Deken Borsboom hartelijk gehuldigd bij zijn zilveren pastoraat te Noordwijk STADSNIEUWS S PERS-SPIEGEL Z DINSDAG 4 FEBR. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 De receptie, welke te 2 uur in de feeste lijk versierde zaal van het Juvenaat plaats had, waarbij tegenwoordig waren burge meester en secretaris der gemeente, de pa rochie-kapelaans, meerdere oud-kapelaans, dr. Visser, hoefden der Kath. scholen, fa milie-leden van den jubilaris en een groote schare afgevaardigden van de Kath. Ver- eenigingen uit de parochie, is geworden een eenvoudige doch treffende huldiging van den zilveren pastoor der St. Jeroen- parochie. Nadat kap. N. M. Nooy den jubilaris en genoodigden welkom had geheeten, wees hij in korte trekken op de krachtige leiding, welke steeds van den jubilaris is uitgegaan, met het groote doel de zielen dichter te brengen tot God. Hij sprak den wensch uit, dat het den deken gegeven moge zijn nog vele jaren de rachtige en vooruitstreven de herder der St. Jeroen-parochie te kun nen zijn. Door het St. Jeroenkoor met knapenkoor werd hierna op voortreffelijke wijze, onder leiding van den heer A. J. Witteman, ten gehoore gebracht „O bone Jesu" van Loy- set Compère, waarna op buitengewoon goe de wijze door den heer W. Braun werd voorgedragen het gedicht van H. Buiten dijk: „Een visscher werpt zijn netten uit". Burgemeester, mr. G. F. W. v. Berckel bracht hiema, niet alleen als magistraat, doch ook als katholiek en nog zeer jong parochiaan, hulde en dank voor hetgeen de jubilaris in de afgeloopen moeilijke ja ren voor de gemeente en in het bijzonder voor zijn parochianen heeft gedaan. Namens de parochianen verkreeg hierna het woord notaris A. R. ter Haar. die den deken geluk wenschte met het feit, dat hij 25 jaren aan het hoofd der parochie staat en ondanks alle moeilijkheden en zorgen deze taak met veel succes heeft waargeno men. Uit den aard der zaak hadden de geestelijke belangen der parochie op de eerste plaats uw aandacht, doch >ok de ma- terieele werden evenzeer behartigd en met energie en godsvertrouwen hebt gij beide vraagstukken aangepakt onder hec parool: ..Doe je best, God doet de rest". Gelukkig zijn uw moeiten met veel succes bekroond, de parochie heeft een monumentale kerk, een eenvoudige doch ruime en doelmatige pastorie, een goede zusterswoning en ver bouwde zusterschool; de grond voor een kerk te Noordwijk aan Zee is gekocht en betaald. Ware de oorlog er niet tusschen gekomen, dan was ook uw groote wensch een kerk te Noordwijk aan Zee in vervulling gegaan. En bij dit alles is de finanticele positie van de paroghie gezond gebleven. Naast het bestuur en de zielzorg van een groote parochie, is u al bijna 20 jaar deken in het dekenaat Noordwijk. Ik meen aldus spr. dat u over uw staat van dienst tevreden kunt zijn, omdat u alles ge daan hebt tot meerdere glorie van God en voor ons aller welzijn. Voor dit alles betui gen wij u onzen hartgrondigen dank. God zal u voor dit alles ruimschoots beloonen. Hierna bood spr. namens de parochie een geschenk onder couvert aan. Dr. N. TINBERGEN HOOGLEERAAR. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit dei- wis- en natuurkunde aan de rijksuniver siteit hier ter stede, om onderwijs te ge ven in de experimenteele dierkunde, dr. N. Tinbergen, thans lector aan de univer siteit. Geslaagde K. A.-avond dekenale paro chie. De ouders en genoodigden. die den avond bezochten, welke de Volksdans-, zang- en tooneelgroepen der K. A. J..afd- van de Dekenale Paroohoie den ouders Zon dagavond aanboden, zullen daarvoor zeker dankbaar zijn. Na de opening en de ken nismaking der ouders onderling door het zingen van de Hallo-canon, vroegen de klanken, die de alom bekende band „The Moodmakers" de zaal in stuurde, om een welkome ontvangst. Door een keur van i'rissche en stemmige songs, werden alle gezinsproblemen weggevaagd en konden allen van harte instemmen met de volks liedjes, die al'er stembanden losmaakten. Een korte inleiding over het volksdan sen, ging het optreden van de Volksdans groep, De groote Ronde, vooraf. Feopendi- werd met de dans, waaraan de naam is ontleend de groote Ronde en nog enkele, waarvan wij noemen: Duivelspaard, Galop, de vrpolijke Melkmeisjes en Jingle Bells. Deze dansen vielen met d.e mannendans. Boonenpoten, bijzonder in den smaak. Een aparte vermelding van de baTetdans „Ver leiding" is zeer zeker op zijn plaats. Het optreden van de Veto's met eigen liedjes over actueele onderwerpen zooals, de Atoombom en jongemannenliefde, ver hoogde de stemming. De tooneelgroep speel de „De Driftkoppen", waarmede zij de lachspieren losmaakte en bij velen het wel en wee van de eerste kennismaking in her innering bracht. De volksdansgn'oep, als organ'sator van dit feest, kan terugzien op een avond, die wat stemming en inhoud aangaat niet gauw geëvenaard zal wor den daar enke'e leden van deze groep het vaderland gaan dienen. De K. A. J. Deke nale Parochie heeft met dezen avond nog maals den dank. dien men aan de ouders f verschuldigd is, op fijne wijze getoond en zal de band tusschen Jongerenbeweging en gezin verstevigen. Dit was een avond waarvan elk gezin, dat het programma meemaakte, kon leren hoe het den Vasten avond thuis met de vergaande vreugd fees- teliik kan vieren. Wij kunnen niet gelooven, dat de vorst de snelbröker zal zijn om te verhinderen, dat dit programma de Kajotters als Vasten avondfeest kan worden aangeboden. Wij hopen, dat zij, die de zaal op temperatuur boven nul kunnen houden dit zeker zul len doen. Kajotters zet je schouders er onder, wij moeten omhoog. Leden van de Volksdansgroep brengt nog vele malen deze gezonde vreugde! M.C. Dek. Par., afd. Jongemannen. Donderdagmorgen alle congreganisten om 7 uur in de kerk daar er dan op het Lour- des-altaar een H. Mis gelezen wordt voor onzen overleden vriend Anton Ouwerkerk. Vrienden vergeet hem niet en komt! Nadat onder de kundige leiding van den heer H. J. v. d. Berghe het St. Jeroenskoor het „Avé Maria" van Arcadelt had uitge voerd, verkreeg de jubilaris het woord, waarbij hij dank bracht aan de sprekers voor de goede wenschen tot hem gericht, dank aan alle helpers en helpsters, die de zen dag hebben helpen voorbereideh en voor het cadeau hem bij deze gelegenheid aangeboden, hetwelk hij op zeer nuttige wijze zal besteden. Hij dankte voor de aan gename samenwerking met het kerkbestuur en parochianen en hoopte ook in de toe komst op aller welwillendheid, hulp en ge bed voor een steeds grooteren bloei der St. Jeroensparochie. Hierna was gelegenheid den jubilaris per soonlijk te complimenteeren, waarvan vele parochianen en niet-parochianen gebruik maakten. Te half acht werd een plechtig danklof gevierd door den jubilaris, geassisteerd door de kapelaans Wüst en Verhaar, waar onder de deken zijn parochianen in het kort toesprak. Vanavond aldus spr. sta ik voor de derde maal in feesttooi voor u en al is een 25-jarig verblijf onder u wel waard om bekend te worden, toch had ik gehoopt, dat dit feit voor mij onopgemerkt was voor bij gegaan. Nu deze wensch niet in vervul ling is gegaan, greep spr. gaarne deze ge legenheid aan, allen aan te sporen de gods dienstzin, welke in de oorlogsjaren er niet beter op geworden is. te helpen verhoogen en verbeteren, waarbij vooral voor de ouders een groote taak is weggelegd. Steeds heeft spr. gestreefd het goede allen bij te brengen. Of hij hierin geslaagd is laat hij aan Gods oordeel over. Zaak is echter, dat allen in de toekomst eendrachtig voor het geestelijk en stoffelijk belang van de St. Jeroensparochie zullen samenwerken en dit kan alleen, als wij steeds voor elkander bidden. Met het Te Deum werd deze heugelijke feestviering besloten. Kajotters Dek. Par. Woensdagavond zijn er geen bijeenkomsten uitgezonderd de Minores, die bij elkaar komen bij hun nieuwen ploegleider, Middelstegracht 1. Allen om 8 uur present. Vastenavondviering St. Leonardusparo- chie. Met vroolijke marschmuziek werd de parochie in den foyer der Stadsgehoor zaal ontvangen, waar pastoor v. d. Schoot in opgewekte stemming zijn goed opgeko men parochianen van harte welkom heet te. In de stemming van den eerhersteldag van Zondag is dit een echt Roomsch feest, zeide zijneerw. Wie Zondagavond in het Lof geweest is heeft kunnen hooren, dat het noodig is, dat onze katholieke jongens en meisjes elkaar vinden; daarvoor zijn katholieke bijeenkomsten en is een katho lieke sfeer noodig, neutrale bijeenkomsten en feesten leveren een gevaar op. Daarom vroeg zijneerw. de belangstel ling en medewerking voor de oprichting van een R.K. gemengde zangvereeniging in zijn parochie. De hoog gespannen verwachtingen van dezen avond zijn in goede handen; de O. K.O. zorgt voor tooneel onder regie van den heer van der Meyden, de dans staat onder leiding van vert Castelein- Op waarlijk uitnemende en amusante wijze werd opgevoerd „Hoera Petroleum", van G. Nielen, waarin de luchtkasteelbou wer Sam Crame door een paar grondspe- culanten wordt beetgenomen bij den ver koop vah een strook grond, dat olie zou bevatten, maar in werkelijkheid geen drup pel inhield'. Zeer goed werden de rollen van Sam Crane en van Mary, zijn aanstaande echt- genoote, vertolkt, terwijl z'n vriend Amos de aanwezigen deed schudden van het lachen. De overige rollen werden ook goed weergegeven. Wij denken daahbij aan den huiseigenaar Charlie, die zich een echten aristocraat toonde. Een dankbaar applaus viel den speelsters en spelers ten deel en een woord van dank door den secretaris van O.K.O., die speciaal hulde bracht aan den regisseur en bloemen aanbood voor de dames. Nu gingen de stoelen aan den kant en danste de Haagwgepar. van 72 jaar en jonger op het carnavalfestijn marcheerend en draaiend onder leiding van Evert Cas telein op de begeesterende toonen van de Willo's-Jband als één groote familie. K.A.J. „St. Petrus". A.s. Woensdag avond 8 uur komen we bijeen op Rapen burg 52 voor het bespreken van het Maand- onderwerp der K.A.J. Tevens zullen er nog verschillende andere onderwerpen, die vooral van belang zijn voor onze militai ren, besproken worden. Nadere mededee- lingen zullen op de bijeenkomst zelf ge daan worden. Tevens voortzetting der com petitie. De Normandische Haan. Gisteren avond had in een geheel uitverkochte zaal van het St. Anton i use1 ubhuis aan de Mare de eerste opvoering plaats van de klucht -De Normandische Haan". Onmiddellijk bij de opening was er een gezellige sfeer in de zaal. De bekende band van de St. Fran- c:scusgroep liet zijn klanken hooren. Het blazen van deze band, welke zeer goede recensies oogstte bij de Luch Verkenners- avonden in Den Haag, is vooral na de schenking van de drie bazuinen door een stadgenoot met sprongen vooruit gegaan. Volgens mededeeling van den Voortrekkers leider W. J. Stumpel, za1 deze Leidsche band binnenkort in een Verkennersuitzen ding" voor de K R. O. microfoon komen. Voor de komende zomer heeft de Stam 'groote plannen. Zij willen een bezoek gaan brengen aan de Wereld Jamboree en in Frankrijk laten zien dat ook de Leidsche Voortrekkers met hun band er mogen zijn. Maar op vevkennersmanier moeten zij nu cit geld zelf verdienen, daarom werd nu de Normandische Haan opgevoerd. In de pauze lichtte de Aalmoezenier Pater Dijk stra de plannen verder toe. en verte1 de o.a. dat Pastoor Smitz, de broer van den Pastoor van de Hartebrug onlangs in Lei den kwam om alles te regelen. Zelfs het kampeerterrein met uitzicht op de Seine is al voor de Leidsche jongens gereser veerd. Over het tooneelstuk zelf willen wij kort zijn. Het is een blijspel met veel vaart gespeeld. De aankleeding is met zorg ge kozen. Van de spelers willen we alleen vermelden, oom van Til, oom Bart en de student van Heugten, welke hun rollen goed speelden. Wij kunnen u maar één raad geven: gaat het tooneelstuk zien..!! Wie gisteravond de zaal hoorde daveren van den lach, zal spijt gehad hebben er niet geweest te zijn. Maar gelukkig a. s. Donderdag kom:, er weer een voorstelling, en daarbij wordt ook U verwacht!! Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Bezorgt u zelf een leuken avond, waaraan u met plezier zult terug denken en helpt mede, dat Leiden zijn kleuren ook op de Jamboree kan hoog houden!!! K. EN O. Rotterdamsch Philharraonisch Orkest. Piet van Mever dirigeerde gisteren avond de 5e Symphonie in Bes. van Schubert. Na dat hij een en ander over Schubert en fcver het werk had verteld deed hij zijn gehoor kennis maken met het le en 2e thema van deel 1 en 4, waarvoor men ongetwijfeld heel dankbaar zal geweest zijn, want door de thematiek te kunnen onderscheiden, neemt men het geheele werk gemakkelijker in zich op. Dit is dus een stap in de goede richting Intusschen kon men genieten van de prestatie van den klarinetist Gijs Kar- ten die het Concertino voor dit instrument door Weber geschreven speelde vaardig door het orkest bijgestaan. Men kon de techniek van den solist beluisteren het klankschoon van het instrument en de voor dracht waarin hij nadrukkelijk zijn inten ties onderstreepte. Na de pauze vertelde de dirigent een en ander over Sibelius, wiens bekende romance voor strijkorkest gemaakt werd, over Rabaud en zijn fijne natuur schildering Eglogue en last not least over dr. Joh. Wagenaar wiens riddermuziek „Cyrano de Bergerac" een klankrijke ver tolking kreeg, Sympathiek, kernachtig en stoer is deze muziek, niet van zelf ironie verstoken, een heerlijke karaktertrek. De ontvangst was warm, en met hartelijk ap plaus heeft men de uitvoering bejubeld. De dirigent en het orkest hadden een ge lukkigen avond, welke ruimschoots geap precieerd werd. Niettegenstaande het bar slechte weer, was de zaal voor driekwart gevuld. J. Kortmann. „Kunst en Ontspanning". Op 6 Febr. a.s. om 8 uur komt de jonge begaafde voordrachtskunstenares Maud Cossaar een voordrachtavond geven in de groote zaal van het Leidsche Volkshuis, Apothekers- dijk. Het Bestuur van K. en O. wil deze vorm van kunst onder zijn inschrijvers meer bekend maken en tevens jonge, veel belovende kunstenaars, zooals Maud Cos saar en Max Croiset gelegenheid geven in Leiden op te treden. Op 6 Februari zal Maud Cossaar frag menten voordragen uit: „De Wereld een Dansfeest" van Arthur van Schendel; „Rembrandt" van Theun de Vries en „Ko medianten trokken voorbij" van Johan Fa- bricius. Hiermede grijpt zij de kans om drie Hollandsche schrijvers van formaat naast elkaar te plaatsen in hun meest le vende proza- Ons wacht in de fraaie zaal van het Leidsche Volkshuis een avond van waar kunstgenot. Juist omdat K. en O. op het terrein van de voordrachtskunst een cultureele taak heeft, is de toegangsprijs zeer laag gesteld. Men zie hierover voor verdere bijzonderheden de advertentie in het blad van Zaterdag j.l. HOUTEN GEBOUWTJE AFGEBRAND. Gistermiddag is brand uitgebroken in een houten gebouwtje, staande op een ter rein naast den spoorwegtunnel in den Ma- redijk en toebehoorende aan den heer A. A. Jacobs, eigenaar van een fabriek van gewapende verf. De brandweer, welke on der leiding stond van den wnd. comman dant, den heer Kosten, heeft het vuur met drie slangen gebluscht. Het gebouwtje, waarin een laboratorium voor verfonder- zoek gevestigd was, brandde geheel af. De schade is vrij aanzienlijk. De vermoede lijke oorzaak wordt gezocht in oververhit ting van een kachel. Gisteravond is de 54-jarige mevr. A. P., wonende in de Wasstraat, op de brug van de Kraaierstraat door de gladheid ge vallen, waarbij zij haar rechterheup heeft gebroken. De E.H.D. heeft haar naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De politie heeft, verdacht van dief stal van een auto, aangehouden den 17- jarigen W. K. van R. In den afgeloopen nacht is ook nog bij een poging van dief stal van tabak aangehouden de 22-jarige S. van E. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Januari 1947 ingelegd 363.187.79 en terugbetaald 331.771,65; ingeschreven zijn 269 nieuwe inleggers, terwijl 115 boekjes" geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 25.054 inleggers, hieron der begrepen 1.511 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Januari 1947 f 14.645.559,80 (inclusief de rente over 1946). Door den Afhaaldienst is in deze maand 22.024,25 ontvangen in 6.584 pos ten. Er werden 98 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijken inhoud van 2.338.18. Op de scholen werd ge spaard 173. UITREIKING BONKAARTEN. Morgen bonkaarten afhalen voor de let ters St. t.m. einde T. „Philidor". Gisteravond hield de Leid sche Schaakclub „Philidor" in hotel Cen tral zijn jaarvergadering. De jaarstukken werden goedgekeurd. De club telt momen teel 67 leden, inbegrepen één eere-voorzit- ter, 3 eereleden, en één lid van verdienste. De bliotheek telt reeds ver over de 100 deelen. Een voorstel tot uitbreiding van het materiaal ward aangenomen, evenals dat tot het instegen van een ballotagecom missie. Hierin werden benoemd de heeren P. J. v. d. Zeeuw, Mr. A. J. Mulder en W. F. Wakka. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van den lieer P. Flippo, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd benoemd de heer A. J. P. Moonen, zoodat nu het be stuur als volgt is samengesteld: Voorz. P. Herfkens; seer. A. J. P. Moonen; penningm. E W, v. d. Burgh; le commissaris en bi bliothecaris W. F. Schüss en wedstrijdlei der P. J. Gal j aard. Enkele interne aangele genheden werden nog al uitvoerig bespro ken. Ook de behandeling 'der agenda voor de alg. vergadering van den Leidschen Schaakbond nam nogal veel tijd in beslag, zoodat het laat was, toen de voorzitter de vergadering sloct. BURG. STAND. Geboren: Catharina Nelly d, van D. Key- ser en C. S. van Iperen; Margaretha Wil- .helmina d- van J. M. Ellenbroek en S. H. W. Pardon; Elisabeth Christina Maria d. van C. Wijsman en J. C. Spruit; Carla dr. van W. F. Tierolf en M. M. Kolderman; Johanna Cornelia d. van J. Hes en A. C. Vermeer; Franklin Willem z. van M. G. A- Haalebos en A. Ingeveldt; Tscelina Maria Edmundine d. van D. F. Verplancke en E. J. M. Hakkaart; Wilhelmina Bertina Ma ria d. van L. Post en W. M. C. Valk; Jaco bus Henricus Maria z. van L. J. Baijer en J. C. Starrenburg; Cornelis Wilhelmus z. van W. Sira en J. Vlieland: Annette Pe- tronella Adriana d. van H. L. van Gent en L. M. Lame\jer; Hendrik z. van W. Koore man en A. Fakkel; Arnoldus Johan Mar tin z. van W. Ouwerkerk en E. L. Kleijn; Lizetta Charlotte Johanna d. van A. Kwes- tro en L. C. S- van den Hoek; Josina d* van J. Kuijt en A. de Jager; Helena Hen- drika d. van L. Schellings en A. M. W. van Buuren; Gerko Dirk z. van P. van Gelswijk en D. Arends. Overleden: J. C. S. Bomert vr. 54 j.; E. Habraken man 74 j.; H. Rijnsburger wedr. 75 j. Gehuwd: F. Bink jm en M. J. Greive jd.; P. J. M. Zwetsloot jm en E. J. M. van der Voorden jd; P. Bourgo's jm en P. Plomp jd.; H. Gordijn jm en E. E B1ansjaar jd.; A. J. de Romijn jm en R. M. C. Meijer jd; A. J. F. van der Steen jm en M. C. Ver- kuiilen jd; J. Stokkel jm en A. Duffels jd; o. M. van Straren jm en E. van der Plas jd; H. van der Sijs jm en J I. van Deven ter jd; P. C. Theunissen jm en D. G. Be- kooy jd; L. van Haarlem jm en J. F. de Tombe jd; J. van 't Wout jm en P. C. Ver- ]ind id: A. van der Meij im en M. Lems jd. A. J. Kroon wedr. en P. M. Bergers vr.i ALPHEN AAN OEN RIJN Programma nationale feestdag. In een gecombineerde bestuursvergadering van de W. V. en de C. O. V. werd het volgende, definitieve feestprogramma vastgesteld ter gelegenheid van den nationalen feestdag, ter herdenking van de geboorte van een nieuwe telg van het Prinselijk Gezin. Des morgens om 8 uur klokluiden, en Luiten van de fabriekssirenes en reveille door de Oranje Garde. Aankondiging van de gebgorte door herauten te paard. Om IC uur kerkdienst in de Ned. Iierv. Kerk; 15 uur volksdansen voor het raadhuis; 16 uur défilé van de jeugd voor den burge meester voor het raadhuis; 19.30 uur aan bieding oorkonde per estafette door de A. A. V. '36. vertrek van Gnephoek en grens Zwammeraam (Hooge Zijde). De aanbie ding heeft plaats te 19.30 uur aan den Burgemeester; 12.30 uur fakkeloptocht, vertrek van HazeveM, Toussaintplein, Oost hoekdorp, Ruisdaelstraat. Samenkomst bij het raadhuis, alwaar de stoet wordt ont bonden Aan dezen fakkeloptocht zullen de muziekvereenigingen ..Arti et Rehgio- ne" en ..Crescendo", de Chr. Oranje Garde en een ge'uidswagen medewerking verlee- ren. Te 21.30 wordt op nader aan te geven plaatsen een vreugdevuur ontstoken door de Ned. Padvindersvereenieuig en de RK. Verkenners. Indien de officieele bekend making plaats vindt vóór 12 uur des mor gens en de officieele feestdag alsdan de middag van dienzelfden dag zal zijn. dan treedt in het begin van het programma de volgende wijziging in: d'rect na het bekend maken van het geboortebericht, k'oklui- den en fluiten van de fabriekssirene's; zoo spoedig mogelijk daarna marsch van de Oranje Garde en de muziek en aankondi ging door herauten te paard. Te 1930 korte kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk. Allen die over sirenes besch'kken worden uit genood igd deze te gebruiken. De buurt verenigingen zullen zooveel mogelijk me dewerking verleen en aan den fakkelop tocht en het disLribueeren van de fakkls. HAZERSWOUDF Stoelendans op het iis. Stoelendans op schaatsen voor dames, georganiseerd door H.IJ. C. op de ipbaan „de Poel", te pr. me.i. C. Groenheide, 2e pr. L. Kraaijen. veld, 3e pr. L. Schouten, 4e pr, A. Koet sier. 5e pr. M. v. Leeuwen, 6e pr. Lina Smits. De uitslag voor hardrijden met hinder nissen voor iongene van 14 tot 16 jaar is: 1. Jac. van Veen Cz., 2. Nic. de Gelder, 3. L. Smits, 4. W. v. Staveren, 5. Theo Straat hof. Val op het ijs. De kapper B. K. kwam op het ijs zoodanig te vallen, dat hij zijn enkel brak. Na verbonden te zijn kon hij naar de ouderlijke woning worden overge bracht. DE KAAG IJs-ongelukkcu. Een dame uit Rijs wijk kwam zeer ongelukkig ten val, en brak haar linker onderbeen, terwijl een meisje uit Amsterdam haar pols kneusde. Beide gevallen werden door de plaatse lijke E.H.B.O.-vereeniging behandeld. KATWIJK AAN DEN RIJN Uitvoerine. De eenigen tijd geleden opgerichte R.K. Tooneelver. „Tot ons Ge noegen" gaf gisteren onder leiding van haar regisseur, den heer M. J. Huiberts, een uitvoering. Opgevoerd wei'd het vroo- lijk spel in 4 bedrijven „Moppie". De ver wachtingen waren voor dezen avond hoog gespannen, maar geconstateerd mag wor den, dat deze nog verre zijn overtroffen. Het zou ons te ver voeren de verschillende rollen hier te bespreken, maar een extra vermelding van „Moppie" (Toos v. d. La ken) en „Eddy" (J. Vink) mag hier o.i. n:et ontbreken. Hun spel was „af", vooral zij boeiden den geheelen avond het zeer aandachtig auditorium dat ondanks het gure weer in grooten getale was opgeko men, zoodat de zaal geheel bezet was. De heer Huiberts, die het initiatief nam tot op richting dezer tooneelver. heeft ongetwij feld velen aan zich verplicht en we weten de tolk te zijn van zeer velen als we „Tot ons Genoegen" toeroepen: tot een volgen de keer, tot ons genoegen. Naar we vernemen is „Tot onö Genoe gen" uitgenoodigd om „Moppie" te komen opvoeren in de tooneelzaal op het vlieg veld alhier. LEIDSCHE ND AM De blijde gebeurtenis. De geboorte van de prinselijke baby zal hier bekend gemaakt worden door de Wilhelminaver- eeniging door middel van hei-auten te paard. Vervolgens zal een muzikale op tocht door de gemeente gehouden worden. De schooljeugd zal getracteerd worden, I waarbij het onderwijzend personeel de lei ding heeft. Walvisschen roeren zich Onder dezen kop schrijft de „Nieuwe Leidsche Courant": De uitzending van een expeditie ter wal- vischvaart heeft groote voldoening onder ons volk gewekt, wijl hieruit blijkt, dat het initatief na den oorlog in Nederland nog niet verloren is gegaan en voorts om dat de reis van de „Willem Barcntsz" een oude traditie gaat herstellen. Met groote belangstelling heeft men de verslagen gevolgd van den specialen ver slaggever aan boord van de „Willem Ba- rentsz", maar wat men in deze berichtge ving voortdurend miste, was een aandui ding inzake de vangstresultaten. Gelijk men weet werd hot publiek en kele maanden geleden door middel van een uitgifte van aandeelen in staat gesteld een belang te nemen bij deze nationale onder neming. Het resultaat der emissie was niet bevredigend, naar wij meenen, wijl hel publiek zich realiseerde, dat aan de onder neming nogal wat risicio was verbonden. Intusschen bleef het consortium, dat de emissie lanceerde, met het restant aan deelen zitten. Toen er onder invloed van de geregelde berichtgeving van den specialen reporter speculatieve belangstelling voor dit fonds onder het publiek ontstond, gingen de om zetten ter beurze aanzienlijk omhoog. Er kwamen dagen voor, dat meer dan 100.000 in dit fonds werd omgezet. Dc koers steeg aanmerkelijk, zoodat het con sortium in de gelegenheid kwam om het onverteerde brok aan aandeelen tegen be hoorlijke prijzen te spuien. Nadat de koers tot 114 pet. was opge dreven, kwam er bezinning, tengevolge van berichlen over onbevredigende vangst resultaten. Het gevolg was, dat in twee dagen tijds oe koers inzakte tot 10 pet. laten. Afge wacht moet worden op welk niveau deze aandeelen tot rust zullen komen. „De walvischen" op de beur hebben zich klaar blijkelijk meer geroerd dan die rond de „Willem Barentsz"! Het ligt voor de hand, dat deze gang van zaken onbevredigend is. Naar het ons voorkomt, konden deze speculatieve uit spattingen zijn voorkomen, indien omtrent de resulaten van de vangst eerder iets ge publiceerd was. Men vermeed dit echter angstvallig en de verhalen hebben waar schijnlijk onbedoeld de verbeelding van het speculatief aangelegd publiek geprik keld. Wij vinden het jammer, dat rondom deze walvischvangst een minder prettig gerucht is ontstaan. LISSE IJsclub. De Lissesche IJsclub organi seerde een koppel wedstrijd, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Niet min der dan 44 deelnemers kwamen voor deze wedstrijd uit. De winnende ploegen, welke in totaal 3 maal 10 ronden ongeveer 12 Km. moesten rijden zijn als volgt: le prijs f 80.v. d. OeverHoogenes te Lisse; 2de prijs 40.L. HoogeboomDisseldorp. Rijpwetering; 3de prijs 20.— Heynes—v Asselt, de Kaag; en 4de prijs 10.van Drie!enKeyzer te Hoofddorp. De troost prijs werd gewonnen door het koppel Ge broeders de Vlieger, Haarlemmermeer NOORD WIIKERHOUT Gemeenteraad. Raad der gemeente vergadert op Donderdag 6 Febr. 1947, des namiddags te drie uur. Aan de orde is o.m.. Voorstel van B en W. om aan onder ver melde personen, een tegemoetkoming te verleenen in de vervoerkosten van hunne- kinderen naar scholen buiten de gemeer.L gelegen: 1. L. van der Voort, Dorpsstraat 50; 2. W. Prins, Zilkerduinweg 114; 3. C. V Bakker, Zilkerduinweg 127; 4. A. Ver- heijen, Nieuwe Duinstraat 29; 5. A. I-I. de Haas. Heeren weg 134; 6. J. van der Slot. Zeestraat 25; 7 G. A. Verdegaal, Kerk straat 5. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der verordening, regelende de heffing van haven en kadegeMen. Verzoek van het bestuur der Algemeene Neder'.andsche Vereeniging E. H. B. O. alhier om een sub- s:die uit de gemeentekas. Voorstel van B. en W. tot het bepalen van het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen, als bedoeld in artikel 101, 5e lid. der Lager- enderwijswet voor 1947, Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de voorschotten op de gemeentelijke vergoeding, overeen komstig artikel 103 der L. O. wet 1920 voor het jaar 1947. OUDEWETERING IJswedstrijden. De IJsclub „Ijsver maak zij ons doel", organiseerde voor de jeugdige schaatsenrijders wedstrijden op de 160 m, baan. Hierbij bleek, dat onder de jeugd zeer goede rijders zitten, die na veel oefening speciaal op het starten spoe dig tot de beste kortcbaanrijders van de vereniging1 zullen behooren. De belang stelling had zeker beter kunnen zijn, voor al nu de baan midden in hot dorp is ge1?- gen. Jongens: van 14 en 15 jaar: 1. Jan Bos, 2. Tinus Turk. Jongens van 16, 17, 78. 19 jaar: 1. Sjaak Kraan, 2. Tinus Cozijn, 3. Jan van Dam. VOORHOUT Kath. Arbeidersbeweging. In het pa rochiehuis hield de K.A.B. haar jaarver gadering. In zijn openingswoord heette de voorz. speciaal den nieuwen districtsbe stuurder, den heer A. v. d. Velt, hartelijk welkom. Het jaarverslag van den secreta ris werd met een applaus beloond. Het fi- nancieele jaarverslag gaf nog een mooi batig saldo te zien. Ook dc jaarverslagen van H. W. L. en Centrale Volksbank wer den doorgelezen. Vanzelf viel het optre den van de cultureele dienst zeer in den smaak. De aftredende bestuursleden J. Floor en G. Welagen werden herkozen, terwijl in de vacature J. van Steyn, geko zen werd het lid H. C. v. Beek. Tot afge vaardigde Ziekenhuisfonds werd benoemd J. Floor. De heer v. d. Ploeg bracht ver slag uit namens de controlecommissie. De begrooting 1947 werd goedgekeurd, alleen de post brandverzekering zag men gaarne verhoogd. De heer v. d. Velt hield een geestdriftig betoog. Hij besprak uitvoerig het vereenigingsleven en spoorde aan goed doordrongen te zijn van zijn lidmaatschap.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3