SPORT OMGEVING HET IJS ONS KINDER VERHAAL STADSNIEUWS DONDERDAG 27 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Waar zijn de troepen- schepen Kota Baroc 25/2 v. Port-Said ver trokken. Kota Inten pass. 25/2 Ouessant, 9 u. 30 v.m. TAFELTENNIS NEDERLANDDENEIVIARKEN 8—1. Onder groote belangstelling vond gister avond in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de landenonlmceting NederlandDene marken plaats. Het was een teleurstelling, dat Cor de Buy wegens een blessure niet kon uitkomen. Ondanks deze handicap wisten onze landgenooten met niet minder dan 81 van de Deensche ploeg te winnen. Met uitzondering van Thunnissen wisten alle Nederlandsche spelers al hun partijen te yvinnen. SKI De traditioneele Homenkollenweek in Noorwegen begon gisteren met een Lang lauf over 50 km. in de omstreken van Oslo. Winnaar werd ce Zweed Ni's Karlsson in 3 uur 1 min. en 23 sec. Ook de tweede plaats was voor Zweden. Met z min. 5 sec. verschil bij zijn landgenoot ging Arthur Herrdin als tweede door de finish. Derde werd de Noor Martin Jaere in 3 uur 8 -min. IC sec. Ruim 50 deelnemers onder wie drie Zwitsers, moesten op het laatste oogenblik den strijd staken. Deze eerste wedstrijd werd gehouden onder een buitengewone koude en het sneeuwoppervlak was een harde, gladde ijslaag. Zaterdag wordt r.et programma der Homenkollenweek voortgezet met een Langlauf over 18 km terwijl Zondag het skispringen voor den gecombineerden wedstrijd zal plaats vin den. Er zijn tairijke deelnemers. SCHAKEN Competitie van den Leidschen Schaak bond. In de 5e ronde werden nog de vol gende uitslagen verkregen: le kl-.: Noord wijk I-^-Vriendenschaar I 3xxxx3xxxx 2e kl. A: Zwarte Pion ILisse I 6x3x; LeLthen ISassenheim I- 5^x3'Ax. 3e kl. B: Zw. Pion II (Lisse)—P.T.T. 3 xxxx2'Axxxx; Caïssa IINoordwij k II 5—5. 4e kl. A: Politie IPhilidor IV 3x6x; Leithen IIPhilidor IV 2A7LeitheYi II't Leytse Ancke I 5x4x. 4e kl. B: Lisse IIZw. Pion III 6'A3'A; Zw. Pion III—S. Prof.w. II 3—7; S. Prof. wijk II—Ons Genoegen II 7 A2A\ Katwijk aan Zee IIIOegstgeest II 4xx4xx; Noord wijk IIISchaakgenoegen II 5x4x. DAMMEN L.D.V. 2 VERLIEST VAN H.D.S. 1. Deze week vond in Den Haag het eerste treffen plaats tusschen H.D.S- 1 en L.D.V. 2, de beide kampioenen van de le Mfesse, lesp. Haagsch en Leidsch district, voor de promotie-degradatie-competitie Hoofdklas se van den N.D.B. De Hagenaars, die een zeer sterk tien tal bezitten, zijn deze competitie goed be gonnen door verdiend met 123 van de L.D.V. reserves te winnen, hiermede een leelijke streep door de hooge verwachtin gen van L.D.V. halende. De wedstrijd had een spannend verloop, waarbij mper verdedigend dan aanvallend werd gespeeld, hetgeen begrijpelijk is daar geen der spelers eenig risico wensahte te nemen. Reeds spoedig had H.D.S., door een groven blunder van Gerritsen, een 20 voorsprong om dezen na eenigen tijd tot 40 op te voeren door capituleeren van Harland. Het eerste punt voor L.D.V. haalde v. d. Mey binnen, spoedig gevolgd door remise van Kleyn, de Water, Teleng, J. Huisman en r. Leeuwen, waardoor de stand 106 voor H.D.S. werd. Sladek ver kleinde den achterstand van L.D.V. nog tot 108 door een mooie overwinning, doch toen v. d. Vlist in gelijken stand even aan damblindheid leed, was de laatste kans voor de Leidenaren verkeken. L.D.V. zal nu zijn beide resteerende wedstrijden moe ten winnen willen zij nog een kans op pro motie hebben De gedetailleerde uitslagen zijn: H.D.S. 1—L.D.V. 2 P. C. Zonneveld—H. de Water 11, C. J. DiederikL. C. Ger ritsen 2—0, W. de Wolf—L. K. v. d. Vlist 20, G. LammeJ. W. Huisman 11, C. HeyJ. v. d. Mey 11, F. BerlothI. Te- leng 11. C. Bleys Jr.W. Harland 20, J. C. v. d. HeydenA. Sladek 0—2. H. C. BakkerP. v. Leeuwen 11, C. Hogen- boomW. Kleyn Sr. 11. De competitiestand is nu: gesp. gew. rem. verl. pnt. H.D.S. 1 1 1 i2_ 8 D.C.L. 1 1 1 10—10 L.V.D. 2 2—11 18—22 BILJARTEN LISSER BILJARTKRING. H. Faas, Conc. G. van Eyck, D.K.V. pnt. brt. 150 23 87 23 h.s. 23 17 gem. 6 52 3.78 C. Slootbeek. Luto G v. Eyck, D.K.V. 150 109 26 26 27 24 5.76 4.19 C. Slootbeek, Luto H. Faas, Conc. 150 147 23 23 40 29 6 52 6.39 P. Schoone, Luto A. Elfering, Luto 150 138 21 21 35 33 7.14 6.57 A. Elfering, Luto C. v. d. Voort, Luto 150 65 18 18 27 10 8.33 3.61 De eindwedstrijden worden a. s. Vrijdag m het clublokaal va« de Biljartvereeniging „Concordia" te Lisse gespeeld. MARKTBERICHJEN KATWIJK a. RIJN, 26 Febr. Grocu- len. Waspeen I 53.10—C4.90, idem IJ 39.40 —50.10. spruiten 65 20—96.10, knolselde- rie 33.10. Alles per 100 kg. Knolselderie per 100 10.20—18.30. KATWIJK AAN ZEE Ijsveld afgedreven Het ijsveld, dat van Katwijk tot Zand- voort voor de kust lag, is èergisteravond afgedreven. Het veld trok overdag heel wat kijkers. Inwoners van Katwijk zeiden nog nimmer zoo iets te hebben gezien, Zoo ver het oog reikte zag men niets dan ijs voor de kust. Talloozen trokken naar 't strand om het ongewone schouwspel van een „ijsberg" voor de Nederlandsche kust. te zien. Het was op sommige oogenblikken zóó druk in Zandvoort, vooral bij het eindpunt van de tram, dat het leek of de badplaats reeds uit haar winterslaap was herrezen. Het zich tot halverwege uitstrekkende ijsveld, schitte rend in de stralende zon, bood een sprook jesachtige aanblik. NOORDWIJK De gemeente nog niet „noodlijdend" In de inleiding op de gemeentebegroo- t:ng over 1947, cie in de afgeloopen week van de pers kwam, schrijven B. en W. aan,, den Raad, dat deze begrooting nog vele sporen veitdont van den na-oorlog- schen tijd. maar tevens zooveel teekenen van- beterschap laat zien, dat B en W. rJet zonder een zekér optimisme de toe komst ingaan. Van een sluitende begrooting kan echter nog geen sprake wezen. Ten aanzien van de verwachtingen be treffende het a.s. badseizoen zijn B. en W. optimistisch gestemd, eveneens ter zake de verbetering van den a^emeenen toestand. Met het oog hierop wagen zij het, het geraamd tekort in de begrooting 1947 te handhaven en den loop van den dienst 1947 af te wachten. Verder wordt erop gewezen, dat de be grooting, die thans wordt aangeboden, een groote verbetering te zien -£eeft, in vergelijking met die van 1946. In 1946 was het geraamd tekort 131.985, thans wordt d:t geschat op 52.157. Bij deze inkom stenraming is mbegrepen een bedrag van 35.400 aan voorgestelde be'astingverhoo- ging. Hieruit blijkt dat de inkomsten bui ten de voórfgestelde belastmgverhooging, toegenomen zijn met 118.729 en dc uit gaven met 74.301 vergeleken met 1946. Zooals boven reeds werd opgemerkt., is dit kleinere tekort gunst:g beinvloed door ten de voorgestelde bolastingverhooging van 35.400. Zonder deze verhooging zou he* tekort 87.557 hebben bedragen, met alle schadelijke gevolgen daarvan Door dit tekort immers, zou de Gemeente Noordwijk gerangschikt worden bij de zg. NoodMjdenden, een toestand, die B. en W. voor Noordwijk niet gewenscht achten en die.zij zelfs voor den prijs van belastmgverhooging willen voorkomen. De meerdere belastingopbrengst mee- nen B. en W. gevonden te hebben in een vic-rtal verhoogingen van bestaande be lastingen; van de hondenbelasting, waar van de meerdere opbrengst geraamd wordt op: 1000, straatbelasting, meerdere opbrengst f 17 800; be'asting op vermake lijkheden van 10 op 20 pet., meerdere op brengst 10.000 en verhooging van de op centen op de hoofdsom der pers. belasting, meerdere opbrengst 6600. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt t in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 28 Febr. 's namiddags te 2 uur, waarbij zal worden vastgesteld de begroo ting van den algemeencn dienst en van die der bedrijven voor 1947 Verder wijzi gingen op de vei ordeningen: straatbelas ting, vermakelijkheidsbelasting en perso- neele belasting NOORDWIJKERHOUT Stille Omgang. De deelname aan den Stillen Omgang uit Noordwijkerhout zal zeer groot worden. Het ledental van de nieuwe afdeeling heeft de 700 reeds over schreden. ROELOFARENDSVEEN De Ronde van fel Braassemermeer De uitslagen zijn: 1. K.M. dames: 1. Lies Rolif (Alkmaar) 2 min. 14,4 sec.; 2. mej. Strijbis (Alkmaar) 2.16.3; 3. Wobje Kooistra 2.18,9. 1 K.M. lieeren: 1. Zonneveld 1.49,8; 2. Van Herk 1 min. 50 séc.; 3. W. A. Vermeu len 1.50,1; 4. H. J. Vermeulen 1.50,3. 5 K.M. dames: 1. Sjoerdje Faber 12.18,3; 2. mej. Rolff 12.18,6; 3. Nijssen 12.8,7. 5 K.M. heeren: 1. W. Vermeulen 9.57.6; 2. Zonneveld 9.58,4; 3. Verhoeven 9.59,1; 4. Van 't Óever 9.59,7. 25 K.M. dames: 1. Bora v. d Hoorn 55 min. 27 sec.; 2. Nijssen 57 min. 3 sec.; 3. Wobje Kooistra 1 uur, 1 min en 7 sec.; 4. mej. Strijbis 1 uur, 3 min. en 12 sec. 25 K.M. heeren: 1. Verhoeven 51.27,1; 2. H. Vermeulen 51.27,2; 3. Van der Hoorn 51.38,2 sec.; 4. Meeuwissen 5148,3; 5. Van der Hoorn, zelfde tijd. SASSENHEIM NATIONALE KOPPELWEDSTRIJDEN Drieduizend toeschouwers genoten van de nationale koppel-wedstrijden. Voor de da mes hadden zich 6 koppels en voor de heeren 26 koppels aangemeld. Hieronder volgen de uitslagen, de ge^bedragen waarin ook de gewonnen premies begre pen zijn, vertegenwoordigden de waarde van het gewonnen kunstvoorwerap. Dames: le prijs 2 bekers en 65.— De- Lx-ra v. d. Hoorn ter Aar en Nel Nijssen, - Onze tegenvoeters Onze gezant te Canberra in Austra- lië is nu ambasadeur bij de Chinec- zen. Dat is tegenwoordig een pro motie, want bij de Chineezen is het best uit te houden. En bij de Australiërs is het voor een Hollan der om kipppenve1 te krijgen. Bij zijn vertrek heeft de Australische regeering den scheidenden gezant niet eens de gebruikelijke lunch aangeboden, zoodat baron van Aers- sen met een hongerige maag naar de Chineezen moest gaan. Wat 'n land, waar de communistische vak- vereenigingen dei} vertegenwoordi ger van een bevriende mogendheid niet eens een hapje eten gunnen. Ten aanzien van den boycot dezer vakvereenigingen verklaarde baron van Aerssen bij zijn aankomst tc Batavia, dat de havenarbeiders deze willen doorzetten totdat het ac- coord van Linggadjati is ondertee kend. „Want de Nederlanders zijn niet te vertrouwen". Aldus Healy, de secretaris van de vakvereeniging der Australische havenarbeiders. Waarom wij dan pas na de ondertee- kening van Linggadjati wel te ver trouwen zijn, begrijpen wij niet goed. Wij meenden juist, dat wij na de onderteekening van Linggad jati heelemaal niet meer te vertrou wen waren. Want dan vertrouwen wij onszelf niet meer. Weet u dan, welk Linggadjatie wij onderteekend hebben? Maar één ding beloven wij aan onze tegenvoeters: ,,Als de Jap pen nog eens terugkomen en zij willen Australië bezetten, dan zal ons leger hen daarin niet hinde ren. Dan zuilen wij ze veeleer een handje helpen, om eerst onze deur voorbij te loopen en te gaan aan kloppen bij onze vriendelijke ge allieerden. Dan gunnen wij hun de eer om zich voor ons op te offeren, zooals wij het vandaag juist vijf jaar geleden gedaan hebben in den slag in de Ja va-zee. Maar och, wij zijn nu eenmaal 'n onbetrouwbaar volkje en als het eens zoover zdu komen, zijn wij deze belofte allang weer vergeten. Hoofddorp; 2e prijs 2 bekers en 45 mej. Rolff en mej. Strijbis, beiden Alkmaar; 3e 'prijs 2 zilveren lepels en f 30,— Wobke Kooistra en Sjoortje Faber, Wartena; 4e prijs 20.Nellr"v. d. Hoorn en Mia Voort huizen, ter Aar. Bij de heeren was de uitslag* le prijs 2 bekers en f 195.Gebr. Verrneulénn, ter /jar;> 2e prijs 2 bekers en 125.J. Nauta en J. v. d. Berg, Wartena; 3e prijs 2 pla quettes en 95Kortenaar 's Grave'and en Verhoeven, Dussen (N.-Br.); 4e prijs 2 verzilverde potlooden en 60.Storm, Den Haag ei van 't Oevei, Lisse; 5e prijs f 60.van Hemden en Vermeulen, Breu- kelen; 6e prijs 30.— Hoogeboom en Dus- seldorp, Rijpwotering; 7e prijs f 20.— Meeu wissen, Hillegommerdijk en Kerklaan, Pijnackcr; 8e prijs 20.C. v. d. Meer en B.v d. Meer, Oude Wetering. Bovendien v/aren er nog premies in natura uitgeloofd, zooals kaas, vleesch en sigaren. De prijzen werden door den Burgemeester uitgereikt. Personalia. Voor het examen Kantoor- stenograaf (130 lettergrepen per minuut) siaagden te 's-Gravenhage de dames Tiny Kroon Noordwijkerhout en Bé Lenstra te I.i^se, alsmede de heeren H. Juffermans ie Lisse en Jac. Westenens te Sassenheim. Voor het diploma typiste slaagden de da mes T. Segers en Nath. Lefeber en de heer C. Snaar te Lisse; mej. J. Cornelissen, War mond, R. v. d. Wiel Sassenheim, C. Schra- itia Sassenheim en de heeren J. Burgmeijer Sassenheim, W. van Hage Sassenheim, J. Bisschops Sassenheim, II. Verdegaal Sas senheim, Jan Verhoog Sassenheim, H. J. v. d. Lans Voorhout en Nic. Colyijn Voor hout VOORHOUT Personalia. Voor het examen kantoor stenograaf slaagden onze plaatsgenoten de heeren H. J. v. d. Lans en Nic. Colijn. VOORSCHOTEN Middenstand. De heer Dresmé uit Den Haag heeft voor, de Kath. Middenstanders een inleiding gehouden over „Belastingen". Afgevaardigd werden in het bestuur der Federatie Voorburg en Omstreken de hee ren P. Niersman en W. Zoetèmelk. De heer Buurman bracht verslag uit van de cultu- reele dag te Utrecht. Drie nieuwe leden werden ingeschreven. ZOETERWOUDE IJssport. Het gouden jubileumprogram van de IJsclub Zoeterwoude is gistermid dag met een geweldig slotnummer beëin digd. De goedgevulde kas van de club ver toonde zoodanig den bodem, dat voor het aanleggen van de lange banen op de Noord- Aa de hulp van een groot aantal vrijwil ligers moest ingeroepen worden. Voor den koppel wedstrijd heeren kwa men 26 koppels aan de start. Er werd ge reden in series van 5 koppels met 10 ron den. Voor elke serie werd een sprmt-pre- mie uitgeloofd, waardoor de spanning er in bleef. Van elke serie werden'3 koppels geplaatst, zoodat de demi-finale ook weer 3 series had. waaruit in de finale 6 (koppels kwamen. De wedstrijd wa urenlang aan één stuk spannend. Voor de finale werd om de rivalen rust te geven de koppel wedstrijd dames aangevangen, waaraan 9 koppels deelnamen. Na de eerste ronde dames, volgde de fi nale heeren, die uiterst spannend was. Het koppel Gijsbert Belt en Wim den Elzen nam de leiding en won met 20 M. vóór den eer sten prijs, prachtig gereden door deze veel belovende rivalen, die samen 30 jaar oud zijn. Dan volgden aan elkaar klevende de koppels Kees en Piel van der Poel en Henk Borst en Ko Noordman. Het was een lust om te zien en het publiek was opgetogen hoe de kleine 16-jarige Henkie Borst aan het koppel van der Poel bleef hangen en hoe zijn partner Noordman het tempo op voerde. De sterke 18-jarige Piet v. d. Poel, reed, in tegenstelling van de overige rij ders, drie ronden achter elkaar en forceer de voor zijn koppel dc tweede prijs: Borst- Noordman behaalde de derde prijs. De koppel v. Klink-v. d. Drift, Vreeswijk- v. Leeuwen en Mooijman-Bakker volgden op korten afstand. In dèn dames-wedstrijd liep h%t koppel Truus van den Akker en Bets Versteegen ver uit en won de eerste prijs. Tweede was het koppel Dina van' der Voort-Riet de Jong en derde de gezusters Rie en Toos van der Salm. LAATSTE BERICHTEN INDISCH DEBAT IN DE EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft hedenmorgen de beraadslagingen over de begrooting voor Overzeesche Gebiedsdeelen voor 1947 voortgezet. De heer "".eijers (C.-H.) verklaart, dat hij met verwerping van den revolutionnai- ren eenheidsstaat den Indischen volkeren zelfstandigheid wil schenken binnen de eenheid van het Rijksverband op voet van gelijkwaardigheid. Voorts verklaart hij te betwijfelen of de minister zich zal houden aan het „niets meer en niets anders" van de motie- Romme-Van der Goes van Naters. Z-i. wordt de mogelijkheid opengehou den op machiavellistische wijze het „niets meer en niets anders" te doen veranderen in ,iets meer en iets anders". (De voorzitter maakt bezwaar tegen de uitdrukking machiavellistisch). De heer Reijers vraagt, of de minister klaar en duidelijk, zonder omhaal van woorden, de Kamer wil mededeelen, of hij voor honderd procent zich houden zal aan den inhoud der motie-Romme. Verder vi*aagt hij overlegging van de geheele briefwisseling tusschen de C.-G. en de re- publikeirische delegatie gevoerd, zoowel van vóór de parafeering der basis-overeen komst als na de terugkomst der C.-G. Spr. brengt ten slotte dank voor de trouw van Ambon jegens de Koningin en Neder land betoond. Deze trouw, zegt hij, zullen wij met trouw beantwoorden, wij zullen alles doen, dat de anti-Nederlandsche drij verijen van dr. v^n Mook verijdeld zullen worden. De heer Stufkens (P. v. d. A.) betoogt, dat de Partij van den Arbeid deze zaak inderdaad ziet als een nationale zaak. In verband met het hier binnenvoeren van prof. Gerretson betoogt spr-, dat deze hoogleeraar de inziohten vertroebeld heeft. De' sfeer, waarin de discussies ge bracht zijn door een parlementair noviet, is niet geëigend de eenheid te bereiken, welke noodig zou zijn. Het is volstrekt onaannemelijk, dat de kwestie van de Kroon de kern vormt van het vraagstuk, dat ons als volk beroert en dat we* hebben op te lossen Het nationaal ontwaken van het Oosten, aldus spr., 4at is voor ons 'de kern. Zooals de heer Pollema hèt vraagstuk gesteld heeft, zou het een kwestie van grondwettelijkheid zijn. In dit verband be toogt spr., dat over bepaalde groepen van ons volk een gezagsafgoderij is gekomen, die toch niet meer aanvaardbaar is. Gezag is altijd relatief en onderworpen aan de vergankelijkheid, welke alle leven kent. Het gézagselement deelt in de menschelijke ge brekkigheid. Ernstige ziekteverschijnselen te Goes In het ziekenhuis aan den Oostwal te Goes hebben zich sedert enkele dagen ern stige ziekteverschijnselen voorgedaan, zoo wel onder het verplegend personeel als on der de patiënten. Zes verpleegsters en en kele patiënten zijn aangetast door een ziek te, waarvan men de diagnose nog niet heeft kunnen vaststellen. Eén der verpleegsters, zuster Van der Graaf, is reeds overleden, terwijl de toe stand van eenige patiënten zeer ernstig is. De zieken zijn geisoleerd en de hulp is in geroepen van den internist prof. dr. J. Mulder uit Leiden, terwijl vanzelfsprekend ook de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid op de hoogte is gebracht. De verschijnselen doen denken aan die, welke zich voordeden bij de typhusbe- smetting. welke kortgeleden na een brui- lofstmaal te Amsterdam onder meer eeni ge leden van het gezin van prof. dr. K. Miskotte ten grave sleepte. wordt onbetrouwbaar Naar men ons mededeelt wordt het ijs in Leiderdorp en omgeving op velschillende plaatsen onbe trouwbaar. Er komen hier en daar dooi wakken op. Vooral op de smalle gedeelten van Rijn en Does wordt iet ijs slecht en levensge vaarlijk. Gisteren zakte er 'reeds iemand door het ijs, die gelukkig tijdig gerde kon worden. Men zij evenwel gewaarschuwd! DEENSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Hedenmorgen is een Deen se h militair vliegtuig in Zuid-Seeland (Denemarken) neergestort. Twee leden der bemanning kwamen om het leven. Wilt U met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren 50-JARIG BESTAAN DIACONESSEN- HUIS. Gisteren heeft een onafgebroken stroom van bezoekers, waaronder zeer veel oud- patiënten, gelukwenschen aangeboden aan het recipieerende bestuur van het Diaco- nessenhuis, dat in deze dagen het 50-jarig bestaan herdenkt. Mr. P. J. de Ruyter de Wildt bood als eerste spreker namens de patiënten de gelukwenschen aan, daarbij wijzende op de prettige en rustige sfeer, die steeds in hei ziekenhuis heerscht. Spre- •fcer achtte het een gelukkige omstandig heid, dat de patiënten, die meestentijds zooveel ontvangen en zoo weinig kunnen geven, op deze dagen hun dankbaarheid kunnen toonen en als blijk daarvan een enveloppe met inhoud konden aanbieden. Dr. A. Seret, die als medicus aan het zie kenhuis verbonden is, voerde namens de doktoren het woord en bood huishoudelijke artikelen aan ar, geschenk. Met een enkel woord heeft do voorzitter van het bestuur, prof. dr. J. N. Bakhuizen var den Brink geschenken en gelukwenschen aanvaard. Onder de talloozen. die vervolgens feli citaties aanboden, bevonden zich o.m. ver tegenwoordigers uit de universitaire, ge meentelijke, medische en geestelijke we reld. Na afloop van de receptie werd een samenzijn gehouden van het bestuur, de diaconessen, de doktoren en het overige personeel, LEIDSCH POLITIE MUZIEK. GEZELSCHAP. 't Was een mooie avond, die het Politie- r.-uziekcorps zijn velen bezoekers aanbood. De voorzitter, de heer Dragt, heette den burgemeester, Jhr. van Kinschot wel kom, den ecre-voorzitter, commissaris Meijer, den garnizoenscommandant, majoor Deschrevel, de inspecteurs, de afgevaardig den van manlijke en vrouwhjke studenten, den vorigen dirigent, den heer Bolderdyk. er. ten laatste de donateurs, terwijl hij al len het donateurschap aanbeval. Hierna volgde een kleine plechtigheid. Met enkele ter plaatse juiste woorden bood de voorzitter aan den burgemeester het insigne aan, behoorend bij het beschermheerschap, dat Jhr. van Kinschot onlangs had geac cepteerd. In zijn wederwoord zeide deze o.a., dat de politie er niet alleen is om de orde te handhaven in de straten, en hulp te bieden aan de menschen, maar ook om de zen het leven te veraangenamen. Nu, dat de politiemannen hiervan slag hebben is gisteren gebleken De heer Ver weel, de jonge kapelmeester die de plaats heeft ingenomen van den heer Bolderdijk, die zijn sporen bij het politiecorps heeft verdiend, beleefde hier ter stede zijn eer ste concert. Een plchtig .Wilhelmus" en en dan een frissche vroolijke marsch „With Sword and Lance" van Starxe, waarna Bi zet's onsterfelijke „l'Alésienne suite" in een zetting van Blémont met algeheele tevwij- ding werd uitgevoerd. Een prima saxopho nist bezit het corps in den heer Anderi-on, hetgeen uitstekend uitkwam in de variaties over Marlborough van Lang.ois. Genoemde heer bespeelt zijn altsaxophone zuiver en niet bang voor de moeilijkheden, met rust. Bravo! Dit serieuse nummer werd weer af gewisseld door een aardige marséh en steeds is de kapelmeester erbij, aangevend, aan vurend, terughoudend, aanwijzend en hier en daar wat bedisselend. Het dramatische genre, vertegenwoordigd in de ouverture „Neron" van Popy slaagde bijzonder goed enl in de „Ouverture Solenelle" van Vles- sing was het contrapunt terdege bestudeerd. Met zekerheid werden de stemmen ingezet en volgehouden Een mooie .Strausswalzer" veroverde aller harten en met de marsch „de Engelandvaarders" van Schild, die ge weldig insloeg, werd geëindigd. Kapelmeester Vcweel heeft eer van zijn eerste concert en wij wenschen hem en zijn actief blaas-orkest, groei, bloei en succes toe. Na afloop van het concert werd een ca baret-programma uitgevoerd onder leiding van Theo Bouwmeester en Roland Wagter, met medewerkenden. J. KORTMANN. KATH. BOND „VOOR HET GEZIN". Afdeeling: St. Petrus-Parochie. Naar aanleiding van het hoofdartikel over „Gezinshulp" in ons blad van 25 Fe bruari j.l., deelt het voorloopig bestuur van bovengenoemde afdeeling van den Ka tholieken Bond „Voor het Gezin" ons me de, dat deze afdeeling een Onderlinge Ge zinshulp Actie voor de St. Petrus-Parochie in voorbereiding heeft en zeer binnenkort met de daadwerkelijke hulpvcrleening in de gezinnen van die leden, die deze hulp behoeven, hoopt te kunnen beginnen. Het secretariaat der afdeeling is gevestigd: Lo- rentzkade 1. Onze oprechte waardeering voor dit mooie plan! Dat het moge slagen! WEER OP SCHOOL VERWACHT. De leerlingen der St. Barbara-Ulo-school die niet Woensdag 26 Febr. verschenen zijn, worden Vrijdag 28 Febr., om 2 uur verdacht; dus de leerlingen van klas 7a, 7b en 8. De leerlingen der St. Barbara-Opleiding3 school, 6e klas, worden allen Maandag 3 Maart om 2 uur verwacht; op Maandag om 2 uur ook de leerlingen der St. Catharina- school 7e en 8e klas. De openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvensin de Breestraat en de Plantage zal met thgang van a.s. Maandag wegens kolen-schaarschte gesloten zijn. „De Vierdaagsche". Men verzoekt ons nog te willen mededeelen, dat de naam van de pop Margriet was; en dat de andere pop gevallen is op lot no. 301 van de poppen- loterij. R.K. Gymnastiekver. „Sportief" Vrij dag a.e. gaan de lessen voor alle clubs ge woon door. Het is hoog tijd om te beginnen, want je weet, dat de wedstrijden in Am sterdam op het program staan. Ook de lessen voor de Woensdagmiddag- clujp beginnen a.s. Woensdag weer.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3