannen" rjitwoordde de kustwac iter. „Hr ken er nau urlyk niets over zeggen ij ie zitting, mijnheer, maar het is een felc dat w Marsh v,yke al een tijdje in het oog hou den. We behhtn een idee dat daar zekere goederen van ce Fransche kust woi Ion bin nengebracht klein goed als taba leswaren en fantasiegoed, maar we konden er tot nog toe niet in slagen, defintief vat op iets te krijgen en we weten niet wanneer er l ts den inham m wordt gebracht ot vandaar raar ohiltanpton wordt vervonrr. Maar we verdenken een zeker schip en een ze- keien man. Het is een schip iat va u t van Le Havre op Shilhampton en de kap teir. is een EngeHehman en de volgende mil. cat het schip aan is, zijn we van plan bij een zeker hms ir. den inham een invzi le doen. Atherton keek rond en zag, dat ze alle drie buiten oorbereik van ce lui, die om de stallen rondhingen, waren. „Dat is natuurlyk de hut van de Clents", zei hij zachtjes. „Inderdaad, mijnheer. We verdenken er die menschen van, de goederen in ontvangst te 'nemen", antwoordde de kustwachter. „Wie hebben redenen, waar ik niet dieper op in behoef te gaan. Dat huis en de gewel ven in de rots, waar dat huis op is ge bouwd, dat is de plaats. We zullen het De Duitsche kardinaal von Preysing, die in Amerika vertoeft, om het Amerikaan sche volk te danken voor zijn vriendelijk heid en zijn giften aan het Duitsche volk sinds V-E-dag, bracht een bezoek aan het natioftaal hoofdkwartier van de War Re lief Services. De driejarige Elizabeth Disco kust den ring van den Duitschen kardinaal. Recht: Kardinaal Spellmann. Op 23 October 1946 kondigde minister Huysmans de blokkeering van lakens, slo pen en dekens bij de fabrikanten aan ten behoeve van de voorziening der noodgebie- den, die dringend voorrang noodig had. De voorraden der winkeliers werden onaange tast gelaten. Thans kan deze blokkeering ten deele weer worden opgeheven. Eén- persoonsdekens, één-persoonslakens en slo pen en dekens, lakens en slopen voor kin derbedden kunnen door de industrie weer het geheele land door geleverd worden Over oygeveer anderhalve maand zal de blokkeering geheel geëindigd kunnen wor den. NEDERLANDSCHE HOOGLEERAREN NAAR DE VER. STATEN. Aan de Amsterdamsche bacteriologe prof. cir. A. Ch. Ruys werd een buitengewoon verlof van twee maanden verleend tenein de haar in de gelegenheid te stel'en een reis naar- en dcor een deel van de Ver. Staten te maken en daar de nieuwe be- strijdings-methoden van infectieziekten te bestudeeren. Op uitnoodiging van de Roc kefeller Fundatino zullen de volgende hoog leeraren van de Amsterdamsche medische faculteit een bezoek brengen aan de Ver- eenigde Staten; dr. S. van Creveld, dr. P. Formijne, M. A. van Bouwdijk Bastiaanse, ór. J. C. G, Bout en dr. ,M. W. Woerdeman. De tijdstippen van vertrek staan nog nic-t vast. Wat lezers ons schrijven Redactie Leidsche Courant, In verband met de klacht over de auto bus-misère te Noordwijkerhout zag onder- geteekende dit nog gaarne aangevuld met het vo'gende; Zelfs bij normaal v/egverkeer moet de eerste bus uit Noordwijkerhout vertrekken om 6 uur ten gerieve van de reizigers, die met den trein van 7 uur uit Leiden naar .Utrecht willen reizen, doch de eerste bus is meest een half uur en meer tc laat, zoo- dat de reizigers genoodzaakt zijn, zich met een taxi naar Leiden te begeven. Het is cok gebeurd, dat de bus een andere route nam, nl. den Rijksweg en niet over War mond om daardoor op tijd in Leiden te komen, wat natuurlijk weer groot onge rief medebrengt voor de aldaar wachtende reizigers Zijn wy alleen maar goed om de dure reizigerstarieven te betalen. Als de N. Z. H. V. M. meent, dat die diensten ge- -eden moeten worden, die voor hen loo- nend zijn? Is bij de aanvang der diensten niet te lichtvaardig geoordee'd in verband met het ter hunner beschikking zijnde materiaal, daar men nu bussen ziet rijden van ver schillende ondernemers? Gezien de klacht van Woensdag en deze klacht, zou dit geen aanleiding zijn om de Rij les verkeer? inspectie er mede op de hoog te te stellen? Bij voorbaat dankend G. WELAGEN, 's Gravendamseheweg 20, Voorhout. DE LEERPLICHT EN HET PLATTELAND Geachte Redactie. Mag ook ondergeteekende enkele regels wijden aan het onderwerp „Leerplicht en het Platteland" en over de ,.iamp" die ont- den eersten avond doen, nadat het schip de haven van Shilhapmton is binnengekomen en dat kan nu eiken dag gebeuren." „Dus je verdenkt do Clents?" vroeg Atherton. „We verdenken ze al langen tijd, mijn heer", zei de man. „Maar we hadden tot voor kort nooit iets definitiefs om op af te kunnen gaan. Kijk nu is het niet erg moeilijk om dingen van c ien inham uit aan land te krijgen. Een licht schip als dat waarovef ik sprak, kan gemakkelijk tot den dam komen en de soort dingen, waarvan we gelooven, dat ze hier worden binnen-y gebracht, kunnen gemakkelijk in een bootje worden overgeladen en den inham binnengevaren worden. In ieder geval, mijnheer, zullen we de poging maar wagen en we zullen u tijdig bericht geven. Hebt u opgemerkt, dat de oude vrouw van de Clents op de zitting was, mynheer?" „Ik heb haar niet gezien, maar ik hoer de, dat ze er was", antwoordde Atherton. ,,Ze kwam hooren. wat er te doen was, mijnheer", zeiie kustwachter. „Ze krijgen overal gauw genoeg lucht van, die Clents. Dat Stubbs misschien gelijk heeft met dien matroos wil ik niet bestrijden het is heel goed mogelijk, dat hy in contact kwam met een paar van die lui en hot zwijgen opge legd kreeg. En die verdwijning van den jongen mijnheer Malvery, mijnheer, dat kan met hetzelfde in verband staan. In ieder geval", voegde hij er aan toe, terwijl Z.K.H. Prins Bernhard heeft aan het ge meentebestuur van Maastricht, nadat diit reeds een dankbetuiging van den particu lier secretaris van H.K.H. Prinses Juliana had ontvangen, nog een persoonlijke dank betuiging aan B. en W- gericht, waarin Z. K.H. o.a. schryft: „Ik stel het op hoogen prijs niet alleen u en in u de stad Maas tricht y- doch ook onze mijnwerkers, die op zoo schitterende wijze met inzet van al hun krachten en met zware persoonlijke offers voor on§ vaderland op de bres staan, mijn diép gevoelden dank te betuigen. Weest er vay verzekerd, dat onder de tal- looze gelukwenschen, die mijn vrouw en ik bij de geboorte van onze dochter Ma rijke mochten ontvangen, de felicitaties van de stad Maastricht en de Limburgsche mijnwerkers voor ons onvergetelijk zullen blijven." NEDERLANDSCHE BODEM DESKUNDIGEN NAAR ALGIERS. Op uitnoodiging van de Fransche regee ring zal een. commissie van bodemdeskun digen begin April naar Algiers vertrekken, om daar vraagstukken op het. gebied van irrigatie en drainage te bestudeeren en, zoo mogelijk, op te lossen. Deze deskundigen staan in dienst van den Grondmij (Grond verbetering en Ontginning-mij.) te Zwol le. De commissie staat onder leiding van ir. J. M. J. Hanraets. Vernomen wordt, dat ook in Marokko plannen bsstaan een aantal Nederlandsche» bodemdeskundigen en geologen voor on derzoekingen uit te noodigen. Ir- .Hanraets deelde mede, dat hij als landbouwkundig ingenieur tezamen met ir. Telegen voor waterbouwkunde en ir. Reilich voor landbouw-scheikundige vraag stukken op 9 April voor drie weken naar Algiers vertrekt. Tijdens deze oriënteeren- den reis zal een gebied van pl.m. hon- aerdui&end hectare bij Bas-Cheliff onder zocht worden, waardoor de agrarische op brengst in ernstige mate wordt belem merd. Gezien de groote Nederlandsche erva ring op het gebied van ontziltingsproble- men noodigde de Fransche service hydrau- lique deze Nederlandsche deskundigen uit. GESCHENKZENDINGEN SIGARETTEN EN TABAK VOOR NEDERLAND. Overeenkomstig een van het dep. van Fi nanciën te 's-Gravenhage ontvangen aan wijzing, hebben de postambtenaren te Washington opracht gekregen m.i.v. 1 Maart geschenkpakketten voor Nederland met meer dan 200 sigaretten of een half pond gekerfde tabak niet voor verzeiling aan te nemen. staan zou door het facultatief stellen van het 8ste leerjaar. - Als het Platteland ook mag meetellen zou het m.i. goed zijn, als sprekers als die van den Leidschen Cultureeien avond zich daar eens op de hoogte gingen stellen. E^an zouden dezen daar ongetwijfeld te hooren krijgen, dat het verplichtend stellen van het 8ste leerjaar, of het verlengen van den leerplichtwet tot minstens, let wel min stens, 16 jaar als een ramp gezien zou worden. Als lid van de Comm. tot Wering v. Schoolverzuim kan ondergeteekende ver klaren, .dat de schoolverzuimen hier ter plaatse voor minstens 80 pet. voorkomen onder de hoogste klassen, waarvan de ouders stuk voor stuk na oproeping door, en verschijning voor de Commissie, zich, dikwijls in krasse termen, uitspreken te. gen het 8ste leerjaar. Op een Ouderavond van een der scholen in onze gemeente (men heeft het in de pers kunnen lezen) werd naar voren gebracht hoe schrikbarend groot het aantal schoolverzuimen de laat ste jaren is vooral onder de hoogste klas sen. Zulks is mede hierom begrijpelijk, om dat de leerlingen, die zich aangetrokken gevoelen om verder te studeeren, vóór ze deze klassen bereikt hebben, de platte- landsschool reeds lang verlaten hebben. Met alle argumenten, genoemd door den heer Pennings, zal de plattelandsbevolking zich zeker vereenigen; zeer waarschijn lijk zullen velen deze nog wel met anderen kunnen aanvullen. Zoo is het hier, zoo is het ook in de om geving, mogelijk overal. Summa summajum: het platteland is tegen het 8ste leerjaar. Mijnheer de Redacteur, mijn dank. Een lid v. d. comm. tot wering van schoolverzuim. Katwijk a. d. Rijn, 6 Maart 1947. ze naar Athertons auto liepen, „als wt dat onderzoek doen, doen we het heel gicndig en als er bij de Clents iets verborgen zou zijn, brengen we 't aan het daglicht." Atherton bleef zwijgen tot hij en Blake het dorp waren uitgereden. De gebeurtenis sen van den ochtend hadden stof gegeven voor een heele reeks gedachten. „Ik heb 'het gevoel alsof we aan dep vooravond staan van een soort ontdekking, Blake", zei hij. „Ik moet zeggen, dat er in dat verhaal van dat kruideniertje wel wat zit. En ik zal je zeggen wat ik denk. Als er een ontdekking wordt gec'aan zal het er een van grooter en grootscher for maat zijn dan iemand op het oogenblik zou durven veronderstellen." „Hoezoo?" vroeg Blake. ,Ik bedoel, dat er waarschijnlijk meer menschen dan de Clents in betrokken zul len zijn", antwoordde Atherton. „Het is nutteloos, vage aanwijzingen uit te strooien, maar als er hier een smokkel systeem in practijk wordt gebracht is het perfect georganiseerd, en staat er een be langrijke figuur achter. Als deze in'*al wordt uitgevoerd, zal ik zorgen er per soonlijk bij te zijn en jij zou goed doen, ook present te zijn". Een oogenblik gaf Blake geen ant woord. Toen lachte hij, een beetje onbeha gelijk. „Jij zult me wel een sentimenteelen ezel vinden, Atherton", zei hij, „maar ik wilde De wereld is mooi opgeknapt met de atoomenergie. Zeker, de twee bommen, die Japan tot capitulatie hebben gedwongen, hebben goed werk gedaan, voorzoover men van „goed werk" kan spreken, als een paar honderdduizend menschen om zeep worden gebracht. Maar in elk geval heeft de dood van die paar honderdduizend Jappen waarschijn lijk den dood van nog meer geal lieerde strijders voorkomen. Maar na de opluchting over de uitschakeling van Japan is de angst gekomen. Stel je voor, dat men in den volgenden oorlog overal met atoombommen gaat gooien! „De toekomstige oorlog ir uiter aard een atoomoorlog", verklaarde dezer dagen prof. Minnaerts, van de Utrechtsche universiteit. Daar heb je het al! Maar het wordt nog erger: „Zelfs kan de angst voor de* eer ste klap zoo ver gaan. dat men niet eerst afwacht of een conflict op an dere wijze geregeld kan worden, doch al direct met atoombommen gaat werken". De prof heeft gelijk, dat ligt in de lijn der historie. Vroeger verklaarde men eerst netjes den oorlog en zei: maak je klaar, we gaan knokken. Dan ging het leger ergens op een geschikt slag veld je staan, buiten den bebouwden kom der gemeente, en wachtte op den tegenstander. De jongste wereldoorlog heeft bewezen, dat het ook anders kan. Men over viel zijn buurman en zei: ja, 't is oorlog weet u. In den volgenden oorlog hebben we kans, dat de een of ander zóó zenuwachtig wordt, dat hij alvast maar een atoombom gaat g-oien. louter uit angst, dat er morgen misschien een conflict ont staat Prof. Minnaerts stelt voor: ieder land een beetje atoombrandstof te geven, maar zoo weinig, dat er geen bom van gemaakt kan worden, of desnoods „gedenatureerde" atoom brandstof, niet geschikt voor bom men. Dan hebben we allemaal wat om mee te spelen en kunnen geen stukken maken. "Waren we maar een beetje min der geleerd gebleven! Maar afleeren gaat nu ni?t meer. Minister Drees ontvangt ouden van dagen Minister Drees heeft een aantal verte genwoordigers van organisaties van ouden van dagen in gehoor ontvangen. De vertegenwoordigers hebben hem ver zocht inkomsten van inwonende kinderen niet langer in mindering te brengen op de ondersteuning van oudenvan dagen. Voorts kreeg hij het verzoek der onder steuningen niet zoozeer te richten op het drie-klassen stelsel, doch meer op de te betalen huren in de verschillende woon plaatsen. In verband met de nog niet in werking zijnde noodvoorziening vroegen de verte genwoordigers den minister te willen be vorderen den huidigen bijslag met terug werkende kracht tot 28 November 1946 met minstens 25 procent te verhoogen. Minister Drees heeft den vertegenwoor digers overweging van hun verzoeken toe gezegd. Hij deelde mede, dat het wetsont werp noodvoorziening voor ouden van da gen waarschijnlijk binnen veertien dagen door de Tweede Kamer in behandeling ge nomen zal worden. Te Móskou is een grootscb schoonmaak- offensief ingezet ter voorbereiding van den ontvangst der buitenlandsche delegaties voor „de1 op Maandag aanstaande aan te vangen conferentie der „Groote Vier". Of schoon hieromtrent nog geen officieele me- dedeeling is gedaan, neemt men aan, dat voor het houden van de conferentie gebruik gemaakt zal worden van de voormalige „vliegeniers-club", ongeveer zeven kilome ter van het Kremlin verwijderfi, in het Noordwesten van de stad. In de marmeren hall van dit gebouw, dat meermalen ge memoreerd wordt in de Russische literatuur over het leven in de dagen van voor de revolutie, zijn stapels nieuwe meubelen en tapijten opgetast. De gevel ven het gebouw wordt schoon gemaakt. De vier verdiepin gen hooge club staat in de nabijheid van het Dynamo-stadion. De schoonmaak-campagne strekt zich uit tot alle hotels in Moskou. dat ik dit allemaal niet gehoofd had." „Goede hemel. Waarom? riep Atherton uit. „Pas nog heeft die vrouw Gillian, mij het leven gered", antwoordde Blake. „Ik was vast en zeker omgekomen als zij niet in de buurt was geweest Het zou een beetje op verraad lijken, als ik deel nam aan een inval in haar huis. Zelfs veronder stel ik dat ik haar behoorde te waarschu wen, wanneer ik wist dat zij in gevaar ver keerd.!". N „Dat zou een Don Quichotterie zijn", zei Atherton. „Ten sldtte mag niemand zijn persoonlijke genegenheid mengen in den loop van het recht." ,,'t Kan waar zijn!" zei Blake droogjes. „Maar het is een feit, dat dis Gdban Clent gewild had, ze had kunnen wgroeien en mij op dien paal had kunnen lai$n zitten en ik zou het den heelen nacht niet vo ge- nouden hebben. En er zit veel waarhe'd in de oude zegswijze, dat de eene dienst den anderen waard is." „Je weet niet, dat een en ander nareel voor Gillian Clent beteekent", z^i Atherton „Je laat de dingen hun loop nomen, ten slotte heb jij niets uitstaande met datgene, waar de kustwacht en de poiitie achter zitten. Jouw speciale object is: Dick Mal very". (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2