3)e GcicbchcSoivtcMtt j OP KORTE GOLF f Republiek beveelt„Staakt het vuren" Min. Gielen stelt nieuwe regeling vast Gromyko wil direct atoorabomverbod Stakingsgolf woedt nu over Frankrijk ZATERDAG 15 FEBR. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs f 0.26 per week, 1.10 p mnd. 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j/e JAARGANG No. llOIi Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v HAMERSVELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Een dringende eiscli van den tijd HOE moet de menschheid worden weg getrokken van de dwaling, welke haar bedreigt, met vele en groote rampen, en waarvoor de Paus telkens en telkens weer opnieuw met klemmenden ernst waar schuwt? Hoe moet de menschheid worden ge bracht naar de erkenning van de waarheid, welke Christus in Zijn Kerk heeft geopen baard en ons geschonken als een bron \^n overvloedige zegeningen? Voor alle tijden is waar het woord van Christus: „Aan Uwe liefde zal men erkennen, dat gij Mijne navolgers zijt". Door de liefde, die de christenen beoefe nen, zal het Christendom moeten worden erkend en gewaardeerd. En daarom moeten in onzen strijd voor de overwinning van het goede op het kwa de, van de waarheid op de dwaling vóórop staan al die uitingen ven het Christendom, waarin de liefde inderdaad wordt gebracht aan de menschen, waarin de liefde in feite komt tot degenen, wier leven door haar kracht en warmte moet worden verlicht en verblijd. En daarom moeten in onzen opmarsch naar een, nieuwen tijd voorop gaan de in stellingen en de organisaties, die de charitas beoefenen beoefenen in waren christe- lijken geest tn in moderne, aan den tijd aanpassende vormen. Natuurlijk, geen oude en verouderde „armenzorg". Maar een frissche, een be zielde zorg van mensch voor mensch, van broeder voor broeder en van zuster voor zuster. Gebruiken wij nu niet een Protestant- schen term: broeder en zuster. Ja, in Pro- tèstantsche kringen worden die woorden méér gebruikt, dan onder ons. En wij wil len er hier niet voor pleiten, om ze ook meer te gaan bezigenzéker niet om dat te doeh op een zalvenden toon. Op woorden komt het niet aan; maar in daden moet leven onder ons de geest, die den mede- mensch erkent en waardeert en lief heeft als een broeder en een zuster, de echte broederlijke cn zusterlijke geest! Dan, maar óok dan alleen zal de waar heid overwinnen op de dwaling, het goede op het kwade. En, als dat niet gebeurt, dan zal het ergste voor de toekomst-, mpeten worden verwacht In De Linie pleit de heer J. L. M, Sen- gers voor een „federatie van alle katholie ke maatschappelijke activiteiten": een raad van overleg, een studie-centrum, een coör dinaat, „waarin alle vormen van maat schappelijk- werk^te zamen komen en waar nieuwe initiatieven geboren worden ten aanzien van nog onbewerkte terreinen". Met inderdaad groote "voldoening mogen wij constateeren, dat sedert korten tijd in Leiden een dergelijk „coördinaat" is op gericht, dat genoemd wordt, als we ons in den naam niet vergissen „contact-com missie". De besprekingen die reeds gevoerd zijn, waren heel interessant. Intusschen komt het er op aan. om wat te doen en aan te vullen een beétaand te kort. In het bedoelde „Linie"-artikelen lezen we met volkomen instemming: Het is niet zoo moeilijk materieelen en financieelen nood te ontdekken en deze met liefde voor de armen en wat nuchter inzicht te verhelpen, doch be schouwt men de veelheid der andere bestaande maatschappelijke nooden en het complex van sociale maatregelen en voorzieningen, die reeds bestaan, (wij drukken vet. Red L.Crt,) dan is deskundigheid een eerste vèreischte om een juist sociale diagnose te stellen en de meeste bevoegde instelling in te schakelen, (wij drukken vet Red. L. Crt.). Wie b.v. adviseert de moeder bij het besteden van het gezinsinkomen, bij de leiding yan haar huishouden? Wie springt voor het gezin in de bres bij Distribute e-dienst, Arbeidsbureau, Raad van Arbeid, Dienst van Sociale Zaken (Maatschappelijk Hulpbetoon), Voogdijraad, Kinderpolitie, Gemeente lijk Woningbureau, Werkgever enz.? De schrijver dringt aan op de aanstelling van parochieele sociale werksters, terwijl er in een groot stad, een centraal punt is, waar die werksters op haar beurt inlich tingen kunnen verkrijgen, ondervindingen kunnen uitwisselen: Daarom is het noodzakelijk, dat in elke groote stad een stedelijk centrum van Katholiek maatschappelijk werk aanwezig 's, hetwelk als deskundig or gaan de parochièële sociale werksters kan voorlichten en adviseeren, de in nood verkeerende gezinnen naar be voegde instellingen kan dirigeeren middels de parochieele sociale werk sters en aldaar voor hen kan interve- nieëren. Wij propageeren deze gedachten gaarne verder. In Leiden is men, naar ons bekend is, ook op dit punt aanstellen van sociale werksters met een „stedelijk centrum" actief; de zaak is in voorbereiding. Activi teit op dit terrein is dan ook dringend nood zakelijk. Men make echter zulk een „stedelijk centrum" niet tot een administratief lichaam. Aan meer en betere administratie hebben wij geen behoefte en alle gevaar voor „ambtenarij" bij de beoefening der charitas, der christelijke liefde moet wor den vermeden. BEDRIJFSCHAP GROENTEN DOET VOORSTEL. Naar wij vernemen, heeft het bestuur var. het Bedrijfschap voor groenten en iruit, waarin alle organisaties, zoowel van «.eters, veilingen, groot- en kleinhandel als arbeidersorganisaties, vertegenwoordigd zijn. met eenparigheid van stemmen een voorstel aan den minister gedaan, dat de mogelijkheid van een voor alle betrokken groepen bevredigende oplossing inhoudt. Dit voorstel behelst het stellen van maxi mum-verkoop- en v in koopprijzen. jMAAR OFFICIEEL uit Batavia wordt gemeld, is van Indonesische zijde aan den voorzitter van de Nederlandsche delegatie der bestandscommissie officieel me degedeeld, dat de republikeinsche legerleiding de order „Staakt het vuren" heeft ge geven, welke order vandaag te 24.00 uur van kracht wordt. De verklaring-Jonkman heeft dus prio riteit, waardoor de geheele overeenkomst tot niets wordt gereduceerd. Nieuwe leden van het K.N.I.O. benoemd. Het republikeinsche persbureau Antara deelt mede, dat president Soekarno heden 32 nieuwe leden van het K.N.I.O. (voo'r- loopig Indonesisch parlement) heeft be noemd. De ins'allatie van deze nieuwe le den zal geschieden na de zitting van het parlement van 25 Februari. Van andere zijde wordt officieel mede gedeeld, dat Bali door de republikeinsche regeering tot „gesloten gebied" is ver klaard. Antara deelt verder mede, dat Sjahrir aan het hoofd zal staan van de Indonesische delgatie, die deel zal nemen aan -de Inter-Aziatïsche conferentie te New- Delhi. Koningin dankt mijnwerkers SOESTDIJK, 13 Februari 1947. Aan de mijnwerkers. Voor uw gezamenlijke arbeid, met instemming uwer overheden. op Zondag 2 Februari j.l. verricht, ter leeniging van de brandstoffennood in ons land, betuig ik u allen mijn Dijzondere waardeering. w.g. WILHELMNA. Bovenstaand schrijven, dat door H.M. de Koningin onderteekpnd was heeft minister Huysmans bii zijn be zoek aan Limburg aan den beheer der der mijnen overhandigd. Sjahrir „optimistisch" In het schrijven wordt medegedeeld, dat de Indonesische strijdkrachten op het tijdstip, dat de order „Staakt bet vuren" van kracht wordt, op haar plaats blijven. Zij zullen ten spoedigs'e worden terugge trokken tot 2 k.m. achter de demarcatie lijn. De plaatselijke commandanten zullen zich in Verbinding stellen met de Neder landsche commandanten ten einde onder werpen, die verband houden met de demar catielijn, te bespreken. De Ned.-Indische Regeeringsvoorlich- tingsdienst teekent hierbij aan, dat de af kondiging van deze order uiteraard tot vol doening stemt. Door het uitblijven van dit algemeen bevel zijn de laatste maanden herhaaldelijk moeilijkheden ontstaan, die vermeden hadden kunnen worden, indien het bestand werkelijk gehandhaafd was. In zijn d-agelijksch interview met de bui- tenlandsche pers verklaarde Soetan Sjah rir aan United Press op een vraag of de Nederlanders en de Indonesiërs zouden samenwerken bij de bestrijding van onge regelde benden: „Wij trachten op het oogenblik de on wettige elementen onder volledige contro le te krijgen. Ik zie geen reden om de Ne derlanders om medewerking te verzoeken, daar wij volkomen in staat zijn zelf schoon schip te maken." Volgens Sjahrir trachten de Nederlan ders op het oogenblik de onderdrukkings politiek te voeren met geweld en schieten. „Op een plek schoten de Nederlanders tweehonderd menschen neer. Dit is geen gerucht. Het is een feit, da' gebaseerd is op officieele bronnen", zoo zeide hij. Sjahrir verklaarde ten slotte, dat hij nog steeds „optimistisch" is ten aanzien van de situatie, ofschoon dit optimisme nie' geba seerd is op de overtuiging, dat de Neder landers de oorpronkelijkc verklaring zou den onderteekenen, maar eerder op het ge loof, „dat de Nederlanders er niets voor voe len, een oorlog op groote schaal te begin nen, vooral nu de order „staakt het vu ren" een kalmer a'mosfeer voor de on derhandelingen zal schéppen." Het bezwaar van de republiek tegen de interpretatie-Jonkman van het accoord van Linggadiati is, volgens Sjahrir, dat „minis ter Jonkman heeft gezegd, „dat de regee- ringsverklaring altijd van meer belang moet worden geacht dan de overeenkomst". HOOFDAALMOEZENIER NAAR INDIë. Het ligt ip het voornemen van den ko- lonel-hoofdleger-^aimoezenier op 18 Fe bruari a.s. per Skymaster naar Ned -Indië te vertrekken, teneinde zich aldaar te oriënteeren, de aalmoezeniers te bezoeken, die daarheen zijn uitgezonden en het noo- dige overleg te plegen omtrent het welzijn der Katholieke geestelijke verzorging. Het verblijf in Indië zal vermoedelijk twee maanden duren. Gedurende zijn afwezigheid wordt ko- lonei Van Straelen in zijn functie vervan gen door den majoor-legeraalmoezenier P. G. M. Schoonebeek. De dienstcorrespon- dentie kan gezonden blijven worden aan bureau: hoofdlegeraalmoezenier, Parkweg 303 te Voorburg. PATER HELMER NAAR INDONESIë. Met de „Kota Baroe" is Vrijdagmiddag pater Hans Helmer C.s.s.R. Kapt. Aalmoe zenier IV7 R. I., met zijr. bataljon naar Indonesië vertrokken. Zijn vele publicaties voor en over de rijpere jeugd zijn algemeen bekend. Jarenlang gaf hij in een bijna on onderbroken reeks zijn jeugdretraites. waardoor hij zich tallooze jonge vrienden maakte. Hij gaat zich nu wijden aan de ziel zorg onder degenen, die deze momenteel vooral noodig hebben, onze jongens in In donesië. SCHOENEN Geen afschaffing distributie De vakgroep detailhandel in schoenen deelt, naar aanleiding van geruchten aan gaande de ongeldigverklaring der in om loop zijnde schoenenbonnen en een even- tueele afschaffing van de schoendistributie mede. dat vopr de aankoopmogelijkheden van het publiek uiteraard niet de distribu tie, maar de binnenlandsche productie be slissend is. Deze zal dit jaar nog van dien aard zijn, dat in het algemeen slechts één paar schoenen per volwassen inwoner ter beschikking zal staan. De uiterst geringe import van schoenen zal dit getal niet zichtbaar gunstig kunnen wijzigen. In dit verband vestigt de vakgroep de aandacht op den huidigen bon vrijen ver koop van Amerikaansche schoenen. Het quantum hiervan, oorspronkelijk ruim 2 millioen paar, is inmiddels reeds tot on geveer 300.000 paar gedaald. De vakgroep, deêlt tenslotte mede. dat de wenschen van een deel van het publiek naar meer gevarieerd schoeisel, zeker niet bevredigd zullen kunnen worden als gevolg' van de schaarschte aan grondstoffen en ar beidskrachten. Niet alleen in Nederland, maar ook in Indië worden babykleertjes ingezameld, welke zullen worden uitgereikt aan de moeder van de baby's, die op denzelfden d" ag als waarop de Oranjetelg wordt geboren, het levenslicht aanschouwen. Te Batavia werd een tentoonstelling gehouden van de door de Vrouwen Unie ingezamelde kleertjes. DE STRIJD OM DEN RADIO-OMROEP jt/JINISTER GIELEN heeft thans regelen vastgesteld, welke met betrekking tot de ^"samenstelling en uitvoering van de programma's voor dén binnenlandschen radio- omroep voorloopig zullen gelden. In de Staatscourant van 13 Februari zijn zij op genomen en 15 Februari treden ze in werking. Groote ruimte voor Algemeen program Het toezicht over en de controle op het geheele omroepbedrijf wordt uitgeoefend door een door den minister benoemden re- geeringscommissaris. Van diens beslissingen staat beroep open op den ministei. Uiterlijk 8 dagen na de in werking tre ding moet de Stichting Ned. Radio Unie door A.V.R.O. K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. in het leven zijn geroepen en elke omroep organisatie die meer dan 60 zenduren ver krijgt, moet daartoe desgewenscht als me de-oprichtster worden toegelaten. Haar oprichtingsakte moet bepalingen bevatten, waardoor wordt verzekerd, dat de programma's der verschillende om roeporganisaties op zoodanige wijze wor den gecoördineerd, dat een evenwichtig en harmonisch geheel wordt verkregen, herhalingen worden voorkomen en op de zenders zoo weinig mogelijk programma's van gelijksoortigen inhoud tegelijkertijd worden uitgezonden. Voorloopig zullen de omroepverenigin gen pêr kwartaal van zender verwisselen. Algemeen programma. A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. moeten van den haar toegekenden zendtijd elk 780 uren per jaar beschikbaar stellen voor de uitzending van programma's van algemeenen inhoud, welke worden aange kondigd met de woorden „Ned. Radio Unie, gezamenlijk programma". De Sowjet-afgevaardigde, Gromyko, heeft gisteren in den Veiligheidsraad de Russische bezwaren tegen het rapport over het plan Baruch van de commissie voor de atoomenergie opnieuw uiteenge zet en verklaard, dat dc Sowiet-Unie een aantal amendementen zal indienen. Gromyko verklaarde, dat de Amerikaan sche voorstel'en niet in-overeenstemming zijn met de resolutie van de Algemeene Vergadering en met het Handvest der V.N, en hij herhaalde het standpunt van zijn land, dat de V.N. eerst een overeen komst moeten sluiten, die de atoomwa pens verbiedt, voor zij over een controle systeem kunnen di?cussieeren. Gramyko keerde zich tegen „menschen, die van meering zijn, dat de productie Ramadier maant tot discipline Als protest tegen de duurte en om de eischen tot 'verhooging der ambtenarensa larissen kracht bij te zetten werd gister middag op tal van Fransche regeerings'ou- reaux en openbare diensten het werk neer gelegd. W. A. van Harteveld. De heer W. A. van Harieveld herdenkt Maandag a.s. zijn zilveren jublicum a's se cretaris van de gemeente Alkemade. De receptie vangt te half 5 aan. Gistermiddag om 15.30 (Ned. tijd) slo ten de scholen, terwijl de departementen van luchtvaart, oorlSg en-marine en de lo ketten der spaarbanken een half uur later volgden De radio staakte haar uitzendingen en om 17 uur legfen de verkeersagenten ook het bijltje er bij neer, zoodat overal in de stra ten groote verkeersopstoppingen ontston den. De voor de veiligheid noodzakelijke diensten evenals de water-, electriciteils- en gasvoorzienirtg en de geneeskundige dien sten blijven echter functioneeren. Ten slotte ging het personeel van auto bussen en metro in staking en de telefoon lijnen werden afgesneden, behalve die van ziekenhuizen en brandweerstations. Paul Ramadier, de socialistische premier verklaart, dat, indien Frankrijk zich niet aan nationale discipline kan onderwerpen, het land en zelfs de. republikeinsche staats vorm in groot gevaar zullen worden ge bracht.^ Ramadier sprak in de nationale verga dering tijdens het debat over de economi sche politiek der regeering. Hij verklaar de, dat het gevaar voor den franc en de algemeene economie van het land even groot is als in het begin van Januari, toen zijn voorganger, Leon Blum, zijn anti-in- flatiepolitiek begon, maar dat sindsdien het nationale gevoel van verantwoordelijkheid scheen te verminderen. Het land moet zich zelf discipline opleggen, anders zou infla tie niet zijn af te wenden en meh zou nog maals in de vicieuze^cirkel van loonen en prijzen, die tot in diet oneindige jacht op elkaar maken, geraken. van atoomwapens moet worden voortge zet tot de Amerikaansche voorstellen over de controle op de atoomenergie volledig aangenomen zijn". Hij noemde dit gebruik van de atoomwaoens voor pressie op som mige andere landen. „De Sov/jet-regeering verklaart echter, dat er geen verontschuldiging bestaat om het sluiten van een overeenkomst, die de atoomwaoens verbiedt, uit te stellen." Gromyko bracht opnieuw de Russische bezwaren naar voren teeen het instellen van een controlesysteem op de atoom energie buiten de jurisdictie van den Veiligheidsraad en dientengevolge „vrij van veto". Gromyko noemde dergelijke voorstellen „boosaardig", omdat zij wantrouwen on der de groote mogendheden zaaien. „Tn- dien wij de voorstellen van de Ver. St. zouden aannemen, zou dat beteeke^en, dat wij uitgaan van de veronderstelling, dat de groote mogendheden schenders zouden kunnen zijn van de controle op de atoom energie." De Amerikaansche afgevaardigde, Aus tin, verklaarde, dat de kWestie schijnt neer te komen op de vraag, of het con trolesysteem op de atoomenergie al of niet in het kader van het Handvest d°r V.N valt en hij voegde er aan toe: „De kwestie is dus: Wil de Sowiet-Unie met de andere landen in den Veiligheidsraad samenwerken om een doeltreffend con trolesysteem aan te nemen?" De Raad verdaagde hierop de vergade ring tot Dinsdag. EEN PROTEST VAN KARDINAAL GRIFFIN. In een herderlijk schrijven verklaart de Engelsche kardinaal Bernard Griffin, dat vijanden van God en de Kerk aanrukken en er zich geen gewetensbezwaar van maken met vrede in hun banier wanorde te willen scheppen. „De door de Nazi's in Duitschland bedreven misdaden stuitten de wereld tegen den borst," aldus kardi naal Griffin, „maar soortgelijke misdaden worden nu in vele deelen van Oost- Europa bedreven: slavenarbeid, concen tratiekampen. geheime politie, vervolging, gevangenneming en moord zijn aan de orde van den dag en deze misdaden wor den thans begaan in naam van vrijheid en democratie." NIEUW TWEEDE KAMERLID. In de plaats van den heer M. J. M. van Poll is benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer mr. F. A. van Kemenade, advocaat en procureur te Eindhoven. - Programmaraad. De minister benoemt een programmaraad van 13 leden. In den programmaraad moe ten de geestelijke stroomingen, welke in de Unie zijn vertegenwoordigd, zoo goed mo gelijk tot haar recht komen. Op grond van de voorstellen der omroep- vereenigingen stelt de raad den inhoud van de gezamenlijke programma's vast en hij is bevoegd, den regeeringscommissaris stof op te geven, die in de gezameilijke program ma's moet worden opgenomen. De vereenigingen en organen, die zend tijd verkrijgen, alsmede de stichting ont vangen een aandeel uit de opbrengst van de luisterbijdrage. Met principieele bezwaren van de eige naren der studio's wordt zooveel mogelijk rekening gehouden. De regeeringscommissaris is bevoegd me dewerkers, wier optreden voor den micro foon daartoe aanleiding gaf, gedurende een bepaalden termijn het optreden voor den microfoon te verbieden. De zendtijd. De zendtijd is bij deze eerste regeling verdeeld ongeveer 20oals tot dusver gebrui kelijk was. Op werkdagen duren de uitzen dingen van 7.0024.00 uur en op Zondagen van 8.0024.00 uur. Behalve de vier ge noemde vereenigingen kriigen ook zendtijd de V.P.R.O. en het I.K.O.R. (Interkerkelijk overleg in radio-aangelegenheden/. Boven dien zal de Radio Volksuniversiteit (R V.U.) gedurende 8 weken op Dinsdag, de daarop volgende 8 weken op Woensdag enz. uit zenden op den zender dien A.V R O. en V. A.R.A. bezt-tten en wel 1 X per 3 weken van 11—11.20 en 1 x per weck van 18.30 19.00. Gezamenlijk vullen deze vereenigin gen den geheelen zendtijd. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooonnnnnnnrtonnonooooooooooooo* BINNENLAND. De HARK zal op 1 Mei zijn werk zaamheden beëindigen. Het Roode Kruis neemt dan de taak over. Een ontslagen krankzinnige juffrouw te Delft heeft een oude dame, bij wie zij thuis was, met een bijl op het hoofd gesla gen en toen zichzelf bij de politie gemeld. De toestand van de oude dame is zeer ern stig. Het matrozenkoor van Theo van El feren heeft van de „Mission Hollandaise" in Frankrijk de "uitnoodiging ontvangen, een pon'ificale Hoogmis te zingen in de Notre-Dame te Parijs. Tevens zal het ml- trozenkoor in Parijs een gala-concert ge ven. BUITENLAND. Voor het hoofdbureau van politie te Madrid is een bom ontploft. Een tweede bom ontplofte in de flatwoning van een buitenendsehen diplomaat op honderd me ter .afstand van de Britsche ambasade Geen persoonlijke ongelukken. De Russische zóne van Duitschland zal voor de eerste drie maanden van 1947 maandelijks 5.000 ton krantenpapier aan de Britsche zóne leveren. Op de gevangenis van Sparta (Grie kenland is door guerilla-strijders een aan val gedaan, waarbij de gevangenbewaar der is ontvoerd*en vier personen werden gedood. Meer dan 200 gevangenen werden bevriid. Zes van de 15 voormalige Sudeten- Duitsche leden van het parlement 'en den Senaat van Tsjecho-Slowakije zijn te Praag ter dood verooi'deeld. De overigen kregefi dwangarbeid. In Pensylvania (V.S.) hebben 6 000 mijnwerkers het werk neergelegd uit soli dariteit met 13 mijnwerkers, die onder den grond een sit-down staking waren begon nen. In den Amerikaanschen staat Georgia is een legervliegtuig neergestort, waarbij zeven personen om het leven kwamen. WEERSVERWACHTING AANHOUDENDE VORST. 1 S Enke'e overdrijvende wolkenvelden, g Meest matige Oostelijke wind. In den o nacht en vroegen ochtend matige tot g o strenge vorst, overdag temperatuur o 5 oploopend tot om het vriespunt. g ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1