S)e ÊckLclve(2ou4aut Schonden Nederlanders het Bestand? Overeenkomst ENGELAND-FRANKRIJK Spitsbergen wordt Russische vesting Eerste Kamer houdt begrootingspraatje De Studentenraad contra den Minister Voor een fijn stukje kaas DONDERDAG 16 JAN. 1947 Bureaux: Papengracht 32 Leiden Giro 103003 Telefoon: Admin., Adv. en Abonn. 20826. Redactie: 20015. Dir. en drukkerij 20935. Abonnementsprijs 0.26 per v/eek, ƒ1.10 p mnd. ƒ3.25 p. kwartaal Franco p. post 4.00. waarin opgenomen „DE BURCHT" KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 37e JAARGANG No. 10988 Hoofdredacteur: TH. WIL MER. Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Uitgave van N.V. „De Leidsche Courant" en Stichting „De Burcht". Advertenties 15 cent per m.m. Bij contract belangrijke korting. De plaats, welke in de komende weken in 't brand punt der belang •telling van het Nederlandsche volk zal komen te staan; het pa cis Soestdijk. I'VE NED. INDISCHE REGEERING heeft een communiqué uitgegeven ter weerleg- ging van de Indonesische bewering, dat de Nederlanders het Bestand hebben ge schonden. Het communiqué geeft een volledig en gedetailleerd overzicht van de on derhandelingen en besprekingen over de ongeregeldheden te Palembang, Padang, Me dan, Bandoeng en Soerabaja na het sluiten van de Bestandsovereenkomst op 14 October 1946. voering, plundering en vernielingen wor den telkens weer gemeld." De Nederlandsche regeering is nog steeds bereid om aan te nemen, dat het optre den van generaal Soedirman en de daarop volgende redevoeringen van republikein- sche autoriteiten, waarin getuigenis wordt afgelegd van den twijfel over de oprecht heid van Nederland met betrekking tot de inachtneming van het Bestand, te wijten is aan onjuiste en onvolledige voorlichtin gen. Duizenden Chineezen dakloos. Tengevolge van de militaire operaties te Palembang zijn 5.000 Chineezen dakloos geworden. Aldus verklaarde de voorzitter van de Chineesche kamer aldaar. Z.i. had den zoowel de Nederlanders als de Indo nesiërs schuld. Nederlandsch kanonvuur heeft schade aan Chineesche eigendom men en verlies van Chineesche levens ver oorzaakt, terwijl zekere Indonesische ele menten brand gesticht en geplunderd heb ben. In verband hièrmede zal een reliefschip uit Singapore vertrekken met voedsel en medicamenten voor de Chineesche vluch telingen te Palembang. Wervelwind over West-Java. Naar het republikeinsche persbureau An- tara meldt, heeft een wervelwind óp 11 de zer 6 kampongs op West-Java grootendeels verwoest. 1.300 woningen werden met den grond gelijk gemaakt, 248 huizen werden beschadigd1, waardoor 1.380 kampongbewo ners dakloos zijn geworden. Mishandeling, moord, ontvoering, plundering... Bovendien wordt geconstateerd: „Eiken dag hebben tallooze infiltraties van republikeinsche strijdkrachten en ar tilleriebeschietingen van doelen binnen de Nederlandsche zónes plaats en worden ver sperringen aangebracht en mijnen gelegd. In de periode van 1 November tot einde December 1946 zijn in totaal meer dan 350 rnin of meer ernstige gevallen van schen ding van het Bestand door republikein sche strijdorganisaties gemeld. Het staat onomstootelijk vast, dat plannen zijn be raamd voor grootscheepsche aanvallen op Semarang, Buitenzorg en Palembang, en slechts door1 tij dig optreden van de Neder landsche troepen kon de uitvoering daar van worden voorkomen. Niet alleen .de Ne derlandsche troepen hebben geleden van de actie van de republikeinsche strijdorga nisaties, doch bijna dagelijks worden ge vallen gemeld van terreur jegens de bevol king, die in de omgeving van de demarca tielijn woont. Mishandeling, moord, ont- Onderdeelen der 1ste Divisie naar Indië Met treinen en vrachtauto's, die zooals gewoonlijk van boven tot onder met na men en ontboezemingen van allerlei aard bekalkt waren, arriveerden gisterenmor gen op de Lloydkade te Rotterdam 898 manschappen van het vierde tot' en met het zesde escadron pantserwagens, de acht ste en negende batterij artillerie en de eersten en tweede sectie mechanische uit rustingen, om zich op het m.s. „Kota Agoeng" van de Rotterdamsche Lloyd in te schepen. De vertrekkende troepen dienen ter com pleteering van de zich reeds in Indonesië bevindende onderdeelen van de eerste di visie en omvatten voornamelijk de zware wapens. De „Kota Agoeng" brengt deze manschappen voorloopig naar Southamp ton. Van daar worden ze overgebracht naar Aldershot. Midden Februari wordt dan de reis naar Indonesië met een nog nader aan te wijzen schip voortgezet. De „Kota Agoeng" keert in den loop van deze week terug en zal daarmede aan het eind van haar bestaan als troepentrans portschip gekomen zijn. De Rotterdamsche Lloyd zal het weer laten ombouwen en aan zijn oorspronkelijke bestemming, nl. die van snelle vrachtvaarder, teruggeven. SOVJET-UNIE STAAKT ONTMANTELING DUIT SC HE INDUSTRIE De Duitsche socialistische eenheidspartij heeft gisteravond bekend gemaakt, dat het Sovjet-Russische militaire bestuur het ver zoek van de partij om het ontmantelen van de Duitsche industrieën stop te zetten, heeft ingewilligd. Welk een machtige partij, die eenheids partij; zelfs Stalin luistert en bedient haar op haar wenken! Blijkbaar komt het in de kraam der Sovjet-politiek te pas, een vriendelijk gebaar te maken jegens de Duitschers, nu Moskou uit Duitschland ge haald heeft wat het hebben wilde. LUIT.-GENERAAL J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST Met ingang van 1 Februari is ter zake van langdurigen dienst op het door hem daartoe gedaan verzoek aan den luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjudant i. b. d. van H. M. de Ko ningin, gouverneur der residentie, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst met bijzonderen dank voor de uitnemende diensten, door hem gedurende tal van ja ren in verschillende gewichtige betrekkin gen van H. M. en aan den lande in bui tengewoon moeilijke omstandigheden be wezen. NEDERLANDSCHE BANK. Met ingang van 5 Januari is aan mr. J. Westerman Holstijn op zijn verzoek, in ver band met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, eervol ontslag verleend als directeur-secretaris van De Nederland sche Bank. Tot zijn opvolger is voor de tijd van ze ven jaar benoemd prof. mr. A. M. de Jong. Mr J. Westerman Holstijn zal optreden als plaatsvervangerd directeur, zulks voor den tijd, dat prof. S. Postuma, uit hoofde van zijn verblijf in Nederlandsch-Indië, niet in staat zal zijn zijn functie van directeur uit te oefenen. TEGEN NIEUWE DUITSCHE AGRESSIE GISTERAVOND is in een officieele verklaring tc Londen bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië en Frankrijk hebben besloten tot het aangaan van „een ver bond in het kader van artikel 52 van het Handvest der Vereenigde Naties, en met het doel verdere agressie van Duitschland te voorkomen en den vrede en veiligheid t.e bewaren". Deze verklaring werd gepubliceerd korten tijd nadat de Fransche premier Léon Bium, die sinds eenige dagen met Attlee en anderen te Londen confe reert, had bekendgemaakt, dat er tusschen zijn regeering en de Britsche overeenstem ming was bereikt tot het aangaan van een „overeenkomst". Ook Ruhr-kolen Ier sprake In de Britsche verklaring wordt eerst ge sproken over do kolenproductie van het Roerbekken, waarvan Frankrijk een deel pleegt te krijgen. Men was, aldus de ver klaring, tot het inzicht gekomen, dat geen onmiddellijke verhooging van de productie mogelijk was, en dat het om diverse rede nen noodzakelijk was, voldoende hoeveel heden ter plaatse te houden. Tegen April zou echter het oorspronkelijke peil der productie weer zijn bereikt. De verklaring gaat dan voort: „Men was de meening toegedaan, dat oe beide landen, daar zij tweemaal in een periode van 25 jaar door Duitschland zijn aangevallen, er evenveel belang bij heb ben zich tegen een nieuwe Duitsche be dreiging te beschermen. Men kwam daar om overeen, dat er in deze omstandighe den zoo spoedig mogelijk een verbond moest worden gesloten binnen het kader van artikel 52 van het Handvest der Ver eenigde Volken en met het doel eenige verdere agressie van Duitschland te voor komen en den vrede en veiligheid te be waren; men kwam overeen, dat de onder- hande'ingen te dien einde zoo spoedig mogelijk zullen beginnen. Ten slotte spreekt de verklaring over ae ..nauwe banden, die tusschen Groot- Brittannië en Frankrijk op commercieel en industrieel gebied bestaan". De regee ringen zouden haar vertegenwoordigers in de Britsch-Fransche economische commis sie verzoeken haast te maken met hun plannen tot wederopbouw en modemi- stering. MET GEESTDRIFT EEGROET. Zoowel in officieele kringen te Parijs als te Londen is het nieuws van de overeen komst met geestdrift begroet. In Parijs spraken sommigen de hoop uit, dat de Britsch-Fransche alliantie y/ellicht een de- Overeenkomst met Noorwegen gesloten Het Sowjet-Russische persbureau Tass deelt mede, dat een overeenkomst is be reikt tusschen Noorwegen en de Sowjet- Unie over de gezamenlijke verdediging van den archipel van Spitsbergen. Eenige dagen geleden werden van Rus- LIET IS bij het oude enó.i. verouderde gebleven wat betreft de besprekingen in -11 *ons Parlement. Nu is gisteren de Eerste Kamer weer eens begonnen met te pra ten rondom de begrooting. Het kan interessant zijn, om de meening der senatoren te kennen inzake vele kwesties, maar wij betreuren het toch, dat zulks moet geschie den in vergaderingen van de Eerste Kamer nadat eerst in de Tweede Kamer ovei alles wat met de begrooting samenhangt uitvoerig is gedelibereerd. En bij deze re prise moeten de ministers weer aanwezigzijn. Hun kostbare tijd! Het moet echter ge zegd, dat de senatoren gisteren kort van stof waren. Voorstel Pollema in overweging Prof. Molenaar (P. v. d. V.). die het debat opende, mopperde over de wijze, waarop het Kabinet-Beel is tot stand gekomen. De afwezigheid van den heer Kropman was oorzaak dat de heer Kerstens voor de de K. V. P. sprak. Deze bracht hulde aan het Kabinet. In het sociaal-economisch, het financieel en het Indisch beleid toont dit Kabinet een duidelijk progressief karakter, aldus deze spreker. De heer Kolff (C.H.) achtte de P. v. d. A. en de K. V. P. geen sterke combinatie. Bij de formatie van dit Kabinet heeft de P. v. d. A. een overwicht verkregen, dat de R. K. nog wel eens in een moeilijke situatie zou kunnen brengen, meende deze spreker. Vervolgens stelde de heer Pollema (C.H.) namens zijn fractie voor om een semi-par- lementaire commissie te benoemen, be staande uit leden van de beide Kamers en militaire en financieele deskundigen, ten einde het regeeringsbeleid van de Londen- sche periode nader te onderzoeken. De heer Koejemans (C.P.N.) betreurde DE STUDENTENZUIVERING Niet langer verantwoordelijk De Nederlandsche Studenten Raad heeft in een vergadering te Utrecht naar aanlei ding van het ministerieel besluit, dat de uit sluitingstermijn voor de studenten-teeke naars op 1 Januari 1947 is beëindigd, een motie aangenomen. In deze motie wordt gezegd, dat in de be spreking, die op 13 September 1946 door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met eenige leden van den Nederlandscnen Studenten Raad gehouden werd. in welke bespreking werd medege deeld, dat were) overwogen om voor die stu denten, aan wie een straf van 1J4 jaar of minder was opgelegd, het begin van de uit sluiting landelijk tc stellen op 5 Mei 1945, de minister toezegde, dat hij de eventueele bekendmaking van dit besluit vergezeld zou doen gaan van een duidelijke verklaring, dat het teekenen door hem eveneens als een fout werd gezien en dat deze maatregel slechts zou gelden voor diegenen, die door een beoordeelings-commissie waren ge hoord en veroordeeld. De Studenten Raad, van oordeel dat de minister zich aan deze toezegging niet ge houden heeft, is van meening, dat hierdoor het principe van gemeenschappelijk beraad tusschen regeering en Nederlandsche Stu denten Raad inzake de studenten-zuivering door den minister genegeerd is. De Nederlandsche Studenten Raad keurt het beleid van den minister in dezen af en deelt mede, dat de Nederlandsche Studen ten Raad onder deze omstandigheden geen verantwoordelijkheid kan dragen voor den voortgang der studenten-zuivering. Op grond hiervan heeft de. Nederlandsche Stu denten Raad den leden-studenten en leden vertegenwoordigers van studentengroepee- ringen van de studenten-zuiverings-com- missies geadviseerd aan den minister hun ontslag te vragen. het, dat er zoo veel deviezen weggaan voor defensie-uitgaven. (Dan geeft Sovjet-Rus land heel wat minder uit aan militaire doel einden!). Het Kabinet staat, aldus spr., on der druk van de K.V.P.! Prof. Woltjes sprak, nu prof. Anema nog steeds den voorzitterszetel inneemt, namens de A.R. Dit Kabinet verdient hul de voor den ijver waarmede het zich gezet heeft tot den opbouw van het land. Spr. acht dit Kabinet echter niet tin overeen stemming met den uitslag der verkiezin gen. Meer dan ooit was er reden geweest voor een nationaal Kabinet. De geneigdheid tot samenwerking was grooter dan ooit te vo ren, maar de P. v. d. A. wilde deze samen werking niet. Voor de opvatting over de verhouding staat-maatschappij geeft de P. v. d. A. in dit Kabinet den pas aan. Bedrijfsorganisatie wordt dan de eerste stap op den weg naar socialisatie, actieve cultuurpolitiek tot dwang op geestelijk gebied. Het wordt dwang van den ochtend tot den avond, van de wieg tot het graf. De heer Reinalda (P. v. d. A.) verzet zich tegen de wijze waarop men bij deze beschouwingen het standpunt van de P. v. d. A. heeft aangegeven. De2e partij is niet voor staatssocialisme, zooals men sugge reert. Minister Beel ging uitvoerig in op de in de Eerste Kamer gemaakte opmerkingen over het karakter van dit Kabinet. De P. v. d. A. had direct bezwaar tegen een verruiming van de basis. Ook minister Beel zelf is tot het inzicht gekomen, dat de divergenties op belangrijke punten te groot waren om een verbreeding van de basis mogelijk te maken. Planmatige economische politiek blijft noodig, in verband met conjunctuurschom melingen. Bedrijfsorganisatie is echter, naar het inzicht van dit Kabinet, geen voorpor taal van de socialisatie. Ingaand op enkele bijzondere punten wijst de minister er nog op, dat de groote militaire uitgaven gefi nancierd worden uit speciale credieten en niet geschieden ten koste van de burgerbe hoeften. Het verhaaL, dat wij politiek en econo misch achter Engeland en Amerika aanloo- pen, moet men eindelijk eens staken. Daar is geen sprake van. Minister Beel wil het voorstel-Pollema gaarne in overweging nemen. Heden is de vergadering voortgezet. sische zijde berichten verspreid over on derhandelingen, die tot een wijziging van de bestaande verdragsverhouding zouden worden gevoerd. Later bevestigde de Noor- sche regetring, dat er met Moskou over Spitsbergen werd gesproken. De Britsche regeering, behoorend tot de onderteekenaars van het tot nu toe van kracht zijnde verdrag van 1920, had echter nog niets omtrent voorstellen vernomen. Wel deelde men uit gezaghebbende bron op Whitehall mede, dat Groot-Brittannië niet accoord kan gaan met de de opvatting van Moskou over het tot nu bestaande ver drag in zake Spitsbergen. Naar Sowjet-inzicht kan het verdrag niet van kracht blijven, omdat het in 1920 me- de-onderteekend is door mogendheden, die zich later aan de zijde van de As schaarden. Naar Britsche opvatting doet dit punt aan de geldigheid van het verdrag echter niets af. De Sowjet-Unie wenscht het verdrag vervangen te zien door een ander, omdat het Spitsbergen als militaire basis wil ge bruiken. Bovendien bevat Spitsbergen steenkolen, welke tijdens den oorlog zeer waardevol gebleken zijn voor Noord-Rusland en de Sovjet-Marine. 3082 'T KAASBOERTJE Haarlemmerstraat' 148 WEERSVERWACHTING WEINIG WOLKEN c In den nanacht en vroege ochtend c hier en daar wat nevel en vrij lage temperatuur. Overdag zonnig-zacht. Meest matige wind tusschen Z. en Z.-Oost. o unnnnnnn. 'nnnoononooonoooooooooooonooooo finitief punt van uitgang zal beteekenen voor het herstel van Europa. Men neemt r>an, dat het verdrag hetzelfde karakter zal dragen als de Fransch-Russische en de Britsch-Russiscne overeenkomsten. In Londen achten politieke waarnemers de beslissing om voort te gaan met de onderhandelingen over een Britsch-Fran sche overeenkomst, de belangrijkste in de geschiedenis van beide landen". Het besluit vond te Londen een zeer warm onthaal, zoo meldt Reuter. Indien de onderhande lingen vlot voortgang vinden, zooals te verwachten is na de aandacht die de laat ste twee jaren aan deze kwestie is be steed, zal de driehoek van verdragen, waarmee Oost-Europa «n West-Europa worden verbonden, gesloten zijn. Het sluiten van een verbond tusschen Engeland en Frankrijk is sinds Augustus 1944 in overweging geweest. mSTRIBUTIENIEUWS GELDIG TOT EN 1 "MET 1 FEBRUARI. BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (Strook No. 3). 571 bi-ood 800 gram brood 572 brood 400 gram brood 571 boter 125 gram boter 572 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 573 boter250 gram margarine of 200 gram vet 571 melk4 liter melk 572 melk3 liter melk 573 melk3 liter melk 571 vleesch 100 gr. vleesch 572 vleesch 300 gram vleesch 571 algemeen 200 gram kaas 572 algemeen 57—1B reserve 57IC reserve 57—57-2C 375 gr. suiker, botei'- hamstr. enz. of 750 gr. jam, stroop enz. 1600 gram brood 800 gram brood 1 blik of pot appelmoes reserve (voor in lev.) 573B reserve 200 gram kaas BONKAARTEN KD, KE (Strook No. 3). iOl. 53—1 brood 581 boter 582 beter 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gr. vet 12 liter melk 531 melk 581, 58—2 vleesch 100 gram vleesch 581 algemeen 100 gram itaas 58-2 algemeen 375 gr. suiker. bHer- hamstrooisel enz., of 750 gram jam, stroop enz. 58-1D •osorve 800 gram brood 58IE reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst be reid of kinderbisc. 582D reserve 1 blik of pot appelmoes voo rinle v.) 58 - 2E reserve 2 blikken of potten ap pelmoes (voorinlev.) TABAKSKAARTEN. T71 2 rants, tabaksart. V 71 100 gr. chocolade en/of suikerw. X 711 rants, tabaksart. BONKAARTEN MA. MB, MC, MD 701. (Strook No. 3). 574 brood 800 gram brood 574 boter250 grarp beter 574 margarine 250 gram margarine of 200 gr. vet 574 melk5 liter melk 574 vleesch 300 gram vleesch 575 vleesch 100 gram vleesch 574 kaas200 gram kaas Op 23 Januari zullen nog bonnen wor den aangewezen voor suiker, versnaperin gen en tabak. De bonnen 572b, 572b reserve en 582d en 582e reserve moeten uiterlijk op Zaterdag 25 Jan. bij een detaillist die appelirioes pleegt te verkoopen worden in geleverd. De blikken en potten hebben een inhoud van één liter. De niet-aangewezen bonnen van strook No. 2 kunnen worden vernietigd. De geweldige tinbaggermolen „Roosevelt", welke voor rexening van de Eiiuon Mij. bij de Scheepsbouw-Mij. Tampa ir. Florida werd gebouwd, glijdt van de hel ling. De „Roosevelt" en een zusterschip, de „Stuyvesant", dat onlangs te water werd gelaten, zijn waarschijnlijk de grootste ter wereld in hun soort. De tinbagger molens zullen worden gebruikt in de Indische wateren.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1