a. Een Assistent b. Een Assistent Slachtoffers Leidsche politie herdacht it; SPREEKCURSUSSEN Plaatsing gezocht Tandarts-Assistente 30.000 Tulpen in soorten Groote Nationale Hardrijderij (Korte Baan) LEZING Or. VAN LEDDEN-HULSEBOSCH Flinke Jonge Kracht en Blnemistknechts KINDERVERZORGSTER TE KOOP Te koop aangeboden „SURSUM CORDA" WOENSDAG 26 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Onthulling gedenkplaat in het politie-bureau Reeds bijna twee jaar zijn we verlost van het knellend juk van den wreeden onderdrukker en telkens opnieuw nog worden we herinnerd aan het gruwzame leed, dat in die bange jaren door hem is veroorzaakt, telkens opnieuw weer worden wij geplaatst voor de rampzalige gevol gen, welke die jaren van onderdrukking met zich medebrachten. Het zijn de ge denkdagen van hen die vielen, hetzij als rechtstreeksche hetzij als indirecte slacht offers van het schrikbewind. Zoo stond het Leidsch politiecorps gis termiddag bijeengeschaard in de hall van het politiebureau aan de Zonneveldstraat bij gelegenheid van de onthulling van de gedenkplaat, welke daar werd aangebracht ter nagedachtenis van de zes slachtoffers uit zijn midden. En met allen, die voor zoover de dienst het toeliet, Van hun me deleven getuigden, waren hier aanwezig de burgemeester der gemeente, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouders v. Schaik, Menken en v. d. Kwaak, alsmede de gemeentesecretaris, mr. J. Bool, bene vens mr. F. Ligtenberg als hoogste justi- tieele autoriteit in de gemeente, prof. B. G. Escher als vertegenwoordiger van den rector magnificus der Leidsche universi teit, de heer G. R. D. Crommelin, als ver tegenwoordiger der voormalige Binn. Strijdkrachten, benevens vertegenwoordi gers van het Leidsch Studentencorps en der V.V.S.L. Voor de met rouwfloers omhangen ge denkplaat zaten de familieleden van de gevallenen, daarachter de genoodigden en in breede rijen stonden voorts opgesteld de inspecteurs van politie en het verdere personeel benevens 'tal van politiemen- schen uit de naaste omgeving. REDE COMMISSARIS R. J- MEYER. De corpschef, commissaris R. J. Meyer, dankte allereerst de familieleden van de overleden corpsmakkers voor hun aanwe zigheid. Voor hen is de gang naar deze plaats, waar eens hun echtgenoot, zoon of broeder zijn dagelijksch werk vond, wel bijzonder zwaar. Zij worden opnieuw her innerd aan het groote leed, dat zij geleden hebben en dat niet hersteld kan worden. Spr. herinnerde er aan hoe in het con centratiekamp van Vught een gedicht van hand tot hand ging en dat zeer velen tot troost is geweest in den meedoogenloozen strijd tegen den verdrukker. Spr. hoopte, dat dit gedicht, waarvan hij enkele re gels citeerde, ook nu tot troost zgl zijn van velen, die hun troost en hoop hebben gesteld op God. Hierna dankte spr. de verdere autoritei ten voor hun aanwezigheid en strekte deze dank verder uit tot allen, die de 'commis sie bijstonden, als ir. Koch en eenige ambtenaren van Gemeentewerken, die het ontwerp voor de gedenkplaat hebben gemaakt en bij de uitvoering toezicht hielden; voorts bracht hij dank aan het pèrsoneel van de beroepsbrandweer, die het gedenkteeken in passende omlijsting plaatsten. Nadat vervolgens de gedenkplaat was DE GEDENKPLAAT. De brons koperen plaat bevat bovenaan het Leidsche wapen, geflankeerd door twee leeuwen, terwijl de volgende tekst is aangebracht: „Ter nagedachtenis aan onze korps makkers J. Chr. Huisman C. J. E. Poortman i;* .J. P. Rozemeyer M. Sepers J. Vente die ons in de bezettingsjaren 1940- 1945 tengevolge van het verzet ont vielen en K. Mulder die in 1945 tengevolge van oorlogs handelingen den dood vond". Achter de namen der slachtoffers staan voorts de data vermeld, waarop zij gebo ren werden. onthuld, zong he dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti'' onder leiding van den heer Joh. v. d. Broek het „Ecce quomodo moritur" van Handel. Hierna vervolgde de commissaris zijn rede om de verschillende slachtoffers af zonderlijk te gedenken. J. C. Huisman, aldus spr., deed 1 Maart 1930 zijn intrede bij de Leidsche politie. Hij was een uitstekend ambtenaar, die van aanpakken wist. Dat hij dit was, bleek o.m. duidelijk toen hij op 1 Decem ber 1944, belast met de bewaking van een schip, in zijn omgeving onraad meende op te merken. Zooals zijn plicht hem gebood trok hij zonder eenige aarzeling direct op dit onraad af. Vermoedelijk is hij hierbij onmiddellijk neergeschoten. Zooals later is gebleken betrof het hier een optreden van de illegaliteit, waarvan hij onkundig was gebleven. Het is zeer te betreuren, dat hij, aan wiens trouw aan de goede zaak niet valt te twijfelen, op deze wijze het leven moest laten. De drie namen, welke nu op de gedenk plaat volgen, zijn die van G. J. E. Poort man, J. P. Rozemeijer en M. Sepers. Com missaris Meyer wenschte hen in één groep samen te ©emen, omdat de wijze waarop en de omstandigheden waaronder zij hun leven gaven, onderling weinig verschil len. Zij werden in den avond van den 15en Mei 1944 onder het bewind van den be- ruchten Hoffmann en ongetwijfeld met diens medeweten en medewerking op last van den S.D. in bewaring gesteld. Welk bepaald feit aanleiding is geweest om op dat oogenblik tegen hen op te treden, is spr. niet bekend. Doch hun scherp afwij zende houding tegenover het toen aan de macht zijnde regime eri hun verzet daar tegen, zijn ongetwijfeld de aanleiding ge weest. Het zal u, aldus spr., niet onbekend zijn, dat in verband met hun in bewa- ringstelling in en buiten het politiecorps eenige beroering bestaat. Een verklaring. In verband met de aanwezigheid van het nagenoeg geheel voltallige politiecorps en van velen, dié buiten dit corps staan, wenschte commissaris Meijer als corps- chef een korte verklaring af te leggen. Een overzicht van de" plechtige bijeenkomst. my - AV ai ÊNZf SOmMAKlU*. J;tHR.HUKMAN C.J.E POORTMAN J J P.. ROZEMTY&P M U PERS J.C.VENTE - ilit ON j. 'M r T HM', iv\ nmtvtf! uHf r v: om y*.i m is KMUL 0 LR r<»i ih i iffcfrtyst a HA v if 'NctK i<{ SOÖB VÜM' De gedenkplaat, bevattende de namen van de zes slachtoffers. Te verbergen is er wat deze kwestie be treft niets. Ook is er niets verborgen. Wat mijn inzichten in deze zaak betreft, aldus spr., kan ik yerklaren, dat ik deze heb kenbaar gemaakt. Ook in de toekomst zal ik deze uitsluitend kenbaar maken aan de boven mij gestelde autoriteiten, die alles zins bevoegd zijn in deze een juist en rechtvaardig oordeel uit te spreken. In finesses wil ik ook hier niet treden, doch volstaan met te zeggen, dat naar mijn in nige overtuiging in deze kwestie, behalve dan van de zijde van Hoffmann en zijn trawanten, van eenige opzet van andere zijde niets is gebleken. De vraag rijst dan: heeft mén en ik leg den nadruk op mén op dien noodlottigen avond op het bureau van politie gefaald? Onder mén versta ik dan alle politiemannen tegenstanders van het regime, waarvan Hoffmanny de representant was die op dien avond op het bureau waren. Deze vraag is ernstig onder het oog gezien en heeft nog die belangstelling van bévoegde ambtelijke zijde overeenkomende met den ernst van deze aangelegenheid. Zonder een antwoord op deze yraag te geven, zou ik echter aan ieder onbevooroordeelde willen vragen: zou het te verwonderen zijn als mén gefaald had. De omstandig heden, waaronder in die tijden gewerkt moest worden, waren wel van een dusda nig gecompliceerd karakter, dat „falen" niet uitgesloten was. Bezield met de beste bedoelingen hebbenmeerderen in die tij den wel eens gefaald. Zelfs de illegale werker,, die in zijn cel de tenuitvoerleg ging van het tegen hem uitgesproken doodvonnis afwacht, twijfelt er aan of hij misschien ook niet eens gefaald heeft. Spreekt daarvan ook niet het bekende ge dicht van Jan Campert „De achttien doo- den" als., het zegt: „Ik zie, hoe 't eerste morgenlicht Door 't hooge venster daalt. Mijn God, maak mij het sterven licht En zoo ik heb gefaald, Gelijk een elk wel falen kan, Schenk mij dan Uw gena Opdat ik heenga als een man, Als ik voor de loopen sta". Commissaris Meijer, die hiermede wilde volstaan, bracht vervolgens in herinne ring, dat het corps in den heer Poortman één zijner beste leden heeft verloren. Hij beschikte over een helder verstand en be zat een groote dosis vak- en parate ken nis; hij was in alle opzichten een betrouw baar politieman, een mensch met groote innerlijke beschaving. Hij is in een con centratiekamp in Duitschland overleden 3 November 1944. Joh. P. Rozemeyer diende sinds 1 Nov. 1919 bij de Leidsche politie. Hij was een mensch met goeden inborst, ijverig en nauwgezet. Zijn goedheid kwam het best tot uitdruking toen hij, onder de N.S.B.- leiding belast met het toezicht op de ar restanten, velentot hulp is geweest. Op zijn bidprentje staat o.m.: „Legt alle wraakgedachten op zij", op welke woorden spr. den bijzonderen nadruk wenschte te leggen, in verband met de kwestie, welke hij tevoren besprak. Rozemeyer is ver- imoedelijk in Maart 1945 in ballingschap in Duitschland overleden. Mathijs Sepers had spr. 14 jaar gekend als dienstdoende bij de recherche. Een man met helder en scherp verstand, en uitsté kend, betrouwbaar politieman, een man met diep-ingewortelde principes, waarvoor bij tegenover ieder met open vizier kon strijden. Hij overleed 25 Maart 1945 in het kamp Mauthausen. Jac. C. Vente deed in 1940 by het ont binden der militaire politie zijn intrede bij het politiecorps. Hij was toen 23 jaar. In 1942 behaalde hij het inspecteursdiploma. Hij werd op 22 Febr. 1944 op verzoek van de Haagsche, politie in overleg met den S. D. gearresteerd, verdacht van bedriegelijke handelingen met persoonsbewijzen, ten einde een Jood voor ontdekking te vrijwa ren. Tot 3 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, bereikte de politie op 4 Juli 1945 het be richt, dat hij in Duitschland tijdens een transport van uitputting was overleden. Koen Mulder, sedert 1919 te Leiden in dienst, was een man van ouderwetschen, degelijken stempel, een politeman, die op rustige, onopvollande wijze zijn werk deed, maar op wien onder alle omstandigheden te rekenen viel. Op 18 April 1944 op dienst reis zijnde, werd zijn auto uit dé lucht be schoten en denzelfden dag overbed Mul der aan de bekomen verwondingen. Om hun nagedachtenis te eeren is deze gedenkplaat aangebracht. Aardsche eer en roem zijn slechts tijdelijk, omdat de mensch zélf tijdelijk is. Van de gedenkplaat gaan stralen uit naar omhoog, de eeuwigheid verbeeldend; zij worden gesymboliseerd door de metalen lijnen, die op het houtwerk zijn aange bracht. t Door de menschheid mogen de overlede nen in den loop der jaren worden verge ten, in de eeuwigheid worden zij niet ver-' ge ten. Ook door het politiecorps en speciaal PROF. DR. H. D. KLOOSTERMAN, van wiens benoeming tot hoogleeraar wij gis teren melding maakten. door hen, die de overledenen gekend heb ben, mogen zij niet vergeten worden. Spr. hoopt, dat de gedenkplaat daarbij behulp zaam zal zijn. Spr. droeg hierna de gedenkplaat over aan het gemeentebestur met het verzoek haar te willen aanvaarden. ..Sempre Avanti" bracht-hierna op stem mige wijze ten gehoore „Rust in Vrede" naar de Litanie van Franz Schubert. DE BURGEMEESTER SPREEKT. Vervolgens trad jhr! mr. v. Kinschot naar voren, die zijn warme waardeering en 'grooten dank uitte aan de Leidsche politie voor al hetgeen zij in de moeilijke oorlogs jaren heeft gedaan. Zij werd gedwongen uitvoering te geven aan zoovele slechte be slissingen van den bezetter, maar daar naast was zij in staat zooveel goed en voor treffelijk werk te doen. Het was spr. een groote voldoening te kunnen getuigen, dat de Leidsche politie haar taak en haar plicht heeft begrepen. Het stemt ongetwijfeld tot groote droef heid, dat zes leden zijn gevallen. Voor de nabestaanden is thans weer een oude wond opengereten, doch aan den anderen kant moet het een troost zijn te weten, dat de slachtoffers met eere worden herdacht. De indrukwekkende plechtigheid werd hierna besloten met twee couDletten van het Wilhelmus, door „Sempre Avanti" ge zongen. Onderwijl werden verschillende kransen en bloemstukken voor het monu ment nedergelegd. In een der kamers "van het politiebureau werd vervolgens aan de nagelaten betrek kingen een oorkonde overhandigd, waarop dezelfde tekst als van de gedenkplaat was aangebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Robert Cornells Michael z. van M. I. de Groot en I. A. Sonders; Fer dinand Willem Theodoor z. van J. T. Brugman en M. H. Wesselius; Maria Ja- coba Antonia d. van J. H. J. M. Pierrot en M. J. P. de Boer; Emma d. van J. Korbee en T. Rip; Abraham Cornells z. van D. Steegman en M. E. van Schaik; Sophia Johanna Petronella Catharina d. van I. Nieuwenburg en J. van der Meij; Maria Johanna d. van K. J. Werners en W. M. de Zwart; Karei z. van H. Leget en D. Heemskerk. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 25 Febr. Vee. Aanvoer 1985 stuks, t. w. 515 vette koeien en ossen, 370 gebruiksvee, 17 graskalveren, 463 nuch tere kalveren, 1 varken, 65 biggen, 5 veu lens, 155 paarden, 79 schapen, 315 bokken en* geiten. Prijzen: Graskalveren le soort 2.50, 2e soort 1.80, 3e sourt f 1per kg. Kalfkoeien 780650450, Melkkoeien 760650475. varekoeien f 500350 275, vaarzen 5j?5450—275, pinken 425 325225, bokken of geiten 322722. Graskalveren handel traag, prijzen con stant. Kalf- en melkkoeien stil, prijzen on veranderd. Var?koeien zeer stil, vooral niet hooger. Vaarzen en pinken handel weinig, prijzen onveranderd. Bokken en geiten handel klein, iets hooger. 7 Zondag 2 Maart 1947,7 2 zijn onze geliefde 2 Ouders 7 LEEN SCHILTHUIZEN 7 en A. D. E. BEUMER 1 12% jaar getrouwd. Del 7 H. Mis uit dankbaar- 7 9 heid zal worden opge- 2 dragen 6 Maart a.s, te 2 7 7.30, in de parochiekerk 7 van den H. Petrus. 2 Lida 7 Adje 7 2 Fransje 2 2 Le0 2 7 Leiden, Hoefstraat 6a. 7 t Heden overleed, na een kortstondige ziekte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het St. Elisabeth Ziekenhuis, de Heer EDUARDUS J. A. ALOFS in den ouderdom van 77 jaar. 4377 Leiden. 25 Febr. 1947. St. Elisabeth Ziekenhuis. De uitvaartdienst za1 ge houden worden op Vrij dag 28 Febr., in het St Elisabeth Ziekenhuis te half 9. De begrafenis op het R. K. Kerkhof om 10 uur. Reparatie Kunstgebitten in enkele uren klaar. 3670 Hoogewoerd 88a. Leiden, Telefoon 23970. Mevr. v. d. Straaten, Suri- namastraat 7, Den Haag Tel. 113081, vraagt voor direct DIENSTBODE voor d. en n. 4343 Goed spreken, 3 maanden. Correcte uitspraak 6 lessen Voll. opl. Voordrachtkunst. JOOP KOEVOETS Hoogewoerd 189a, Leiden. voor jongedame, 16 jaar, kunnende typen, in kantoor of winkel. Br. onder letter A. Zandvliet's boekhandel. Gevraagd per 1 Maart Brieven Hooigracht 34a. Adverteert in dit blad AANGEBODEN: c.v. N. BAKKER Hzn. 4302 Telef. 487 - Roelofarendsveen LEIDERDORP A.S. DONDERDAG 2 UUR N.M. OP DE RIJN Prijzen 175.—, f50.—, 125.—, f 10.—15.— Aanmelden Calé Hogervorst ot telet. 23164 Leiden De LEZING van LEDDEN-HULSEBOSCH worijt UIT GESTELD tot 3 APRIL ».s. 4378 Bestuur Vakgroep Assurantie-agenten Op groot FABRIEKSKANTOOR te dezer stede kunnen voor spoedige indiensttreding geplaatst worden voor de bedrijfsboekhouding voor de loonadministratie EISCHEN: typen, eenige kennis der mo derne talen en praktijk diploma boekhouden Brieven onder no. 4380 bureau van dit blad GEVRAAGD door C. P. van Steijn, Maria's Hoeve, Noordwij- kerhoiït. 4374 Te koop aangeboden, een zoo goed als nieuwe prima HAARDKACHEL prijs 60.Adres IJmui- clerstraat 47, Noordwijk- Binnen. 4381 Het Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet", Boer- haavelaan 4, Leiden vraagt een Diploma Kinderverzorgster en/of Kolonieleidster strekt tot aanbeveling. Sollicitaties bij de Directrice Bad en geijser complete huiskamer, hangkast, 1 pers ledikanten, 1 en 2 pers. ma trassen (kapok). P. Hooij- mans, Liinbaanweg 1, Noord wijk-13 innen. 4382 2 zw. eikenh. crapeauds met 4 stoelen tegen billij ken prijs. Beukenlaan 7, Sdssenfeim. 4375 TELEFOONTJES PERSONEEL tg R. K. Boerenknecht ge vraagd. P. N. van Schie, Zijldijk, gem. Warmond B 27. 218 R. K. Meisje, 22 jaar, b. z. a. als werkster. Br. onder no. 222 bureau van dit blad. AANGEBODEN tg Te koop aangeboden Radio, in zeer goeden staat, met U. K. G. en een paar lage heerenschoenen, zw., z. g. a. n. m. 43. Te bevra gen Lage Rijndijk 142 by de Spanjaardsbrug boven ste bel 3.x bellen. 225 tg Aangeboden een zwart pak v. o. kw. in prima staat, maat of 52, in ruil voor een in goeden staat zijnd radio toestel Br. on der no. 4383 aan G. Wasse naar Pickésfcraat 1, Noord- wijk. tg Wegens plaatsgebrek te koop aangeboden goede studie-piano, prijs f 450. Te bevragen Terweeweg 76, Oegstgeest. 4372 tg Te koop een kachel, een Passerdoos en een Wandelwagen. Leeuwken- straat 2, bil de Heerenstr. tg Aangeboden een Duit- sche kruissnarige piano. Görs en Kallmann in goe den staat. Brieven onder no. 216 bur. v. d. blad. tg Lichtbruin leder, ter ver vaardiging van koffers etc. aangeboden door particu lier. Br. onder no. 221 bu reau van dit blad. Te koop mooie kasten voor gramofoon, radio en luidspreker vanaf S 7.50; framofoonmotoren vanaf 15.luidsprekers vanaf 12.50, plafenkoffers vanaf 3 50, platen vanaf 75 cent. Pathéfoon f 25 met platen. Janvossensteeg 41, Leiden. RUILEN tg In ruil v. punten m. z. mantel 1. 75, 20 p.; m. w.-m. 0. kw. 25 p. 1 70; m. w.-m., 1. 100 15 p m. z m., 1. 100 25 p.; mantelp. m. 36 10 p.; dames w. m. o. kw. 40 p.; rok en bi. 1. 70 10 p.; fluw. jurk, 1. 70. 10 p. Te zien 68 uur, de Sitterlaan 19, Leiden. 223 DIVERSEN verhoord gebed. tg Verloren Maandag 10 Febr. van het Academie gebouw naar „De Harmo nie" platina armband met billantjes. Terug te bezor gen tegen goede belooning onder no. 220 bureau van dit blad. Abonneert U op bet Parochieblad per jaar. f4.50 per kwartaal f 1.20 per maand f 0.40 Bureau: Papengracht 32, Leiden Telefoon 20935

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4