Alleen „domme" menschen moffenknechten SPORT Koning Winter triomfeert Geen sluiting van café's op Zondag ONS KINDER VERHAAL WOENSDAG 5 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Niemand wist, dat het zoo erg was! Onder presidium van mr. Ph. J. de Ruy- ter de Wildt werden gistermorgen door het Leidsch Tribunaal de volgende zaken be handeld: Een, die veel op zijn kerfstok had. P. Verboon uit Voorschoten, die op 18 Sept. 1935 lid van de N.S.B. was geworden, trad op 1 Aug. 1941 toe als lid van de W.A., op 1 Sept. 1942 als lid van den Ned. Volks- dienst, hij werd blokleider bij de N.S.B., bood zich aan voor de Vrijw. Hulppolitie en later bij de Hulplandwacht in Voorschoten, als hoedanig hij assistentie verleende o.a. bij razzia's in Warmond en Leiderdorp. Voorts werden nog verschillende andere dingen ten laste gelegd, als het lezen van de Zwarte Soldaat, het dragen vam het N.S.B.-insigne, colportage voor Vova en het kalken van verkiezingsleuzen. Bij zijn verhoor vroeg de president waar om hij bij den inval der Duitschers op 10 Mei 1940 niet had bedankt voor de bewe ging. Verd. antwoordde hierop, dat hij zulks wel van plan was geweest, doch hij kon beter werk op het vliegveld krijgen en dus was hij gebleven. Verd. deed bij zijn verhoor heel klein tjes, wist soms maar moeilijk een antwoord te geven en kon niet anders doen ^an toe geven, hetgeen hem ten laste was gelegd. Zijn verdediger, mr. A. J. Fokker, zeide in lang niet zulk een waschlijst van ten lasteleggingen te hebben gezien, doch hij wees erop, dat het Tribunaal dezen verd. moet zien in het licht van zijn verstande lijke ontwikkeling, in verband waarmede spr. hem schetste als een vóóroorlogsch slachtoffer van de N.S.B., toen deze met schijngroote leuzen de minderbedeelde ar beiders tot zich wist te trekken. Het lid maatschap en de verschillende in verband daarmede vóóroorlogsche handelingen kon den zijn cliënt niet ten laste gelegd worden. In de buurt, waar hij woonde, beschouwde men hem als''een ongevaarlijk man, die ook veel menschen heeft geholpen. Hij was bo vendien een vlijtig betrouwbaar arbeider, doch zijn groote fout is, dat hij aan de raz zia's heeft deelgenomen. Zijn cliënt ziet evenwel in, dat hij zijn vrouw en kinderen groot nadeel heeft berokkend en dat hij niets liever zou willen dan weer voor zijn gezin te kunnen werken. Spr. vroeg het Tribunaal daarmede rekening te willen houden. Een Duitsche, die „Duitsche" bleef, doch nu statenloos is. Mej. M. F. H. S. Kohl, echtgenoote van C. H. Pijnaker, te Leiden, had in Aug. '42 er werk van gemaakt, dat haar schoonzus ter zich beleedigend had uitgelaten over haar broer, verd.'s man, die in Buitschen dienst was gegaan en waarvan zij had ge zegd, dat al dezulken den kogel verdienden. Voorts had verd. gewerkt in een Duitsche keuken te Wassenaar en intiemen omgang gehad met Duitschers, waarvoor zij ten slotte haar man had verloochend. Zij had voorts in een brief geschreven, dat zij haar kind wilde grootbrengen volgens nat. soc. beginselen en in het geloof aan één Fuhrer, Adolf Hitler. Verd. was bij het uitbreken van den oor log nog in Duitschland, huwde ""bp 24 Oct. van dat jaar met Pijnaker, die vrijwillig in Duitschland had gewerkt en kwam na- 400.000 GLD. VERBEURD VERKLAARD. Het Rotterdamsche tribunaal heeft de zaak behandeld tegen den 55-jarigen zaken man James van Hoey Smit, die tijdens de bezetting „fout" zou zijn geweest. Zijn nichtje was getrouwd met Tiost var Ton ningen. Het tribunaal achtte niet bewezen hetgeen hem ten laste was gelegd inzake de ontvangst van Mussert,, het organisee- ren van een tuinfeest bij gelegenheid van het tienjarig bestaan van de N.S.B. en het toelaten dat de W.A. in den tuin van ver dachte oefeningen hield. De pro-Duitscche en pro-N.S.B.-houding moet den beschul digde echter z^er ernstig worden aange rekend. Het tribunaal was van meening, dat het streven van beschuldigde was ge weest, Nederlandsche werkkrachten naar Duitschland te zenden en dat hij daaraan ook daadwerkelijk medewerking had ver leend. Daar tegenover staat, dat hij zich van weerzinwekkende daden heeft ont houden. (Bedoeld zal zijn: andere weer zinwekkende daden! Red ..L. Crt."). Het tribunaal adviseerde tot een intemec- ring eindigende 4 Maart 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten en ontzegging van het recht tot het bekleeden van openbare ambten, met verbeurdverklaring van een bedrag van ƒ400.000 van zijn vermogen. Het tribunaal beval de onmiddellijke invrij heidstelling* van beschuldigde, die van 14 Juni 1945 af geinterneerd was geweest. Het beheer over het restant van zijn vermogen zal worden opgeheven. EX-WETHOUDER VOOR HAARLEMS TRIBUNAAL. Een klein geestelijk gezichtsveld. Voor het Haarlemsche tribunaal deed zich de njerkw&ardige coincidence voor, dat de ex-wethouder van sociale zaken, die deze functie tijdens de bezetting had bekleed, werd verdedigd door zijn opvol ger in deze functie. Het was de arts A. Heddema, die werd beschuldigd van het lidmaatschap der N.S.B. en wien verschil lende handelingen, gedurende zijn wet houderschap bekleed', kwalijk werden ge nomen. Zijn verdediger, mr. S. van der Wal, voerde aan, dat zijn cliënt over e?n kleiner geestelijk gezichtsveld beschikte dan men van een academicus mocht ver wachten. Het tribunaal besloot den be schuldigde 9 Mei a.s. vrij te laten en hem zijn kiesrechten voor den tijd van 10 jaar te ontnemen. EEN OOSTFRONT-STRIJDER. Vervolgens nam de 30-jarige houtbewer ker A. Huisman uit Waddinxveen in de verdachtenbank plaats. Hem werd dienst neming in Juli 1942 bij het vrijwilligersle gioen Nederland ten laste gelegd, hetgeen beklaagde bekenae. Hij had aan hek Oost front gestreden, waar hij vier maal ge wond was geraakt. Van soldaat was hij on derofficier geworden, terwijl hij verschil lende onderscheidingen ontvangen had. De procureur-fiscaal wilde in aanmerking ne- tuurlijk door haar vijandige houding in conflict met de familie. Als zoodanig beschouwde mr. de Clercq, haar verdediger, het geheele geval waarbij hij verder nog wees op de moeilijke positie van deze vrouw. Spr. was van oordeel, dat haar interneering lang genoeg heeft ge duurd en vroeg haar spoedige invrijheids- stelling. Haar broer verraden. Tenslotte kwam in behandeling de zaak tegen mej. Chr. J. Vissers, echtgenoote van L. van Leeuwen te Leiden, die haar in de Rijndijkstraat 103 woonachtigen broer bij de Landwacht had verraden wegens het luisteren naar den Engelschen zender. Dit werd een zeer ingewikkelde zaak, omdat de eerste aangifte daarvan reeds was ge daan vóórdat haar btroer het radiotoestel in huis had. Op de vraag hoe zij zulks dan toch had kunnen zeggen, antwoordde verd., dat zij het wel aardig vond te kunnen mee praten met anderen over het luisteren naar den Engelschen zender en zoo had zij ,.in vertrouwen" aan den beruchten land wach ter Kok meegedeeld, dat zij bij haar broer luisterde. Op Woensdag na Dollen Dinsdag haalde haar broer zijn toestel uit de onder duikplaats en den volgenden middag waren twee landwachters binnen. Zij namen slechts een lamp mede, omdat zij deze na „afloop" zouden teruggegven, opdat dit dan de situatie voor hen zou kunnen verzachten. Een uitgebreid getuigenverhoor vond in deze zaak plaats, maar de situatie werd er niet veel duidelijker op. Na pleidooi werd ook in deze gelijk in de vorige uitspraak bepaald op over veer tien dagen. De zaak tegen C. P. Bekker uit Bodegra ven werd aangehouden tot over 14 dagen in verband met ziekte van den verdediger. men, dat over den persoon van verdachte verschillende gunstige verklaringen wa ren uitgebracht. Hij vorderde 10 jaar met aftrek. De verdediger drong aan op cle mentie. Uitspraak: 18 Maart. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het was aan P. uit Hazerswoude bekend dat de 28 kg. vleesch, welke hij kocht, van een clandestiene slachterij afkomstig was, doch verdachte verklaarde zelf, dat hij er iets aan had willen verdienen. De officier vorderde voor dat handeltje vier weken gevangenisstraf, omdat verdachte nog niet eerder is veroordeeld. De politierechter ver oordeelde conform den eisch. L. B. uit Leidschendam had een fiinke hoeveelheid vleesch voorhano'en, die van een clandestiene slachting afkomstig was. En dat zou verdachte wel hebben geweten, om welke reden de Officier tegen hem vier weken gevangenisstraf vorderde. De poli tierechter veroordeelde, na het pleidooi van den raadsman, tot drie weken gevangenis straf. L. van W. te Leiden bezat een flinke hoeveelheid schapenvleesch, dat verkregen was na een clandestiene slachting. Het vleesch zou door verdachte worden verhan deld, om welke reden de Officier tegen ver dachte twee maanden gevangenisstraf vor derde. De politierechter veroordeelde tot een week gevangenisstraf. De chauffeur P. G. v. V. uit Zoeter- meer, deed stevig in de zwarte eieren. Hy haalde met zijn auto elders duizenden eieren, die dan zwart werden verhandeld. Daarvoor eischte de Officier by den Haag- schen politierechter een maand gevange nisstraf, met verbeurd verklaring van de inbeslag genomen eieren. De rechter ver oordeelde tot vier weken gevangenisstraf. Autobus-misère in Noordwijkerhout Er heerscht ontstemming onder de inwoners van Noordwijkerhout, die voor kantoor, fabriek of school gebruik moeten maken van de „bus" Ontstemming, gericht tegen de directie van de N. Z. H. V. M., die| hun belangen veronachtzaamt en die bij de exploitatie van den dienst NoordwijkerhoutLeiden uitslui tend rekening houdt met de voor- deelen voor de maatschappij en zich er blijkbaar niet van bewust is, dat het bezitten van een con cessie ook zekere verplichtingen met zich brengt. Wij sommen enkele grieven op; Uitvallen van diensten. Op onregelmatige tijden aanko men en vertrekken der bussen. Gebruik maken van vervoer middelen, die dc naam „bus" al leen mogen dragen omdat er men schen in vervoerd worden. Het staken der diensten onder omstandigheden, die voor andere busdiensten in den omtrek geen of minder beletsel zijn. Dat de N. Z. fï. V. M. vooral ook aan dit laatste euvel mank gaat, bleek wel in de afgeloopen dagen, toen den dienst gestaakt werd van Zaterdagmorgen tot Dinsdagmor gen 9 uur. Het wil ons voorkomen, dat de N.'Z. H. V. M. in deze haar vervoertaak wel heel gemakkelijk opneemt. De in Noordwijkerhout bestaan de antipathie tegen de N. Z. H. V. M. en het ver'aneen naar den stop trein zij tl niet ongegrond! Hockey-coinpetite kan geen doorgang vinden De strengste aller winters heeft den Kon. Ned. Hockeybond dit jaar genoopt een be langrijken en ingrijpenden maatregel te treffen voor de Nederlandsche Hockey-be- oefenaars. Voor het eerst in de geschiede nis is gisteren besloten, dit jaar de zoo zeer gestagneerde hockey-competitie niet verder af te werken, omdat het seizoen reeds te ver is gevorderd. Het nog af te werken deel der competi tie is n.l. nog zóó omvangrijk, dat het bonds- bestuur besloten heeft daarmede het vol gend seizoen (dus dat van 1947/'48) te vul len. Ook de promotie- en degradatiewed strijden, die aan het einde van de huidige competitie tegen de zomermaanden zouden moeten worden gespeeld, zijn tot het vol gend seizoen verschoven. Niettemin zullen dit jaar toch enkele elf tallen, die het bondsbestuur niet wil du peeren, promoveeren en wel die teams die voor de stopzetting van de competitie we gens de vorst reeds kampioen waren, of op de eerste plaats stonden zonder één verlies- punt. Gedurende de nog resteerende weken van het hockeyseizoen zullen bekerwedstrijden worden gespeeld AUTOMOBILISME. EUROPEESCHE PRESTATIERIT VAN AUSTIN. Naar wij vernemen heeft de directie van de Austin-fabrieken het voornemen om op korten termijn een Europeeschen prestatie- rit te organiseeren 'met een convooi van waarschijnlijk drie wagens. Als bestuur ders "zullen eenige bekende personen uit de Engelsche automobiel-wereld optreden. De eerste pleisterplaats in Nederland zal naar het zich laat aanzien Nijverdal zijn, waar men volgens den oorspronkelijke opzet Maandag 17 Maart dacht te arriveeren. De ze datum staat overigens niet vast en hangt af van de weersomstandigheden en van den staat der wegen. Het startpunt is namelijk Oslo, waar het momenteel nog hard vriest. Het ligt in de bedoeling de aankomst in de verschillen de hoofdsteden met eenige plechtigheid te doen geschiedem Bij de aankomst in Am sterdam zal de Engelsche ambassade ver tegenwoordigd zijn. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN EERSTE KLASSE. Uit de voorwedstrijden, die dezer dagen in verschillende plaatsen in ons land ge speeld zijn, hebben de volgende acht spe lers zich voor de finale van het drieban denkampioenschap van Nederland eerste klasse, die van 13 tot en met 16 Maart a.s. te Rotterdam gespeeld worden, geplaatst: A. van Aken (Rotterdam). L. J. Baay (Rotter dam). J. Broekhuizen (Arnhem), C. Hein- rich (Amsterdam), E. Louwaard (Arnhem), N. F. Spikkelman (Arnhem), A. G. Tour nier (Rotterdam) en D. Wevers (Enschede). Jacob Sweering, die als een groote'favo riet voor het kampioenschap gold doet aan deze finale niet mee, omdat hij in de voor wedstrijden de fraaiste prestatie leverde van met een alg. gem. van 0.685 te eindigen, waardoor hij naar de hoofdklasse gepromo veerd is. VOETBAL. Burnley in halve eindstrijd der cupcom petitie. De 40.000 toeschouwers, die wachtten op het begin van den over te spe len wedstrijd van de zesde cupronde tus- schen Burnley en Middlesbrough, moesten nog'40 minuten extra geduld oefenen, aan gezien er eerst zand gesti-ooid diende te worden om de gevaarlijkste plekken ijs van het terrein bespeelbaar te maken. De tweede klasser begon als gewoonlijk een kort spel te vertoonen, dat evenwel zoo perfect werd uitgevoerd, dat Middles brough vele benauwde oogenblikken door leefde. Burnley was iets superieur, in de eerste speelhelft, die met den stand 0 werd af gesloten. Ook de tweede speelhelft leverde geen enkel doelpunt, maar in de eerste mi nuut van de verlenging scoorde Morris voor Burnley. Het doelpunt, dat de beslissing zou brengen. Burnley komt nu in den hal ven eindstrijd tegen Liverpool uit op 29 Maart te Blackburn. WIELRENNEN Ronde van Alphen op Hemelvaartsdag. Het comité van de „Ronde van Alphen" heeft besloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten en van B. en W., dit wieier- evenement te doen verrijden op Donder- idag 15 Mei a.s. (Hemelvaartsdag). Vermoedelijk zal er dit jaar in afwijking van vorige jaren alleen een wedstrijd plaats vinden voor amateurs en nieuwelingen. Deze wedstrijd zal dan voorafgegaan wor den door een wedstrijd voor deelnemers op tourrywielen, waaraan door een ieder kan worden deelgenomen. Over het houden van een wedstrijd voor beroepsrijders wordt nog onderhandeld. SCHAATSENRIJDEN. Koppelwedstrijd Braassemermjeer uitge steld. De koppelwedstryd op het Braas- semermeer te Oude-Wetering is wegens weersomstandigheden uitgesteld tot Vrij dag 7 Maart. GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER De „Raad met den Bijbel" Onder voorzitterschap van burgemeester mr. N. Vemède, kwam de gemeenteraad Maandagmiddag j.l. in vergadering bijeen. Het ging vooral bij de behandeling der eer ste tien punten vlot, vliegend vlot. Met de regelmaat van een klok daalde de hamer telkens weer neer op den tafel ten teeken dat weer een punt was afgewerkt. Er was een schrijven binnengekomen van de Ned. Spoorwegen t.a.v. het verzoek van den raad om de treinen weer te laten stoppen. Hiervoor bleken echter nog te groote moei lijkheden te bestaan, waarvan de voornaam ste was het gebrek aan treinmateriaal. Er stoppen dus voorloopig nog geen treinen. Den heer v. d. Spek had schriftelijk de vraag gesteld of de raad geen invloed kon uitoefenen bij het sneller automatiseeren van het telephoonnet. De burgemeester ge loofde, dat hierin door den raad weinig in vloed uitgeoefend kon worden. Wel zal wor den voorgesteld een nachttelephoniste te doen aanstellen, waarvoor de gemeente subsidie zcu kunnen verleenen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om de termijn van ontruiming der reeds lang geleden onbewoonbaar verklaarde wo ningen te verlengen wegens het groote ge brek aan woonruimte. Aangenomen werd het vastsjellen van een verordening betreffende de beteugeling van besmettelijke ziekten op de scholen. Hierdoor is het nu mogelijk met straffe hand op de scholen kinderen te weren die een of andere besmettelijke ziekte hebben. Bij de bespreking hiervan wees de heer Noordam op den slechten toestand der clo sets in de openbare lagere school. Besloten werd de grond der volkstuinen te verpachten voor 3% cent per M2. Tot vertegenwoordiger var. den gemeen teraad in de Stompwijksche- en Ellenboog- ZWEMMEN. Examens voor het diploma van zwemon derwijzer (es). Evenals andere jaren zullen m de maanden April en Mei 1947 examens voor het diploma Zwemonderwijzer (es) worden gehouden. Zije die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, dienen zich voor 23 tylaart as. aan*'te melden bij het Bondsbui.au K. N.Z.B., tJerard Doustraat 20, Utrecht. SCHAKEN. Competitie Leidsche Schaakbond. On danks het zeer ongunstige weer neemt de competitie toch een vlot verloop, a- moes ten eenige wedstrijden worden uitgesteld. De stand na de 5e ronde luidt: EERSTE KLASSE. 4 4 26 —14 8 p. 4 3 1 22A—WA 6 p. 3 2 1 16 —14 4 p. 5 2 3 23A—26A 4 p. 5 1 lx 3 21x29x 2x p. 5lx 4 19x31x Ox p. x beteekent: nog te beslissen partijen. In deze klasse staat Philidor I voorloopig stevig op de le plaats en heeft dus verre weg de beste kansen op het kampioenschap. Het moet nog spelen tegen Katwijk en dit laatste moet nog uitkomen tegen Alphen. Philidor is reeds met een gelijk spel kampioen. Noord wijk I zal moeilijk van de laagste plaats komen, hoewel de uitslag van den wedstrijd Noordwijk IVrienden schaar I nog niet volledig bekend is. Bodegraven I ongeslagen kampioen. 6 39 —21 12 p. Philidor I Alphen I Katwijk I L. S. G. II Vriendensch. I Noordwijk I 4 Bodegr. I Hazersw. I Zoeterw. I Leiderd. I Boskoop I Caïssa I 3 1 Oegstgeest 15 1 4 1 30x 20x 1 22 Va27 Va 3 1914— 30'4 2 17x 23x 2 13 —17 4 19 —31 8 p. 5 p. 3 p. 2 p. 1 p. 1 p. Hazerswoude bezet de 2e, Zoeterwoude de 3e plaats. De laatste plaats is waarschijn lijk voor Oegstgeest, dat nog slechts één wedstrijd te spelen heeft, n.l. tegen Bos koop. Winst is echter twijfelachtig 2e KLASSE A. Voorschoten 15 4 l 28)4—2114 8 p. Zwarte Pion I (Lisse) 5 4 1 27 2214 8 p. Philidor n 5 3 2 27)4—22)4 6 p. Sassenheim I 5 3 2 26)423 )4 6 p. Leithen I 5 2 3 25)4—24)4 4 p. N.Z. Holl. I 4 - 3 19)4—20)4 2 p. Lisse I 5 - 5 15 35 0 p. In deze groep was aanvankelijk een merkwaardige strijd tusschen de 4 eerste tientallen. Daarvan zijn nu nog 2 candida- ten voor de le plaats overgebleven, n.l. Voorschoten en Zwarte Pion. Voorschoten moet nog spelen tegen de N.Z. Holl en Zw. Pion tegen Sassenheim. Het lijkt ons. dat de Zwarte Pion het iets moeilijker zal heb ben. Lisse zal wel niet van de laagste plaats afkomen. 2e KLASSE B. In deze groep luidt de stand als volgt: V.T.L. I (T.f.) 4 L.S.G. in 4 Schaakgen. I 4 Alphen II 3 Philidor III Hazersw. II Boskoop II 3 2 1 - 28)4—11 lA 1 24 —16 6 p. 1 2014191-3 5 p. 2 15 —15 2 p. 2 13 —17 2 p. 2 14x— 26x 2 p. 3 15x 25x lxp 3 1 3 I - 4 - 2x 4 lx V.T.L. heeft verreweg dc beste kansen op het kampioenschap. Het moet nog spe len tegen Schaakgenoegen I en Boskoop II en LSG III nog tegen Hazerswoude II en Boskoop II. De wedstrijd VTLSchaakge noegen kan nog voor een verrassing zorgen. sche Verlaten werd door stemming aange- wezen de heer J. Groenewegen Sr. De eerste breedvoerige discussie kwam bij de behandeling van het agendapunt be treffende de benoeming van een adjunct gemeente-opzichter. De burgemeester wees erop, dat B. en W. by de vpel soliiciataties welke waren binnengekomen, de voorrang hadden willen geven aan jeugdige personen. Besloten werd te benoemen de heer v. Asma (Wolvega), die nu twee jaar onder leiding van den heer Dekker als adjunct-opzichter zal werken. De heer Dekker blijft dus nog twee jaar aan de gemeente verbonden Het verzoek van de gymnastiekvereen. „Pro Patria" om subsidie ter vergoeding van het gebruik van haar toestellen door de scholen werd ingewilligd. De subsidie voor het jaar 1947 bedraagt f 100. Voorstel café's op Zondag te sluiten. Punt 15 van de agenda was het voorstel \ran den heer v. d. Taa om café's op Zondag te doen sluiten en vermakelijkheden als voetballen op Zondag te verbieden. Dit voorstel had nogal wat voeten in de aarde en al spoedig ontspon zich een.waar theolo gisch debat. B, en W.' hadden over deze kwestie geen prae-advies willen geven, overwegende dat dit punt daarvoor te zeer van principieelen aard was. De heer v. d. Tas kwam als eerste spre ker aan het woord en hij zette breedvoerig zyn standpunt uiteen ten aanzien van het doorbrengen vffn den Zondag. Bijbel-uit spraken (interpretatie-v. d. Tas) en uit spraken van theologen werden aangehaald om duidelijk te maken, dat café-bezoek en beoefening van sport op Zondag tot de zon dige dingen des levens behoorden. Hoewel de toelichting uitgebreid genoeg wae, kon den toch de meesten der raadsleden zich niet met spr. vereenigen. De heer Noorddam noemde het aanne men van dit voorstel funest en onpaedago- gisch voor de jeugd, die dan. eenmaal in eigen geftieente geen ontspanning meer vin dend des Zondags, weg zou trekken naar andere gemeenten. Spr. noemde dit voor stel een aantasting van de vrijheden van groote groepen der bevolking. De heer v. Stralen was in zooverre voor het voorstel, dat hij het gewenscht ^chtte, dat openbare vermakelijkhcdën niet op Zondag maar op Zaterdag werden beoefend. De heer Groenewegen zette als leider van de Katholieke fractie het standpunt der K.V.P. uiteen, waarbij spr. wees op den plicht van de overheid om de ouders bij de opvoeding der kinderen te steunen, juist door er voor te zorgen, dat de jeugd des Zondags niet naar andere plaatsen zal trek ken. De Katholieke fractie zal dan ook te gen het voorstel stemmen. De heer Oudshoorn betoogt, dat de sjjort juist in de laatste j.ajen het gebruik van sterke drank heqft doen afnemen. Wederom dreigde een theologisch ge vecht zich te ontketenen, toen juist op tijd de voorzitter het verstandige voorstel deed om tot stemming over te gaan. Het voorstel werd verworpen met 7 stemmen tegen, 3 stemmen voor. Voor stemden de heeren v. d. Tas, v. d. Spek en Lammens. De heer van Stralen had kort voor de behandeling van dit voorstel de zitting moeten verlaten wegens ongesteldheid. Bij de discussies over <^e begrooting kwam o.a. een klacht naar voren van den heer Vollebregt, waarbij gewezen werd op het feit, dat op de Katholieek scholen in de gemeente in twee jaar geen schoolarts ge weest was, hetgeen spr. als- een nalatigheid beschouwde van desbclreffenden arts. De gemeente-begrooting werd in haar geheel goedgekeurd. Snel werden de nog resteerende agenda punten afgehandeld. Het brandweerperso neel krijgt een hoogerc vergoeding. Bij de subsidies welke aan de verschillende scho len werden toegewezen was er een, welke de R.K. Meisjesschool ontvangt voor den aankoop van schoolbanken. LANGERAAR Stille Omgang. Op de vergadering van den Stillen Omgang werden mededeelingen gedaan betreffende de bedevaart. Begonnen wordt met een Lof 's avonds om half elf in de Parochiekerk. Dan zal de reis gemaakt worden per autobus. In Amsterdam aange komen wordt eerst de Omgang gemaakt en daarna begeven wij ons naar de kerk van de H. Thomas van Aquine in de Rijnstraat. Kaarten voor de bedevaart zijn verkrijg baar op Zondag 9 Maart na de Hoogmis en na de meditatie. Dit is de eenige gelegen heid, omdat de bus'-onderneming moet we ten hoeveel personen vervoerd moeten worden. Men houde hier vooral rekening mede. Door Pastoor Halkes werd een le zing met lichtbeelden gehouden over de ge schiedenis van het Mirakel. Deze mooie lezing werd door het zang koor onder leiding van den heer C. v. Dam geplaatst in een muzikale omlysting. Een drietal werken het H. Sacrament ter eere werden uitgevoerd. RIJPWETERING Landarbeidershond. De aftr. bestuurs leden t.w. A. J. van Zoen, H. Opdam en G. Oudshoorn werden allen herkozen. Om de vergadering een gezellige sfeer te ge- *-en, had het bestuur gezorgd voor een gra tis verloting van shag, sigaretten, bloem vazen, enz. enz. Tot slot van dezen avond sprak de voorzitter nog een helder woord over hetgeen onze afdec'ing na de bevrij ding tot stand heeft gebracht. Het ledental is na de bevrijding meer dan verdubbeld en groeit nog steeds. We zullen niet rusten alvorens onze laatste man tot onzen bond is toegetreden.- VOORSCHOTEN Geboren: Pieter Johan, z. V. P. Bu- w£lda en G. Hoekstra; Petrus Franciscus, z. v. M. P. Kikkert en J. S. Diemei; Nico- laas z. v. H. van Veen en A C. Oosterom. Ondertrouwd: J. H. Querreveld 23 j en E. C. H. van Saanen 21 j.; J. Zwaan 22 j. en D. van der Bent 23 jaar. Getrouwd: H. A. Straver 21 j. en D. Tie- meijer, 23 jaar. Overleden: P. Fijnand, wed. van H. v. Hattem 28 j.; A. A. de Ruiter 70 jaar.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3