Republiek kan zichzelf besturen Regeeringsstandpunt inzake emigratie C Oprechtheid Controle bij Tilburgsche wolfabrieken Voorloopig geen industriebouw MAANDAG 3 MAART 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 SJAHRIR VRAAGT OM VERTROUWEN CJAHRIR heeft Zaterdag in het thans uitgebreide K.N.I.P. een overzicht gegeven van de politiek van zijn regeering en zijn standpunt ten aanzien van de onder handelingen met de Nederlanders uiteengezet. „De heftige reacties in Nederland werd en door niets anders veroorzaakt dan door de vrees van de Nederlanders, dat zij hun bezittingen zouden verliezen", aldus Sjah- rir. „De Nederlanders wenschten niet te begrijpen en te aanvaarden, dat wat hier te lande is geschied niets anders is dan een natuurlijke politieke ontwikkeling. Volgens de reactionairen zouden de Indonesiërs niet gelukkig kunnen zijn zonder dat Nederlandsche ^troepen door het land patrouilleeren en zonder dat alles, wat voor de Indonesiërs van het hoogste belang is, door Nederlanders wordt beslist. Dat dit onlogisch is, is reeds door het 18 maanden lange bestaan van de republiek bewezen". Niet met bajonetten Den toestand in Indonesië vergelijkend met dien in Vietnam, vroeg Sjahrir: „Zou den de Nederlanders in dit land hun sou- vereiniteit kunnen opleggen door middel van soldaten en kanonnen? In Vietnam hebben de Franschen ten deele hun sou- vereiniteit hersteld ten koste van den rijk dom van het thans verwoeste land. In In donesië met zijn zooveel grootere bevol king zouden de resultaten waarschijnlijk veel rampzaliger zijn. Als 'de Nederlanders werkelijk hun eigen belang behartigen, moeten zij Indonesië niet met de bajonet en met machtsvertoon bedreigen, terwijl zij tegelijkertijd beloven orde en rust te herstelen en de veiligheid van buitenlanders en hun bezittingen te garandeeren. Linggadjati toonde onzen wil om dit probleem op een vreedzame wijze op te lossen. De republiek, aldus vervolgde Sjahrir, wil slechts, dat de Nederlanders haar hun vertrouwen schenken en inzien, dat de Indonesiërs in staat zijn hun eigen land te besturen zonder Nederlandsche troepen en leiders. Als deze goede wil bestond, zouden wrijvingen over woorden en for maliteiten futiel worden. De „Martin Behrman" is een proefgeval. Het Amerikaansche schip „Martin Behr man" is Zaterdag op eigen kracht uit de republikeinsche haven Cheribon vertrok ken en Zondagochtend te Priok gearri veerd, waar het schip door de Nederland sche autoriteiten zal worden onderzocht. Het schip werd geëscorteerd door den torpedoboot jager „Kortenaer" van de Ne derlandsche marine. De „Martin Behrman" heeft, zooals men weet, in Cheribon een lading rubber, sui ker en kinine, ter waarde van millioenen o'ollars, geladen. De kapitein weigerde ten uitvoervergunning van het Ned.-Indische gouvernement te vragen en wilde aanvan kelijk ook niet op eigen kracht naar Priok opstoomen. Volgens Ass. Press wordt het incident mei de „Martin Behrman" beschouwd als Comenius te Naarden Het is straks tien jaar geleden, dat de vernieuwde Tjechoslowaaksche staat in een fraaie grafkapel de nagedachtenis heeft willen eeren van Johannes Amos Come nius. Deze groote wijsgeer en paedagoog uit de 17de eeuw had in Naarden zijn laatste rustplaats gevonden, echter in een allengs verwaarloosd hoekje van de Waalsche kerk. Waarom Comenius juist in de" oude Gooi- sche stad moest worden begraven? Evenals zoo veel andere Tsjechen was hij er vluchteling in de dagen van vervolging. En omdat hij ervaren had, dat de graven in het Waalsche kerkje veilig waren, wilde hij hier ter aarde worden gelegd, liever dan in zijn geboorteland, dat zijn grooten had uitgebannen. Langen tijd is Comenius' graf in verval gebleven; totdat in 1929 het gebeente werd opgegraven. De Nederlandsche regeering besloot toen, de Waalsche kerk met het graf over te dragen aan het Tsjechoslowaaksche volk. Zij gaf den bevrienden stéat het recht, de kapel van buiten en van binnen op pas sende wijze in te richten. Toen het beschikkingsrecht was erkend en aanvaard; werden overal giften inge- zfnneld voor de noodzakelijke restauratie; doch eerst in 1933 kon een feitelijk begin worden gemaakt met de restauratie. Het kerkje zelf werd verbouwd onder leiding van den Naardenschen architect Bernard Jurriens, volgens het plan van prof. Slot houwer, voorzitter van de vereeniging Ne- derland-Tsjechoslowakye en onder mede werking van Monumentenzorg. De inwen dige verbouwing was het werk van den Tsjechischen architect Ladislav Machon Bij de verbouwing werd het inwendige van de kerk opgevat als een mausoleüm. Het deel van het koor, waar het graf van Comenius was gelegen, werd van de overige ruimte geschieden door een sierhek. Het graf zelf in den geplaveiden vloer werd aangegeven door een plaat van dioriet, een steen van bijzondere soort. Het koor werd omgeven door een aaneengesloten scherm, in den vorm van een half gesloten koepel. Dit scherm bestaat uit zeven glazen platen met voorstellingen uit het leven van Co menius. Als wij nu met zekere piëteit het gebeen te van Comenius in het Gooi bewaren, is het voor een belangrijk deel wegens het streven naar vrede van dezen grooten wijs geer. Voor dien vrede heeft hij in ons land gewerkt en met name bij gelegenheid van de vredesonderhandelingen tusschen En geland en Nederland te Breda, bood hij zijn geschrift „De Vredesengel" aan. waarin hij den strijdenden toeriep, den oorlog te sta ken en plaats te maken voor Christus den Vredesvorst. Helaas leed Comenius met zijn vredes pogingen blijkbaar evenzeer schipbreuk als bemiddelaars in onze dagen..'.. Wij eeren den grooten Tsjech met de her innering aan zijn woord, dat in het jaar 1947 zijn beteekenis allerminst heeft verlo ren. „Men mag het geen dwaasheid noemen, indien iemand, die in een goede zaak ge looft en op God vertrouwt, den moed zou bezitten, de geheele wereld en de gansche menschheid toe te roepen: wordt wijzer. Men mag het niemand als een dwaasheid duiden, wanneer hij den moed heeft te stre ven naar zoo'n grcotsch doel; maar men moet den tijd gelukkig prijzen, omdat er reeds menschen te vinden zijn, die zich in Gods naam hiermede gaan bezig houden". Hilversum. A. v. O. een prcefgeval ten aanzien van de vraag of Amerikaansche schepen de rijke voor raden grondstoffen, die in Ned. Indië lig gen opgeslagen, kunnen uitvoeren zonder inachtneming van de Nederlandsche be palingen. De lading van de „Martin Behr man" zal te Tandjong Priok moeten wor den gelost en daar blijven liggen, totdat een gerechtshof uitspraak heeft gedaan over de eigendomsrechten der producten. VERDRAG TUSSCHEN BRUSSEL MOSKOU? Volgens welingelichte kringen overweegt men reeds sedert verscheidene maanden te Brussel de mogelijkheid om met Moskou een verdrag te sluiten overeenkomstig het Fransch-Sowjet verdrag. De politiek, die door den Belgischen ministtr van Buiten- landsche Zaken, Spaak, sedert de bevrijding wordt gevoerd, wordt geleid door de over weging .geen der vier groot» mogendheden te kwetsen. Spaak's aanstaand bezoek aan Praag zou er op wijzen, dat België zich niet alleen voor het Westen interesseert, maar met alle landen in het kader der collectieve veilig heid vriendschappelijke betrekkingen tracht te onderhouden. Verliezen Nederlandsche strijdkrachten Dë regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de week van 21 t/m 27 Februari 1947 de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tenge volge van oorlogshandelingen: Koninklijke landmacht: soldaat J. van^ Erven van 1-11 R.I., afkomstig uit Zwollerskarspel, gesneuveld op 18-2-1947 te Gekbrong. Officier van gezondheid le klas se A. Cornelius, van 6 R.I. afkom stig uit 's Gravenhage, overleden op *21 Februari 1947 te Semarang tengevolge van bekomen verwon dingen door vijandelijke actie. Marechaussee 2e klasse T. van Dijk, Kon. Marech. 7 Dec.-div., af komstig uit Kampen overleden op 21 Februari te Tjileungsir tengevol ge van het loopen op een landmijn. Soldaat J. Hoving van 1-1 R.I., afkomstig uit Borger, gesneuveld op 26-2t1947 b. Medan. Geen verliezen: Koninklijke Ma rine. Konfhklijk Nederlandsch Indi sche leger. ONDERSCHEIDINGEN TE WILLEMSTAD H.M. de Koningin heeft benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau mgr. A. G. Ellis, lid van een vooraanstaande Cu- ragaosche familie, werd in 1898 priester gewijd en in 1923 tot kamerheer van Z.H. den Paus benoemd. Ook de broer van Mgr. Ellis, de heer W. C. Delaty Ellis, vice-president van den raad van bestuur op Curagao werd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau be noemd. GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING TE CHICAGO. Te Chicago is een gebouw van drie ver diepingen door een explosie met den grond gelijk gemaakt. Vier personen werden ge dood en 20 gewond. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door twee kleinere explosies die 2 uur na de eerste plaats vonden. Men vermoedt dat een lek in de gasleiding de ontploffingen veroorzaakt hebben. A.F.P, meldt, dat de politie een zekeren B. Schmidt, in verband met de explosies heeft gearresteerd. De directeur van het ho tel waarin Schmidt zijn intrek nam, ver klaarde, dat laatstgenoemde, terwijl hij zijn naam in het gastenboek schreef, zeide: „Over enkele oogenblikken zal een atoom bom explodeeren". De explosie zou inderdaad enkele oogen blikken na deze verklaring plaats gevonden hebben. NIEUW K.L.M.-GEBOUW OP CURAgAO. Zaterdag is te Willemstad het nieuwe K.L.M.-gebouw, waarvan de kosten onge veer 1 millioen gulden bedroegen plechtig geopend. De plechtigheid werd bijgewoond o.m. door den gouverneur, dr. P. Kasteel, en den directeur van de K.L.M., dr A. Plesman, die hiervoor uit Nederland was gekomen. Het ministerie van Sociale Zaken deelt ons het vólgende mede: Ten aanzien van het regeeringsstandpunt inzake emigratie blijkt hier en daar mis verstand te bestaan. Zoo hoort men b.v. het verwijt, dat de politiek van de regeering zou zijn, de emigratie zooveel mogelijk te bemoeilijken. Daarom wordt nog eens na drukkelijk het volgende geconstateerd: De regeering bevordert emigratie zoover deze verantwoord is, èn met het oog op het landsbelang, èn met het oog op de belangen dergenen, die wenschen te emigreeren. Daarbij heeft in de eerste plaats de aan dacht de emigratie van boerenzoons, die hier geen bedrijf kunnen vestigen, omdat niet voldoende grond beschikbaar is. De voornaamste, ook door de regeering betreurde, belemmering hierbij is de Ne derlandsche deviezenpositie, die niet ge doogt. dat een onbeperkt aantal emigran ten aanzienlijke sommen in buitenlandsch geld ter beschikking krijgt; zonder welke het stichten van bedrijven in den vreemde niet mogelijk is. Gegeven het tekort aan arbeidskrachten, dat momenteel op velerlei gebied belem merend werkt op het herstel van ons land, en dat zelfs leidt tot het toelaten van vreemdelingen, eischt voorts het landsbe lang, dat emigratie van categoriën arbei- Bevin heeft het aan den stok ge had met Truman. Hij heeft den Amerikaanschen president verwe ten, dat deze met zijn „goed woord je" voor de toelating van 100.000 Joden extra in Palestina de onder handelingen inzake de Palestijnsche kwestie aardig in de war gestuurd had. „En ik kan geen probleem op- blossen, zeide hij, als anderen dat probleem misbruiken voor hun eigen verkiezingsdoeleinden". Dat is openhartig gezegd, consta teert de „Times", en openhartigheid werkt heilzaam. Maar de Amerika nen vonden deze openhartigheid „tactloos" en zijn boos geworden. Zoo gaat het in het groote le ven, zoo gaat het in het kleine le ven. Men waardeert een openhar tig mensch, maar waardeert niet altijd wat hij- zegt. Wanneer hij ronduit zegt, wat hij meent en die meening is niet in het voordpel van een andex", dan is hij rondborstig, rechtuit, openhartig, oprecht en eci- lijk. Maar als die meening ons zelf niet bevalt, dan is de man „tact loos", een lomperd. De waarheid mag gezegrd worden, maar je kunt toch niet alles zeggen, wat waar is. Wanneer zoo'n openhartig manne tje nog erg klein is en dus neei erg openhartig, noemen wij het ee^ „enfant terrible" en zijn ♦trouwhar tige eerlijkheid kan ons in een las tig parket brengen. Zoo was ik er dezer dagen met mijn zoon cp uit getrokken om de ijsbergen ie zien bij Katwijk en toen wij thuis kwa men heb ik, aangestaard door be wonderende oogen, heele ve-haler, opgehangen van kil oir eters ver zien uitstrekkende blinkende ijsvelden met torenhooge bergen. En zoo dicht bij, dat het weinig gescheeld had, of ik was er stoutmoedig opge klommen, om te zien of er ook ijs beren bij waren. En mijn zoon voegde er trouw hartig aan toe: „En ik zal fijn niet zeggen, hè pa, dat wij niet verder gekomen zijn dan de Turk". dep, inzonderheid geschoolden, die hier dringend noodig zijn, niet in de hand wordt gewerkt. In vele gevallen worden overigens de emigratie-mogelijkheden overschat, en wordt onvoldoende rekening,gehouden met a^ de omstandigheid, dat sommige immi gratie-landen na afloop van den oorlog de eischen. waaraan immigranten moeten vol doen, hebben verzwaard en bovendien de practische uitvoering van hun immigratie plannen nog niet ter hand hebben genomen; b. de woningnood, welke in die landen minder groot is dan hier en c. het transport-probleem, waaronder de geheele na-oorlogsche economie gebukt gaat, dus ook de emigratie-politiek, oooonnooooooooooooooooooooooooooooooooo 1 OP KORTE GOLF o c ooooooooooooofiononnnononnnooooooooooooo' BINNENLAND. Pastoor II. B. M. Dyckhoff van Bilt- hoven is, 60 jaar oud, overleden. De directe^ van Maatschappelijk Hulp betoon te Schiedam, de heer P. van der Vlies, heeft wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd ontslag ge vraagd. Een baby van enkele maanden te Ven- lo is om het leven gekomen, toen des nachts een gasslang door een hond werd doorgebe ten. Te Tegelen is een 35-jarige man gear resteerd wegens poging tot doodslag op de echtgenoote van P. te Venlo. Te Róosendaal is een militaire auto uitgegleden en tegen een winkelpand :n de Molenstraat gereden, waardoor de gevel vernield werd. In het kasteel Nunliem bij Roerïnond is brand ontstaan. Het dak en de bovenste verdieping zijn vernield. De inventaris is gered- Het kasteel werd bewoond door de familie Meddens, eigenaar, en de families Dekkers en Driessen. Het gebouw dateert uit de 17de eeuw. BUITENLAND. De Britsche consul in Sao Paulo (Bra zilië) heeft een dr-eigbrief gekregen, waar schijnlijk van de „Irgoen Zwai Leoemi", waarin staat: „Gij zult sterven, want gij zijt een vertegenwoordiger van den En- gelschen koning". De geallieerde bestuursraad in Duitschland heeft Zaterdag een wet gepu bliceerd, waarin verklaard wordt, dat de Pruisische staat, die „steeds een promotor is geweest van militairisme en reactie in Duitschland", heeft opgehouden te bestaan. Tot rector van het Antonarium te Rome, is benoemd pater Charles Balitch, O.F.M. In verscheidene Fransche steden heb ben Fransche dokters gisteren protest demonstraties op touw*gezet. Zij dreigen met staking als ihet aantal auto's, dat hun wordt toegewezen, niet verhoogd wordt. Een „York" van de Skyways, die gisteren Amsterdam verliet met 32 passa giers (meerendeels employé's van de Ned. Petroleum Mij. te Curagao met hun ge zinnen) geraakte in moeilijkheden, daar één der motoren onklaar werd. Het toe stel is echter veilig en wel te Londen ge land. Uit de voormalige Duitsche gebieden, wflke thans door Polen zijn geannexeerd, zijn reeds 1 millioen personen uitgewe zen. In Albanië wordt de eerste spoorweg aangelegd, n.l. tusschen de haven van Du- razzo en Elbasan, ten Z. van de hoofdstad Tirana. In Birma zijn- reeds meer dan 1000 personen ten offer gevallen aan epide mieën van pest, cholera en pokken. De Jtijnbrug bij Neuwied is door het ijs vernield. Nog slechts 9 bruggen over den Rijn zijn intact. WOLLEN STOFFEN ZOUDEN IN DEN ZWARTEN HANDEL VERDWIJNEN. Het Tweede K ""crlid, de heer Stapel kamp heeft den minister van Economische Zaken vragen gesteld betreffende de wol- lenstoffen-industiie. De confectiefabrikan- ten zouden, zonder formaliteiten, van wol- lenstoffenfabrieken stof kunnen betrekken, in welk geval d<-' fabrikanten 20 tot 30 pet. meer zouden mogen rekenen dan voor de binnenlandsche distributie. Tevens zou her haaldelijk blijken, dat deze stof niet voor ex portorders kan worden gebruikt. Dit zou ten gevolge hebben, dat vele tienduizenden meters wollen stof .ouiten de distributie om op de zwarte markt te koop worden aangeboden. Reeds in November van het vorige jaar heeft minister Huysmans den directeur van de Centrale dienst voor economische con trole opdracht gegeven, bepaalde controles uit te voeren bij de textielfabrikanten in wollen stoffen. In December is met die con trole begonnen. Toen de secretaris van de Vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen, mr. Van Spaendonck, op de persconferentie, die in Januari van dxl jaar werd gehouden, de suggestie aan de hand deed voor een breed ambtelijk onder zoek naar de beschuldigingen, die in be paalde kranten waren geuit, meende de mi nister dan ook hieraan geen gevolg te moe- De zuivering in Frankrijk De groote zuivering van collaborateurs in Frankrijk, welke sinds de bevrijding aan den gang is, loopt thans ten einde. 4000 ge vallen, voornamelijk kleine verraders, moe ten nog berecht worden. De Franschen zijn nog steeds bitter jegens hen gestemd en volgen jnet wraakzuchtig enthousiasme de groote processen tegen de leden van het ka binet van Vichy, Een rechtsche minderheid ageert voor amnestie, maar dit ontmoet grooten tegenstand bij de socialisten en communisten. Sinds de zuivering begon zijn meer dan 130 personen ter dood veroordeeld, zestig werden terechtgesteld, zestig kregen gratie en de rest is nog in de gevangenis. BEZETTING VAN JAPAN DOOR DE V.N.? McArthur, de geallieerde opperbevel hebber in Japan, zou, volgens een bericht in de „Christian Science Monitor", voor gesteld hebben de bezetting van Japan over te dragen aan de V.N., zoo spoedig moge lijk na het van kracht worden van een vre desverdrag met Tokio, en wel „als een test case voor collectieve veiligheid". McArthur zou dit voorstel tijdens een interview te Tokio naar voren gebracht hebben. GRIEKSCHE GENDARMES GEDOOD. Een groep van 66 Grieksche gendarmes, die onderweg waren naar Domokos in Cen traal Thessalië, het gebied dat de commis sie van onderzoek der V.N. morgen zal bezoeken, zijn in een hinderlaag geval len. Vierenvijftig hunner werden door* de guerillastrijders gedood. Naar wij vernemen heeft de regeering besloten, in de komende drie maanden geen vergunningen meer te verstrekken voor in- idustrieele bouwdoeleinden. De materiaal positie, in het bijzonder de aanvoer van ijzer en staal, is van dien aard, dat zonder een dergelijken noodsprong, het bouwpro gramma, dat voor 1947 voorziet in den bouw van de minimum-noodzakelijke 25.000 woningen, ernstig in gevaar zou komen, zoo niet in totaal zou misluken. De reeds aan gevangen bouw van nieuwe fabrieken e.d. mag, voor zoover de materiaalppositie die toelaat, voltooid worden. Na deze periode van drie maanden zal het verstrekken van imdustrieele bouw vergunningen niet direct op den ouden voet worden hervat; de regeering zal de situatie dan opnieuw onder oogen zien. In het bouwplan voor 1946 is 55 pro cent van de beschikbare materialen toege wezen voor industriebouw. Naar verhou ding beteekent het voor drie maanden stop zetten van dezen bouw een extra-materiaal- toewijzing van ongeveer 15 procent voor den woningbouw. VOORINLEVERINGSBON VOOR 500 GRAM SINAASAPPELS. Bon 633 Algemeen van de bonkaarten KA, KB en KC 703 is geldig verklaard voor 500 gram sinaasappels (voorinlevering). GROOTE INBRAAK TE AMSTERDAM. Vrijdagavond, om ongeveer 23.00 uur hebben inbrekers zich door opensluiting toegang verschaft tot een groote bontzaak aan de Keizersgracht te Amsterdam. Hun buit bestaat uit pl.m. 70 bontmantels ter waarde van f 100.000.50.000 textie-1- punten, eenig^ coupons wollen stof, als mede een bedrag van ongeveer 4000. De buit is vermoedelijk met een 3-tons vrachtauto vervoerd. DOOD IN HET BAD GEVONDEN. De 29-jarige buffet-chef G. G., wonende aan de Kapelstraat te Rotterdam, werd Vrijdagavond omstreeks half elf door zijn vrouw dood in het bad gevonden. Men verrfioedt, dat de geijser, die droog stond, maar nog brandde, bedwelmende' dampen heeft ontwikkeld, waardoor de man be wusteloos is geraakt en verdronken. Wordt de Etna gebombardeerd De uitbarsting van den Etna neemt nog steeds in hevigheid toe. Een dorp is vermoedelijk reeds door de lava verzwolgen, terwijl een an der onmiddellijk vtordt bedreigd. De autoriteiten overwegen het gebruik van bommenwerpers en artillerie om op die wijze te trachten den lava- strqpm te doen ophouden. ten geven. Overigens staat het wel vast, dat verscheidene van die beschuldigingen overdreven dan wel feitelijk onjuist waren. Dit is het antwoord op de voornaamste vraag,' die de heer Nederhorst den minister van Economische Zaken stelde, in verband met de knoeierijen, waaraan de Tilburg sche wolindustrie zich zou hebben schuldig gemaakt. Verder deelt minister Huysmans mede, dat het inderdaad juist is, dat bij een door de ambtenaren van de prijsheheersching ge houden controle bij een van de grootste tex tielfabrieken in Tilburg geprobeerd werd een onjuiste indruk van de irbeidsbezetting te wekken. Vóóx-dat de ambtenaren de we verij van die fabriek betraden, had men extra personeel aan de weefgetouwen ge plaatst, waarmee men wilde voorkomen, dat een fout in de prijsvaststelling aan het licht kwam. De minister was er van op de hoogte dat in een enkel geval de uitvoering van de bestaande ambtelijke voorschriften niet ge heel is geschied, zooals hij dat zou hebben gewenscht. Daarbij dient evenwel in het oog te worden gehouden, dat de textiel sector een zeer gecompliceerde structuur heeft en dat met simpele voorschriften niet kan worden volstaan. Het controle-apparaat is beperkt en dus is een doeltreffende con trole zeer moeilijk. Wanneer de bevoorrading uitsluitend op op puntencoupures zca geschieden, zou een en ander aanmerkelijk eenvoudiger zijn. Dit systeem is bij leveringen aan den handel in gebruik. Men is thans bezig de mogelijk heid te bekijken, het ook bij leveringen aan de confectienijverheid toe te passen. Hoe wel het onderzoek daarnaar nog niet is af- geloopen, is echter al wel gebleken, dat er zich daarbij groote practische moeilijkhe den zullen voordoen. Inmiddels blijft "de minister doende, om te trachten een bevredigende oplossing voor dit vraagstuk te vinden, terwijl de contro les in de geheele textiel-sector worden voortgezet. Een rug van hoogen luchtdruk De depressie, die gedurende enkele da gen in ons land zware sneeuwbuien ver oorzaakte, trok naar West-Rusland. Over Europa bewoog zich een rug van hoogen luchtdruk., in beteekenis toenemend, naar onze omgeving, waardoor de wind afnam •en in den afgeloopen nacht zeer lage tem peraturen werden gemeten. In Den Helder daalde daarbij de temperatuur tot -13,3, hetgeen aldaar nog nooit eerder in de maand Maart is voorgekomen. Ook in de omgeving van Den Haag en Amsterdam daalde de temperatuur tot onder -10, ter wijl Eelc^p zelfs -14 graden registx-eerde. Bijna overal vormde zich een dikke stra- lingsmist. Ons land bevindt zich. nu juist op den genoemden rug van hoogen luchtdruk, die thans vx'ijwel stationnair is geworden. Er zal dan ook weinig verandering in het heerschende weertype komen. Des nachts zal bijna overal weer strenge vorst voor komen met vorming van uitgebreide mist- veldsn en in den namiddag zal de tempera tuur' oploopen tot om het vriespunt, met dooi op plaatsen, waar de zon schijnt. SPORT Nederlandsche turnsters i winnen van de Fransche Onder gx-oote belangstelling vond gisteren in de groote zaal van Tivoli te Utrecht de land en turn wedstrijd NederlandFrankrijk voor dames plaats, die een alleszxns ver diende overwinning opleverde voor de Ne- derlandsche dames. Weliswaar toonden de Frangaises in het werk op den evenwichts- balk een veel grootere bedrevenheid dan de Nederlandsche dames, op de overige num mers in het bijzonder ringen stonden hun prestaties dikwijls verre ten achter bij die der onzen. Dat deze ontmoeting in het middelpunt der belangstelling stond, bleek uit de aan wezigheid van de heeren Pahud de Mortan- ges en Karei Lotsy, resp. voorzitter van het Ned. Olympisch comité en chef de mission voor de spelen te Londen.. De officieele uit slag van den wedstrijd luidt Nederland 454 punten, Frankrijk 405 punten. Enschede-Amsterdam in ruim 29 uur geloopen Een uitzonderlijke prestatie heeft de heer M. Veldhuis uit Enschede geleverd, die den afstand EnschedeAmsterdam (168.km.) te voet heeft afgelegd in den tijd van 29 uur en 10 min. Drie Enschedeërs, de heeren F. Brummelhauótvan de R.K. Wandelsport- vereeniging „E. W. V.", A. Nijhof van de sportvereeniging „Rigtersbleek" en M. Veldhuis, persoonlijk lid van den Neder- landschen Wandelsportbond, hadden afge sproken den afstand EnschedeAmster dam te voet af te leggen. Zaterdagochtend om 11 uur startten de wandelsportenthou siasten bij het V.V.V.-gebouw in Enschede. Reeds na 18 km. moest F. Brummelhaus op geven. De twee anderen trokken welge moed verder en met onderbreking van kor te rustpauzen bereikten zij gisterochtend orr. 9 ;uur Amersfoox't. Hier kon Nijhof niet verder. Veldhuis, die Zich nog geheel fit voelde, zette alleexi den tocht voort en kon nu zijn eigen tempo regelen. De volgende 7lA km. naar Soest legde hij in 50 min. af. Precies 16.10 uur bereikte hij den grens van Amsterdam, zoodat hij de 168 km. had af gelegd in den tijd van 29 uur en 10 min. Veldhuis vertelde, dat de tocht zeer zwaar was geweest door de gladde en modderige wegen. Hij had bijna geen last gehad van blaren, alleen waren zijn.beenen wat stram door de gedwongen houding, waarin hij had moeten loopen. hij het laatste stuk alleen had moeten lpopen, vond hij niet erg, want nu kon hij zijn eigen tempo regelen en op tijd in Amsterdam 2ijn om den laat- sten trein terug xiaar Enschede te halen. De route, die hij van Enschede af gevolgd heeft is: Enschede. Hengelo, Delden, Goor, Markelo, Holten, Deventer, Apeldoorn, Amersfoort, Soest, Muiden, Amsterdam.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2