Schaatskampioenschappen op de Kaag Een-, twee-, drie- en vier merentocht Ned. DameszwempSoeg naar Amerika? IJSBRUILOFT TE MARKEN Zwendel in kolen- bonnen ontdekt Dick AlaCaenty VRIJDAG 31 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Jonkert wint de 200 m. Op de ijsbanen van de vereeniging „Ka- germeer" werd Donderdag 1.1. het Ned. Schaatskampioenschap 200 M. korte baan verreden. Het is dien dag een drukte van belang geweest. Van ver uit den omtrek zijn de deelnemers en toeschouwers naar ■de Kaag ge'-ogen, om getuigen te zijn van zoo'n belangrijke wedstrijd. Het ijs was in prima conditie, en de baan was keurig af gezet. Verschillende vooraanstaande perso nen gaven van hun belangstelling blijk, o.a. de burgemeesters van Warmond en Haarlemmermeer, de secretaris van de gem. Alkemade en afgevaardigden van de Z.H.IJ.B. Ook bestuursleden van verschil lende gemeenten uit den omtrek waren aanwezig, o.a. Warmond, Lisse, Sassen- heim, Rijpwetering, Oud-Ade en vele an dere plaatsen. Er waren 39 deelnemers. Na de eerste ronde volgde de finale met 20 deelnemers. In deze finale werd er een tijd genoteerd van 17.7 sec., gemaakt door den heer Jonkers, uit Amsterdam. De ver rassing van dezen dag was, dat de Kam pioen van Ned., C. v- Eimeren, uit Barihoe- vedorp, met 0.1 sec. werd geklopt In de loop van de finale, die onder hoogspanning werd verreden, werden o a de volgenden tijden genoteerd: Jonkert 17.6 sec. C. v. Eimeren 17.8 sec., Janmaat 18.1 sec. en JAAP HAVEKOTTE KAMPIOEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermiddag hebben de beste weste lijke rijders te Anna-Paulowna om het kortebaan kampioenschap van Noord- Holland gestreden. Dat er felle strijd ge leverd werd blijkt wel uit de gemaakte tijden, hoewel daarbij rekening dient ge houden te worden met den sterken Oos tenwind, die over de open baan stond en die de tijden ongunstig beïnvloedde. Jam mer was het, dat de Amsterdammer Roos in zijn eersten rit tegen Jaap Havekotte, die door Roos werd gewonnen, niet op de hoogte was van de regeling, dat er op tijd gereden werd. Hij gaf zich niet ten volle en dit kostte hem de derde plaats. De uitslag luidt: 1. J. Havekotte (Amsterdam) 15.3, 15.2, 15.5 en 15.6 sec.; 2. J. de Rooyen (Bad hoevedorp) 15.6, 15.8, 15.6 en 15.8 sec.; 3. C. A Bossen (A'dam) 16, 15.9, 16.4 en 15.8 sec.; 4. J. A. de Roos (A'dam) 15.6, 16.1, 17 en 16 sec.; 5. C. Boot (Schagerbrug) 15.9 en 15.9 sec. RADIO ZATERDAG. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Morgengebed en liturgische kalender; 7.45 „Maria ter eere"; 8.00 Nieuws; 8.15 „Pluk den dag", opgewekte melodieën bij den morgenarbeid; 9.05 Gevarieerd morgen- concert; 9.45 Symphonie nr. 3 in Es gr. t. op. 97 Robert Schumann; 10.45 Alexander Kip nis zingt; 11.00 De Zonnebloem, een pro gramma voor de zieken; 11.45 Familiebe richten uit Indië; 12.00 Angelus; 12.03 Cel lorecital door Wim Bosman; 12.30 Lunch concert door het ensemble Johnny Ombach; 13.00 Programma voor de Ned. Strijdkrach ten; 13.30 Vervolg van het lunchconcert; 14.00 Engelsche platen; 15.00 Gram.muziek; 16.00 Nieuwe Fransche liederen in eerste uitvoering; 17.00 De Wigwam; 18 00 Diner- muziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Buffalo Bill de held van het Wilde Westen; 20.00 Nieuws; 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Wie weet hoe deze plaat heet?"; 20.30 Licht baken door Henri de Greeve; 21.00 „Die Fledermaus", operette van Strauss; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 Katholiek Nieuws; 23.20 Gram.muziek; 23.30 Klaas van Beeck en zijn dansorkest. HILVERSUM n (415 M.). 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.muziek; 9.00 Philharmonisch orkest van New York; 9.50 Strijkorkest o.l.v. Eduard Fendler; 10.20 Radiofeuille ton; 10.35 Cornelis Kalkman, tenor en Ysja Rossican, piano; 12.00 Johan Jong, orgel; 12.35 „Attentia" met Eddy Walis; 13.00 Nieuws; 14.00 Het Nederlandsche lied; 14.15 Sportpraatje; 14.30 Radio Philharmonisch orkest; 16.25 Dansorkest „The Ramblers"; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgelspel door Johan Jong; 19.00 Leo Borghart, klarinet; Nap. de Klijn, viool; Maurits Frank, cello; Louis Frank, piano; 20.00 Nieuws; 21.55 Stafmu ziekcorps van de Amsterdamsche politie; 22.30 „De behekste herberg"; hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.30 Nachtvoorstelling. Portenger 18.5 sec. Maar dit was nog niet het eindresultaat. De spanning bij de deel nemers en publiek was ten top gestegen .De le en 2e prijs was nog niet verreden. Niemand kon vermoeden, wie als winnaar uit den strijd te voorschijn zou treden. En toch ondanks de koude en den Jaten mid dag bleef tot het einde het publiek den wedstrijd volgen. De kampioen was met 0.1 sec. verschil reeds verslagen, maar werd in de demi-fi nale geplaatst bij de snelste rijders. Tot het einde, en bij de laatste rit, nadat de 3e en 4e prijs bekend was, beleefde men de span nende raze, waar Jonkert met een tijd van 17.1 sec. over de eindstreep ging, zoodat Jonkert di'anaal beslag wist te leggen op het kampioenchap van Nederland. Van Eimeren noteerde een tijd van 17.5 sec. Aan het eind van den wedstrijd kwamen de volgende personen als overwinnaars uit den strijd: 1. Kampioen v. Ned.: Jonkers, uit Am sterdam, tijd 17.1 sec. 2. v. Eimeren, uit Badhoevedorp, tijd 17.5 sec- 3. Janmaat, uit Nederhorst den Berg tijd 17.7 sec. 4. Por tenger tijd 17.9 sec. De prijzen waren als volgt: 500, met gouden medaille, 150 met zilveren me daille, 50 en 25. Vermelden wij nog, dat de gouden me daille door de vereeniging „Kagermeer" en de zilveren medaille door de Z.H.IJ.B. werd beschikbaar gesteld. De prijsuitreiking werd gehouden in café rest. „Het Kompas" te de Kaag. Verschil lende sprekers voerden het woord o.a. de burgemeester van Warmond, die ook met een toepasselijk woord de prijzen aan de winnaars overhandigde, en tevens zijn dank uitsprak voor de voortreffelijke organisa tie. Vervolgens sprak de burgemeester van Haarlemmermeer, de voorzitter van de IJs club Warmond (die van de gelegenheid gebruik maakte om de deelnemers uit te noodigen voor den wedstrijd (nationale) a.s. Zaterdag te Warmond), en de pen ningmeester van de Z.H.IJ., die namens deze bond aan den voorziter van „Kager- meer" den heer Jac. Biemond een medail le schonk voor de organisatie en de lei ding. Na deze plechtigheid sloot de voorzitter deze bijeenkomst met er op te wijzen, dat door samenwerking met de Z.H.IJ. en buurtvereenigingen er veel op ijssportge- biedi tot stand kan komen. De Nederlandsche schaatsenrijders, die zullen deelnemen aan de wereldkampioen schappen te Oslo zijn ijverig in training. Op de foto zien wij v.r.n.l.: Buyen, Ver biezen, Kortenoever, Breed v. d. Voort, Broekman, Langenrijk, Jonker ,Egas en Taconis. Stevens P. Op Zaterdag en Zondag a.s. De Z.H. Ijsbond (Holl. Merendistrict) organiseert Zaterdag a.s. een Molen-tocht over Kagerplassen, Wijde A en Brasem- mermeer. Afstand ongeveer 50 K.m. De ba nen zijn sneeuw-vrij gemaakt. Het ijs is in prima conditie. Startkaarten verkrijgbaar vanaf 10 uur te Leiden, café Zomerzorg, te Oude Wetering, paviljoen „De Braassem". Zondag zullen de bekende één-, twee-, drie- en vier-meren tochten gehouden wor den. De afstanden hiervan bedragen 20, 40, 60 en 90 k.m. Startkaarten verkrijgbaar vanaf 9 uur op bovengenoemde plaatsen, alsmede te Langeraar, café Hoogendijk, Nieuwkoop café Bolkenstein, Noorden (Sluitkade), café v. d. Meer. Alle inlichtin gen omtrent ijstoestand en tochten zijn ver krijgbaar bij den voorz. van het Holl. Me rendistrict Joh. van Zwieten, tel. 213, Lei- muiden. SCHIERMONNIKOOG GEÏSOLEERD. Sedert Maandag is Schiermonnikoog ge heel geïsoleerd. Een twintigtal personen, dat op vervoersgelegenheid naar 't vaste land wacht, ziet nu met verlangen naar een vliegtuig uit. Op uitnoodiging van de stad Holland Naar A.N.P.-sport verneemt vinden er op het oogenblik besprekingen plaats tusschen een vertegenwoordiger van de stad Holland uit den staat Michigan (VS), ten einde een Nederlandsche sportploeg in de maand Augustus van dit jaar naar Amerika te laten komen. Men heeft in het bijzonder interesse voor Nederland sche zwemsters, die men gaarne in Ame rika zou zien zwemmen. Aangezien aan een ploeg van vier tot zes zwemsters wordt gedacht zou een keuze moeten wor den gedaan uit de borstcrawlzwemsters Hannie Termeulen, Beb van Schaik en Irma Schuhmacher, de rugcrawlzwemsters Groetje Gaillard en Irene Koster-van Feggelen en de schoolslagzwemsters Nel van Vliet, Jannie de Groot en Wil Haver slag. Deze uitnoodiging van de stad Hol land staat in verband met het feit, dat het op 13 Augustus a.s. honderd jaar is geleden, dat deze Amerikaansche stad werd gesticht. Het zou in de bedoeling liggen, dat de zwemsters ook nog in en kele andere steden in Amerika starten. Aangezien de Europeesche zwemkam- pioenschappen te Monte Carlo zeer waar schijnlijk een week zullen worden uitge steld en dus pas in de tweede week van September plaats vinden, zou de Ameri kaansche tournee geen datummoeilijk heden verwekken. In zwembondkringen VIERDE CCPRONDE. Gisteren had te Leicester de laatste over te spelen wedstrijd der vierde cup ronde plaats tusschen Leicester City en Brentford. De uitslag was 00 (na ver lenging). Aangezien de sneeuw niet ge heel van het veld verwijderd kon worden, waren de lijnen met roode verf aange bracht en werd onder zeer moeilijke om standigheden gespeeld. Het einde kwam met den stand 00, zoodat verlengen noodzakelijk was. In deze verlenging werd echter niet gescoord, zoodat deze wed strijd voor de derde maal gespeeld moet worden. wil men trachten zooveel mogelijk mede werking te verleenen aan dit Amerikaan sche plan, hoewel men er van overtuigd is, dat nog talrijke problemen zullen moeten worden opgelost alvorens defini tief kan worden gezegd, dat de Neder landsche zwemsters de verre reis zullen ondernemen. Zwem- en Polover. „De Zijl". In „De Harmonie" vond de jaarlijksche Alge- meene Vergadering plaats van genoemde Ver. onder voorzitterschap van den heer N. J. Moonen. De jaarverslagen van Se cretaris, Polo-seeretaris en Penningmees ter werden alle in dank aanvaard. Vanaf 1 Febr. a.s. zal niet meer gezwommen worden in de Overdekte in verband met de hooge prijzen. De voorzitter de heer N, J. Moonen werd hei-kozen. De aftre dende bestuursleden de heeren J. H. Key en H. J. van Veggel werden eveneens herkozen. De heer A. H. v. Egmond, penningmeester, is genoodzaakt, wegens drukke werkzaamheden zijn functie neer te leggen. Den aftredenden functionaris werd hartelijk dank gebracht. Tot leden van de Kascommissie werden benoemd de heeren R. Dragt, J. v. Wei zen en W. de Wolf. Tot leden van de Ballotage-commissie werden herbenoemd de heeren P. Krassenburg, H. J. v. Veg gel en J. v. Weizen. Het Bestuursvoorstel ter verkrijging van machtiging der ver gadering om gelden op te nemen uit de reservekas ter financiering van het na- deelig saldo 1946 werd aangenomen. AMELAND VOLKOMEN GEÏSOLEERD. Ameland is sedert 5 dagen wederom volkomen van de buitenwereld afgesne den. Niet alleen de verbinding over zee, ook die door de lucht is verbroken, want gisteren is er weer geen vliegtuig uit Leeuwarden op het geïmproviseerde vlieg veld bij Hollum gearriveerd. Twee van de tien passagiers, die reeds drie dagen en nachten op de postboot „Waddenzee" hebben doorgebracht, zijn gisteren na een gevaarvolle tocht over het ijs behouden op het eiland aangekomen. Enkele mannen hebben namelijk van Ameland uit levensmiddelen naar 't schip gebracht en met hen zijn de twee passa giers naar het ei'and teruggekeerd. Hoe zwaar de reis wel was, blijkt uit het feit, dat een der proviandbrengers de terug tocht wegens oververmoeidheid niet heeft kunnen aanvaarden en dus op het schip moest achterblijven. 000000000000000000000000000000000000000 1 OP KORTE GOLF o c oooooooooooooonnooononnoooooooooooOOOOO» BINNENLAND. De vakgroep Detailhandel in Schoe nen deelt mede, dat de laatste partij Ame rikaansche schoenen, die zonder bon ver kocht kunnen worden, begin Februari bij de schoenhandelaren aanwezig zal zijn. De 66-jarige heer G. te Krommenie kwam Woensdag tengevolge van de glad heid zoo ongelukkig te vallen op zijn ach terhoofd, dat hij korten tijd later is over leden. Een staatscommissie tot herziening van de Armenwet zal spoedig worden be noemd. Een kampeerwet is binnen korten tijd te verwachten. De musicus August Smets. gedurende 25 jaar directeur-organist van de St. Lidui- nakerk te 's-Gravenhage, verder om. oud directeur van „Arti et Religioni" te Leiden, is te 's-Gravenhage overleden. BUITENLAND. De stad Salem in den Amerikaanschen staat Arkansas is door een cycloon geteis terd. Twee personen verloren het leven. Volgens het Britsche militaire bestuur zal Duitschland in de toekomst uitsluitend in zijn eigen behoefte aan vet moeten voor zien. Prof. Lina Stern, het eenige vrouwe lijke lid van de Russische Academie van Wetenschappen te Moskou, heeft een nieu we methode van ziektebestrijding ontdekt door injecties in de hersenen. De Parijsche politie heeft een 40-jari- gen kleptomaan gearresteerd, die 20 jaar bij de spoorwegen in dienst was en alles stal wat los en vast was. Onder zijn buit behoorden: banken, die in een park plegen te staan, granieten standbeelden, pruiken en linker-schaatsen (de rechter exempla ren liet hjj liggen!) Een zeldzaam folkloris tisch schouwspel zal men Za terdag a.s. op het ei'and Marken kunnen gades'aan. De Marker ijsclub heeft het initiatief genomen tot het houden van een bruiloft op het ijs in de haven van het eiland Drie bruidsparen zul len daar des middags om half drie hun „huwelijksin zegening" beleven, daarbij gekleed in eeuwenoude Mar ker costuums. Een der bruid jes draagt een wit gewaad, hetgeen beduidt, dat er geen enkel sterfgeval in de fami lie is te betreuren, de twee de is in het rood gekleed, de kleur van het huwelijk, ter wijl de derde in het zwart is gehuld als teeken van on dertrouw. In optocht gaat de bruidsstoet van het dorp naar de haven, waar lange tafels voor de feestvierders worden opgesteld. De laatste maal, dat men zoo'n feest heeft kunnen or- ganiseeren was in den win ter van 19391940, toen men voor het eerst sedert twin tig jaar een bruiloft op het ijs kon houden. Het ijs op de Gouwzee be vindt zich in uitstekenden staat. Van Monnikendam naar Marken wordt een pad geveegd, dat, tijdig gereed zal zijn om een weg te vor men voor de ongetwijfeld tal rijke bezoekers. In de afgeloopen week heeft de centrale dienst voor Economische Controle enkele aanwijzingen in handen gekregen, welke hem noopte een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van een zestal ambtenaren, die werkzaam waren bij eenige plaatselijke bureaux van het Rijkskolenbureau in de provincie Zuid-Holland. Deze ambtenaren worden verdacht van verduistering, het aannemen van steekpenningen en het han delen in kolenbonnen. Van de twintig per sonen, ambtenaren en kolenhandelaren, die zijn gearresteerd, is een zestal in bewaring gehouden. Het is komen vast te staan, dat deze lieden kolenbonnen hebben verhan deld, waarop reeds vroeger was geleverd. Onnoodig te zeggen, dat dit een belangrij ke schadepost voor de distributie is. 2500 AUTO'S VOOR KOLENVERVOER. Het bestuur van de vakgroep Goederen vervoer langs den weg, bij welke organi satie alle autovervoerders in ons land zijn aangesloten, heeft zich tot de ministers van Verkeea en Economische Zaken ge wend met het aanbod 2500 zware vracht auto's ter beschikking te stellen voor het vervoer van kolen uit de mijnstreek naar de bevolkingscentra's. AMBTENAREN STALEN GLASBONNEN. Twee ambtenaren van het Rijksbureau voor Keramische producten te Den Haag zijn gearresteerd en ontslagen wegens een uitgebreide zwarthandel in glasbonnen, die zij bij duizenden voor 50 cent per stuk heb ben verkocht, aldus de „Volkskrant". Elke bon gaf recht op één vierkante meter vlak- glas. De ambtenaren waren belast met het vernietigen van glasbonnen, waarvan zij regelmatig groote hoeveelheden achter hielden. Ook enkele handelaren, die mede in het complot zaten, zijn door de politie ingerekend. TE BONT GEMAAKT. Met ingang van Maandag 3 Februari zal het in rekening brengen van bont bij ver werking op confectie-damesmante's voor de geheele binnenlandsche productie zijn verboden. De verwerking van bont heeft tot misstanden aanleiding gegeven, een te groot gedeelte van de productie werd er mee versierd en daarvoor werden dan doorgaans te hooge prijzen gevraagd. De met bont gegarneerde mantels, die na 3 Februari nog in den handel zijn mogen worden uitverkocht. Ook is besloten tot een verlaging van de confectietarieven voor dames- en kindermantels en onantelcos- 'tuums ingaande 28 Febr. a.s. UITREIKING VAN SCHOENENBONNEN OP STAMKAARTNR. 5. Eindigt op 8 Februari a.s. De uitreiking van schoenentoonnen op het Stamkaart-eindcijfer 5 zal op 8 Febr. worden beëindigd. Dit geldt eveneens voor hen wier Stamkaartnummer reeds werd aangewezen, doch die hun bon nog niet hebben afgehaald. Na 8 Februari zal op de in 1946 aangewezen nummers onder geen enkele voorwaarde meer uitreiking van schoenenbonnen plaats hebben. Zooals reeds is medegedeeld zullen de distribu tiediensten van 17 Febr. af op nader *e be palen diagen een schoenenbon uitreiken aan hen, wier staimkaartnummer eindigt op het cijfer 3, 6 of 9, voorzoover zij nog in het bezit zijn van den inlegvelbon 614. WIJZIGING VRIJWILLIGE ZIEKEN FONDSVERZEKERING. Als gevolg van Overheidsmaatregelen worden de rechten van de Vrijwillige Zie kenfondsverzekerden belangrijk uitgebreid met ingang van 3 Februari. Deze regeling steekt zeer gunstig af bij de huidige voor waarden. Door deze wijziging worden vrij wel alle kosten, voortspruitende uit ziek ten, vergoed. Voor verdere bijzonderhe den verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. EXPRESSE-BESTELLINGEN BINNENKORT INGEVOERD. Binnenkort zal de dienst der expresse bestelling der P.T.T. weer worden inge voerd. Expresse-stukken zullen dan ook op Zaterdagmiddag en Zondag woraen besteld. Hierin is een zekere compensatie gele gen voor de opheffing van de gewone be stelling op Zaterdagmiddag, aldus meldt het eindverslag over de begrooting der P.T.T. GROOT SUCCES CONVERSIE STAATSLEENINGEN. De conversie der 3% en 4 Staatslee- ningen en de 33% Ned. Staatsleeriing 1947 heeft tot resultaat gehad, dat de aan vragen voor aflossing via een conversie rekening tot 80 zijn beperkt geb'even met een beloop van rond 3y2 millioen. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 38) „Geen woord'", zei Daniël. „Tot nu dan." Atherton keek van den eenen broer naar den andere. „Nu dit toch maar zoo'n onder-ons-bab beltje is", zei hij, „laat ons dan heelemaal open kaart spelen. Is dit werkelijk alles wat u kunt vertellen? Of is dit alles wat u van plan was te vertellen?" „En waarom vraagt u dat?" vroeg Ste phen. „Omdat ik denk, dat u meer kunt ver tellen. wanneer u dat zou willen", ant woordde Atherton. „Kijk, u heeft ons bij voorbeeld niets verteld over de redenen die Richard Malvery had om een persoon lijk gesprek te hebben met uw broer, hier. Waarom wilde hij juist speciaal mijnheer Daniël Pyke bezoeken?" „Daar had hij een persoonlijke reden voor", antwoordde Stephen, die ik niet van plan' ben te onthullen." „Nee, daar kunnen we niets over zeg gen", zei Daniël. „Dat was strikt persoon lijk-" Atherton gaf Blake onder tafel een schopje. „Misschien", zei hij, terwijl hij naar Da niël keek, „was het niet zoo heel erg per soonlijk als u wel denkt. Laat mij eens een reden noemen. Richard Malvery wilde met u, mijnheer Daniël, spreken over een ze kere cheque van 100 Pond, die 't onder werp vormde van een gesprek op de bank van Brychester kort na zijn verdwijning, zes jaar geleden. Heb ik gelijk?" Het effect van zijn openhartige veron derstelling op beide broers was sterker, dan Blake en Ather'.on hadden durven verwachten. Stephen Pyke stond zichtbaar verstomd: Daniël, dio juist zijn glas naar zyn lippen bracht, zette het weer neer zonder te hebben gedronken. Beiden staar den Atherton in stomme verbazing aan. En Atherton lachte. „Komaan!" zei hij aanmoedigend. „Ik zie, dat u begrijpt wat ik bedoel. Ik had het niet mis met mijn veronderstelling, dat het die chèque was, nietwaer?" Stephen Pyke sprak het eerste. „Dat is werk van Newman Cuffe!" riep hij uit. „Niemand kan u daar iets van ver teld hebben dan Newman Cuffe of Boyce Malvery en ik ben er zeker van dat Boyce het niet gedaan heeft." „En waarom hij niet?" zei Atherton. Stephen schudde het hoofd en Daniël nam het woord. „Stephen heeft gelijk", zei hij. „Mr. Boyce vertelde het u niet. Dat kwam van Cuffe". „Had ik het' niet bij het rechte eind?" vroeg Atherton. „Bezocht Richard' u niet in verband met die chèque?" Maar terwijl hij de vraag stelde zag hij aan het gezicht van de twee mannen, dat geen van beiden hem zou antwoorden. En toen Daniël 'n antwoord gaf, was dit ver vat in de behoedzame termen van een bank-employé. „Het spjjt me, dat ik u hier niet op kan antwoorden, commissaris Atherton", zei hij. „Als mijnheer Cuffe het oirbaar acht het vertrouwen in een kwestie als deze te schenden zal ik dat nog niet doen. Ik ben in dienst van de bank, ziet u." „Uitstekend. Maar Richard Malvery be zocht u niet in uw officieele kwaliteit", merkte Atherton op. „Hij bezocht u privé. Hoe het ook zij, als u niets wilt zeggen, doet u het niet." „We kunnen verder niets meer vertel len", zei Stephen. „Al wat we konden ver tellen, hebben we verteld. We hebben u openhartig verklaard, dat Richard Malvery hier kwam en dat hij van hier vertrok. Wij kunnen niet meer zeggen, omdat we niets meer weten." Atherton keek naar Blake en beide ston den ze op. „Laat me u nog een vraag stellen", zei Atherton. „Waarom heeft u nooit iemand iets verteld over de terugkeer van Richard Malvery en zijn plotselinge verdwijning? U moet het toch wel vreemd gevonden hebben, dat hij zich, nadat hij u dien avond verliet, nooit meer heeft vertoond." De twee broers wisselden opnieuw blik ken en toen schudden ze beiden het hoofd. „Nee", zei Stephen, „dat deden we niet. De waarheid is, dat we heelemaal niet ver rast waren, Richard Malvery niet meer hier te zien. Het is onze gedachte, dat Ri chard na zyn gesprek met Daniël op dien avond zeker niet meer hier in de buurt zou blijven. En daar hadi hij een goede reden voor! DE EENZAME KUST. Atherton, die reeds de kamerdeur bereikt bad om te vertrekken, keerde zich snel om bij het hooren van Stephen Pyke's laatste opmerking. „Er is maar één mogelijkheid die hierop past", zei hij. „Wat u eigenlijk bedoelt is dit: u zeide aan Richard Malvery dat, als hii hier langer bleef, hij gevaar liep te worden gearresteerd op beschuldiging van valschheid in geschrifte". Weer wisselden de gebroeders blikken alvorens er 'n antwoord kwam. En ditmaal was het Daniël Pyke, die antwoordde: „Wij meenen, dat wij u niets meer kunnen ver tellen, commissaris Atherton", zei hij. „Wij hebben u een duidelijke en volledige uit eenzetting gegeven over de komst van Ri chard Malvery hier en wij kunnen er niets meer aan toevoegen. U weet zeer goed", ging hij voort met een veelbeteekenend glimlachje, „en niemand beter dan u na tuurlijk, dat de zaak hiermede niet is af gedaan. Als Richard Malvery het slachtof fer is geworden van een lage daad, zal al les officieel in uw handen komen. En na tuurlijk zullen Stephen en ik te bevoegder plaatse ons woordje moeten doen." „Het ligt officieel nu al in mjjn han den", antwoordde Atherton. „Maar ik heb u de kans gegeven, alles wat u wilde ver tellen aan mij privé mede te deelen. Na tuurlijk zullen wij dit gesprek ook als zui ver persoonlijk beschouwen. Maar bedenkt dat Norman Cuffe's inlichtingen niet privé werden verstrekt. Hij gaf ze mij in mijn officieele functie. Ik vraag u, de kwestie nog eens goed te overwegen en dan het zelfde te doen. Als u mij niet alles verder wenscht te vertellen, zal ik u daar niet toe trachten te dwingen. Kom, Blake." Maar tenslotte verbrak Blake zijn stil zwijgen. Hij talmde en keek van den eenen broer naar den andere. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2