SeCekLoficSou/to/nt De Gasperi dient ontslag in 437 slachtoffers Ramadier stuit nog op moeilijkheden Aanval op Medan Lichting 1944 gedeeltelijk opgeroepen De niezende dood „Boot-auto" voor prinses Margriet DINSDAG 21 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per v/eek, 1.10 p mnd. f 3.25 p. kwartaal Franco p. post f 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37c JAARGANG No. 10992 Hoofdredacteur: TH. WILMER. Directeur: C. M. v HAMERSVELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. Geen moed verliezen! WAT wij in de wereld zien het optre den van een nieuwe tyrannie kan een ontmoedigenden invloed op ons heb ben, maar er is toch geen reden, om den moed te verliezen. Dit is de strekking van een toespraak, die Z.H. de Paus heeft gehouden tot een aantal journalisten, die een reis door Euro pa maken. De Paus sprak de hoop uit, dat zijde waarheid te zien zullen krijgen en haar onbevreesd bekend zullen maken! De Paus wees op de teleurstelling van •den na-oorlogschen tijd: ontzegging van godsdienstige en burgerlijke rechten duurt voort, de meedogenlooze vervolging van het menschelijk geweten heeft geenszins opgehouden. Dit verwonderde de Paus niet, maar het is tragisch, zoo zeide Hij, en ont moedigend te denken, dat de dood van honderdduizenden van de dapperste en meestbelovende jonge mannen zoo weinig vrede, rechtvaardigheid en liefde heeft gebracht. En dan vervolgde de Paus: Toch is er geen reden den moed te verliezen, want er is geen gebrek aan mannen van karakter, die niet zichzelf zoeken, dooh oprecht streven naar de lichamelijke en geestelijke verheffing van alle klassen van de maatschappij en die in het licht der Christelijke principes erkennen, dat zedelijke le vensnormen de onmisbare voorwaar den zijn voor sociale welvaart en bo ven alles, dat deze zedelijke levensnor men onbestaanbaar zijn zonder gods dienst. De Paus heeft hier weer eens de wereld voorgehouden, door welke actie, en dóór welke actie alleen, de menschheid kan worden geschonken een leven in vrede, rechtvaardigheid en liefde. Het is de actie van mannen van karak ter, die niet zichzelf zoeken; die oprecht streven naar de lichamelijke en geestelijke verheffing van alle klassen van de maatschappij; die bij dat streven zich laten leiden, in het licht der christelijke beginselen, door zedelijke levensnormen, welke haar funda ment. vinden in den godsdienst. Oin de gave van zulke mannen moeten wij God smeeken. Zij kunnen in hun oprechte onbaatzuch tigheid en in hun werkelijke liefde voor hun mede-menschen rondom zich, en zóó door alle klassen der maatschappij, doen stralen: de goedheid Gods! Ï"\E ITALIAANSCHE PREMIER, DE GAS PERI, heeft zijn ontslag ingediend. Naar vernomen wordt, heeft De Gasperi president De Nicola reeds verzocht algemeene besprekingen te voeren ten einde eventueel tot de samenstelling van een nieuwe re geering op zeer breede basis te komen. De Gasperi en zijn kabinet zullen intusschen, hangende de samenstelling van een nieuw kabinet, voorloopig aan het bewind blij ven. Ongeveer tegelijkertijd publiceerde het Italiaansche ministerie van buitenland- sche zaken een communiqué, waarin werd meegedeeld, dat Italië bij de Ver. Staten, Engeland, Rusland en Frankrijk een ernstig protest heeft ingediend tegen het ter tee- kening gereed liggende vredesverdrag. Ernstig protest tegen het vredesverdrag In de Italiaansche nota, die reeds eerder door den minister van Buitenlandsche Za ken, Nenni, aan de diplomatieke vertegen woordigers van de vier mogendheden is overhandigd, wordt gezegd, dat Italië het noodzakelijk acht met betrekking tot de voorwaarden van het verdrag een groot voorbehoud te maken. Den overwinnenden mogendheden wordt verzocht, het principe te erkennen van ver dragsrevisie door middel van tweezijdige aceoorden met de belang,hebbende staten en onder controle en binnen de perken van de Vereenigde Naties. Van bevoegde regeeringszijde wordt tus- schen de kabinetscrisis en de kwestie van het vredesverdrag verband gelegd. Men verklaart, dat de leden, der regeering on gaarne te veel verantwoordelijkheid bij het De Grieksclie scheepsramp Volgens een herziene dooden- en ver- mistenlijst van hét Zondag bij Athene op een mijn geloopen en gezonken Grieksche stoomschip „Chimarra", welke lijst is uit gegeven door het Grieksche ministerie van koopvaardij, bedraagt het aantal slachtof fers 437. De gegevens zijn gebaseerd op een passagierslijst, die 548 passagiers en 87 le den der bemanning vermeldde. Het feit, dat onder de pasagiers van de „Chimarra" in verband met de reis van den kroonprins in Noord-Griekenland zich vele officieren uit de omgeving van den kroonprins, regeeringsautoriteiten en par lementsleden bevonden, die den prins op zijn reis hadden vergezeld, heeft aanlei ding gegeven tot de opvatting, dat er sprake zou zijn van sabotage. Minister-president Tsaldaris heeft ver klaard, dat de voorloopige resultaten van het ingestelde onderzoek de mogelijkheid van sabotage niet uitsluiten. Twaalf uur vóór de ramp, zoo zeide hij, deden geruch ten de ronde, dat het schip zijn thuishaven niet zou bereiken. Dat de samenstelling van een nieuwe Fransche regeering, welke door Paul Ra madier is ondernomen, niet zoo vlot van stapel loopt, zal niemand verwonderen. Een van de grootste moeilijkheden is de bezetting van den post van minister van defensie. Daarop maken de communisten aanspraak, maar de M.R.P. (de Katholie ken) willen niet, dat een partij, welke zoo nauwe relaties onderhoudt met Moskou door middel van een minister de beschik king krijgt over alle gegevens van de Fran sche defensie. Dat wordt echter niet zoo ronduit gezegd. Wanneer men zich ver klaart tegen de bezetting van defensie door een communist, is de onmiddellijke oorzaak gelegen in het feit, dat de communisten zich officieel ten gunste van een onmiddellijke hervatting der besprekingen met de Viet- nameesche leiders van de Indochineesche nationalistische beweging hebben uitge sproken. Ramadier probeert een tusschenweg te bewandelen door de bevoegdheden -van den minister van defensie te besnoeien, Naar men meent te weten, zou de M.R.P. vandaag in de Nationale Vergadering een motie van vertrouwen in Ramadier steu nen. Dit houdt echter nog niet in, dat zij in het voorgestelde kabinet mede-ztting zal willen nemen. Door de Nederlandsche koopvaardij werd aan haar peetekind, Prinses Margriet, een verjaarsgeschenk, bestaande uit een trap auto in den vorm van een boot aangebo den. Dit cadeau werd door een uit zes le den bestaande delegatie aan het Prinsesje ten paleize Soestdijk overhandigd. Terwijl de leider der delegatie, de gezagvoerder C. l. A. den Hamer, aanwijzingen geeft, pro beert Prinses Irene zich in de auto te wrin gen, waarbij haar vader en haar zusjes aandachtig toekijken. SPOREN VAN VERONGELUKTE POOLEXPEDITIE. Volgens een Tass-bericht zijn sporen ge vonden van een weinig bekende Ameri- kaansche Poolexpeditie, die een halve eeuw geleden verongelukte. Sowjet-visschers pikten een reddingsboei op, waarop de vol gende dramatische aanteekening gevonden werd: „Onze plannen zijn mislukt maar wij zijn niet verslagen". De aanteekening is afkomstig van een expeditie, die geleid werd door een seiner van het Amerikaansche leger, Baldwin en gefinancierd door den Amerikaan, Ziegler. Zij vertrok van Tromsö op 27 Juli 1901. De aanteekening, in Engelsch en Noorsch, vermeldde: „Kamp Ziegler, Franz-Josephland, veld hoofdkwartier van Baldwin-Ziegler Pool expeditie, 24 Juni 1C32. Het dichtsbijzijnde Amerikaansche con sulaat: ten spoedigste lading kolen ge vraagd. Het jacht „America" is in open wa ter (Aberdare-kanaal) sedert 8 Juni. Het werk van dit jaar is succesvol op Rudolf- land is in Maart en April per slee een enorm depot aangelegd. Collectie voor het nationale museum. Bericht en foto's van de hut van Nansen. Uitstekende foto's en films gered. 5 Pony's en 150 honden over. Wij moeten hooi hebben. Visch en 30 sleden. Moeten vroeg in Augustus terugkeeren. Pech gehad maar niet verslagen. Stuur ko len. Meest Noordoosten wind, allen gezond. Boei 174". Het Tas-berichts meldde, dat de visschers de boei bij Vilkitskyland vonden en berich ten, dat de expeditie uit 45 Amerikanen en Noren bestond en uit zes inlandsche man nen voor de hondenspannen. Zoowel de aanteekeningen als de boei zijn naar het Sow jet-Russische Poolinstituut in Lenin grad gezonden. onderteekenen van hét verdrag op zich wil len laden. Het vredesverdrag met Italië is inmid dels, evenals die met Bulgarije, Hongarije en Roemenië, gisteren voor Amerika onder teekend door Byrnes, die daarmee zijn laat ste officieele daad als minister van Bui tenlandsche Zaken verrichtte. Men acht het waai*schijnlijk, dat de so cialistische aanhangers van Nenni, geen plaatsvervanger voor den voormaligen mi nister van Buitenlandsche Zaken zullen terugtrekken. De Gasperi ziet zich voor een uiterst moeilijke situatie geplaatst, daar geen dei- voornaamste linksgeoriënteerde partijen aan de regeering, die een „bestraffend" vredesverdrag moet onderteekenen, wenscht deel te nemen. Een dergelijke houding wordt ook aangenomen door de groote rechtsgeoriënteerde partij van den Gewonen Man de Uomo Qualunque. BESPREKINGFN DER K.V.P. MET BUITENL. ORGANISATIES. Het contact van de K.V.P. met gelijkge stemde organisaties in het buitenland, waarmede speciaal de ondervoorzitter dei- partij, mr. Sassen, belast is, is thans zoo ver gevorderd, dat besprekingen met Zwitserland en Italië eerstdaags zullen worden geopend, aldus deelde mr. J. A. Bremer Zaterdag mede op de jaarlijksche algemeene vergadering vaii den kring Utrecht. Er werd medegedeeld, dat ter saneering van de zeer precaire financieele positie van de K.V.P. ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de partij in Mei a.s. een be roep gedaan zal worden op de leden ter aanbieding van een financieel geschenk aan het partijbestuur. Uit dit bedrag zal een herstelfonds worden gesticht, dat ter eere van zijn nagedachtenis genoemd zal v/orden naar den overleden oud-minister van Justitie mr. Goseling. Nationalisten hebben gedurende het weekeinde met granïatvuur de Europee- sche wijk van Medan, op Sumatra, aange vallen, zoo werd Maandag te Batavia be kend gemaakt. Er werdén vijf Nederland sche soldaten gedood. De verliezen van de nationalisten zouden, volgens een schatting van het Nederlandsche leger, zwaar zijn. Een Nederlandsch woordvoerder zei, dal de nationalistische aanval, ondanks het feit, dat de Nederlandsche en Indonesische bur gerlijke autoriteiten de onderhandelingen voor een wapenstilstand in de steden Me dan en Padang hadden hervat, een hevig artillerieduel ten gevolge gehad in het dis trict Medan, terwijl in Padang een Neder landsch spervuur noodig was geweest om de Indonesische concentraties te versprei den. De nationalisten zouden een convooi van 250 Nederlandsche vrouwen en kinderen hebben aangevallen, die op weg waren naar hun familie in Medan. Deze aanval zou zijn afgeslagen. In Soerabaja heeft een Nederlandsche patrouille een nationalistisch stuk afweer geschut van 20 mm. verwoest, na een he vig gevecht, waarbij de nationalisten zwa re verliezen leden. Vele hoogwaardigheidsbekleedei-s van civie le en militaire instanties woonden de in stallatie van het constructiekabinet van Oost-Indonesië, welke in het voormalig ge bouw van den Raad van Indië te Batavia plaats vond, bij. We zien hier vice-admi- raal Pinke, professor Romme en kol. ir- Warners met elkanler in gesprek. Vrijstelling en uitstel Van officieele zijde deelt men ons mede: „De jongemannen, géboren in 1924, zijn ,'oor den dienstp.icht ingeschreven en wor den thans aan een geneeskundig en psycho logisch onderzoek onderworpen. Slechts een beperkt aantal van hen het een/ vijfde gedeelte van het totaal ingeschreve nen niet te boven gaande zal worden bestemd tot gewoon dienstplichtige en om streeks midden 1947 worden ingelijfd voor net volbrengen van de eerste oefening. Wie daartoe zul"en tehooren, valt thans nog iiiet te zeggen, daar de resultaten van de keuring en verder in te stellen onderzoe ken daarop van invloed zullen zijn. De overigen zullen worden bestemd tot buiten gewoon dienstplichtige bij de landmacht en de zeemacht. Zij zullen voorshands niet m militairen dienst worden geroepen. je er erg in hebt en de atoompjes beginnen een wil de rondedans in je neus- en keelholte. Je denkt: dat wordt een griepje, eA je hebt De oorlog wordt er niet kan gemakkelijk over groo- no§ juist den tijd om het plezieriger op. Sinds V-1's te gebieden worden uitge- aanSename voornemen te V 9'. makpn vsnaunnH ppr r en V-2's in combinatie met atoombommen ons bedreigen is er weinig ruimte meer voor heldenmoed overgeble ven. Het schijnt nog niet ge- maakten, wanneer /orpen. maken, vanavond een rum- Wij kennen allen nog wel 9f. cognac-grogje te gaan de muziek, welke de geal- drinken! verondersteld, dat lieerde bommenwerpers zulke heerlijkheden er dan Nederlandsche Koopvaardij verrast haar peetekind Een A.N.P.-VERSLAGGEVER is gistermiddag in de gelegenheid gesteld, een bij zonder gemoedelijke feestelijkheid op het paleis Soestdijk gade te slaan, toen 6 zeelieden van de Nederlandsche Koopvaardij het jongste prinsesje ter eere van haar vierden verjaardag een geschenk kwamen aanbieden. Het is een fraaie eikenhouten trapauto in den vorm van een ongeveer 1 meter lange boot, die aan beide zijden op de voorsteven van den naam „Holland" is voorzien en die om 5 uur in een der ka mers van het paleis door twee leden der de legatie werd binnengedragen. je gemaakt," antwoordde haar oudste zusje wijs. Toch had dat experiment de kleine Margriet moed gegeven en zonder eenig acht te slaan op de vooruitgestoken micro foon, waarmede de filmoperateurs probeer den enkele woordjes vast te leggen en de zoemende camera's, stapte zij er kordaat in, nam het stuur in handen en merkte laco niek op: „Dat gaat makkelijk", terwijl de twee oudsten prinsesjes ha^r de kamer door den gang op duwden, om meteen daarna door de andere deur weer binnen te komen. Ook zij kregen daarop ieder een cadeau, Irene een kleine poppenkeuken en Beatrix een ringwerpspel, waarmede zij met groote handigheid onmiddellijk begon te experi menteeren. „Dat heb ik meer gedaan", zei ze en vervolgde vol trots: „En er was een mevrouw, die het ook probeerde en ik kon liet veel beter clan zij „Kinderen, ./at boffen jullie verschrik kelijk," riep prinses Juliana uit, en ver volgde quasi-ernstig tot prins Bernhard: „Ze zijn heelemaal niet jarig." Intusschen onderhield het prinselijk paar zich met de 6 gasten, die kort daarop af scheid namen en per autobus naar Amster dam terugkeerden. GESCHENK VAN AMERIKAANSCHE KINDEREN Daarmede was echter voor de prinsesjes nog niet hel einde van het feest gekomen. Twee vertegenwoordigers der American Overseas Airlines stonden gereed met de eerste drie pakketjes (omvangrijke enve loppen, waarin zich o.m. kinderkleertjes be vinden), waarvan er in de naaste toekomst niet minder dan 170.000 naar kinderen van 13 door den .orlog geteisterde landen in Europa zullen worden verzonden. Onder organisatie van het Amerikaansche vrouwe lijke vrijwilligers corps brengen Amori- kaansche kinderen de giften bijeen en ver pakken ze eigenhandig in groote envelop- pes. De drie eerste werden geadresseerd aan de drie Nederlandsche prinsesjes en waren gisteren op Schiphol aangekomen. Daar de American Overseas Airlines te vens voor het transport der nog komende paketten zorg zal dragen, waren het twee chefs dezer Amerikaansche luchtvaart maatschappij, die de enveloppen uit naam van de kinderen der Vereenigde Staten kwamen aanbieden. Ditmaal ging het zoo mogelijk nog gemoedelijker dan de eerste maal. „Dit zijn cadeautjes voor jullie van de Amerikaansche kinderen," zei de heer Stahl, terwijl hij de prinsesjes ieder een feestelijk gekleurde en versierde envelop pe overhandigde. De meeste erkentelijkheid voor deze geste ging echter niet van de kin deren, maar van H. K. H. Prinses Juliana uit, die met haar echtgenoot de beide hee- ren hartelijk dankte. De prinses informeer de daarop bij Jen heer Sthal of naast de prinsesjes ook andere Nederlandsche kin deren een dergelijke gift zouden ontvangen. De heer Stahl antwoordde bevestigend, maar kon niet zeggen, welk deel van de nog naar de 13 Europcesche landen te stu ren pakketten naar Nederland zou worden verzonden. Het prinselijk ouderpaar was zoo met de ze Amerikaansche geschenkjes ingenomen, dat het een filmoperateur verzocht, van de drie prinsesjes ter herinnering aan dit feest een opname te maken, terwijl ieder van hen de enveloppe voor de borst hield. Onder leiding van prinses Juliana stelden de kin deren zich naast elkaar op en poseerden gewillig. Toen de camera reeds draaide riep de prinses haastig de kleine Margriet toe: „Je tong naar binnen, Pietje", waaraan de ze prompt voldeed. Daarmede was het bezoek ten einde en nam mej. Sneller de drie prinsesjes door den langen gang van het paleis met zich mede. Om even over zes verlieten alle be- zoekers het paleis. Ook geschenken voor prinses Beatrix en Irene Vervolgens traden de overige zeelieden, waarvan drie in donkerblauwe uniformen, de kamer binnen en stelden zich in het licht der lampen in een wat formeel rijtje op. Nauwelijks waren de drie prinsesjes echter binnengekomen, begeleid door mej. mr Sneller, secretaresse van den prins, of het ijs was spoedig gebroken. Achter de prinsesjes kwamen nl. ook Z. K. H. Prins Bernhard en H. K. H. prinses Juliana bin nen, die door mr. J. C. baron Baud, secre taris van prinses Juliana, aan de 6 leden der delegatie werden voorgesteld. De drie prinsesjes, die zich onbedeesd tus- schen „de groote mènschen" bewogen, be gonnen intusschen de. boot te bewonderen nog voor deze was aangeboden Gemoede lijk en informeel tusschen. de drie prinses jes staande, zeide daarop de heer Den Ha mer: „wij zijn gekomen om jullie hartelijk te feliciteeren met ons pèetekind Margriet en tevens om haar een cadéautje aan te bie den, maar wij hebben toch ook een klein géschenkje voor Beatrix en Irene meege bracht. We hopen, dat het naar jullie zin mag zijn. Hartelijk gefeliciteerd, Magriet." De kleine Margriet gaf hem daarop een hand en toen pakte haar oudste zusje haar bij de andere en leidde haar uit eigen be weging naar de overige heeren met de woorden: „Zeg maar: dank u wel". Nauwe lijks had het prinsesje hun allen een hand gegeven of de drie zusjes gingen tezamen de boot-auto bewonderen. Aanvankelijk be schouwde het peetekind van de koopvaardij het nieuwe geschenk met eenige achter docht, en, hoewel haar zusje en ook prin ses Juliana haar aanmoedigden er in plaats te nemen, stond ze er wat verbouwereerd naar te kijken. „Ze voelt wat er van haar wordt verwacht en dat weerhoudt haar, denk ik", zei haar moeder. Prinses Irene gaf daarop het goede voorbeeld en stapte in het autotje, maar }iet was te klein voor haar en ze bleef er boven op zitten, terwijl ze uitriep: „Het is zoo nauw, ik kan er niet in, 'k ben veel' te dik." „Het is ook niet voor noeg te zijn, dat men atoom- stratosfeer-hoogte naar het niezende mee te draaien in bommen maakt, nu gaat men Oosten overvlogen. Je hoor- razen£ie vaart der rond- volgens verklaring van den de ze wel, maar je zag ze springende atomen en je Canadeeschen minister van niet. Desalniettemin stond dood! Morsdood, defensie zelfs het stof uit de heel Nederland in den ban Wat doen we met die laboratoria voor atoom- van dat geluid omhoog te mannen, die op het idee van energie^opvegen^en dat over staren. Bij een volgenden dat stof gekomen zijn? We i w oorlog hoor je misschien laten, ze al het atoom-stof weer zoo'n geluid; je kijkt opvegen, dat er te vinden is omhoog en je niest. Atoom- en .duwen ze er met hun nietigende uitwerking en stof zit in je neus, zonder dat neus in! weer zijn) of je begint al onze arme hoofden en zen uitstrooien. Dat radio- actieve stof heeft een ver- Zij, die bij de keuring geschikt worden bevonden voor den militairen dienst en die mcenen in aanmerking te komen voor vrijstelling van den dienstplicht, dan wel voor uitstel vau eerste oefening, moeten onmiddellijk na de keuring een daartoe strekkend verzoek indienen bij den burge meester van de gemeente van inschrijving. De daarvoor te bezigen formu'ieren zijn kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secre tarie. De verzoenen van hen, die tot bui tengewoon dienstplichtige worden be stemd, blijven buiten behandeling. Aan de genen, die tot gewoon dienstplichtig wor den bestemd, zal door het ministerie van oorlog tijdig vóór de inlijving de beslis sing op verzoek worden toegezonden. In verband met het vorenstaande is het brengen van bezoeken aan het ministerie van oorlog nutteloos. Deze bezoeken kun nen de behandeing van de tallooze geval len slechts vertragen". GEEN POLITIEK IN HET LEGER. In antwoord op een desbetreffende vraag van den heer De Wilde heeft de minister geantwoord, dat het juist is, dat op Maan dag 23 December een kwartier voor het eind van den werktijd o.a. in de werk plaats en de wasscherij van het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrus ting te Woerden een bekendmaking van den kapitein is voorgelezen, die ongeveer als vólgt luidde: „Ik maak het personeel er opmerk zaam op, dat het verboden is, instemming te betuigen met het z.g. anti-Linggadjatji- comité door het teekenen van opgemaakte of nog op te maken lijsten". De minister erkende het recht van vrije meeningsuiting en van petitionnement, doch was o.m. van meening, dat acties vóór of tegen het regeeringsbeleid buiten het dienstressort der Koninklijke Land macht en der daartoe behoorende instel lingen dienen te worden gehouden. WEERSVERWACHTING o REGEN- OF SNEEUBUIEN. g o In de kuststrook aanvankelijk regen- g of sneeuwbuien, later tijde'ijk 'opkla- o §rend en winddraaiing naar N. O. Tem- o peratuur om het vriespunt. In het o overige gedee'te van het land aanvan- o kelijk hier en daar enkele sneeuwbuien, g Later tijdelijk opklarend. In den nacht o lichte tot matige vorst, overdag oploo- g pend tot om het vriespunt. «OOOOOOOoOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOrvïnoOOO

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1