Voorrang aan huisbrandvoorziening! Sociale Zaken Van Meegeren verdiende f7.164.000- De Palestina-Conferentie is mislukt De Diocesane Athletiek-Commissie DONDERDAG 13 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 CENTRA VAN VERMAAK EN ONTSPANNING GESLOTEN rvE REGEERING acht het met het oog op de zeer moeilijke kolenpositie van het oogenblik en de noodzaak tijdens de huidige koudeperiode de bevolking zoo spoedig mogelijk te voorzien van brandstof voor verwarming dringend gewenscht, dat de levering van kolen aan die diensten en bedrijven, welke niet bepaald onmis baar zijn, tijdelijk wordt gestaakt. Sluiting openbare gebouwen op Zaterdag voorgesteld In verband1 hiermede deelt de regeering aan de betreffende overheidsorganen, zoo mede aan de bevoegde instanties in het be drijfsleven, het volgende mede: 1. Inrichtingen voor publiek vermaak, waaronder schouwburgen, bioscopen, dan cings e.d. zullen voorloopig geen brandstof fen ontvangen, terwijl eventueel tot tijde lijke sluiting kan worden overgegaan. 2. De bibliotheken en inrichtingen voor onderwijs e.d. zullen eveneens voorloopig niet worden bevoorraad zoo lang de bur gerbevolking niet van brandstof is voor zien en dienen zoo noodig te worden geslo ten. 3. Alle rijks-, provinciale en gemeente lijke autoriteiten worden uitgenoodigd de dienstgebouwen, waarvoor dit zonder al te groote schade bij de uitvoering van den EERSTE KAMER De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de begrooting van Sociale Zaken en minister Drees is al aan zijn antwoord ge komen op enkele opmerkingen. Het is geen blijvende toestand, zoo ver klaarde de bewindsman, dat het College van Rijksbemiddelaars volgens- instructies van de regeering beslissingen neemt over de loonen. Stakingen hebben op dit moment met de kleine voorraden direct gevolgen voor de geheele bevolking. De minister zou zeer opgelucht zijn, als de loonbepaling weer aan het bedrijfsleven kon worden overgelaten. Voorloopig blijft echter een centrale installatie noodig. De minister ziet maar twee mogelijkhe den: of een bedrijfsorganisatie met beperkte bevoegdheden, die men haar gang kan laten gaan, of een met ruimer bevoegdheden, maar dan moet de overheid van het begin af mee beslissingsrecht hebben. Het ge vraagde advies over de ondernemingsraden beteekent niet, dat zij los van de bedrijfs organisatie zullen komen te staan. De regeering wenscht de instelling van een voorloopige sociale raad, omdat op dit oogenblik een centraal orgaan ontbreekt, waarin sociale en economische vraagstuk ken in onderling verband kunnen worden bekeken. Hoogere loonen zullen alleen mo gelijk zijn, besloot de minister, als de ar beidsproductiviteit stijgt. Heden is het debat voortgezet. VOETBAL Vacantieoord voor scheidsrechters. De Centrale Unie van Voetbalscheidsrechters zal te Ede een vacantieoord voor scheids rechters gaan inrichten, waar de fluitisten een weekje vacantie kunnen gaan door brengen tegen vrij geringe kosten. Het vacantieoord zal een voetbalveld rijk worden, zoodat de heeren zich tevens aan de praktijk van het spel kunnen wijden. ZwaluwenRoode Duivels. Dezelfde spelers van de Zwaluwen-ploeg, die voor den niet doorgeganen wedstrijd tegen het Haagsche elftal waren aangewezen, zullen worden uitgenoodigd voor de match tegen de Roode Duivels1 in Gent op Mardi Gras. In verband met den geringen beschikba ren tijd is er, naar A.N.P.-sport verneemt, van afgezien nog een oefenwedstrijd te spelen. Engelsche League. Gisteren werd de volgende Leaguewedstrijd der eerste divi- siegespeeld: LiverpoolGrimsby Town 5—0. De stand van de leidende groepen luidt thans: Wolves 37 punten uit 26 wedstrijden, Preston North End 34 uit 27. Liverpool 34 uit 28 en Blackpool 34 uit 29. Middlesbrough in zesde Cupronde. In een spannenden wedstrijd heeft Middles brough op eigen veld, onder uiterst moei lijke omstandigheden bevroren bodem en zoo nu en dan sneeuwbuien een 62 overwinning behaald op den tweede klas. ser Nottingham Forest in den overgespeel- den Cupwedstrijd van de vijfde ronde en komt nu op eigen veld voor de zesde ronde tegen de tweede klasser Burnley uit. dienst te verwezenlijken is, des Zaterdags tc sluiten, een en ander met nadere rege ling van de diensttijden voor de andere werkdagen. Voor kantoren en magazijnen van particuliere ondernemingen e.d- wordt dezelfde gedragslijn hierbij in overweging gegeven. Op beperking der avond- en nacht straatverlichting wordt in sterke mate aan gedrongen. Het Rijkskolenbureau heeft opdracht ont vangen toe te zien, dat de voorziening van de met name onder een en twee genoemde groepen van verbruikers geen voortgang vindt, zoo lang de bevolking nog niet in voldoende mate de brandstoffen heeft ont vangen, waarop zij volgens de aangewezen bonnen recht mag doen gelden. DRIE MILLIARD TEGENOVER 900 MILLIOEN! Mr. P. Blaisse, Hoofd van de afdeeling Planning van het ministerie van Economi sche Zaken, gaf in een radio-rede een korte analyse van de vooruitzichten van onze in- en uitvoer in het nieuwe jaar. Hij deelde mede: In 1947 wordt verwacht drie milliard in voer en 900 millioen uitvoer. En hij besloot: Hoe men het ook keert of wendt, de welvaart kan slechts toenemen, indien de arbeidsproductiviteit stijgt. Slechts- een hoo gere productie beteekent een werkelijke verbetering: daardoor zal een stijgende ex port mogelijk zijn, hetgeen ten gevolge heeft, dat er middelen worden geschapen om de invoer te financieren en zoo het nog steeds verontrustend tekort op de betalings balans te verminderen. GENEESHEER-DIRECTEUR VAN „VOORBURG" BENOEMD. Dr. L. M. Woltring, de eerste assistent van prof. dr. Prick aan de neurologisch- psychiatrische afdeeling van het St. Ca- nisiusziekenhuis te Nijmegen, is per 1 April a.s. benoemd tot geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting „Voorburg" te Vught alsmede van die te 's-Hertogenbosch. Goering gaf anderhalf millioen voor een „Vermeer" In 1943 kocht Hermann Goering een ech te Vermeer „De overspelige vrouw". Het doek kostte hem 1.650.000; het was wel veel maar het schilderij zou de glorie van zijn verzameling worden en alle grooten in het rijk der nazi's zouden hem er om benijden. Neen zegt Han van Meegeren hij betaalde slechts 1.500.000 en hij zou het kunnen weten, want hij heeft in middels bekend, deze Vermeer zelf geschil derd te hebben. Welnu zegt de Staat der Nederlanden om zo^'n kleinigheid ma ken wij geen ruzie; een Van Meegeren taxeeren wij op 5000,-betaal ons dus maar 1.495.000 terug. Omdat er nog zeven soortgelijke vorde ringen zijn en omdat de fiscus, toen hij hoorde, wat Van Meereren tusschen 1938 en 1944 werkelijk verdiend had, ook nog wel iets wilde hebben, luistert een handje vol menschen in het gebouw aan de Am- sterdamsche Prinsengracht naar reeksen cijfers, opgesomd tijdens de verificatiever gadering in het faillissement van Han van Meegeren. De curator, mr. S- J. van Royen, heeft geen gemakelijke taak gehad, want een boekhouding hield Van Meegeren er niet op na en toen hij eindelijk in 1944 een accountant opdracht gaf die aan te leggen verzuimde hij hem de gegevens te verschaf fen om dit goedi te kunnen doen. Maar mr. Van Royen kan dan toch mededeelen, dat de zes Vermeers en de twee Pieter de Hoochs die Van Meegeren schilderde op gebracht hebben 7.164.500.een slordi ge twee millioen zijn er aan commissie heengegaan maar de schilder zelf heeft toch meer dan 5 millioen in handen ge kregen. De curator heeft trachten na te gaan, waar die gebleven zijn, maar hij SCHAATSENRIJDEN. Dorpentochten in Noord Holland. In het „Amsteldistrict" van den IJsbond Holland" Noorderkwartier zal Zaterdag en Zondag a.s. weer een dorpentocht worden gehouden over een sneeuwvrij gemaakt tra ject van 30 km. Des Zaterdags zal hier een wedstrijd aan verbonden zijn, start te 13.00 Uithoorn, hotel Verhoek. De tourtochten beginnen op Zaterdag en Zondag te 13.30 bij dezelfde startplaats, hiervoor kan ech ter ook gestart worden te Ouden dam en te Wilnis. De controleposten zijn te Uit hoorn, Wilnis en Mijdrecht en sluiten te 17.00 uur. De 25 K.M. wedstrijd te Langeraar. Voor het geval de nationale feestdag mor gen (Vrijdag) zal worden gehouden, zal de 25 k.m. over de Langeraarsche plassen één dag (dus tot Zaterdag) worden uitgesteld, zoo deelt het bestuur van de Ter Aarsche IJsclub ons mede. Wedstrijd met arrcsleden. Het bestuur van de IJsclub „Kagermeer", deelt ons het volgende mede: Zaterdag a.s. te half één groote tikker-wedstrijd op de banen van de IJsclub. Voor dezen wedstrijd wedstrijd werden reeds verschillende renpaarden op gegeven. De wedstrijd zal gesplitst worden ir- twee categorieën nl. geregistreerde hard dravers, 2. boeren-paarden. Inschrijvingen tot Zaterdagmorgen 10 uur bij den heer D. van Nieuwkoop, tel. 268. moet bekennen, dat er anderhalf millioen „zoek" zijn. Veel verwondering verwekt dit niet meer, want de aanwezigen hebben al gehoord, dat Van Meegeren gezegd heeft een bedrag van 150.000 in zijn tuin te hebben begraven, maar niet meer te we ten, waar hij dat moet terugzoeken. De waarde van de nu Van Meegeren ge worden Vermeers is moeilijk te bepalen; de schilder zelf heeft telkens weer beweerd, dat hij zijn doeken tegen hoogere prijzen, dan de huidige bezitters er voor gegeven hebben, aan Amcr-ka kan verkoopen. Eén vertegenwoordiger van verschillende be zitters heeft voorgesteld de doeken door deskundigen te laten taxeeren. De curator voegt hieraan toe: „als die te vinden zijn". Het vaststellen van de waarde door mid del van openbaren verkoop was niet mo gelijk, daar alle schilderijen door de justi tie in beslag zijn genomen in verband met het strafrechterlijke proces dat Van Mee geren wacht. De conclusie van den curator is dan ook, dat er, tenzij de fiscus bereid is zijn vor dering van een drie millioen te herzien, weinig overblijft voor de andere schuld- eischers. De advocaat van Han van Meege ren de schilder zelf is door ziekte niet aanwezig biedt een accoord aan en de crediteuren krijgen twee maanden van aen rechtercommissaris om dit te bestu deer en. DE MISLUKKING van de conferentie te Londen inzake Palestina is thans definitief een feit geworden. Bevin heeft tegenoverdeArabischedelegatiesverklaard.dat de Britsche regeering getracht had een middenweg in het Palestijnsche probleem te vinden, rnaar geen geneigdheid tot een compromis aan een van beide kanten had ontmoet. Hij zeide, dat hij tot zijn spijt het Britsche kabinet moest mededeelen, dat de pogingen om tot overeenstemming te komen mislukt waren. Vrijdag zal Bevin de Arabische delegaties het standpunt van het kabinet mededeelen. vangen, dat Jemenitische Joden twee le den van de partij Hasjomer Hatsair hebben ontvoerd. Eerder op den dag hadden vol gens Reuter tien leden van deze partij een Jementischen Jood ontvoerd als repres- saille. naar men aannam, vöor den aanval van de Irgoen op de club van deze partij te Tel Aviv. Men gelooft, dat de ontvoerde Jemeniti sche Jood lid' is van de Irgoen. De Hasjo mer Hatsair is een van de meeste actieve tegenstanders van het Joodsche verzet in Palestina en telt ongeveer 25.000 Joden als leden- De Irgoen Zwai Leoemi heeft er 9.000. Waarnemers beschouwen de weder- zijdsche ontvoeringen als een teeken, dat Hasjomer Hatsair de leiding heeft geno men in den officieuzen kruistocht van het Joodsche Bureau tegen het Joodsche ver zet. Terechtstelling van Gruner uitgesteld. Te Jeruzalem wordt officieel medege deeld, dat generaal Sir Evelyn Barker, opperbevelhebber der Britsche troepen in Palestina, aan Gruner, den 33-jarigen Hon- gaarschen Jood, die op 1 Januari van dit jaar wegens een aanval op een Palestijnsch politiebureau ter dood was veroordeeld, voor onbepaalden tijd uitstel van executie heeft verleend. Geen van beide partijen wil toegeven Bevin, die zijn verklaring begon met de verwijzing naar het feit, dat hij er niet in geslaagd was een bereidheid tot compro mis te vinden, vervolgde: „Daarom kan ik geen andere voorstellen aan u voorleggen dan die welke op zeven Februari werden gedaan.". Deze voorstellen houden een „ge matigd plan-Morrison", dat voor vijf ja ren geldt, in, dat zoowel door de Arabie ren als Joden geheel en al verworpen is. Het zou het aanzien van zoowel Joden als Arabrieren hebben bijgedragen, indien zij voldoende staatsmanschap aan den dag hadden gelegd om zelf een oplossing tot stand te brenge.i. De Britsche delegatie zou het verkozen hebben terzijde te blijven staan en de beide partijen te zien onder handelen. Hij noodigde de Arabieren we derom uit met de Joden in onderhande ling te treden. Men meent te weten, dat de Arabieren hun standpunt duidelijker en onbuigzamer dan ooit tevoren uiteen hebben gezet en de atmosfeer, hoewel er g<en woorden vielen, gespannen was. Verscheidene Arabische gedelegeerden verklaarden in het bijzonder dat verdere Joodsche immigratie tot bloed vergieten in het Midden-Oosten zou leiden. Zij verwierpen met verontwaardiging het be'-oep van Bevin om met de Joden in on derhandeling te treden, daar zij dit tevo ren zonder succes hadden gepoogd. Op een vraag van den Britschen minister van ko loniën of zij wenschten, dat Engeland zich direct geheel uit Palestina zou terugtrek ken, en zij meenden zelf de orde in het land te kunnen handhavn, antwoordden zij, dat zij bereid waren onmiddellijk alle regee- ringsfuncties over te nemen, indien de Britsche regeering dit wenschte. Een Palestijnsche regeering in ballingschap? Een speciale afgezant van het Joodsche comité van nationale bevrijding heeft na een bezoek aan Palestina te Parijs ver klaard, dat de leiders van de „Irgoen Zwai Leoemi" bereid zijn een Joodsche regee ring in ballingschap te vormen, wanneer de tijd daartoe gekomen is. Hij was van meening, dat de tijd spoedig rijp zou zijn voor een regeering in ballingschap. Het dagblad „Haboker" te Tel Aviv heeft Woensdagavond telefonisch bericht ont- Op de eerste Jaarvergadering te Haarlem der Diocesane Athletiek Commissie, onder deel van den Nederlandschen Katholieken Sportbond, werd het voorloopige bestuur thans definitief gekozen en thans als volgt samengesteld: H. J. Averdieck, Koning straat 543, Den Haag, voorzitter; J Th. Strootmann, 2e Jan Steenstraat 34, Amster dam, secretaris; B. Th. M. Miltenburg, Ber- kel en Rodenrijs; terwijl als Diocesaan Ad viseur zal optreden Rector Th. van der Lugt, Den Haag. De taak dezer Comm. zal voornamelijk zijn de behartiging der prinvipieele en pro pagandistische belangen der Kath. Athl. Ver. De technische belangen worden ver zorgd door de Kon. Ned. Athl. Unie waar mee een fusie is aangegaan. De samenwer king met dit orgaan is uitstekend. Wel ver toonde het programma der K.N.A.U. in het afgeloopen jaar nog wel eenige leemten aan gesepareerde wedstrijden ,doch deze wer den door eigen wedstrijden der Kath. Ver- BILJARTEN Lisser Biljart Kring. Dat Degger in ge weldige vorm is, blijkt opnieuw door zijn twee fraaie overwinningen, waarvan tegen den ongeslagen J. Duivenvoorde. In dit tournooi is' hij een klasse apart. Pnt. brt. 200 15 h.s. G. C. Degger J. Duivenvoorde J. Duivenvoorde A. v. Diemen A. v. Diemen B. Mastenbroek G. C. Degger B. Mastenbroek J. Diedericks B. Mastenbroek B. Mastenbriek J. Diedericks» 144 200 gem. 13.33 9.60 6.45 5.16 7.69 4.73 eenigingen onderling, aangevuld. Wanneer de plannen der K.N.A.U. tot uitvoering ko men, om een landelijke competitie te gaan instellen, werkelijkheid worden, zullen de ze moeilijkheden volledig zijn opgelost. De organisatie der junioren competitie zal, even als de voorgaande jaren zelf weer worden ter hand genomen. De steden Den Haag, Delft en Schiedam z(jn de eenige plaatsen waar geen R.K. At letiek Ver. bestaat. Besloten werd daar nog dit jaar een intensieve propaganda in te zetten o.a. door in de zomermaanden een athletiek-competitie te houden voor Voet bal, Handbal, Gymnastiek en Hockey Ver- eenigingen. Zij die hiervoor interesse heb ben kunnen r.ioh met bovenstaande perso nen in verbinding stellen. De dames athletiek zal geheel los gehou den worden van de heeren athletiek Daar om is hiervoor een afzonderlijke commissie ingesteld. Inlichtingen over Dames Athle tiek in Katholiek verband zijn te bekomen bij Mej. T. van der Steen, Haven 36, Leiden. DE INTERNATIONALE SKIWEEK TE CHAMONIX. Begunstigd door prachtig, helder winter weer startten gistermorgen 30 skiloopers, vertegenwoordigende acht verschillende landen, voor het eerste nummer van de in ternationale S'kiweek te Chamonix, den Langlauf over 18 km. Deze eerste dag le verde een fraaie zege op voor den Fin Kiuru, die reeds op de helft van het traject een minuut voorsprong bezat op zijn on- middellijken achtervolger en kans zag de zen voorsprong op de laatste 9 km. te ver dubbelen. Met meer dan 2 min. verschil op zijn landgenoot Rytky ging hij als eerste door de finish. De uitslagen zijn: 1. Kiuru (Finl.) 1 uur 4 min. 52 sec.; 2. Rytky (Finl.) 1.6.59; 3. Stump (Zwits.) 1.7.57; 4. Schild (Zwits.); 5. Israelsson (Zweden); 6. Sihvonen (Finl.). Vrede met Duitschland eerst over een jaar Tè Washington is» men pessimistisch ten aanzien van het bereiken van volledige overeenstemming op de conferentie der plaatsvervangers te Londen of in den geal lieerden bestuursraad te Berlijn In offi- cieele kringen is men van meening, dat op de komende conferentie te Moskou veel tijd in beslag zal worden genomen door de pro blemen, die voortkomen uit het ineenstor ten van de overeenkomst van Potsdam en door het vraagstuk van den omvang der Duitsche industrie. Andere kwesties zijn de economische unificatie van geheel Duitsch land en de herstelbetalingen. Niemand te Washington verwacht, dat de conferentie van Moskou een ontwerp-vre- desverdrag voor Duitschland zal opleveren. In de archieven van het Amerikaansche mi nisterie van buiten!andsche zaken bevindt zich nog niet.het ontwerp van één clausule van zulk een verdrag. In sommige kringen betwijfelt men zelfs, of men te Moskou wel tot het vaststellen van de grondprincipes van het verdrag kan komen. Men verwacht niet, dat een volledige vredesconferentie van alle betrokken geallieerden vóór 1948 zal kunnen plaatsvinden. Van de conferentie der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandeche zaken der „groote vier" te Londen valt slechts mede te deelen, dat de Russische delegatie de aangekondigde herziene Sovjet-voorstel len, die een aanzienlijke uitbreiding betee- kenen van de rol der kleine geallieerden in de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitschland, inderdaad heeft ingediend. AMERIKA'S STANDPUNT ZEGEVIERDE. Zal Rusland veto-recht toepassen? In den Veiligheidsraad is gisteravond het Amerikaansche standpunt aanvaard, vol gens welke de functies van de ontwape- nings-commissie en van de commissie voor de atoom-energie scherp gescheiden dienen te blijven. Te voren was een Sovjet-Rus sisch amendement, dat de functies van bei de commissies wilde combineeren, met 8 tegen 2 stemmen (Sovjet-Unie en Polen) verworpen. Bij de aanvaarding van het Amerikaan sche standpunt onthielden Rusland en Po len zich van stemming. In Veiligheidsraadkringen is men eenigs- zins bevreesd, dat de Sowjet-Unie thans ge bruik zal maken van haar vetorecht of zich van stemming zal onthouden, wanneer van daag de uiteindelijke beslissing valt, in welk geval de ontwapeningscommissie, al komt deze tot oprichting, door de oppositie van de Sowjet-Unie de handen gebonden zullen zijn. FRANSCHE TYPOGRAFEN WILLEN MORGEN STAKEN. De Fransche regeering heeft gisteren ge weigerd de eischen tot een loonsverhooging van 25% van de Fransche dagblad-em- ployé's in te willigen. Alle vakvereenigingen van typografen hadden tevoren verklaard, dat zij Vrijdag in staking zullen gaan, indien de regeering hun eischen niet irwilligt. Inmiddels heeft een staking van een gedeelte van dagblad arbeiders te Parijs zich tot de provincies uitgebreid. WAAR BLEEF iDich MaCaew/ door J. S FLETSCHER. 48) DE DREMPEL DES DOODS. Het was een geluk voor Blake, dat zijn Canadeesche ervaringen hem in tweeërlei opzichten hadden gehard. Stilte en een zaamheid waren voor hem alledaagsche omstandigheden hij wist wat 't betee- kende dagen en nachten in uitgestrekte verlaten gebieden door te brengen, weken te laten voorbijgaan zonder iets te zien of te hooren van menschelijk leven. Desal niettemin moest hij na twee of drie nacht waken in den wachttoren aan den inham van Marshwyke toege'ven, dat deze in ze ker opzicht niet onderdoen voor welke Ca nadeesche verlaten vlakte ook. Want op de eenzaamste afgelegenheden van 't Noord- Westen wist men, dat geen menschelijk le ven in de nabijheid was en daarom ver wachtte men 't ook niet; hier echter wist men, dat menschelijk leven in de nabij heid; was, en toch was het verre, zeer verre. Daar aan de overzijde van den in ham waren lichten die hem spraken van mannen en vrouwen; daar ginds op zee doemden af en toe lichten op van een voorbijgaand schip om weer onder den ho rizon te verdwijnen. Maar hij zag al deze dingen, zooals een man achter de tralievensters van een ge vangeniscel de daken en schoorsteenen van een stad beneden hem moest zien, ze waren niet binnen zijn bereik. Wanneer hij zijn wachttoren betrad om er 's avonds zijn observaties te beginnen, was hü evenzeer van de dichtbije wereld afgesneden alsof hij plaats genomen had op het hoogste puntje van den toren van Brychester. Er gebeurde niets eenige nachten ach tereen tenminste. Wanneer hij in de sche mering, zijn toren binnen ging, zag hij de lichten aan de kust van de overzijde aan gaan, vele uren achtereen flonkeren en weer uitgaan. Hij begon ze allemaal te kennen en te weten wanneer ze werden ge doofd. Het zachte glanzen van de kleine lampen en van de vetkaarsen in de land huisjes stierven al vroeg in den avond, het sterker schijnsel van de met roode gor dijnen afgesloten vensters van de Anchor's Weighed verdween omstreeks half elf; de lichten in de hut van de Clents brandden nog te middernacht en waren er soms een uur later nog. Als dat was gedoofd, bleef er niets anders over dan het licht van de sterren en het draaiende licht op het ha venhoofd van Shilhampton over vele ki lometers afstands langs de kust. Nu en dan kon hij, over den dam aan de uitmonding van den inham, een serie lichten zien, er op wijzend, dat een groote, oceaanwaarts stoomenöe boot voer, komende van den Oostelijken horizon en verdwijnende over den Westelijke. Op sommige avonden was de stilte bijzonder diep; slechts hoorde hij dan de gedempte uurslagen van den toren van Brychester en het zachte gekabbel van het getij op 't zand'. Maar de twee dingen, op welke Blake zijn hoop had gesteld, kwamen die eerste week van de nachtwake niet. Steeds maar bleven zijn oogen zoeken naar lichten die den inham in kwamen uit de richting van den dam; zijn ooren waren gespitst op het geluid van riemen in de duisternis. Maar van beide hoorde noch zag hij iets gedu rende de zeven nachten; het scheen hem toe, dat de inham van Marhwyke en masse in slaap verzonk, wanneer het midder nachtelijk uur was geslagen. Er kwam geen schip naar den dam om een boot voor den inham uit te zetten; er werden geen signalen gegeven vanuit de hut van de Clents; geen geheimzinnige lichten schit terden op kreek of vasteland. En aan het einde van die week zei Blake zoowel tot Rachel als tot Atherton (dien hij in ver trouwen had genomen) dat hij zich af vroeg of dit een zoo lange wacht zou wor den, dat ze misschien een heelen winter zou duren. Maar in den aehtsten nacht gebeurde er iets. Het was tusschen een en twee uur in den nacht. De lichten in de hut van de Clents waren een goed uur geleden al uit gegaan; er was nauwelijks een ster te zien; het licht van 't landhoofd van Shilhampton bleef verschijnen en verdwijnen door een nevel. Blake kwam tot de bevinding, dat een lichte zeemist kwam opzetten vanuit het Kanaal. En juist maakte hij het plan zich in zijn behoorlijken voorraad dekens te rollen en een dutje te doen op zijn ge- improviseerden divan toen zijn gespitste hooren het geluid van riemen op den in ham waarnamen- Hij duwde het glas in lood van zijn raam open en leund zoover hij kon naar tuiten, waarbij hij zoo scherp mogelijk luisterde. Het was onmogelijk, iets op de opper vlakte van den inham waar te nemen; de lucht was zoo bewolkt, dat hij de silhouet ten en omtrekken van voorwerpen op de tegenoverliggende kust niet kon zien. Maar hij wist waar het geluid vandaan kwam, het was het geluid van een boot, die rustig en gestaag voortgeroeid werd op het wassende water. Zijn zintuigen voor plaats bepaling en hooren waren zoo van nature gescherpt en door ervaring en training zoo hoog opgevoerd, dat, wanneer er een kaart van den inham voor hem had gelegen, hij de route, die de boot nam, had kunnen aanwijzen. Zij werd geroeid over het ver der verwijderde deel van den inham in en rechte ko_rs van een punt aan het eind van den dam naar een ander punt bij de rotsgroep van de hut van de Clents. Bovendien zeiden zijn gespitste ooren hem, dat de riemen omwoeld waren. Blake lach te, toen hij dit feit vaststelde; hij had de oude boot van Rachel onder de boomen aan den voet van den toren gelegd, klaar voor elke gelegenheid of voor gevallen van nood, en hij had de voorzorg genomen, ook zijn riemen te omwoelen. In ieder geval lag hier een avontuur. Er was iemand op den inham, iemand was op iets uit. En voor het oogenblik was de ongeziene roeier en was de ongeziene boot nog ver weg op den inham, maar gestaag dichterbij komend; hij wist ook, dat ze in de richting van de tegenoverliggende kust voer. Het was derhalve voor hem heel ge makkelijk in een rechte lijn dwars over te varen tusschen den wachttoren en de hut van de Clents en haar den pas af te snij den. Bij Blake was een besluit nemen gelyk aan in actie komen. Binnen een minuut had hij den toren verlaten, sloop hij zacht naar het water en maakte hij de oude boot los; in een volgende minuut was de boot van onder de overhangende takken wegge duwd en bevond zij zich op den inham. De duisternis scheen daar dikker dan ooit en toen hij van de landstrook was agestoo- ten, voelde hij zich geheel omgeven door de zeemist. 'Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2