De Leidsche sportploegen in Oxford Weer bloemententoonstelling in Lisse WOENSDAG 15 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 NA EEN GOEDEN OVERTOCHT arriveerden de Leidsche sporters Woensdag te Ox ford. Aan het station werden zij verwelkomd door den heer G. S. Reid Chal mers, voorzitter, den heer G. T. Launch bury, secretaris, en overige leden van het Oxford-comité. Per autobus werden zij naar het Forum Restaurant gebracht, waar zij lunchten en over de diverse gastheeren werden verdeeld. Burg. van Kinschot biedt gastgeschenk aan Donderdag waren de deelnemers in twee partijen verdeeld de eene bezocht de Morris Motor Works in Cowley en de an dere maakte een toer langs en door de verschillende colleges en de diverse be zienswaardigheden der stad, rondgeleid door den rector Rev. F. R. Martin en den heer F. M. Brewer. In de Morris-automobielfabriek zagen de deelnemers, geleid door den burgemeester mr. F. H. v. Kinschot en zijn eohtgenoote, het voedingsproces van de auto tot aan het gereedkomen, waarna in de cantine der fabriek een lunch werd aangeboden. De heer H. A. Goddard, personeelschef, was tafelpresident en verwelkomde de gasten. Spr. zeide Nederland te waardee- ren en te bewonderen voor de wijze, waarop het met geestkracht en sterkte de jaren van verdrukking heeft doorstaan. Er heeft altijd een hechte band van vriend schap tusschen onze twee landen bestaan en door middel van bezoeken als deze kun nen deze banden van vriendschap en we- derzijdsch begrijpen hechter worden. Spr. hield zich overtuigd, dat indien ont moetingen als deze op breeder basis kon den worden gearrangeerd, dit zou bijdra gen tot het verdrijven van de wolken van achterdocht dan een menigte van diploma tieke bijeenkomsten zouden vermogen te doen. Burgemeester v. Kinschot, dankte in zijn antwoord de Morrisleiding voor haar gast vrijheid en voor de geboden gelegenheid om zulk een wonderlijk bedrijf te bezich tigen. Hij wees er daarbij op, wat wij onze jongens en die van Engeland in onderlinge krachtmeting op het sportveld willen zien om aldus den band tusschen ons beider landen nauwer aan te halen en bij te dra gen de wereld te maken tot een betere plaats om er op te wonen. Des middags werden de Leidsche Hockey-heerenploeg met 32 geklopt door de Cornleyclub „Nondescript" op het veld der Morris Motors. Mees scoorde Leiden's eerste goal door uitstekend doorzetten, maar voor de rust scoorden de gastheeren driemaal door Thorton en Critchley (2). Leiden liet zich evenwel niet ontmoedigen doch wist in de tweede heuft slechts een maal tegen te scoren door Ottevanger. De deelnemers tea-den na aflQ.op in de Morris Motors-cantine en des avonds werd een bezoek gebracht aan het New Theatre te Oxford, waar zij the pantomine „Babes in the Wood" bijwoonden. Receptie ten stadhuize. Des Vrijdags werd een officieele recep tie ten stadhuize, gevolgd door een lunch, gehouden door den burgemeester van Ox ford, den heer E. A. Smewin. De gasten werden ontvangen door den burgemeester, den schout, den heer W. O. King en den plaatsvervangend burgemeester, den heer D. Oliver allen met hun echtgenooten. Bij de lunch verwelkomde de burgemees ter de bezoekers als vertegenwordigers van een der dapperste Geallieerden in de crisis, welke onze landen zeiden moesten ondergaan. Spr. zeide den tegensoed te kennen en de moeilijkheden, waardoor Nederland zich had moeten heen Worstelen, hij kende het werk van het verzet en hij zeide verheugd te zijn dat men nu in staat was elkander te ontmoeten in een trotschen geest van kameraadschap op sportbasis. Spr. besloot ten slotte met den wensch, dat de gasten tijdens hun verblijf in Oxford' zich aange naam zouden bezighouden en zouden mo gen genieten van de schoonheden der stad en van het zien harer grootbedrijven. In zijn antwoord zeide burgemeester v. Kimschot: „Onze gemeenschappelijke ideeën omtrent vrijheid, trouw en recht vaardigheid vonden een antwoord in de oorlogsjaren, waarbij spr. hoopte, dat zijn gastheer zou willen begrijpen met wr warme gevoelens van dankbaarheid wij onze Engelsche bevrijders in Mei 1945 be groetten. Toen was het moge1 ijk een duur zaam cvontact te leggen tusschen onze beide naties en wij waren blijde in staat te zijn nieuws met uwe dappere soldaten uit te wisselen. Nu moeten wij naar de' toekomst zien, onze schouders plaatsen onder de groote aak van weredlheropbouw. Dezen plicht kunnen wij, Engelschen en Nederlanders, slechts gezamenlijk ten uitvoer brengen, indien „good will" en het volledig be grijpen van elkanders inzichten en om standigheden vastgesteld zijn." Spr. hoopte, dat het op de sport gegron de bezoek zou kunnen worden uitgestrekt tot andere sferen, cultureele en weten schappelijke, in het bijzonder tusschen de studenten. Spr. hield zich overtuigd, dat zij in deze sfeer in staat zouden zijn de goede ver standhouding te bevorderen tusschen bei de landen en in het bijzonder de nauwe relatie tusschen Oxford en Leiden. Mr. Van Kinschot overhandigde vervol gens den burgemeester van Oxford een al bum met fotografieën van Leiden, geschenk van het Leidsche gemeentebestuur voor Oxford, onder den wensch, dat Oxford met zijn beroemde universiteit een gezegende toekomst moge hebben. Hij bracht den burgemeester van Oxford dank en het Oxfordsche comité voor hun werk rond dit bezoek en eindigde met den wensch: Lang leven Oxford en Leiden". Burgemeester Smewin dankte zijn Leid- schen collega voor zijn geschenk, waarop de heer B. J. Moolenaar aan den heer Reid Chalmers, den voorzitter van het Ox fordsche sportcomité, een gedenkbord ter herinnering aan het bezoek aanbood. Mr. Reid Chalmers vertolkte den dank van het comité- De Leidsche dames verloren met 52. Des middags speelden de Leidsche da- meshockey -ploeg tegen de Oxfordsche Etceteras, waarbij de gasten met 52 ver leren. Het Oxford-team opende de score door Miss Mc Kegney, maar Leiden ant woordde met een goal van mej. Cleynders. Twee nieuwe doelpunten werden gescoord door de gastvrouwen, waarop mej. Nagel opnieuw doelpuntte voor Leiden, maar de Oxfordsche dames antwoordden opnieuw met twee doelpunten van mrs. Combes (5—2). Des avonds werden de Leidsche bezoekers onthaald op een gezellig samenzijn door de Neptune Roeiclub te Bablock Hyte bij Oxford. Een leutige avond werd doorge bracht met „community singing" en gezel lig gebabbel. De gasten waren verwelkomd door den heer Launchbury, president van de Roeiclub en secretaris van het Oxford- comité, waarop de burgemeester van Lei den wederom antwoordde. .Vier Leidsche hockey-ovenvinnïngen. Het heeren-hockey-team klopte Zater dagmiddag een Oxford-combinatie met niet minder dan 20 op het veld van Christ Church. In de eerste helft werd niet gescoord, maar na de hervatting opende Mees de score voor Leiden en uit een straf- corner doelpuntte Drijver opnieuw (20). Het damesteam trok per autocar naar Thame, waar de Leidsche hockey-dames het Thame-team met 52 versloegen. De Leidsche doelpunten wenden gemaakt door mej. Piel (3), mej. Roelofsz en mej. Cleyn ders. Na de match werden de Leidsche dames onthaald op een tea, gevolgd door een so cialen avond bij de Thame-club. Het Cross-country-team werd Zaterdag avond onthaald door de Oxfordsche No mads Rugbyclub in „King's Arms". Het Leidsche dames-hockeyteam boekte een nieuwe overwinning op Zondag, toen gespeeld werd tegen de Headington-dames op het veld van de Osberton Radiators. Het werd 92. Voor Leiden scoorden mej. Piel (4), mej. Arentz (3), mej. Nijpels en mevr. Ballegooyen de Jong, terwijl voor de gastvrouwen werd gedoelpunt door mej. Holliday en mrs. Bothwell. Na de match als gebruikelijk tea-en op de club. Het heerenteam bracht den dag door in Banbury, waar de Leidenaars het Northern Aluminium Cy. met 10 versloegen. STADSNIEUWS AFKONDIGING GRONDWETS WIJZIGING. Een ongewoon schouwspel, gistermid dag te half drie op het bordes van het stadhuis. In den motregen verschijnt de waarnemend burgemeester, Weth. S. Men ken, met ambtsketen omhangen, in de deuropening. Slechts enkele ingewijden, w.o. eenige raadsleden, staan op de Bree- straat, doch allengs blijven meerderen naar boven staren waar de heer Menken als hoofd der Gemeente afkondiging doet van de Grondwetswijziging betreffende het uitzenden van Nederlandsche mili tairen naar Overzeesche Gewesten.... Een korte plechtigheidde deuren sluiten zich weer. aan het voorschrift is voldaan' HET VERLANG-LIJSTJE. Een verloofd stelletje koesterde trouw plannen, of veinsde althans trouwplannen te koesteren, om op die manier in den bruidstijd aardig wat geschenken in de wacht te sleepen en daarna de buit eerlijk te verdeelen. De jongeman heette S. F. L., de bruid S. V. Zij stelden met veel over leg een verlanglijstje op, waar echter de lits-jumeaux op ontbraken, want d-at lag niet in de bedoeling. Het verlanglijstje zag er tamelijk grillig en wonderlijk uit, want de gewone begeerlijkheden als thee zeefjes en taarten-scheppen waren er niet op te vinden, ofschoon ze natuurlijk dank baar zouden zijn aanvaard, want het would-be-echtpaar had tot stelregel geko zen: alles is welkom, mits zonder barsten of mankementen. Na eenig overleg werd besloten de verlangens toch maar geheel te schrappen en de verlanglijst blanco rond te sturen. Zoo iets is nog nooit ver toond, en iedereen kijkt er van op. Een blanco-verlanglijst! Alles is welkom! En het mooiste komt nog, want de looze sa menzweerders besloten de lijst aan ieder een toe te zenden, die hun een goed hart toedroeg en dat waren er velen. En van de ruimschoots binnenstroomende geschen ken een verloting te houden op de a.s. fancy-fair van het verloofde, maar nooit te trouwen stel, het S.F.L. en de St. Vin- centius-vereeniging. De verlanglijst worrlt bij dezen gepresenteerd aan alle lezers. Prijzen worden gaarne ingewacht aan het St. Vincentius-huis op de Hooglandsciie Kerkgracht, of als dat te ver weg is, rin- kele men even op de telefoon van dén heer B. Schermer Voest, Zoeterwoudsche weg, wien deze verstoring van zijn „retraite" buitengewoon aangenaam zal zijn. Aan de leden der R.K. Dames Zwemclub de „Golfbrekers". Ingaande 1 Februari ondergaat onze Zwemclub eenige kleine wijzigingen, die we jullie hierbij meedeelen. Op de eerste plaats ontvangt ieder lid op den eersten Donderdag in Februari een nieuw abonnement, dat iedere week, als men zwemmen gaat, door de Overdekte afgestempeld wordt. Als lid wordt be schouwd ieder die in Januari de contri butie betaald heeft. Als men zich als lid voor de Zwemclub opgegeven heeft, is men ook verplicht iedere maand de con tributie te betalen, Er zijn n.l. leden, die meenen, dat men een of meer maanden van de Zwemclub weg kan blijven, zonder hiervoor te betalen. Het geld voor de niet betaalde maanden van het vorige jaar schelden we jullie kwijt, maar in 1947 houden we ons strikt aan de regel, anders zou de Zwemclub op den duur het hoofd niet boven water kunnen houden. Alleen als men door omstandigheden langeren tijd verhinderd is om te zwemmen en men dit aan het Bestuur opgeeft, is men van de contributie ontheven. De leden, die eenige maanden niet ge weest zijn en toch lid wenschen te blijven, kunnen ook in Februari een nieuw abon nement ontvangen. Ze moeten zich dan tijdig opgeven en zijn verplicht de contri butie vanaf 1 Januari te betalen. Nieuwe leden kunnen zich het best op- De Leidsche deelnemers aan de Cross country te Oxford. DE CROSS-COUNTRY DOOR OXFORD GEWONNEN. De cross-country werd op een terrein gehouden, dat onze Hollanders niet ken nen. Het was 100 m. hard en verder bag ger tot diep aan de enkels, water, zeer groo te plassen, drassig weiland en tot slot 40 m- door de Theems tot je middel toe door het water. Lord Pakenhem, president van de Oxford City Athletic Club. gaf het start sein, waarna het modderballet begon. In het begin lag v. d. Steen 1, v. d. Klugt 3, Vollebrecht 4 en v. Dorp 6. Na ongeveer 1 mijl lag v. d. Steen 2 en Monty Hillier 1. Daar v. d. Steen geen weg wist moest hij achter de Engelschen blijven, want lïij was al twee keer ver keerd geloopen. Na 2 mijl waren de plaat sen der Leidsche loopers 2, 5, 7„8, 14. Toen kwam het water én kregen onze menschen het zwaar te verantwoorden. Bij 4 mijl was het parcours zoozeer uit elkaar, dat wij hier geen opgave kunnen geven, daar de eerste Leidenaar 3 lag en de overigen niet te zien waren. Bij de finish na 4Vi mijl, dat is pl.m. 8 km., is de stand. 1. S. Wil- kins (Oxford) 27 min. 52 ces., 2. M. H. Hillier (Oxford) 28 min. 12 sec.; 3. L. v. d. Sïeen (Leiden) 28.15; 4. M. Green (Ox ford) 28.32; 5. II Mowat (Oxford) 28 49; 6. L. v. d. Klugt (Leiden) 29.56; E. K. H. Kirkpatrick (Oxford) 30.5214', 8. W. van Dorp (Leiden), 9. L. van Heteren (Lei den), 10. J. H- A. Vollebrecht (Leiden). geven Donderdagavond tusschen 6.30 en 8 uur aan de Overdekte. Tot onzen spijt zijn we genoodzaakt voorloopig de abonnementsprijs voor de meisjes beneden 17 jaar te verhoogen tot 1,25 per maand, zoodat alle leden nu eenzelfde prijs betalen. Zusjes beneden 17 jaar betalen nu ieder 1,per maand. De leden worden verzocht op de 1ste Don derdag van de maand te betalen. Om dit onaangename nieuwtje weer goed te maken, hebben we volgende pret tige tijding, n.l. dat de heele zwemtijd van 6.30 tot 8 uur geheel tot de beschik king van alle leden staat. Öe verdeeling in twee maal drie kwartier bestaat nu niet meer; ieder lid kan komen en gaan wanneer zij wil. Met vriendelijke groeten, Het Bestuur der „Golfbrekers". S1SEO WAS EENS. Dinsdagavond hield Siseo een algemee- ne ledenvergadering. Na de opening deel de de voorzitter o.a. mede, dat de Sta tutenwijziging van 4 December door den Eerw. Rector v. d. Lugt was goedgekeurd, zoodat zij dus opgehouden had een pa- rochiëele club te zijn. Ook werd het ver schijnen van een cluborgaan, zij het voorloopig slechts eenmaal per maand, aangekondigd. Daarna kwam het voor naamste punt van deze vergadering aan de orde, de naamsverandering, nadat eerst nog de Notulen der vorige vergadering voorgelezen waren. Deze naamsverandering was reeds in een eerder gehouden vergadering behan deld, diverse nieuwe namen waren bin nengekomen. Na de stemming bleek, dat Siseo, welke naam ook nog meedong, af gedaan had en dal de R.K. M.H.C. Siseo voortaan uit zou komen onder den naam van „Stickswingers" Ten slotte de rond vraag en sluiting, waarna velen zich nog geruimen tijd gezellig onderhielden. Gouden huwelijksfeest. Den 27sten Ja nuari hoopt het echtpaar P. Hakkenberg M.a S. Lambooy zijn gouden huwelijks feest te herdenken. Het echtpaar Hakken berg nestelt al die jaren in de kopersla gerij Doezastraat 24 en het oude winkeltje draagt nog steeds hetzelfde beeld als toen onze ouders er hun inkoopen deden. Wij zouden van dit bedrijfje kunnen zeggen: oud, maar solied. Dat het solied was we ten we daarom, omdat we in de oorlogs jaren toen we het weer met een pe troleumlampje moesten doen blij waren er een lampeglas of een katoentje te kun nen koopen. Het gouden bruidspaar heeft gisteren reeds tal van blijken van belangstelling mogen ondervinden. In een in „Royal" ge houden receptie hebben gisteren buurtge- nooten en cliëntèle op overduidelijke wij ze van hun belangstelling doen blijken. 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CO 11 O 11 CD I StantAaeneeving. 0 Gas en n 0 - Electriciteit n n Van de Stedelijke Lichtfabrieken p 0"" vernamen wij, dat de kolenpositie U van ons land zoo slecht is gewor- E O"" den, dat het Rijkskolenbureau zich U genoodzaakt heeft gezien de kolen- r toewijzing aan de Lichtfabrieken te 0 U verlagen tot 80 pet. van het kolen- jr verbruik over November 1946. Q 0 Een ieder wordt daarom in zijn eigen belang met klem aangeraden Q 0 aan de reeds vroeger aangekondig- de korting van 20 pet. de gas- en Q Q electriciteitsrantsoenen strikt de hand te houden, daar bij overschrij- n Q ding van 80 pet. van het toegestane i: rantsoen onherroeplijk afsluiting n n zal volgen, wat ook de oorzaak y van de overschrijding geweest mo- q ge zijn. U Controleer daarom regelmatig uw n Q gas- en clectriciteitsmeters. z 1 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 110110 Prof. dr. E. van Slogteren opent de tweede expositie Onder zeer groote belangstelling had gistermiddag de opening plaats van de tweede bolbloemenstetoonstelling in het H. B. G.-gebouw te Lisse. De heer A. H. Nieuwenhuis, 2e voorzit ter der Stichting „Bloemlust", sprak een woord van hartelijk welkom, in 't bijzon der tot prof. v. Slochteren. Spr. herinnerde aan de radiorede van prof. van Slochteren, waarin deze opmerkte, dat wij het mo- nupolie van bloembollenteelt hadden ver loren, doch welke mededeeling werd ge volgd door een reeks waardevolle wen ken, waarmee we eveneens rekening kun nen en moeten houden. Opvoering van kv/aliteit van het te exporteeren eindpro duct, inachtneming van de juiste data van verscheping onzer bollen de juiste wijze van verscheping, sclectieteelt en steeds op nieuw aanvulling en verbetering van ons bestaand sortiment. Deze tentoonstelling moet gezien wor- desn als een poging om met inspanning van alle krachten mede te werken om deze opgaven tot een goede oplossing te helpen brengen. Allen .'."oeten wij overtuigd zijn, dat wij zoo wij daarin slagen, voor een niet onbelangrijk deel bijdragen tot de, kon het zijn, blijvende welvaart van ons mooie vak. Hierna was het woord aan prof. dr. E. van Slochteren, dir. van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. In de dertig jaren, dat we hier samen CORRY BIJSTER—PAUL NIESSING. In de groote zaal gaf de jonge pianist Paul Niessing gisterenavond een auditie in pianospel met medewerking van de sopraanzangeres Corry Bijster. De pianist solieerde eerst in enkele werken van Bach, in onderscheidene bewerkingen voor klavier. Wij hoorden een welover wogen Bach in poëtische belichting en welluidendheid als van een orgel af geluisterd. Van de technische vaardigheid valt eveneens veel goeds te zeggen. De eischen worden heden ten dage hoog op gevoerd en het valt niet gemakkelijk zich op het podium als kunstenaar te vestigen; het optreden van dezen avond wekt verwachtingen en houdt beloften in, omdat Niessing smaak heeft, muzikaal is, een mooien aanslag bezit, wat hij demon streerde in een lijvig programma van Brahms, Grieg, Chopin, Debussy en Pou- lenc. Brahms ligt hem heel goed. Chopin voldeed ons minder. De revolutie-étude vraagt een meer krachtig en vurig rubato en in Debussy en Poulenc (in mindere mate) hooren wij graag wat meer helder heid van toucher, iets meer esprit. Be halve zijn eigen programma begeleidde hij de zangeres en hij deed dit artistiek en ondersteunde uitstekend. Het programma van Corry Bijster was van prima kwaliteit, maar was eveneens wat overdadig. Haar zingen is voortreffe lijk en wordt tot een bewust herscheppen van de geestelijke waarden gelegen in de Hederen van Schubert. Wolff. Debussy en Landré Zij kan dit door het bewonde renswaardig beheerschen van haar mooie krachtige stem, zoowel in het forte als in het fijnste mezza-voce. De dramatische ly riek ligt haar over 't geheel beter dan het meer speelsche genre. Zoo waren de lie deren van Schubert voldragen van innerlijk rijpe gevoelens, die van Wolff stonden re productief op hoog plan. De kijk op De- bussy's liedkunst verfijnd. De charme van Landré's ingetogen liederen mocht men mèt haar savoueeren. De situatie weet zij tot in fijne verven te achterhalen en tot werkelijkheid te brengen. Er waren maar weinig menschen, wat jammer is. Concer teeren in een leege zaal is moeilijk en on- pleizierig. 't Concert was 't beluisteren wel waard. De eenheid, die bereikt werd met den pianist was welhaast in alle vertolkin gen harmonieus. Het applaus was levendig en spontaan. Er waren bloemen en een toe gift. J. Kortmann. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (Geologie) de heer H. van Hees te Reeuwijk. UITREIKING BONKAARTEN. Donderdag 16 Januari: vanaf Brink tot en met Cleef. BURGERL. STAND. Geboren: Petrus Franciscus Johannes z. van H. C. van den Bos en W. van der Fluit; Gijsbertha Berendina d. van II. E. van der Heide en G. Sorgdrager; Joseph us Cornelis Philippus Maria z. v. J. A- L. Ros- dorff en W. J. J. van den Bosch; Jos' z. v. A. Moens en J. de Kraker; Hillegonda d. van L. van Es en A. Chrispijn; Maria Wil- helmina d. van A. van Gent en P. Brou wer; Jan Jakob z'. van A. W. Thöne en B. M. Siemens; Johanna Maria d. van J. T. Rodewijk en H. M. van Klink; Maria d. van H. Slootweg en M. Hassefras. Getrouwd: P. E. Hutte jm. en J. H. ten Haken jd. Overleden: A. Alberts wednr. 82 j.: C. Eikerbout huisvr. van J de Lange 70 j.; M. D. van Werkhoven wed. van J. van der Linden 83 j.; E. Bekooy wed. van R. van der Heemst 75 j.C. M. Middelkoop wednr 90 j.; H. Struik man 37 j.; E. van Griet- huijsen gesch. 66 j. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD. De gemeenteraad behandelde de gemeen- tebegrooling. Het fcegrootings tekort be draagt 166.718.dit is f 8500 gunstiger dan voor 1946. De heer van Oosterom opent de alg. be schouwingen: Een gemeentelijk badhuis en kinderspeelplaats zijn voor Oegstgeest geen luxe. Spr. beveelt dit aan in de aandacht van B. en W. De heer Valentgoed hoopt, dat de alge- heele zelfstandigheid van de- gemeente spoedig mag terugkeeren. De gemeente is thans geen baas in eigen huis, doch staat onder toezicht van het rijk, omdat de ge meente noodlijdend is. Spr. stelt de vraag. Is het rijk zelf ook niet noodlijdend?. Mevr. Kramers spijt het. dat B. en W. geen termen aanwezig vinden een vrouw in de woningcommissie te doen benoemen. hebben mogen werken, is het assortiment van onze bolbloemen sterk uitgebreid en is het gezondheidspeil van onze bolgewassen hoog opgevoerd. Al heben wij hierbij kun nen helden, het leeuwenaandeel rer resul taten is aan de kweekers te danken. U hebt de reputatie van onzen Nederlandschen tuinbouw hoog gehouden. Men zou verwachten, dat voor een pro duct van zoo oude reputatie als onze bloem bollen, waaraan nog zooveel voor verbete ring is gedaan, de heele wereld moet open staan zonder de vrees van eenige concur rentie! Maar we hebben ons monopolie van bloembollen-productie niet geheel kunnen behouden. De groote voorsprong welken we op het gebied van den tuinbouw beza ten, tegenover het buitenland, is grooten- deels verloren gegaan en de concurrentie strijd met andere bloemgewassen, in het buitenland geproduceerd, als rozen, anje lieren, chrysanten, enz. is zwaarder ge worden. Het feit, dat het vliegtuig bloemen van het vrije veld uit streken met een bij zonder gunstig klimaat' naar de bloemen markten van de wereldcentra brengt, maakt den strijd voor alle bloemen veel moei lijker. En toch is spr. optimistisch over de toe komst van ons bloembollen vak. En dat optimisme is vooral gebaseerd op twee gronden: le op de uitzonderlijke kwaliteiten van onze bolgewassen en de veelvuldige mogelijkheden, welke ze een zeer hooge gebruikswaarde kunnen geven en 2e. in het bijzonder op het vertrouwen, dat spr. heeft in de bekwaamheid, de energie en het gezond verstand van zoo- velen van onze kweekers. Maar vele malen heeft spr. op een der gelijke tentoonstelling de verzuchting hoo ren slaken: als we ze zoo iets in het buiten land konden doen bloeien, wat zouden we er dan veel kunnen plaatsen. En nu berust sprekers optimisme op de tv/ee feiten, dat in de eerste plaats deze mogelijkheid be staat en verder op de zekerheid, dat men alles wat mogelijk is ook zal weten te volbrengen. Dat men niet tegen extra moeite opziet is wel gebleken uit het enthousiasme waarmee door zoovelen do uiterst gecompli ceerde preparatie voor verzending naar het Zuidelijk halfrond is te hand genomen. Hier betreft het de verovering van een nieuw afzetgebied, maar met veel minder moeite zal men kunnen bereiken, dat in het. groote bestaande afzetgebied op het Noor delijk hallfrond de bloeikwaliteitiiiiir delijk halfrond de bloeikwaliteit zoodanig wordt verbeterd, dat de afzet belangrijk zal moeten stijgen. Sprekers optimisme over de toekomst van de bloembollenstreek berust dus op de mogelijkheid van de vele verbeteringen, welke we kunnen aanbrengen en op de zekerheid, dat deze verbeteringen ook zullen worden bereikt. Hierna deed men een rondwandeling door de tentoonstelling. De show was keu rig van aanleg en het aangevoerde mate riaal was groot. De ruimte, die in beslag genomen werd, was verdubbeld in verge lijking met de vorige tentoonstelling. De kwaliteit der hyacinthen v/as buitenge woon; die der tulpen en narcissen zeer goed. Naar onze meening is de tentoon stelling reeds geslaagd, gezien de inzen dingen en de groote belangstelling bij de opening. De gelijkschakeling van de man en de vrouw bestaat wel in theorie, doch niet in de practijk. De heer Simon Thomas hoopt, zooals dc heer Valentgoed, dat de regeering onze zelf standigheid spoedig mag teruggeven. In sommige onderdeelen b.v. bij openbare werken, vindt spreker dat men een andere richting dan die van zuinigheid is uitge gaan. De heer Blomsma zou willen trachten de gemeente in de 2de klasse ingedeeld te krijgen. De heer Kerckhof ziet in de be grooting geen stimulans tot vestiging van industrie. De voorzitter antwoordt, dat een badhuis een dure exploitatie meebrengt. B. en W. zien op de eerste plaats hun taak in het totstand brengen van een sluitende begroo ting. De woorden van den heer Valentgoed zijn spreker uit 't hart gegrepen. Het be noemingsrecht van een vrouw in de wo ningcommissie ligt in handen van den Raad. Niet iedere industrie brengt welvaart. Men moet de noodige voorzichtigheid daarmede betrachten. Indeeling van de gemeente in 2de klasse ontraadt spreker. Enkele raads leden repliceerden, waarna werd overge gaan tot behandeling der diverse posten. Begonnen werd met de uitgaven. Bij post 211 jaarwedde secretarie-personeel stelt dc heer v. cl. Poel voor den heer Veen te be vorderen tot hoofdcommies chef ter secre tarie, met een verhooging van 300 p. jaar. Meerdere leden ondersteunden dit voor stel hetwelk door B. en W. werd overgeno men en door den Raad goedgekeurd. De begrootingscommissie stelt voor de post van 500 voor aanschaffing 2 stoelen voor de Raadzaal te schrappen. Goedge keurd. Bij post 232 wijst de heer Verhoef op de salarieering van G. de Mouje, die hij te laag vindt. Weth. Deysselblocm wijst er op dat die loonen hier zeer acceptabel /.ijn. Bij de nieuwe salarisregeling kan e.a. nog na der worden bezien. De post wordt goedge keurd. Uitzending en verpleging van kinderen in gezondheids- en vacantickolonies. Mevr. Kramers zou deze post willen brengen op 720. Goedgekeurd. Aanmerking wordt gemaakt op de groote kosten en het nadeelig saldo van „Poel meer". De voorzitter zeide, dat B. en W. om een begrooting voor 1947 hebben gevraagd, doch men is nog steeds in gebreke geble ven deze toe te zenden. Opgemerkt werd, dat de contracten met de gemeente nu juist niet stimuleerend werken voor een zuinig beheer cn voor- deelige exploitatie. Bij openbare werken zegt de heer Bloms ma de namen te missen der personen die in vasten dienst zijn aangesteld. Weth. Dijssel- bloem antwoordt dat het college van B. en W. zich nog beraden, wie voor vaste aan stelling in aanmerking komen. T 5 zijner tijd zal de Raad daarvan mededeeling krij gen. De begrooting werd daarna z.h.st. vastgesteld. Het kosten-bedrag per leerling van het openbaar oi derwijs voor 1947 werd bepaald op 16.17. Hierna sluiting. Udo. De indoor-lraining van de voetbalvereemging Udo begint heden avond om 9.30 uur in het gymnastiek lokaal school Terweeweg.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3