„Opperbaljuw" van Mussert berecht Roode geesel van het communisme Onderduikers in Leiden verraden? „Zwarte11 gulden DONDERDAG 30 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Getuige Sloos uit Leiden contra van Vessem Dc eerste kamer van het Utrechtsche tribunaal, samengesteld uit den voorzit ter mr. dr. T. Kruiff en de leden ds. J. H. Groenewegen en J. G. van Baaren hield opnieuw zitting ter voortgezette behande ling van de zaak tegen den „oppertjaljuw" en gemachtigde van den leider, den beken den Utrechtschen oud-advocaat-procureur J, A. van Vessem, die in 1935 lid van de Eerste Kamer en van den Utrechtschen ge meenteraad werd. Reeds Zaterdag j.l. dien de deze zaak van 's ochtends 10 uur tot 's middags 5 uur. Zij werd toen verdaagd, omdat de verschillende punten van de lan ge dagvaarding niet voldoende belicht konden worden en tevens wenschelijk was gebleken om nog eenige getuigen te hoo- hen. Gisteren duurde de voortgezette be handeling van vier tot half tien, waarin het pleidooi van mr. P. E. Briët, uit Leiden, alleen al meer dan twee uur vorderde. Getuige J. J. Sloos, directeur van ver scheidene N.V.'s in Leiden, gaf inlichtingen over het door besch. aan hem in rekening gebrachte honorarium a 75.000. In Juni 1942 was de confiscatie der bezittingen van de N-V.'s begonnen en in September d.a.v. stopgezet. Get. was in Juli 1942 ge arresteerd en na een jaar vrijgelaten. Voor zijn bemoeiingen in deze verlangde Van HAAGSCHE POLITIERECHTER. M. F. van L. uit Leiden had met zwarte shag zich bezig gehouden en daarvoor vor derde de Officier tegen hem vier maanden gevangenisstraf, omdat het rookartikel toch reeds zulke problemen baart. De politie rechter veroordeelde tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Een maand gevangenisstraf vorderde de officier tegen C. van V. uit Rijnsburg, die betrokken was geweest bij een clande stiene slachterij, en het vleesch ervan in ontvangst had genomen. De rechter zag verzachtende omstandigheden, en veroor deelde tot 40 boete of 20 dagen hechte- HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens diefstal van goederen uit een woning aan het Rapenburg te Leiden, had de officier tegen K. L. v. D. tien maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf. K. C. K. heeft voor de rechtbank zich tc verantwoorden gehad wegens medeplich tigheid aan inbraak in een villa te Wasse naar. In verband met zijn strafblad, werd tegen verdachte een jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft hem veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. RADIO Vrijdag HILVERSUM I (301 M.) 7.00 "Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Prinses Beatrix verjaart. 8.00 Nieuws. 8.30 Morgenconcert. 9.00 Zweedsche or kestwerken. 9.30 Pianorecital door Tilly Langedijk. 10.00 Het Liverpoolsch Phil- hai-monisch Orkest. 11.00 Hobo-recital. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Ma rinierskapel der Koninklijke Marine. 13.00 Nieuws. 13.15 Celesta-ensemble. 14.00 Phi ladelphia Symphonie-orkest. 15.15 Fanta sie in f kl tMozart. 15.25 Kamerorkest- muziek. 16.30 Zangrecital door Maartje Kliffen. 17.15 „Op verjaarsvisite te Soest- dijk" 17.45 .Hollands Sextet". 18.30 Pro gramma voor de Nederlandsche Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 20.05 Nationaal Programma ter gelegenheid van de ver jaardag van prinses Beatrix. 21.30 Mars muziek 22.00 Nieuws. 23.00 Non-stop programma. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.18 Vrijdagmorgen Operaprogramma. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 The George Me- lachrino Orchestra. 9.50 The Boyd Neel strijkorkest. 10.20 De Regenboog, een pro gramma voer zieken. 11.00 150 jaar Schu bert. 11.15 Voor de vrouw. 12.35 Radio dansork. „The Skymasters". 13.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla, orgel m.m.v. het Zang trio „Melodia". 14.00 Kookkunst. 14.20 Werken voor Strijkorkest van Thiman en Britten. 15.20 Herhaling van het hoorspel van „Paul Vlaanderen". 16.00 „Attentia" met Eddy Walis. 17.00 Orgelspel door Jo- han Jong. 17.30 Muzikaal babbeltje door Piet Tiggers. 18.00 Nieuws. 18.15 De V.A.R.A. feliciteert. 18.20 Kwartet Jan Corduwener. 20.00 Nieuws. 20.05 Nationaal programma ter gelegenheid van de ver jaardag van prinses Beatrix. 21.45 Men vraagt en wij draaien. 23.00 Nieuws. Vessem 100.000. Besch. herinnerde zich niet dit bedrag gevraagd te hebben: „Bij dergelijke besprekingen gaat men tegen over elkaar zitten en noemt een bedrag. Het kan zijn, dat ik eerst een hooger be drag gevraagd heb", verklaart besch. „Om bedragen van een ton draaide u de hand niet om", aldus de voorzitter. Getuige ver klaart verder, dat na door hem geuite be zwaren een som van ƒ50.000 genoemd is met nog eens 25 maal 2 pet. of 25.000 in termijnen. Mr. Briët gaat bij zijn pleidooi op alle punten van de dagvarddng uitvoerig in, na dat hij heeft verklaard, dat het moeilijk pleiten is in een zaak, waarin de meening van het tribunaal reeds vast staat. Hij hoopt echter, dat dit hier niet het geval is. Hij onderwerpt vervolgens de zielkundige instelling van zijn cliènt aan een uitge breide beschouwing. Deze had reeds als student een sterk nationaal gevoel. Plei'er herinnert, aan de artikelen van zijn cliënt tegen het Belgisch verdrag. Hierdoor is deze in kennis gekomen met Mussert. La ter heeft hij zich in de Eerste Kamer be perkt tot de buitenlandsche politiek waar bij hij zich anti-Duitsch toonde. Hij maak te zich los van de politiek der N.S.B. en poogde tijdens de bezetting zelfs naar Zwit serland uit te wijken, aldus mr. Briët. Toen dit niet geluk'e, heeft Van Vessem als lid van de N.S.B. willen bedanken maar durfde niet uit angst voor zijn gezin. Hij is tot opperbaljuw en gemachtigde van den leider gebombardeerd bij gebrek aan be kwame menschen. Daardoor is besch. een paradepaard geworden. Het tribunaal zal over 14 dagen advies uitbrengen. AUSTRALIË In het Zuidoosten-van Australië van Adelaide tot Sydney heerscht een hittegolf. Plaatsen uit het bin nenland maken melding van ver schroeiende Westenwinden en ver stikkende stofstormen. De thermometer liep op tot 110 graden Fahrenheit. In de stad Broken-Hill is de tem peratuur nu al 15 dagen boven de honderd graden Fahrenheit DE PROCEDURE VOOR DUITSCH VREDESVERDRAG. Op de conferentie van de plaatsvervan gers der ministers van buitenlandsche za ken voor Duitschland te Londen, heeft Rusland een plan ingediend om bij het sluiten van het vredesverdrag met Duitsch- land eenzelfde procedure te vo'gens als bij de eerste vijf vredesverdragen met Italië en de As-satellieten. De Sovjet-Unie wil bo vendien ook Albanië op de vredesconfe rentie, die het ontwerp van de Groote Vier" zal bespreken, alvirens het naar de „Groote Vier" terug te verwijzen, verte genwoordigd zien. De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben over 't algemeen dit bezwaar tegen de voorgestelde Russische procedure, dat zij niet vo'doende mogelijkheid open laat cm de kleinere geallieerde mogendheden te raadplegen. Penetratie in Amerikaansche vakbonden J. Edgar Hoover, niet-katholieke Direc teur van het „Federale Bureau of Investi gation" (Federaal Bureau van Onderzoek) waarschuwt in een der laatste nummers van het bekende „American Magazine" te gen „den rooden geesel" van het Commu nisme, dat „in de Vereenigde Staten zijn weg tracht te banen als een termiet", en dat zijn macht en invloed ver boven zijn ledenaantal uitgaat. Mr. Hoover verklaart, dat de vrijheidlie vende Amerikanen al te licht denken over de bedreiging van het Communisme en ver geten, dat dit een koud, hard en meedoo- ATOOMGEHEIM UITGELEKT? David Lilienthal, voorzitter van de Ame rikaansche commissie voor atoomenergie, heeft verklaard, dat sinds V J.-Day enkele malen ernstig inbreuk is gemaakt op de veiligheidsmaatregelen ter verzekering van het geheim der atoomenergie. Het rapport over atoom-energie, dat door het departement van oorlog na het bombarde ment van Hirospma was uitgegeven zou de ernstigste overtreding van genoemde maatrege.en geweest zijn. Lilier thai wei gerde te antwoorden op de vraag van een lid der commissie, of „er eenige reden tot ongerustheid bestond, dat v;a buitenland sche geheime diensten 'nl/reuken zouden zyn gemaakt op de veiligheidsmaatrege len". Hij vroeg het antwuord schuldig te mogen blijven, totdat de commissie een ge heime bijeenkomst zou houden. genloos systeem is, dat langzaam voort bouwt tot op den dag, „dat het democra tisch bewind zal worden omver-geworpen door een goddelooze, tiranieke Communis tische dictatuur". De leider van het FBI wees er op; dat de Voorzitter van de Communistische Partij en voornaamste propagandist van het land, William K. Forster, op een meeting van Communistische leiders nadruk legde op d- noodzakelijkheid, zich in de Amerikaan sche Vakverbonden „in te boren" Forster haalde de Spoorweg-Vakverbonden aan, zeggende: „dit is de voornaamste Arbeiders- vereeniging van de Ver. Staten, die 1.000.000 arbeiders omvat; zoo er een sta king onder de staalbewerkers uitbreekt, kan het land nog wel een maand of zes voortstrompelen. Er zijn mijnwerkerssta kingen, die maanden duurden, maar zoo de spoorwegarbeiders het werk neerleggen, is het land binnen de drie dagen economisch totaal ontredderd." Mr. Hoover zegt tenslotte, dat „de groot ste autoriteit op gebied van Communisme reeds het wachtwoord der Partij doorgege ven heeft aan de Amerikaansche Commu nisten", en drukte de meening uit, dat de tijd niet ver is, of er breekt een „revolu tionaire crisis in 't land uit". NEGEN MISSIONNARISSEN IN CHINA VERONGELUKT. Van de 26 passagiers van het Chinee- sche vliegtuig, dat Dinsdag tijdens zijn vlucht van Hankou naar Tsjosngking ver mist raakte, zijn, naar het Chineesche persbureau „Central News" meldt, 25 ge dood en één gewond. Aan Engelsche, Poolsche en Nederlandsche officieren van de luchtstrijdkrachten, die zich bij de bevrijding van ons land en tij deny den oorlog hebben onderscheiden, werden Woensdag ten paleize Soestayk door Z.K.H. Prins Bernhard eereteekenen uitgereikt. De Poolsche vice-luchtmaarscn alk M. Izycki, ontvangt het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Anefo P. Beschuldigde trekt verklaring in LEIDSOH TRIBUNAAL. Als eerste verdachte stond terecht de heer C. van den Berg, te Alphen, die lid van de N.S.B. en haar nevenorganisaties was ge weest .Om uitzending naar Duitschland té voorkomen, had hij dienst genomen bij de Hulplandwacht, terwijl ook de Hulppolitie zijn interesse bleek te hebben gehad. De getuige j. décharge, de heer J. Dijk stra uit Woubrugge, verzekerde het Tribu naal o.a., dat verd. nooit iemand zou ver raden; hij was een slappeling, die onder het beslag van zijn kornuiten kwam. Later zag hij dit ook wel in, want in gesprekken barstte v. d. B. soms in snikken uit. De raadsman, mr. D. Wechelaar, ging in korte trekken de omstand;gheden, Waarin verd. heeft verkeerd, na ei wees er op, dat deze niet primair aan zichzelf dacht, doch open stond voor de indrukken van een an der. Verd. ziet in, dat wat hij heeft gedaan een groote misvatting is geweest. Spr. pleit te clementie. In de tweede zaak kon heel moeilijk licht worden gebracht, aangezien verd. haar bekentenis, welke zij in het bijzijn van den rechercheur had afgelegd, herriep in alle opzichten. Het was P. C. Roelandse te Leiden, die ervan beschuldigd werd eeni ge onderduikers in de Alexanderstraat ver raden te hebben. Tijdens een door de poli tie ingesteld onderzoek verklaarde verd., dat.zij dit had gedaan omdat men haar voor „verraadster" uitschold. Achteraf blijkt, tenminste dit wordt door verd. beweerd, dat zij nooit pogingen heeft aangewend om onderduikers van hun vrijheid te berooven en ook nooit een brief heeft geschreven aan de politie. Zij heeft dit bekend, omdat zij bang was opgesloten te worden en haar gezinsomstandigheden van dien aard wa ren, dat zij onmogelijk kon worden gemist. De rechercheur zou haar tijdens het ver hoor gezegd hebben: Beken, dan kom jc vrij. Betreffende politieman, die ook als ge tuige in deze affaire optrad, ontken-de dit ten eenen male. De president kon zich de kwestie moeilijk indenken en op verzoek van den raadsman, mr. Tj. D. Schaper, zal een nader onderzoek worden ingesteld: De heer J. van Leeuwen te Nieuwkoop was lid van de N.S.B. en aanverwante or ganisaties geweest, in het algemeen: hij stond de nieuwe orde voor en zou deze naar zijn beste vermogen naleven. Verd. was stijgt in Zwitserland Een financieele medewerker van het A. N.P. merkt op, dat de niét-officieele koers van den Nederlandschen gulden gedurende de laatste weken bij de banken en de wis selkantoren in Zwitserland belangrijk is gestegen. Werd de Nederlandsche gulden begin Januari, j.l. -tegen zw. fis 47.50 tot 50 per 100 verhandeld, vandaag stee.g de no teering tot zw., -frs 67.a 69.— (de o.ffi- cieele koers van ƒ100.bedraagt zw. frs. 162.Deze betere waardeering wint nog aan beteekeüis, .wanneer men bedenkt, dat de niet-officieeie koers gedurende 1946 nauwelijks boven de zw. frs- 40.lag. Omtrent de oorzaken van deze recente stijging kan worden gezegd, dat het niet gemakelijk is, na te gaan, waaraan deze betere waardeering is te wijten. Een zeer belangrijke factor voor de hoogere notee ring kan worden gevonden in eon verder toenmend vertrouwen van Zwiterland ten opzichte van de waardeering van de Nederlandsche valuta. Sedert de bevrijding van Nederland is herhaaldelijk van voor aanstaande zijde in Zwitserland uiting ge geven aan de erkenning van het welslagen van den wederopbouw en van het uitein delijke herstel der Nederlandsche econo mie. De jongste stijging van den niet-officiee- len guldenkoers is echter niet alleen een ge volg van psychologische overwegingen. Ook de vermeerdering van het Nederlandsche exportvolume naar het buitenland gedu rende de laatste maanden van 1946 zal me de niet vreemd zijn aan een verbetering van den koers van 40 pet. binnen enkele weken tijds. Ondanks de krachtige koersverbetering is de huidige noteering nog verre verwij derd van den officieelen koers. Maar, het mag desondanks een gunstig verschijnsel worden genoemd, dat onze nationale valu ta in Zwitserland langzamerhand niet meer dtn indruk gaat maken van slechts waard te zijn, wat men er voor wil geven. De naaste toekomst zal moeten aantoo- nen, of de ingetreden verbetering van den niet-officieelen guldenkoers in Zwitser land verder .aanhoudt. boer en als zoodanig kon hij zich ten volle vereenigen met het agrarische programma van de Beweging. Reeds voor den oorlog koesterde hen sympathie voor de N.S.B. Heeft U er nooit aan gedacht, dat u door uw diensten bij de Hulppolitie de „goede" politie verhinderde anderen te helpen?, al dus de voorzitter. Neen, u moet het be schouwen als een zakelijk avontuur, zoo luidde het antwoord van verd., waarop de president onderstreepte: Goed, een zake lijk avontuur, waarin u velen benadeeld hebt. Mr. Sprik zeide in zijn pleidooi, dat verd. een actieve jongeman is, waarvan de N.S.B. misbruik heeft gemaakt. Hij heeft echter nimmer getracht iemand over te halen. Rik Ruiter uit Alphen had geen ver dediger, 't hoefde ook niet, want de zaak was ieder duidelijk. Voor den oorlog was verd. lid en na 10 Mei vond hij het laf om te bedanken. Actief was verd. niet, hij trok zich het leed van de armen aan en was belast met het afgeven van gelden aan noodlijdende gezinnen. De heer W. Bruyne uit Nieuwveen had zich aangesloten bij de N.S.B. en was se cretaris van den Ned. Landstand geweest. Volgens den verdediger, mr. J. T. Sprik, was het een man, die zich gauw liet beïn vloeden. Zijn vrouw was bovendien van Duitsche origine. SAMENWERKING GEMEENTEN EN RIJK. In het gemeentehuis te Nijmegen wei-d gistermiddag door de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten, onder voorzitter schap van mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, een vergadering gehouden ter bespreking van de groote kwesties van herstel en wederopbouw. Ruim 500 verte genwoordigers van de door oorlogsgeweld getroffen gemeenten in Nederland waren aanwezig. Na verschillende referaten door burgemeesters uit de getroffen gemeenten werd een resolutie met algemeene stem men aangenomen. Deze zal aan den mi nister-president worden aangeboden. Aan het slot van deze resolutie wordt aangedrongen op het algemeene belang voor betere samenwerking tusschen de ge meentelijke autoriteiten en den dienst voor den wederopbouw in Den Haag, waarbij bepleit wordt, dat ook de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zal worden in geschakeld bii het uitbrengen van advies voor verschillende voorzieningen in den noodtoestand der gemeenten. OVERBRENGING NEDERLANDSCHE GRAVEN UIT DUITSCHLAND. Het ministerie van Oorlog heeft het hoofdbes'tuur van het Nederlandsch Ver bond van Gerepatrieerden officieel mede gedeeld, dat de regeering in beginsel be sloten heeft, de overbrenging van het stof felijk overschot van in Duitschland over leden Nederlandsche militairen en burgers op 's rijks kosten te doen geschieden. Over de uitvoering van deze aangelegenheid zal nog overleg inet de bezettingsautoriteiten in Duitschland moeten worden gepleegd. Te zijner tijd zullen nadere gegevens vol gen. In dit verband verzoekt men de fami lieleden van indertijd in Duitschland ver plicht te werk gestelde Nederlanders, die aldaar overleden zijn, hiervan opgave te doen aan het Nederlandsch Verbond van Gerepatrieerden, postbus 24, Eindhoven, onder vermelding van alle beschikbare ge gevens, zooals naam, leeftijd, godsdienst, plaats van begrafenis, enz. VERHOOGING ACCIJNS. GEDISTILLEERD. De minister van financiën heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet in gediend, betreffende verhooging van den a accijns op het gedistilleerd. De toestand van 's lands financiën heeft er toe geleid in het onderhavige ontwerp van wet een verhooging van den accijns op het gedistilleerd voor te stellen van ƒ275 tot ƒ320 per hectoliter, herleid tot de sterkte van 50 procent. Ten einde den zwarten handel in gedis tilleerd tegen te gaan azl na 1 Januari 1947 meer gedistilleerd in den vrijen handel worden gebracht. Het binneniandsch ver bruik zal hierdoor toenemen en verwacht mag worden, dat het verbruik zal stijgen tot ongeveer het peil van 1939. (Oók bij den verhoogden prijs? Red. „L. Crt."). In dat jaar was het verbruik ca. 138.000 hectoliter ad 50 procent. De opbrengst, voortvloeiende uit de voor gestelde verhooging, kan mitsdien voor het consumptie-gedistilleerd worden begroot op 138.000 x 45 6.2 millioen. Dit bedrag dient nog te worden ver hoogd met den hoogeren accijns voor het gedistilleerd, dat door reuk- én toiletwa- terfabrikanten met gedeeltelijken vrijdom van accijns wordt ingeslagen. De totale hoogere opbrengst, zal dan ongeveer f 6.4 millioen beloopen. WAAR BLEEF MaCa&ty,? door J. S FLETSCHER. 37) „Dan had hij er toch nog 500 bij zich", zei Atherton, „Er zijn er wel voor minder uit den weg geruimd." Daniël Pyk:. die gespannen had toegeluis terd, nam zijn sigaar uit den mond en keek naar den commissaris. „Denkt u werkelijk, dat Richard Malve- ry uit den weg geruimd is?" vroeg hij. „Rechtuit gezegd: gelooft u, dat hy ver moord is?" „Ik weet niet, wat ik er van denken moet", antwoordde Atherton. „Wel", zei Daniël, „wjj evenmin. Wij we ten ook niet wat we er van moeten den ken." „Maar misschien weet u meer dan ik weet", zei Atherton vlug. „Komaan, kunt u niet wat licht in deze aangelegenheid ver schaffen? U bent ten volle bekend met dat gene, wat mijnheer Blake «en ik weten het staat allemaal in de Argus. Kunt u ons nu niets iets meer vertellen? Uit hetgeen u zei, toen we hier binnenkwamen, mijn heer Stephen, was op te maken, dat u toe gaf, dat u Richard Malvery op 26 Febr. in het Minerva Hotel heeft bezocht, niet waar? Stephen was, nadat hij zijn bezoekers had bediend, in een gemakkelijken stoel gaan zitten en rookte met langzame trek ken een Bruyère pijp. Hij glimlachte toen hij zijn pijp uit den mond nam en wendde zich tot zijn ondervrager. Het was heel duidelijk, dat hij, noch zijn broer in de war gebracht waren door het bezoek en de ondervraging en dat ze geen gevaar voor zichzelf zagen in persoonlijke be trekkingen tot de Malvery Hold-affaire. „Dan en ik", zei hij, terwijl hij met zijn pijp duidde in de richting van zijn broer, „hebben deze zaak al besproken. We be sloten, kort voordat u hier binnenkwam, dat we een duidelijke verklaring zouden opmaken over alles wat we wisten betref fende Richard Malvery's terugkomst in Februari van dit jaar. We dachten er over, er mee naar een advocaat te gaan, maar ik zou niet weten, waarom we het niet voor u zouden doen. Maar het is een feit, dat er erg weinig belangrijks in zit." „Vertelt u het aan mijnheer Blake en mij en laat het tusschen ons vieren blij ven", zei Atherton. „Dan kunt u later een officieele verklaring afleggen, als dat noo- dig zou zijn. Dit is volkomen onofficieel. We willen slechts, geheel privé, ontdekken wat we kunnen." „Heel goed", stemde Stephen toe. „Het gaat hierom; Op den 25sten Februari van dit jaar kreeg ik een brief van Dick Mal very den vorigen dag in Liverpool gepost. Hij vertelde me, dat hij teruggekeerd was en geld had meegebracht om zijn schulden in Brychëster te betalen. Maar voor hij in Brvchester zou aankomen, stelde hij het o prijs, mij te spreken in verband met ze kere persoonlijke aangelegenheden. En ik geloof niet, dat i kvoor u behoef te ver bergen, waarom het ging. Hij verliet Bry- chester onder een wolk: hij wilde graag weten, hoe men hem hier weer zou ont vangen. Hij stelde me in dien brief uit Li verpool voor, dat ik hem op den 26sten in Londen zou ontmoeten. Ik ging dan naar Londen en ontmoette hem. Zoowat een uur heb ik met hem zitten praten in het Miner va Hotel, waar enkele kwesties betreffen de zijn terugkomst hier ter sprake kwa men. En daaruit sproot de wenschelijkheid voort, dat hij eens een onderhoud moest hebben met mijn broer Daniël". „Waarom?" vroeg Atherton op den man af. ..Laat ons 't waarom eventjes laten rus ten", antwoordde Stephen. „Ik geef u voorloopig een duidelijk verslag van wat wij weten over de bewegingen van Ri chard Malvery. Ik zei dan. dat het wen schelijk was dat hij hier Dan zou bezoe ken. Ik liet hem in Londen achter en toen ik dien avond naar hais ging, sprak ik Dan en maakte ik een afspraak. Den volgenden morgen zond ik Richkrd het telegram dat mijnheer Blake op Malvery Hold in de por tefeuille vond. Het was erg kort, maar er zat meer in, dan het op. het eerste ge zicht toescheen. Richard zou het aldus le zen: „Je kunt Dan vanavond bij mij thuis vinden" en hij las het zoo in verband met het door ons in het Minerva Hotel bespro kene. Nu is het u al bekend, dat hij dien avond van den 27sten van Londen kwam en het postkantoor in Brychester bezocht. Hij reed mee met den wagen van Abinett tot het kruispunt Marshwyke; hij vertel de ons dat en hij had er pleizier in, dat de oude baas hem niet had herkend. Hij was ook bij Nick Brescoe binnen geweest en ook daar had het hem pleizier gedaan, dat noch Briscoe noch twee visschers die in de Anchor's Weighed zaten, hem evenmin als Greggy Abinett herkend hadden. Maar we hebben nooit geweten (totdat we het vanmorgen in de Argus lazen en hoorden over de vondst van juffrouw Rachel en mijnheer Blake in het bureau) dat hij thuis op Malvery Hold was geweest! Dat heeft hij ons nooit gezegd, hè Dan?" ,Met geen woord", zei Daniël Pyke- „Daar is niets over verteld." „Dus", zei Atherton rustig, „geeft u toe dat hij dien avond van den 27sten hier is geweest?" „Zeker is hy hier geweest!" antwoordde Stephen .„Van toegeven of ontkennen is hier geen sprake, commissaris. Ik vertel u eenvoudig, dat hij hier kwam. Hij kwam voor zoover we het ons kunnen herinne ren, om 9.15 uur en hij bleef tot half elf." „En toen?" vroeg Atherton. „Toen ging hij natuurlijk weg", zei Ste phen. „Hij zei, dat hij naar huis ging naar Malvery Hold. Hij ging langs den kustweg, we zagen hem dien weg inslaan, omdat we hem tot buiten het tuinhek uitgeleide de den. En sedertdien hebben we natuurlijk nie's meer van hem gezien of gehoord." „Nu heb ik nog maar een ding te vertel len", zei hij. „Er wordt gesproken over en chèque aan toonder, die hij aan iemand gaf en die ik aan de bank in Lombard- street aanbood. Die gaf hij aan mij. Hij was me nog geld schuldig, toen hij zes jaar geleden vertrok. Ik kon me het bedrag niet meer herinneren, toen ik hem in Londen ontmoette. Maar ik schatte het bedrag, telde er mijn onkosten in Londen bij op en kwam tot 25 Pond. Hij vergiste zich bij de dateering op den 28sten en hij gaf ze aan mij, schreef ze hier op tafel uit op den avond, dat hij hier was. Ik vroeg hem, haar direct aan toonder betaalbaar te ma ken, omdat ik een paar dagen later in Londen moest zijn en in de buurt van Lom- bardstreet kwam, waar ze me zou kun nen worden uitbetaald- Dat is daar de ver klaring van. Feitelijk", besloot Stephen met een blik naar zijn broer, „is dat alles wat we u kunnen vertellen. Hm was hier, hij vertrok en wé zagen of h- rden niets meer van hem." (Wordi vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2