Gevangene schreef brief uit Engeland Politierechter straft de kleine misdaad RADIO cJ)idi Matu&uf Wilkes in Arsenal? Ook de kleintjes worden gehoord 1 OP KORTE GOLF f Prijzen voor wintergroenten De Amerikaansche politiek verouderd? DONDERDAG 16 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 jP*R STONDEN DINSDAG slechts vier verzetszalcen op de rol van de zitting van het Leidsch Tribunaal, dat stond onder leiding van mr. M. G- A. M. v. d. Kamp. Twee ervan, die tegen J. Giezen te Leimui den en tegen H. H. G. Frankvoort te Voor schoten kwamen niet in behandeling wegens het niet-verschijnen van de betrok kenen, waarmede evenwel hun verzet vervallen werd verklaard. Frappant geval voor het Leidsche Tribunaal D. Remkes, electricien te Aarlanderveen, was in verzet gekomen wegens de hem op gelegde voorwaarden bij de voorwaardelij ke in vrijheidsstelling, waarbij hij werd veroordeeld tot het betalen van 250. hetgeen, naar hij thans ter zitting ver klaarde, hem te zwaar voorkwam. Bij het verhoor van geschuldiigde bleek, dat hij in Mei 1942 sympathiseerend lid van de N.S.B. was geworden en dat hij vanaf dien tijd vrijwillig op een Duitsche scheepswerg te Swinemünde had gewerkt. In 1943 had besch. bedankt voor de partij en na de bevrijding was hij 9*4 maand ge ïnterneerd geweest. Op de vraag van den president ver klaarde vend, in 1939 lid van de N.S.B. te zijn geweest, doch daarna had hij bedankt omdat 't zoo'n rommel was. Hij zou daar- .na volgens mededeeling van een vriend gedwongen zijn ook in Duitschland te gaan werken en daar hij daaraan geen ontko men zag, werd hij op aanraden van een N.S.B.'er sympathiseerend lid, omdat hij dan in Swinemünde voor zijn mede-arbei ders een tolk en steun zou kunnen zijn. Hij had er evenwel op de scheepswerf moe ten werken. Tijdens zijn verlof had hij naar middelen uitgezien om aan levensmid delenbonnen te komen, doch hierin was hij niet geslaagd. Bij zijn tweede verlof lukte het echter en dook hij onder. Spr. maakte bezwaar tegen de opgelegde boe te, wijl hij dit geld van zijn moeder ge leend heeft, terwijl hem tevens aangezegd werd, dat hij de 750.welke zijn vrouw als ondersteuning had gehad tijdens zijn detineering, zou moeten terugbetalen. Over veertien dagen zal het Tribunaal vonnis wijzen. Over „geheime" en slapende" N.SB.'ers. Vervolgens werd behandeld de zaak te gen J. A. Vellekoop uit Alphen a. d. Rijn, die terwijl hij gevangen zat op het Engel- sohe eiland Man aan zijn vader een brief schreef, waarin hij den wensch uit sprak, ,,dat de Almachtige Duitschland zou doen zegevieren over het communisme en dat den Geallieerden de oogen zouden mo- gefc opengaan voor het verderfelijke bols jewisme". Uit het verhoor van beschuldigde kwam naar voren, dat hij in Aug. 1939 had be dankt voor de N.S.B. in verband met het anti-semitisme, dat de beweging voor stond. Bij het uitbreken van den oorlog was hij in militairen dienst, werkzaam, bij den vliegddenst, als hoedanig hij als com mandant van een afweerbatterij op laag- VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 gymnastiek: 8.00 Nieuws; 8.15 Feike Asma, orgel; 8.30 Mor genconcert; 9.00 Italiaansche Kamermuz.; 9.30 Het Philadelphia Symphonie-orkest; 11.00 Gesare Trio; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.00 Celesta-ensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Trio de Graaff; 14.40 Omroep-Vrouwenkoor o.l.v. Fred Boshart; 15.15 Rotterdamsch piano kwartet; 16.30 Omroep Kamerkoor o.l.v. Jaap van Ginneken; 17.15 Volksliederen uit verschillende landen; 17.45 Orgelconcert door Piet Post; 18.30 Progr. voor de Neder- landsche Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 21.00 Radio Philharmonisch orkest o.l.v. Al- bert van Raalte; 22.00 Nieuws; 23.00 Yehu- di Menuhin, viool met pianobegeleiding. HILVERSUM II (413 M.) 7.00 Nieuws; 7.11 Ochtendgymnastiek; 7.30 Muziek bij het ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.18 Vrijdagmorgen-operaprogr.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Muziek uit Zuid-Amerika; 10.20 De Regenboog, een programma voor de zieken; 11.00 Kirsten Flagstad met het orkest van Philadelphia; 11.15 Voor de vrouw; 11.30 Zang en piano; 12.00 Harptrio; 12.35 Het Radio-dansorkest „The Skymas- ters". 13.00 Nieuws; 13.15 Pierre Palla, orgel m.m.v. Elso Prenger, zang; 1-.00 Kookkunst. 14.20 Het Aeolian Sextet: 15.20 Hoorspel voor zieken en thuiszittenden; 16.00 Orgel opnamen; 17.00 Jan Vogel en zijn accor deonorkest; 18.00 Nieuws; 18.20 Kwartet Jan Corduwener; 18.35 Orgelspel door Jo- han Jong; 20.00 Nieuws; 20.05 Theo Olof, viool, Jean Antoniettie, piano: 21.00 Men vraagt.... en wij draaien; 21.45 Rustige avondklanken; 28.00 Nieuws; 23.15 Sym- phonisch Vrijdagavondconcert. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 25) Uit een der vakjes haalde hij een pakje bankbiljetten van de Bank van Engeland. Hij spreidde 'ze uit en toonde ze aan Ra chel, die terugdeinsde. „Net wat ik dacht", vervolgde Blake. „Hij kwam hier om ze in veiligheid te brengen, dat zou er al dan niet op kun nen duiden, dat hij zich in gevaar ging begeven. Laat ons ze nu eens tellen." Rachel bleef als verlamd zitten, terwijl Blake de biljetten, krakend van nieuw heid, telde. „Er zijn hier tien biljetten van 50 Pond', veertig van 10 Pond en twintig van 5 Pond", antwoordde hij tenslotte. ,,Dat maakt samen 'n bedrag uit van duizend Pond. Hij nam er 1500 op bij de bank in Lombard street. Dus verliet hij hier de kamer met 500 Pond op zak." „Wat beteekent dat?" zei Rachel fluis terend. „Dat toont duidelijk aan, dat hij hier gauw terug wilde komen, dien nacht, zou ik zoo denken", antwoordde Blake, ter wijl hij de bankbiljetten weer samen voeg vliegende Duitsche vliegtuigen het vuur had geopend, hetgeen den voorz. de bemer king ontlokte, dat zulks wel het minste was wat hij voor zijn vaderland in nood kon doen. In Maart 1940, toen hij dus reeds bedankt had als lid, had hij aan een vriend geschreven, dat het als een paal boven water stond, dat de Geallieerden den oorlog zouden verliezen. Op 15 Mei had besch. van zijn commandant opdracht ge kregen een vliegmachine naar Frankrijk te brengen, hetgeen door hem prompt was uitgevoerd. Daarna was hij via Cherbourg naar Engeland! uitgeweken, doch daar ge arresteerd en acht maanden zat hij in het gevang. Vervolgens werd hij naar het En- gelsche intemeeringseiland overgebracht, waar hij tot na Me bevrijding bleef,, om vervolgens in Vught te worden opgesloten. Besch. was in verzet gekomen, omdat hij bezwaar had tegen de verschillende hem opgelegde voorwaarden, als het verbad tot het bekleeden van openbare ambten, het dienen bij de gewapende macht en het on der toezicht stellen van de commisise voor politieke delinquenten. Waarom besch. eigenlijk bedankt had voor de N.S.B. kwam bij het verhoor niet duidelijk naar voren. Over de kwestie, of verdachte na zijn be danken geheim lid of slapend lid van de N.S.B. zou zijn gebleven, zooals hem ten laste werd gelegd, ontspon zich hierna een langdurig verhoor, waarvoor verschil lende getuigen waren opgeroepen. Eerste getuige was A. Strik, uit Alphen, die ver klaarde, dat besch. voor den oorlog had bedankt. Hij wist evenwel niet of hij ge heim lid was gebleven. In de administra tie, die hij voerde, kwamen geen geheime leden voor. H. Laros, thans nog ged- te Vuglht, gaf een verklaring over deze ti tels. Geheime leden konden zij zijn, dde om economische redenen liever niet in het openbaar voor hun lidmaatschap uit kwamen. Slapende leden waren zij, die hadden moeten bedanken in verband met het ambtenarenverbod, doch die niette min lid wenschten te blijven. Het geheime lidmaatschap werdi evenwel rond 1940 op geheven. In een uitvoerig pleidooi heeft daarna mr. Jonker, uit Amsterdam, deze zaak verdedigd. Hij ging de geheele geschiede nis, zooals wij die hierboven vermeld heb ben, na, waarna hij ten aanzien van ce bemerking van den voorzitter over het schieten op vijandelijke vliegtuigen op merkte, dat zijn cliënt zijn plicht deed als soldaat, zulks in tegenstelling met zoo vele anderen, ook hoogere functionarissen in het leger. Gedurende zes jaar is verd. van zijn vrij heid beroofd geweest en als spr. vraagt waarom dan weet hij daarop geen ant woord te geven. Immers, hij heeft niets gedaan dan zijn plicht, waarvan als laat ste opdracht gold het overbrengen van een vliegtuig, hetgeen hij deed. hoewel hij er ook mee naar Duitschland had kunnen vliegen. Wat zijn geheim of slapend lidmaatschap Naar A.N.P.-sport verneemt is de moge lijkheid groot, dat de Nederlandsche elf talspeler Faas Wilkes het volgend seizoen als amateur in de Londensche club Arse nal zal uitkomen. Besprekingen daarom trent zijn nog gaande. PROTEST TEGEN UITSLUITING VAN BERGGIDSEN. De mogelijkheid bestaat, dat de Zwitser- sche skiloopers zullen weigeren deel te ne men aan de Olympische Winterspelen 1948 te St. Moritz als protest tegen het door het internationaal olympisch comité genomen besluit om de berggidsen van mededinging in het olympisch tournooi uit te sluiten. De Zwitsersche skibond deelde mede, dat reeds een groot deel van 's lands beste ski instructeurs zich genoodzaakt had gezien het geven van onderricht te staken, tenein de aan de olympische spelen te kunnen deelnemen. Deze laatste beslissing van het I.O.C., genomen in overleg met de F.I.S., gaat evenwel te ver en is voor de Zwitser sche ski wereld niet aanvaardbaar. Aan alle leden van de F.I.S. zal worden verzocht het protest, dat deze maatregel als unfair en onsociaal kwalificeert, mede te onder teekenen. Competitie Leidsche Schaakbond. Hieronder volgen de eerste uitslagen der 4e ronde, benevens een paar nagekomen uitslagen der 3e ronde. 2e kl. A: Zwarte pion I (Lisse)N.Z. Holl. I 4J^xx3Axx; Philidor IILisse I de en ze in de portefeuille stak. „En 't pro- bleem, dat we moeten oplossen is nog altijd hetzelfde oude. Waar ging hij dien avond heen en waarom ging hij? Ziet u? We moeten terug, terug, terug! De oplossing van het mysterie ligt niet in het heden noch in Februari, maar vóór uw broer Dick van hier verdween. Een ding kunnen we misschien al direct navorschen. We weten, dat hij hier in de omgeving schulden had. Is hier iemand in de onmiddellijke omge ving die hij kon bezoeken om zijn zaken direct af te handelen?" Rachel schudde het hoofd. „Ik weet het niet, ik weet het echt niet", antwoordde zij. „Ik weet weinig van zijn zaken af. Ik weet dat, toen hij vertrok ken was, de menschen mijn vader lastig vielen, maar ik weet niets van de details af. Waarom zou hij overigens zoo gehaast zijn geweest, den eersten avond van zijn aankomst? En als hij alleen maar iemand betalen wilde, waarom kwam hij dan niet terug? Neen! Het komt me voor, dat wan neer hij werkelijk 500 Pond bij zich hield toen hij dien avond deze kamer verliet, het voor een heel speciaal doel was en dat hij zich in gevaarlijk gezelschap ging begeven. Ennu ja, u begrijpt wel wat ik verder denk." „Zeker!" zei Blake. „Wel, we weten nu in ieder geval iets. Laat ons nu eens naar die papieren kijken." Een snelle blik op den verderen inhoud van de N.S.B. betreft zeide spr., dat het stamboeknummer van iemand, die bedankt had, niet door een ander kon worden inge nomen. Van dit nummer nu heeft zijn va der eens misbruik gemaakt om kaarten voor een of andere voorstelling te verkrij gen. Wat de tenlastelegging betreft, dat zijn cliënt openlijk instemming met het natio- naal-socialisme zou hebben betoond door de gewraakte zinnen te schrijven in een brief aan zijn vader, spr. meent, dat hier de beslotenheid van een persoonlijken brief wel zeer ver wordt openbaar ge maakt. In een brief toch kan men alles schrijven zonder dat het openbaar ge noemd mag worden. Verder, als men de gewraakte zinsnede nader beschouwt, wijst spr. op hetgeen hieromtrent in de geheele pers. De Waarheid dan misschien uitge zonderd, is geschreven in de laatste maan den Concludeerend zeide spr., dat deze ver dachte niets verkeerds heeft gedaan, om dat hij in de onmogelijkheid verkeerde iets van dien aard te doen. Daarom is hij ook allerminst als politieke delinquent te be schouwen, in verband waarmede pl. aan drong op een buitenvervolgingstelling met dus algeheele vrijspraak van het ten laste gelegde. Ook in deze zaak vonnis over veertien dagen. Open brief van Wallace aan Marshall Als redacteur van het liberale weekblad „New Republic" heeft Henry Wallace, de vroegere Amerikaansche minister van han del, een open brief aan generaal Marshall geschreven. Hij zegt hierin, dat Amerika „het initiatief bij de veranderingen, die de ontredderde volken van Europa en Azië eischen, aan de Sovjet-Unie overlaat". De speciale plaatsvervangers voor het vredesverdrag met Duitschland hebben gis teren een voorstel van Australië besproken om de kleinere geallieerde landen in alle stadia te raadplegen. Over deze kwestie werd echter geen overeenstemming be reikt Naar verluidt, waren de Britsche, Amerikaansche en Fransche vertegen woordigers geneigd Australië eenigermate tegemoet te komen, hoewel zij het voor stel niet in zijn geheel steunden. De Sov jet-vertegenwoordiger was van oordeel, dat het .voorstel in strijd was met de door den raad van ministers gegeven instruc ties. Op voorstel van den Sovjet-afgevaardig de werd besloten, dat de kleinere mogend heden zullen worden gehoord in de volg orde, waarin zij hun memoranda hebben ingediend. Voor de eerste zes landen is deze volgorde aldus: Polen. Nederland, Joego-Slavië, Australië, Zuid-Afrika en Canada. 7 'A2H; Leithen IVoorschoten I 4j^xx 3>|xx. 2e kl. B: Schaakgenoegen ILSG III 2Yz 73.-2; Boskoop IIAlphen II 3J^6lA. 4e kl. A: Leithen IIBoskoop III 3Yz 6H; LSG IV—Politie I 6M4; Boskoop III —Alphen IV 8Y2—V/2. 4e kl. B: Katwijk IIISchaakgenoegen II 8—2; Noordwijk IIIS. Prof.Wijk III ey2—va. Merkwaardig in deze uitslagen is, dat zoowel Schaakgenoegen I, als Sch.g. II tot dusver ongeslagen, beide een groote neder laag leden. Ook Voorschoten moest een kleine veer laten, hoewel de arbitrage nog de winst kan brengen. L.S.G. IV en Bos koop III gingen voort op het pad der over winning. Voor de Overgangsklasse is gisteravond alhier in het Geb. der Mij. voor Toonkunst de wedstrijd Caïssa IBodegraven I ge speeld. Hoewel het aanvankelijk Bodegra ven niet meeliep, werd toch een kleine overwinning behaald. Bodegraven staat nu met 4 gewonnen wedstrijden aan den kop en heeft alleen concurrentie van Hazers- woude I. Het overzicht luidt: P. Vlugt (C.)— T. Scheer (B.) 0—1; J. VerduynJ. v. Sterkenburg 10; G. Kuy- persA. Scheer 1—0; H. E. Christiaanse J. G. Breekveld YzYz\ T. v. d. BoschK. Veerman 01; L. A. den OudenG. M. Dorrepaal 10; G. W. HorreeS. Verburg 01; W. ZitmanA. Koudijs YzXA', A. J. v. DriestenH. v. Os 01; F. v. Mastrigt B. Batelaan YzYz. Totaal 4Az5A- van de portefeuille toonde Blake, dat de eigenaar er van er niet .veel van docu mentaire waarde in had opgeborgen. Er was een brief van hemzelf, geadresseerd aan Richard Malvery, poste restante Li verpool, een program van een concert van een oceaanstoomer waarmee Richard van Montreal was vertrokken, verder twee of drie betaalde hotelrekeningen en heel wat winkelbonnen, voor kleine aanschaffin gen in Liverpool en Londen. En dan was er een stevige gele-, enveloppe, waar Blake een telegram uit haalde. Hij floot zachtjes toen hij het las. „Dit zou een spoor kunnen beteekenen", zei hij. „Dit is een telegram dat naar Dick in Londen werd verzonden. Kijk. ziet u uit welke plaats het afkomstig is?" Rachel keek naar de aangeduide plaats. „Shilhampton!" riep ze uit. „Precies, Shilhampton, en op denzelf- cen dag, dat Dick hier is geweest", zei Blake. „Alstublieft. Zoo duidelijk als het maar kan. Afgezonden vanuit Shilhamp ton om half 9 des morgens en ontvan gen in Londen om kwart over 9 op 27 Februari. Een korte boodschap, nietwaar? Vijf woorden: „Hier steeds op gewone plaats". En geen onderteekening. Welnu, „hier" beteekent Shilhampton: „steeds" beteekent vandaag of morgen, op welken tijd ook in de onmiddellijke toekomst; „ge wone plaats" toont aan, dat er vroeger ergens een plaats in Shilhapmton was waar In het complot van knoeiende ambtena ren bij den distributiedienst te Leiden was ook H. L. betrokken geworden; hij zou for mulieren hebben vcvalscht en aldus in het bezit zijn gekomei /an bonnen. Daarvoor stond hij thans terecht. Na het pleidooi van den raadsman, mr. Goudsmit, legde de rechter zeven maanden gevange nisstraf op, waarvan vier maanaen voor waardelijk met drie jaar proeftijd, en aftrek van preventief, waardoor L. in vrijheid werd gesteld. De hulpagent van politie J. H. te Noordwijk had in het tijdvak van Sept. 1945Aug. 1946 zich op onrechtmatige wij ze in het bezit weten te stellen van tabaks- kaarten, textielkaarten, versnaperingskaar- ten etc. Tegen verdachte vorderde de Officier thans acht maanden gevangenisstraf, doch hij verminderde dien eisch na het pleidooi van mr. Bergmeyer tot vijf maanden. De politierechter veroordeelde tot vier maan den gevangenisstraf. Toen H. L. te Noordwijk ambtenaar bij den distributiedienst was, had hy zich met allerlei geknoei ingelaten. De Officier vorderde tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf met aftrek Als minister van buitenlandsche zaken zal het tot uw taak behooren, er op toe te zien, dat andere Amerikaansche verte genwoordigers een meer realistische en practische politiek hebben uit te voeren. De politiek van Amerika was statisch ge worden in een tijd, waarin mannen en vrouwen trachtten de wereldorde te wij zigen." „Het was noodig geweest", aldus Wal lace" ,.een luid „ja" te laten hooren waar ontredderde volken om een wijziging vroe gen. Thans werpen de Sovjets zich tegen over alle koloniale volken op als de eeni- ge vijand' van het „imperialisme". Wij moe ten de koloniale volken helpen zich te be vrijden. In het geval van Franco moeten wij actief optreden en niet passief anderen in hun positie volgen". „Waar wij de Sovjet-Unie ook in Europa ontmoeten, is de vijand niet de Sovjet- Unie, doch de ontreddering zelve". ooooooooooooooooocooooooooooooooooooooo OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOi BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft gisteren de voorstelling ..Er komt een vriend van avond", gegeven door het Amsterdamsch- Rotterdamsch tconeelgezelschap, in den Amsterdamsc'hen Schouwburg bijgewoond. Als gevolg van de Londensche trans portstaking zijn alle orders voor Nederl. tuinbouwproducten door de importeurs van Covent Garden geannuleerd. De tol bij Vreeswijk in den weg UtrechtJutphaasVreeswijk wordt over eenige weken opgeheven, me;df de K. N. A. C. Onder Bergen op Zoom is een vracht auto tegen een stilstaanden personenauto gebotst. De bestuurder van den vrachtwa gen, die eerst na een uur uit de geheel in gedrukte cabine kon worden bevrijd, werd met ernstige verwondingen naar een zie kenhuis vervoerd. Ook een mede-inzitten de, een inwoonster van Oostbuig, liep ver wondingen op. BUITENLAND. Het eerste vrachtschip van de Japan- sche walvischvloot in de Zuidpool-zeeën heeft de thuisreis aanvaard met 350 ton walvischvleesch, dat te Tokio verdeeld zal worden. De Londensche staking blijft voortdu ren. De soldaten zijn op het marktterrein van Covent Garden met hun werk begon nen, waarop de Londensche havenarbeiders een sympathiestaking met de chauffeurs be gonnen zijn. NIEUWE PLANNEN VAN DE K.L.M. De heer Hans Martin, directeur van de K.L.M. heeft heden aan een vertegenwoor diger van Aneta meegedeeld, dat de KLM in Augustus van dit jaar Constellations hoopt te gebruiken voor den dienst tus- schen Amsterdam en Batavia. De vlucht zal 4 maal per week geschieden en in VA dag volbracht worden. Alleen te Karachi zal overnacht /orden, waarvoor een hotel met 66 tweepersoonskamers in aanbouw is. 49ftSTE STAATSLOTERIJ. 5de klasse: Prijs van 1000 gld. op no. 1418 en 4324 Dick gewoon was, iemand te ontmoeten. Kunt u zioh nu misschien iemand herin neren. dien hij daar gewoon was te be zoeken?" „Nee", antwoordde Rachel. „Ik herinner me niet, dat hij iemand in Shilhampton kende. Ik heb nooit zijn vrienden gekend. Hij ging altijd daarheen, waar hij zin had heen te gaan; hij deed weer hij idee in had en ik geloof dat hij enkele ongewenschte relaties had." Klaarblijkelijk wel", zei Blake. „Nu, wie dat telegram dan ook mag hebben verzon den, hij moest op het opgavebiljet zijn naam en adres zetten, al liet hij het tele gram dan ook ononderteekend, dus kun nen we misschien langs dien weg den af zender te weten komen. Maar dan nog, wat verhindert een afzender een valschen naam en een valsch adres op te geven? De menschen van het postkantoor weten dat niet." „Het ziet er hopeloos uit", zei Rachel vermoeid. Ze stond uit den stoel op en keek droefgeestig naar de portefeuille en den inhoud er van- „Wat bent u van plan met deze dingen te gaan doen?" vroeg ze. „Ik zal de hotelrekening en het telegram bij me steken", antwoordde Blake. „Ik zal naar Londen gaan en zien of ik iets te we ten kan komen in dat hotel; daar ligt een kans. Ik zal nu even de nummers van dc óankbilettjen noteeren en den sluit u alles weg, dc bankbiljetten ook. U heeft toch van preventief. Na het pleidooi van mr. Oosterhuis legde de rechter zes maanden gevangenistsraf op met aftrek van preven tief. HAAGSCH GERECHTSHOF. In hooger beroep van een veroordeeling door den Haagschen Politierechter, heeft zich voor het Gerechtshof te verantwoor den gehad C. J. K. uit Alphen aan den Rijn wegens het misdrijf tegen de distributie- wetten in verband met clandestiene slach- ♦erij. Het Hof heeft het ten laste gelegde niet bewezen geacht en verdachte vrijge sproken. HAAGSCHE TRIBUNAAL. Teunis Andeweg was in den bezettings tijd politieman te Bodegraven. Hij was geen lid van de N.S.B. doch wel Duitsch-gezind en zyn gedragingen zouden niet altijd erg Nederlandsch zijn geweest. Zoo zou hij o.m. ook den burgemeester, wijlen den heer Vonk, bij den S.D. hebben aangebracht. Doch voor het Haagsche tribunaal ontken de de raadsman, mr. la Gro dit nadrukke lijk en voerde daarvoor enkele bewijzen aan. Ook betoogde hij, dat A. integendeel ten gunste van gearresteerden had ingegre pen en er juist in den tijd toen A. te Bode graven was, geen arrestaties etc. plaats von den, hetgeen wel geschiedde, toen hij naar Leidschendam werd overgeplaatst. De raadsman verzocht dan ook om Andeweg onmiddellijk in vrijheid te stellen, hetgeen het tribunaal weigerde. Uitspraak over 14 dagen. De wed. J. Noordendorpvan Os te Wassenaar was lid van de N. S. B. ge weest, bracht den Germ, groet, mocht de radio behouden. Het Tribunaal heeft voor haar volstaan met opleggen van intemee- rin-g tot 15 Nov. 1946 en verb, verklaring van f 3000.—. Dinsdag a.s. gaan de reeds aangekondig de maximumprijzen voor wintergroenten in. Voor de op Dinsdag intredende veer tien dagen mogen de prijzen voor de on derstaande groentensoorten ten hoogste be dragen: Inkoopprijs Consu- detaillisten menten- per 100 kg. pr. p. kg. Kroten soort I beneden A kg. per st. 10.60 0.15 Kroten soort II XA kg. tot 1 kg. p. st. 8.20 0.12 Kroten soort III boven 1 kg. p. st. 7.— 0.10 Gekookte kroten meer dan 3 st. per kg. I860 0.24 minder dan 3 st. p. kg. 15.40 0.20 14.80 0.20 Savoye kool (geel) 14.80 0.20 15.30 0.20 10.90 0.15 14.60 0.20 Prei I boven 15 mm. 18.10 0.24 II beneden 15 mm 13.80 0.19 Uien (gele) 17.— 0.22 Witlof 48.— 0.60 7.90 0.11 7.30 0.11 Peen zonder loof: Sort. I van 20 tot 50 gr. p. st 17.— 0.22 Sort. II van 50 tot 200 gr. p. st 9.80 0.14 Sort. Ill en IV boven 200 gr. p. st 8.— 0.12 De kleinhandelaar mag bij thuisbezor ging boven de vastgestelde prijzen ten hoogste 0.01 per kg. berekenen, voor het snijden van kool ten hoogste 0.03 per kg. en voor het schrappen van wortelen ten hoogste 0.01 per kg., kool en wortelen gewogen resp. na 't snijden en vóór het schrappen. EENDENEIEREN IN VRIJE VERKOOP. Binnenkort is het mogelijk op beperkte schaal eendeneieren in vrije verkoop aan het publiek ter beschikking te stellen. Zij zijn uitsluitend gekookt (10 minuten) en' niet in verwerkte vorm te gebruiken. Bak kers mogen geen eendeneieren aannemen. Ingevolge de voorschriften van de Waren wet zijn de eendeneieren voorzien van een stempel; „Eendenei, 10 minuten ko ken". De volgende maximum-prijzen zijn vast gesteld: gewichtsklasse van ten minste 60 gram per stuk 14 y, cent per ei, gewichts klasse voor minder dan 60 gram per stuk 13 y2 cent per ei. een brandkast in huis?" „We hebben een oude brandkast en daar in bewaren we wat over is van het oude zilverwerk", antwoordde ze, terwijl Bla ke de nummers aan het overschrijven was. „Ik bewaar er de sleutel van." Plotseling brak ze met een scherpen uitroep haar woorden af, toen Blake haar de portefeul- le overhandigde. ,,0!" riep ze, terwijl ze in snikken uitbarstte. „Waarom, waarom kwam hij niet naar mij op dien avond in plaats van hier op die manier binnen te sluipen „Niet zoo haastig, niet zoo haastig!" on derbrak Blak haar. „Laat ons niet te hard over hem oordeelen, vooral wanneer we de mogelijkheid overwegen, dat hij dood is. Het kan wel eens heel laat zijn geweest, hij kan wel eens heel hard zijn tijd noodig hebben gehad en wilde u niet roepen, wat doet het er overigens ook toe. Het allerbe langrijkste is, dat we weten, dat hij hier is geweest. Nu moeten we te weten zien te komen: waar ging hij heen toen hij van hier vertrok. En het lijkt waarschijnlijk: naar Shilhampton." ,,Gaat u dan naar Shilhampton?" vroeg Rachel, toen ze de trap afliepen, nadat Blake eerst de kamers had afgesloten en de sleutels uit 't slot had genomen. „Be gint u daar?" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2