Indisch debat in de Eerste Kamer BOND VAN KLEINE BOLLENKWEEKERS De luchtpostzending naar Indië DONDERDAG 27 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 De Eerste Kamer heeft gistermorgen een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting van Overzeesche Gebieds- deelen voor 1947. Aan de regeeringstafel heeft minister Jonkman plaats genomen. De heer Kropman (K.V.P.) verklaart zich te zullen beperken tot eenige opmerkin gen over Suriname en de Nederlandsche Antillen. Een zijner fractiegenooten zal spreken over Nederlandsch-Indië. Hij doet als voorzitter der parlementaire commissie naar West-Indië eenige mede- deelingen. Ten aanzien van de bestuurshervorming heeft men bepaalde verlangens. Er bestaat eenig wantrouwen, dat deze hervorming lang zou kunnen uitblijven. De bevolking wil niets liever dan de banden met Neder land verstevigen en bevestigen. De heer Pollema (C.H.) merkt op. dat de basis-overeenkomst van Linggadjati, de toelichting der G.-G. en de bejde regeerings1- verklaringen als het ware een nevelgordijn hebben gelegd, waardoor het bezwaarlijk is een helder inzicht in de kern-kwestie te krijgen In de Tweede Kamer is dikwijls langs elkaar heen gepraat en zoo zijn veel misverstanden ontstaan. De Tweede Kamer heeft de zaak behandeld zonder schrifte lijke voorbereiding. De revolutie kon niet wachten. Na al die haast van de regeering en in de Tweede Kamer hebben 'wij ver nomen, dat ir. Soekamo het standpunt der regeering althans voorloopig verwerpt. Na de vernedering van Cheribon thans nog deze vernedering, dat wij het tempo der af- of goedkeuring niet aan ons zelf hebben behouden, maar hebben laten bepalen door de revolutie. Het Koninkrijk in zijn vollen omvang is' thans in het geding en niet slechts de over zeesche gebiedsdeelen. Het belbid der ge- heele regeering staat nu te onzer con trole, aldus spr. Z.i. had de memorie van antwoord ook deor den minister-president geteekend moetèn zijn. Spr. wijst er op, dat de basis-overeen komst een internationaal aspect had. Aan name of verwerping had ook een sterk binncnlandsch effect, dat spr. hoog er aan slaat dan eenige buitenlandsche visie. De beraadslagingen behoeven er niet in de laatste plaats toe te leiden, dat men beter inzicht krijgt in beiderzijdsch stand punt. Het Chr.-Hist. standpunt is allerminst statisch, doch wij trachten boven de feiten uit te komen, aldus spr. De C. H. gaan uit van bepaalde begin selen en krachtens die beginselen verwer pen zij de republiek van ir. Soekamo, wel ke een product is van Japan. De republiek, gaat rood gekleed, ook vanwege het bloed, dat bij onderdrukking en terreur is ge vloeid. Spr. ziet niet over het hoofd, dat de Japansche bezetting haar sporen heeft nagelaten. De feiten echter toetsen spre kers partijgenooten aan de beginselen. De samenstelling der C.-G. is z.i. onjuist ge weest. In haar samenstelling is niet be lichaamd de eenheid van het land en daardoor is de commissie verzwakt. Wij eisch, zegt de heer Pollema, dat elk ambtenaar en zeker de hoogste, nauw gezet alle voorbereidingen test aan de RADIO VRIJDAG. HILVERSUM I .(301 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. o.OO Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Morgenconcert. 9.30 Pianoduo Fi-ank en Meta RusscherOverman. 10.00 Griller String Quartet 11.00 Jongenskoren zingen. 11.15 Cello-recital. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12-00 Mandolinata. 13.0Q Nieuws. 13.15 Metro-Povane-orkest. 14.00 Gr.-muz. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Zangrecital door Henk Driessen. 15.10 Het Domstad-strijkkwartet. 17.30 Mariniers kapel der Koninklijke Marine. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 21.00 Het Radio Phil- harmonisch Orkest. 22.00 Nieuws. 23.00 Jehudi Menuhin, viool. HILVERSUM H (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.18 Vrijdagmorgen opera-programma. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram.muizek. 10.20 De Regenboog. 11.00 Symphonie-orkest. 11.15 Voor de vrouw. 12.35 Het Radio-dans- erkest The Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Fierre Palla, m.m.v. Dora Schrama, zang en Winia Farberow, viool. 14.20 Aeolian Sextet. 15.20 Hoorspel voor de zieken. 16.00 Guus Hoekman, bas; Isa Rossican, piano. 17.00 Orgelspel door Johan Jong. 17.30 Mu zikaal babbeltje door Wouter Paap. 18.00 Nieuws. 18.20 Dansorkest ..The Ramblers". 18.50 Poolsch legerkoor. 20.00 Nieuws. 20.05 Sonate in a kl. t. voor violoncello, piccolo en piano, Fr. Schubert. 21.30 Men vraagt.... en wij draaien. 22.15 Kwartet Jan Cordu- wener. 23-00 Nieuws. 23.15 Symphonisch Vrijdagavondconcert. WAAR BLEEF Qick MaCu&cif door J. S. FLETSCHER. 59) „Nou, dat ken ik gauw genog zegge", zei de waard vertrouwelijk, ,,'t Zal zoo wat negen uur gev/eest zijn." „En de andere is; zag je, waar ze heen gingen?" vroeg Atherton. „Ik zag 't niet, maar ik hoorde 't", ant woordde de waard. „De eene ging de eene kant en de andei-e de andere kant, de eene naar Marshwyke en de andere naar Shil- hampton. Maar wie 't waren ken ik niet zegge, al wattik weet is, datte ze bij de deur van mekare ginge en in verschillende richtingen wegliepe." „Kende je den matroos?" ondervroeg Atherton verder. ,,Nee meneer, die was vreemd voor me. 'k Heb 'm tevoren nooit gezien en na die tijd ook niet meer", antwoordde de waard. „Natuurlijk benne d'r heel wat van zijn soort, die hier 's avonds van Shilhampton komme en hier langs gaan." rtNou, je zult dien armen jongen ook nooit meer zien", merkte Atherton op. Hij vertelde van de ontdekking die ze dien. morgen op Malvery Hold hadden gedaan en bepalingen der Grondwet. Dr. Van Mook schijnt niet in te zien de beteekenis van de Grondwet, die ongerept dient te wor den gehandhaafd. De motie-Romme zegt spr. heeff de' kern niet naar voren gebracht. Deze ligt in art. 8. Welke beteekenis heeft daarin „de Koning der Nederlanden" en „in naam des konings?" De minister dient te zeggen, wat de beteekenis van de Kroon zal zijn. De heer Pollema geeft de regeering in overweging een permanente parlementaire commissie voor Indië te benoemen, die zich ook ter plaatse op de hoogte kan stel len. De regeering neme in haar midden op eenige ministers zonder portefeuille, geko zen uit Nederlandschgezinde inheemschen. Spr. verwacht van de regeering, dat zij ieder, met wien onderhandeld wordt, dui delijk maakt dat thans geldt: tot hier en niet verder. Tegen één uur wordt de vergadering ge schorst tot half twee. Van de antwoorden der regeering zal af hangen of er reden ie, een uitspraak van de Kamer uit te lokken, waarin de regee ring wordt uitgenoodigd onverwijld maat regelen te nemen om de levensomstandig heden der bevolking te verbeteren en de bestaanszekerheid te bevorderen. De heer Kerstens (K.V.P.) zet uiteen, dat de staatsrechtelijke beschouwingen weinig of niet tot de oplossing van het Indische probleem bijdragen. Wij hebben het Indi sche nationalisme steeds onderschat, en veelal geschiedt dit nog steeds. Onze doelstelling kan en moet niet meer zijn: een door Nederland voortreffelijk be heerd Indië, maar een vrij Indonesië, door vriendschapsbetrekkingen met Nederland verbonden. Het basis-accoord van Linggad jati is het eenige constructieve plan dat wij kennen. Intusschen is er een kink in de kabel ge komen. Dit verbaast ons vooral, nu de Ne derlandsche interpretatie met zooveel voor- zichtigheid is gegeven. Het wantrouwen der oppositie is niet geschikt om het vertrouwen der wederpartij te wekken. In de eerste plaats moeten we ons aan sluiten bij de uitspraak van de Tweede Ka mer. Maar tegelijk moeten wij een geluid laten hooren van goeden wil en van bemoe digend vertrouwen in de republiek Indo nesië. Ook het buitenland wacht op een bood schap dat wij het in beginsel met Indië eens geworden zijn. Het is de allerhoogste tijd voor het bereikenvan overeenstem ming. De laatste spreker van den eersten dag, de heer Algra (A.R.) toont aan, dat de Re geering er niet in geslaagd is, uit te ko men boven de sfeer van partijpolitieke te genstellingen. Nieuwe protesten bij den Minister Het Hoofdbestuur van bovengenoemden Bond vergaderde met de besturen der di verse afdeelingen uit de Bloembollenstreek, in de „Witte Zwaan" te Lisse. In zijn openingswoord schetste de Bonds voorzitter, de heer G. Verschoor- den be narden toestand, waarin vele kleine en jon ge kweekers verkeeren, ^als gevolg van de maatregelen in het bloembollenvak, welke in de laatste maanden zijn genomen. Het hoofddoel dezer vergadering is een bespre king van de houding, welke wij zullen aan nemen t.a.v. der protestvergadering, welke te Haarlem zal worden gehouden. De voorz. maakte bekend, dat het H.B. zich genoodzaakt had gezien, op het schrij- van den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening dat als antwoord had gediend op het bezwaarschrift van den Bond, wederom een schrijven te richten aan Z. Excellentie, voorn. In de eerste plaats werd het antwoord van den mjnister weinig bevredigend genoemd. Uitsluitend was de aandacht gewijd aan de kwestie der teel tbe wij zen, terwijl de ove rige urgente punten, waarmee het wel en wéé der kleine en jonge kweekers ten nauwste verbonden zijn, niet, of zeer on volledig behandeld zijn. Daar de nood steeds stijgende is en toenemende onrust en protestacties van alle zijden hiervan het gevolg zijn, meent de bond zich opnieuw tot den minister te moeten wendcin. In het bijzonder werd aandacht gevraagd voor de volgende urgenfe punten: 1. Samenvoeging van het teeltrecht. thans gesplitst in Hyacinthen, tulpen en narcis sen. 2. Financieele hulp voor dié kleine en jonge kweekers, die zoodanige hulp waar dig mogen worden geacht, door overbrug- gingscrediet of anderzins, waarbij de» posi tie van het gezin mede in aanmerking wor de genomen. 3. Uitbetaling der gedwongen ingeleverde Mendeltulpen. vertrok, nadat hij den waard ontzet over dit nieuwe gruwelstuk had achtergelaten, met Blake naar de auto. „Precies wat ik dacht!" ^i hij, toen ze weer in den wagen zaten. ,Dat had ik al verwacht. En nu, Blake, ben ik van plan naar Shilhampton te rijden en Stephen Pyke daar een vraag te stellen. En daarna ga ik een bezoek bren gen aan Boyce Malvery." HET ZWIJGEN VAN BOYCE MALVERY. Stephen Pyke dretf zijn zaken als ren baan-commissionair i.M een paar behagelij- ke kamers boven een hoogst respectabelen winkel in de hoofdstraat van Shilhampton er daar trof A the- Ion en Blake herri aan, op zijn dooie gemak de krant lezend in de diepte van een fauteuil. Hij ontving zijn bezoekers met een nonchalante gemakke lijkheid; het was duidelijk, dat hij zelf niets te vreezen had van welk politioneel be zoek ook, officieel of niet-officieel, in ver band met het geheim van Malvery Hold. Evenmin toonde hij groote verbazing of zelfs schijnbaar getroffen toen Atherton vertelde, wat er dien morgen was ge schied. Hij hoerde alles aan alsof hij. de jongste gebeurtenissen beschouwde als noodzakelijke deelen van het machtige ge heel en hij toonde openlijk zijn verwon dering over het feit, dat hem een bezoek werd gebracht. Maj Atherton liet hem niet lang in het ongewisse. Het Noorsche tankschip „Vildkat", dat op weg was van Oslo naar Amsterdam, is bij Wijk aan Zee op het strand geloopen. Met eb is het schip dicht te naderen. Drie sleepboofen houden zich in de nabijheid op. Velen hadden er een wandeling froor over, om het schip vanaf een op het strand lig- genden ijswal te bekijken. Wij mogen ons niet laten verlagen tot de positiè van een vazalstaat. Waar baalt En geland het recht vandaan, de leiding te ne men in de interne zaken van het Koninkrijk der Nederlanden? De heer Algra herinnert aan het rapport- Van Poll, waarin de republiek een Jaoansch maaksel genoemd wordt. -Men moet dan ook scherp onderscheiden tusschen de repu bliek en het Indische nationalisme. Dit laatste moet de regeering open te gemoet treden. Het vrijheidsverlangen van het een voudige volk wordt echter niet gedekt door de programma's der leiders, die niets an ders zijn dan Westersche import. Verbazingwekkend is de uitspraak van den heer Van Poll, dat de notuien, waarvan intusschen fragmenten zijn gepubliceerd, alleen te begrijpen zouden zijn door hen, die de besprekingen hebben bijgewoond, en dat zij nauwkeuriger opgesteld zouden zijn, als men publicatie had verwacht. Als dat waar is, is dit een bewijs van onbe kwaamheid. De heer Algra wijst ten slotte op 'onzen plicht tegenover Indië. Wij moeten de voog dij-gedachte liquideeren en tot hulp bereid zijn; desnoods samen met Indië armoe wil len lijden. Het is nu tijd voor ae rijksconferentie, waar werkelijke vertegenwoordigers van alle Indische volken bijeen moeten komen. Laten wij deze zaak opbeuren boven de partijpolitiek. Millioenen wachten vol ver trouwen op ons. 4. Verlichting van de areaalheffing voor het kleinbedrijf, dat de teelt uitoefent op minderwaardige gronden of dat door mis gewas ernstig getroffen is. Momenteel is in- plaats van verlichting van areaalheffing sprake van 'n verhooging, welke voor velen zal beteekenen: de ondergang als zelfstan dig kweeker. 5. Stopzetting van de uitbreidingsmoge lijkheid voor alle grootere bedrijven enz. Verder werd den minister nog onder oogen gebracht de Klassificatie der tulpen- soorten. Het zijn opnieuw de kleinere kwee kers die hierdoor getroffen zijn. daar door hen meest soorten worden geteeld, welke in de laagste klas vallen. Na een langdurige discyssie waaruit bleek dat de gemoederen verdeeld waren, kwam een voorstel in stemming hetwelk in 't kort betrof: aanhouding of afschaffing van alle saneringsmaatregelen. Van de 30 aanwe zigen stemden 18 voor deze aanhouding en 11 voor geheel vrije teelt; 1 blanco. STUDIEBEURZEN VOOR UNIVERSITEIT OF OPLEIDING TOT ONDERWIJZER. De minister van O. K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een buitengewonen aanleg voor de stu die die niet in staat kunnen worden geacht hun studiekosten te betalen en die gedu rende een cursus 1947'48 voor eer rijks studietoelage (renteloos voorschot) in aan merking wenschen te komen zich voor 15 Maart 1947 per gezegeld adres tot zijn mi nisterie (bureau voor rijksstudietoelagen) moeten wenden. De aandacht wordt .er op gevestigd, dat ook zij, die thans nog geen eindexamen H.B.S. of Gymnasium hebben afgelegd, doch met 1 September 1947 een beurs wenschen voor de studie aan een universiteit of hoogeschool, hun request eveneens voor 15 Maart 1947 moeten in dienen. Zij, die voor een rijksstudietoelage tot een maximum van 300 voor de opleiding tot onderwijzer(es) in aanmerking wenschen te komen, moeten zich eveneens voor 15 Maart 1947 per gezegeld verzoekschrift tot het ministerie van O., K. en W. (bureau voor rijksstudietoelagen) wenden. „Welnu mijnheer Pyke", zei hij, „het moet u nu wel zeer duidelijk zijn, wanneer u en uw broer Daniël meer weten, dan u mij heeft verteld, u dient te onthullen wat u weet. Vroeger of later komt u in de ge tuigenbank, ziet u, en daar zult u moeten spreken." Stephen Pyke, die de krant in 2ijn hand /gehouden had, terwijl ze spraken, legde die nu rustig terzijde op zijn bureau. „Ik zie niet, hoe u ons in de getuigen bank zoudt kunnen krijgen", zei hij. „U be schuldigt niemand van den moord op Ri chard' Malvery, dus kan er van de zijde van het gerecht niet worden ingegrepen en u hebt zijn lichaam niet gevonden, zoodat u ons niet kunt doen voorgeleiden voor den rechter." „Er zouden wel eens andere manieren kunnen bestaan", merkte Atherton op. „U zult vroeger of later beëedigde verklarin gen dienen af te leggen. En het zal heel wat beter voor u zijn wanneer u mij nu alles vertelt wat u weet dan het achter te houden." Stephen Pyke keek van den eenen be zoeker naar den andere en glimlachte. „U veronderstelt, dat wij iets weten", zei hij. „Ik meen, dat er een ding is dat u weet, en dat u ons dien avond bij u niet ver telde", antwoordde Atherton. „Wel?" vroeg Stephen. „Ik stel een vraag aan u", zei Atherton. Pensioenfonds voor textielarbeiders Op aanstichting van de Ned. R.K. Ver een iging van Werkgevers in de Textielnij verheid is een Centraal Pensioenfonds voor arbeiders in de textiel-industrie tot stand gekomen. Besloten werd onmiddellijk een bedrag van 6 millioen ter beschikking te stellen, om zoodoende reeds van 1 Jan j.l. af alle 65-jarigen een pensioen te "kunnen uitkeeren In Tilburg bestaat een dergelijk fonds al meer dan twintig jaar en om nu in staat te zijn de uitkeeringen te verhoogen, is de Vereeniging van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen er dezer dagen toe over gegaan de geldmiddelen Van deze stichting met een bedrag van 1 millioen aan te vullen. Om verder te komen tot verbetering van de positie der textielarbeiders wordt tus schen de organisaties van werkgevers en werknemers overleg gepleegd omtrent wij zigingen in het collectief arbeidscontract, welke betrekking hebben op een verhooging der basis-uurloonen. den vacantiebijslag, uitbreiding der verlofdagen en verlenging der ziektedagen. Ten slotte is een voorstel in overweging om de ongeorganiseerden 2 pet. te laten betalen voor alle textielar beiders, aldus lezen we in het „Handels blad". POLITIE PERSONEEL KAN LATER WORDEN GEPENSIONNEERD. Dienstbelangen en sociale factoren kun nen het noodzakelijk maken, dat politie ambtenaren, die den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, nog niet worden gepen- sionneerd. aldus naar een circulaire van min. Beel aan de burgemeesters. Bij de Rijkspolitie wordt dezelfde gedragslijn ge volgd. Bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd moet in ieder geval tot pensionnee- ring worden overgegaan en in gevallen, waarin betrokkenen tusschen den 55- en 60-jarigen leeftijd minder geschikt zijn, zal vervroegde pensionneering kunnen plaats hebben. Naar aanleiding van de opmerkingen van een Indisch blad over de vertraging van de luchtpostverzending naar Indië van Neder land uit deelt de Nederlandsche P.T.T. het volgende mede: Niet alle luchtpost, die voor Indië be stemd is, kan terstond worden verzonden. Daarvoor is het laadvermogen der vlieg tuigen niet groot genoeg. De vliegtuigen worden volgeladen tot het maximum ge wicht. Wat noodgedwongen achterblijft, gaat met de volgende vluchten mee. Inci- denteele vluchten van de K.N.I.L.M.-toe- stellen hebben reeds herhaalde malen van Nederland uit achtergebleven post meege nomen. Getracht wordt om het aantal K.L.M.-vluchten op te voeren. DE VERZENDING VAN POST NAAR DUITSCHLAND. Herhaaldelijk blijkt dat afzenders van correspondentie voor Duitschland nalaten bij het adres het nummer van het postdis- trict te vermelden. Deze nalatigheid geeft aanleiding tot vertraging en moeilijkheden bij de doorzending. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op alle correspondentie be stemd voor Duitschland het betrokken num mer van het postdistrict dient te zijn ver meld. AMERIKAANSCH CREDIET VOOR NEDERLAND. Het bureau van den Amerikaanschen commissaris voor de liquidatie van leger- voorraden in het buitenland, heeft te Parijs medegedeeld, dat de Nederlandsche regee ring nogmaals- een crediet van 10 millioen dollar heeft gekregen voor den aankoop van surplusvoorraden van het Amerikaan- sche leger, die thans in Duitschland ten verkoop worden aangeboden. Door deze toekenning bedraagt het to tale crediet, dat Nederland voor dit doel* heeft ontvangen, thans reeds 30 mililoen dollar. Nederland heeft reeds surplusgoederen ter waarde van 16 millicen dollar gekocht. Hieronder bevinden zich vrachtwagens van vloot en leger, machines voor het maken van wegen en havens, spoorwegwagons en vliegtuigen. INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN. De chef van den Generalen Staf deelt mede, dat de inlijving als dienstplichtige op 3 Maart a.s. bij het 3e Regiment Infanterie te Bergen -op Zoom, het 5e Regiment In fanterie te Schalkhaar en het 8e Regiment Infanterie te Amersfoort'wegens bijzondere omstandigheden tot nader '.rder is uitge steld. Een nadere datum zal te zijner tijd worden bekend gemaakt. „Vertelde Richard Malvery u, wie hem die chèque, waarvan Boyce Malvery verklaar de, dat ze vervalscht was, gaf, zond of over handigde?" Stephen schudde het hoofd. „Ik wil die vraag niet beantwoorden, commissaris, in geen geval zonder Daniël te raadplegen", antwoordde hij vastbeslo ten, „en ik twijfel of een van ons beiden er op-zal antwoorden, tenzij we er toe ge dwongen worden". „All right", zei Atherton. „Ik weet nu ook, dat Richard Malvery het u vertelde". Hij en Blake gingen weg en namen den weg naar Brychester. En toen ze de stad naderden, deed Atherton, die tot dan toe erg zwijgzaam was geweest, plotseling zijn mond open. „Blake!" zei hij, „ik ben van plan Boyce Malvery te gaan bezoeken. Ik kan jou niet meenemen, want jij staat bij hem in een zwart blaadje in verband met jouw in menging. We zijn nu in het stadium, dat ik zijn beschouwing van die chèque-zaak moet hooren." „Ik denk niet, dat hij er je er iets over zal vertellen", zei Blake. „We zullen zien", antwoordde Atherton met 'n droog lachje. „Sedert mijn komst hier zijn Boyce en ik heel vriendschappe lijk met elkaar geweest, maar ik begin nu oenigen twijfel over hem te koesteren. Als die geschiedenis van Pyke over de chèque waar is, is er geen reden voor Boyce om OUD TWENTSCH GEBRUIK OP SOESTDUK. Vrijdagmiddag om 3 uur zal men op pa leis Soestdijk een oud Twentsch gebruik kunnen aanschouwen. Onder auspiciën van de Twentsche vereeniging tot instandhou ding der folklore zal de groep „hengeler spoilers en jaansers" een krentenweggen van meer dan 100 pond aanbieden. De tra ditie zal daarbij nauwkeurig in acht wor den genomen. Het gezelschap komt in Twentsche kleederdracht op boerenwagens van Soest naar hét paleis. De burgemeester van Hengelo zal bij de aanbieding aanwe zig zijn. De spoorwegen hebben hun aldemieuw- ste bus, versierd en wel, voor het vervoer van het gezelschap van Hengelo naar Soest beschikbaar gesteld. Loonschema voor landarbeiders De hoofdafdeeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw heeft in een schrijven aan de provinciale secties een loonschema geadviseerd, dat als middel punt heeft een loon voor de vakarbeiders in de normale landbouwgebieden van 67 ct. pcT uur. Voor de ongeschoolden zal dit loon 4 ets per utir lager liggen. Van deze loonen zal 3 ets worden ingehouden als premie voor het te stichten bedrijfspensioenfonds. Ten aanzien van het weekloon voor vaste arbeiders moet worden uitgegaan van het in het betrokken gebied geldende uurloon. ROOFOVERVAL OP EEN BOERDERIJ. Naar eerst thans bekend is geworden, hebben Zaterdagavond om half negen twee met pistolen gewapende bandieten een be zoek gebracht aan de hofstede van de fa milie Verhaar te Nieuwland. De reeds bejaarde menschen, broer en zuster, werden met de vuurwapens gedwon gen zich stil te houden tot dat één van het edele tweetal alle kasten en laden door zocht had. Een buit van 260 viel in hun handen. In de brankast bevond zich een groot geldbedrag, doch Verhaar wilde de sleutel niet afgeven. Eerst Zondagavond heeft de heer V. het geval bij de politie aan gegeven, waarna vingerafdrukken werden genomen. ooooooonooooooooooooooooooooooooooooooo 1 OP KORTE GOLF o o OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOO» BINNENLAND. Tot nieuwen burgemeester van Ab coude is benoemd jhr. mr. L. A. Quarles van Ufford. De Aartsbisschop van Utrecht^ Z.Ern. Joh. Kardinaal de Jong, heeft benoemd tot pastoor te Achteveld den zeereerw. heer G. G. van den Hurk, tot pastoor te De Steeg den zeereerw. heer Th. G. A. Hendriksen en tot professor van het Groot-Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen den zeereerw. heer dr. A. A. Kuiper. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Herto- genbosch heeft heden den Nederlandschen SS-er J. W. D. (J. W. Derksen) uit Am sterdam ter zake van het vermoorden van burgemeester Moonen en J. Hoffmans te Waalwijk ter dood veroordeeld. Tijdens het verrichten van ransreer- werkzaamheden op het terrein van de Oran je Nassaumijn I te Heerlen, is Woensdag morgen de 53-jarige voorman M- H. Ho- bus, in dienst van de Ned. Spoorwegen, door een locomotief overreden en vrijwel onmiddellijk gedood. De prijzen van crêpe-ölosetpapier zijn opnieuw geregeld voor fabrikanten, groot handel en kleinhandel. Voor den verbrui ker is de prijs per rol gebracht op 0.10. BUITENLAND. Een Fransch militair Curtiss-vliegtuig is nabij Bordeaux in zee gestort. De eenige inzittende kwam om het leven. Te Parijs is gisteren een groote betoo ging gehouden tegen de a.s. overdracht van de „Messageries Francaises" het coöpera tieve expeditiebedrijf van de Fransche pers aan een particuliere maatschappij. Woensdagmiddag is in een voorstad van Rio de Janeiro een klein les-vliegtuig neergestort. De beide inzittenden werden gedood. Kapitein Soames, die thans met zijn vrouw (Mary Churchill) op huwelijksreis in Zwitserland vertoeft, is ernstig ziek ge worden. Mevrouw Churchill is naar Zwit serland vertrokken. GENERAAL LOEHR GEëXECUTEERD. Generaal Alexander Loehr, een Duitsche bevelhebber in de Balkan, die onder meer bevel gegeven heeft tot het bombardement van Belgrado in 1941, is gisteren te Belgra do terechtgesteld. V-l DOOR DUIKBOOT AFGESCHOTEN. Volgens onofficieele berichten is een xAmerikaansche duikboot, er tijdens experi menten voor de Califomische kust in ge slaagd een V-l af tje schieten. er zoo geheimzinnig mee te zijn. In ieder geval ben ik van plan er heel openlijk over te spreken. Later hoop ik je te vertellen, wat het resultaat is.... of niet is." Hij liet' Blake in de „Cardinal's Hat" achter en begaf zich naar Boyce Malvery's kantoor in de Highstreet, Waarbij hij er zich van bewust was, dat geen aangename taak hem wachtte. Zooals hij zoojuist tot Blake had opgemerkt, waren Boyce Malvery en hij, sedert zijn komst in Brychester, aardig met elkaar bevriend geweest. Boyce, hoe gereserveerd en koel in zijn manieren hij tegenover de meeste menschen was, had Atherton toen hij als vreemdeling in de stad kwam, verwelkomd en het was een gewoonte geworden, dat ze een groot deel van hyn vrijen tijd in eikaars gezelschap doorbrachten. Het beviel Atherton in het geheel niet, verplicht te zijn om Boyce Mal very er op te wijzen, dat hij in de zaak van de vreemde verdwijning van zijn neef niet de juiste houding aannam. Maar Ather ton had, hoewel heel erg tegen zijn wil en zijn geneigdheid alreeds eenige verdenking tegen den vermoedelijken erfgenaam van het baronetschap van Malvery opgevat en hij was vastbesloten onmiddellijk iets te ondernemen dat óf zijn geest van verden king bevrijdde óf die verdenking zou be vestigen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2