3)e ftzicbcheSou/ici/iit Handelsbesprekingen met Engeland worden over eenige weken weer hervat Bevin onderteekent Kent Moskou het Atoombomgeheim? AUTO-BOTSING Onderhandelingen te Batavia hervat Geen afspiegeling van den volkswil Elfstedentocht gaat Donderdag door DINSDAG 4 FEBR. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. 20826. Redactie: 20015. Dir., drukkerij en Abonnem. 20935. Abonnementsprijs 0.26 per v/eek, /1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 11004 Hoofdredacteur: TH. WTLMER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. ,,De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Aanval op Episcopaat DIJ de opening van het landelijk congres der E.V.C. waarop de fusie met het N. V.V. zou worden besproken, heeft de voor zitter, de heer B. Blokzijl, een felle aan val gedaan op het Nederlandsche Episco paat, dat volgens hem met de bis schoppelijke brief van Maart 1946 alleen de bedoeling heeft gehad het N.V.V. van een fusie met de E.V.C. te weerhouden. ,.De hoogere katholieke geestelijkheid heeft daarmede", zoo zeide hij, „het groot kapitaal beschermd en misbruik gemaakt van haar invloed op de arbeiders". Het is het oude liedje en nog niet eens op een nieuwe wijs. Het is hetzelfde liedje, dat in de achter ons liggende jaren werd gezongen door de N.S.B. in het N.A.F. De katholieke arbeiders hebben er zich toen niet door laten lokken. En zij zullen het nu ook zéker niet doen. Tijdens de oor logsjaren is op de meest sprekende wijze bewezen de macht van op beginselen ge fundeerde organisaties. Wat in het dage- lijksch leven niet altijd duidelijk is en wat ook niet in elk afzonderlijk geval in het licht treedt, is toén wel zonneklaar geble ken: als er geen principieele organisaties waren geweest, als er geen confessioneele organisaties waren geweest, en met naime geen katholieke organisaties, zou het in ons land heel anders en veel slechter ge- loopen zijn. Dat alles behoefde eigenlijk niet eens ge zegd te worden, als er geen menschen wa ren, die zoo heel gauw vergeten! In het bedoeld Bisschoppelijk Schrijven van 1946 lezen w# o.m-: „Samenwerking met behoud van eigen zelfstandigheid en handhaving der christe lijke beginselen, is de aangewezen weg om het doel van aller streven te bereiken". Aan deze uitspraak van de Bisschoppen willen wij hier nog even herinneren. En óók aan de volgende: „Alles schijnt er immers op te wijzen, dat in de naaste toekomst het zal afhan gen van de innerlijke kracht der princi pieele organisties en haar onderlinge sa menwerking". En wij besluiten met een citaat uit een Herderlijken Brief van 1940: „Niet in de vervlakking van ieders le vens. en wereldbeschouwing kan de kracht liggen van een volk, doch in eendrachtig samenwerken tot welzijn van Jiet vader land met eerbiediging van elkanders diep ste overtuiging". DANK AAN MIJNWERKERS. Het Centraal Werkcomité Vacantie 1947 te 's-Gravenhage heeft aan de samenwer kende mijnwerkersorganisaties te Heerlen telegrafisch, „uit groote waardeering voor de bijzondei'c arbeidsprestatie onder den grond op Zondag 2 Februari", aangeboden, „aan zoo groot mogelijke groep mijnwer- kers eenige vacantiedagen boven den grond in Holland zomer 1947". Het Haagsche werkcomité heeft zich achter deze actie gezet en een bedrag toe gezegd. Het Centraal Werkcomité wekt allen op bijdragen te zenden, opdat deze actie zal slagen. Grootere import o.a. van bloembollen toegestaan De officieele delegatie van het Ver- eenigd Koninkrijk heeft haar besprekin gen met de Nederlandsche delegatie in Den Haag verdaagd. Het onderwerp van deze besprekingen, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, was de beschouwing van het toekomstige handels- en betalings verkeer tusschen beide landen. Teneinde het huidige verstoorde even- de vredesverdragen Ernest Bevin, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, zal vandaag op het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen de vijf vredesverdragen ondertee kenen. In de documenten, die een Blauw boek vormen van bijna 2 y. centimeter dik is een geheele bladzijde gereserveerd voor handteekeningen. Het boek heeft onder de hoede van diplomatieke koeriers een lucht reis van duizenden kilometers afgelegd, van Washington via Moskou naar Londen, en zal voor de officieele plechtigheid van Maandag 10 Februari naar Parijs worden gebracht. Byrnes, de voormalige Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft vier van de vijf verdragen onderteekend (met Finland zijn de V. S. niet in oorlog geweest). Zijn Sovjet-Russische ambtsge noot Molotof heeft Woensdag de 5 verdra gen onderteekend en Bjdault zal, naar men verwacht, voor Frankrijk in de loop van deze week zijn voorbeeld volgen. DUITSCHE VERGOEDING AAN NEDERLAND. De intergeallieerde commissie voor de herstelbetalingen heeft een lijst gepubli ceerd van hetgeen Duitschland in de loop van het jaar 1946 aan de geallieerde lan den heeft moeten afstaan. Volgens deze publicatie heeft Nederland ontvangen: 18 schepen (45.181 bruto ton), 585 diverse machine-werktuigen, 26 stuks zwaar in dustrieel materieel en 24.211 kleine uitrus tingsstukken, meetapparaten en snijtoestel- len. Op 1 Februari j.l. is een overeenkomst geteekend tusschen de N.V. Nederlandsche vliegtuigfabriek „Fokker", die N.V. Miji. voor vliegtuigbouw Aviolanda en de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" (afdeeling -vlieg tuigbouw), waarop tot fusie werd beslo ten, zulks voor wat betreft de N.V. Fok ker, welke thans nog onder beheer staat, behoudens goedkeuring van de vergadering van aandeelhouders. Atoomsplitsing óók in Canada Bernard Baruch, voormalig vertegen woordiger van de V-S. als permanent lid van de Commissie voor de Atoom-energie bij de V.N., heeft het vermoeden uitgespro ken, dat de Sovjet-Unie zich door middel van spionnage in Canada op de hoogte zou hebben gesteld' van het geheim der atoom bom. Baruch wees daarbij op de recente ont hullingen in zake spionnage in Canada en op een krantenbericht, volgens hetwelk de Canadeesche regeering met plutoniumwin- ning is begonnen. De New York Herald Tribune bericht inderdaad uit Ottawa, dat het Amerikaan sche atoom-monopolie door Canada ver broken' is, en dat dit land op het oogen- WEDEROM tusschen Delft en Rotterdam Omstreeks 12 uur gisternacht vond op nieuw op den rijksweg DelftRotterdam een ernstig verkeersongeluk plaats. Een luxe-auto bestuurd door den heer W. de Jong, uit Schiedam, en rijdend in die rich ting kwam in botsing met een zware vrachtauto van de firma W. Hoek en Zn. uit Middelburg rijdend in de richting Den Haag. De gevolgen waren voor de luxe auto catastrophaal. De wagen werd totaal vernield. De heer de Jong werd vermoede lijk met een schedelbasisfractuur opgeno men en naar het Oude en Nieuwe Gast huis te Delft gebracht. Omtrent de toedracht kan de „Nieuwe Courant" nog het volgende mededeelen. De heer Dc Jong, die vermoedelijk met onverantwoordelijke snelheid heeft gere den, wenschte op het laatste oogenblik een wagen' te passeeren en ontmoette toen op zijn rijgcdeelte de vrachtauto van de fir ma Hoek. Beide wagens grepen elkander ir. de flank en de wagen van den heer De Jong kwam na eenige saltomortales aan aen kant van den weg terecht. Een achter hem rijdende luxe wagen wist met veel stuurmansbeleid een boting te voorkomen door dwars door de heg en over den berm te rijden. Ook de wagen van de firma Hoek uit Middelburg is zwaar beschadigd en moest weggesleept worden. blik installaties zou hebben voor de atoom- ;plitsinu en dat het reeds een hoeveelheid plutonium zou bezitten. De Canadeesche regeering heeft niet for meel bekend gemaakt, dat zij plutonium splitste en opsloeg, maar dr. Mackenzie, de directeur van den Canadeeschen raad voor wetenschappelijk onderzoek, heeft in een Interview met de Herald Tribune ver klaard, dat Canada's bedoeling (reeds een jaar geleden te kennen gegevenom plu tonium te maken inmiddels werkelijkheid is geworden. Hoewel dit een uiterst gewich tige stap is, is Canada nog lang niet in het bezit van een atoombom en volgens dr. Mackenzie is Canada ook niet van plan er een te maken. GEEN LEKKEN IN CANADA? De Canadeesche minister van wederop bouw heeft in commentaar op de geruchten omtrent het uitlekken van atoombomge heimen uit Canada naar de Sovjet-Unie verklaard: „Naar onze meening zijn de door ons getroffen veiligheidsmaatregelen minstens even voldoende, als die vna een;g ander land en beter dan die van de mees te landen. Wij hebben geen redenen om aan te nemen, dat er geheimen uitlekken, zoodat we er maatregelen tegen kunnen nemen". wicht in de handelsbalans te corrigeeren, zijn de mogelijkheden, om den Nederland- schen export over een uitgestrekt terrein van agrarische industrieele producten uit te breiden, volledig onderzocht. In het bij zonder werd hierbij betrokken de export van kaas, bacon, boter eieren en gecon denseerde melk. f Deze producten voerde Nederland voor den oorlog in groote hoe veelheden naar Engeland uit. De nadee- lige invloed van den oorlog op de Neder landsche economie is oorzaak van het feit, dat Nederland op het oogenblik geen over schot aan boter of bacon heeft, terwijl er slechts kleine overschotten aan kaas, eie ren en gecondenseerde melk bestaan. De vertegenwoordigers van Engeland wezen echter op het feit, dat er voor de eerstkomende jaren in Engeland een per manente markt voor belangrijke hoeveel heden van deze goederen zou zijn, mits zij tegen concurreerende prijzen kunnen wor den aangeboden. Wat betreft de beperkte hoeveelheid kaas, eieren en gecondenseerde melk, wel ke op het oogenblik in Nederland beschik baar is', blijken er vragen te rijzen betref fende de prijspolitiek. Deze problemen eischen verdere besludeering door de re geeringen van beide landen die overeen gekomen zijn. de besprekingen over een paar weken te hervatten. Wat betreft de agrarische en industrieele producten, die thans voor den export beschikbaar zijn, is in principe een overeenkomst bereikt voor verhoogde uitvoer, o.a. van belangrijke hoeveelheden vruchtenpulp, vroege groen ten en stroocarton. Voorts is overeengeko men, dat Engeland een grooten import van bloembollen, pootgoed en zekere hoeveel heden Hollandsche jenever en likeuren zal toestaan. Onze landgenoot Broekman, die bij de in ternationale schaatswedstrijden te Oslo een kranig figuur sloeg, zien we hier in actie op de ijsbaan te Bislet. World Press P. Nog geen onderteekening Maandagmorgen zijn te Batavia de be sprekingen tusschen de Commissie-Gene raal en de Indonesische delegatie voortge zet; o.a. werd behandeld de procedure, die zal moeten leiden tot de onderteekening vaii de overeenkomst van Linggadjati. De vergadering werd daarop tot den avond verdaagd, doch deze bijeenkomst werd ten slotte uitgesteld', hangende verdere be sprekingen van de Indonesische delegatie onderling. De Indonesische delegatie zal zich vandaag naar Djogja begeven. Er is nog geen datum vastgesteld voor een nieu we bijeenkomst, die echter venvacht wordt spoedig na de terugkomst van de Indone sische delagtie uit Djogja. ENGELAND OVER DE POOLSCHE VERKIEZINGEN Leider der Poolsche Boerenpartij gaat in beroep Mayhew, de Britsche onderminister van buitenlandsche zaken, heeft op een desbe treffende vraag in het pai'lement geant woord, dat blijkens het ontvangen rapport het resultaat der Poolsche verkiezingen niet kan worden beschouwd als een ge trouwe afspiegeling van den volkswil. Uit de rapporten blijkt, dat verschillen de onregelmatigheden hebben plaats ge vonden De leider der Poolsche Boeren partij, Mikolajczyk, is voornemens bij het hooger gerechtshof in beroep te gaan tegen den uitslag der verkiezingen. Hij zal blij ven aandringen op het houden van nieu we verkiezingen, ofschoon de 28 gekozen afgevaardigden van zijn partij in het par lement zitting zullen nemen. Mikolajczyk verklaarde, dat 18 leden van zijn partij waren vermoord of gestor ven aan mishandelingen, die zij geduren de de verkiezingscampagne hadden opge- loopen. Door een woordvoerder van de re geering werd verklaard, dat er 68 leden van kiescommissies en kieswachten tijdens de campagne waren vermoord. Men verwacht dat president Bierut van daag zal worden herkozen. KNOEIERIJ MET KOLENBONNEN. Rechercheurs van de Economische re cherche te Rotterdam oefenen sinds eeni- gen tijd scherpe controle uit op de afleve ring van kolen. Deze controle heeft geleid tot de ontdekking van een knoeierij op groote schaal, gepleegd door de Gebr. O. te Rotterdam. Deze hadden vele klantjes uit de armere buurten gelokt meï een z.g. spaarsysteem. Wekelijks konden zij een kleinigheid sparen, wat tot voordeel zou hebben, dat de kolen al betaald waren als ze gebracht werden. De kolenbonnen moes ten natuurlijk tevoren worden ingeleverd. Een groot deel van de spaargelden bleek door de Gebr. O. te zijn verdonkeremaand en de meeste bonnen hadden een andere bestemming gekregen. Menschen met kleine inkomens zijn op deze wijze de dupe geworden. Het Rijksko- lenbuerau heeft echter de helpende hand geboden en honderden van deze menschen desondanks niet zonder kolen laten zitten. Hun spaarcentjes zijn zij echter kwijt. Er is snel recht gedaan. De Gebr. zijn reeds voor hun wandaden veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Het bestuur van de Elfstedenvereeniging maakt het volgende bekend. De Elfsteden tocht zal op Donderdag a.s. worden gehou den. tenzij sneeuwval of dooi dit alsnog mochten verhinderen. Het traject gaat langs de elf steden van Friesland en is 200 km lang. Alleen personen van 18 jaar en ouder mogen deelnemen. Er wordt in 2 af- deelingen gereden, wedstrijd en tocht, welke achtereenvolgens om 5.30 en 6.00 u. uit Leeuwarden starten. Men kan voor den tocht evenwel ook in een der andere ste den starten. Wedstrijdrijders mogen niet opleggen. Aan den wedstrijd mogen geen dames deelnemen. De eindcontrole „toch ten" wordt gesloten des nachts om 12.00 uur. Ieder, die het eindpunt bereikt voor sluiting van zijn eindcontrole ontvangt het zilveren Elfstedenkruisje. Gelegenheid tot inschrijving bestaat den geheelen dag voor den tocht en den vol genden ochtend voor den start in het Beursgebouw te Leeuwarden. 17-DORPEN-TOCHT GAAT NIET DOOR. De 17-dorpen-tocht voor morgen is voor- loopig uitgesteld. Prinses Irene vermaakt zich naar hartelust bij het schaatsrijden op de Loosdrechtsche plassen. Stevens P. ENGELAND KRIMPT TROEPEN IN GRIEKENLAND IN. In Athene is officieel bekend gemaakt, dat de Britsche regeering heeft besloten het aantal van haar troepen op Griekschen bodem 30.000 man tot de helft te verminderen. Intusschen heeft een Tass-bericht, waar in de sterkte van de Amerikaansche vloot in de Middellandsche Zee heet te worden opgegeven, te Moskou en elders in Rus1 and groote belangstelling opgewekt. Volgens dit bericht, dat aan de New York Times zou zijn ontleend, telt de Amerikaansche vloot in de Middellandsche Zee thans 3 Kruisers, 7 torpedobooten en een vlieg- dekschip. ALARMTOESTAND IN VENEZUELA. Het leger van de republiek Venezuela is in alarm toestand, met het oog op eventuee- le maatregelen tegen een terugkeer van den voormaligen president Lopez, die in 1945 is afgezet. Lopez schijnt te beschik ken over een aantal vliegtuigen en een vloot. Sommige van zijn aanhangers zou den momenteel op Curasao verblijven en op grondgebied van de Dominicaansche re publiek. Men verwacht in Venezuela af kondiging van. den staat van beleg. STAKING ALS PROTEST TEGEN BOM AANSLAG TE NEURENBERG. De algemeene bond van Duitsche vak- vereenigingen heeft alle arbeiders te Neu renberg verzocht Maandag van 12 tot 18 uur in staking te gaan „als uiting van hun uitdaging aan de krachten van reactie en terrorisme". Dit verzoek werd gedaan in verband met den bomaanslag, welke Za terdag jl. beneden het bureau van dr. Sachs, den zuiveringsrechter, die thans Franz von Papen berecht, werd gepleegd. A.F.P. deelt mede, dat meer dan 25.000 arbeiders en employé's van alle bedrijven pn bureaux der stad om 10 uur gistermor gen in staking zijn gegaar ^ond'" het fieieele tijdstip af te wachten. Ook alle winkels waren gesloten, de trams reden niet en de. locale telefoon werkte niet meer. Dc geal'ieerde autoriteiten hadden doen weten, dat zij, „haar stilzwijgende goed keuring" aan de staking gaven.. PRINSESJES OP DE SCHAATS. Terwijl Zaterdagmiddag de ronde van Loosdrecht werd verreden, waren er nog drie kleine schaatsenrijdsters, die even eens de aandacht trokken. Het waren de prinsesje Beatrix, Irene en Margriet, die naar Loosdrecht waren gekomen om zich op het gladde ijs te begeven. Beatrix bleek al goed thuis te zijn op de schaats en reed zelfstandig geruiimen tijd over de verschil lende plassen. Haar zusjes oefenden zich onder leiding van een hofdame in de edele schaatssport. De drie prinsesjes bleven geruimen tijd op de plasen, zoowel in Nieuw- en in Oud- Loosdrecht. Zij hebben een flinken af stand1 op de schaats afgelegd. TE VOET OVER DE WADDENZEE NAAR AMELAND? De in de laatste dagen vermaard ge worden postboot „Waddenzee", die in nor malen tijd de verbinding onderhoudt tus schen Ameland en het vasteland, is uit het ijs vrijgemaakt omdat de boot bij kruien van het ijs gevaar liep. Met een zaag en houweelen heeft men een geul in het ijs gemaakt, waardoor de boot naar den stei ger bij Buren kon worden gebracht. Daar zal ze gemeerd blijven tot de dooi invalt. Er waait nu een stevige Oostenwind over het eiland Ameland, waardoor de waterstand zoo laag is, dat er waarschijn lijk spoedig gelegenheid zal zijn te voet over het ijs op de Waddenzee naar den vasten wal over te steken. Accoord over dc demarcatielijn- Het republikcinsche persbureau „Anta- ra" meldt dat Sjarifoeddin op een pers conferentie heeft medegedeeld, dat er op militair gebied tusschen de Commissie-Ge neraal en de Indonesische delegatie over eenstemming is bereikt. Om. werd beslo ten, dat de memarcatielijnen niet meer door de locale commandanten zullen wor den vastgesteld, maar door dc hoogste staf officieren van beide partijen. Nadat de de marcatielijnen zijn vastgesteld, zullen de beide partijen twee kilomter terugtrekken en ieder in eigen gebied' patrouillccren om botsingen te vermijden. Pontianak uitgesteld. De conferentie van Pontianak, welke den status van Borneo zal vaststellen, is we derom eenige weken uitgesteld. De defini tieve datum van dc conferentie is nog niet bepaald. Prof. Romme op Ambon Op 29 Januari is prof. Romme op Am- bon aangekomen, waar hij werd verwel komd' döor den resident. Tijdens zijn ver blijf op Ambon maakte hij een tocht langs de diverse Nederlandsche bedrijven, waar 'hij verschillende malen feestelijk werd ontvangen en toegesproken en waarbij hij in de gelegenheid was, kennis te nemen van een sterke strooming onder de bevol king om den hechten band met Nederland en het Huis van Oranje tc behouden'. In zijn antwoord op een dezer toespraken zei- de prof. Romme. dat hij hierdoor ten zeer ste getroffen was en gaf de verzekering, dat er indien deze wenschen op een juis te overtuigende wijze naar voren werden gebracht, zij ongetwijfeld door Nederland zouden worden vervuld. Op 31 Januari is prof. Rormmc naar Flores vertrokken. DE VOORZITTER DER K. V. P. OVER LINGGADJATI. Vrijdag 7 Februari a.s. om 19.45 uur zal de voorzitter der Katholieke Volkspartij, de heer J. W. Andriessen, in het program, ver zorgd door de K. R. O. spreken over: Ling gadjati. Z.H. DE PAUS ONTVANGT MEVROUW F. v. STEENBERGHE—ENGERINGH. De presidente van het hoofdbestuur van do internationale vereeniging van Katho lieke Vrouwenbonden mevrouw F. v^n SteenbergheEngeringh, echtgenoote van den oud-ministev mr. M. P. L. Steenberghe, v.'erd gisteren door Z. II. den Paus in par ticuliere audiëntie ontvangen. PATER LEBLANC PROVINCIAAL PRIESTERS VAN IIET H. IIART. Pater L. Leblanc is benoemd tot provin ciaal der priesters van het H. Hart. Hij volgt pater C. Raaymakcrs op. Pater" Le blanc werd in 1906 te Helmond geboren en in 1932 tot priester gewijd. Sinds 1944 was hij rector der missic-procuur van de con gregatie tc Rotterdam. DR. RUDOLF MENGELBERG. De Raad van Bestuur van het Concert gebouw N.V. heeft na kennisneming van de ten aanzien van dr. Rudolf Mengelberg gedane uitspraak van den Centralen Eere- raad voor de kunst het aan dezen op aan wijzing van het Militair Gezag in Augus tus 1945 verleende ontslag als directeur en artistiek leider van het Concertgebouw in getrokken. POSTZEGELS MET GOUDEN OPDRUK. Met ingang van 10 Febr. a.s. zal het in ternationale gerechtshof tc 's Gravenhage zijn correspondentie gaan frankeeren met postzegels die van een opdruk „cour inter nationale de justice" in gouct zijn voorzien. De zegels 1%, 10, 12L, 20 en 25 cent van het type Konijnenburg zul.'en van een der- gelijken opdruk worden voorzien. STAATSLOTERIJ. 10.000: 12182 1.000: 2186 3698 11564 16424 19128 20095 20184 21403 400: 6095 12384 18347 18359 200: 3384 6752 8054 12365 16068 17163 100: 4961 5244 7131 9844 11020 11428 12580 15479 16038 16732 17747 20082 21181 21489 WEERSVERWACHTING TOENEMENDE VORST. o o Verder toenemende vorst, vooral in o het Zuiden en Zuidwesten van het o land. Geleidelijk wat afnemende, doch o langs de Waddeneilanden tijdelijk nog o g stormachtige wind tusschen Oost en o g Noordoost. •OOOOOOOOoOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO I

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1