SEYFFART Europeesch kampioen Qick Matavcy ZATERDAG 8 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 PAPESTINA noemen wij gaarne het H. Land, omdat het de bakermat is van het Christendom. Namen als Jerusalem, Bethlehem, Jericho, de Jordaan, hebben voor ieder van ons een vertrouwden klank; zij zijn ten nauwste verbonden met onze geloofskennis en onze verbeelding heeft er zooveel lieflijks omheen geweven, dat ze in onze oogen welhaast de mooiste oorden van de wereld zijn. De Middeleeuwen hebben er Kruistoch ten voor over gehad om deze H. Plaatsen te rukken uit de handen der ongeloovigen en nog zijn er velen, wier ideaal het is, eenmaal een pelgrimsreis te kunnen ma ken naar den geheiligden grond, waarop negentien eeuwen geleJen de voetstappen zijn gedrukt van den Zaligmaker. Voor de Joden is Palestina nog altiid het Land der Vaderen, het ,,Erretz Israël", het land van Israël en voor de Zionisten on der hen het Land van Belofte, waar ze we derom heen willen trekken en een eigen rijk stichten. Zoo staat Palestina in de oogen van mil- lioenen in een stralenkrans, wier licht glanzen ontleend worden uit het verleden of uit de toekomst, maar in werkelijkheid is 't althans politiek gesproken een heksenketel. De spreekwoordelijke Bal kan is er nog maar kinderspel bij. Terreur heerscht oo het oogenblik door het heele land en Engeland, wiens mandaatgebied het is, heeft de handen vol om een schiin van orde op te houden. De illegale Jood sche organisatie „Irgoen Zwai Leoejni" be dreigt zelfs Londen met haar aanslagen en ontvoert zoo nu en dan een maioor of een rechter, al naar het te pas komt. O UW BESCHETST is de oorzaak van alle ellende 't feit, dat de Joden zoowel als de Arabieren aanspraak maken op het gebied en de een den ander niet kan luchten of zi°n, zoodat er van een vreedzaam naast elkander wonen geen sDrake is. B'i de be kende Balfour-verklaring heeft Engeland den Joden indertijd een eigen home bel loofd, en de Joden eischen nu de vervul ling van die belofte. Maar de Arabieren verzetten zich daar hardnekkig tegen en met de Arabi°ren moet Engeland ook t°r- de«e rekening houJen. On alle mogelijke wiizen heeft hen getracht het probleem op te lossen, maar peen enkel Dlan is uitvoer baar gebleken. Na den oorlog is het pro bleem wederom uitermate acuut geworden, doordat duizenden en duizenden Joden de wijk namen uit de ongastvrije landen, waar zii tiidens den oorlog aan een gruwelijke slachting hadden boot gestaan en hun heil zochten in het oude land van Israël. Dat liet evenwel slechts een bepaald auotum jaarlijks toe en het surplus, dat toch naar binnen wilde, vormde het groote contin gent „illegale immigranten", die bij scheepsladingen naar Cvprus zijn gediri geerd, waar zii in interneeringskampen zoolang zijp opgeborgen. Engeland heeft het verleden jaar weer eens geprobeerd' met een conferentie te Londen, maar zoowel de Joden als de Pa- lestijnsche Arabieren weigerden daaraan deel te nemen. De conferentie moest wor den uitgesteld. Op het oogenblik is men te Londen weer bezig en er is nu in zoo verre een wijziging ten goede gekomen, dat de Palestiinsche Arabieren thans wel ver tegenwoordigd zijn. De Joden doen nog steeds niet mee, maar houden wel con tact met de Bri'sche regeering. zoodat ook zij niet meer geheel los van de conferen tie staan. Doch wat kan deze conferentie beteekenen. indien de partiien zoo fel te genover elkander staan- Welk een invloed kan er nog uitgaan van delegaties, die door hun eigen volk gesteenigd zouden worden, wanneer zij ook maar de geringste conces sie zouden doen. Want de toestand in Pa lestina zelf heeft zich dermate toegesüitst, dat slechts dictatoriale beslissingen gerug- gesteund door de macht van het zwaard, mogelijk schijnen. tl ET VERLOOP der gebeurtenissen ^schijnt er on te wijzen, dat inderdaad deze Gordiaa^sche knoop met het zwaard zal worden doorgehakt. Eensdeels w"zen berichten uit Londen er oo, dat de Brit- sche regeerin* besloten zou zijn, om een fcetv>aMe regeling oo te leggen en wel een verdeel in g van het land in twee helften; en anderriids duidt de nu voltooide evacuatie van Britsche gezinnen oo de mogelijkheid dat desnoods met geweld deze verdeeling zal worden doorgevoerd tegen elk verzet in. Men neemt aan, dat de volgende week een cntieke - 'eek zal worden voor Palesti na. Vooreerst wordt Dinsdag a.s. de exe cutie verwacht van den Joodschen terrorist Grüoer. Deze is ter dood veroordeeld en heeft geweiger om gratie te verzoeken op uitdrukkelijk verbod van de Joodsche ter- Casino. „Napels!" Alweer een film, waarin een beroemde zanger wordt mis bruikt om een film in elkaar te draaien, 't Is zonde van het geld voor zulk een film. En hiermede zeggen we niets te veel, want de Lolita, die hier op geraffineerde wijze den boel bij elkaar liegt en bedriegt en den beroemden zanger verleidt, wordt door de betrokken spelers zelf ..straat meid'- genoemd. Dat zegt genoeg. Wij kun nen bijwoning allerminst goedkeuren. „Het volk der zee", dat deze week in Luxor draait, is nu eens niet het Neder- landsohe volk, ofschoon wij daar natuurlijk het eerst aan denken. Het gaat hier om visschers uit Bretagne en deze leven in hef- tigen concurrentiestrijd met hun overburen, de visschers van de Engelsche kust. Tegen den machtigen -achtergrond van de wijde zee staat hier het fraaie spel van Franeoise Rosay en de echte Fx-ansche „esprit". Een frissche film en een onderhoudend verhaal. Rex vertoont deze week de film Ge vaarlijke vrienden" met Adolphe Men jou. De geschiedenis van een persfotograaf, 'n verslaggever en een leerling-verslaggever, die tezamen naar nieuwtjes speuren inza ke een vermoord revuemeisje. Op hun speurtocht komen zij in allerlei komische en penibele situaties te verkeeren. Het slot brengt een schietpartij, waarbij de moor denaar en ziin handlangers het onderspit delven, terwijl de speurders van hun avon. turen ieder een levensgezellin overhouden. Een amusante film zonder diepgang. Trianon. Het lijkt wel of de makers van de film Caesar en Cleopatra" zooveel aandacht besteed hebben aan het kleuren effect in deze film, dat er voor het ver haal maar weinig is overgebleven. De film geeft een episode uit Caesars veldtocht te gen Egypte, waar hij onder de bekoring komt van de schoone, doch sluwe en in- trigeerende Cleopatra. Voorwaar stof voor een romantisch verhaal. Maar het is jam mer, dat het verhaal min of meer op den achtergrond is geraakt. We zien schitte rende, gekleurde stoeten van Egyptenaren eix Romeinsche soldaten, een veldslag zelfs en een „modern" hijschwerktuig, doch we ondervinden geen enkele climax De film draait rustig ten einde en voordat men het eigenlijk verwacht plaatst men the end op het witte doek. Voor wie van der gelijke gekleurde films houdt is dit pro duct wel aardig. Laten 18-jarigen en jon geren deze film gerust overslaan. Lido: Programma door de K.F.C. ontoe laatbaar geoordeeld- roristen-organisatie, die een martelaar van hem wil maken. De Britten zullen nu wel genoodzaakt zijn, hem te execu'eeren. Want doen zij dat niet, dan zal deze toege vendheid als zwakheid en vrees worden uitgekreten en zal het beetje prestige hee- lemaal verdwijnen. Doen zij het wel, han gen zij Grüner op, dan zullen de terroris ten daarin evenzeer een welkom agitatie middel bezitten om het volk op te ruien. Behalve de termijn van uitstel voor Grü ner loopt Dinsdag ook het ultimatum aan de Joodsche illegale organisaties af en daar niets er op wijst, dat aan ce ultimatieve eisch van samenwerking voldaan zal wor- den, ligt het voor de hand, dat dan de staat van beleg zal worden ingevoerd en een militair bewind de lakens zal gaan uitdeelen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dan te vens de knoop wordt, doorgehakt en een deeling van Palestina wordt doorgevoerd, welke nog de bes e oplossing van een on oplosbaar probleem schijnt te zijn, al be vredigt zij niemand. Of daarmede dan de vrede zal terugkeeren in het H. Land, is nog een open vraag. Alleen het vaststellen van de grenslijn tusschen de beide deelen zal al een Salomons wijsheid vereischen. Het eerelijstje van den Elfstedenwedstrijd Officieel is het heden de negende maal, dat voor dag en dauw de schaatsen in Leeuwarden werden ondergebonden voor den giganti- schen wedstrijd langs de 11 Frie- sche steden: Sneek, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker, Dokkum en Leeuwarden. Officieus is het de tiende, want in de anna len van de „Friesche Elfsteden Vei-- eeniging" staat als eerste tocht, die van W. J. H. Muiier op 21 Decem ber 1890 te boek. Hier volgt het eerelijstje van de winnaars, 14 in totaal voor 9 wed strijden, omdat 2 maal de eerste prijs gedeeld moest worden tusschen verscheidene rijders: 21 Dec. 1890: W. J. H. Muller in 12 uur 55 min. 2 Jan. 1909: M. Hoekstra Azn. te Warga in 13 uur 50 min. 7 Febr. 1912: C. C. J. de Koning, Arnhem in 11 uur 40 min. 27 Jan. 1917: C. C. J. de Koning te Leur in 9 uur 53 min. 16 Dec. 1933: A. de Vries te Dron- rijp en S. Castelein te Warga, beiden in 9 uur 5 min. 30 Jan 1940: A. Adema te Frane ker, D. van der Duin te Warga, C. Jongert te Alkmaar, P. Keizer, de Lier, Sj. Westra te Warmen- huizen, allen in 11 uur 30 min. 6 Febr. 1941: A. Adema te Frane ker in 9 uur en 19 min. 22 Jan. 1942: S. de Groot te Wei- dum in 8 uur en 44 min. BADMINTON DEMONSTRATIE UITGESTELD. De badminton-demonstratie van de L. T. C. „De Munnik", welke hedenmiddag zou worden ge>ouden, is wegens kolen- schaarschte uitgesteld tot Zaterdag 1 Maart BILJARTEN Het Europeesche kampioenschap 45/1. Na de vierde ronde zijn de Franschn-an Al- bert, de Belg van Hasel en de Nederlanders de Leeuw, ieder met vier overwinningen in vier wedstrijden, nog steeds de groote favorieten. De uitslagen van deze ronden waren: pnt. brt. h.s. Jacobs (N.) 300 20 66 Sweering (N.). 278 20 47 Albert (Fr.) Chasereau (Fr.) De Leeuw (N.) 300 7 103 Vingerhoedt (B.) 208 7 90 Ten slotte won van Hassel (B) met 300 pnt in 24 beurten en een hoogste serie van 87 van den Franschman Delforque. LIS SER BILJART I^RING. Recordserie van Degger. In zijn partij tegen C. Faas.' wist G. C. Degger een zeldzame prestatie te beha en door een recordserie van 139 carb., het geen nog nimmer door een speler in den Lisser Biljart Kring gepresteerd is. Deze serie was zelfs een eindserie, welke hij in de 12e beurt wist te scoren. De revanche-partij werd door Degger verloren, maar drie partijen achter elkaar was wel een te zware opgave voor hem. C. Faas heeft intusschen reeds 2 verlo ren partijen, terwijl de Excelsior-speler J. Duivenvoorde nog ongeslagen is. De resultaten waren: Langendijk en Broekman leverden goede prestaties Na een spannenden strijd tusschen de Zweden Seyffarth en Hetlund en den Noor Farstad is de wereldrecordhouder Aake Seyffarth erin geslaagd op den tweeden dag van de Europeesche kampioenschap pen den titel te behalen. Heel hard heeft Seyffarth voor deze zege moeten vechten. Allereerst op de 1500 M. op welken af stand Farstad in den eersten rit bijzonder goed reed en een tijd van 2 min. 19.5 sec. maakte, hetgeen een nieuw baanrecord be. teekent. Seyffarth reed in de laatste serie. Hij had een goeden gangmaker in den sprinter Stig Larsson. In den laatsten bocht werd Seyffarth, die de binnenbaan had, geslagen. De 1 I van Hetlund was 8 min. 36,4 sec. en die van Seyffarth lag er ongeveer een seconde boven. De Nederlandsche vertegenwoordigers hebben op den tweeden avond goed gere den. Broekman herstelde zich prachtig en stond op deze kleine baan, heel wat vaster op de schaats dan den eersten avond. Het ijs was wederom hard, maar toch was de conditie iets beter dan Donderdagavond. Bovendien vroor het nu slechts „10 gra den" en het was jammer, dat het later op den avond begon, te sneeuwen. Op de 1500 meter noteerde Broekman 2 min. 29.5 sec. en kwam met dezen tijd nrecies in de mid denmoot terecht. Langedijk kwam iets bo ven de 2 minuut. On de 5000 meter was voor Broekman een tijdschema van 8 min. 50 sec. opgemaakt en hij heeft reeds zoo veel ervaring opgedaan, dat hii erin slaag de precies op dit schema te rijden. Hij bezette hiermede de 8ste plaats op dezen afstand. Langedijk wilde 9 min. rondrijden, doch de Engelschman tegen wien hij uitkwam, nam in den aanvang de verkeerde baan, zoodat de laatste eigen lijk gediskwalificeerd had moeten worden Door dit incident ontbrak het bij onzen landgenoot aan voldoende vechtlust met het gevolg, dat hy 7 sec. boven zijn sche ma kwam. De resultaten van deze Europeesche kampioenschappen hebben inmiddels vol doende uitgewezen, dat Langedijk en Broekman hun best hebben gedaan zonder zich met het oog op de a.s. wereldkam pioenschappen te forceeren. Het was krachtsvertoon van de goede soort. Van daag vertrekken beide rijders naar Os'.o, waarna zij Maandag zullen doorreizen naar het trainingscentrum Hamar, in welk stad je zij nog ^.nkele dagen rustig kunnen oef- nen ter vooi'bereiding van de groote wed strijden. Een uitnoodiging op 19 Februari te Stockholm te starten zullen onze land- G. C. Degger 200 32 39 6.25 A. v. Diemen 189 32 18 5.90 G. C. Degger 200 12 139 16.66 C. Faas no- 12 30 9.16 C. Faas 200 14 44 14.28 A. v. Diemen 54 14 16 3.85 C. Faas 200 15 67 13 33 G. C. Degger 122 15 27 8.13 GYMNASTIEK Docos. Voor de deelnemers aan de Turn- wedstrijden bestaat morgen de laatste tr i- ningsgelegenheid. Het spreekt dus vanzelf, dat er morgen geen enkele deelnemer mag wegblijven. Zij worden er tevens aan her- innei-d, dat zij morgen in volledig turn- tenue moeten verschijnen, zoodat er ge zien kan worden of er soms nog iets aan ontbreekt. Dinsdag wordt er natuurlijk ook nog geturnd, maar dan moet al1 es ook maar zonder één enkele fout gaan. Dus de Junioren komen morgen om 3.00 uur en de Senioren om 4.00 uur. „Tante Post" heeft het druk in Baara, zij maakt gebruik van 't beste vervoermiddel. genooten waarschijnlijk moeten afwijzen, aangezien zij na de wereldkampioenschap pen nog wel enkele wedstrijden in Noor wegen zullen rijden en een 400 meter baan hen nu eenmaal beter ligt dan die van het Stockholmsche stadion. De resultaten van den tweeden avond luiden: 1500 M.: 1. Farstad (Noorw.) 2 min. 19,5 sec.; 2. Seyffarth (Zw.) 2 min. 19.6 sec.; 3. Johansson (Noorw.); 4. Hetlund (Zw.); 15. Broekman (Ned.) 2 m. 29,5 s.; 17. Lan gedijk (Ned.) 2 m. 31,5 s. 5000 M.: 1. Hetlund (Zw.) 8 min. 36,4 sec.; 2. Seyffarth (Zw.); 3. Karlsson (Noor wegen); 4. Parkkinen (Finl.); 5. Johans son (Noorw.); 8. Broekman (Ned. 8 m. 50,1 sec.; 16. Langedijk (Ned.) 9 m. 7,1 s. Algemeen klassement: 1. en Europeesch kampioen Aake Seyffarth (Zw.) 193.186 p.; 2. Hetlund (Zw.) 194.807 p.; 3. Farstad (Noorw.) 195.444 p.; 14. Broekman (Ned.) 204.526 p.; 18. Langedijk (Ned. 206.143 p. RADIO ZONDAG 9 FEBR. HILVERSUM I (301 M.): 8.00 Nieuws. 9.45 Inleiding oo de Frie sche dag, inleiding Hoogmis. 10.00 Ponti ficale Hoogmis, opgedragen door mgr. J. de Lange, in de kerk van den H. Nicolaas te Sint Nicolaasga. 11.30 De „Liouwter Or kest Foriening" o.J.v. George Stam. 12.00 Angelus. 12 03 Willem Zonderland speelt orgel. 12.15 Fedde Schurer soreekt over „Friesche schrijvers". 13.00 Nieuws. 13.15 Toespraak door den Commisaris van de Koningin in de provincie Friesland. 13.18 Friesch gemengd Dubbelkwartet. 13.45 Het muziekcorps ..Excelsior" uit St. Annapa- rochie. 14.00 Frysk Printeboek. een reeks van korte klankbeelden, reportages enz. 15.45 Pater H°ttema soreekt over „Katho liek leven in Friesland". 16.00 Gem. Zang- vereeniging van het Roomsch Frysk Bouw te Bolsward o.l.v Flucie van Bergen. 16.15 Pater van Straaten spreekt over ..Groote Katholieke Friezen van onzen Tijd". 16 30 Ziekenlof vanuit het ziekenhuis te Sneek. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrach ten. 19 30 Nieuws. 19.48 „Het Friesche voetbal 20.08 De gewone man zegt er 't ziine van. 20.15 Een Friesche avond in de K.R.O.-studio. 22.00 Nieuws. 22.15 Katho liek nieuws. 22 20 Avondgebed en liturgi sche kalender. 22.30 Eine kleine Nacht- musik. HILVERSUM II (415 M.): 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Zondegmorgenmelodiën. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10.15 Omroepkamerkoor. 11.00 Gram.muziek. 11.15 Triangel. 12.00 Het Londen Paladium orkest. 12.40 De Ver*enigde West-Friesche zangers o.l.v. J. J. Stam. 13.00 Nieuws. 13.15 Het Aeolian sextet. 13.50 De spoorwegen spreken. 14.00 Paul Godwin, viool e.a Pierre Palla, orgel. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Conc°rt door het „Orchesti'e Colonne". 16.30 Voor de vrouw. 17.00 Een half uur bij het G.G.-ca- baret. 17.30 De avonturen van Oome Kees je. 18.00 Nieuws. 2015 Populair Zondag avondconcert. 21.00 Hersengymnastiek. 22.00 Hoorspel. 22.35 „Shamrock", het lied van Iei'land. 23.00 Nieuws. 23.15 Licht pia nospel door Pierre Palla. MAANDAG 10 FEBR. HILVERSUM I (301 M.): 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Han Hoogwoud, orgel. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Morgenconcert. 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Hongaarsche kamermuziek 10.00 Mu ziek van Brahms. 11.00 New Londen String Orchestra. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Mai-inierskapel der Konink lijke Marine. 13 00 Nieuws. 13.15 „Celesta- ensemble". I4 00 Voor jonge moeders. 14.20 Viool-recital door Winia Farberow. 16.45 Radio Philharmoniscn Orkest. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.35 Eileen Yoke speelt pia no. 20.00 Nieuws. 20.08 Orgelconcert door Wim Mennes. 20.45 Veel gevraagde platen. 2ÏV30 Celloduetten. 23.00 Avondconcert. HILVERSUM II (415 M.): 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.50 Louis Kentner. piano. 10.20 De Regenboog, programma voor de zieken. 11.00 Zang en piano. 11.45 Alfredo Campoli speelt lichte vioolsoli. 12.00 Orgelspel door Johan Jong. 13.00 Nieuws. 13.20 Jan Vogel en zijn accordeon orkest. 14.30 Voor de vrouw. 15.30 Voor de kleuters. 15.45 Werken van Rachmaninoff. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Pooulaire lied jes uit het verleden. 18.00 Nieuws. 19.00 Quentin Maclean, orgel. 19.30 Dolf van dei- Linden en zijn Metropole-,orkest. 20.45 Hoorspel „Onze Stad". 22.10 Radio Philhar. monisch Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Lich te Disco-klanken. WAAR BLEEF door J. S FLETSCHER. 44) „Wel verdraaid!" riep Atherton uit. „Daar kan wel eens wat inzitten! Die kwes tie over die chèque is nog het raadselach tigst. Ik ben er van overtuigd, dat de twee Pykes meer weten dan ze verteld heb ben en dat Gillian Clent heel wat weet. wat ze niet wil vertellen. Enwie of wat kan hen aan 't praten krijgen? We kunnen hen niet dwingen. Er bestaat geen aanklacht tegen hen of tegen een hunner. Als het lichaam van Dick Malvery zou worden gr vonden in de buurt van Channel Cottage of bij de hut van de Clents, waar bij sporen op misdaad zouden wijzen, kon den ze alle drie beschouwd worden als verdachten en aldus worden behandeld. Maar Dick Malvery kan heel goed in le ven zijn, zoolang we niet het onomstoote- Iijk bewijs van het tegendeel hebben. En we kunnen noch Daniël of Stephen Pyke op de pijnbank leggen, noch Gillian de duimschroeven aanleggen om er de waar heid uit te krijgen zooals dat in vroeger tijden gebeurde, we kunnen niets doen dat hen aan het spreken kan brengen". „Daar ben ik niet zoo zeker van", zei Blake. „Pijnbanken en duimschroeven mo gen vroeger een afdoend middel zijn ge weest, maar ik ben er van overtuigd, dat we tegenwoordig even goed dwangmidde len hebben". „Moreele overwegingen?" vroeg Ather ton glimlachend. „Naar de maan met moreele overwe gingen!" zei Blake. ,.Daar zouden ze toch geen steek van begrijpen. Nee geld!" „Je meent, dat we ze zouden kunnen omkoopen, betalen, het voor hen de moei te waard maken hè?" zei Atherton. „Ik meen, dat ik een groote belooning zal uitloven", antwoordde Blake. „Die hon derd Pond zijn niets en nu we 't er toch ijver hebben, ik zal die morgen aan dien ouden vrachtrijder geven. ik vind dat die er recht op heeft. Er moet nu een nieuw biljet worden gedi-ukt en hier vooral in de buurt worden aangeplakt en gepubliceerd in de Argus en ook jn het plaatselijk blad. Dat is onze nieuwe politiek: speculeer op de hebzucht, maak het voor hen de moeite waard, zooals je 't noemt." „Als ze en dan bedoelen we de Py kes en Gillian Clent werkelijk nog iets te vertellen hebben", zei Atherton. „Maar je weet, Blake. verondersteld, dat ze iets te zeggen hebben, dat er een mogelijkheid bestaat, waar we rekening mee moeten houden- En wel deze zéér mogelijk, nee, waarschijnlijk dat ze niets durven, dur ven, vertellen, hoe groot-het lokaas ook is, dat je hun voorhoudt". „Je bedoelt, dat ze misschien zelf in de zaak betrokken zijn, schuldig zijn?" zei Blake. „Misschien", antwoordde Atherton. „En geen beloon in g zou hun risico kunnen weg nemen, zelfs als ze een aardige kans had den er zonder kleerscheuren uit te raken". ,.Hoe het ook zij", zei Blake. „ik loof in ieder geval die belooning uit. Duizend Pond. En ditmaal zal ik het anders inklee- den. Als we het aanbieden voor nieuws ever Dick Malvery op den avond van 27 Februari jongstleden denk ik, dat de Py kes er wel aanspi-aak op willen maken. Dus doen we 't maar -zoo: nu het bekend ,s dat Richard Malvery dien avond in Shil- hampton was en een huis op Norman's Point verliet om of omstreeks half elf dien avond klaarblijkelijk om langs de kust naar Malvery Hold te wandelen, duizend Pond betaald zal worden aan hem. die in lichtingen kan geven, welke bewijzen, dat hij na dien tijd was gezien of aan hem die zijn tegenwoordig verblijf kan noemen of kan zeggen waar wij hem levend of dood kunnen vinden. Wat denkt je daarvan?" „Iets in dien geest zal het wel doen", zei Atherton. „Het nieuws dat we noodig heb ben moet betrekking hebben op de perio de na zijn vertrek van de Pykes. Dus je meent het in ernst? Wil je het nu maar meteen doen? Goed. Geef mij de schrijfbe hoeften maar aan, dan maken we meteen het ontwerp. Het eerste was ik morgen ochtend doe is, het aan den drukker ge- Blake bleef den volgenden dag in de s!ad rondslenteren tot hij het nieuwe bil jet op de muren had zien aanolakken. in de winkelétalages en in de café-buffetten had zien neei-hangen. Hij begon toen al bekend te worden in Brychester en enke le inwoners hadden met hem al van ge dachten gewisseld over Richard Malvery's verdwijning. Een of twee van de meest vooraanstaande handelslieden die hem op straat ontmoet'en na het aanplakken van het nieuwe biljet, schudden het hoofd en zeiden, dat, wanneer dat geen nieuws zou opleveren, niets anders daartoe in staat zou zijn. Maar Daniël Pyke, wien hij tegen lunchtijd nabi.i de Brychester Bank toeval lig tegen het lijf liep, grijnslachte terwijl hij naar een biljet we^s, dat juist in de étalage van een varkensslager in de buurt was neergehangen. „Nee, mijnheer Blake, nee!" zei hy, ter wijl hij zijn schouders ophaalde. „Zoo zult u er niet komen, mijnheer!" „En waarom niet?" vroeg Blake. „Omdat de eenigen, die de absolute waarheid over Dick Malvery weten", ant woordde Daniël Pyke, terwijl hij een oog lid even liet zakken, „de menschen zijn, die, wat ze weten, niet zouden willen zeg gen voor tienduizend Pond, nee voor geen twintigduizend Pond. Daarom, mijnheer Blake". Blake overdacht dit antwoord'. „Misschien zou ik nog een beloonin kun nen bieden", zei hij. ,,Ik zou bijvoorbeeld duizend Pond kunnen uitloven voor hem. die mij op het spoor van die menschen zou kunnen zetten. Wat zou u daarvan zeg gen?" Daniël Pyke lachte en vervolgde zijn weg door de straat. „Ik moet lunchen", zei hy en liet Blake staan waar ze elkaar had den ontmoet, terwijl de laatste zich af- vroeg, hoeveel de Pykes eigenlijk wel zou den weten. ,En ten slotte", mijmerde hij. terwijl hy naar Cardinal's Hat terugkeerde, „ten slotte weten ze misschien heelemaal niets. Ik geloof, dat ik zelf maar eens voor nieuws moet gaan zorgen". (Wordt vervolgd.) Wilt U met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2