S)e Coidóchc0<ni^ant Grootgrondbezit verdeeld Oud-krijgsgevangenen contra politie Conflict in den groentenhandel opgelost Studenten-protest in Tuschinksi-theater De kolensituatie Voor een fijn stukje kaas DONDERDAG 27 FEBR. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir.. drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, f 1.10 p mnd. i 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00 waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11024 Hoofdredacteur: TH. WLLMEK C. M v HAMERS VELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Adverfenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. V Waardeering van de democratie HET staatsabsolutisme is een kwaad-in- zich, in welken vorm het zich ook openbaart, omdat het den mensch aanrandt in zijn persoonlijkheid en in zijn verhou ding tot God. Een regime, dat een ideale democratie benadert, biedt daarentegen niet te onder schatten waarborgen voor de vrijheid van der. mensch, voor zijn leven als persoon lijkheid en de handhaving zijner waardig heid, voor de onverkorte uitoefening zijner natuurlijke rechten en voor een wel-gere- gelde verhouding tusschen de individuen onderling. Aldus schrijft ir. Feber zeer juist in zijn „Strijd om de persoonlijkheid" En daarom zijn wij overtuigde en beliste voorstanders van de democratie; en daarom bestrijden wij elk insluipsel van staatsab solutisme, dat radicaal moet worden uit gerukt. Ons volk wil een ware democratie in het politieke en sociale leven. En ons streven moet er bewust en doel treffend op gericht zijn. om de democratie te handhaven en te vervolmaken, haar steeds dichter te doen naderen aan de ideale democratie. Wij staan principieel tegenover hei staats absolutisme en de uitloopers van dat sy steem, hetzij het zich opdringt in nationaal- socialisme of zich onder den valschen schijn van democratie aandient in het commu nisme. Wij zijn overtuigde en principieele voor standers van de democratie, maarwij zieri in de democratie niet een panacée te gen alle kwalen, die mensch en maatschap pij bedreigen, en wij zien de democratie zeker niet als doel in zichzelf. Wie dat doet zegt ir. Feber in zijn reeds genoemd werk kent „aan de democratie, die, hoezeer ook overeenstemmend met de menschelijke natuur, werk van menschen is, een zedelijke kracht, een scheppend en ordenend vermogen toe, die slechts in God aanwezig en in de gerichtheid op God te vinden zijn. Hij begaat afgoderij, omdat hij niet alleen veel maar alles verwacht van iets, van een systeem, dat uit den mensch is. Hij miskent de menschelijke natuur, om dat hij het feit verwaarloost, dat de demo cratie gelijk die natuur bij voortduring door bedref en ontaarding wordt bedreigd".*' Wij aanvaarden de leuze „eenheid door democratie" inzoover de democratie is een niet te onderschatten middel, om de menschheid geluk te verzekeren. Maar het geluk zélf zal alléén verwacht kunnen wor den, als dat middel leidt tot het doel: de beleving van de christelijke beginselen „eenheid in christendom"! In de Sowjet-Russische zóne In de Sowjet-Russische zóne van Duitsch- land zijn in den loop van 1946 meer dan 2 mïllioen H.A. bouwland aan boeren en ko lonisten ter bewerking overgedragen. De weder-verdeeling van dit land, dat ver moedelijk eigendom was van grootgrondbe zitters, vooraanstaanre nazi's en uit de zóne gevluchte personen, is door maarschalk So- kolofsky in een brief aan de minister-presi denten van de Russische zóne medegedeeld. In zijn brief wordt onthuld, dat ongeveer 475.000 personen voor het eerst de gelegen heid gekregen hebben om land te bebou wen. Tijdens de Russische bezetting is het in cultuur gebrachte gebied met meer dan 450.000 H.A. vergroot. Dakota vermist op Malakka Men vreest voor het leven der tien inzit tenden van de Dakota, die na het vliegveld Changi bij Singapore verlaten te hebben, vermist wordt. Vliegtuigen van de R.A.F. hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch na twee uur waren zij gedwongen te rug te keeren wegens het slechte zicht. Het vliegtuig werd het laatst gesignaleerd in de omgeving van het eiland Pemanggil aan de Oostkust van Malakka. De Etna in werking Zondag j.l. is de Etna op Sicilië begonnen te werken. Een witgloeiende massa lava is uitgestooten, die zich nu langs de hellin gen van den berg omlaag beweegt. De be woners van Cisterna op de Zuidelijke hel ling zijn reeds geëvacueerd, daar de lava stroom hun huizen nadert. - Drie lavastroomen hebben zich thans tot één stroom vereenigd, die zich over een breedte van 300 meter met een snelheid van 420 meter per uur voortbeweegt. Het tempo van de uitbarsting heeft zich sinds gister morgen verzesvoudigd. Het heele gebied is gehuld in dikken rook, afkomstig van de brandende bosschen, en in asch uit den krater. KLAVERTJE VIER. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet toonen veel belang stelling in haar jongste zusje, Prinses Marijke. WILDE TOONEELEN IN BELGISCHE HOOFDSTAD T^E BRUSSEL is het gisteren tot een wilde vechtpartij gekomen tusschen demonstree- rende ex-krijgsgevangenen en de politie. Een groot aantal manifestanten was per extra-trein en per autobus naar Brussel gekomen. Het waren ojid-krijgsgevangenen en voormalige politieke gevangenen, die de regeering ervan beschuldigden, dat zij ver zuimd heeft hun den status te verleenen, waarop zij recht zeggen te hebben. Reeds spoedig werd het verkeer door de optocht geblokkeerd en de ongeveer 50.000 perso nen, leden van het onlangs gevormde „Nationaal Verbond der Krijgsgevangenen" rukten snel op naar de z.g. neutrale zóne. Vervolgens hebben ernstige ongeregeldhe den plaats gehad. Veldslag voor het parlementsgebouw In de Koninklijke Straat kwam een groo- te groep in botsing met een groep van de rijkswacht. De rijkswacht werd overrom peld. De manifestanten trachtten tenslotte de ministerieele gebouwen binnen te drin gen, waarop de rijkswacht krachtdadig rea geerde door een charge met de blanke sa bel. Er werden enkele schoten gelost, straat keien werden opgebroken en stokken van spandoeken werden naar de agenten ge worpen. De omheining voor de Parkschouw burg werd over een groote lengte omver geworpen .onder den dr»k van de massa Een mitrailleurauto van de rijkswacht kwam opdagen, doch verdween snel. De overrompelde ordedienst op den Leuven- schen weg deed een oproep op den nabij gelegen brandweerpost. De brandweerspui ten werden in werking gesteld en besproei den zonder onderscheid politiegasten, gen darmes en manifestanten. Enkele mani festanten slaagden er in een brandweer spuit te bemachtigen en j keerden deze te gen de rijkswacht te paard. De manifestan ten wierpen ruiten van de ministerieele ge bouwen in. Het rijkswachtcordon moest toegeven onder den druk van de manifes tanten, die zich meester gemaakt hadden van een vrachtauto van het leger De gen darmes wisten toch het verloren terrein terug te winnen en de vrachtauto in hun bezit te krijgen. Een der gendarmes werd bebloed en bewusteloos door zijn makkers weggedragen. Ook anderen werden naar een hulppost overgebracht. Bij het vernielen van autos en dergelij ke ging men zonder onderscheid te werk. Een journalist van 'een groot Brusselsch blad, die steeds de zaak van de krijgsge vangenen had verdedigd, heeft zijn wagen teruggevonden, met de doorstoken banden in de lucht. Andere automobielen werden in brand gestoken. Losgebroken paarden -holden door de straten. Talrijke helmen van ^gendarmes lagen over den weg verspreid Voor het parlementsgebouw plaatsten de demonstranten een als krijgsgevangene verkleede pop op het hek van het gebouw. Tenslotte reden verschillende vrachtauto s met gendarmes, vergezeld van een pantser auto. naar het parlementsgebouw en trok ken de manifestanten af. Er werd melding gemaakt van verscheidene gewonden aan beide zijden. Onder hen bevinden zich een commissaris van. politie, twee politieagen ten en een brandweerman; twee gendarmes zijn naar het militair'ziekenhuis gebracht. De Belgische minister van binnenlandsche zaken, Auguste Buisseret, deelde gister avond mede, dat dertig personen bij de de monstratie zijn gewond Een vijftigjarige vrouw aan de rand van de menigte der de monstranten viel door een beroerte dood neer. Achttien der gewonden zijn demon stranten, de rest politieagenten, van wie één ernstig werd gewond. Buisseret zeide, dat hij bevel had gegeven niet het vuur te openen, tenzij de menigte door zou breken tot het voorplein van het parlement. Hij deelde mede, dat de voornaamste eischen der ex-krijgsgevangenen zijn: uitbetaling van de soldij sinds de capitulatie van het Belgische leger in den zomer van 1940, uit betaling van „schadevergoeding voor schei ding", betaling voor dê jaren, die in Duit- BU DE HERDENKING van den slag in de Javazee, waar voor vijf jaar schout-bij nacht Karei Doorman een overmachtigen vijand aanviel en na heldhaftigen strijd met vele andere dapperen ten onder ging. Het vlaggeschip „De Ruyter", dat bij deze actie ten onder ging. Inzet: Karei Doorman. sche krijgsgevangenschap zijn doorgebracht en een wettelijke status voor de krijgsge vangenen. Indien dit alles fcou worden in gewilligd, aldus Buissere., zou het den staat 6.500 millioen francs kosten Buisseret verklaarde nóg, dat weliswaar met karabijnen en mitrailleurs op de de monstranten is geschoten, doch dat deze met los kruit wr.ien geladen. De rijkswacht had de strenge opdracht slechts met scherp te schieten, indien de deuren van het par lement geforceerd zouden worden. Naar uit de bladen van hedenmorgen blijkt zouden bij de demonstraties der ex- krijgsgevangenen van gisteren 1 doode en 40 gewonden te betreuren zijn. De eene doode zou een vrouw betreffen, die door de schrik aan de gevolgen van een beroer te overleed. Deze cijfers zijn van officieele zijde nog niet bevestigd. Camille Huysmans verbiedt demonstratie. Naar de Belgische eerste minister Camil le Huysmans gisteren in de Kamer ver klaarde, heeft hij een verbod uitgevaar digd tot het houden van de demonstratie, die de oud-krijgsgevangenen, de oud-strij ders en de ex-politieke gevangenen voor nemens waren gezamenlijk Zondag a.s. te houden. Het groentenconflict is opgelost. Met in gang van a.s. Vrijdag zal de groentenhandel hervat worden op basis van het drie-prij zenstelsel, dat inhoudt maximum-prijzen voor de veiling, voor den grossier en voor den winkelier. De verdeeling van den aan voer zal op de veilingen plaats hebben, on der toezicht van commissies uit de groot- en den kleinhandel. Deze regeling houdt een verplichte af name tegen maximumveilingprijzen voor den handel in. Indien op een veiling ver schillende handelaren de aan maximum prijzen gebonden producten wenschen af te nemen tegen den daarvoor vastgestelden maximum-veilingsprijs,, zullen de onder havige partijen aan de veiling moeten wor den verdeeld, terwijl dan eveneens een verdeeling in consumptiegebieden onvermij delijk is. Voor de verdeeling aan de veilingen zal per veiling een commissie worden be noemd, bestaande uit een vertegenwoordi ger van de veiling, een groothandelaar als mede een kleinhandelaar. Deze laatsten vanzelfsprekend slechts voor zoover op de betrokken veiling normaliter groot- resp. kleinhandelaren inkochten. De vertegenwoordiger van de veiling wordt door de veiling aangewezen, terwijl de beide overige leden in onderling over leg tusschen de plaatselijke organisaties van groot- en kleinhandel worden benoemd. De commissie moet bij de verdeeling de volgende punten in acht nemen: A. Toegewezen wordt uitsluitend aan personen, die als groot- of als kleinhande laar zijn erkend en ob de betreffende vei ling als kooper bekend staan. B. Als basis voor de verdeeling geldt de destijds aan de veilingen bestaande pun- tenregeling, waarbij echter tevens de aan- i CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 0 Het mag ook voor minder Van bevoegde zijde wordt er met herhaling op -gewezen, dat de van overheidswege voorgeschreven prij zen maximumprijzen zijn en de voorgeschreven kortingen minimum kortingen. Het is dus te allen tijde geoorloofd lager prijzen te vragen en grootere kortingen toe te pas sen. Slechts voor enkele artikelen, o.a. melk en brood, zijn minimum prijzen vastgesteld waarvan niet mag worden afgeweken. De mededeelingen van sommige vakgroepen en bedrijfsorganisaties aan hun leden dat het verboden zou zijn naar beneden van de voorge schreven maximumprijzen af te wij ken, is dan ook geheel onjuist, aldus deelt'men ons van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mede. Amsterdamsche studenten hebben gepro testeerd tegen het optreden van een dan seres in het bioscoop-theater Tuschinksi, een zekere Betty Groner, die bij haar acro batische dansen in haar kleeding de gren zen der betamelijkheid en eerbaarheid verre overschreed. Gisteravond is een aantal hunner, vol gens de studentenorganisatie ongeyeer 130, volgens de politie echter ruim 600, naar de bioscoop getrokken. De directie had tevo ren een waarschuwing ontvangen en had haar maatregelen getroffen: extra zaal wacht en agenten in burger. De studenten begonnen na afloop van In Scandinavië en Noord- Rusland vroor het 30 en 40 graden In ons land slechts 8 graden Het geweldige gebied van hoogen licht druk in het Poolgebied nam in de afgeloo- pen 24 uur weer in omvang toe. Vooial in Scandinavië steeg de luchtdruk Het "orst- gebied breidde zich opnieuw over een groot gedeelte van den Balkan uit en voor al in Tsjeeho-Slowakije en Poien kwamen zcei lage temperaturen voor. Op verscbil- lerde plaatsen daalde de temperatuur al- daöi meer dan 20 graden onder nul. In Scandinavië was het nog erger, daar vroor het op enkele plaatsen meer dan 30 graden en in Noord-Rusland zelfs meer dan 40 graden Tegelijkertijd deden zich in het weers- •/erloop in WV.st-Eurojra voortdurend com plicaties vor, die het maken van ver- vachtirgen voor onze omgev'.-g op a at iargeren tenu^n zeer moeilij a maakten. Enkele dagen geleden ontwiKkelde zich een- actieve aepressie nabo Ierland, die langzaam over Schotland tro'r, vergezeld van zware sneeuwstormen. Deze depressie, vult thans weer snel op. Momenteel vormt zich een nieuwe storing over de Golf van Biscaye als afsplitsing van het oude minimum voor Portugal. Onder invloed hiervan daalt de lucht druk in onze omgeving steeds verder. In Frankrijk kwam na een flinken dooi in de zon gistermiddag hedennacht de tempera tuur op vele plaatsen weer onder nul. In ons land waren de nachtelijke minimum temperaturen veel minder laag dan gister nacht, toen hier en daar 15 graden vorst werd gemeten. De laagste temperatuur van hedennacht was -8. Deze kwam voor in Beek, Ypenburg_enGilze Rijen. De overige stations meldden, een. minimumtemperatuur van 5 tot 7 graden onder nuL het optreden der danseres de meegebrach te aardappelen en a.idere projectielen op het tooneel af te vuren onder het aanhef fen van een oorverdoovend gebrul- De po litie greep thans in, maar, alvorens de rust hersteld kon worden, bleek het noodig te zijn een overvalwagen met 20 politieman nen van het bureau Singel te laten aan rukken, die met wapenstok orde schiepen. Er werden een dertigtal arrestaties- ver- rioht. De overige studenten verlieten on der het zingen van het „Io Vivat" de zaal. De tweede avondvoorstelling had een rustiger verloop, al waren de noodige voor zorgen niet vergeten. Als nu eens het publiek zooveel karak ter had, om het protest der studenten te onderstreepen en weg te blijven! Hoewel reeds van officieele zijde een korte tegenspraak is gegeven van uitlatin gen en berichten, waaruit zou kunnen wor den geconcludeerd, dat volgenden winter de kolen vrij voor verkoop zullen zijn, ver neemt het A.N.P. nog van den minister van economische zaken: Zooals bekend, is het de bedoeling de productie van de Limburgsche mijnen zoo spoedig mogelijk op te voeren tot 12 mil lioen ton per jaar dit is te naastenbij de vooroorlogsche productie. Het tijdstip, waarop deze productie zal worden bereikt, is gezien de verschillende moeilijkheden welke moeten worden over wonnen niet aan te geven. Indien alle om standigheden medewerken, zal dit toch in elk geval niet vroeger dan tegen hel einde van 1947 zijn. Van opheffing van de kolen- distributie in het volgende winterseizoen 19471948 kan derhalve geen sprake zijn". PRIJZEN VOOR BRUINKOOL. Voor ruwe bruinkolen door den kleinhan del geleverd is nu een maximumprijs van 2.80 per 100 kg vastgesteld Voor gezeef de bruinkolen is deze prijs ƒ3.80 per 100 kg. Bij de bepaling van deze prijzen is met kosten van vervoer per auto over beperk ten afstand rekening gehouden. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING. Het centraal distributiekantoor deelt me de, dat de onderstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kookdoelein- den gedurende de maand Maart 1947 elk recht geven op het koopen van vier liter petroleum. Kaarten UA 611: bon A 17 t/m A 20. Kaarten UB 611: bon B 09 en B 10. Kaarten UC 611: bon C 05. Voorts geeft bon D 10 van de kaart UD 611 voor verlichtingsdoeleinden recht op 6 liter petroleum. koop gedurende het afgeloopen seizoen, in clusief legerleveranties en levering aan in stellingen in aanmerking moeten worden genomen. C. Het koppelen van producten of par tijen, in welken vorm ook, is ten strengste verboden. Voor de verdeeling in de consumptiege bieden wordt eveneens een plaatselijke verdeelingscommissie ingesteld, bestaande uit een evenredig aantal groot- en klein- hanc^laren, eveneens te benoemen door de plaatselijke organisaties. Deze commissie heeft tot taak toezicht te houden op de ver deeling van de producten door den grossier, voor zoover deze voor zijn producten ver schillende gegadigden heeft, tegen den vast gestelden maximum-grossiersprijs. In dit geval dient de grossier n-1 deze producten onder zijn klanten (kleinhandelaren) te verdeelen in dezelfde verhouding als in het meest recente jaar, waarin door den klein handel vrij kon worden ingekocht. Zoodra koppelverkoop wordt geconstateerd, wordt de betrokken grossier zonder meer van iedere toewijzing aan een veiling uitgeslo ten. D1STRIBUTIENIEUWS BONKAARTEN KA. KB, KC 703 (Strook No. 2). 631 brood 632 brood 63—1 boter 632 boter 63—1 melk 63—2, 6—3 melk 631 vleesch 632 vleesch 800 gram brood 400 gram brood 250 gram boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk 7 liter melk 100 gram vieesch 400 gram vleesch 631 algemeen 250 gram kaas 632 algemeen 633 algemeen 634 algemeen 635 algemeen 636 algemeen 63D reserve 63K reserve 1 ei 500 gram -sinaasappe len (voorinle\renng). 100 gram blopni of kin dermeel (niet uit rijst bereid). 125 gram koffie 50 grain 'thee 1600 gram Diooa 800 gram trood 64U reserve 64V reserve BONKAARTEN KD, KE, 703. (Strook No. 2). 641 brood 800 gram brood 641 boter 250 gram boter 642 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 642, 643 melk 12 liter melk 641, 642 100 gram vleesch vleesch 641 algemeen 100 gram kaas 642 algemeen 1 ei 643 algemeen 1 kg. sinaasappelen (voorinlevering) 64R resen/e 800 gram brood 64S róserve 100 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) 600 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) Plusminus 90 gr. Deen- sche toiletzeep (voorin levering) BONKAARTEN MA, MB. MC, MD, ME, MF, MG, 703. (Strook No. 2). 634 brood 800 gram brood 634 boter 250 gram boter 634 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 634 melk 5 liter melk 634 vleesch 300 gram vleesch 635 vleesch 100 gram vleesch 634 kaas200 gram kaas 634 eieren 5 eieren Op 6 Maart zullen bonnen worden aan gewezen voor cacao, suiker, vensnaperin- gen en tabak. De bonnen 633 en 643 algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woens dag 5 Maart a.s. bij een handelaar in groen ten en /of fruit worden ingeleverd. Bon 64V reserve voor Decnsche toilet zeep moet uiterlijk op 8 Maart a.s. bij een detaillist in zeep worden ingeleverd. Af levering van de zeep zal zoo spoedig mo gelijk plaats vinden. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Februari a.s. worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van strook No. 1 kunnen worden vernietigd. 4080 ■T KAASBOERTJE Haarlemmerstraat 148. Een ko-hAeitj,e.... Vasthoudendheid. „Er zijn lieden, die nooit van gedachten veranderen; het zijn de lieden, die nooit denken". Mirabeau. WEERSVERWACHTING Aanvankelijk nog oostelijke wind, later veranderlijk. Toenemende be- wolking met later nu en dan sneeuw of regen. In den nacht meest lichte g vorst, morgen overdag temperatuur g om het vriespunt, maar op son mige g plaatsen vooral aan de kust tijde1 ijk g lichte dooi. JjUOUUUOUUUUOUOOOOOOUOUOUOUUUUOÜUüUUUOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1