3de Bloemententoonstelling te Lisse Joris Voetangel Qidï Alatu&iy ZATERDAG 25 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 NA DEN OORLOG hebben heel wat lan den moeilijkheden om hun geestelijk en politiek evenwicht te herstellen. Die moei lijkheden uilen zich op verschillende wij zen, en soms leiden zij tot tragische toe standen. Zoo bijv. in het ongelukkige Po len, dat beurtelings'door de Duitse!^ en de Russische laars is plat getrapt. De jong ste „vr\je" verkiezingen in Polen van 1.1. Zondag hebben in dit opzicht weer een dui delijke taal doen hooren. De definitieve en officieele uitslag daarvan is nog niet be kend deze zou pas eind Januari bekend gemaakt worden maar deze interesseert ons ook niet, want in 't algemeen heeft na tuurlijk het z.g. regeeringsblok een groote „overwinning" behaald. Het Poolsche re giem wordt volkomen beheerscht door Moskou en dat heeft er wel voor gezorgd, dat het huidige communistische bewind1 aan de madht bleef. Ondanks alle afspra ken van Yalta en Potsdam, dat werkelijk vrije en onbelemmerde verkiezingen in Polen zouden worden gehouden, was de voorbereiding van de verkiezingen reeds zoodanig, dat iedere illusie omtrent de „vrijheid" van de stemming werd wegge nomen. De „New York Times" constateert dan ook: „De verkiezing was vrij noch onbelem merd, noch iets anderé dan een bedrog en een klucht, zelfs nog minder gemaskeerd dan het stemmen in den Balkan. Zij werd voorafgegaan door een verkie zingscampagne, welke gekenmerkt werd door moord, politieterreur, censuur en on derdrukking van de oppositie, met als cli max de intimideering van het kiezerscorps om bij het kiezen duidelijk en openlijk de loyaliteit aan het regeeringsblok te demon- streefen." Op die manier is het gemakkelijk om een éclatante overwinning te boeken. Het is eigenlijk nog een wonder te noemen, dat de Boerenpartij van Mikolajczyk (de voornaamste oppositie-partij) volgens de reeds bekende semi-officieele cijfers nog 24 zetels heeft behaald. Mikolajczyk wil trachten den verkiezingsuitslag te doen annuleeren, wat hom wel niet gelukken zal. Het is nu de vraag, wat Engeland en Amerika zullen doen. Zullen zij het laten bij slappe protes ten tegen deze schending van de overeen komsten van Yalta en Potsdam of zullen zij sterker maatregelen nemen? Van protes ten trekt Warschau zich niets aan, want achter Warschau ligt Moskou. Misschien zullen zij hun erkenning van de Poolsche- regeering intrekken? Misschien een be roep doen op de U.N.O.? „Doch zulk een beroep, merkt „De Tijd" op. zou de lichte lijk verbeterde verstandhouding tusschen de Groote Drie gemakkelijk opnieuw kun nen verstoren, juist op een oogenblik, waarop hun eensgezindheid ten opzichte van het Duitsche vraagstuk het meest noo- dig is. Wat echter is een goede verstand houding waard, wanneer zij altijd op nieuw eenzijdig met concessies moet wor den gekocht? Europa is. Godesberg en Mün- cfcen nog niet geheel vergeten." Intusschen zit Polen in de knel en wordt de dupe. jpEN ANIDER LAND, dat slechts met ■*- rhoeite z'n evenwicht kan hei-vinden, is Frankrijk. Daar gaat het niet zoo Spaansch toe als in Polen, maar daar zijn de moei lijkheden weer van anderen aard. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat Frankrijk lijdt aan een teveel aan evenwicht en -daarom z'n evenwicht niet vinden kan. Het klinkt paradoxaal, doch is niet het feit. dat de communisten en de M.R.P. elkaar in even wicht houden, een der oorzaken van dc langdurige regeeringscrisis-sen? Het begint er nu op te lijken, dat er een soort van coa litie gevonden is, welke een meer nor maal regeeringsbeleid mogelijk maakt, dan Frankrijk sinds den oorlog gekend heeft. Ramadier is er .nJ, in geslaagd om weer een kabinet te vormen, waarin de drie groote par', ij en zullen samenwerken. Het is er wat eigenaardig naar toe ge gaan. Nog voordat Ramadier een regee ring had samengesteld, ontvouwde hij reeds zijn program in de Nat. Vergade ring en kreeg hij daarop een motie van vertrouwen met 'n meerderheid, welke klonk als een klok, n.l. 549 voorstemmen en 61 onthoudingen (geen tegen!). Een ongebrui kelijke figuur, welke evenwel verklaar baar wordt, als men bedenkt, dat de par tijen het allemaal wel zoo wat eens waren over hetgeen er moest gebeuren, maar slechts kibbelden over de verdeeling der zetels. Toen de kwestie der zetelverdee- ling eenmaal geregeld was, was de kabi netskwestie opgelost. Het ging voorname lijk om het ministerie van defensie, dat de communisten per se wilden hebben. Maar Te Apeldoorn zijn de wedstrijden om het kampioenschap hoofdklase groot biljart aangevangen. Acht van de negen deelnemers waren bij den start aanwezig. V.l.n.r.: De Leeuw, Sweering, De Ruyter, van Vliet, (titelhouders). Van der Pol, Jacobs, Kobus en Wevers. 28 Januari a.s. opening door den burgemeester Naar wij vernemen, is de 2de Bloemen tentoonstelling van de Stichting „Bloem- lust" te Lisse een groot succes geworden. Ruim 4500 personen hebben deze show be zichtigd. De stichting zit evenwel niet stil en heeft reeds de voorbereidende werk- zaamhedeen getroffen om de 3de bloemen tentoonstelling, welke gehouden zal wor den van 28 Jan. tot en met 1 Febr. te doen openen. De opening zal plaats hebben op Dinsdag 28 Januari a.s., door den nieuw be noemden burgemeester van Lisse, den heer W. H. J. M. Lambooij. Op deze tehtoon- stelling zal eenzelfde wedstrijd worden ge houden als de voorgaande tentoonstelling. Van betrouwbare zijde werd ons mede gedeeld, dat er een zeer groot aantal in zendingen zal zijn. „Theorie en Praktijk." De vereeniging van oud-leerlingen der Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse „Theorie en Praktijk" hield in café-restaurant „De Nachtegaal" onder voorzitterschap van den heer G. Papendrecht jr. te Sassenheim, een ledenvergadering. De voorzitter deelde in de M.R-P. dacht aan Moskou, dat dan pre cies alle geheimen van de Fransche defen sie zou leeren kennen en verzette zich dus absoluut tegen een communistische bezet ting van dezen zetel. De oplossing, welke Ramadier voor dit dilemma vond, getuigt van een Salomons wijsheid. Hij deelde n.l. het departement in vieren en gaf aan vier partijen ieder een stuk. Simple comme bonjour! Zoo heeft Frankrijk thans een mi nisterie van oorlog, een van marine en een van luchtvaart, en een apart ministerie van defensie om het geheel te coördineeren. Met dit kabinet van „elck wat wils" gaat Frankrijk nu in zee. Zoolang het regee ringsbeleid nu maar beperkt blijft tot het nemen van zakelijke beslissingen, zooals de saneering van Frankrijk financiën en dergelijke zaken, zal het wel gaan. Maar komen er principieele kwesties aan de or de, dan zal het moeilijk zijn om met dit heterogene kabinet land te bezeilen. IN ITALIë is het eveneens crisis, wat na de vaststelling van het vredesverdrag niet zoo vei*wonderlijk is. Dit vredesver drag is, zooals bekend, vrij ongunstig uit gevallen voor de Italianen en niemand heeft nu veel lust om z'n handteekening er onder te zetten. Bovendien is de economi sche toestand van het land buitengewoon slecht. „De toestand, welke Italië in 1947 onder het oog heeft te zien, is slechter dan die in 1919, welke den weg baande voor het fascisme", aldus constateerde De Gasperi aan het einde van het afgeloopen jaar. En van die ongunstigen economaschen toestand profiteeren natuurlijk alle vis- schers in troebel water en zij doen het zoo bruta&l, dat het ten slotte de Gasperi te machtig is geworden en hij het bijltje er bij neer heeft gelegd. Een oplossing van deze crisis zal niet ge makkelijk zijn, daar ook hier de commu nisten het groote struikelblok vormen. Eenerzij ds buiten zij den ongunstigen eco- nomischen toestand uit om hun systeem als de eenige oplossing te propageeren en an derzijds maken zij een samenwerknig met de katholieKen moeilijk door hun aanstu ren op een verbreking van het Concordaat met het Vaticaan, van welk.streven de re cente aanvallen op den Paus in de pers een symptoom zijn. Hel is een tamelijk chaotische toestand in Italië en de vredesduif mag zich wel wa penen rnet stalen zenuwen, als hij straks het vredestractaat komt brengen. zijn openingswoord mede, dat de vereeni ging haar orgaan heeft uitgegeven, zooals is besloten in Je vorige vergadering. Spr. deelde vervolgens mede de verschillende verdeeling van de bestuursfuncties. Na de vaststelling der notulen verleende hij het woord aan den heer ir. F. Vlag, leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse, die het onderwerp „de resultaten van enkele be mestingsproefvelden van bolgewassen", be handelde. Bevolking. De bevolking der gemeente Lisse bestond op 1 Januari 1946, volgens een gehouden telling uit 5442 mannen, 5352 vrouwen, totaal 10794. In het jaar 1946 zijn geboren 201 mannen en 185 vrouwen, in tctaal 386. Het aantal overledenen bedroeg in het jaar 1946, 43 mannen en 32 viouwen, totaal 65. Het geboorte overschot bedroeg derhalve in 1946, 158 mannen, 163 vrouwen, totaal 321. In den loop van het jaar 1946 vestigde zich 228 mannen, 321 vronuwen in totaal 549, terwijl vertrokken 32C mannen, 319 vrouwen, in totaal 639 personen Het ver schil tusschen de vertrokken en gevestig de personen L derhalve min 92 mannen, en 2 vrouwen in totaal min 90 personen. De totale vermeerdering der bevolking over 1946 bedroeg derhalve 231 mannen, 165 mannen, totaal 231 personen. De be volking der gemeente Lisse bedroeg derhal ve per 1 Januari 1947 5508 mannen, 5517 vrouwen en in totaal 11025 personen. Opmerkelijk is het, dat thans de vrouwen de overhand hebben op de mannen in deze gemeente. Dit is zeker in de laatste 25 ja ren niet gebeurd de mannen hebben steeds een voorsprong gehad op het aantal vrou wen in deze gemeente. KATWIJK AAN OEN RIJN De Fancy fair. Een geestdriftige schaar van Jongeren gaat een daadwerke lijk bewijs leveren leeken-apostelen te zijn. Met een open oog voor den nood dezer tij den, en met de blakende edelmoedigheid hunner jonge jaren, besloten zij der. stand der kas van de Kath. Jeugdorganisatie met een ruk omhoog te brengen. Zij organiseer den tot dat doel een fancy fair op 25 en 26 Jan a.s. in het Parochiehuis. Zij hebben het goed aangepakt. Het parochiehuis is in een feestzaal ..erschapen en zelfs de en treeprijs kan geen beletsel zyn want deze is gratis. Daf, eenmaal binnen, het geldsein op onveilig staat, ligt voor de hand. Maai bij het onmiddellijke en gansch niet te ver smaden resultaat van eenige gezellige uren, waarin U prachtkansen geboden worden om aan Minister Lieftinck's bekende be- ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo "Tante Post« doet I haar best Een inwoner uit Sassenheim kreeg 5 deze week een tweetal brieven toe- o gestuurd. Het waren de nieuwjaars- 5 wenschen van ouders en schoon- o ouders uit het Noorden des lands g voor...v. 1945. Tante Post had er g g een schrijven bijgevoegd, waaruit g g bleek, dat de brieven al dien tijd g g waren „ondergedoken". Dezer da- 8 g gen waren ze „bovenwater" geko- 8 o men aan boord van de „Groningen 8 o IV", die twee jaar geleden in de 8 o Zuiderzee was gezonken en nu ge- licht is. g o o o o ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo hoefte te kunnen voldoen, wordt intusschen hier de nadruk gelegd op het nastreven van een hoog doel als bovenomschreven, een doel dat ditmaal niet mag afstooten or het schild der bezuiniging. Diverse ver- eenigingen, de L.T.B. Middenst. Ver., Kath. Katwijk, hebben deze zaak met vreugde oider hunne '>escherming en aanmoediging genomen, zich bewust van hun stuwende taak van richten en leiden naar sociaal apostolaat. Deze grootsch opgezette bewe ging moet slagen! Dit werk moeten wij steunen met -.11e macht. Ook omdat het welslagen van dit debuut ongetwijfeld deze Jongeren onder de leeken-apostelen zal aansporen tot voortzetting hunner activi teit. mede op algemeener terrein. Hier is dus meer dan één doel dat bezieling wek ken kan. Veler aanwezigheid op deze aan- trekkelijken festiviteit zal leiden tot het beoogde doel. Men verzoekt oi^ er even de aandacht op te willen vestigen, dat het Parochiehuis open is Zaterdag 25 Jan. van 4 tol 11 uur n.m. en Zondag van 11 tot 1 uur, van 2 tot 6 uur en van half 8 tot 11 uur. Dat worden dus knaluren. Geboren: Dirk, z. v. G. Meijvogel en J Harteveld; Robert, z. v. J. C. M. Stemp er. A. Hagens; Neeltje, d. v. P. Guyt en A. J Hoek; Adrianus, z. v. D. Durieux en J. v. d. Boon; Alice, d. v. G. H. Heino en A. J Hartgerink; Dirkje, d. v. J. Barnhoorn ei. G. Zwanenburg; Cornelis z. v. G. van Duyn en N. van Duyvenvoorde; Floris, z. F. Groen en G Zwanenburg. Ondertrouwd: C. A. van Pinxteren en Cath. II. Meijer; L van Duyn en A. C. Ouwerling; J. Barnhoorn ne J. Impthoorn; •T. Bergman en N. de Boer. Getrouwd: T. Dijkhuyzen en A. de Vreugd; G. Guyr en J. Nijgh; A. van Duyn en G. van Duyn, D. Hamerslag en D. A. Burggraaff; J. van Duyn en P. Ouwehand. Overleden; M. P. Kiebért 2 mnd... G. Vooys 81 jaar; J. Verbree 69 jaar; N. Meij vogel 3 jaar; C. van Rijn 57 jaar. SASSENHEIM Geboren: Jacob z. van J. Bellaar Spruijt en J. C. Seret; Theodora Anna Ma ria d. van J. H. Karremans en M. H. de Groot; Jacobus Petrus Anthonius Maria z. van C. J. J. Prins en E. L- J. v. Reijsen; Anthonia Catharina Madeleine d. van M. Moerkens en E. Hockx. Ondertrouwd: Johannes Theodorus Sal man 24 j. en Maria Cornelia Roelandse 22 j.; Petrus v. d. Post 27 j. en Cornelia Hu- berta Burgmeijer 25 j. Ingekomen: C. v. Vliet Oude Haven-7, van Alphen a^n den Rijn;F. Z. v. Dillen, Teylingerlaan 17. van 's-Hertogenbosch: S. R. Dijkstra, Rijksstraatweg 39, van 's-Gra- venhage; J. Smit, Menneweg 147, van Odoorn. Vertrokken: C. J. Colborn geb. Hooger- vorst naar Sydney Meines; P. W. G. Weus- ten, naar Amersfoort, Utrechtscheweg 249; H. M. A. Bader, naar 's-Gravenhage, Dr. Kuyperstraat 4. RADIO voor Zondag. HILVERSUM I (301 M.) 3.00 Nieuws. 8.15 Van man tot man. 9.30 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis in de St. Willibrorduskerk te Utrecht. 11.30 Trio, viool, piano en cello. 12-00 Angelus. 12.30 Lunchconcert door Kareol Septet. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert door het Ka reol Septet. 13.20 Apologie door prof. dr. J. B. Kors. 13.45 Cor de Groot speelt de pianosonatine van Max Rcger. 14.00 „Li tanie" van Mozart. 14.50 Stichtsch Strijk kwartet. 15 30 Het Amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beek. 16.10 Suite in A gr. t. van Busch. 16.15 Ziekenlof in de kerk van de H. Drievuldigheid te Bloemendaal. 19.30 Nieuws. 20.00 Actualiteiten. 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.15 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 21-15 Hoorspel. 21.45 Eddy Canzoni, zang en Jos. Carpay, orgel. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed en li turgische kalender. 22.55 Ticinese en Weensche jongens zingen. 22.45 „Old Fa vorites Sextet". 23.15 Gram.muziek. 23.30 Klaas van Beeck met zijn' dansorkest. HILVERSUM n (4.15 M.). 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Zon dagmorgenmelodieën. 9.30 Men vraagt.... en wij draaien. 10.15 Les Chanteuses de la Colombièrc. 11.00 Kamerorkest o.l.v. Adolf Eusch. 11.15 Triangel. 12.20 Pianospel van Alexander Brailowsky. 13.00 Nieuws. 14.00 Paul Robeson zingt. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Concert door het Omroeporkst o.l.v. Anton Krelage. 16.00 Radio-dansorkest „The Skyniasters". 16.30 Voor de vrouw- 17.00 Een half uur bij het G.G.-Cabarel. 17.30 Avonturen van Oome Keesje. 18.00 Nieuws. 20.15 Koorvereeniging „Pro Mu- sica", o.l.v. Lex Karsemeycr. 21.00 Hersen gymnastiek. 21.25 „Waltztime". 21.55 Hoor spel. 22.30 Zang en piano. 23.00 Nieuws. 23.45 Harpspel door Edward Vito. voor Maandag. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuws. 8-15 Koorzang door St. George's Chapel Choir. 8.30 Morgencon cert. 9.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.30 Edwin Fischer speelt uit „Das Wohltemperierte Klavier". 10.00 Het Lon- dens Philharmonisch Orkest. 11.00 Orgel. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Stafmuziekkorps van de Amsterdamsche Politie. 12.30 Populaire orgelbespeling door Stanley James. 13.00 Nieuws. 13.15 Man- dolinata. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Cinderella-ensemble. 15.00 Pianoduo Ra- wiczLandauer. 16.45 Concert door het Omroeporkest en het Omroepkoor. 17.45 Rijk overzee. 18.00 Marschmuziek. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.45 Rubriek ten behoeve van de landbouw. 20.00 Nieuws. 20.08 Hongaarsch Stijkkwartet. 21.20 Delfshavens Gemengd Koor. 22.00 Nieuws. 2230 Arthur Rubin stein, piano. 23.00 Avondconcert. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Opgewekte mor genklanken. 9.50 Kamerorkest. 10.20 De Re genboog. Een programma voor de zieken. 11.00 Pianorecital door Zeno Marcella. 11.45 Magyari Imri en zijn orkest. 12.00 Kwartet Jan Corduwener. 12.35 „Attentia" met Ed dy Walis. 13.00 Nieuws. 13-15 Voor het platteland. 13.20 „De zilveren zeven", met zang door blaasinstrumenten. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 „Lu Vita Nuova". 16.05 Voor de kleuters. 16.20 Musette-klanken. 16.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgelspel door Johan Jong. 19.00 Zang en piano. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroepkamer- orkest o.l.v André Rieu. 21.45 Gram.mu ziek. 22.15 Dansorkest „The Ramblers". 23.00 Nieuws. door 40. De wagen ging weg. Perolt was niet zo heel erg gerust. Die Baby was altijd een waaghals. Onderwijl zat Baby grote plakken cake te eten en was zijn ooggevestigd op de weg, die snel onder de wagen doorschoot. Ik ken die post op mijn duimpje, Jud, zei hij, ze hebben in een loods er naast twee reserve-patrouillewagens. Ik heb twee valse nummerborden gemaakt. Die wagens zijn onze enige kans te ont snappen uit de stad. Als we Zwickey en Roomer vrij hebben, zijn we er zo de stad mee uit. Niemand houdt ons aan. Naar Chicago. Er is daar nog wel een plaatsje voor ons. Toen stopte de wagen voor de politie post. Kom mee Ju, nu,is het vlug handelen en goed uitkijken. In een paar minuten kan alles gebeurd zijn. WAAR BLEEF J. S- FLETSCHER. 33) „Ik wel", zei Cuffe grimmig. „October. "Want het was de week van de Cesarewitch- rennen en iedereen weet dat die altijd in October worden gehouden. En het was twee dagen na de Cesarewitch, om het precies te zeggen, op een Vrijdag omdat de ren nen als naar gewoonte op Woensdag wer den gehouden dat de jonge Malvery me komt bezoeken aan mijn privé-adres op Veloyyevsky Lodge we noemden dat zoo omdat ik toen en later nogal succes had met dat paard) in Shilhampton, om zoowat half zeven 's avonds, toen ik en mijn meis jes juist bezig waren een hapje te eten. Hij was niet gewoon, me daar te bezoeken ik zag hem altijd op mijn kantoor in de stad, ziet u maar ik ontving hem. „Cuffe", zei hij tegen me, vriendelijk en amicaal; „het spijt me, je thuis te moeten lastig vallen", zegt hij want hij was al tijd een beleefd heer „maar ik wilde je vragen of je een chèque kunst verzilveren. Ik kreeg die pas", zegt hij, nadat de bank gesloten was en ik heb het geld vanavond noodig, omdat ik in de stad nog een paar belangrijke zaken wilde afhandelen". „Ze ker", zeg ik, „ik heb het geld in huis en de chèque is goed", zeg ik. „Het bedrag", zegt hij, „is honderd Pond en het is een chèque van mijn neef, Boyce Malvery, be taalbaar gemaakt aan toonder". „O, dat is in orde", zeg ik, „zoo goed als de bank" zeg ik. En ik geef hem het geld, een deel in biljetten en een deel in specie en ik kijk even naar de chèque die in orde is en ik leg ze in mijn geldkistje en daar mee was het af. En de jonge Malvery be dankt me en ik zeg „kom er nog even in", en hij komt in de eetkamer waar ik hem voorstel aan mijn dochters, waar hij heel vriendelijk tegen was. En hij drinkt een glas of twee van myn cherry en dan ver trekt hij om den expresstrein naar Lon den te nemen. En niemand heeft hem ooit meer teruggezien", besloot Cuffe spij tig. „Niemand meer!" Atherton en Blake, die het verhaal van den bookmaker met groote belangstel ling hadden gevolgd, wisselen blikken van verstandhouding. En de commissaris sprak twee woorden met scherpen nadruk uit: „De chèque?" Cuffe keek van den 'een naar den an der en schudde het hoofd. „Ach!" zei Ijij. „Dat moogt u wel zeggen, commissaris, en op dien toon. De chèque? Wel ik had er geen twijfel aan of die chèque was valsch. Ik zou me schamen als ik zou twijfelen aan uw soliditeit, heeren! Ik kende den jongen Dick al twee of drie jaren als mijn cliënt, zij het in kleine zaken; ik wist wie hij was; ik wist dat hij erfgenaam van den ouden titel was en ik vermoedde nooit kwaad- En natuur lijk geef ik die chèque te zijnertijd aan mijn bank. En natuurlijk werd ze stipt gepresenteerd en betaald!" „Uitbetaald?" riep Atherton uit. „O, maar dan „Wacht u even", zei Cuffe. „Ze werd hier aan de bank in Brychester uitbetaald en er werden geen aanmerkingen bij ge maakt. Tot zoover was alles in orde. Ik hoorde er natuurlijk verder niets meer over. Wat ik daarna hoorde had niets met mijn zaken te maken en dat was, dat de jonge mijnheer Richard Malvery van huis was weggeloopen en nooit meer terugge zien werd, sedert dien avond, dat hij me had bezocht, mijn geld gekregen had en mijn cherry had gedronken. En er werd een heeleboel over hem gepraat, hoe hij zoo maar was verdweenen zonder iemand, ook zijn vader en zijn zuster, er maar met een woord over te spreken, en dat hij een boel schulden had achterge.aten. Maar omdat hij niet op den debetkant van mijn boe ken stond-, maakte ik er mij maar geen kop zorg over, totdat ik een schok kreeg zoo plotseling en zoo erg, dat ik toen pas goed voelde hoe oneerlijk de wereld menschen, zooals ik, geboren met een teer gemoed, behandelt. Want kijk, heeren", vervolgde Cuffe. terwijl hij met zijn oogen knipte. „Mr. Boyce Malvery was zijn bankreke ning aan het controleeren gegaan en hij zag dat hij gedebiteerd was voor een chèque van honderd Pond en hij kon zich niet herinneren, ooit zijn neef een chèque voor dat bedrag te hebben gegeven. En toen ging hij naar de bank om dien chèque te zien en toen ze 'm hadden getoond zei hij dat het een valsche chèque was. Een feit, heeren! En vervalsching en natuur lijk was de veronders'elling, dat de jonge Dick haar had vervalsóht". Tot nog toe had Blake in stilte zitten luisteren, terwijl hij Cuffe bestudeerde en belangstellend luisterde naar alles wat de ze had te vertellen. Maar plotseling steeg een blos naar zijn gebruinde wangen en hij sprong overeind- „Ik mag hangen als ik dat geloof!" riep hij uit. „Dick Malvery mag als jongen een wildebras zijn geweest, hij mag hier in den omtrek veel schulden hebben achter gelaten, maar ze zullen me nooit wijsma ken, dat hij een falsaris was. Dat is een vervloekt schandaal!" „Ja, inderdaad, mijnheer", merkte Cuffe op, minzamer dan ooit. „En het doet mij een groot genoegen, mijnheer, u dit te hooren zeggen en ik ben er van over tuigd, dat het voor u pleit zoo op te ko men voor den jongeman! Maar wat Ik zei, dat was hetgeen Mr. Boyce Malvery in mijn bijzijn verklaarde, hij zei dat zyn handteekening was vervalscht. En omcat de jonge Dick dien chèque aan mij gaf en zei, dat zijn neef er hem mee had be taald, wat...." „Laat me u even een paar vragen stel len". zei Atherton. Blake met een blik weerhoudend. „Wat gebeurde er verder met dien chèque, mijnheer Cuffe? Ik ver onderstel dat deze affaire.... werd gesust, nietwaar?" „Inderdaad, mijnheer, dat werd ze", ant woordde de bookmaker. „Precies, gesust, dat is het juiste woord. Ziet u, ik had zijn geld ontvangen, dat was in orde. Ik weet niet, hoe Mr. Eoyce het regelde met zyn bank. maar ik begreep dat er niets werd gedaan, voor de eer van de familie, ziet u. En ik beloofde, mijn mond te zul len houden, de zaak dood te zwijgen. En vanaf dien dag tot nu toe heb ik er niets van gezegd". „Mijnheer Cuffe",1 vroeg Atherton, „en waarom vertelt u er nu wat van? Waarom bent u dit nu aan mij, den commissaris van politie, komen vertellen? Waarom"" De bookmaker keek om zich een, keek naar Blake, keek naar Atherton, en glim lachte. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5