Geheime Nazi-organisatie-leiders gevat Engelands terugtocht uit India Verbetert de situatie in Indonesië? MAANDAG 24 FEBR. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Kedactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, /1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 11021 Hoofdredacteur: TH. W1LMER Directeur: C. M v HAMERSVELD Uitgave van N.V „De Leidsche Ceurant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. By contract belangrijke korting. Onze Itijkseenheid Leiden een bijeenkomst gehouden, waar oud-minister Welter en mr. P. M. Jan sen als sprekers optraden. Wij hebben van het gesprokene Zaterdag een uitvoerig ver slag gegeven. Ook tegenstanders van Ling gadjati maken er aanspraak op, dat van hun meening wordt kennis genomen; dat zij voor het publiek buiten en ook in de pers hun standpunt kunnen motiveeren. En hier willen wij nog eens be-nadruk- ken, dat Linggadjati geen politieke-partij- zaak mag zijn. Toen wij onlangs schreven, dat wij het in zekeren zin betreuren, dat van de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. maar één lid tegen Linggadjati stemde, zijn wij, naar ons is gebleken, niet door alle le zers goed begrepen. Wij betreuren dat in zekeren zin, omdat anders duidelijker zou zijn gedemonstreerd, dat in de Tweede Ka mer-fractie der K.V.P. volkomen vrijheid bestond, om voor of tegen Linggadjati te stemmen. Dat die vrijheid er feitelijk was, staat voor ons buiten allen twijfel. De leden van de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. hebben klaarblijkelijk allen op één na tot hun persoonlijk bezit gemaakt de overtui ging, dat zij vóór Linggadjati moeten stem men. Ons kan dat niet erg verwonderen, omdat wij, als wij hadden moeten stemmen, óók voor Linggadjati zouden hebben ge stemd en, gezien alle feitelijke omstan digheden, waaraan niets meet te verande ren viel, zonder de minste aarzeling. Wat het Comité Handhaving Rykseen- heid betreft, hebben wij bezwaar tegen den naam. De voorstemmers van Linggadjati zijn óók voor handhaving van de Rijkseenheid zij beoogen een Unie van Nederland en Indië, welke Unie souvereine rechten heeft en van welke Unie de Koning(in) van Ne derland het hoofd is. Intusschen: bij alle meenings verschil moeten wij nu streven naar een zoo groot mogelijke eenheid in wat wij in Nederland willen. Als wij groepen van oer-conserva- tieven en radicaal-revolutionairen uitzon deren is er naar onze overtuiging wel een eenheid te bereiken. En het verheugt ons, dat de rede van een der sprekers mr. Jansen op de bedoelde bij eenkomst van j.l. Vrijdag ook in die rich ting wees, toen deze spreker ongeveei zeidë: „Eindelijk na 1 lA jaar schijnt onze re geering een wat krachtiger houding te gaan aanemen. Zal zij nu een vers an- diger weg in slaan? Zoo ja, laten wij dan allen als één man achter de regee ring gaan staan. De schuldvraag voor de verloren 1% jaar komt later wel". Volkomen juist: wat-er verkeerd zou zijn gedaan in den achter ons liggenden tijd, „komt later wel". Dan zullen we dat zeker niet opzij-schuiven, omdat we niet zouden willen „nakaarten," want wat in deze aller belangrijkste periode van de geschiedenis van ons vaderland is gebeurd moet open en klaar worden vastgelegd. Maér nu nu moet er naar worden ge streefd, om, zonder opoffering van eigen werkelijke overtuiging, „allen als één man achter de regeering (te) gaan staan", om een eenheid te vormen, die voor Nederland en Indië kan bereiken, wat voor Nederland en Indië in beider belang bereikt worden kan en moet. Waarom ging Engelsche Koning naar Afrika? Het bezoek van de Britscbe koninklijke familie geeft aanleiding tot een vloed van geruchten in Voor-Indië. Volgens den cor respondent te Durban van het nationalisti sche weekblad „Blitz" zouden aan de reis van de koninklijke familie besprekingen vooraf gegaan zijp over een geheim plan tot overbrenging van de hoofdstad van het Britsche imperium naar Zuid Afrika, en wel omdat men op de Britsche eilanden aan den eersten aanval den besten in een toekom- stigen oorlog met atoomwapenen ten onder zou gaan. Nu een gascrisis in Engeland Door het Britsche ministerie van brand stof- en energievoorziening is medege deeld, dat, terwijl de electriciteits-positie begint te verbeteren, een nieuwe crisis na melijk gebrek aan gas, gaat dreigen. Op de verbruikers is een dringend beroep tot zui nigheid in de eerstkomende acht-en-veer- tig uren gedaan. Tengevolge van den abnormaal langdu- rigen en strengen winter dreigt er ook een voedselcrisis, daar men de voorbereidende werkzaamheden op het land nog niet heeft kunnen aanvangen. Voorts sterft veel vee wegens de koude en het gebrek aan vee voeder. RAZZIA OP GROOTE^ SCHAAL IN DUITSCHLAND r\UIZENDEN Britsche en Amerikaansche beambten van den inlichtingendienst heb- ben in den nacht van Zaterdag op Zon dag de leiders van een geheime nazistische organisatie gearresteerd, die fei alle vier de bezettingszones van Duitschland ver spreid zou zijn en zou gedreigd hebben „een vernietigend nieuw wapen" tegen de ge allieerden te gebruiken, indien dezen wei geren haar eischen in te willigen. Een „vernietigend" nieuw wapen De actie is de grootste, die sedert de be zetting van Duitschland is ondernomen en nog voortgezet wordt. Naar verluidt, zijn honderden betrokken bij de organisatie, die onder leiding staat van voormalige leden van de S.S. De leiders zouden het herstel van het totalitaire regiem in Duitschland voorbereiden. Het „vernietigende nieuwe wapen", waarmede gedreigd werd, zou verband houden met de bacteriologische oorlogvoering. Volgens een Britschen functionaris zijn vele vooraanstaande leiders, o.w. Eidmann, gewezen functionaris bij de bacteriologi sche afdeeling van het opperbevel der Wehrmacht, gearresteerd. De eischen der organisatie zouden de volgende zijn: 1. Herstel van de Duitsche militaire macht; 2. Vrijlating van Duitsche militairen uit interneeringskampen; 3. Onmiddellijke vorming van een cen trale Duitsche regeering op totalitaire leest geschoeid. Voorts werd nog geëischt: onmiddellijke beëindiging van de ontmanteling van oor logsindustrieën voor herstelbetalingen, het stopzetten van den steenkooluitvoer, her roeping van de socialisatie der voornaam ste industrieën en dc onmiddellijke restitu tie van Silezië en Oost-Pruisen. Onder de gearresteerden bevindt zich: dr. I^olf Wilkenning, een SS-officier en voor aanstaand lid van den Duitschen inlichtin- Spoed-aankoopen voor atoombommen President Trumann heeft een uitvoerings maatregel uitgevaardigd waavbij de Ameri kaansche commissie voor de Atoomenergie gemachtigd wordt „in het bu'tentend spoed- aankoopen van oorlogsmateriaal te verrich ten" en dit vrij 'in te voeren Ofschoon dit niet uitdrukkelijk vermeld wordt, stelt deze maatregel de commissie in staat splitsbare stoffen te betrekken uit alle 'anden, die den export daarvan toestaan, aldus Reuter. Marhall heeft verklaard, dat de wereld wel een staking van de vijandelijkheden heeft gehad, maar nog geen echten vrede Hij achtte een sterke leiding van de Ver. Staten noodzakelijk, willen de democrati sche procedures in tal van landen weer in toepassing komen. De jongste vliegrampen Een Fransche militaire Dakota, op weg van Orleans naar Ansbach, is in een zware sneeuwstorm verongelukt. Het wrak van het vliegtuig, dat niet in brand vloog, wefd gevonden in een dennenbos bij Offenbach. De lijken van drie van de vier leden van de bemanning zijn gevonden. In Spanje vloog een Hein kei-machine van de Spaansche luchtmacht tegen een berg helling in de buurt van San Sebastian. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Bij de grens van Mexico is een Ameri- kaansch vliegtuig, dat een zieken visscher vervoerde, die bij de Mexicaansche kust van zijn schip was gehaald, te pletter ge vlogen. Tien van de twaalf inzittenden kwamen om het leven. VIETNAM WIL VREDE. Een leider van de Vietnameesche onder - grondsche beweging heeft verklaard, 'dat, ofschoon er van een militaire overgave aan de Franschen „geen sprake was1", de Viet- nameesche regeering bereid was het sluiten van vrede te overwegen „op een basis van wederzijdsche rechtvaardigheid". Hij zeide, dat de Vietnameesche troepen in Cochin-China, „versterkt met intellec- tueelen uit Saigon", beter gewapend waren dan ooit sedert het begin van het verzet. ACHT JAAR DWANGARBEID VOOR VON PAPEN. Het zuiveringsgerechtshof te Neurenberg heeft von Papen tot acht jaar dwangar beid veroordeeld. Indië viert de geboorte van Prinses Marij lte. Te Batavia verkondigden herauten te paard de Blijde Gebeurtenis. Hun mede deeling werd overal met gejuich begroet. gendienst. Hij was de oprichter van den „Kölner Kreis", een organisatie van vóór den oorlog, die zich toelegde op penetraties in Nederland en België en het aanknoopen van betrekkingen met de Belgische Rexis- "en van Léon Degrelle. De razzia werd in nauwe samenwerking met de Amerikanen uitgevoerd. De Rus sen en Franschen werden van de plannen op de hoogte gesteld, opdat zij een derge lijke actie ook in hun zónes zouden kun nen nemen. In een toelichting van Britsche zijde heet het o.m.: Naarmate de uitwerking van de militaire nederlaag minder wordt, moet steeds meer gelet worden op revolution- raire bewegingen in welken vorm ook. Dit is de taak van den inlichtingendienst van de bestuurscommissie en verklaart, waar om het noodzakelijk is een geschikt corps van geroutineerde ambtenaren van dezen dienst te handhaven. DE PLAATSVERVANGERS VOOR OOSTENRIJK. De plaatsvervangers vóór Oostenrijk zijn te Londen overeengekomen, dat Oostenrijk een luchtmacht zal mogen hebben, bestaan de uit negentig vliegtuigen en vijfduizend man personeel. Slechts zeventig vliegtuigen mogen gevechtsvliegtuigen zijn; geen bom menwerpers zijn toegestaan. Over den om vang van het -Qostenrijksche leger werd geen overeenstemming bereikt. Frankrijk en de Sowjet-Unie stelden een totaal van vijftigduizend voor, Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten vijf-en vijftigduizend man. De Sowjet-Russische afgevaardigde stelde voor, dat de Oostenrijksche strijd macht slechts met wapens van binnen- landsch fabrikaat uitgerust zou worden. De anderen verklaarden zich hiertegen. Men weid het eens over de aanbeveling, dat de bezettingstroepen uiterlijk negentig dagen na het van kracht worden van het verdrag zullen worden teruggetrokken. Geen overeenstemming weid nog bereikt over liquidatie van den geallieerden be stuursraad voor Oostenrijk. Ruim 500 padvinders zyn Zaterdag naar paleis Soestdijk gewandeld, om een fe- licitatieregister aan te bieden. Een deputatie overhandigt het felicitatieregister aan Prinses Beatrix, die in padvinderscos uum gekleed is. Prinses Irene en Prinses Mar griet kijken belangstellend toe. l/OLGENS DEN MILITAIREN CORRESPONDENT van de „Yorkshire Post" zal Lord Mountbatten, de nieuwe onderkoning van Voor-Indië, tot be-angrijkste taak hebben het terugtrekken van het Britsche leger uit Voor-Indië en zal de militaire spil van het Britsche rijk naar het Midden-Oosten worden overgeplaatst met de Kenya- kolonie waarschijnlijk als hoofdkwartier. Wavell is het er niet mee eens Het besluit der Britsche regeering om de macht in Voor-Indië niet later dan Juni 1948 over te dragen, is verstandig en be moedigend, heeft Pandit Nehroe. de leider der Indische Congrespartij en president der voorloopige regeering, Zaterdagavond ver klaard. Hij hoopte voorts, dat India uit het oude spoor zou kunnen geraken en de bin- nenlandsche conflicten, die de krachtsin spanningen van Voor-Indië te niet hadden gedaan, beëindigen. In welingelichte kringen te Londen werd Wavell, den onderkoning van Voor-Indië, Een Nederlandsche militaire woord voerder heeft o.a. het volgende medege deeld: Volgens de binnengekomen rapporten is de situatie op Java verleden week Vrij dag over het algemeen gunstig geweest, terwijl de rapporten van Sumatra thans evensens gunstiger luiden. Te Semarang VERLIEZEN NED. STRIJDKRACHTEN In afgeloopen weken zijn de navolgende verliezen geleden: Kon. Marine, marinier C. v. d. Pijl, Nieuwendijk. Kon. Landmacht: soldaten H. den Hartcg, Ncordeloos; N. C. L. Gemmeke, Maastricht; S. Klaassen, Schaesberg, M. A. Corne. lissen, Woensdrechi: korporaal J. van 't Wout, Hoogevaen; soldaat H. Kroon, Papendrecht. K.N I.L.: drie Ind. soldaten uit Ned. Indië. Definitieve bevestiging is verkre gen, dat de inzittenden van de Mit- chel-bommenwerper, die op 2 Juli 1946 een noodlanding bij Pakanba- roe moest maken, -engevolge van extremistisch mitrailleurvuur zijn gesneuveld: res. kapitein J. L. M. Theunissen, Vught; so'dgat J. G. Kis- man, Gouda; adj.-ocderofficier M. Sonneveld 's-Graveuhage: militie sergeant J. C. van der Tuyn, Leiden. Onze kostbare deviezen In het vakblad „De Nederlandsche Le derindustrie" van 19 Febr. lezen we: .Moesten we ons in het midden van 1946 ergeren aan het feit, dat een partij van honderdduizenden voeten grauw overleer werd geïmporteerd, welke ongeschikt bleek te zijn voor schoenen en daarom ter be schikking van de lederwarenindustrie moest worden gesteld, thans bereiken ons hardnekkige geruchten, dat men een nog grootere flater heeft geslagen. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn er 600.00 voeten rundbox a 1.98 per voet geimporteerd, welke partij totaal ongeschikt voor schoe nen zou zijn. Het leer zou in zoo sterke mate scheuren, dat men er geen enkele schoen van kon zwiken. Een ander ge deelte, van Cubaansche herkomst, zou „zoo hard als een plank" zijn, zooals een des kundige ons vertelde. Ten einde raad zou den ook deze partijen ter beschikking van de lederwarenindustrie worden gesteld Ons leek het verstandiger de verant woordelijke importeur er mee te laten zit ten: men zou dan voortaan wel voorzich tiger met onze kostbare deviezen om springen. Waar deze quaestie reeds zeer vel stof heeft doen opwaaien, lijkt het ons wel gcwenscht, dat van officieele zijde een openhartige uiteenzetting der feiten wordt gegeven. De doofpot lijkt ons niet hei aan gewezen instrument om er de beroering in vakkringen mee t,e cureeren. Hoe het ook zij, we hopen van harte, dat in het nieuwe jaar onze kostbare deviezen slechts tegen eerste klas waar zullen worden geruild." Inderdaad de deviezen zijn te kost baar, om ze anders dan met de grootste voorzichtigheid te gebruiken! zijn Vrijdagochtend besprekingen met een Indonesische delegatie aangevangen, wel ke in een goede sfeer verliepen. Zij wer den gevoerd op door de Nederlanders ge controleerd gebied. Sjalirir is met eenige ministers van Djogja vertrokken, om vandaar naar Ma- lang door te reizen, waar zij de a.s. ver gadering van het K N I.P., welke op 25 dezer aanvangt, zullen bijwonen. Ook is een speciale trein met eenige leden van het K.N.IP. en een aantal journalisten, waaronder thans voor het eerst ook Ne derlandsche journalisten, uit Batavia ver trokken. PROF. ROMME UITGENOODIGD DE REPUBLIEK TE BEZOEKEN. Naar de (republikeinsche) „Berita Indo nesia" meldt, is prof. Romme uiteenoodigd een bezoek aan de Republiek te brengen. In verband met de situatie, waarin men met strekking tot de onderteekening van het cntwerpaccoord is geraakt, schrijft de „Ber ta Indonesia" voorts: De Nederlan- de s en de Indonesiërs behoeven daarom nog niet werkeloos te blijven" Beide par tijen moeten thans den weg volgen van ves tiging van oprechten goodw'll. Het blad is verder van meening, dat een uitnoodiging aan Indonesiërs om Nederland te bezoeken wellicht goede uitwerking kan hebben. JODEN WILLEN NAAR PALESTINA Bemiddeling Ned. Regeering gevraagd Zaterdag hield de heer J. van Ameron- gen op de algemeene vergadering van de Nederlandsche Zionistenbond ie Amster dam een. rede, waarin hij o.a. scherpe cri- tiek oefende op het beleid van Engeland in Palestina. Wat het Joodsche bevolkingsdeel in Ne derland aangaat, zei de heer Van Ameron- gen zich te verheugen over de toelating door de regeering van 500 kinderen uit Duitsche D.J.-kampen. De vestigingsplannen in Suriname die hij „gewijzigde Mussert-plannen" noemde moest hij verwerpen. Noch de Surina- mers noch de Joden waren er overigens in gekend. De Nederlandsche Zionistenbond is van meening, dat de eenige oplossing van het probleem ligt in de vestiging van een vrijen Joodsohen staat in het JoodSche land. Een. motie werd aangenomen, waarin er bij de Nederlandsche regeering op wordt aangedrongen bij de behandeling van het Palestina-vraagstuk in de vergadering van de Veresnigde Naties op te komen voor een onverzwakte handhaving der in het Pa- lestina-mandaat erkende rechten van het Joodsche volk op Palestina. BID- EN BOETEDAG: De Internationale Unie der R.K. Vrou wenorganisaties heeft een bid- en boetedag uitgeschreven met intentie „een beter be grip voor de taak van de R.K. vrouw in de moderne wereld", op 25 Maart 1947. terug te roepen, het gevolg was van een conflict over „politieke beginselen" tus- schen Wavell en het socialistische kabinet, welk conflict reeds een maand had ge duurd. Lord Wavell. „soldaat en bewind voerder", had zijn eigen ideeën over „de strategische, economische en politieke be langen" van het Britsche rijk niet in over een stemming kunnen brengen met die van de Labour-regeering van Attlee, aldus de woordvoerders. Lord Mountbatten, de nieuwbenoemde onderkoning, is van plan om half Maart naar New Delhi te vliegen Lord Wavell wordt begin April in Londen terug ver wacht. Deputatie van het leger op paleis Soestdijk Zaterdagmiddag om 12 uur heeft Z. K. H. Prins Bernhard op het paleis Soestdijk eenige afgevaardigden van bet leger in In dië ontvangen, die in opdracht van den legercommandant generaal S H. Spoor na mens zijn wapenbroeders in de tropen het prinselijk paar bloemen kwamen aanbieden als blijk van hun eerbiedig medeleven met het nieuwe geluk, dat het prinselijk gezin ten deel is gevallen. Kolonel C. H. J. F. van Houten, adjudant- generaal van het leger in Indië, vertolkte de warme genegenheid en de groote aan hankelijkheid, die de troepe-.i in Indië voor de prinses en den prins gevoelen. De toe vallige aanwezigheid van deze leden van het Nederlandsch-Indische leger, zoo zei- de hij, verschafte hem het bijzondere voor recht het prinselijk paar de gelukwenschen aan te bieden van alle officieren en man schappen van het Koninklijk Nederlandsch- Indische leger en de Koninklijke Land macht in Nederlandsch-Indië met de jong ste blijde gebeurtenis op het paleis. Prins Bernhard dankte de leden der de putatie tenslotte hartelijk voor deze geste, die hij zeide zeer op prijs te stellen. TELEGRAFISCHE GELUKWENSCHEN AAN HET PRINSELIJK PAAR. In de afgeloopen dagén zyn op het pa leis Soestdijk uit practisch alle deelen der wereld telegrafische gelukwenschen bin nengekomen, o.a. uit Polen, Turkye, Ier land en Hongarije. Z.H. de Paus heeft uit Rome een telegra- fischen gelukwensch gezonden. Hall Maart weer extra Tabaksbon Naar verluidt, zal omstreeks half Maart weer een extrabon voor tabaksartikelen worden aangewezen voor 1 óf 2 rantsoenen. Over enkele maanden zou het rantsoen blij vend worden verhoogd. .Boerenleenbank overvallen Gemaskerde mannen met een stengun.... Drie gemaskerde mannen, bewapend met een stengun en een geweer hebben Donder dagavond kwart over negen een overval gepleegd op de Boerenleenbank te Valther- mond in Drente. De vijf en zestigjarige kas sier E. Braam moest onder bedreiging de' sleutels van de brandkast algeven. Met den inhoud daarvan, in totaal dri.e en dertigdui zend gulden «maakten de roovers zich uit de voeten. De overval was- zeer, geraffineerd en brutaal opgezet. De daders hadden don kere jassen aan en maskers voor die het heele gezicht bedekten. Bij hun vertrek sneden ze de telefoonleiding door Het on derzoek is door de'politie met kracht aan gepakt, o.a. met behulp van een speurhond. Het heeft tot nog toe geen resultaat opge leverd. WEERSVERWACHTING o LAGE NACHTELIJKE O TEMPERATUREN. g o Wisselend bewolkt met plaatselijke q sneeuwbuitcn. Veranderlijke wind. In den nacht op vele piaatsen strenge g vorst. Morgen overdag meest lichte vorst. g i u.uUUUUUOUOOOOOOOOUOUOOOOOOOUOOOOOUOOOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1