UITVINDING! j OP KORTE GOLF RADIO STADSNIEUWS 't Was feest voor Leidsche Brandweer DONDERDAG 13 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 HAAGSCHE RECHTBANK. H. J. van R, uit Leiden had van een Joodsche familie goederen ter bewarirtg ontvangen, die hij echter had verkocht, hetgeen ongeveer f 13.000 had opgeleverd. Wegens verduistering werd tegen hem een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft de verdachte veroordeeld tot negen maanden gevange nisstraf. BIJZONDER GERECHTSHOF. Wegens dienstnemen bij de Duitsche Weermacht, waarbij hij bewakingswerk zaamheden deed in een kleedingmagazijn, had de proc. fiscaal tegen den gep. serg. majoor bij het N.O.I. leger, L. N. van P. te Leiden twaalf jaar gevangenisstraf ge- eischt. Het Hof heeft hem veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de kiesrechten. J. C. van S. te Nootdorp was in den bezettingstijd bij de Oostcompagnie gaan werken en voor zijn hulp aan den vijand had de proc. fiscaal tegen hem vier jaar gevangenisstraf geëischt. Het Hof heeft hem veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek van preventief en ontzet ting uit de kiesrechten. Tegen den 21-jarigen G. V. te Alphen a/d Rijn, wien vrijwillig dienstneming bij de Waffen-SS ten laste was gelegd, eisch- te de procureur fiscaal, in aanmerking nemend, dat verd. afkomstig is uit een groot en armoedig gezin, werkloos was en zijn jeugdigen leeftijd, een gevangenis straf van 8 jaar met aftrek en ontzetting voor het leven. J. M. v. d. B., 33 jaar, te Sassenheim, hoorde wegens dienstneming bij het N.S.K.K. 5 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen met aftrek en ontzetting voor het leven. G. J. T. H. te Nieuwkoop, oud 25 jaar, die dienst had genomen bij de Waffen- SS en aan het Oostfront heeft gestreden, volgens zijn zeggen uit veronderstelde christelijken plicht ter bestrijding van het communisme, en den eed op Hitler had afgelegd, hoorde 10 jaar gevangenisstraf tegen zich eischen met aftrek. Bekl. ver zocht, zijn straftijd als mijnwerker te Lim burg te mogen doorbrengen, aangezien hij door een productieve bijdrage aan het economische leven in Nederland wilde trachten, een deel van zijn schuld jegens het Nederlandsche volk te delgen. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOO' BUITENLAND. Onlangs heeft men het lijk gevonden van den Venozelaanschen bisschop, mgr. Montes de Oca, die in September 1944 in het klooster Chartreuse te Lucques tegelijk met alle andere inwoners van het klooster door de Duitschers was vermoord. „Charlie Chan", wiens overlijden wij gisteren meldden, blijkt den leeftijd van 72 jaar bereikt te hebben- Wie had gedacht, dat hij al zoo oud was? In de geconfisqueerde en gepatioanali- seerde fabrieken van Saksen zijn opnieuw branden uitgebroken. Men vermoedt dat sabotage in het spel is. Tusschen Deal en Dover is een kwart millioen kg. rotsgesteente in zee gestort. VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.): 7.00Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.15 Het Basilica-koor; 8.30 Morgenconcert; 9.00 Kamermuziek van John. Ireland; 9.30 Yehudi Menuhin viool; 11.00 Piano-recital door Tilly Kaiser; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Metropo- le-orkest o. 1. v. Dolf van der Linden; 12.20 Piano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Een Weensch programma; 14.00 Orgelspel door Jan van Weelden; 14.40 Sachsische Staats- kapelle; 16.00 Declamatie door H. Feenstra; 16.30 Arnhemsch Blaaskwartet; 17.15 Be kende mannenkoren en zangers; 17.45 Staf muziekcorps van de Amsterdamsche poli tie; 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Het Amster- damsch Vocaal Ensemble; 20.00 Nieuws; 21.00 Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit; 22.00 Nieuws; 23.00 Avondconcert. HILVERSUM II (415 M.): 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.20 Vrijdagmorgen opera-programma; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Het Cantabile-septet; 9.50 Philharmonisch orkest van Londen; 10.20 De Regenboog, een programma voo" de zieken; 11.00 Imperio Argentina me guitaarbegeleiding; 11.15 Voor de vrouw 11.30 Operette-programma; 12.00 Pianocon cert in F gr. t. George Gershwin; 12.35 He' Radio-dansorkest „The Skymasters"; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble Bartho Decker, me? zang van Elly Bouwers; 14.00 Kookkunst; 14.20 De Kwintetspelers; 15.20 Voo*- de zie ken een hoorspel; 15.50 Gram.muziek; 16.00 Miller Sextet; 17.00 Bekende walsen en ouvertures; 18.00 Nieuws; 18.20 Kwartet Jan Corduwener; 20.00 Nieuws; 23.05 Piano recital door Monique Haas: 21.00 Men vraagt.... en wij draaien; 23.00 Nieuws; 23.15 Symphonisch Vrijdagavondconcert. LEIMUIDEN Jubileum Burgemeester. Het huldigings comité maakt nog het volgende bekend. De huldiging van den Burgemeester op Za terdag 15 Febr. zal op de volgende manier geschieden: 1.45 uur. Toer van den Burge meester langs het dorp, voorafgegaan door muziek en rijvereeniging. Beginpunt Hee- renweg eindpunt Raadhuis. 2 uur: Bijzon dere raadszitting; 3.30 uur: Aubade van alle schoolkinderen voor het gemeentehuis. De kinderen die een andere school bezoeken, sluiten zich aan bij de kinderen van de school met den bijbel. Deze moeten om kwart over 3 op de school zijn. De kinderen van de R.K. school moeten om kwart voor drie zijn in de poort bij Mevr. Sneeboer. 4.30 tot 5.30 uur receptie in het raadhuis met aanbieding van het huldeblijk der bur gerij door den voorzitter ds. v. Veenen. Het comité roept allen bij voorbaat een hartelijk welkom toe. SASSENHEIM „St.-Pancratius". Woensdagavond trad „St.-Pancratius" voor het voetlicht met het tooneelspel „Kind, wie heeft jou ge dood?" van Frits van Duinen. De uitvoe ring was georganiseerd ten bate van „Herwonnen Levenskracht". De eere- voorzitter de heer Schrama verwelkomde in zijn openingswoord den Burgemeester, wethouder en gemeentesecretaris. Met een kort woord zette hij doel en streven van „Herwonnen Levenskracht" uiteen en vestigde er in dit verband de aandacht op, dat het Sanatorium „Berg en Bosch" een wereldvermaardheid heeft. Hij spoor de de aanwezigen aan, om deze instelling te steunen. In de pauze werd een loterij georganiseerd, waaraan 'n zevental fraaie prijzen waren verbonden. De Burgemees ter trok eigenhandig de loten voor de ge lukkige prijswinnaars Over het spel van „St.-Pancratius" kun nen wij ons aansluiten bij het oordeel van het publiek, dat zeer voldaan was en de diep aangrijpende verwikkelingen op het tooneel met gespannen aandacht volgde. De hoofdrollen waren in goede handen. Het zou ondoenlijk zijn te zeggen wie van de spelers het meest voldaan heeft, want zoowel samenspel, rolkennis als handeling waren van het begin tot het einde beslist af! Spelers en speelsters van „St.-Pancra tius", hulde voor Uw prestaties! Een en kele uitzondering moeten wij maken en toch één naam noemen en wel die van „Josientje". Een moeilijke rol, gespeeld door een klein meisje, dat in dit stuk haar debuut maakte. Een prestatie op zichzelf. Het uitstekende kapwerk van de firma Van der Pijl verdient een eervolle ver melding. De leiding was in handen van den heer D le Feber te Leiden. Heden (Donderdag) avond volgt een herhaling* „St.-Pancratius" verdient ook dan weer, zooals Woensdag, een volle zaal! Ook het sympathieke doel is de medewerking ten volle waard. Koppehvedstrijd. De Sassenheimsche IJsclub organiseerde een koppel wedstrijd, waarvoor veel belangstelling bestond. De uitslag was als volgt: 1. H, VrijburgP. van Nobe'cn, 2. Chr. ZandbergenJ. Wo- V/ijs. 3. J. VosA. de Zwart, 4. K. Immer zeelH. Ottc. TER AAR DE 25 K.M. WEDSTRIJD. Voor den 25 K.M. wedstrijd op 14 Febr. om den beker van den Z.-H. Ijsbond bestaat groote belangstelling. Mocht dien dag de nationale feestdag zijn, dan wordt de wed strijd gehouden op Zaterdag 15 Febr. Maria-congregatie. Ook de M.C. wil nog haar jaarlijksche feestavond geven. Alle Congreganisten worden met haar ver loofde uitgenoodigd op Vrijdag 14 Jan. 's avonds om 7 uur in 't parochiehuis te Langeraar. Opgevoerd zal worden „De Som bere molen" van Frans Dirickx. Een spel vol afwisseling dat boeit tot het einde. Niemand verzuime dus dit te gaan zien. 16 Februari zal een tweede opvoering worden gegeven voor alle belangstellenden. Schaatswedstrijd. Bij de gehouden hardrijderij voor jongens tot 17 jaar had J. J. Bel, le prijs, J. Bax, 2de prijs, C. Bax, 3de prijs, C. Langeveld Wzn. 4e prijs. VOORSCHOTEN Brand. Op het terrein nabij de gas houder brak in een schuur gisternacht brand uit omstreeks half twee. De brand weer was spoedig ter plaatse aanwezig en bluschte den brand, waardoor grooter on heil werd voorkomen. VOORHOUT I Middenstandsvereeniging. De R.K. j Middenstandsvereeniging hield in café „De i Bonte Koe" een goed georganiseerde feest- avond. Gezien de oneenigheid, welke door misverstand of verkeerde beoordeeling wa: ontstaan, aldus de voorzitter, is het goed zoo'rt avond te houden. Hij sprak er dan ook zijn vreugde over uit dat de opkomst zoo goed was, en gaf hierna de leiding van deze avond over aan het duo Steenvooraen-Her- mans uit Noordwijk. Deze heeren hebben door hun beschaafd en aantrekkelijk repor- toire alle een genotvollen avond bezorgd. Ter bestrijding van de groote onkosten werd nog een verloting gehouden om eeni- ge kostbaren prijzen. Consumenten Credïet. Het aantal aan vragen voor consumenten crediet in deze gemeente bedroeg 130 waarvan er 4 wer den afgewezen. In totaal wordt voor 'n be drag van 80.700 aan crediet verstrekt. DE EERSTE SCHAATSERS REDEN STAVOREN—ENKHUIZEN. Vanmorgen hebben de eerste schaatsen rijders den tocht StavorenEnkhuizen over het IJsselmeer volbracht. Het waren inwo ners van Laaxum. De tocht werd in minder dan twee uur volbracht. De rijders ver telden. dat het ijs door de vele wakken zeer gevaarlijk is, zoodat hun tocht geen navolging verdient. BODEGRAVEN T.O.P. De Kath. Amusementvereeni- ging T.O.P. hield 11 Febr. haar jaarlijksche feestavond in Hotel van Haaften. De zaal was eivol, toen om over achten het Kath. Amsterdamsch Tooneelgezelschap arriveer de. De glade weg had een vroegere komst verhinderd. De nieuwe voorzitter, de heer André de Jong jr., opende kort en krachtig. Dan gingen de gordijnen open voor de op voering van „De familie dictator", een niet on-aardig blijspel, dat door op één na alle rollen keurig voor het voetlicht werd ge bracht. De regisseur-hoofdrolspeler Jos. v. d. Valk had zijn stempel op het spel ge drukt. En dit was inderdaad een genoegen voor oog en oor. Het muziektrio v. Berkel speelde de hoofdrol na taaiven, in de na pret. Summa Summerum: een aangename avond met goed spel, goede geest en een goed buffet. LISSE „Canite Tuba". Nog nauwelijks zijn de klanken van onze zangvereeniging St. Gre- gorius" die zulk een schitterende opera hebben gegeven, verstomd of een andere vereeniging bereid' Katholiek Lisse een prachtige cultureele avond. De Harmonie kapel „Canite Tuba" heeft zich Maandag avond doen hooren in een donateursuitvoe ring op uitstekende wijze. De groote zaal van de Hobaho herbergde een 1600 aanwe zigen toen „Canite Tuba" het „Aan U o, Koning der Eeuwen" inzette,hetwelk door de aanwezigen staande werd aangehoord, alsmede het Wilhelmus. De voorzitter, de heer W. A. Simonis, zeide in zijn openingswoord, dat de ver- eeniging door haar deelnemen aan het con cours in Langeraar. heeft getoond, wat zij kan. Zij heeft daar 7 prijzen en nog wel de hoogste prijzen behaald, waarmede zij in de eere-afdeeling is gekomen. Spr. verwel komde den burgemeester en de geestelijk heid. Onder leiding van den dirigent, de heer Peter Wit werden hierna uitgevoerd „Hoba- homarsch" van Peter Wit, Czaar und Zim merman, ouverture, A. Loitzing, Suite Oriëntale van F. Popy; Engelandvaarders, marsch van W. Schild; L' Artesienne Suite van G. Bizet; Walsselectie van Alb Meijns; Gammatique Grandia, marsch van G. H. Boudijn en ten slotte als sluitstuk de „Ca nite Tubamarsch" gecomponeerd door den dirigent Peter Wit. Deze nummers voldeden zeer. De geest. adv. dankte „Canite Tuba" voor den zeer schoonen en mooien muzika- len avond. Ter completeering werd hierna op zeer goede wijze door het tooneelgezel schap „Pierre Balledux" het blijspel „Ver liefd en Jaloersch" van J. Ballings, opge voerd. K.A.J. De Kath. Arbeiders Jongeren hebben op zeer verdienstelijke wij-e eenige ouderavonden gegeven, waarop door hen ten tooneele werd gebracht „Storm op een Eiland". Deze avonden zijn goed geslaagd. Het garnizoen was „Het is niet uitgesloten." zoo lazen wij in een der bla den, „dat men over een jaar of dertig in één uur van New York naar San Fran cisco zal kunnen reizen. Dit is een afstand van 5000 km. De reis zou dan plaats vin den door een tunnel, aange legd met behulp van een atoorprsplitsingskanon. Dit werd medegedeeld door prof. dr. D. H. Andrews van de John Hopkins-uni- versiteit te Baltimore. De atoom-energie, aldus deze hoogleeraar, moet een ideaal middel zijn om rotsen te la ten springen en tunnels te boren. Er zijn echter nog een paar bezwarenHoe een kanon te bouwen, waarmee men een straal atoom-energie kan richten, zonder dat het zelf wordt aangetast? Hoe de op gewekte radio-activiteit on schadelijk te maken? Hoe de geweldige kosten van zulk een project te financie ren?" Een knappe man, die prof. Andrews. Maar „schrijver dezes" heeft een veel groote- re uitvinding gedaan. Hij wil een tunnel maken dwars door de aarde, met verschil lende zij-kanalen naar Eu ropa, Azië, Amerika, Azië en Australië. Er zijn nog wel een paar bezwaren, o.a. weet hij nog niet, hoe hij zooiets voor elkaar moet boksen. Maar de uitvinding is er! De naam van den ge malen uitvinder met alle ongepaste bescheidenheid moge „schrijver dezes" zich zoo noemen is te verne men op de redactie van de krant. Tegen een eere-doc- toraat heeft hij geen be zwaar. uitgenoodigd Door de Kath. Jongeren. Kop en staart ontbreken aan dit verslag. Toen wij binnenkwamen was het feest in vollen gang en toen wij het verlieten was er nog geen eind aan te zien. Maar dit hebben wij wel ervaren, dat de amuse- ments-avond, die de Stadsraad van de Kath. Jongeren aan het Leidsche garnizoen heeft aangeboden, zelfs zonder kop en zonder j staart, flink gegaloppeerd heeft en alle hin- 1 dernissen onderste-boven heeft geloopen. j Het was er een gezellige boel; een vlot va riété, dat voor het leeuwendeel verzorgd werd door de Jongeren van de dekenale parochie. Je moet natuurlijk durf en lef I hebben om zoo'n avond op te zetten, maar daaraan schijnt het de dekenalen lang niet te ontbreken. En wat een succes! H.M.'s le gerschaar heeft gezongen als sijzen, aange- I wakkerd en wij mogen wel bijna zeggen, 1 opgehitst door Simon Klein. De Moodma- kers. die met rijke fantasie een soort Spaan- sche kleederdracht hadden nagebootst, speelden en kweelden als nachtegalen, en „Veto" wat een afkorting is van: Ver velend En Toch Origineel, tokkelden, stre ken en zongen allerlei joligheden, zooals ..Wij hadden nog schapenwol", „Al* 't nacht wordt in Parijs", en meer van zulks. Zoo'n j programma wilde erin, en ieder nam het j ernstig ballet, genaamd „De Verleiding", waarbij de duivel en een engel om de ziel van een jong meisje soebatten, ter afwisse ling ook even ernstig op als 't bedoeld was. Dan was er nog een vermakelijke hersen gymnastiek, waarbij de eerste van H.M.'s heir een buitengewoon link heer bleek, de tweede er niet véél van terecht bracht en het zoodoende voor den derde hardnekkig onmogelijk maakte er nog maar iets van terecht te brengen. Maar dit was juist waar het om ging. Er is nog gedanst ook, doch daar mochten de soldaten eerst naar kij ken. Het was interessant de volksdans groep „De Groote Ronde" aan het zwieren te zien. Hun dansen werkte zoo aansteke lijk, dat na de pauze ook de toeschouwers mee-dansten. De kop van den avond maar dat heb ben we alleen van hooren zeggen be stond uit een hoffelijke begroeting door des Stadsraadsvoorzitter, Jan van Zonneveld, die het programma opdischte als echte Leid sche hutspot en een smakelijk eten toe- wenschte. De staart van het stuk hebben we ons door te telefoon laten over-kwispelen en bestond uit een toespraak van pater Gas man tot de mannen-broeders van het gar. nizoen, waarin hij eraan herinnerde, dat dit de eerste avond was, die spontaan uit de burgerij aan het garnizoen van Leiden werd aangeboden. De viering van het Carnavalsfeest, het feest der uitbundigheid, te Nice. Een detail uit den grooten optocht, waarin veel aantrekkelijks te bewonderen viel. Dat is eigenlijk geen nieuws! De brand weer heeft maar al te dikwijls feest. Des zomers bij zonnehitte, des win ters bij de hitte van de kachel.zelfs in dezen tijd van kolenschaarschte. En als men dan des avonds door de stille straten de sirenes hoort loeien, dan denkt men weer: 't is weer feest voor de brandweer! Ze trekken er weer op uit, ze kunnen hun hart weer ophalen: de huizen vol spuiten met water, vloeren of plafonds openbreken, haken, zagen.... 't Is weer feest voor de brandweer! Zoo was het immers gisteravond 18 jaar geleden ook, toen het Stadhuis in vlammen opging? Weet gij nog, oudere lezer, wat daar door die brandweer een kou is gele den? Gisteravond rukte de brandweer weer uit, weer was het feest, maar nu een eigen feest, want de personeelsvereeniging „De Vlam" bestond een jaar. In den foyer van de Stadsgehoorzaal had- de brandweerlieden gisteren hun tenten op geslagen ter herdenking hiervan. Vanwege cie dienst bezetting de brandweer moet immers altijd paraat zijn! was slechts de helft van het personeel aanwezig en van avond viert de andere helft feest. De voorz. van „De Vlam", de heer Chr. MUZIEKSCHOOL „TOONKUNST". Aan de Muziekschool van de Maatschap pij voor Toonkunst te Leiden, werden den laatsten tijd de volgende nieuwe leerkrach ten verbonden: Mevrouw G. van SchaikTimmers, voor de tweede zangklasse. Zij is leerling van mevrouw Luger en heeft zich reeds op het concertpodium naam gemaakt. De heer L. Kiehl. als hoofdleerkracht voor het fluitspel. Deze voortreffelijke mu sicus is fluitist van het Residentie-Orkest. De heer H. Reeskamp, voor de gitaar klas; deze leerkracht is een der beste gita risten in Nederland. En ten slotte mevrouw E. J. v. d. Loo-Oli vier, die reeds een groote practijk in Indo nesië bezat, als leidster voor het Gehrels- onderwijs en pianoleerkracht voor de be ginnende leerlingen aan het filiaal van Toonkunst te Oegstgeest. WERKMAN'S WILSKRACHT. Bij haar negende lustrum. Binnenkort zal de Leidsche Harmonie kapel „Werkmans Wilskracht" haar 45- jarig bestaan herdenken. Dit feit zal door verschalende feestelijkheden worden her dacht. De inzet wordt gevormd door een muzikale wandeling door de stad bij gunstig weder op Zaterdag 15 Februari, des avonds te 7 uur. Daarbij zal de vol gende route gemaakt worden: Vestestraat, Groenesteeg, Heerengracht, Haarlemmer straat, Steenstraat, Stationsweg, Rijnsbur- gerweg tot Pomona en terug, Stationsweg, Steenstraat Prinsessekade, Kort Rapen burg, Breestraat, Papegracht, Gerecht 12 f keerpunt), Papegracht, Breestraat, Hooge woerd, Kraaierstraat, Vestestraat. Op Zondag 23 Februari des middags 35 uur zal het bestuur in de receptieka mer van de Stadsgehoorzaal receptie hou den. Op Maandagavond 24 Februari vindt ir de Stadsgehoorzaal een invitatie-concert plaats met medewerking van de mannen- zangvereeniging „Kunst na Arbeid" en „De vereenigde Zangers" (Rotterdam) onder leiding van den heer J. J. v. d. Bos. Het slot der herdenking wordt gevormd door een feestavond op Zaterdag 1 Maart in de Stadsgehoorzaal. „IN HOLLAND OP VACANTIE". De O. N. S. (Ontspanningsvereeniging Ned. Spoorwegen en Ato) bracht gister avond in den Stadsschouwburg een revue getiteld: „In Holland met vacantie". Daar ue eerste voorzitter wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, sprak de tweede voorzitter- de heer G. Ravestein het openingswoord, waarin hij in het bijzonder dank bracht aan de Leidsche Politie, die dezen avond de wachtdiensten van het spoorwegperso neel had overgenomen, zoodat dit personeel nu in de gelegenheid was de revue bij te wonen. De regisseur, de heer* J. v, Zeijst Sr. drong er in een korte toespraak op aan bij de beoordeeling te overwegen, dat de meeste medewerkenden dezen avond voor het eerst op de planken stonden. Na het optreden van Janus en Willem, twee toffe jongens, die de aanwezigen vergastten op een aantal moppen en een liedje, ontrol- cen zich de tafereelen van de revue in vlot tempo. Er werd een indruk gegeven van Holland op zijn breedst en op zijn smalst. Aankleeding en décor waren net jes verzorgd en alle spelers gaven hun beste krachten. Hoewel het ondoenlijk is hier alle namen te vermelden, zouden we toch ongetwijfeld te kort schieten, wan neer we niet even een v/oord van lof zou den brengen aan den regisseur, die zelf ook eenige rollen vervulde tot groote hilari teit van de aanwezigen. Zijp creatie van „oude dame" was dan ook werkelijk mees terlijk. De musrei zorgden voor een goede begeleiding, terwijl de lachsalvo's en het hartelijk applaus aan het einde der voor stelling wel het beste getuigenis waren van de instemming van het publiek. v. d. Holst, opende den avond met een welkomstwoord, in het bijzonder tot de ge- noodigde autoriteiten, den Commissaris van Politie, den heer R. J. Meyer, den wn. com mandant, den heer Nossent, den onder commandant den heer Kosten, den vroege- ren comandant, beschermheer F. Flame- ling. de districtsinspecteurs Hemmes en Westrik en dr. Zijervcld, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst. Voorts dank te hij de collega's van de Rotterdamsche brandiweer, die met hun muziekgezelschap den avond kwamen opluisteren. Spr. wees er ten slotte op, dat deze tooneelavond ge heel door eigen krachten verzorgd is en cat velen voor het eerst op de planken kwamen. De heer Flameling wenschte hierna „De Vlam" en het ijverig bestuur geluk met dit eenjarig bestaan en zegde toe zoo spoe dig mogelijk voor sportkleeding voor dc Leidsche brandweer te zullen zorgen. Bloe men werden overhandigd en het. program ma zette in met eenige welverzorgde mu zieknummers van de Rotterdammers, waarna de tooneelisten voor het voetlicht kwamen. Een heele serie kortere en lan gere sketchjes werden ten beste gegeven en toonden sommigen der optredenden in den beginne soms wat plankenkoorts, al lengs ging het beter en het werd een goed geslaagde avond. Bij het tooneelstukje „Wie is de dader?" was een prijsvraag onder de toeschouwers uitgeschreven, waarop 45 goede oplossingen waren binnegekomen. De heer W. v. d. Holst werd prijswinnaar, terwijl troostprijzen ten deel vielen aan mej. C. v. Opstal en mej. C. C. Verboon. Veel belangstelling bestond er voorts voor het welgeslaagde Ja en Nee-spel. Een dansje besloot het geheel. BESCHUITEN MET MUISJES. Voor de Hofjesbewoners. Zooals bekend worden op den Nationalen feestdag beschuiten met oranje-muisjes aan de Leidsche hofjesbewoners aangeboden. Deze aanbieding zal geschieden door twee bestuursleden van de Leidsche Chr. Oranje-Ver. resp. de heeren mr. dr. N. G. Geelkerken en P. A. Kouwenhoven, en door twee bestuursleden van de Vereen. „Konin ginnedag", resp. de heeren dr. ir. P. C. Lin- denbergh en J. C. J. Lambermont. DR. S. DRESDEN BUITENGEWOON HOOGLEERAAR. Bij K.B. is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte der rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de moderne Fran- sche letterkunde, dr. S. Dresden, thans lee- raar aan het Amsterdamsch lyceum. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd: candidaats-examen geneeskun de: de dames: P. Fetter, te 's-Gravenhage, J. L. Seelig, te 's-Gravenhage, H. L. Po lak, te Rotterdam, mevrouw O. Vanags Kriscuns, te Oegstgeest; de heeren: H. H. Baggen, te Schieveld, L. H. J. Th. Cro- bach, te Heerlen, A. J. W. Schellekens te Rijswijk (Z.-H.), J. J. M. Michielsen te Heerlen, P. v. d. Broek te Delft, H. K. F. Katzenstein, te Arnhem, J. C. Bosma, te 's-Gravenhage, S. Vos te Dordrecht, D. C. Goedhart, te Hummelo, J. L. Engelenburg, te 's-Gravenhage, H. J. v. d. Berg, te Per nis, J- C. H. de Man, te Scheveningen, J. G. A. Borghans, te Hoensbroek, J. A. G. Kuijpers, te Maastricht, P. A. Schreuder, te Voorburg (Z.H.), A. W. Blokland, te Rotterdam, G. C. Jedeloo, te Rijswijk (Z. H.), M. van Wijhe, te Leiden, M- Th. M. Cottaar, te Voorburg (Z.-H.). BURG- STAND. Geboren: Patrick Winston, zn. van G. A. Hen en C. M. J. Bergman; Maarten, zn. van L .J. L. Ouwerkerk en P. Kuivenhoven; Cornelia Wilhelmina, dr. van A. G. Cra mer en J. C. Vlaardingerbroek; Antoinette Frederica Maria, dr. van E. P. J. van Rijt hoven en F. G. J. Hoes; Johanna Beatrijs Laura Sophia, dr. van P. J. L. de Wit en J. A. Corée; Elisabeth Francisca Maria, dr. van W. J. van Niekerk en J. A. F. cc Haas; Jacobus Gerard, zn. van N. S. Zondervan en H. Bosma; Willem Hendrik, zn. van G. Lucas en E. van Oosten; Angela Hubertina Elisabeth, dr. van H. van der Steen en E. Nieuwenburg; Martina Maria, dr. van C. A. Koops en A. M. van Rijn; Arend, zn. van D. van Duenn en H. Leeuwenburg. Gehuwd: F. Tisseur jmi en G. M. Sanders jd.; H. Hollander jm. en Q. A. dc Ligny jd.; M. van Berkel wednr. en J. Spies wed.; M. H. M. Heemskerk jm. M. G. Vendrig jd.; C. K. J. Hoogstraten jm. en M. van Bem- mel jd.; J. Lepelaar jm. en C. J. Prenen jd.; C. J. E. van Lith jm. en A. M. Nieuwen- hoven jd.; A. de Mooij jm. en H. o. van der Linden jd.; N. Philippo jm. en C. Grasman jd.; H. Smit jm. en P. den Os jd.; D. Tege- laar jm. en E. M. Tierolf jd.; H. van der Tuin jm. en H. Kleijn jd.; Q. Vlugrr.an jm. en M. M. van Steenbergen jd.; J. boorzaat jm. en C. M. Onderwater jd. Overleden: C. S. Hurkmans, dr. 7 mnd. Naar wij vernemen zal het bureau van den burgerlijken stand op den a.i. Natio nalen feestdag geopend zijn van 10 tot 12 uur, zulks uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3