SteCeidaclwSou/ïa/nt Gerbrandy tegen minister )onkman Actie Weiter c.s. en de Kath. Volkspartij Churchill moest zijn beurt afwachten Britsch-Fransche Alliantie Rei izen Wijzigingen in de vermogensheffing WOENSDAG 5 MAART 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefdon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per week, /1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post ƒ4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11029 Hoofdredacteur: TH. WILMER Directeur: C. M v HAMERS VELD Uitgave van N.V. JDe Leidsche Courant" Advertenties 15 cent per m.m. Bfj contract belangrijke korting. Verafgoding van een mensch LEEST NOG EENS, hoe lieden, die eerst op walging wekkend-erger lijke wijze Hitier hebben verafgood, nu over hem oordeel en: v. Papen: Hitler was de grootste mis dadiger. v. Schirach: Hitier was een millioenen- iroordenaar. Raeder: Hitler was een meester in het bluffen. Speer; Hitier heeft het Duitsche volk verraden. Fritsche: Hitier heeft het Duitsche volk bedrogen. Frank: Hitier kende geen verantwoorde lijkheid. v. Neurath: Ik verafschuw Hitiers me thoden. En al deze lieden hebben zich schuldig gemaakt 'aan verafgoding van den mensch Hitier! Zij zijn daardoor verb'ind en op htm beurt weer zelf de fanatieke leiders en feitelijke bedriegers van het volk ge worden. De verafgoding van den mensch, of lie ver gezegd: van een mensch is geweest één der bronnen van barbaarschheid in het nationaal-socialisme, heeft geopend een afgrond, van waaruit men weer in een an dere viel. Maar ook anderen dan nationaal-socialis- ten kunnen in de verafgoding Van een mensch vallen. Eenzelfde gevaar blijft dreigen. En hier willen wij gaarne citeeren den Vas^nbrief van den Bisschop van Aken, mgr J. J. v. d. Velden. „Gij, volkeren der wereld, mogen Uw landen de kwalen bespaard blijven, die oris ten grond hebben gericht, sinds wij God uit ons midden hebben gebannen en den mensch iet afgod maakten Ook de overwinnaar kan bekoord worden om het middelpunt p*js to geven, indien zijn handelingen niet wor den geleid door God en Diens heilige Wet. Gij, die oordeelt, zorgt dat gij door de historie niet veroordeeld wordt. Leer hen. die teleurgesteld zijn in hun verwachtingen, weer te gelooven in rechtvaardigheid en waarheid, absolute waarden, die niet het voorwerp mogen zijn van opportumstische overwegingen L-eer hen. dat macht geen instrument van vernietiging moet zijn, maar van beter leven en blijvenden vrede. Jk meen, dat niet ons volk alleen, is aan getast door de kwaal, die ons tot den on dergang voert. Moge God verhoeden, dat andere volken worden aangetast door de epidemie van verafgoding van den mpn^ch en van het p1aatsen van den mensch in het middelpunt, op de plaats van God. Want, indien dit zou geschieden dan zou de were'd een onmetelijke catastrophe tegemoet gaan". DE KONINKLIJKE REDE VAN 7 DECEMBER 1942 De voorzitter van het comité „Handha ving Rijkseenheid", prof. P. S. Gerbrandy, heeft aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen het volgende telegram ge richt: ..Het nationaal comité „Handhaving Rijkseenheid" protesteert tegen het mis bruik, dat door u in de Eerste Kamer der Staten-Generaal is gemaakt van de rede van H.M. de Koningin van 7 December 1942 De hoofdpunten uit die rede zijn geinter- preteerd op een wijze, welke in strijd is met den redelijken zin der woorden en hun historische beteekenis. Die hoofdpunten zijn: 1. De Rijkseenheid der koninklijke rede. De Rijkseenheid is niet een of andere va ge formuleering, gelijk die door u wordt gegeven, maar de rijkseenheid in den van ouds gevestigden zin, v/elke in de grond wet is neergelegd. 2. De rijksconferentie der koninklijke rede: De rijksconferentie is niet een vergade ring van uitsluitend vertegenwoordigers van de „republiek" en andere vijanden van Nederland, gelijk u wilt doen bijeenbren gen, maar een zoo breed mogelijke ver tegenwoordiging van de volkeren van den Archipel en de daarin levende stroomin gen. 3. De voldoening aan de behoeften der verschillende bevolkingsgroepen dient vol gens de koninklijke rede den doorslag te geven voor het beleid der regeering. Dit is dus niet, gelijk deze regeering dui- Schrijfwijze van de Ned. taal In Staatsblad H 53 is afgekondigd de wet van 14 Februari 1947, houdende voorschrif ten met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche taal.' aelijk nastreeft, de verwezenlijking van vooropgezette politieke leuzen, met als achtergrond „Indië lós van Nederland", maar de verwezenlijking van de behoeften van alle bevolkingsgroepen, waaronder dus ook de Nederlanders, de Chineezen en an deren. Ten slotte wil het nationaal comité den nadruk er op leggen, dat de koninklijke rede van 7 December 1942 beoogde het wel- zyn en het welvaren van alle volkeren le vende binnen de grenzen van het konink rijk, ook van het Nederlandsche volk. Het nationaal comité wijst er op, dat door u niet alleen de dreigende gevaren voor de inheemsche bevolking niet zijn ver meld, maar zelfs ook de dreigende geva ren voor de Nederlandsche bevolking niet zijn genoemd. Dit alles is een verloochening eh een misbruik van het koninklijk woord door een der eerste dienaren der Kroon, waarte gen het nationaal comité met kracht op komt". Te Haarlem heeft de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Deken v. d. Wiel. Tijdens de plechtigheid aan de groeve. De heer W. J. Andriessen, voorzitter van de K.V.P., deelt het volgende mede: Het voorloopig Katholiek Comité van Actie plaatst thans advertenties, waarin o.m. gezegd wordt, dat deze actie gevoerd wordt „met inachtneming van het verband der K.V.P.". Wij verklaren met nadruk, dat deze actie geheel en al buiten het K. V.P.-verband om gevoerd- wordt, en a at de leiders dezer actie tot nog toe niet heb ben willen ingaan op een onzerzijds ge daan voorstel, om de Indische kwestie op een speciale Partijraadsvergadering ande' maal aan de orde te stellen. Zooals de actie nu gevoerd wordt, is ze in strijd met de Partijreglementen en der halve onorganisatorisch, ook omdat de heeren Weiter c.s. er niet tegen opzien, De plechtigheid te Duinkerken Het regende, toen gistermiddag de Brit- sche en Fransche ministers van buitenland- sche zaken, Bevin en Bidault, elkander te Duinkerken ontmoetten, waar zij in de raadszaal van het plaatsje het Britscn- Fransche-verdrag onderteekenden. Het belang van de overeenkomst werd in het licht gesteld zoowel door Bidault als Bevin. Bidault zeide, dat het doel der alliantie was: het bevorderen van vrede en veilig heid. Het is van zeer groot belang, dat onze volken vriendschap voor elkander gevoelen en weten, dat zij dezelfde idealen van vrij heid en rechtvaardigheid nastreven. Nadat zij tezamen zoo zwaar zijn beproefd, zul len zij tezamen herrijzen. Bevin wees ojn- op het volgende: „Ik geef toe, dat tusschen deze beide oorlogen misschien misverstanden zijn ontstaan, die het wederopkomen van een agressief Duitschland in de hand hebben gewerkt. Namens het nieuwe socialistische Engeland verklaar ik: Wy zullen er naar streven misverstanden te vermijden en wij zullen er naar streven het nieuwe Frankrijk te begrijpen." Na de plechtigheid^ is Bevin naar Brus sel doorgereisd, vanwaar hij per specialen trein naar Moskou zou vertrekken. Ook overeenkomst met België? De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Ernest Bevin, heeft te Brussel om. verklaard: „Ik heb zooeven een bon:ge nootschapsverdrag met Frankrijk getee- kend en ik hoop oprecht, met België een dergelijke overeenkomst te kunnen slui ten". Winston Churchill, de leider der oppositie in het Britsche Lagerhuis, is scherp terecht gewezen door den „speaker" (voorzitter), daar hij, toen zijn partijgenoot Shepherd bezig was met het stellen van vragen, plotseling opstond en zelf een vraag gir.g stellen. Het reglement zegt, dat, indien twee leden zich tegelijkertijd van hun ze tel verheffen om vragen te formuleeran, één hunner weer moet plaats nemen en wachten. Shepherd liet Churchill voorgaan, maar kolonel Douglas Clifton Brown, de „speaker", wees Churchill terecht wegens gatecrashing" (voor zijn beurt spreken). Churchill werd „zeer rood in het gezicht en boozer dan hij in langen tijd geweekt was". Later was hij „bleek van woede" en protesteerde tegen het optreden van den LADING VAN „BEHRMAN" VERBEURD VERKLAARD. De directeur van het departement van Economische Zaken te Batavia heeft een order uitgevaardigd, waarbij op de recht matige eigenaars van de lading van de „Martin Behrman" een beroep wordt ge daan om de goederen in kwestie ter be schikking van de Nederlandsch-Indische regeering te stellen. De lading bevat 409 ton suiker, 500 ton kinabast, 4500 ton rub ber „sheets", 284 ton „crepe" rubber en ongeveer 200 ton sisalvezels. Aan dit officieele communiqué voegt Ass. Press toe, dat de lading van de „Mar tin Behrman" Dinsdag is verbeurd ver klaard. ZUID-CELEBES NOG NIET RUSTIG. Te Bandoeng, Batavia en Buitenzorg is de toestand thans rustig. Van den sector Soerabaja worden artilleriebeschietingen te Porong gemeld, waarbij aan Nederland sche zijde geen verliezen werden geleden. Te Medan en Padang heerschte langs de demarcatielijnen activiteit van sluipschut ters. Te Palembang is het volkomen rustig. Op Zuid-Celebes hebben onze troepen ten Zuiden van Pare-Pare contact gehad met extremisten. Aan Nederlandsche zijde telde men één doode. Aan Indonesische zijde vier dooden. „speaker". Deze echt* Churchill had eerst om vast te stellen, ten. Later wilde Churcl hield voet bij stuk: inen rond te kijken iedereen was geze opnieuw een vraag stellen en begon aldic: „Mag ik, indien ik thans niet voor mijn beurt spreek, wel licht een aanvullende vraag stellen?" Er klonk geroep van „orde, orde" en er ging een gelach op, toen het comtnunistisohe lid Wiliam Gallagher Churchill antwoord de met: „Weizekér, als je je maar netjes gedraagt". Zal In het Amsterdamsche Concertgebouw is de Nederlandsche Boekenweek officieel door minister Gielen geopend. Tijdens de pauze van het concert spraken burgemeester d'Ailly. jhr.. Beelaerts van Blokland, Chr. Leeflang, minister Gielen en Mevr. v. d. Stal (v.r.n.l.) natuurlijk over boeken. een nieuwe commissie uitkomst geven? Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N., heeft aan de delegaties der „Groote Vijf" te Lake Success voorgesteld een spe ciale commissie van onderzoek inzake de Palestijnsche kwestie in te stellen. De de legaties hebben het voorstel aan hun re- peeringen doorgegeven en wachten thans op instructies. Men neemt aan, dat Enge. land bereid is het voorstel te aanvaarden. Deskundige* verwachten niet. dat de com missie, indien zij mocht worden opgericht, vóór einde Maa": met haqr werk zal be ginnen. Officieele Zionistische kringen te New York zijn van meening, dat de instel ling van een werkelijk onpartijdige com missie geen tegenstand van de Zionisten zal ondervinden. Intusschen is de toestand in Palestina nc-g altijd gespannen. In een voorstad van Haifa, Bat Galim, heeft een explosie plaats gevonden. Britsche troepen te Jeruzalem hebben bevel gekregen, op hun hoede te zijn, nadat de „Irgoen Zv/ai Leoemi" tele fonisch had medegedeeld, dat gebouwen onder militaire bewaking zouden worden aangevallen. Het opper-rabbinaat heeft de Joodsche bevolking van Palestina aangespoord Woensdag te vasten en te bidden voor Jo den, die nu „de foltering" van den staat van beleg moeten verduren. POOLSCH—TSJECHOSLO WAAKSCH BONDGENOOTSCHAPSVERDRAG. Officieel is bekend gemaakt, dat binnen kort een PoolschTsjecho-Slowaaksch bondgenootschapsverdrag onderteekend zal worden. Radio-Watschau verklaarde, dat de strekking van^fiet verdrag is: Het voor komen van hernieuwde Duitsche agressie. Duitschland mag. niet economisch sterker aan zijn naburen, worden. plaatselijke comité's* voor het bereiken van hun doel op te Richten. Met een beroep op artikel 35 van het Al gemeen Reglement en van art. 20 van het Reglement op de Partij rechtspraak, kan men deze actie niet voeren „met inachtne ming van het verband der K.V.P." Immers artikel 35 (lid 1) Algemeen Re glement en art. 20, lid 1 van het Regle ment op de Partij rechtspraak bepalen, dat ieder lid der. Partij bevoegd is, klachten in te dienen. Betreffen deze klachten de gang van za ken in de Partij, dan worden zij ingediend bij het Dagelijksch Bestuur. De redeneering van de heeren Weiter c.s. is nu deze: Ieder lid van de Partij, kan krachtens art.. 35 klachten indienen; een collectiviteit van leden bestaat uit leden van de Partij: dus kan een collectiviteit van leden, door een zekere organisatie in de Partij in het leven te roepen, met een beroep op art. 35 klach ten indienen. Deze deze redeneering met de logica op gespannen voet staat, behoeft voor inge wijden geen betoog. De redeneering moet, wil zij sluiten, als volgt luiden: Ieder lid van de Partij kan krachtens art. 35 enz. klachten indienen; ik ben lid van de partij. Dus kan ik klachten indienen. Dat doet men echter niet, waardoor men tot de gemaakte gewrongen constructie komt. Indien een Partij-reglement de door de heeren Weiter c.s. gevoerde actie partij-or ganisatorisch zou toelaten, dan zou een partij zich zelf ontbinden. Immers daardoor zou èn principieel èn practisch de mogelijkheid aanwezig zijn om voor elk programpunt, dat naar het oor deel van een aantal leden niet juist zou worden uitgevoerd, een actie gelijk aan die van de heeren Weiter c.s. te ontwikkelen. Dan was van een duurzame leiding, die toch voor een party onontbeerlijk is, geen sprake; dan was het met die partij spoe dig gedaan. Reden waarom tegen deze niet. reglementair zijnde actie ten sterkste stel ling moet worden genomen. Hier zal het hoogste wetgevende orgaan in de partij, de partijraad, het beslissende woord moeten spreken. En dit zal nog deze maand geschieden. In Rotterdam zweven thans heele kermiswagens door de lucht. Zweef molens, die in normale doen ande ren laten zweven, zweven nu op hun beurt. Neen, 't is niets wonderbaarlijks, 't is geen sprookje; het is zelfs niet eens een dronkemans-visie. 't Is niets anders, dan dat een compleet Luna-park, netjes verpakt in kran tenpapier, in een Deensch schip wordt geladen, om Donderdag naar Egypte af te reizen. En de Rotterdammers staan in de kou en zien zulke heerlijkheden als caroussel, rupsbanen, zweef molens, glij-rutschbanen, lachka- mers, stijl wanden enz. enz. verhui zen naar het land van de eeuwige zon. Circussen en Luna-parken zijn gelukskinderen. Zij reizen heel de wereld door en brengen overal ple zier. Of ze komen in het koele Noor- i den of in het warme Zuiden, over al worden zo met open armen ont vangen. Deviezen zijn voor hen geen obstakels; integendeel, onge naakbare en onvermurwbare „in stanties" stoppen hun met een glim lach extra douceurtjes toe, want zij gaan in den vreemde deviezen ver dienen. Ziet u er kans toe, om de heele wereld te bereizen, overal centen te kloppen uit dc zakken van menschen, die zich lachend la ten beetnemen, en dan nog vrien delijk ontvangen te worden en met een bom duiten een Nederlandsche haven weer binnen te vallen? Daar weet ik zelfs als journalist geen raad op. Straks komt de lente weer (koppig volhouden, dat-ie komt!) en ik wil er uit. Maar de grens is potdicht. „In stanties" stoppen aanslagbiljetten in mijn brievenbus, gevolgd door aanmaningen en dwangbevelen, en als ik een heel klein „deviesje" vraag, zijn ze niet thuis. Ik wil er uit. Naar de zon en de blauwe lucht en wuivende palmen. En ik zie ca- roussels en kermiswagens zweven „Je ziet ze vliegen".... zegt mijn Vrouw. „Help me de borden afwasschen". Ten aanzien van de vermogensheffing in eens heeft de minister van. Financiën in een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer eenige veranderingen in het oor spronkelijke ontwerp voorgesteld. De belastingvrije grens voor pensioenen is verhoogd van 4000.tot 6000. Voorts is voor hen, die geen profijt heb ben van de vrijsi el linger, voor de oudedags voorzieningen, zooals pensioenen en levens verzekering, een extra-vrijstelling opgeno men ten bedrage van één kwart van de normale vrijstelling. De normale vrijstel ling bedraagt voor ongehuwden 8000—, voor gehuwden 12.000.In dit geval bedraagt de extra vrijstelling dus voor on gehuwden 2000.en voor gehuwden 3000.—. De kinderaftrek bedraagt voor elk min derjarig kind 4000.welk bedrag tot J 5000wordt verhoogd, indien het kind geen recht heeft op al dan niet ingegaan weezenpensioen Voorts is de kinderaftrek uitgebreid tot meerderjarige kinderen die door gebreken van lichaam of geest onvol waardig zijn. Hij is anderzijds beperkt tgt kinderen, die zelf niet in de heffing wor den aangeslagen. Thans wordt vrijstelling van 50.000. verleend, indien het gemiddeld zuiver in- Kolen lossen op Zondag Daar de Staatsmijnen Zondag 9 Maart weer zullen doorwerken, behooren wagens met vastebrandstof (kolen, cokes, briket, ten enz.) op Zondag 9 Maart door de ge adresseerden tusschen 7 .en 18.00 ^iur te worden gelost. Deze dag zal meetellen voor de berekening van de lostermijn en het staangeld. Nadere inlichtingen verstrekken de stations. KLEERMAKERS ONDER DE VESTIGINGSWET. Bij Koninklijk Besluit is de Vestigings wet kleinbedrijf van toepassing verklaard op het kleermakersbedrijf voor heeren- kleeding op maat. komen niet meer bedraagt dan 2000. Bedraagt het inkomen meer dan 2000.— doch niet meer dan 3000.dan wordt de vrijstelling van 50.000 slechts ten deele verleend. Ook het tarief heeft een wijziging onder gaan. Het thans voorgestelde tarief omvat de volgende heffingspercentagcs: Over het gedeelte van de belastbare som, d.i. het vermogen na aftrek van de vrijstel lingen: Tusschen 0 en f 10.000 5 10.000 en 30.000 7tf 30 000 en 60.000 10 60.000 en f 100.000 12^ 100.000 en 200.000 15 200.000 en f 360.000 17^ 360.000 en f 520.000 20 520.000 en f 1.000.000 22 K 1.000.000 of meer 25 Ten aanzien van oorlogsslachtoffers is door een verdere tegemoetkoming aanslui ting gezocht bij de regeling van de wet op de vermogensaanwasbelasting. £en (MAAe-ttje.... Woorden van St. Francisus. „Zij zijn waarlijk vreedzaam, die uit liefde tot onzen Heer Jezus Christus bij aïles, wat zij op deze wereld lijden, den vrede in ziel en lichaam weten te behou den". „Zalig de mensch, die zijn naaste onder steunt in diens zwakheid, zooals hij door hem zou willen ondersteund worden, wan neer hij zich in denzelfden toestand be vinden zou". WEERSVERWACHTING X DOOIAANVAL DREIGT TE fc MISLUKKEN. g Matige, in het Nooraen van het 5 g land tijdelijk krachtige wind tus- o o schen Noord en Oost. Meest zwaar- 8 8 bewolkt met plaatselijk regen of 8* sneeuw. In het Noorden van het X 8 land overwegend lichte vorst. In het Zuiden van het land tempera- g tuur om het vriespunt. 9 OOOUUUUUUUUUUOOUUuUUv^OoOUfJUUOUUUUUUOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1