Tentoonstelling „Gerichte Kunst" De klokken van Corneville te Lisse Ontspanningsavond OP KORTE GOLF f personeel K.N.G. MAANDAG 3 FEBR. 1947 UE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 der op de piano en als violist. Een uitste kend programma, vlot en frisch en bovenal beschaafd. Het was een knalavond, waarop U.V.S. met genoegen kan terugzien. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal exaxmen rechtsge leerdheid: de heeren: J. Visser te Rotter dam, L. H. Schimmelpenninck te Diepen- heim (Ov.), G. M. A. A. Mol te Leiden, A. P. R. van Tienhoven te 's-Gravenhage; doctoraal examen Geneeskunde: de heer D. van Terrerode te 's-Gravenhage; artsexa men le gedeelte: de heer J- L. Ellis te 's-Gravenhage; artsexamen 2e gedeelte: de heeren: D. P. Feenstra te 's-Gravenhage, Go Lam Djoen te Leiden, L. van Gogh te 's-Gravenhage, W. J. R. Zieck te Oegstgeest. Schoolwedstrijden op de Leidsche Ijsbaan. Onder groote belangstelling organiseerde Zaterdagmiddag de Leidsche IJsclub school wedstrijden, waaraan niet minder dan 13 scholen deelnamen. De wedstrijden zelf waren onderverdeeld in een Junioren- (tot en met 14 jaar) en de Senioren-afdeeling (vanaf 15 jaar). Al direct was er bij de jeugdige schaats- enthousia3ten groote spanning en vooral bij de wisselprmten ,er was namelijk een esta fette wedstrijd gemaakt) steeg vaak de spanning ten top, juist als de stok nu eens niet in goede handen kwam of een valpar tij t je een achterstand in een voorsprong deed omzetten. De uitslag werd hier: 1. Chr. H.B.S. I, 2. Gem. H.B.S. II, 3. Ambachtsschool. Minder gelukkig waren de organisatoren bij de se nioren-afdeeling, want toen na vele span nende ritten de uitslag 1. Chr. H B.S., 2. U.L.O. Zedenberg, 3. Gem. H.B.S. werd be kend gemaakt, kwamen de protesten los. De protesteerende hadden gelijk, de Chr. H.B.S. was niet blijven staan bij een wis- selpunt en was iets naar voren gekomen, maar.de offcieele starter had niets ge zien, dus was o.i. de uitslag volkomen te recht. In eerste instantie besliste het bestuur overrijden, maar dit wilde de Chr. H.B.S. niet, waarna het bestuur nogmaals beraad slaagde en de wedstrijd opnieuw vaststelde op a.s. Dinsdag 2 uur. In 't belang van de sport wellicht de beste oplossing! UITREIKING BONKAARTEN. Morgen bonkaarten afhalen voor de let ters S t.m. Si. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester vart Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 12 Februari a.s. te 14 uur 30 aan het Bureau van den Ge neeskundigen Dienst, Mare 13a gelegenheid is tot kostclooze inenting tegen pokken. Trouwboekje meebrengen. 3876 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerritje, d. v. W. F. Filippo en M. A. van Beek; Margaretha Geertruida Maria, d. v. J. A. H. van der Vlugt en M. W. F. van Ulden; Johannes, z. v. J. Onder water en A. H. van der Linden; Johan. z. v. J. Zwaan en M. H. Kok; Johannes Pe trus, z. v. W. J. van Buijtenen en S. E. C. Castelein; Karei z. v. W. H. Bodrij en F. P Nieuwenburg: Judith, d. v. C. Colpo en E. Arnoldus; Saartje, d. v. C. Schouten en S. van dei' Blom; Theresia Helena Maria c'. v. J. M. M. Preenen en II. M. Schouten; Joesyca, z. v. R. J. Ismael en Arijah Per- wata; Anneliza Theodora, d. v. P. Alle- blas en N. M. van der Voort; Johanna Ma rie. d. v. J. Kapaan en Ja. M. la Lau; Hélè- ne Monique Antoinette, d. v. D. Pel en M. M C. van Zijp; Pieter Rudolf Degenhard. 7.. v. M. G. Stokvis en A. M. Groeneboom; VIJF NIJMEEGSCHE BEURZEN. Prol'. Paul Skworczynski, voorzitter van de Poolsche universiteitsvereeniging te Londen, heeft uit Nederland bericht ont vangen, aldus de .Volkskrant", dat de St. Radboud-stichting vijf beurzen ter be schikking heeft- gesteld om vijf Poolsche studenten in de gelegenheid te stellen aan de R.K. Universiteit van Nijmegen gedu rende een periode van vijf jaar te studcc- PRINS BERNHARD NAAR STOCKHOLM. Kort na het middaguur steeg heden, on der gezagvoering van kapt. F. Overijnder. het K. L. M.-Dakotavliegtuig Ph-TBG van Schiphol op met bestemming Soesterberg. Het toestel was door Z. K. H. Prins Bern- hard gecharterd voor een speciale vlucht naar Stockholm en terug, alwaar de Prins morgen de begrafenis zal bijwonen van Prins Gustaaf Adolf. Prins Bcrnhard, die vergezeld wordt van zijn adjudant ritmees ter Geertsema, en jhr. mr. C. Dedel, nam in Soesterberg in het toetsel plaats. Mor gen zal Z. K. H. in hetzelfde toestel naar ons land terugkeeren. KAMPSTAF VAN RAVENSBRUECK SCHULDIG BEVONDEN. Alle vijftien voormalige leden van den staf van het concentratiekamp voor vrou wen te Ravensbrueck zijn heden door het Hamburgsche Haf voor oorlogsmisdaden schuldig bevonden. Het proces heeft twee maanden geduurd. Onder de beschuldig den bevonden zich dokters, verpleegsters en een lid van de S.S. In het kamp zijn 5000 prsonen vergast en een Britsch meis je en parachutisten door een vuurpeleton geëxecuteerd. De zestiende beschuldigde, dr. Winkelman, is Vrijdagavond jl. tenge volge van een beroerte overleden. Hendrik, z. v. P. F. Groenendijk en J. G Elemans; Pieter. z. v. P. Bennink en M. Kramers; Leonarda. d. v. C. van der Reij- den en J. K'aassen; Johannes Cornelis, v. J. van Benten en P. C. van der Meer: Hermine Suzanne, d. v. J. L. de Vries en S. C. Peitit; Cornelia, d. v. G. Aalbersberg' en A. Laproi; Robert Hendricus, z. v. G. Huisman en S. H. Kuijverhoven; Johannes, z. v. J. Marijt E. G. Kooreman; Corne lia Helena, d. v A. J. Beij en C. H. van Es; Marie Joan, d. v. M. W. J. Geursen en J. Borst. Ondertrouwd: W. C. Roest jm 33 en A. ten Wolde jd 32 j.; M. van Berkel wednv. en J. Spies wed.; G. A, T. Hoekstra jm 23 j. en C. J. Laterveer jd 21 j.; C. K. J. Hoog straten jm 20 j. en M. van Bommel jd 19 j.; A. de Mooij jm 25 j. en H. J. van dei- Linden jd 24 jaar: N. Philippo jm 37 j. en C. Grasman jd. 28 j.; D. Tegelaar jm 22 j. en E M. Tierolf jd 18 j.; H. van der Tuin jm 21 j. en H Xleijn jd 21 j,; F. Tisseur jm 29 j. en G. M. Sanders jd 30 j.; Q. Vlug man jm een M. M. van Stencbergen jd; J H. M. Frentrop jm 32 j. en W. M. van der Krogt jd 31 j.; F. Dekker jm 23 j. en J van Kampenhout jd 19 j.: C. A. Boom jm 24 j. en C. Dirkse jd 25 jaar. Overleden: G. Overdijk wednr. 77 jaar; P. Smit man 53 jaar; J. Hoogkamer man 67 jaar; J. Stikkelorum wed, van S. P. de Graaf 80 jaar: B. Opdendrees wednaar 83 ;aar; J. Abbin'k wed. van L. van der Zeeuw 74 jaar. NOORDWIJK H. Hoek j. Morgen te twee uur zal op de algemeene begraafplaats worden begraven het stoffelijk overschot van den heer H. Hoek, om hc-t leven gekomen bij het vliegongeluk op Kastrup. De R.K. Gemengde Zangvereeniging St. ding van den bekenden dirigent Willem van de opera-comique „De Klokken van nist Robert Planquette, welke opvoering se, daartoe welwillend afgestaan door de voering tot stand is gekomen in een „bui formaat in de steden zelden voorkomen ders van deze vertolking te zeggen. Gregorius bracht gisteravond onder lci- Mizée een waarlijk grootsche opvoering Corneville" van den Franschen compo- plaats vond in het Hobaho-gebouw te Lis- directie. Het feit, dat een dergelijke op- ten" plaats, terwijl opvoeringen van dit vormt een mooie gelegenheid om iets na- Het valt niet te ontkennen, dat de jonge kunstenaares in den na-oorlogschen tijd een bewonderenswaardige activiteit aan den dag weten te leggen. Op velerlei ge bied hebben we daarvan reeds voorbeel den gezien en hetzelfde zien we thans ook op de door hen aangerichte tentoon stelling „Gerichte Kunst", welke op de vierde verdieping der magazijnen van Vroom en Dreesmann wordt gehouden. Deze tentoonstelling die Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van tal van belang stellenden en genoodigden werd geopend met een inleiding van den heer Paul Schui- tema, leeraar aan de Academie voor Beel dende Kunsten te Den Haag. De jongeren, leerlingen aan deze academie, hebben el kaar hier gevonden en de gelegenheid aan gegrepen om iets van hun streven en hun werk te laten zien. De heer Schuilema zeide het erg plei- zierig te vinden als vakman in een bedrijf als dit, dat toch niet in de eerste plaats bedoeld is tot het geven van cultureele voorlichting, een tentoonstelling tc mogen openen, om te kunnen zien wat de jon gere menschen in de kunst willen bren gen. Zij noemden deze tentoonstelling „Ge richte Kunst". Alles wat de mensch doet is gericht op een bepaald doel, op een be paald denken en beide doelen zijn hier door de jongeren nagestreefd. Spr. schet ste den gang van zaken in de laatste ja ren en wees er op hoe ook het kunstenaars- bedrijf in een impasse was geraakt, maai de werklust der jongeren laat zien, dat zij van aanpakken houden en het verheugt spr., dat zij hun werk tentoonstellen in een bedrijf als dit- Daardoor komt hun werk onder de oogen van publiek, dat in het algemeen geen tentoonstellingen bezoekt. Zoo bevinden zij zich hier midden in het volle leven, hetgeen aan de belangstelling en hopelijk ook de waardeering ten goede komt. Spr. kon niet anders doen dan de tentoonstelling goed succes toewenschen, cmdat de jongeren het ten volle verdie nen. Met een hartelijk woord heeft de heer C. Kerkckhoff den heer Schuitema voor zijn inleiding bedankt en er op gewezen, dat dit de eerste expositie op dit gebied is in ons land, waardoor het werk der jonge kunstenaars naar buiten wordt gedragen. DE SLUITING DER SCHOLEN EN DE BRANDSTOFFENSCHAAKSCHTE. Zaterdagmiddag werd in Rehoboth een vergadering gehouden van de Chr. Onder wijzeressen) afd. Leiden en Omstreken. In deze vergadering heeft de voorzitter, de heer A. v. d. Baan, een ernstig woord van protest namens tal van onderwijzers en een groot aantal onderwi.zcressen doen hoo ien tegen de sluiting van de scaolen Zooals men weet is dit geschied wegens de brandstoffenschaarschte. De heer v. d Baan was van mcening, dat het noodzake lijk kan zijn de brandstoffen te bloklcee- ven voor ziekenhuizen. Maar, indien de scholen gesloten worden, dan zouden de bioscopen en de schouwburg en andere ge bouwen van openbare vex-makelijkheid toch in ieder geval vóór de scholen moeten gaar.. In dit verband mogen we opmerken, dat twee grote theaters hier ter stede, het Luxor- en het Trianon theater met olie ge stookt wordt, terwijl het Lido-theater binnenkort eveneens een dergelijke instal latie zal hebben. Een hierna gehouden rondgang over de tentonstelling doet zien, dat het den jon geren inderdaad ernst is met hun werk. Men vindt hier nagenoeg van alles op het gebied van illustratie, fotografie en recla me en zelfs de inrichting en het arran gement der tentoonstelling zijn geheel in nieuwe banen geleid. Een van de opmerkelijkste dingen dezer tentoonstelling doet zien, dat het den jon- ling wordt gewijd aan de boek-illustratie, speciaal wel aan het kinderboek. Onafge broken vrijwel heeft het in ons land ont broken aan goed geillustreerde kinderboe ken, doch de voorbeelden, welke wij hier van op dit gebied zien, doen ons de hoop koesteren, dat men thans inderdaad uit de impasse is geraakt. De voorbeelden, welke we hier mochten aanschouwen, laten een onbegrensdes mogelijkheid toe. Ook in de fotografie zagen we prachti ge resultaten. We noemen hier b.v. de ex positie van Poldermans, die getuigt van De Personeelsvereeniging van de Kon. Ned. Grofsmederij hield Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal een zeer geslaagden propaganda-ontspanningsavond, welke werd geopend door den voorzitter der vereeniging, den heer N. v. d. Voort, die een bijzonder woord van welkom toeriep aan den directeur, den heer ir. M. C. de Jong en zijn staf van medewerkers. Ver der bracht hij een woord van dank aan de Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak", welke haar belangelooze medewerking voor dezen avond had toegezegd. Spr. wees vervolgens op de groote groep aan wezige gepensioneerden, welke hij ten voorbeeld stelde aan de jongeren. Hij sprak een woord van dank tot de afge treden bestuursleden Smit, Ouwerkerk en Verhoeven en wees er vervolgens op, dat de vereeniging nog niet die belangstelling onder het 600 sterke man personeel ge niet, waarop zij recht heeft, doch het be stuur streeft naar verdere uitbreiding door de vorming van diverse onderafdee- lingen, waardoor het lidmaatschap voor ieder aantrekkelijker zal worden. Indien allen dan hun medewerking geven, ver- trouwt spr. er op, dat de ver. in den ver volge zelf haar programma's zal kunnen verzorgen. Hierna was het woord aan „Nut en Vermaak", welke vereeniging door de op voering van „Welkom Binnen", een vroo- lijk spel in drie bedrijven, den geheelen avond voor een aangenamen verpoozing heeft zorg gedragen. Dit tooneelstuk van Chr. Hoogerwerf sloeg uitermate goed in. Zoowel de inhoud als de vertolking droe gen daartoe bij. Het spel viel zeer te loven. Zwakke plekken waren er niet, er werd vlot, met toewijding en algeheele overgave gespeeld, de spelers en speel sters waren rolvast en zoo werd een gave vertolking, waarmede „Nut en Vermaak" niet weinig eer inlegde. Een speciaal woord van hulde dient gebracht aan mevr* v. d. Vaart, die eei'st den avond tevoren moest invallen voor een der ziek gewor den medespeelsters, doch die desondanks zoodanig wist te spelen, dat niemand der aanwezigen ook maar eenigszins heeft vermoed in welke positie zij verkeerde. Aan het slot werd zij dan ook door den voorzitter op hartelijke wijze in de bloe metjes gezet. aangenaam zij en de volheid der genade ever ons allen neerdalen, opdat het werk van. Jezus Christus worde voortgezet in de zielen in lengte van dagen. Ons smeekgebed opdat de jubilaris nog langen tijd in ons midden zijn werk kan voortzetten om het, zooals hij het zich voorstelt, voltooid en volmaakt te zien: Gods heilige Wil besloot de predikant zijn gezegend in alles. Aan het einde van de H. Mis werd door het mannen- en jongenskoor gezongen de zeer feestelijke Cantate van Bernard de Vries. Hedenmiddag had een huldiging plaats in het Juvenaat, waar, namens de parochie, het woord werd gevoerd'door notaris A. B Ter Haar, die den deken een geschenk or.der couvert aanbood. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo o c ooooooooooooooooooooooonooooooooooooooot BINNENLAND. Het ligt in de bedoeling van de di rectie der Koninklijke Fabriek voor Spoor wegrijtuigen J. J. Beynes te Harlem het be drijf over te brengen naar een tererin in de gemeente Beverwijk. De verhuizing zal overigens nog wel eenige jaren moeten worden uitgesteld, omdat het nu nog niet mogelijk is een zoo groot bouwplan thans reeds uit te voeren. Mr. A. J. J. C. Begheyn heeft eijn werkzaamheden als privaat-docent voor het notariaat aan de R.K. Universiteit te Nijmegen aanvaard met het uitspreken van een openbare les over „Derden en doel bij de Naamlooze Vennootschap". De katholieke jongensschool te Jut- phaas is gedeeltelijk door brand vernield. De oorzaak is onbekend. Het zilveren jubileum van den katho lieken Schippersbond „St. Nicolaas" is gis ter-en te Rotterdam kerkelijk en buiten-ker kelijk geviex'd. De 48ste Koninkl. Ned. Jaarbeurs is uitgesteld. De nieuwe data zijn 1524 April 1947. De oorzaak ligt in de langdu rige vorstperiode. Zooals men weet, was de oorspronkelijke datum: 1120 Maart. Een poes had zich neergelegd op het gezicht van een baby, 5 weken oud, in de Vogelstraat te 's-Hertogenbosch. De baby is tengevolge waarvan gestikt. goede visie, waardoor de eenvoudige fo to's in zwart tot kunstwerken zijn opge voerd, waarbij schaduw en licht in de juiste verhoudingen een lust voor het oog zijn. We wijzen verder op het fraaie werk van Hans Wolf, die een Egyptisch kopje in zeven vrijwel onherkenbare gedaanten heeft weten aan te kleeden, zoodat men er evengoed een Indiaansche schoone als een Hollandsche robbedoes uit te voor schijn kan tooveren. Vol bewondering hebben we gestaan voor het fraaie teeken- en schilderwerk van Quirine Collai*d, die het dierenleven als het ware tot menschenleven heeft weten uit te beelden. Ook zijn kunstvermogen in „de Geschiedenis van Stoffeltje" zal menig kind weten aan te trekken. Zoo zijn er nog meerdere gegevens op deze tentoonstelling, welke de belangstel ling vragen. We zouden kunnen wijzen op de soms verbazend interessante gelegen heidsgrafiek, op de mode-ontwerpen van jonge kunstenaars enz. Voor jonge idealisten, voor leerlingen van middelbare scholen, voor grafici, foto grafen, teekenaars en nog vele anderen is hier veel te leeren. Na de opvoering volgde een uurtje her sengymnastiek tusschen ploegen van de K.N.G. de Kettingfabriek. Het was een interessant spelletje, waarbij zoo nu en dan hartelijk kon worden gelachen. Met een dansje werd de avond besloten. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS EN DE SCHOOLJEUGD. Nu het contact met de schoolgaande jeugd door de sluiting der scholen is verbroken, is door de Vereeniging „Koninginnedag" in overleg met het gemeentebestuur de vol gende regeling getx-offen in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Wanneer de blijde gebeurtenis des mor gens vóór 9 uur bekend is, moeten de leer lingen van de lagere scholen hier ter stede zich onverwijld (uiterlijk tot half tien) naar hun school oegeven. Wordt de blijde gebeurtenis tusschen 9 en 11 uur 's morgens bekend, dan moeten zij uiterlijk halft waalf op school zijn; wordt het bekend tusschen 11 en 2 uur, dan uiterlijk half drie; wordt het bekend tusschen 2 en half 4, dan uiterlijk om 4 uur. Komt het bericht na half 4 door, dan wor den de leerlingen den anderen morgen om 3 uur op school verwacht. De regeling is nu zoo: dat de leerlingen zich met de onderwijzers naar het Stad huisplein begeven, waar de burgemeester een toespraak zal houden. De onderwijzers worden verzocht, even eens op bovenstaande regeling te willen letten. De beloofde tractatie van de schooljeugd zal plaats vinden zoodra de scholen weer opengesteld worden en wel op den eersten vollen schooldag; indien tenminste de blij de gebeurtenis inmiddels heeft plaats ge vonden. Feestavond U.V.S. Gisteravond heeft de Leidsche Voetbal- en Athletiekvereeni- ging U.V.S. in de vrijwel geheel bezette Stadsgehoorzaal een uitstekend geslaagden feestavond gegeven. De voorzitter van de Contact- en Propa- ganda-commissie, de heer P. Hendriks, opende deze avond met een woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen en wees er op, dat in den laatsten tijd verschillende avondjes van meer intiem karakter waren belegd; dit waren speciale contact-avonden voor de leden en donateurs. Deze avond werd meer bedoeld als propaganda-avond Om dezen te doen slagen had men zich de medewerking ver-zekerd van een uitstekend gezelschap en spr. was ervan overtuigd, dat men hierin ten volle geslaagd was. Hij vroeg daarom van allen een genoeglijken lach, een ongedwongen stemming. Dan zou het succes komen en dit zou voldoening ge ven yoor de orgenisatoren. Spr. wekte ver volgens de buitenstaanders op donateur te worden. Hierna was het woox-d aan het Cabaret gezelschap Fred Fagel, die weliswaar zelf verhinderd was aanwezig te zijn, maar die gezorgd had voor een knal-programma o.l.v. mevr. Else Fagel. Inderdaad, waren de verwachtigen op dezen avond hoog gespan nen, zij zijn ten volle in vervulling gegaan. Er werd een gevarieerd programma vei*- toond van muziek, zang, dans en acrobatiek. We noemen slechts de twee accordeon-vir tuozen de Astra's, de 3 Willy's met uitste kende pax-terre-acrobatiek, de tapdanseres Sylvia Sylvestra, Wim en Bram Scholte, de geliefkoosde zangers, de clown Bob Fanta- sio, de imitator Peter Piekos, Julino, de verlegen tapdanser en tenslotte mevr. Else Fagel en Dick Binnendijk als conferenciers en last not least Joop de Leur, als begelei- Te Nijmegen is gisteren een nieuwe meisjes-studentenhuis geopend in de St. Annastraat Nadat Donderdagmiddag twee passa giers van de Waddenzee over brokkelijs het schip hadden verlaten, konden de ove rige acht gisteren aan land komen. Zij heb ben bijna vijf etmalen op het schip door gebracht, zoo wordt uit Hollum gemeld. Een levendige smokkelhandel in bo ter heeft zich den laatsten tijd over de Zuid-Limburgsche grens naar België ont wikkeld, zoodat de C.C.D. en de opspo ringsdienst van de prijsbeheersching zich genoodzaakt hebben gezien het toezicht te verscherpen. Het aantal gerepatrieerden uit Neder- landsch-Indië hier te lande bedroeg op 15 Januari 1947: 26.780 mannen, 29.959 vrou wen en 18.463 kinderen. De 9-jarige Nico Blom uit Alkmaar, die aan het schaatsenrijden was, is in een wak gereden en verdronken. De tollen bij Jutphaas en Vreeswijk op den straatweg van Utx-echt naar Vrees wijk zullen op 1 Februari worden opgehe ven. Te Amsterdam is een bewaker van een interneeringskamp te Amsterdam gear- resteeerd. omdat de man er van verdacht werd zich te hebben laten omkoopen. Het Bureau tot Opsporing van Oor logsmisdadigers heeft kunnen vaststellen, de de daders zijn van den moord op den oud-wethouder van Amsteram, en heer S. R. de Miranda, die in het kamp Amers foort op beestachtige wijze van het leven is beroofd. De opera-comique maakte in Frankrijk in de 19e eeuw opgang naast de opera. Het verschil tusschen deze twee kunst uitingen bestaat voornamelijk hierin, dat de opera comique luchtiger van karakter is en de dialoog vaak gesproken wordt. Robert Planquette, een navolger van Ja- ques Offenbach, schreef in een periode van 25 jaar 23 operettes, waarvan de beste en meest bekende ongetwijfeld is „De Klokken van Corneville". Het stuk speelt zich af tegen het einde der regeering van Lodewijk XIV, in een klein Normandisch stadje. Door de woe lige tijden gedwongen, verlaten de Mar kies van Corneville en graaf de Lucenay hun bezittingen, terwijl de laatste ook zijn kleinkind moet achterlaten. Zij stel- BUITENLAND. Mgr. von Preysing, de bisschop van Berlijn, vertrekt Woensdag naar de Ver. Staten, waar hij op een bijeenkomst van Amerikaansche kardinalen de Ver. Staten om hulp zal vragen voor Duitschland. Prinses Hedminc, de weduwe van ex- keizer Wilhelm II, die te Doorn in balling schap heeft vertoefd, is te Fx-ankfort a. d. Odor (Russische zóne), toen zij uit den schouwburg kwam, op straat van haar bontjas en handtaschje beroofd. De Beiersche regeering heeft van 1 Febr. tot 10 Febr. amnestie afgekondigd voor allen, die wapens inleveren. Na 10 Febr. is het bezit van wapens strafbaar, in ernstige gevallen zelfs met den dood. In de Groote Belt drijft een groote olie-plas tengevolge van het op mijn loo- pen van de Britsche tankboot „Britsh Earl". Honderden zeevogels dreigen daarvan de dupe te worden. Reddingsploegen zijn ge organiseerd. Dertienduizend mijnwerkers in Nieuw Schotland (Australië) hebben het werk neergelegd wegens een loongeschil. Dc Britsche minister van Landbouw heeft medegedeeld, dat de oorzaak van dc in sommige streken van Engeland heer- schende mond- en klauwzeer moet ge zocht worden in het overvliegen van spreeuwen uit Duitschland, Nederland en Scandinavië. De Perzische premier heeft een nota aan de „groote vier" gezonden, waarin Perzië aanspraak maakt op herstelbetalin gen van Duitschland. len den vertrouwden pachter Caspard aan om hun eigendommen te beheeren tot hun terugkomst en de graaf vertrouwd ook zijn kleinkind aan de zorgen van dezen pach ter toe. De getrouwe komt echter in de macht van het geld en uit dit gegeven ko men allerlei situaties voort, die natuurlijk aan het eind tot een goede oplossing ko men. De verzoi-ging van deze opvoering liet niets te wenschen over. Decor en kleo ding waren van een gehalte, dat even waardig was aan bij beroepsgezel schappen. Deze avond is weer eens duidelijk ge bleken, dat onder de menschen, die op fabriek, kantoorkruk of op het veld hun dagtaak vinden, vele en goede talenten voorkomen. In de solo-zangen vielen bij de dames bijzonder op mej. R. v. Zonneveld en mej. A. Uljee, bij de heeren was dit C Degger, die ook als acteur een zeer goede indruk maakte. Het is ondoenlijk hier alle namen te noemen, maar wij zouden tekort schieten, wanneer wij de heeren Wassenaar H.. Th., H.Th.z. niet even vermeldden. De regie was goed en het koor zong zooais reeds boven vermeld uitstekend. Hier komt dan een bijzonder woord van lof toe aan den dirigent, die koor cn orkest vas. in handen had en met toewijding dirigeer de. Het wil nog wel eens voorkomen, dat een orkest bij dergelijke gelegenheden te hard speelt, waardoor de gezongen tekst onverstaanbaar wordt. Het begeleidende muziekgezelschap heeft deze fout verme den en men kan zeggen, dat de begelei ding subliem was. Gedurende de opvoering moesten wij ervaren, dat het bereiken van zoodanige prestaties helaas ook afhankelijk is van geld en het moet ons van het hai't, dat het niet alleen jammer, maar ook niet te ver antwoorden zou zijn, wanneer een ver eeniging met een zoo gaaf muzikaal ge halte, zooveel gezonde energie en durf in haar verdere ontwikkeling geremd zou worden door het gebrek aan financiën. We meenen onze waardeering voor het ge. bodene, niet beter tot uitdrukking te kun nen brengen (en zijn we hiermede niet de tolk van allen, die van deze opvoering in tens hebben genoten!) dan door aan Si. Gregorius „ruim baan" te wenschen in haar vc.dere opgang en aan allen, die met deze vereeniging sympathiseei*en den raad te geven deze baan zoo ruim en breed mo gelijk te houden tot cultureele voldoening ook van henzelf. Deken J. H. W. Borsboom van Noordwijk viert zijn zilveren priesterfeest EEN DEKEN VAN ZILVER was ter eere van het zilveren pastoox-sfeest van deken Borsboom over de daken van Noordwijk uitgestrooid. Wit en koud was de kerk van buiten en wit was de kerk van binnen en koud. Een sneeuwwitte vracht van seringen bedekte het altaar en de altaar--treden waartusschen stoere sparreboomen oprezen, die ook langs de pilaren een avenue vormden. Op het voorplein v/apperden en bibberden vele vlaggen en vaantjes in engelachtige kleuren. De kerk was stampvol, toen de jubilaris zijn intrede deed en hem een duizend-kelig welkomstlied werd toegezongen. De Jubilaris werd bij het H. Misoffer ge assisteerd door ae weleerw. heeren N. M. Nooy, kapelaan der parochie, en M. Wel ling, oud-kapelaan der parochie, als dia ken en sub-diaken. In het priesterkoor was, behalve de andere pai-ochie-kapelaans, aan wezig kapelaan Sluys, .vroeger ook aan deze kerk verbonden. De feestpreek werd gehouden door pas toor Hesp uit Katwijk, die tot tekst had gekozen Hebr. 5, 1: „Iedere priester is ge nomen uit de menschen en is aangesteld voor de menschen voor de dingen, die be trekking hebben op God, opdat de offers en gebeden opdrage tot boete voor de zon den". De gansche parochie aldus spr. is vanmorgen geschaard rond haar herder om God te danken voor de vele zegeningen, in zoo vele jax-en ondervonden. Hoe gevoe len wij op zulk een dag de rijkdom van het katholieke leven, de groote gave van het priesterschap voor onze menschen. Slechts weinigen is het gegeven maar één parochie de zijne te mogen noemen en in die parochie zoovele jaren te mogen vertoeven en te arbeiden. Vijf en twintig jaren geleden ontving de jubilaris zijn zending voor Noordwijk, 25 jaren van menschelij'k leed en mensche- lijke vreugde; van kwijnend en weer ont kiemend leven; jaren, waarin gestraden is om hetgeloof der vaderen in uwe harten te bewaren. Wij voelen aan, wat in het hart van den jubilaris leeft, hoe alleé wat hij in die 23 jaren heeft mogen dóen aan zijn geest voorbijgaat en hem ritet dankbaarheid ver vult. Aan alle menschelijk werk hoeveel cok en hoe goed ook verricht zul1 en te kortkomingen kleven. Zelfs de H. Paulus smeekte, dat hij „na anderen gepredikt te hebben" zelf niet zou veroordeeld worden. Na de H. Mis, die thans zal worden op gedragen, zullen we allen deelnemen één :n geloof, één in geestdrift één in dank baarheid. Ons smeekgebed zal den offeren den priester vergezellen. Ons smeekgebed om vergiffenis, omdat we misschien tekort geschoten zijn in lief- dee en dankbaarheid; omdat we soms niet geluisterd hebben naar het opwekkend woord van onzen hei-der; omdat wij niet i'.ebben meegebeden als dringend ons ge bed wex-d gevraagd. Ons smeekgebed opdat dit offer God

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3