Herauten verkonden den blijden dag VRIJDAG 7 FEBP. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGfNA 3 DE VOLKSHERSTEL SIGARETTEN. De verkoop der import-sigaretten is be gonnen. Aan het begin der volgende week zullen de sigaretten bij alle aangewezen plaatsen te koop zijn. De toeslag van 3.— per pakje, komt. zooa's bekend, geheel ten goede aan de leniging der oorlogsnooden in de getroffen gebieden in Nederland. AUTO'S BIJ WIJK B'J DUURSTEDE OVER HET IJS. De A.N.W.B. deelt mede, dat bij Wijk bij Duurstede de overtocht over de rivier over het ijs mogelijk is voor personenauto's en leege vrachtauto's. EINDE VAN DE VORSTPERIODE NOG NIET IN HET ZICHT. B1 ij kens het weeroverzicht van het K. N. M I. te De Bilt voltrekken de verande ringen in de algemeene luchtdrukverdee- ling zich nog steeds betrekkelijk langzaam. In het brongeb'ed der koude lucht over Scandinavië en Finland komen uiterst lage temperaturen vcor, zoowel in de hoogere lucht'agen als aan den grond. Ons land bevond zich tijdelijk nog onder een lucht- massa, die over het nog openliggende deel der Oostzee was gestroomd, hetgeen de vorst nog wat temperde. Hedennacht draai de de wind iets meer naar het Oosten en klaarde de lucht bijna overal geheel op, waardoor de temperaturen sterk daa'den. Inmidde's komt op de Atlantischen Oceaan een oude vrij diepe depressie naderbij. Deze beweegt zich echter op d't oocenblik wederom in een geheel verkeerde richting. De Oceaandepressie, die thans naderbij komt veroorzaakt momenteel zware lucht- drukdalip°en in Soan.ie, Portugal en de go1* van Biscam. Dit zal tot gevolg hebben, dat de Oostelijke wind in ons land weer gaat toenemen en de aanvoer van de zeer koude 'ucht onverminderd zal aanhouden. ÏL't is dan ook op dit moment nog geen en kele aanwijzing voor, dat de vorstperiode ten einde zal kunnen nemen. ZAL ITATT* WOT VPVERDRAG ONDERTEEKENEN? De commissie voor internationale ver dragen van de constituerende Italiaan- sche Vergadering heeft acte genomen van de verklaringen van minister-president de Gasperi en den minister van buitenland- sche zaken Sforza, die zich ten gunste van de onderteekening van het vredesverdrag op 10 Februari te Parijs hebben uitgespro ken. De commissie heeft echter verklaard, dat de Constitueerende Vergadering het recht behoudt het verdrag na de onder- teekening te bekrachtigen of te verwer pen. BEWAKERS VAN BTTCHENWALD VOOR HET GERECHT. Twintig a dertig bewakers en stafleden van het concentratiekamp Buchenwald zullen op 1 Aoril aanstaande te Dachau voor een Amerikaansch militair hoogge rechtshof moeten verschijnen. Zij zullen beschuld worden van moord, mishandeling en uithongering van duizenden kampbewo ners. B'ERUT VERLEENT GRATIE. Boleslaw Bierut, is zijn werkzaamheden als president van de Poolsche republiek begonnen met volledige kwijtschelding van straf te verleenen aan kolonel Jan Rze- pecki. die als bevelhebber van de onder- grondscbe organisatie Win (vrijheid en afhankelijkheid) tor 8 jaar gevangenis straf was veroordeeld, en aan 4 van zijn medeveroordeelden. 5 Anderen kregen verlichting van straf. VIETNAM WIL ONDERHANDELEN. De president van de permanente Viet nameesche delegatie te Parijs heeft een communiqué gepubliceerd, waarin de Viel- nameesche republikeinsche regeering de onmiddellijke stopzetting der vijandelij k- heden in Indo-China voorstelt. De Fransche regeering wordt verzocht met de Vietnameesche regeering in onder handeling te treden om tot een regeling van het geschil te komen, op grond van de Fransch-Vietnameesche overeenkomst van 6 Maart 1946. 000000000000000000000000000000000000000 1 OP KORTE GOLF 1 o i OOOOOOOOOOOOOOOnOOOOOOOOOOOQOOOOOPOOOOO" BINNENLAND. Bij een manufacturen-firma te Ede is een groote hoeveelheid verborgen vooroor- logsche goederen in beslag genomen. De beide firmanten zijn gearresteerd. Een hun ner was voorzitter van een onlangs inge stelde gemeentelijke prjjzencommissie. Tot burgemeester van Zevenhuizen is benoemd de heer K. Boere, commies ter gemeente-secretarie te Gouda. Het directoraat-generaal van de prij zen deelt mede. dat met ingang van 6 Fe bruari de detailprijzen van vaste brand stoffen in verband met verkeersmoeilijkhe den tijdelijk mogen worden verhoogd met tien cent per hectoliter respectievelijk ƒ1.30 per ton. Verdere verhoogingen zijn niet toegestaan. Op onbewaakten overweg te Etten is een vrachtauto door trein gegrepen. De auto werd vernield; de bestuurder P. uit Hoeven is ernstig gewond. De 80-jarige J. M. uit Den Haag is gis teren bij het oversteken van de trambaan door een tram gegrepen en was onmiddel lijk dood. Een banketbakker te Assen, die veel aan de Duitschers had geleverd, is veroor deeld tot 35.000 gld boete. BUITENLAND. Miss Ellen Wilkinson, de Britsche vrouwelijke minister van onderwijs is gis teren in een ziekenhuis1 overleden aan een hartaanval. Zij was klein van gestalte, had rood haar en werd dikwijls „het stormvogeltje" van de Labourpartij ge noemd. Bij Pieter Maritzburg (Natal) is een vliegtuig in een plantage neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. Een Cubaansch lijntoestel is ten Wes ten van Madrid in de Sierra de Gredos neergestort. Alle inzittenden, drie passa giers en 8 leden der bemanning, zijn om gekomen. Buenos Aires is na een week van groote hitte geteisterd door een hevig on weer, gepaard gaande met zwaren storm. Zes personen kwamen hierby om het le ven. In den Oranje Vrijstaat is een nieu we goud-ader ontdekt, die op één na de rijkste in de geschiedenis is. Engeland heeft eind Januari 14.000 voedselpakketten naar Duitschland ge stuurd, binnenkoort zullen er 12.500 vol gen, terwijl eino Februari nogmaals 40 000 pakketten verzonden zullen worden. »ZES JAREN« Een film van het Nederlandsch Studentenverzet. De jaren 19401945 zullen nog vele ja ren het dankbaar onderwerp zijn voor auteurs, cineasten, componisten en wie al niet meer. Deze jaren van onderdrukking en knechting zwaarder wellicht dan de eens ondervonden tachtig jaren oorlog zijn ook aanleiding geworden tot het ma ken van een film, waarin het studenten- verzet tot uitdrukking komt. De eigenlijke stoot tot het vervaardigen van deze film ging uit van het „World Student. Service Fund'' in Amerika, welke tot de Stichting Nederlandsche Studenten hulp het verzoek richtte tot het maken van foto-, film. en documentatiemateriaal over het Nederlandsche studentenleven tij dens de bezettingsjaren. Wijl evenwel in veel breederen kring dan alleen de uni versitaire belangstelling was voor dit ge geven, heeft men het oorspronkelijke plan, om van iedere universiteit een smalfilmpje met de meest, karakteristieke beelden uit het plaatselijke universiteitsleven te zen den, opgegeven en werd de „Stichting Stu dentenfilm" opgericht, in welker bestuur studenten van alle Nederlandsche univer siteiten zitting namen. Deze stichting ont ving van verschillende zijden geld om een film te vervaardigen met een vertoonings- duur van c.a. een half uur, waarin reke ning gehouden werd met den smaak van het Amerikaansche publiek, daar door middel van deze film aan het buitenland kon worden getoond tot welke prestaties Nederland op filmisch gebied in staat is en op welk peil het Nederlandsche univer sitaire leven staat. Zoo is men in Septem ber j.l. met de opnamen begonnen onder regie van H. M. Josephecn en aan de ca mera Akos Far kas. Het scenario is ge maakt naar ideeën van Willem de Vogel, die ook als productieleider is opgetreden, Hoewel de film in Leiden speelt heeft men getracht een algemeen beeld te geven van het Nederlandsche studentenleven. De hoofdrollen worden vervuld door Leidsche studenten. In September j.l. werd met de opname begonnen, en wel met de massascènes op het Pieterskerkplein, terwijl de Kloksteeg, de universiteit en het Acad, Ziekenhuis als middelpunt fungeeren. Het filmverhaal begint op den ochtend van den lOden Mei, toen de Duitschers ons land overvielen. Dan worden er tal van fragmenten gebracht van allerlei gebeur tenissen uit den bezettingstijd: het ont slaan der Joodsche professoren, de start voor de overvaart naar Engeland, de Jo den-sterren, de clandestiene colleges, de illegale opdrachten, een arrestatie en ten slotte na de bevrijding de eerepromotie van Churchill in Leiden en het werk van de stichting Nederlandsch Studentensteun in het theater Kriterion te Amsterdam. Het zijn slechts enkele simpel weerge geven feiten, waaruit echter het gevaar, dat er aan vastzat, te weinig tot uitdruk king komt. Als geheel mogen we deze film zeker wel geslaagd noemen. De regisseur H. M. Josephson, die voor den oorlog reeds ver schillende films vervaardigd heeft, toonde zich ook hier een man van talent, die weet wat hij wil, maar die hier een dubbel- moeilijke taak had doordat hij met ama. teurs in het vak moest werken. De dames en heeren studenten hebben zich evenwel met volle toewijding aan dit werk gegeven en speciaal mej. Else Boon en de heer Jan Glastra van Loon toonden zich talentvolle medewerkers. Voor den aanvang van de première, wel ke gisteravond in het Trianon-theater werd gegeven, sprak de heer Willem de Vogel, die behalve president van de Stichting Studentenfilm ook productieleider dezer „Zes Jaren" was, een hartelijk welkomst woord tot de talrijke aanwezigen, o:'w. hij noemde den heer Banier, vertegenwoor diger van minister Gielen, den heer v. d. Vlugt van de Fransche Ambassade, verder de heeren v. Dijk en de Jongh namens het Ministerie van O. K. en W., burgemeester v. Kinschot, prof. Cleveringa, rector mag nificus en de professoren Escher, Barge en v. *d. Waal, mr. K. Wiersma, secretaris van curatoren, vertegenwoordigers van de British Council en van de militaire auto riteiten hier ter stede, den componist van de filmmuziek, den heer Rudolf Karse- meyer, mevr. Farkas, echtgenoote van den cameraman, den heer v. Staveren, voorz. van de Ned. Filmkeuring e.a. Aan het slot van de film sprak de prae- ses collegii. de heer de Cath, woorden van dank tot den heer de Vogel, wien de Ned studenten zooveel verschuldigd zijn. Spr. wees er op, dat deze film laat zien wat de student in den oorlog heeft* doorgemaakt en hoe hij middels deze film kan toonen wat de student is en wil zijn. Hij was er van overtuigd, dat de heer de Vogel er groote voldoening van zal ondervinden, dat deze film de wereld ingaat. Hierna kwamen de dames en heeren studenten, die aan deze film. medewerkten, voor het voetlicht, waarna de heer Willem de Vogel achtereenvolgens hen en alle overige medewerkenden huldigde en dank te. Hij roemde daarbij vooral den maker van de film H. M. Josephson, den camera man Akos Farkas, dan Rudolf Karsemeyer, die gratis de muziek componeerde en met een orkest van 97 man van het Omroep Promenade Orkest voor een gratis uitvoe ring zorgde. Verder noemde spr. nog Joop Tonge, dia het geluid verzorgde en Eefje Piel, de script-girl, waarna achtereenvol gens de drie dames en vijf heeren studen ten in de hulde betrokken werden. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd candidaatsexamen rechtsge leerdheid: de dames: S. M. M. den Haan te Sassenheim, C. G. Schoppen te Zoeterwou- de, M. M. P. Michielsen te 's-Gravenhage, M. W. de Carpentier te Rotterdam, I. H. Bosman te Amsterdam, Ph. I. Hoetink te :Rotterdam; de heeren: M. J. Blok te Lei den, J. Loef te Boskoop, J. L. F. de Meyere te Hilversum. L. Vooys te 's-Gravenhage, H. Fock te Kerkrade. Cultureele Cursus J. Koevoets. Mor gen, Zaterdagavond, begint de Cultureele Cursus onder leiding van den heer J. Koe voets. Deze cursus is georganiseerd door den Stadsraad in samenwerking met de districtsleiding van Katholieke Actie voor Jonge Vrouwen. Deze eerste bijeenkomst wordt gehouden in de Pastorie aan den Haagweg en vangt aan om 7.30 uur. „DE VIERDAAGSCHE". Het Comité „De Vierdaagsche" heeft be sloten de kermis te doen doorgaan in aan sluiting op den a.s. Nationalen Feestdag (zie advertentie). Indien de Blijde Gebeurtenis bekend wordt vóór 12 uur, valt de Nationale Feest dag op den dag zelf. Daarom, medewerkers, let op: 1. Valt de bekendmaking vóór 10 uur 's morgens, dan worden allen om 11 uur verwacht op Nieuwe Rijn 52 (S.F.L.). 2. Valt de bekendmaking tusschen 10 en 12 uur, dan binneu het uur na de bekend making op Nieuwe Rijn 52. Lastig, maar het kan niet anders. De kermis gaat dan immers om 2 uur reeds open! 3. Valt de bekendmaking tusschen 12 en 3 uur, dan meldt u zich om 4 uur op Nieuwe Rijn 52. 4. Valt de bekendmaking tusschen 3 en 6 uur, dan weer binnen het uur op Nieuwe Rijn 52. De kermis gaat in beide laatste, gevallen om 7 uur 's avonds open. VASTENAVONDFEEST KATH. MIDDENSTAND. De afd. Leiden der Katholieke Midden- standsvereeniging heeft, dank zij vooral de bijzondere activiteit van het van jeugdig vuur blakende v/erkcomi in het loopen- de winterseizoen een flink propramma reeds afgewerkt. Veelzijdige ontwikkeling op allerlei gebied werd daarbij geboden en eerst deze week volgde een onderbre king van het sociale programma door een ontspanningsavond, waarbij -dé leden op een reisje naar Zwitserland vergast wer den. Dat was een voorproefje van wat komen gaat, want we zitten nu in den Vastentijd enlaten we het maar eerlijk zeggen: ook de middenstanders houden er wel van de bloemetjes eens buiten te zetten. En waarom zou dat nu in dezen echten Vastenavondtijd niet eens kunnen gebeu ren na zoovele jaren van noodgedwongen onderbreking? Zoo wordt den ke tholieken middenstan ders en hunne echtgenooten a.s. Woens dag een knal-Vastenavondifeest aangebo den in de Stadsgehoorzaal. Een Vasten avondfeest wordt het. dat klinkt als een klok, want Herman Tholen komt met zijn gezelschap een vroolijken avond geven! In derdaad een vroolijke avond, daar kan ieder op rekenen. Men zorge dus er tijdig bij te zijn voor entréekaarten. Hieromtrent worden mede- deelingen gedaan in dit nummer. Men kan ook introducé's medenemen, d.w.z. katho lieke, maar het aantal plaatsen is beperkt! De „Normandische Haan". Gisteravond vond dc tweede opvoering plaats van bo venvermeld stuk, een klucht, welke dooi de St. Franciscus-stam ten tooneele wordt gebracht om de onkosten voor de Wereld jamboree te dekken. De zaal was weder om totaal ui "verkocht. A.s. Dinsdag en Donderdag vinden de laats'? opvoeringen plaats. LEIDSCHE KAPPERSCOMMISSIE. Ondanks het koude winterweer waren gisteravond in een der zalen van den heer Mekel aan de Hoogewoerd vele werkge vers en werknemers uit het kappersbedrijf bijeengekomen voor een vergadering, wel ke door de Leidsches Kapperscontactcom missie was belegd. A's eerste spreker voer de hier het woord de heer J. van Hove, voorzitter van de afd. Le'den van den N. B. K. P., die een uiteenzetting gaf van het doel en streven der contactcommissie. Haar actie is er op gericht om gezamenlijk tot betere toestanden in het kappersbedrijf te geraken. In dit verband wekte spr. op zijn plaats in de diverse kappersorganisaties in te nemen. De voorzitter van de afd. Leiden van St. Cosmas, de heer E. M. Langezaal, vertelde Vervolgens het een en ander over het kapperspersoneel in het verleden, het heden en in de toekomst. Spr. zag het als een eerste vereisehte. dat het personeel zich in de vakorganisaties organiseert. Het "s thans een verblijdend verschijnsel, dat zoowel werkgevers a's werknemers alle mogelijke pogingen in het werk stellen om in gezamenlijk overleg de bedrijfsmoci'ijk- heden uit den weg te ruimen. Als laatste spreker voerde de heer L. K v. d. Vlist secretaris van de afd. Leiden van den N. IC. B. het woord, die er op wees hoe het werk van de contactcommissie moet worden gezien. De werkgevers zullen zich moeten inleven in de opvattingen van den jongen kapper. Zeer vele werkgevers, die zich niet aan de sociale verbeteringen in het kap persbedrijf wil'en aanpassen, volgen nog te veel de harde leerschool, we'ke zij zelf eens gekend hebben. Gezien de moe'lijke omstandigheren, waarin het personeel ge- p'aatst is (vakbekwaamheid, cred'etwaar- digheid en handelskennis) is het een eer ste vereischte van den werkgever, dat hij zich deze moeilijkheden weet te reaüseeren en den jongen kapper zooveel mogelijken steun verleent. De avond, welke een geani meerd ver'oop had, werd afgewisseld met een film van het te Parijs en Brussel ge houden kapconcours. Chr. Historische Unie. In een der bo venzalen van „In den Vergulden Turk" hield de afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie gisteravond een vergadering, waarin o.m. een nieuw bestuur is gekozen. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer L. Questroo, een terugblik gegeven oo het jaar 1946; een jaar, dat voor de C. H. U. tot groote dankbaarheid stemt. Spr. achtte het een gelukkig verschijnsel, dat één van haar candidaten thans in het college van B. en W. is opgenomen. Nadat spr. er op had gewezen, dat het totale wereldbeeld, met name Ned. Indië, nog weinig perspec tief biedt, zeide hij, dat de C. H. U. krach tens haar beginselprogram moet streven naar het ideaal, dat ons land in'protestant- schen zin wordt geregeerd. In dit verband sprak spr. er zijn leedwezen over uit, dot de C. H. U. in den achterliggenden tijd door voorgangers' in den rug is aangeval len. Spr. eindigde met een woord van har- telijken gelukwensen aan het adres van den heer F. Verstegen, die één dezer da gen tot gemeente-ontvanger is benoemd. Het bestuur, dat in 1946 zijn taak tijde lijk op zich had genomen, trad dezen avond in zijn geheel af. Met groote meerderheid van stemmen werd de heer D. v. d. Kwaak als voorzitter gekozen, terwijl als overige bestuursleden werden gekozen de heeren L. Questroo, F. Verstegen, C. H. v. d. Wijngaard, J. Schinkel, D. Hendriks en W. Veerman en de dames M. Langman en G. Heemsbergen. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen bonkaarten afhalen voor de let ters Vi t.m. Vo. ^OOALS WIJ REEDS met een enkel woord hebben gemeld, zal zoo spoedig mogelijk na het bekend worden van de geboorte van een Prinsenkind door vier herauten een rondgang door de stad worden gemaakt, bij welke gelegenheid een proclamatie zal worden voorgelezen. De vereeniging „Koninginnedag", aan welke dc geheele verzorging der feestviering is opgedragen, zendt ons thans de route, welke deze herau ten zullen maken. Vertrokken wordt van de sociëteit „Minerva", alwaar de procla matie voor het eerst zal worden voorgelezen. Van hier vertrekt men naar het Stad huisplein en vervolgens naar het St. Elisabethsziekenhuis, het kruispunt Gangctje- Breestraat-Steenschuur, het politiebureau, het V.V.S.L.-gebouw. de Universiteit, het Diaconessenhuis, de De Gijselaarsbank, sociëteit „Amicitia", het Acad. Ziekenhuis en ten slotte naar de Haarlemmerstraat, hoek Donkersteeg. Op al deze punten zal dc proclamatie worden voorgelezen. Militaire marsch en defilée Verder ligt het, zooals gemeld, op den Nationalen Feestdag in de bedoeling, dat de militairen een marsch door de stad ma ken, waarbij zij te ongeveer half twaalf voor de autoriteiten voor het Stadhuis zul len defileeren. Vooraf kiezen zij dc volgen de route: Van af Morschpoortkazerne, Morschweg, Brug, Haagweg, Witte Singel, Schelpen kade, Stadhouderslaan, Koninginnelaan, v. d. Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Van 't Hoffstraat, Hugo de Vriesstraat, Kamer- ligh Onneslaan, Lammenschansweg, 4de Binnenvestgraoht, Rijnstraat, Heerengracht, Vestestraat, Oude Rijn, Hooigracht, Nieu we Rijn, Gangetje, Breestraat (défilé voor het Stadhuis), Kort Rapenburg, Prinsesse- kade, Morschstraat. DE ROUTE DER MUZIEKCORPSEN. Te half drie in den middag volgt er dan een muzikale rondgang door de stad, waar bij de volgende route wordt genomen: Kaasmarkt, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje, Breestraat, Rapenburg (oneven zijde), Doezabrug, Steenschuür, Hooge- woerd, Rijnstraat, Langestraat, Dooi braak, Heerengracht, Kalvermarkt, Haarlemmer straat, Steenstraat, Stationsweg, terrein Acad. Ziekenhuis. Ook in de avonduren zullen vier muziek corpsen nog een wandeling door de stad MUZIEKUITWISSELING. Het Orchestre Colonne. In de plaats van het Residentie orkest, dat nu te Parijs voncerteert, speelde het bovengenoemde uitstekend gedisciplineer de Fransche orkest onder leiding van Jean Giardino en het begon al dadelijk heel mooi met de „Symphonie Bes gr. t." van Chausson. Rijk aan melodie is deze nobele en doorleden muziek met zijn aandon- kerende somberheid en oplevende glanzen aanverwant aan César Franck. Ver scheiden van klank en kleur-expressie gaat het werk op in weelderigen melodi- schen opbloei. Orkest en dirigent betoon den zich uitnemende vertolkers. Giardino heeft ons met zijn veelzijdige visie danig geïnteresseerd. Ook brengt hij de kleine fijne momenten de détails mooi naar voren. Merkwaardig hoe geheel anders het timbre van het orkest klinkt. Het koper helder en klaar het hout daartegen over haast te sober het strijkkwintet transparant. De dirigent is een tempera mentvol vurig musicus, die een forsche kijk heeft op de dingen, maar ook ragfijn laat spe'en. Inolaats van Strauss' „Don Juan" hadden wij liever 'n nieuw Fransch werk gehoord, hoewel wij moeten erken nen, dat de Romaansche muziekprincipe de Germaansche kan benaderen. Zonder opsmuk zong Roussel zich uit in „Le Festin de l'Araignée", waarin hij de leven digste, fijnste en meest ijle muziek ge schreven heeft en juist dat onwezen lijke treft. Subtiel zijn de rhythmen vernuftig de orkestratie; fel het insecten- drama. De vertolking in overeenstemming met de compositie merkwaardig fijn. Ten slotte: La Valse van Ravel door wiens genialiteit z'n aaneenschakeling walsen tot een beklemmend visioen is ge worden. Giardino was fel van rhythmiek, hevig gepassioneerd het orkest als een golvende deining, suggestief en opwin dend om plotseling inéén te ploffen. Dc gansche zaal werd door de machtige in terpretatie vastgehouden en omspannen. De vele toehoorders betoonden hun inge nomenheid, zocdat zij het den dirigent en ziin orke«t aan uiting van dankbaarheid niet tekort deden komen. Bij den aanvang van het concert speelde het orkest de volksliederen van de beide landen: Neder landFrankrijk. J. KORTMANN. Maud Cossaar. Gisteravond was de Nederl. voordrachtskunstenares Maud Cossaar de gast van de Stichting „Kunst en Ontspanning" in het Leidsche Volkshuis aan de Apothekersdijk. Men kan eenigs- zins vreemd staan tegenover het acteeren in dezen vorm, maar wanneer men begrip tracht aan te kweeken voor het spelen in dit genre, kan men niet anders dan be wondering hebben voor hetgeen Maud Cos saar gisteravond wist te bereiken Het programma bevatte prozawerken van drie bekende Nederlandsche auteurs en twee gedichten van Jac. v. Looy. De aan wezigen zijn hierdoor in de gelegenheid ge weest verschillende Nederlandsche schrij vers naast elkaar geplaatst te zien in hun meest bekende prova. Reeds in haar eerste voordracht „De wereld een dansfeest", van Arthur van Schend el, wist Maud Cossaar haar gehoor sterk te boeien. Meer nog was dit het geval in ^Rembrandt", van Theun de Vries. Deze geschiedenis deed ons Rem brandt zien, niet als de ongekroonde koning der schilders, maar als een menschen. die strijdt v. zijn levensonderhoud.Op werkelijk fraaie wijze wist zij een beeld te geven van Amsterdam ten tijde van Rembrandt, van leven en lijden van den grooten kun stenaar temidden van zijn familie, vrienden en benijders. Het eerste deel van dit pro gramma werd besloten met de gedichten „Bij het standbeeld van Rembrandt" en ,.Ode aan Rembrandt". Na de pauze bracht de voordrachtskun stenares enkele hoofdstukken uit de be kende roman „Komedianten trokken voor bij"; van J. Fabricius, die wat inhoud be treft in een geheel andere sfeer thuis hoo ien. Een kleurige stijl en warme sentimen taliteit, die echter hier en daar naar het banale dreigt af te zakken. In dit werk deed Maud Cossaar zich kennen als een vlot „vertelster" en er dient hulde te wor den gebracht aan haar bui'engewoon ge heugen. Ongeveer anderhalf uur voordra gen zonder merkbare hapering is inderdaad een prestatie. Een spontaan applaus ge tuigde van de waardeering der aanwezi gen. maken, waarbij het de bedoeling is, dat zoo veel mogelijk ingezetenen met lampions en fakkels zullen meeloopen. Aangezien deze muziekcorpsen, welke te half acht van ver schillende punten in de stad zullen starten, in nagenoeg alle wijken van onze stad hun vroolijke klanken zullen doen hooren, heeft men de verwachting, dat zij heel wat men schen op de been zullen brengen. De route, welke de onderscheidene corp sen zullen volgen, is als volgt: lste korps: Hooge Rijndijk, Levendaal, Rijnstraat, Plantsoen, Rustieke brug Plant soen, Zoeterwoudsche Singel, Hooge Rijn dijk, P. J. Blokstraat, Fruinlaan, Cobet- straat, Kernstraat, Bruggravcnlaan, Hoo ge Rijndijk, De Goejestraat, Hartmanstraat, Kanaalstraat, Hooge Rijndijk, Verdamstr., Fruinlaan, Cobetstraat, De Laat de Kanter straat, De Ridderstraat, Wasstraat, Thor- beckestraat, Roodenburgcrstraat, Tieboel Siegenibeekstraat. Brandelerkade, Lorentz- brug, Lorentzkadc, Dc Sitterlaan, Van 't Hoffstraat, Hugo de Vriesstraat, v. d. Waals straat, Zeemanlaan, Thorbeckestraat, De Laat de Kanterstraat, Plantsoen, Geere- gracht, Levendaal, Kraaierstraat, Heeren gracht, Groenesteeg, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Stadhuisplein. 2de korps: Plantage, Utrechtsche Veer, Zijlsingel, Evertsenstraat, Van Speijkstraat, Waardstraat, Schrijversbrug, Lage Rijndijk, Driftstraat, Kooipark, Maresingel, Prinsen straat, Sophiastraat, Mauritsstraat, Frede- rikstraat, Maresingel, Mare, Oude Vest, Grevenstraat, v. d. Werffstraat, Janvossen- steeg, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat. 3de korps: Stationsplein, Rijnsb.weg tot „Posthof", terug Rijnsb.weg, Stationsweg, Steenstraat, Morschstraat, Morschweg, Brug, Haagweg, Da Costastraat, Ten Kate- straat, De Genestetstraat, Haagweg, Noord einde, Prinsessekade, Turfmarkt, N. Bees tenmarkt, Binnenvestgracht, Steenstraat, Haarlemmerstraat, Kerksteeg, Hoogl. Kerk- gracht, Nieuwstraat, Koornbrugstec-g, Bree straat, Stadhuis. 4de korps: Rapenburg „Toonkunst", Noordeinde, Witte Singel, Witte Rozenstr., Vreewijkstraat, Hugo de Grootstraat, Witte Singel, Bilderdij'kstraat, Vree wijkstraat, Jan v. Goyenkade, Witte Singel, Heeren straat, 3 Octoberstraat, Schelpenkade, Leu* venstraat, Heerenstraat, Koninginnelaan, Lammenschansweg, Jan van Houtkade, Douzastraat, Steenschuur, Langebrug, Pa pengracht, Gerecht, Pieterskerkhof, Klok steeg, Nieuwsteeg, Rapenburg O.Z., Bree straat, Gangetje. Op de vier eindpunten zullen de muziek corpsen tot 9.30 uur blijven concerteeren. Wij wijzen er nog op, dat bovenstaand programma alleen zal worden uitgevoerd indien de weersomstandigheden dit toe laten. Direct na het bekend worden van de blij de gebeurtenis zullen per bulletin bijzon derheden omtrent dc geheele feestviering in onze stad worden bekend gemaakt. Stede-atlassen en oude plattegronden van Leiden. De archivaris van het Algemeen Rijksarchief in Den Haag, mr. B. van 't Hoff, heeft gisterenavond voor „Oud Lei den" een belangwekkende lezing gehouden over stede-atlassen. In onderscheid van de latere plattegronden zijn dc stede kaarten uit de 16e en 17e eeuw echte kunststukjes Zij geven een stad in vogelvlucht, met een allernauwkeurigste teekening van ieder huisje en kerkje. De bekendste en ook de secuurste van deze kaart-teekenaars is Ja cob van Deventer, die in opdracht van phi lips II alle steden van diens gewesten in kaart bracht (een 300-tal). Hij was daar mede bezig van 1550 tot 1572, toen hij vóór de val van Mechelen naar Keulen uitweek Na zijn dood in 1575 te Keulen kreeg de ko ning echter toch de kaarten toegespeeld, welke thans grootendeels nog berusten in de Kon. Bibliotheek te Madrid. De „minu ten" echter van deze kaarten, dc voorloo- pige uitvoering, gewerden hem niet, gingen verloren en kwamen in 1859 weer opdagen op een verkooping, waar voor de 150 restee- rende kaarten f 50.werd gegeven. De kaart van Leiden komt echter alleen voor in de Spaansche verzameling, Behalve Pieter Bast (ongeveer 1600), die j in Leiden gewoond heeft, vergaarde zich I vooral veel bekendheid. Joan Blaeu met zijn stede-atlas, wiens kaarten echter wel j mooier en meer versierd zijn dan die van Jacob van Deventer, echter niet beter. Spr. wees er nog op, dat de plattegrond 1 van steden zeer conservatief is. Van de ge bouwen vóór 1600 zijn vrijwel alleen de kerken over, doch het stratenplan bleef bij al die afbraak en vernieuwing vrijwel on gewijzigd. Dc gestadige uitbreiding der ste den gedurende middeleeuwen en Gouden Eeuw hield rond 1640 stil ook in een stad als Amsterdam en werd niet eerder weer noodig dan rond 1880. De uitnemende le zing werd met even interessante lichtbeel den verlucht. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: P. VV Blikman jm 20 j. en W. Fakkel jd 19 j.; W. H. Dekker jm 33 j. en A. M. Belt; Antje d v. N. van Eg- jm 21 j. en J. Vermeer jd 17 j.; B. Jasperse wednr. 38 j. en M. Hoogendoorn jd 25 j,, G. J. Kerdijk jm en P. Suvaal jd; J. G. P. A du Pau jm 27 j. en E. M. W. van Iter- son jd 20 j.; W. Springer jm 23 j. en E. J. van Hooidonk jd 17 j.; C. D. A. Devi'ee jm 25 j. en J. C. M. van den Bergh jd 31 j J. Ko'denhof jm 21 j. en A. van Ginkel ;d 22 j.; R. I. J. Tuyl Schuitcmaker jm 24 j. en E. van Steenbergen jd 22 j.; G. Veld- huijzen jm 27 j. en H. G. Minnema' jd. 27 I Cical jm .27 j. en A. M. Reizevoort jd 2 5j.; J. L. Philippo jm 23 j. en E. Meijers id. 22 j.; T. Verschoor jm 24 j. en M. E. van Noord jd 21 j.II. van den Ham gesch. 43 j. en G. Paats jd 52 j.; C. Houwer jm 26 j. en J Dubbeldeman jd 23 j.: J. II. Keizer wednr. 34 j. en J. M. van Eijken jd 38 j.; N. Stouten jm 24 j. en D. Eckelboom jd 20 j.; F. N. J. van Wijk jm 24 j. en C. A. L. van den Dop jd. 22 jaar. Getrouwd; W. A. Huij jm en E. P de Haas jd.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3