3)e CckLcbeSou/fcant Verkeerde medicijn, verkeerde patient Tuinders niet eens met den minister r De a.'s.herdenking Een Britsch-Nederlandsche alliantie? Parlementszitting te Malang beëindigd Gevaren bij opdooi De lente is nog ver Britsch-lndische steden in vlammen Geïnterneerden uit Indië VRIJDAG 7 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir.. drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 1 0.26 per week. 1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post 14.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11031 Hoofdredacteur: TH. WILMER Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" Advertenties t5 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Eenheid in vrijheid EEN organisatie in een organisatie betee- kent de ontbinding van laatstbedoelde organisatie. De voorzitter van de Kath. Volkspartij heeft volkomen gelijk, als- hij dat consta teert in de mededeeling, die hij gisteren deed over de X.V.P. en de actie-Welter. De heer Weiter en al degenen, die het met hem eens, kunnen, als zij lid zijn van de K.V.P., in deze organisatie hun politieke ac tie voeren. En het schijnt .ons een zwak punt in de stelling, die de heeren Weiter c.s. innemen* dat zij niet zijn ingegaan op een door het bestuur der K.V.P. gedaan voor stel, om de Indische kwestie op een speciale Partijraadsvergadering andermaal aan de orde te stellen. Zooals in de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. (en ongetwijfeld eveneens in de Eerste-Kamerfractie) ieder lid volkomen vrijheid had, te spreken tegen (ook in het openbaar) en te stemmen tegen Linggadja- tie, tegen de Indische regeeringspolitiek, zoo heeft ook ieder lid der K.V.P. deze vrij heid. Maar: hij moet er een gebruik van maken, dat partij-organisatorisch verantwoord is. e Of de actie-Welter c.s. aan dezen eisch voldoet, is toch op z'n zacht gezegd aan re delijken twijfel onderhevig! Linggadjati of de Indische politiek der Regeer ing is geen punt uit het partij-pro gram der K.V.P. of een aan een besluit der K.V.P. aansluitend handelen. Het is slechts een toepassing van het partij-program, en over de juistheid van deze toepassing kan men in de K.V.P. vrij van meening ver schillen! Van een door de Partij genomen besluit is. zooals ieder weet, hier heele- maal geen sprake. De oppositie gaat dus met ha*ar oppositie, als zoodanig volkomen vrij uit. En des te meer betreuren wij het, dat zij die opposi tie buiten het verband der K.V.P. heeft ge bracht. En nu? Dit alles vooropstellend, zijn wij er van overtuigd, dat alles moet worden gedaan, om de oppositioneele strooming in de bed ding der K.V.P. te leiden. Wij veronder stellen, dat de leden van de K.V.P., die deze actie buiten de partij voeren, hun argu menten daarvoor zullen hebben. En wij zijn belangstellend, die te vernemen. Maar a priori staat toch web vast, dat zij niet zullen kunnen ontkennen, dat, als ook aiv- dere groepen, die voor een bepaald politiek verlangen willen gaan ageeren, dit georga niseerd buiten de partij doen, de K.V.P. in stukken zou vliegen. (Wij leggen den na druk op: georganiseerd!) Voor den vriendelijken raad, dien b.v. „Het Vrije "olk" de K.V.P. geeft, n.l. „de heeren buiten de deur te zetten", gevoelen wij niets! Om dien weg te bewandelen, moet er werkelijk zijn, wat we zouden willen noe men: een uiterste noodzaak! En die uiterste noodzaak is er zeker nu niet. Alles moet van beide kanten worden ge daan, om in de K.V.P. te kunnen blijven -leven naar het devies: eenheid in vrijheid! Te Batavia werd door luitenant-generaal Spoor het vaandel met de versierselen der Militaire Willemsorde, dat in 1942 door H. M. de Koningin aan het wapen der Kon. Militaire Luchtvaart van het K.N.I.L. werd geschonken, doch tengevolge van de Ja- pansche bezetting niet kon worden uitge reikt, eerst thans overhandigd aan gene- raal-majoor Klengen, voor oen oorlog com mandant van het wapen der Kon. Militaire Lucht vaart. ENGELANDS POLITIEK IN INDIA ÏN HET BRITSCHE LAGERHUIS is gisteren gesproken over Voor-Indië. De lei der der oppositie, Churchill, betoogde, dat het verkeerd is geweest, de -regeering van Voor-Indië toe te vertrouwen aan den leider der Hindoes, Nehroe, die een goede reden heeft tegen eenig verband tusschen Voor-Indië en het Britsche Gemeenebest gekant te zijn. Churchill zeide, dat de oppositie zich ge heel van de regeeringspolitiek in zake Voor-Indië distancieert en geen verant woordelijkheid wenscht te aanvaarden voor de gevolgen van die politiek, die de komen de jaren in Voor-Jndië rood en zwart zal doen zijn. Churchill betreurde het, dat geen reden is opgegeven voor het onfslag van Lord Wavell, den ex-onderkoning van Voor-In dië. -Hij was van oordeel, dat door dezen maat regel de laatste kans op overeenstemming is verloren, daar de Voor-Indische leiders den hun restenden tijd zullen gebruiken, om hun eischen te formuleeren en zich voor te bereiden op een burgeroorlog. „Als ik de regeeringspolitiek in Voor- UIT DEN GREEP DER VIETNAMEEZEN BEVRIJD. Volgens den Franschen premier Ramadier zijn thans alle Franèche garnizoenen in In- do-China uit de omsingeling bevrijd. Hij achtte het vooral van groot belang, dat de Vietnameesche strijdkrachten in de buurt van Hué (hoofdstad van Annam) thans in tweeën zijn uiteengevallen en geen wa pens van de kust meer kunnen ontvangen. Dreigende staking? In de kringen der tuinders heerscht, al dus de „Tijd", ontevredenheid over het feit, dat minister Mansholl bij de behan deling van de interpellatie-v d. Heuvel in de Tweede Kamer wel gesproken heeft over maximumprijzen, doch zich -niet van zins toonde ook minimumprijzen voor tuin bouwproducten "vast te stellen, hetgeen men in veilingskringen noodzakelijk acht, daar men vreest, dat na het einde van de vorst de groenteprijzen zullen dalen bene den den kostprijs, waardoor de tuinders hun producten buiten de veilingen om zou den gaan verkoopen.' De visie van vele tuinders op het conflict in den groenten- handel is, dat de minister gecapituleerd heeft, daar hij weliswaar het stelsel der maximumprijzen accepteerde op voor waarde, dat de verdeeling naar bèhooren van' onze bevrijding De commissie voor de viering van nationale gedenk- en feestdagen en de commissie nationale herdenking 1940'45 hebben aan de regeering adviezen uitgebracht over de aan staande jaarlijksche herdenking van onze bevrijding. Het is de bedoeling aan alle in richtingen van onderwijs te ver zoeken op Zaterdagochtend 3 Mei een speciaal lesuur te wijden aan de beteekenis van den strijd van ons volk, van den wederopbouw en on ze nationale saamhoorigheid. Op Zaterdagavond zal de officiee- le algemeene herdenking plaats vin den van alle slachtoffers van den strijd in de jaren 1940'45 zoowel van den gevallen Nederlander, mi litair, zeeman en verzetsstrijder als den geallieerden soldaat, die voor en met ons streed. Naar de punten van herdenking, dé militaire kerkhoven en de plaat sen waar de verzetsstrijders den dood vonden of begraven zijn, zal een z.g. stille tocht worden onder nomen. v Op de plaats der plechtigheid zul len bloemen gestrooid worden en twee minuten van volkomen stile worden betracht. Des Zondags heeft de kerkelijker herdenking plaats en Maandag 5 Mei is de nationale feestdag. geregeld zou worden, doch er in feite in deze verdeeling niets is veranderd. Het ligt dan ook voor de hand, dat er onder de tuinders vele stemmen opgaan om tot staking over te gaan. Voor men ech ter tot dit middel zijn toevlucht zal nemen, wordt getracht door overleg tot een vreed zame oplosing van de moeilijkheden te komen. Te dien einde is in een vergadering van 't Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen besloten een audiëntie by minis ter Mansholt aan te vragen. Groentenhandel weer normaal De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft de schorsing van enkele verordeningen van het Bedrijfschap voor Groente en Fruit, alsmede de uit hoof de van die verordeningen gegeven uitvoe ringsvoorschriften thans met ingang van 7 Maart ongedaan gemaakt. Hierdoor wor den de veilplicht, de controle op het ver voer van tuinbouwproducten en de erken ningsregeling voor groot-, tusschen- en kleinhandel in groenten en fruit weer in gevoerd. Met ingang van denzelfden datum zal tevens de handel in groenten en fruit niet meer zijn uitgezonderd van de alge meen geldende regeling, volgens welke voor de vestiging van nieuwe bedrijven een vergunning van de overheid noodig is. De oude toestand wordt dus voor handel en tuinders hersteld. Degenen, die op goede gronden aanneme lijk kunnen maken, dat zij tijdens het z.g. groentenconflict een handel in groenten en fruit zijn begonnen dus in de periode ,van 12 Februari7 Maart dienen het Bedrijfschap voor Groente en Fruit, Laan Copes van Cattenburch 62. 's-Gravenhage, uiterlijk 15 Maart a.s. daarvan schriftelijk in kennis te stellen. VICE-ADMIRAAL PINKE IN NEDERLAND. Gistermiddag om 17.00 uur is de vice-ad- miraal van de Kon. Nederlandsche Marine, Z. Exc. A. J. Pinke, met het K.L.M.-vlieg- tuig DC4. Skymaster NL 310 op Schiphol gearriveerd. Hij was vergezeld van zijn ad judant lt. ter zee J. Bakker. De vice-admi- raal zal besprekingen voeren met den mi nister van Marine. Het staat nog niet vast wanneer hij naar Indië terug zal keeren. NED. HEEFT 2 MILLIARD SCHULD AAN HET BUITENLAND. De Ned. buitenl- Staatsschuld op 31 Dec. j.l. bedroeg rond 2100 millioen en van 1947 t.m. 1956 moet hierop 1470 milloen worden afgelost. Indië en Palestina vergelijk, kom ik tot de conclusie, dat er twee flesschen krachtige medicijn worden klaargemaakt, die echter aan den verkeerden patiënt worden gezon den. De Palestijnsche kwestie is aan de V.N. voorgelegd, maar komt Voor-Indië niet veel eerder voor een dergelijke handelwijze in aanmerking. Met diepe droefheid zie ik het Britsche rijk, met al zijn glorie en aan de mensch- heid bewezen diensten, uiteenvallen", al dus Churchill. Toen Churchill zyn rede had uitgespro ken, scheen er aan het gejuich der oppo sitie geen einde te komen. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de mogelijkheid dat Enge land ook met Nederland een alliantie wil sluiten, ingeval van een Britsch-Belgische alliantie, „zeker niet uitgesloten is". Hij voegde hieraan toe, dat hij geloofde, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Bevin, zich te Brussel ten gunste van de sluiting van een alliantie niet alleen met België, maar ook met andere geallieer de mogendheden had -uitgelaten. Tot dus verre echter waren er nog geen stappen bij eenige andere regeering gedaan. Na negen dagen debat heeft de zitting van het voorloopige Indonesische parlement haar werkzaamheden beëmdigd en twee moties aangenomen. In de eerste motie wordt (zooals reeds gemeld) vertrouwen uitgesproken in de politiek der regeering en de basisovereenkomst van Langgadjati goedgekeurd, uitgezonderd de Nederland sche interpretatie daarvan. De tweede mo tie spreekt eveneens- vertrouwen uit in de regeering en dringt aan op den strijd voor de onafhankelijkheid van Borneo, Ce lebes, de Kleine Soenda-eilanden en de Mo- lukken, opdat deze gewesten zoo spoedig mogelijk zullen worden opgenomen in den „eenheidsstaat van de Indonesische repu bliek". Geruchten oververmoording van Franco Volgens tot nog toe onbevestigde te Pa rijs in omloop zijnde geruchten zou de Spaansche dictator generaal Francisco Franco vermoord zijn. Betrouwbare waar nemers staan zeer gereserveerd tegenover deze geruchten, die uit kringen van Spaan sche ballingen stammen. Wij geven het bericht curiositeitshalve weer- ansche schip „Martin Behrman1" op de reede van Gheribon tijdens het inladen van rubber door Indonesiërs. Na de langdurige' en strenge vorst, die diep in den grond is gedrongen richt de K. N.A.C. een ernstige waarschuwing tot alle weggebruikers vooV de gevaren bij opdooi. Bij het verdwijnen van sneeuw en ijs kun nen plaatselijk verradere verzakkingen en verhoogingen van de wegoppervlakte te voorschijn komen. De grootste voorzichtigheid is <ftis gebo den. Voor fietsers zijn onder deze'omstan digheden tramrails bovendien levensge vaarlijk. De tijdelijke temperatuurstijging, die in het grootste deel van ons land gisteren dooi heeft gebracht, is slechts een gevolg geweest van een golfvormige storing in de overgangslijn tusschen de warmere en de koudere lucht; Deze golfvormige storing hing samen met de depressie die van het Kanaal, via ons land naar N.-W.-Duitsch- 'and trok. Achter deze depressie drong de rcude lucht opnieuw ons land, België en Frankrijk binnen. Onder invloed van den rug van hoogen luchtdruk tusschen de depressie over N.-W. Duitsch'and en het jage drukgebied ten Westen van Schotland, die zich meer naar onze omgeving ver plaatst, zal de bewolking geleidelijk gaan breken. In verband daarmede moet vooral rekening gehouden worden met daling van de nachtelijke temperaturen Hoewël in on ze omgeving tijdelijk een wijziging in het v/eersverloop heeft plaats gehad, is de al gemeene circu'atie toch nagenoeg dezelfde gebleven. Over Groenland bevindt zich nog altijd een uitgebreid gebied van hoogen luchtdruk, dié de, depressie-activiteit op iage breedte houdt. De overgang tusschen de warme en de koude lucht li^t daardoor ten Zuiden van ons land. Storingen kun nen nu (zooals bijv. gisteitn) de warmere lucht wat meer naar het Noorden brengen, maar deze temperatuurstijgingen zijn steeds van tijdelijken aard, aangezien de koude lucht onmiddellijk achter de storing om terugkeert. Voor het intreden van het voorjaar moet de algemeene circulatie zich geheel wijzigen. Er zijn echter nog geen aanwijzingen, dat dit binnenkort het geval zal zijn MAG EEN KATHOLIEK AAN HET OPENBAAR ONDERWIJS WERKZAAM ZIJN? In Nijmegen is een katholieke onderwij. zeres benoemd aan een openbare school. En naar aanleiding daarvan zijn er vragen ge steld aan den minister. Mag dat zoo maar in.... ons vrij en democratisch Neder land?! In zijn antwoord op die "ragen van het Kamerlid Thomassen zegt de minister, dat de sollicitante op de vraag van het hoofd, of sollicitante voorstandster was van het openbaar onderwijs zou hebben geant woord: „Ik ben katholiek; als ik graag bij het bijzonder onderwijs was. had ik daar gesolliciteerd". En de minister vervolgt: „Afgescheiden van de vraag of de beT noemde leerkracht op grond van haar ant woord aan het hoofd der school als voor standster van het bijzonder onderwijs moet worden aangemerkt een vTaag, welke de ondergeteekende overigens ontkennend zou willen beantwoorden meent hy er de aandacht? op te moeten vestigen, dat de voorwaarden om tot onderwijzer bij het openbaar onderwijs te worden benoemd in art. 35 der lageronderwijswet 1920 limitatief zijn opgenomen. Uit breiding van deze voor waarden met een, als door den steller der vragen bedoeld, acht de ondergeteekende in strijd met de wet". In strijd niet alleen met den letter maar óók met den geest van de wet, maar óók met 's lands belang, zooals wij onlangs heb ben geschreven. HET AANTAL JEUGDIGE GEDETINEERDEN. De minister van Justitie heeft ter inlos sing van zijn toezegging in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag op de begrooting voor het ministerie van Justitie aan de Eerste Kamer doen toekomen een naar kampeh gesplitst overzvht van de ge detineerden op 26 Januari 1947, die op of na 1 Januari 1923 geboren zijn. Het aantal dergenen, die geboren zyn tusschen 1 Januari 1923 en 31 December 1924 bedraagt 2323 en het aantal van hen, die na 1 Januari 1925 geboren zijn: 1818. Totaal: 4141. Het totaal aantal op genoemd tijdstip in kampen gedetineerden jeugdige vrouwen bedraagt 196. De Voor-Indische stad Muitan (Pend- sjaab) staat in vuur en vlam. Gemeld wordt, dat troepen per vliegtuig naar de stad zijn gezonden. Zeven straten zijn reeds in de asch gelegd en het aantal slachtoffers loopt in de honderden, aldus de berichten, die Lanore bereikt hebben. Zakenwijken zijn gesloten en men is bezig met de evacuatie van de bevolking uit de gevaarlijke zones. Ook de stad Amritsar. eveneens in de Pendsjaab, staat gedeeltelijk in lichter laaie. Amritsar is de stad van de Sikhs en beroemd om haar gouden tempel. De brand is door oproerlingen gesticht. De politie opende in verschillende wijken van Amrit sar het vuur op vechtende muitelingen. Sol daten patrouilleeren door de straten. De oude stad Muitan met een bevolking van 142.000 inwoners is een der belangrijk ste handelscentra in de Pandsjaab. Tot de voornaamste gebouwen behooren o.m. een heiligdom der Mohammedanen en een oude tempel der Hindoes. De vijandschap tus schen Mohammedanen en Hindoes in de Pandsjaab, waar eerstgenoemden het groot ste deel der bevolking vormen, manifesteer de zich in ongeregeldheden vanaf het oogenblik, dat de regeering der Pandsjaab processies verbood, hetgeen enkele weken geleden geschiedde. „Draaiende vleugel" in plaats van parachute De „Daily Grafie" meldt, dat proeven worden genomen met een nieuwe uitvinding, welke de „draaiende vleugel" genoemd wordt, en in feite zou moeten die nen ter vervanging van de para chute. Het nieuwe apparaat be staat uit een tweebladige horizon taal draaiende luchtschroef, we'ke op een standaard bevestigd aan een speciale draagriemcombinatie, boven hel hoofd van den persoon gemonteerd is. De bladen van de schroef zijn samengesteld uit in schuifbare deelen. Door middel van een handle kan de „parachu tist" de draaisnelheid van de schroef regelen en zichzelf naar een bepaald lendingspunt sturen. Truman tegen handelbarrières President Truman, die van zijn bezoek aan Mexico is teruggekeerd, heeft op de Balor University een rede gehouden, waar in hij aanspoort tot opheffing van alle han delsbarrières over de geheele wereld en het isolationisme bestrijdt In verband met de buitenlandsche eco nomische politiek zeide Truman, dat de V. S. een keerpunt in de geschiedenis hadden' bereikt. Hij deed een beroep op het volk der V. S., de oprichting van de voorgestel de internationale handelsorganisatie te steunen; op de volken der wereld om met de V.S. de handelsbelemmeringen te be perken. Vervolgens sprak Truman over de inter nationale handelsorganistie, waarover in April, tijdens een internationale conferen tie te Genève zal worden beraadslaagd. „Deze organisatie zal in zake handelsbe trekkingen dezelfde eerlijkheid betrach ten als de V.N. in politieke aangelegenhe den. Haar leden zullen een economischen code aanvaarden, die in de plaats zal ko men voor de onbeperkte v*ijheid,\econo mische agressie te plegen. De onderhande lingen te Genève mogen niet mislukken", aldus Truman. Telegram aan H.M. de Koningin De Haagsche afdeeling van het Comité Handhaving Rijkseenheid heeft het volgen de telegram aan H. M. de Koningin gezon den: „Nederlandsche vrouwen in openbare ver gadering bijeen te Den Haag. in hoofdzaak behoorende tot den Christelijken Vrouwen bond en het Katholiek Vrouwengilde, ver zoeken eerbiedig Uwer Majesteits tusschen- komst voor spoedige bevrijding geïnterneer den, mannen, vrouwen en kinderen, in Ne- derlandsch-Indië". £en koJiAtttje..,. Het „Onze Vader". „De woorden, die onze Heer Jezus Chris tus ons heeft geleerd in het „Onze Vader" geven den vorm aan van al onze verlan gens." „Wij behooren niets anders te vra gen, dan wat daar geschreven staat". Augustinus. WEERSVERWACHTING AFNEMENDE WIND. 2 Wisselende bewolking met hier en g daar een sneeuwbui. Tegen den och- 8 p tend op sommige plaatsen weer stren- 8 ge vorst. Morgen overdag temperatuur 2 oploopend tot om het vriespunt en g g dooi waar de zon schijnt. Afnemende o ooooooooooooooooooooooooooooooooüuooopo^

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1