Leidsche Gemeenteraad benoemde een nieuwen gemeente-ontvanger 1 OP KORTE GOLF I RADIO iDicfi M,atu-ex(f DINSDAG 4 FEBR. 194/ DE LEIDSCHE COURAN'l PAGINA 2 De heer F. Verstegen benoemd Da gemeenteraad kwam gisteren in ver gadering bijeen. De voorzitter sprak een nieuwjaarsrede uit. Het afgeloopen jaar heeft voortgaand herstel gebracht en vernieuwing. Spr. her dacht het overlijden van wethouder Ver- wey en het vertrek van verscheidene amb tenaren. Voorts gaf spr. een opsomming van de voornaamste raadsbesluiten. De algemeene gezondheids-toestand der bevolking was tevreden-stellend. Het wo ningvraagstuk is nog steeds zorgwekkend. Er is in uitvoering gekomen een plan van 82 arbeiderswoningen bij de Sumatrastraat. Het bedrijfsleven is bezig zich te herstellen. Ook de gemeentebedrijven; het lichtbedrijf bracht wederom winst op. De werkloosheid is met 50 pet. gedaald. De financieele toe stand der gemeente is echter verre van rooskleurig. Mevrouw Braggaar-de Does wenschte den voorzitter en zijn gezin wederkeerig een gelukkig nieuwjaar toe. Ook spr. herdacht den heer Verwey. Moge zijn werk bij ons in herinnering blijven. Tot den nieuw-be- noemden burgemeester is bij zijn installatie gezegd, dat gewacht zou worden op zijn da den. Thans reeds kan met voldoening wor den geconstateerd, dat de burgemeester niet alleen een ambtelijk burgemeester is, maar ook een burgervader, die belangstelling toont voor het leven der vereenigingen en ook voor bizondere familie-gebeurtenissen, zelfs bij de minst-draagkrachtigen. Dit wordt bizonder op prijs gesteld. Het is goed zeide spr. is op dezen weg voort te gaan. Voorts besprak spr. de volkshuisves ting en de daartoe ingestelde commissie, bij welker werkzaamheid Jobs geduld en F. Verstegen gemeente-ontvanger. De Leidsche gemeenteraad heeft in zijn gistermiddag gehouden zitting tot gemeen te-ontvanger benoemd den heer F. Ver stegen, sqdert Sent. 1940 hoofd-admini- stratief-ambtenaar, tevens pl.verv. ge meente-ontvanger. Frederik Verstegen werd 4 Febr. 1907 te Den Helder geboren. Aanvankelijk be stemd om voor -den handel te worden opge leid, bezocht hij de Middelbare Handels school te Den Helder. Toen hij het diplo ma van deze school verworven had. was hij gedurende drie jaar in het grossiersbe- drijf van zijn vader werkzaam. Aangezien zijn broer in de gemeente-administratie was, kwam bij den heer Verstegen ook van lieverlede het verlangen naar de ge meente-administratie boven. In 1928 werd hij aangesteld- tot volontair ter inspectie van de gemeentebelasting ten Den Helder. Daarna volgde een aanstelling tot klerk bij den gem. ophaal- en stortingsdienst aldaar en na opheffing van dezen dienst ging hij over naar het kantoor van den gemeente ontvanger, tevens beheerder woi'dend van de centrale kas voor alle gemeentebedrij ven. Na het verwerven van zijn vakdiploma's boekhouden en gemeente-administratie werd hij in 1936 benoemd tot adj-commies le klas, om in 1940 zijn hierboven vermel de benoeming te Leiden te aanvaarden. Op het terrein van zijn vak werkte de heer Verstegen mee aan diverse vaktijd schriften. Zoo verschenen er regelmatig ar tikelen van zijn hand in het tijd'schrift „Gem&ente-financiën". De heer Verstegen is voorts lid van het kring- en het afdeelingsbestuur voor de ontvangers-administratie, uitgaande van het Instituut voor Bestuurswetenschappen. De heer Verstegen is gehuwd en vader van drie kinderen. Tij-a'ens de gijzeling van den gemeente ontvanger, den heer W. F. Filippo, in 1944, was de heer Verstegen gedurende 9 maan den waarnemend ontvanger. Salomons wijsheid wordt gevergd. Onder de ingekomen stukken waren de mededeelingen van de heeren Ouwerkerk (P. v. d. A.) en Smit (Comm.) dat zij ont slag namen als lid van den Raad. De voor zitter dankte hen voor hun werkzaamheden. Medegedeeld werd, dat een vertrouwe lijke nota betreffende het evacuatie-bureau voor de raadsleden „in de geheime trom mel" ter inzage ligt. De geloofsbrieven van het nieuw-benoem- de raadslid mevr. A. van Staveren-Vet werden in orde bevonden en tot toelating werd besloten. (In de vacature-Ouwerkerk is de thans aangewezene de heer A. I. Smit, een broer van het afgetreden communistisch raads lid). Benoeming van een gemeente-ontvanger. Aan de orde is daarna de benoeming van een gemeente-ontvanger. De heer Perquin (K.V.P.) betreurt, dat we van deze benoeming een politiekc-par- tijzaak schijnen te maken, terwijl alleen de bekwaamheid moet wegen. Spr. beval als candidaat aan: den heer A. C. Somme- ling uit Breda, die in practische bekwaam heid en theoretische kennis alle andere door B. 'en W. opgeroepenen overtreft. Niet omdat hij katholiek is. maar omdat zijn kundigheden overtuigend zijn, dragen de leden van de Kath. fractie deze persoon voor als gemeente-ontvanger. Het is toch niet zoo, aldus spr., dat wij hem niet zou den moeten steunen omdat hij katholiek is! Spr. vraagt den heer Knol, die als refe rentie was opgegeven, zijn meening te ge- De heer van Dijk (P. v. d. A.) betreurde het, dat B. en W. den heer E. Eversteijn niet hebben opgeroepen, die zich tijdens de bezetting zulk een uitnemend vaderlander heeft getoond en alleszins bekwaam is de functie te vervullen. De heer Knol (A.R.) zeide, dat de heer Sommeling ongetwijfeld de bekwaamheden heeft, doch speciaal aangewezen lijkt voor de functie van accountant. De voordracht van B. en W. lijkt spr. geheel onbevoor oordeeld toe. Spr. wil zich houden aan de aanbeveling van B. en W. Ook de heer Riedel (P. v. d. A.) brak een lans voor den heer Eversteijn, die binnen kort 25 jaren in de gemeente-administratie werkzaam is. Eenige tijd geleden heeft H. M. de Koningin erop aangedrongen de mannen van de illegaliteit indien mogelijk te beloonen. Die mogelijkheid is er nu. De heer van Welzen (Comm.) zeide, dat het passeeren van den heer Evei'steijn een pijnlijken indruk maakt. Spr. wenscht niets af te dingen op no. 1 van de voordracht. De raad zal echter geen misstap begaan, als ze den heer Eversteijn benoemt. De heer Lombert (K.V.P.) bracht hulde aan B. en W. voor deze voordracht, waarop, in afwijking van een soort gebruik, inge zetenen zijn geplaatst. Spr. beaamde den heer Sommeling no. 1 voor deze functie. Wat den heer Eversteijn betreft: Is illega liteit no. 1. of bekwaamheid? Spr. meent bekwaamheid. De heer Knetsch (A.R.) achtte het beste, dat onder de illegaliteit op 5 Mei 1945 een streep wordt gezet. Wie toen illegaal heeft gewerkt, heeft zijn plicht gedaan. De „ille galen" vragen er toch zelf niet om „be loond" te worden. Weth. van der Kwaak zeide, dat 48 solli citanten waren komen opdagen, van wie er 7 zijn opgeroepen. Spr. heeft er zeer grootc waardeering voor den heer Eversteijn als illegaal werker, doch naast hem moeten dan o.m. genoemd worden Joop Siebelt, Elly v. Haarlem, L. Poort en B. Bonnet. De heer Eversteijn heeft, dank zij zijn illegaal werk, reeds promotie gemaakt en dat was goed. Voor deze benoeming echter is het verschil in bekwaamheid tusschen hem en de voor gedragenen zéér, zéér groot. De persoon lijke belangen moeten hier wijken voor de gemeentelijke. De voorzitter schetste den aard van het werk van een gemeente-ontvanger en merkte op, dat de illegalen zelf geen bc- looning verlangen voor het werk dat zij gedaan hebben en waarbij zij hun leven hebben veil gehad. Het is in het belang van het Nederlandsche volk, dat bij benoemin gen de bekwaamsten voorrang hebben, on geacht het illegale werk. Hierna ging de Raad in geheime zitting. De heer Perquin legde na heropening van de Vergadering de verklaring af, dat de Kath. fractie, om vex*splintering van stem*- men te voox-komen, en gezien de onmoge lijkheid om voor den heer Sommeling een meex-derheid van stemmen te verkrijgen, op een anderen candidaat haar stem zal uit brengen. De uitslag van de stemming was: Ver- stegen 22 st., Eversteijn 11 st. en Meyer Drees 2 st. Bij de benoeming van een lid van de commissie voor sociale zaken verklaarde de heer Lombert, dat hij plaats maakte voor den heer van Oyen, die vorig jaar in die commissie niet was herkozen en daar toch ten zeerste op zijn plaats was. Be noemd werd de heer van Oyen met 26 stem men; 8 stemmen op mevr. de Cler en 1 blanco. Tot hoofd van de school voor b.l.o. op Voorgeest werd benoemd de heer M. Israel, tot hoofd van de bewaarschool in het St. Elisabethshof mej. H. Teljeur; tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim mevr. J. I. Bodenstaf-van Zijp. Bij het voorstel tot instandhouding van de o.l. school aan de Boommax-kt vroeg de heer van Dijk (K.V.P.) eenige toelichting op de door B. en W. gegeven cijfex-s en in formeerde, of de leerlingen niet in andere scholen konden worden ondergebracht. Weth. van Schaik antwoordde, dat het de eenige openbare school was in het cen trum. Alleen gedurende de oox-logsjaren be woog het leerlingen-aantal zich omlaag; thans is het weer opgaande. Het voorstel wex-d z.h.st. aangenomen. De toevloed van leerlingen naar de opleidingsscholen. Bij het voorstel: omzetten van een drietal o.l.-scholen in opleidingsscholen voor u.l.o. stelde de heer Wilmer (K.V.P.) de vraag, of het streven der ouders hun kinderen naar opleidingsscholen te zenden inder daad toe te juichen is? Het is toe te juichen, dat de ouders van kinderen, van wie rede lijke verwachting mag worden gekoesterd, dat zij met vrucht het u.l.o of middelbaar onderwijs kunnen volgen, een opleidings school kiezen, doch niet, dat de ouaex-s van kinderen, die niet die redelijke verwach ting wettigen, ook een opleidingsschool kiezen. Spr. pleitte voor de eindscholen waarbij spr. hoopte, dat het 7e en 8e leer jaar behouden blijft. Spr. wilde de scholen voor eind-ondex-wijs niet inperken, doch verbeteren. Het eind-ondex-wijs verdient de volle belangstelling van de onderwijzexs; het dient zoo voortreffelijk mogelijk te zijn als voorbereidingsschool voor het volle le ven. De heer van Dijk (P. v. d. A.) was het in groote lijn met den heer Wilmer eens. Zoo lang het avond-onderwijs echter geox'gani- seex'd blijft, zooals thans, zal de zuigkracht van de opleidingsscholen blijven bestaan. Weth. Van Schaik ax-gumen'.eerde de voorgestelde omzetting. De stroom is niet zoo gemakkelijk te keeren. De ouders doen de keuze. De scholen voor eindonderwijs moeten bijzondere zorg krijgen dat is spr. volkomen met den heer Wilmer eens. Er wordt gestreefd in die richting. Spreker keert zich tegen de overschatting van het intellect boven handen-arbeid. Het 7e en 8e leei'jaar zal nog eens heel sterk op den voox-grond worden geschoven, omdat spx\ dit van uitzonderlijk belang acht. Het voorstel werd daarna goedgekeurd. Bij het beschikbaar stellen van een be drag voor een klapper op het bevolkings register 18541861, vroeg de heer Lombert (K.V.P.), of dit wel noodig was en of het personeel van het archief dit werk niet kon verrichten- De heer Van Dijk (P. v. d. A.) wees er op, dat het personeel over-belast is; het werk is echter absoluut noodzakelijk. Het archief in Leiden staat zeer gunstig be kend; de klapper moet een lacune aanvul len. De heer Knol was het er volkomen mee eens. De voorzitter prees ook het archief. De heer Lombert hoopte, dat we ook van dingen, die noodzakelijker zijn, kunnen zeggen, dat het precies in orde is. Het voorstel werd goedgekeurd. Gelden werden beschikbaar gesteld voor opruimings- en herstelwerken en voor de vernieuwing van de beschoeiing van de Schelpenkade en de Jan van Goyenkade. Bij het voorstel schoonmaken gemeente gebouwen vroeg de heer Ligtvoet (P. v. d. A.) dit werk in perceelen aan te beste den, zoodat ook kleinere ondernemingen kunnen inschrijven, Weth. Jongeleen zeide overweging toe. Z.h.st. goedgekeurd'. Bij het toekennen van een bijdrage aan de Ver. ..Koninginnedag" toen behoeve van de a.s. blijde gebeurtenis (welke bijdrage met ƒ2000 a ƒ3000 dient te worden ver hoogd voor tractatie der schoolkinderen), maakte de heer Van Dijk (K.V.P.) aanmer king, dat de aanvragende vereeniging wei nig initiatief had getoond particuliere be dragen te verkrijgen. Spr. bepleitte bij der gelijke feestelijke gebeurtenissen samen werking met 3-Octobervereeniging en buurtvereenigingen. De heer Van Dijk (P. v. d. A.) was het hiei-mede volkomen eens. Het voorstel boekwinkels te sluiten op Dinsdagmiddag ondervond bezwaren van den heer Frohwein (P. v. d- V.), omdat en kele groote boekhandelai-en het adres niet hebben onderteekend, zijnde niet aangeslo ten bij de Vex*. Leidsche Boekverkoopers. De heer Van Dijk (K.V.P.) wilde, even als in Engeland, een algemeene sluiting op één bepaalden middag. Door de strenge vorst is de Waal bij Tiel geheel dichtgevroren, zoodat de veerpont niet meer kan varen. Men heeft thans over het ijs een pad gemaakt, waarover de voetgangers de oevers kunnen bereiken. De voorzitter antwoordde, dat bedoelde boekhandelaren zich neer moeten leggen bij de voorkeur van de meerderheid. De verox-dening wex-d vastgesteld z.h.st. Bij het voorstel twee ambulance-auto's aan te koopen voor den G-G.G.-dienst, dien de de heer Frohwein een voorstel in, zich, alvorens daartoe over te gaan, in vex'bin- ding te stellen met de firma De Jong (fir ma Dieben), die tot modex-niseering be reid is. De heer Key achtte het gewenscht. dat de E-H.D. en het vervoer van besmettelij ke zieken geheel in handen blijft van den Geneeskundigen Dienst. Weth. Menken lichtte toe, dat de aan koop van de twee wagens dusdanig is: twee of geen. Het vervoer van besmettelijke zie ken is met de vorige firma verre van aan genaam geweest. Het is eigen beheer heb ben heeft zeer groote voordeelen. Er wordt van de auto's een di'uk gebruik gemaakt: verleden jaar voor de E.H.D, 250 keer, voor besmettelijke zieken 230 keer. Het is een geneeskundig belang, dat voor de gemeente in het geheel geen nadeel oplevert. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s.t. aange nomen. De auto's van de G.G.G. Bij het vorstel voor de brandweer-uit rusting gelden beschikbaar te stellen, merkte de heer Van Dijk (K.V-P.) op, dat de brandweer telkens met nieuwe aanvra gen komt. Spr. prijst het initiatief van de brandweer, doch zou liever een algemeen plan voor moderniseering van de brand weer willen zien. De voorz. zal dit bespreken met den nieuw te benoemen commandant. Z.h.st. goedgekeurd. Bij de vexTxooging van de honden-belas ting verklaarde de heer Hendriks (A.R.) zich tegen deze belasting, die vooral den kleinen man tx'eft. De heer Lombert vreest, dat de baten van deze belasting geheel op geslokt worden door de inning-s en contro le-kosten. Spr. vond dit trouwens ook een hoogst onsympathieke belasting. Spr. zal tegen vex'hooging stemrnn. Weth. Van der Kwaak antwoordde, dat deze verhooging wordt aangegeven door Den Haag. De baten bedragen 9000.en cie kosten ongeveer 700. De verordening werd z.h.st. vastgesteld met de heex-en Hendriks, Lombert en A. van Dijk tegen. Bij het voox-stel tot opheffing van de Stedelijke Werkinrichting meende de heer Van Dijk (K.V.P.), dat er wel degelijk behoefte is aan een volkslogement. Aange zien thans het gebouw niet beschikbaar is, stelde spr. voor de Kweekschool in de toe komst te blijven bestemmen voor dit doel en met het Leger des Heils in contact te blijven. Wethouder Menken kon mededeelen, dat B. en K. ook nu nog een volkslogement en passantenhuis noodzakelijk achten en t.g.t. een oplossing zullen vinden. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Het voorstel subsidie bijzondere bewaar scholen werd z.h.st. aangenomen. Bij de rondvraag beantwoordde weth. v. Schaik vragen in de vorige vergadering over het herstel van de Turfmarktbrug en over de tram-opstopping op het begin van de Rijnsburgerweg. Het laatste is onoplos baar. De heer Van Oyen zou, bij voldoende maanlicht, de geheele straatverlichting wil len uitschakelen, ter besparing van kolen. Voorts vermeldt spr. het gex-ucht dat aan de gasfabriek 's nachts overtollig gas in. de lucht wordt geloosd'. Weth. v. d- Kwaak was tegenstander van maan-verlichting. omdat dit nauwe steeg jes niet bereikt. Wat het tweede punt be- trefe.t zal hij een ondex-zoek instellen. De heer Aalders (K.V.P.) betreurde het, dat het gemeentebestuur niet vertegen woordigd' was bij de dooden-herdenking in de Hartebrug-kerk. De voorzitter zeide door drukke werk zaamheden verhinderd te zijn geweest. (De voorzitter blijkt dus van meening, dat al leen B. en W. of de secretaris het gemeen tebestuur kunnen vex-tegenwoordigen). De heer v. Dijk (K.V.P.) vraagt, of het waar is, dat aan taxi-ondernemingen ver gunning is ingehouden. De voorzitter ant woordt, dat zulks is geschied op last van de Rijksverkeersinspectie. Nadat nog enkele andere vragen beant woord zijn, woxxlt de vergadering te pl.m. half zeven gesloten. 000000000000000000000000000000000000000 0 0000000000000000000000000000000000000001 BUITENLAND. De nieuwe Poolsche regeering zal waarschijnlijk amnestie verleenen aan hen, die door ondergrondsche activiteit de re geering hebben tegengewerkt Een rivierboot is bij Hongkong in bx-and gevlogen, dooi*dat olietanks vlam vatten. De passagiex-s zijn overbooi'd ge sprongen. Het aantal slachtoffers bedraagt een zestig-tal. Australië en de Ver. Staten zul'en met ingang van 23 Maart gezamenlijk een we- kelijksche lucht verbind ing over den Stil len Oceaan onderhouden. Verleden week zijn te Hamburg weer 10 personen van koude, gestorven, zoodat het totaal thans 47 bedraagt. Te Parijs is het aan a7le winkels, ca- fé's en andere gebouwen van vermakelijk heid verboden, om met ingang van Woens dag a.s. electrk-iteit te gebruiken voor étalage-verlichting en rec'ame. De „licht stad" wordt weer donker. WOENSDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Het N.C.R.V.-Harmonié-orkest o. 1. v. Piet v. d. Hurk. 8.00 Nieuws. 8.30 Morgen concert. 9.15 Ochtendbezoek bij onze jon ge zieken. 9.30 Het Londens Philharmo- nisch orkest. 10.00 Pianorecital door To Thiel-Saley. 11.00 Het B.B.C.-Symphonie- orkest. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Het Celesta-ensemble. 14.00 Zang en piano. 14.30 De strijkkwartetten van Mozart. 15.00 Omroepkoor o. 1. v. Fred Boshart. 16.15 Knapenkoor o. 1. v. Antoon v. d. Voort. 17.30 Vioolrecital door Nap de Klijrx. 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.30 Engelsche les voor be ginners. 20.08 Mariniei'skapel der Konink lijke Marine. 21.20 Concert door het kerk koor te Amersfoort en het kamerorkest. 22.00 Nieuws. 23.00 Berlijnsch orkest. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.50 Arthur Rubinstein, piano. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Zang en piano. 11.00 Populair non-stop-programma. 12.00 „Attentia" met Eddy Walis. 12.35 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Jan Vogel en zijn accordeonoi'kest. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Gevarieerd kamermuziekprogramma. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Op bezoek bij zieken. 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansorkest „The Ramblers". 19.00 Pianoduo Joop de Leur en Tonny Schif- ferstein. 20.00 Nieuwe. 21.15 Oostenwind, Westenwind, een hoorspel in vijf deelen naar het gelijknamige boek van Pearl Buck. 23.00 Nieuws. 23.15 Op vleug'len der muziek. 23.25 De nieuwste filmmelodiën. WAAR BLEEF door J. S. FLETSCHER. 41) DE TABAKSPIJP. De twee mannen hielden niet ver van de waakzame schildwacht, wiens woest geblaf nu was overgegaan in een aanhoudend en dreigend gebrom, stil. Atherton merkte, wederom met een grinxmigen lach op, dat ze de lengte van de ketting van het dier niet kenden; de mogelijkheid bestond, dat zij lang genoeg was om dien hond gelegen heid te geven iedereen te grijpen, die het pad vóór zijn hok beti-ad. Maar Gillian Clent kwam naderbij uit de richting van cie hut, waarbij zij grooter dan ooit scheen in het onzekere licht en op een enkel woord van haar werd de hond stil en sloop hij te rug naar zijn hok; van uit dit verblijf za gen ze zijn dogen groen en rood gloeien, terwijl hij de verstoorders van zijn een zaamheid bespiedde. Er viel een diepe stilte om hen heen, welke slechts werd verbi'oken door het geruisch van de zee op het kiezelzand en het geluid van de stappen van Gillian Clent op het ruwe plaveisel waarover zij naar hen toekwam. „Wie is daar?" vroeg zij rustig, toen zij het hok genaderd was. Blake, die Gillian Clent in de „Anchor's Weighed" zag en haar tegen Judah had hoox-en spreken, had de zachte, vloeiende toon van haar stem opgemerkt. Het zou geen verrassing hebben gewekt, wanneer men van een vrouw, van zulke forsche pro porties een bijna mannelijk stemgeluid zou liebben gehoox-d, maar deze stem had men eer in zuidelijker streken kunnen verwach ten. Daarenboven was die stem verfijnt, ge cultiveerd en hoe weinig woorden Blake er ook van had gehoord, het was hem reeds duidelijk, dat deze vx-ouw niet het dialect van de streek sprak; er was geen spoor van vervorming in de woorden, die ze had ge uit. Maar er was nog meer dan zachtheid alleen in haar accent. Blake, als man, had al spoedig opgemex-kt een karakteristiek vrouwelijke noot, die een man moest aan trekken. Dit had hij in zichzelf opgemerkt, toen hij dien avond Briscoe' hex-berg ver liet, is de soort vrouw die een zeer sterke macht over een man zou kunnen uitoefe nen. En toen hij nu de stem wederom hoorde, dacht hij aan wat hij had opge merkt van Gillian Clents schoonheid en haar gevaarlijke oogen cn voor de tweede maal overdacht hij, dat zij voor een jongen van Dick Malvery's leeftijd een bekoring en een verleiding moest heibben beteekend. Hier is commissaris .A'herton uit Bxy- chester", antwoordde de commissaris op Gillians vraag. ,Het spijt me. u te moeten storen, juffrouw Clent. Ik zou graag u of uw moeder of uw broer een oogenblikje spreken." „Moeder ligt in bed en mijn broer is weg voor een van zijn uitstapjes", antwoordde Gillian met een vlotte vriendelijkheid; „maar mij kunt u spreken commissaris Atherton. Komt u alstublieft binnen. De hond' is, zoolang is hier ben, niet gevaar lijk." „En wat is hij, als u er niet is?" vroeg Atherton. „Is zijn beet even leelijk als zijn geblaf?" „Nog ex-ger, denk ik", antwoordde Gil lian, terwijl ze hen voorging naar de hut. „Hij heeft tot nog toe niemand gebeten, maar als hij de kans kreeg, zou hij iemand aan stukken scheuren. Daax-om houden wy, moeder en ik, hem, ziet u. Wij zijn voor een groot deel van den dag alleen thuis en u kunt zelf opmerken, wat voor een plaats het hier is. Misschien zijn er eenza mer plekken dan deze langs de kunst, com missaris Atherton. maar dan heb ik ze nog niet gezien. Komt u binnen!" Ze wierp de deur van de hut open en ging terzijde staan om haar bezoekex-s door te laten, terwijl ze bij het overschrijden van den drempel beide een wel onder-zoe kenden, maar tevens een tot vriendelijk heid aanmoedigende blik toewiex-p. En Blake, die weliswaar door zijn rustig le ven in de Canadeesche eenzaamheid niet gewend was aan vrouwelijke verlokking, had het intuitieve gevoel dat dit een vrouw was, die altijd tegen een man ghrn- lachte, zij behoorde tot dat soort vrou v/en, die in hun jeugd vex-rukkelijk schxon waren, doch op leeftijd heksen werden maar.... altijd gevaarlijk bleven. Hij overdacht, wat hij in zijn schooljaren over Circe had gelezen en hij was er benieuwd naar of hij en Atherton niet onder e/n soert betoovering zouden -aken van deze vreemde rxlaat-, waar Gillian hen thans verwelkomde met iets van 't air van een koningin, die gezanten ontvangt. Het inwendige van de hut was zeer ze ker volkomen verschillend van wat Blake verwacht had, aan te treffen. Van buiten af. voor zoover het hem mogeijlk was ge weest iets waar te nemen in het s eeds wisselende maanlicht leek de heele plaats meer op een stapel steenexi en hout, zoo maar opeengetasl. dan op een zorgvuldig opgetrokken veiblijf. Zelfs in dat licht had hij opgemei'kt. dat de helft er van ge maakt scheen van het grootste deel van een vergaan schip, hier ergens op de kust ge- woi-pen en verbouwd tot een menschelijke woonplaats door de tegenwoordige bewo ners of hun voox-gangers. Maar er waren korte houden balken en spanten aan toe- voegd en op sommige punten was er ver sterkt met ruwe mui-en en schoren van steenen en keien, bijeengebx-acht van het nabije strand. En aan het eind, het dichtst bij de kust, was deze heele massa hout en steenen als het wai'e vastgepend in de don kere rotsmassa, waarvan Atherton verteld! had, dat ze als een honingraat vol cellen en zangen zat. Zoodat alles tezamen de vesting van de Clents zich over een aan merkelijk stuk grond uitstrekte en klaar blijkelijk de gelegenheid bood, zoo noodig een flink aantal menschen te kunnen huis vesten. Er was er echter niet eer. van te zi;ti in de gezel1 i-fe behageU.ik-irgerichte huis kamer, waar Gillian Clent haar late bezoe ker had binnengeleid. Blake wei'd, toen hij om zich heen keek, door zijn omgeving herinnerd aan een ouaerwelsche herberg kamer. Deze eerste impressie werd ge volgd door die van een eveneens ouder- wetsche scbeephut, waarin een kapitein met een zwak voor antiek zijn pijpje placht le rooken en zijn grocje te drinken. (Wordt vervolgd "i

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2