Een ondergedoken Duitscher in uniform Klaarheid in roofoverval te Rotterdam Prom.-degradatie wedstrijd te Leiden RADIO ZATERDAG 22 EEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 JTJE DADERS VAN DEN GERUCHTMAKENDEN ROOFOVERVAL op het hoofd postkantoor te Rotterdam op 24 Augustus van het vorige jaar zijn nu allen bekend en ingesloten. Het bleek een complotje te zijn, waarbij zich vogels van diverse plui mage hadden aangesloten. Zoo bleken bij den diefstal betrokken te zyn een kantoor, bediende van de P.T.T., een oud-illegaal werker, een ontvlucht politiek delinquent, een oorlogsvrijwilliger en een lid van 'de onderwereld. Het staartje van het muisje. Bij het onderzoek kwam nog aan het licht, dat twee verdachten destijds als pseu- do-loodgieter slachtoffers hadden gemaakt. Tevens heeft men met de aanhouding van een zekere v. K. 'een der daders in handen van den roofoverval op een juwelierszaak in de Zwart Janstraat. Maai het onderzoek leidde tevens naar een andere zaak. Zoo kon door samenwerking de Amsterdamsche politie een zeer berucht in.iividu aanhou den, dat bekende in twaalf gewapende roof overvallen. allen gepleegd tijdens de bevrij ding, de hand te hebben gehad en passant werd ook door de Rotterdamsche politie een groot inbraak te Weert in het distribu tiekantoor aldaar, waarbij een -geweldige partij distributiebescheiden werd wegge haald volkomen opgehelderd Wat èr aan voorafging en wat volgdè Zooais men weet was de recherche al ge- ruimen tijd bezig met het onderzoek in deze zaak .waarbij men verband zocht met een op 26 Januari 1946 gepleegden diefstal in datzelfde postkantoor, waarbij op „onver klaarbare" wijze een bedrag van f 57.000 uit de kluis van het bureau „aangeteekende tukken" was ontvreemd. Bij het weghalen van de 243.000 op 24 Augustus hadden de daders een overval in optima forma ge- ensceneerd. Verband tusschen deze beide diefstallen is echter niet gebleken. Wat nu de roofoverval betreft, zal men zich herinneren, dat de toen dienstdoende portier beweerde overvallen en gekneveld te zijn geweest. Hij zou zich, toen "de da ders vefdwenen waren, al rollende en srhnivendf naar huitpn hehhen Pewerkh LIEFDE ROND 1900. Het was rond 1900. De dochter des huizes had den aanvalligen leeftijd van 21 lentes, de oudste zoon had een vriend, die iederen Zondag trouw een kopje koffie met de familie kwam drinken. Hij was van goeden huize, be schaafd en ontwikkeld en^ viel zeer in den smaak bij vader en moeder. Bij zijn* binnenkomen bloosde de dochter lieftallig. De geschiedenis is oud en altijd nieuw; zij beloofden elkander eeuwig trouw eri leefden lang en gelukkig. Zooals vroeger is ook nu het kopje koffie op het Zondagsche bezoekuur van onze meest in tieme vrienden de groote tracta- tie. Moeder doet dan haar best een echte gezellige sfeer te schep pen. Zij betrekt haar koffie van dezelfde zaak als haar moeder in 1900, zij gaat naar De Gruyter, de koffie- en theezaak. Zooals vroeger! Liggende werd hij door eenige politieman nen gevonden. Tijdens zijn verhoor en bij de reconstructie van het g^val maakte de portier echter een fout, toen de gebonden man andermaal zijn kunststukje had uitge haald, en de hoofdinspecteur daarop zei: ..'t Is goed, ga maar weer staan", stond hij met het grootste gemak op. Waarom was hij dan na den overval blijven liggen? Ditv was voldoende om hem op vermoeden van medeplichtigheid in arrest te stellen. 't Was stom toevallig, dat in beide za ken omstreeks denzelfden tyd de eerste ar restaties verricht werden. De diefstal van 57.000 werd opgehelderd met de aanhou ding van twee bestellers der P T.T., die 's nach« portiersdiensten hadden verricht en de kluissleutel onder hun berusting had den. Deze sleutel bevond zich in een verze geld linnen zakje, waarin een slytgaatje zat. Met eenig geduld was het mogelijk daar doorheen den dubbelen baard van den sleutel te frommelen, zoodat het zegel van het zakje niet beschadigd hoef te te worden om de safe te openen. De 46-jarige besteller F. G. L. legde een volledige bekentenis af. Iri een looze ruimte in zijn woning, onder het blad van een keukentafeltje, werd een bedrag van f 19.000 teruggevonden. De an dere aangehoudene, de 48-jarige besteller P. T. blijft ontkennen. De tweede zaak kostte meer werk. In de tweede zaak wer den meer arrestaties verricht Al gauw rees het vermoeden, dat een insider inlichtingen had verstrekt aan een bende, die zoodoen de de situatie in de kluis te. weten was ge komen. Voor de beide diefstallen bevinden zich nu elf verdachten in voorloopige hechtenis, terwijl drie verdachten op vrije voetep zijn gesteld, na wegens heling geverbaliseerd te zijn. Hoewel een vrij aanzienlijk bedrag achterhaald is, is de geheele buit echter nog niet terecht. Het hoofdbestuur der JP.T.T. heeft destijds een belooning tot een maximum bedrag van 20.000 uitgeloofd voor inlichtingen, die tot opsporing van het geld kunren leiden. De ze publicatie hierover blijft nog steeds van_ kracht. Mgr. F. v. d. Putten Protonotarius Apostolicus Verscheidene dagbladen hebben gemeld, dat Z. H. de Paus den Nederlander Mgr. F. v. d. Putten heeft benoemd tot eersten ge heimschrijver van Zijne Heiligheid, welke de hoogste functie zou zijn onder de pau selijke prelaten. Dit bericht berust op een ongebruikelijke en onjuiste vertaling. Mgr. F. v .d. Putten, een Nederlander, geboortig uit Berghem (N.Br.) en werkzaam in het diocees Alexandria in Louisiana (V.S.) is ber.oemd tot protonotarius apostolicus a.i.p. De benoeming tot apostolisch protonotarius is de hoogste onderscheiding, welke aan priesters beneden den rang van bisschop wordt verleend. De vicaris-generaal van een bisdom en de \icaris capitularis, die bij het openstaan Aan den bisschoppelijken ze tel het gezag in een bisdom uitoefent, zijn gedurende de v/aarneming van hun functie ambtshalve protonotarii. Zij verliezen die waardigheid echter bij het beëindigen van hun ambt. De personen, die bij pauselijke breve persoonlijk tc t protonotarii a.i.p. (ad inrtar participantium) worden benoemd, bezitten deze waardigheid voor het leven. L.D.V. II—D.C.L. I 10-10 Voor de promotie-degradatie competitie cm een plaats m de Hoofdklasse van den Nederlandschen Dambond, waaraan dooi de vereenigingen D. C. L. 1 en L. D. V. 2, beide clubs uit Leiden en II. D. Z 1 uit Den Haag wordt deelgenomen, vend Donderdag avond in „Hotel Central" de eerste ont moeting plaats voor deze competitie tus schen het 2de tiental van L. D. V., de kam pioenen van de le klasse en het in de Hoofdklasse onderaan geëindigde D. C. L. 1 Deze wedstrijd werd met belangstelling te gemoet gezien, zooals het veelal gaat by een plaatselijke ontiyoeting. Het was *e verwachten dat dc reserve's van L. D. V. voor een zware opgave zouden komen te staan en daarom is het behaalde resultaat een 1010 gelijk spel, een zeer goede pres tatie. waarmede D. C L_ tevreden mag zijn. daar enkele spelers van L. D. V de winst of remise lieten loopen, hetzij door tijd nood of door forceering van hur stand. Het vérloop van de wedstrijd hield de spanning erin, K'eijn bracht de stand op 20 voor L D. V.. door twee onnoodige ver- liespartij ey va:i Teleng en Van Leeuwen werd het 24 voor D. C. L.' en via drie remises, resp. van Gerritsen v. d. Vlist en v. d. Meij en verlies van S'adek werd de stand zelfs 59 voor D. C. L., direct hier na verkleinde Harland door goed spel de achterstand van L. D. V. tot 79, gevolgd door een remise van de Water, 310. Voor L. D. V. hing na alles nog van J. W. Huis man af, die in zijn gewonnen stelling dan ook geen fout maakte en op fraaie wijze zijn partij won en daarmede L. D. V. aan KATHOLIEKEN IN V.S. IN EEN JAAR MET BIJNA EEN HALF MILLIOEN VERMEERDERD. Het aantal Katholieken in de V er. Staten Alaska en op Hawai bedraagt thans 24.402.124. Dit beteekent een vermeerdering sinds het einde van 1945 met 458.458. De belangrijkste diocesen zijn die van Chica go (1.687.202), Boston (1.180.995), New York (1.115.371) en Brooklijn (1.084.975) In tien groote steden van de Ver. Staten is meer dan 40 pet. der inwoners Katholiek De stad met het hoogste aantal Katholieken is Bos ton <74.3 pet.). Daarop volgen New Orleans met 66 pet., Providence met 56.7 pet., Sy racuse met 52.5 pet., Jersey City met 52.2 pet., Buffalo met 52 pet., Worchester jnet 49 pet., Detroit met 46.2 pet., St. Louis met 42.9 pet., en Chicago met 40.8 pet. New York telt 23 3 pet. 'katholieken en Philadelphia 29.3 pet. Het katholicisme werd naar Bos ton overgebracht door Iersche families, die omstreeks 1732 daarheen emigreeiden. Onder de 87.430 personen, die sinds Dec. 1945 tot de Katholieke Kerk overgingen, bevinden zich onder meer de voor haar doopsel bij de vlieg ramp in Kopenhagen zoo tragisch om het leven gekomen zange res Grace Moore en Avery Dules. zoon van den vroeger en voorzitter der Internationa le Associatie der Protestantsche Kerken. Avery Dules, die als novice is ingetreden bij de Jezuieten, heeft de geschiedenis van zijn bekeering beschreven in een boek ge titeld „De tol aan de genade." Tot de bekendste bekeerlingen sinds het einde van den oorlog behoorèn. Senator Ro bert Wagner, Mrs. Claire Boo the Luce, lid van het Congres der V.S., de groot-indu strieel Henry. Ford Jr. en Louis F Budenz, voor zijn bekeering directeur van cie Daily Worker, het blad van dc communistische partij in Amerika. Rumoer in de ijshockeywereld. Het aangekondigde programma van de ijshoc- keycompetitie, dat gistereravond in de Apollohal te Amsterdam gehouden zou worden, heeft niet volledigi doorgang kun nen vinden. Eenige spelers van Alpino's, die na den oorlog wegens hun gedragingen gedurende den bezettingstijd door een zuiveringscommissie geschorst warén, had- c'en één dezer dagen bericht ontvangen, dat deze schorsing was opgeheven en wa ren gisteravond present om met het eerste team mee te spelen. Bij den Iéshockeybond was hiervan echter niets bekend en deze verbood hen dan ook aan den wedstrijd deel te nemen, waarop het geheele eerste team weigerde te spe'en. Het tweede team van de Alpino's verklaarde zich solidair met hun clubgenooten en verscheen ook niet op de baan, zoodat alleen de wedstrijd Apollo Pinguins II tegen II. H. IJ. C. III gespeeld werd. SCHAATSWEDSTRIJDEN OP DE WESTEINDEPLASSEN. Zondagmiddag zal op de Westeinderplas- sen een groote nationale wedstrijd worden gehouden, georganiseerd door de ysclub ..Vooruitgang zij ons doel" over een af stand van 25 K.M. Gestart zal worden om 2 uur op de baan bij de R.K. kerk. Gele genheid tot inschrijving tot half twee. SCHAKEN. Competitie Leidsche Schaakbond Na beslissing door de arbiters zijn de volgende uitslagen te melden: Overgangsklasse. Zoe- terwoude I wint met 73 van Leiderdorp I. Zoeterwoude is nu in deze groep Og 3 ge worden. I is Bodegraven I en II 1? Hazer- woude I. 2e klasse A. Leithen I wint met 82 van Lisse I en verlaat daardoor de onderste plaats, die nu ingenomen wordt luor Lisse. Voorschoten I verliest met 4145 Vj van de Zwarte pion I te Lisse. Hierdoor zijn er eenige kandidaten voor de le plaats gekomen n.l. Voorschoten I, Philidor II en Zwarte Pion I te Lisse, die alle drie slechts een wedstrijd verloren. 3e klasse A. Leiderdorp II vint met 5'Ax3K'x.van Vriendenschaar II ('met één nog uit te spelen partij). Alphen III wint njet 73 van Bodegraven II. In deze groep staan Bodegraven II en Alphen III boven aan, beide met 8 elk 4 wedstrijden ge wonnen en 1 verloren. L.S.G. IDisc Disc I. Morgen moet het eerste tiental van L.S.G. wederom een wedstrijd voor dc hoofdklasse (Wes* .Zuid) spelen. Thans tegen het sterke O. D. I uit Den Haag. Begonnen wordt om half elf, in Rapenburg 8. Hoewel verrassingen nooit uitgesloten zijn, zal L.S.G. tegen dit tiental wel niet bestand zijn. De stand wordt dan weer gevaarlijk, want de concurrent voor de laagste plaats, het Centrum I t-ï Rotter dam heeft inmiddels gewonnen van de H. Chr. Schaakv. I met 64. WAAR BLEEF cJ)idl Jïtata&iy door J. S- FLETSCHER. 55) „Eens kijken", riep hy Uit. „Een touw? Waar is het?" ..Hier", antwoordde Blake, terwijl hij met handen en voeten het onkruid opzij drong. „Ziet U? Vastgemaakt om de knoest van ceh wor;cl. Natuurlijk drijfnat van water en modder. Nu eens kijken of we er wat lager bij kunnen en dan trekken. Voelt u niet, hoe zwaar?" Strahan drukte zijn hand in de massa modjer en onkruid naar een punt dat Bla ke aanwees en hij vond een stuk touw, ste vig vastgebonden om een van de vangarm- achtigc wortels van de wilg. Hij trok er aan en voelde, dat he: even onwrikbaar was als de wortel zelf. ..Dat is stpvig bevestigd!" riep hij uik. „Denkt u dat er werkelyk iemand of iets aan het andere eind vast zit? Of zou het een of andei oud boot-touw zijn, dat hisr is achtergefreveif en diep in den modder is weggezakt?" „Waarom zou dat kruis op dien stam zijn uitgehakt9" zei Blake. „Ik veronderstel dat hier een licnaam begraven ligt, dokter! Dat is wat de oude man bedoelde met ..hem" die er in moest liggen. Dat is wat hij er uitgehaald wilde hebben, voor hij rust zou kunnen vinnen, zooals hij het zei. Wel, ik denk dat hij nu rust zal hebben en wij zuilen er uit halen wat het is of wie het is, die hij hier wegstopte. O, ik ver onderstel. dat het me al duidelijk is!" ver volgde hij, teAvijl hij den vasten oever trachtte te bereiken. De oude baas .schoot iemand neer misschien Dick Mai very, misschien riet en by verzwaarde het lichaam, "re t het neer ir. deze gracht en nakte een k.-üIs in deren boom, zoodat hij' zou weten waar het Lrhaam te vinden was als zijn geh.-ugen hem m den steek ging laten. Zoo is het zeker gebeurd!" „En wat gaan we nu doen?" vroeg Strahan. „Ik ga gereedschap halen om hier die rommel uit den weg te ruimen", antwoord de Blake. "Missch.ec zeilen we een deel van het water moeten e voeren, maar fat kunnen we nog zien. En terwijl we daar mee bezig zijn, moeien we juffrouw Mal- very hier weg houden, ik denk dat het niets voor een vrouw is, eHry te zyn." Hy draafde weg en verdween via het bruggetje naar een bijgebouw op het bin nenplein waar hy dien ochtend in het voor bijgaan een glimp van werktuigen had op gevangen. Toen hij van één kant het bin nenplein op kwam, reed Atherton juist in zijn auto van den anderen kant binnen; ze kregen elkaar in de gaten op 't zelfde oogenblik en Biake haastte zich met een waarschuwend gebaar naar de auto. net meer dan verdiende gelijke spel hielp. Ei is sportief gestreden door alle spelers en vele damliefhebbers volgden met inte resse deze wedstrijd. Maandag a.s. speelt L. D. V. repds zijn tweede wedstrijd in Den Haag tegen H. D. V. 1 en ofschoon van de uitslagen nog niets, vooruit'is te zeggen, geven wij L. D.' V. toch een goede kans op de overwinning. De volledige uitslagen luidden: L. D. V. 2—D, C. L. 1H. de Water—S. v. d. Reek 11: L. C. GerritsenT. Schild 1—1. L. K. v. i Vlist—J. Stav'eu 1—1. J. W. HuismanM. Olivier 2—0. J. v d. Meij J. C. Coryee 11; I. TelengD. Later- veer 02. W. HarlandW. Blom 20. A. SladekT. Franken Jr 02, P. v. Leeu wenJ. Vink 02, W. Kleijn Sr.J. Slin gerland 20. ATHLETIEK. Veldloop Docos afgelast. In verband met de zeer slechte weersomstandigheden zal de Onddrlinge Veldloop welke de R. K A. V. Docos moigen voor haar leden in de Leidsche Hout zou organiseeren, ^Jeen doorgang hebben. IJSHOCKEY „Wat brengt je op dit uur hier?" vroeg hij. ,,Iets bijzonders?" „Ik hoorde gisteravond laat nog iets, dat ik je wilde laten weten", antwoordde Atherton. „Wat is hier aan de hand, Bla ke? Je schijnt.'... „Er is hier heel wat aan de hand", ant woordde Blake. „Kom mee, helpen. Je nieuws kan rusten. Luister eens", ging hij voort, terwijl hij in zijn haast Atherton meesleurde naar het bijgebouw, „die oude kerel. Jacob Elphick, is zoojuist gestor ven. Hij werd van morgen ziek, 'n beroer de of zoo, en juffrouw Malvery kwam mij halen. En alles wat die oude kerel nog zeggen kon voor het einde kwam en hij zei het een heeleboel keeren achter el kaar was, dat we „hem" uit de gracht moesten halen. „Haai hem uit de gracht", begrijp je, anders zou die ouwe Jacob geen rust kunnen vinden". Atherton keek op en staarde Blake met vermoedende oagen aan. ,!Goeie hemel!" riep hij uit. „Je denkt toch niet „Dat denk ik nu juist wél!" antwoordde Blake met nadruk. „Vooruit. Want Stra han dat is de dokter en ik hebben e,en plek gevonden waar iets buitengewoon zwaars vastzit aan een louw dat aan een wilgenwortel is bevestigd. En wij gaan het te voorschijn brengen." Atherton hield werktuigelijk wat gereed schap vast, dat Blake hem toewierp en hij volgde hem langs het pad naar de plaats, Voor het bijzonder gerechtshof 's-Gravenhage stond als eerste terecht de 26-jarige Duitscher Gerwin Goedecke, die in Leiden was ondergedoken, doch deson danks van zijn uniform misbruik maakte om bij diverse personen levensmiddelen en brandstoffen te „vorderen". Ook had hij enkele handdynamo's, die niet ver duisterd waren, in beslag genomen. De op deze wijze buitgemaakte goederen wer den verkocht of geruild voor levensmid delen. Ten slotte werd hy door de Leid sche politie gearresteerd, die hem overgaf aan de Feldgendarmerie. G. werd als de serteur ter dopri veroordeeld, doch door de geallieerden bevrijd. Na eenigen tijd op vrije voeten geweest te zijn, werd hij op aanwijzing van zijn vriendin door den P.O.D. gearresteerd. Deze vriendin C. E. B. en haar zwager, beiden thans gedetineerd, met wieri ver dachte zijn meeste „vorderingen"' had uit gevoerd, werden thans als getuigen ge hoord. Deze zwager, zekere Massaar uit Leiden had vroeger verscheidene malen verklaard, Verdachte tot het vorderen te hebben aangezet, verklaringen, waarop hij thans echter terugkwam. De advocaat-fiscaal mr. De Gruyter achtte het- ten laste gelegde bewezen. Spr. noemde de feiten eenerzijds ernstig omdat in ons land op dat oogepblik de nood reeds hoog gestegen was. Anderzijds wilde de advocaat-fiscaal er rekening mede houden, dat verdachte tot zijn op treden kennelijk aangezet en ook verder geëxploiteerd was door de getuigen Mas saar en Bodijn. In aanmerking nemende dat G. geen ongunstigen indruk maakt, vroeg Spr, 2 jaar en 6 maanden met af trek van voorarrest. De verdediger wees er op dat zijn cliënt -geheel geëxploiteerd is door de beide getuigen, die verschei dene malen gedreigd hebben hem te ver raden. Pleiter vroeg clementie. BIJZONDER GERECHTSHOF. De tuinder D. v. d. S. te Reeuwijk heeft voor het Bijz. Gerechtshof zich te verant woorden .gehad wegens het dienst nemen bij de S.Swaarvoor hij o.m. in Rusland js geweest. Tegen hem werd vier jaar ge- vangen'sstraf geëischt. Het Hof heeft ar rest «gewezen en hem veroordeeld tot Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief en ontzetting uit de kiesrechten. J. v. T., graanhandelaar te Woerden, ze* om princip. redenen m. d. Duitschers te gen'het communisme te hebben gevochten, waarvoor hij dienst had genomen in het vrijwilligers legioen Nederland. Tegen hem werd 12 jaar gevangen'sstraf geëischt. Het Hof heeft hem veroordee'd tot zeven jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de kies rechten. WIELRENNEN. „Swift". Morgenochtend 10 uur wordt gereden de 5e rit-voor de winter-competitie op de rollen. VOOR ZONDAG. HILVERSUM J (301 MO: 8.00 Nieuws. 9.30 Nieuws. 9.45 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis in het Groot Seminarie „Rijsen- burg". 11.30 Trio, piano, cello en viool. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.15 „In 't boeck. huye". 12.30 Lunchconcert door het Kareol Septet. 13.00 Nieuws. 13.15 Vervolg van'het lunchconcert. 13.30 Apologie door prof. Kors. 13.45 Aria's van Handel. 14.00 Opera- programma uit verschillende landen. 14.45 „Kampvuren langs de evenaar" door dr Paul Julien. 15.00 Gram.moziejc. 15.15 „Ik val aan. volg mij". 15.45 Orgelcomposities van César Franck. 16.10 Introduction. Handel. 16.15 Ziekenlof in de kerk te Bloe- mendaal. 18.30 Progr. voor de Nederl. waar Strahan nog steeds tot aan zijn enkels in de mccider bespiegelend stond te kijken naai- wat wel eens een graf Kon blijken. En toen wierp hij een Kik naar het oude kas- ieel- „Zeg!" zei hij. „Alsals dit nu eens wnkelijk het lichaam van Dick Malvery zou zyn, wat moeten we dan doen met zijn zuster?" ,,Zij zal met komen", antwoordde Blake. ,.Ik hel haar stre.ige oiders gegeven Er ie ziet dat ze deze pleK niet vanuit de ven sters kan zien. Die muur staat er voor. Kom we gaan eens kijken wat er a; n het eir.d van dat touw 2it. We beginnen!" Dat beginnen openbaarde zich al spoe dig ir. een hard werkenden Blake, die het zwaarste deel van den arbeid voor zich tp- eischte. Hij w«cro'alles, behalve zyn brceK .n zi,n hemd af. Hij wierp zien op ae zach te massa van ouk-.uid er: modder en bej.n rr eihooisch de htele onderbegiveiing, oie den oever bedekte, weg te werken. „Dat werk ben ik gewoon te doen", zei hij. ik doe he: 7 lug gei dan jullie, jullie hebt er den jukten slag p. van. Ik heb ginder, jaren geleden, kanalen gegraven voor mijn nederzetting en ik was er trotsch cp Eerst moeten we al deze rommel uit den weg hebben en dan beginnen we in den modder zelf. We moeten het hebben, wat het ook is, voor den vloed begint op te ko men. Intusschen kan de dokter jou, AÖier- ton, vertellen, wat ik vermoed over dit geval". Drie doodvonnissen Prof. J. A. van Hamel, president van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdan heeft gisteren drie door zijn Kamer geveidt dood vonnissen uitgesproken over Nederlanders, die in Duitschen krijgsdienst warnr. getre den. De eerste tbr dood veroordeelde was de 23-jarige Amsterdammer H. J. V. die op 8 Januari 1944 dienst nam bij den Land storm Nederland en in de Septemberdagen van dat jaar bij Arnhem tegen de opruk kende Geallieerden Bondgenooten van Ne derland had gevochten. Daarbij had hij minstens negen geallieerde soldaten neer- gfeschoten. P. M. C. A A„ een 38-iarige Amsterdam mer, werd eveneens ter dood veroordeeld. Hij had in 1941 dienst genomen bij het vrij willigerslegioen Nederland, verwierf ver scheidene Duitsche onderscheidingen en werd tenslotte toegevoegd aan eei elite corps van de Duitsche weermacht, waar mede hij eveneens in Nederland tegen on ze bondgenooten streed. De derde ter dood veroordeelde is de 48- jarige Amsterdammer J. M. van dei Bdie in Juli 1942 in dienst trad bij het legioen Nederland en in 1944 als onderofficier in Nederland tegen de geallieerde legers ge vochten had. Twee andere in Duitschen krijgsdienst getreden Amsterdammers P. van S. die in 1944 dienst had genomen bij de Waffen SS en J. J. P„ die zich had opgegeven voor den Landstorm Nederland, werden tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontzetting uit alle openbare rechten voor het 'leven. HAAGSCH GERECHTSHOF. W. M. te Leiden was door den politie rechter veroordeeld tot drie wek an gevan genisstraf, omdat hij kaas had afgeleverd zonder bon. Van dit vonnis kwam v'ei dachte in hooger beroep by het Hof. Dit heeft ver dachte opnieuw tot drie weken gevangenis straf veroordeeld. Er was door W van R; te Leiden zwart vleesch verhandeld en daarvoor was hij tot zes wéken gevangenisstraf veroordeeld door den ^politierechter. In hoogei beroep is het vonnis van den politierechte: beves tigd. A Strijdkrachten. 19.00 Orgelspel. 19.30 Nieuws. 19.48 Sportinterview 20.00 Actua liteiten. 20,08 De gewone man zegt er 't zijne vaij. 20.15 „De Zilvervloot". 21.00 „The Masqueraders". 21.15 „De man die Donder dag was", hoorspel. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka tholiek nieuws'. 22 20 Avondgebed en litur gische kalender. 22_.35 Carla Rosen viool; Rosa Spier, harp. 23.30 Symphonisch con cert. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Zondagmorgenmelodieën 9.30 Men vraagt... en wij draaien. 10.15 Amsteraamsch Kamer muziekgezelschap. 11.15 Triangel. 12.40-Het Amsterdamsch Tramkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Dblf v. d. Linden en zijn Metropole orkest. 13.50 De spoorwegen spreken. 14.00 Wals van Chopin. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Concert door het Radio Philharmonisch Or kest. 16.00 Pierre Palla, orgel. 16.30 Wat vrouwen op het hart hebben. 17.00 Een half uur bij het G.G.-cabaret 17.30 De avontu ren van Oome Keesje. 18.00 Nieuws. 20.15 „Walz-time". 20.45 Hersengymnastiek. 21.15 Concert met m. v. Benjamino Gigli. 21.55 Hoorspel „Dombey en Zoon". 22.30 Quar- tetto di Roma. 23.00 Nieuws 23.20 Radio dansorkest „The Skymasters". MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuw; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 9.30 Het Londen^ch Sympho- nie-orkest o.l.v. Sir Thomas Beeeham: 10.00 Vioolrecital door W. L. Rijksbaron, 11.45 Van oude en i.ieuwe schrijvers; 1141 Fam. berichten van Overzee; 13.00 Nieuws, 14.20. Metropole-orkest o.l.v. Dolf v. J. Linden; 17.45 Het Rijk Overzee: 18.30 Prog. Ned. Strijdkrachten: 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws in het .kort; 20.05 Weeroverzicht van h%t K.N.M.I.; 22.00 Nieuws; 23.00 B.B C. Sym phonic Orkest o.l.v. Sir Adrian Boult (gr.- platen). HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek: 8.00 Nieuws; 10.20 De Regenboog (voor de zieken); 11.00 Pianorecital door A.\ Wyde- veld; 11.45 Londen's Strijkorkest; 12.00 Or gelspel Johan Jong; 12.35 Operette-klan- ken; 13.00 Nieuw?; 14.30 Voor la Vrouw: 14.45 Opera Tospa (gr.pl.); 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Populaire wijsjes; 18 00 Nieuws 20.00 Nieuws; 21.35 Gram. muziek. 22.00 De Ramblers o. 1. v. T. Uden Masman'; 23.00 Nieuws; 23.15 Xavier Cugat en zijn orkest afgewisseld door Louis Davids (gr. pl.) Atherton luisterde naar Strahans weer gave van Blake's theorie over wat er wel licht gebeurde op den avond van ,27 Fe bruari en hij overwoog het. „Een leelijk geval!" zei hij, terwijl hij zijn hoofd schudde. „Ik vrees", dat ge ge lijk hebt, Blake. Als er hier een lichaam ligt dan ziet het er naar uit, dat het van den armen Malvery is. Wat mij verbaast is dit, dat dit heeft kunnen gebeuren zonder dat de vrouwen hier iets van hebben ge weten. Het moet al heel laat in den avond zijn geweest, toen de oude man zijn geweer „afvuurde en op een rustige plaats als deze. Blake, die tot op zijn knieën in de glib berige modder onder aan den oever stond met een arm, weggedrukt in de zachte mas sa aan zijn voeten, lichtte plotseling het hoofd op. van hetwelk het zweet in dikke, stralen afdroop. „Er ligt hier een lichaam, dat is zeker!" riep hij uit. „Het touw is er op heuphoogte om heen gebonden!" De twee mannen boven zuchtten van on derdrukte opwinding. En instinctief keken ze beide naar de oude poort in de muur aan de overzijde, bevreesd, dat Rachel daar plotseling zou verschijnen. Onder hen was Blake nu zonder meer in den modder neer geknield en graaide er mét zijn twee armen in rond. En plotseling richtte hij zich ver schrikt half uit op en uitte een scherpe kreet (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6