Walvisch op tafe Bewaakster van Vught staat terecht TELEVISIE-ANIMO in Amerika iDicfi MaCaexy? Lokvogeltje van de i S.D. krijgt 12 jaar Nederl. pilote vlieg t Londen-Kaapstad DINSDAG 14 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Met de reddingboot „Dorus Rijkers" werden vijftien leden der bemanning van het gestrande Deensche s.3. „Lillian" in veiligheidgebracht. Het schip in zijn benarde posi tie. zenders een economisch verantwoorde propositie. De bouw van een televisiezen der vereischt de investeering van een kapi taal van omstreeks 200.000.dollar. Niet temin stapelen de aanmeldingen voor den bouw van televisie-zenders zich bij de Fe deral Communications Commission (FCC) op. De FCC regelt het technische gedeelte van'het verkeer in den aether. In Decem ber 1946 waren er 10 televisie-stations in Amerika in bedrijf: 3 in New York, 2 in Chicago, 2 in Los Angelos, 1 in Philadel phia, Washington D.C. en Schenectady, New York. Aangezien televisiegolven, net als het licht zich in een rechte lijn bewe gen, heeft elke zender slechts een bereik van een cirkel met een straal van 64 k.m. Er zijn 40 televisie stations in Amerika in aanbouw, voor het grootste gedeelte in de gebieden van de groote steden. Men verwacht, dat tegen het vroege voorjaar, wanneer de trans-continentale televisie keten voltooid zal zijn, er nog eens 30 nieuwe stations in aanbouw zullen zijn. Eehalve de zwart- en wit-beeld uitzending is er nog de kleuren-televisie, die nog maar enkele schredeh achter is. De Columbia Broadcasting System gaat krachtig voort met haar experimenten op dit gebied. ERGERLIJK VANDALISME. In de rijtuigen van de spoorlijn Amster damEnkhuizen wordt sedert eenigen tijd een ergerlijk vandalisme geconstateerd. Reizigers snijden fittingen kapot, bekras sen ruiten e.d. Ook de rijtuigen, welke de Deensche spoorwegen ons zoo welwillend in bruikleen hebben afgestaan, hebben hieronder te lijden, zelfs zoodanig, dat de N.S. vorige week hebben moeten besluiten deze rijtuigen over te plaatsen naar de lijn ZwolleEmmen en deze op het traject AmsterdamEnkhuizen te vervangen door oude Duitsche rijtuigen. Ook zijn klachten .over de aan N.S. uitgeleende Zwitser- sche rijtuigen binnengekomen. O.a. over die, welke den dienst tusschen Zutfen Nijmegen en Winterswijk onderhouden. Hier werden o.a. in de Zwitsersche rijtui gen aanwezige thermometers gestolen. Deze laatste klacht kwam ook uit het Noorden, doch hier schijnt het vandalisme thans weer geluwd te zijn. Men heeft helaas moeten constateeren, dat niet alleen schooljeugd hiervoor verantwoordelijk kan worden ge steld, doch ook ouderen. BON VOOR SODA OP KOMST. Naar „Trouw" verneemt, wordt de mo gelijkheid overwogen om binnenkort een bon aan te wijzen, waarop een half rant soen (125 gram) soda verkrijgbaar zal zijn. Het is'thans echter nog niet te zeggen wan neer deze bon bekendgemaakt zal worden. Zeker is, dat dit nog-niet bij de eerstvol gende bonaanwijzing zal zijn. Hyena, erger dan de Duitschers Een van de fanatieke SS-bewaaksters van het concentratiekamp Vught, de thans 31-jarige Suzy Arts, uit Amsterdam, stond met een gezicht waarop nauwelijks eenig spoor van emotie viel te bekennen in de beklaagdenbank van het bijzonder ge rechtshof 1e Amsterdam. Zij stamt uit een goed gesitueerde familie en bezocht kost scholen in Duitschland, Engeland en Frank rijk. „Ik had echter altijd een erg slecht cij fer voor Engelsch", vertelde zij. Duitsch kende zij echter des te beter en in deze taal „onderhield" zij zich dan ook met de ongelukkige vrouwelijke gevangenen van Vught. Oorspronkelijk was zij in het con centratiekamp in dienst getreden bij de post-censuur. Voor opleiding als „Auf seherin" ging zij naar Ravensbruck en toen zij van dit oord terugkeerde was practisch alle menschelijkheid uit haar verdwenen. Waar zij maar de geliegenheid kreeg, al dus de inhoud der getuigenverklaringen, sloeg zij de gevangenen, liet ze uren in regen en koude op appèls en strafappèls staan en sloeg pannetjes melk, bestemd voor zwangere vrouwen van de kachel. Roode Kruis-pakketten waren zelfs niet Veilig voor haar en vóór de pakjes de ge vangenen bereikten, was het grootste deel reeds in haar handen en in die van an deren- verdwenen. Op een vraag van den president, rar. F. W. van Schaeck Mathon, of zij als ver pleegster niet geroerd was over de ver schrikkelijke toestand in Vught en Ravens- brück bleef zij het antwoord schuldig. De vrouwelijke gevangenen van Vught waar schuwden nieuw aangekomenen voor Suzy RADIO Woensdag. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.16 Ochtendgymnastiek. 7.30 Orgelspel. 8.00 Nieuws. 8.30 Morgen concert. 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zie ken. 9.30 Zangrecital door Greta de Knegt. 12.00 Trio Knibbeler; 11.45 Familieberich ten uit Indië. 12.CO Arnhemsche Orkestver- eeniging; 12.30 N. C. R. V.-koor o, 1. van Alex Scheilevis; 13.00 Nieuws. 13.15 Popu laire orgelbespeling door Stanley James; 13.45 Metropole-orkest o. 1. v. Dolf van dei- Linden; 14.50 S\veelinckkwartet; 15.50 Cello .recital door Tom Harte velt; 16.15 Kin der - zangklas; 17.35 Gram. muziek; 18.00 Mees terwerken voor klavier; 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdia-achten; 19.00 Nieuws; 19.30 Engelsche les voor beginners; 20.00 Nieuws; 20.08 Omroeporkest o. 1.. v. Hugo de Groot; 21.20 Klein-vrouwenkoor „Vox Jubilans"; 22.00 Nieuws. 22.30 Zang met begeleiding van viool, cello en piano; 23.35 Londens Symphonie-orkest. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7,16 Ochtendgymnastiek. 7.20 Muziek bij liet ontbijt; 8.00 Nieuws; 8.15 uur Gram. muziek; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Stradavarius kwartet; 9.50 Philharmonisch orkest van Liverpool; 10.30 voor de vrouw. 10.35 Piano-recital door Willy Fens; 11.00 Populair non-stop- programma; 12.00 Piano en orgel; 12.35 Miller-Sextet; 13.00 Nieuws; 13.20 Stafmu ziekkorps van de Aipsterdamsche Politie; 14-00 Voor de vrouw. 14.15 Haarlems Trio; 15.00 Op bezoek bij zieken; 15.30 Voor de jeugd. 17.15 Orgelspel door Johan de Jong; 17 45 Rijk Overzee; 18.00 Nieuws. 18.15 •Dansorkest „The Ramblers", 20.00 Nieuws; 20.1'5 Stradiva-sèxtet; 20.45 Hoorspel „Oos tenwind-Westenwind". 22.4-5 Gramofoon- muziek; 23.00 Nieuws. 23.15 Op vleugelen van muziek. WAAR BLEEF door J. S- FLETSCHER. 23) Een standaard met pijlen stond op den schoorsteenmantel. Op de slordige tafel, die tevens als bureau dienst deed, stond 'n loo- den tabakspot open en de tabak er in was beschimmeld. In een nis stond een rij laar zen en schoenen met dikken groenen uit slag er op. Aan een haak er boven hing een oud sportjasje, een z.g. blazer. De vroo- lijke kleurstrepen er van waren overdekt door spinnenweb en glinsterende sporen van slakken. En in een hoek op tafel lag een romannetje met 'n gelen omslag; de bo venzijde onder. Dicht daarbij stond een tin nen bierpul waarvan de bodem bedekt was met iets kleverigs dat bier geweest moest •zijn. Met de kundigheid van een woudlooper zag Blake al deze dingen, zonder zich nog uit de deuropening te hebben verwijderd. Ten slotte wendde hij zijn aandacht af van de muren en het meubilair om ze te rich ten haar den planken vloer. Zooals alle ka mers van Malvery Hold die hij had gezien, was ook deze onbedekt. De donkere eiken vloer was gewreven; hier en daar bij de tafel en voor de vensters lagen kleedjes. Arts: „Pas op voor Suzy, zij is een ca naille". Mr. Van Schaek Mathon waarschuwde iedere getuige (allen ex-gevangenen van Vught) vooral haatgevoelens niet te laten domineeren. Toen echter een der getuigen verklaarde, dat Suzy die zelf ook zwan ger was vrouwen aan de haren naar zich toe trok, werd het ook mr. Van Schaeck Mathon wel wat tc erg: „Het Hof moet zich beheerschen en noopt dit ook verder te doen, maar hét is werkelijk ver schrikkelijk", zeide hij. Op 15 Januari 1944 om 6 uur des avonds werden 75 vrouwen, die verzet hadden aan geteekend tegen een maatregel van de kampleiding, opgesloten in een bunker met afmetinge:n van 2x3 meter. De vrou wen werden in deze ruimte opgepakt: 5 naast elkaar, 15 rijen dik. Suzy aldus getuigenverklaringen hielp met sadistisch genoegen mede de vrouwen op haar plaateen te zetten. Van Er lag een dikke laag grijze stof over al- les heen en Blake's vlugge oogen merk ten plotseling op dat op een bepaald oogen- blik in die zes verloopen jaren die" stoflaag aangeroerd was geworden. Dwars over den vloer, vanaf een gordijn dat klaarblijke lijk voor een murnis hing, liep een baan van voetstappen naar de open deur van j het vertrek, dat Rachel Malvery had aan geduid als de slaapkamer. Blake bukte zich en beschouwde de voetafdrukken. Dan draaide hij zich om en beschouwde die van zichzelf, waarna hij, zorgvuldig de lijn die van de eene zijde van de kamer naar de andere liep vermij dend, het gordijn oplichtte om er, zooals hij trouwens verwachtte, een deur achter te ontdekken. Deze deur week open bij een simpele aanraking en toen hij 'm opende bevond hij zich boven aan de trap in een schemerachtig verlicht, vierkant torentje. De treden van deze trap waren van veel- betreden steen, maar er lag daar niets te ontdekken tot waar de uitgeholde treden in de duisternis beneden verdwenen. Blake liep naar het venster en zette met moeite een van de glas-in-lood ramen open. Toen hij naar buiten keek, ontdekte hij, dat de vierkante toren opgetrokken was tegen een vleugel van het huis die aan een zijde uitzicht gaf op den inham en aan een andere zijde op de zee. Aan zijn voet lag een verwilderd stuk land, half boomgaard, half rimboe, dat zich tevoren had zij gezegd: „Het lachen zal jullie dezen nacht wel vergaan". Toen werd de deur gesloten. Den volgenden ochtend toen de cel werd geopend waren 11 vrouwen gestorven, anderen krankzinnig geworden en velen overdekt met brand wonden, veroorzaakt door het van de mu ren afdruipende salpeterzuur. Zelfs den Dultschen legerarts werd dit te bar en hij klaagde den kampcommandant Grunewald in Berlijn aan. Deze kwam voor een Kriegsgericht en werd in Soheveningen op gesloten. „Katja", de beruchte Aufseherin, had nog geroepen, dat, wanneer het geschreeuw niet ophield1, zij er de brandspuit op zou zetten. Katja zelf pu 21 jaar en spre kend met een Duitsch accent legde nog bezwarende verklaringen voor haar ex- mede-Aufseherin af. Zij betitelde Suzy als zeer fanatiek en bevestigde het afslaan van de melkpannetjes. In zijn requisitoir betitelde de advocaat fiscaal mr. M. H. Gelinck Suzy Arts als een hyena, die de vrouwen in Vught heeft getreiterd, gehinderd en gesard op een wij ze die zelfs een Duitscher haar niet ver beterd zou hebben. Haar beestachtig op treden en het stelen van Roode Kruis- pakketten tellen voor haar, die verpleeg ster en kinderverzorgster was, nog zwaar der. Met de aanvaarding van het „aimbt van Aufseherin" heeft zich zich aldus mr. Gelinck in vreemden krijgsdienst begeven. Men kan dit soort menschen mis schien het best vergelijken met de „grijze muizen". Ik heb er een oogenblik over gedacht hier die doodstraf te requireeren en, wanneer het Hof deze zou uitspreken, zal ik er zeer zeker ten volle rnee accoord gaan, doch ik wil in aanmerking nemen, dat verdachte een vrouw is. Bovendien v/as zij onderge schikt aan de kampleiding. „Ik wil echter" aldus mr. Gelinck „dat zij eiken ver deren dag van haar leven zal doorbrengen in dezelfde omstandigheden als de vrou wen van Vught, zoodat zij zich eiken dag bewust zal zijn wat zij aan deze vrouwen heeft misdaan". Mr. Gelinck requireer.de derhalve levens lange gevangenisstraf. j uitstrekte in de richting van den'moeras- rand daar, waar het pad over het drijf zand eindigde. Zoover hij kon opmaken uit zijn waarnemingen van het oogenblik en uit zijn herinnering aan de vele kamers en gangen, welke hij met Rachel moest passeeren, om Dick Malvery's kamer te be- j reiken, waren dit torentje en de vleugel tegen welke het was gebouwd op een be hoorlijken afstand verwijderd van de hoofdhall en den ingang van Malvery Hold. En ieder, die het gebouw zou willen bin nendringen via het torentje kon dat ge makkelijk doen zonder dat iemand uit een ander gedeelte van het gebouw dit kon waarnemen. Er begon zich vaag een gedachte te vor men in Blake's brein en zij nam een steeds vaster vorm aan, toen hij zich afwendde van het venster en de voetsporen volgde tot de deur van de slaapkamer, Terwijl hij ze zorgvuldig intact hield bemerkte hij, dat ze naar een oudi bureau leidden, dat in een mis stond] aan het hoofdeinde van het bed. Toen hy tot hiertoe was gekomen, verliet hij de kamers en zocht hij niet zon der moeilijkheden den weg terug door het stille huis tot hij weer stond in de groote hall waar hij wachtte, tot hij Rachel zag passeeren toen ze de kamer uit kwam, waar ze hem bij zijn eerste bezoek haar vader had gewezen. Rachel verwonderde zich toen ze Blake daar zag en ze kwam met 'n vraag in haar Experimenten op net gebied v,an kleur-overdracht Nog geen twee maanden geleden, in be gin November heeft het eerste, aan den loopenden band vervaardigde, televisie ontvangtoestel zijn intrede in Amerika gedaan. Hoewel het beeldscherm maar klein is, 15 x 20 om.m, en er televisie-pro gramma's slechte gedurende twee of drie uur per1 avond worden uitgezonden, bracht de eerste dag, dat het ontvang-apparaat /erkrijgbaar werd gesteld, reeds meer dan 2000 orders. En op het oogenblik zeggen de televisie-enthousiasten, dat er 350. dollar (dat is de prijs van het toestel) noodig is, plus de welwillendheid van een radio-winkèlier, en dan nog de goedtkeu- ring van twee vice-presidemten van de fir ma, die de apparaten maakt, om tenslotte in het bezit van een televisie-ontvang apparaat te komen. De technische kwaliteit van het zwart en wit-beeld wordt als uitstekend be schouwd, vooral bij beeld-uitzendingen van sportgebeurtenissen. Voor het succes, dat de televisie op den drempel' van de popu lariteit bracht, zijn twee onbeduidend uit ziende radiolampjes of buizen aansprake lijk; de hyper-gevoelige beeld-orthicon, die door een F 3,5 lens electrische stroom pjes opwekt in de zend-camera op licht-im- pulsen 200 zwak als een kaars. Daardoor worden openlucht-gebeurtenissen bij dag en bij nacht, en slecht verlichte scènes binnenshuis onderwerpen voor beeld-uit zending. Aan het omtvangsteinde in de Kinescope- buis, die door hiiddel van een aluminum laagje op de wand, practisch al het uitge zonden licht gebruikt, terwijl vroegere buizen belangrijke deelen daarvan verlo ren lieten gaan. Zoowel de nieuwe ontvan ger als de nieuwe camera worden thans in groote hoeveelheden geproduceerd door de Radio Corporation of America. De nieuwe ontvanger is niet grooter dan een normaal radio-toestel van tafel-model. Met de perfectioneering van ontvang toestel en zend-camera en de neiging tot grootere beeldschermen bij de ontvangst, zelfs tot de grootte van het witte doek in een bioscoop, worden de kostbare televisie- IDEAAL REDDINGSMATERIAAL. De Dow Chemical Company te New- York, heeft een nieuw materiaal vervaar digd, dat hoofdzakelijk nl. voor 97 uit lucht bestaat, aldus „A. P.". Het is een witte stof, ongeveer zoo hard als bordpapier. De lucht bevindt zich in kleine cellen, waarvan de wanden uit dun en taai po- lysterine bestaan. Het nieuwe product heet „Stryrofaam". Het is vervaardigd door het volume van polysterine veertigmaal te vergirooten. Een hoeveelheid van deze witte sohuim- achtige stof ter zwaarte van ongeveer 7 kg. kan een piano drijvende houden. Zij werd voor het eerst tijdens den oor log vervaardigd voor reddingstoestellen, zooals reddingsvlotten. De in vredestijd aangebrachte verbeteringen hebben ze echter ook geschikt gemaakt voor isolatie doeleinden, vooral voor koelkasten. ogen naar hem toe. „Heeft u iets gevonden?" vroeg zij. „Als u even tijd kunt vinden om weer met mij mee naar de kamers te gaan", antwoordde hij, „zou ik u iets willen laten zien". „Ik kan nu wel", zei ze. „Vader slaapt. Wacht u even, dat ik het meisje zeg op hem te letten." Blake sprak geen woord tot hij de zit kamer bereikte. Op den drempel beduidde hij haar te blijven staan. „Kijkt u hier eens", zei hij. „Ik wilde u laten zien, dat iemand gedurende de paar laatste maanden in deze kamers is ge weest en dat, wie het ook geweest moge zijn, die bezoeker gebruik maakte van den torentrap. Heeft u gezien hoe dik de stof hier op den vloer ligt? Juist. En nu ziet u ook, dat er hier een spoor van voetstappen loopt, heen en weer, van dat gordijn naar de kamer hier naast. En ook ziet u de voetstappen, die ik zoojuist maakte. Kijkt u nu eens naar beide series sporen." „Ik zie ze", zei Rachel. „En wat nu?" „Kijkt u dan eens goed naar het verschii tusschen die twee series", zei Blake. „Ik ben een expert in dergelijke dingen. Ik moest de sporen van menschen en dieren volgen, zoowel door de sneeuw als over zand. Nu zult u zien, wanneer u scherp kijkt naar de spoi-en, die ik zoo juist maak. te, dat de voetafdrukken scherp en als ge sneden aan de randen zijn, met andere Het zal niet Zoo lang meer duren of uw gastvrouw komt trots met een dampende schotel aandragen en op "uw belangstellende vraag wat het is, zal zij u antwoorden: een walvisch! Op het oogenblik is de „Willem Barendsz" nog bezig om deze lieve diertjes met harpoenen binnen boord te halen, maar binnenkort komen ze op tafel! Zegt u yu niet, dat u nooit een walvisch in de pan heeft gehad en dat nergens in uw kookboek staat: „Men neme een walvisch...." zoodat u niet weet, hoe zoo'n gedierte moet worden klaar gemaakt. Dr. den Hartog, de leider van het Voorlichtingsbureau van .den Voedingsraad zal het u leeren, In zijn proefkeuken heeft hij er reeds mee geëxperimenteerd. „Vet is het niet zeg hij, tranig is het ook niet". Gelukkig maar, want vanaf onze prille jeugd hebben wij minder goede herinneringen aan le vertraan, welke vaak met tranen gepaard ging. „Normaal gebraden is de smaak een beetje visch-ach- tig" (Dank je de koekkoek; is een walvisch een visch of is hij geen visoh?) „Maar als haché of in cro- quetten gegeten doet het voor rundvleesch niet onder." Wij zijn benieuwd naar deze wal- vischcroquetjes, maar als wij ons herinneren, dat dezelfde Voedings raad ons tijdens den oorlog ook re cepten heeft gegeven voor malsche brandneteltjes en croquante tul penbollen, dan is het vergeeflijk, als we even willen afwachten, of onze buurman zoo'n croquet je overleefd heeft. vS woorden, u ziet dat ze versch zijn. Maar kijkt u weer naar de sporen naar en van de slaapkamer; de randen er van zijn wa zig, onscherp. Dat bewijst dat?" „Zegt u het mij", zei ze, opkijkend van de sporen naar Blake, blijkbaar verbaasd door zijn constateeringen. „Ik weet het nietnatuurlijk „Toch zou u het weten, als u wat verder doordachtf', antwoordde hij glimlachend. „Het bewijst, dat degene, die 'over dezen vloer en door de kamer hiernaast liep, het deed toen er al een dikke laag stof op lag. Het bewijst verder, dat sedert die afdruk ken. Gaat U dhn terug en kijkt u er eens zich heeft neergelegd en de scherpe ran den van de sporen heeft bedekt en ver zacht. Als u weer eens over het zand hier in de buurt loopt, moet u een spoor ma ken. Gaat u den terug en kijkt u er eens een paar dagen later naar. U zult dan zien, dat alle scherpe randen zijn vervaagd door den wind, die er zand overheen blies. Daar gaat het nu juist om! Welnu, ik wil u nu zeggen, waar ik zeker van ben geworden: deze sporen zijn hier in de kamer ge maakt in de laatste paar maanden." Rachel, die over de sporen gebogen stond, richtte zich met een scherpen uitroep -op. „Bent u daar zeker van?" zei ze. (Wordt vervolgd). Op 30 December j.l. eischte mr. A. H. van der Veen, advicaat-fiscaal bij het bij zonder gerechtshof te Amsterdam, de dood straf tegen de 25-jarige Son ja van Hesteren uit Hengelo, een lokvogeltje van den S.D., te Amsterdam, dat vaak gemakkelijk het vertrouwen van haar a.s. slachtoffers meest illegalen wist te winnen. Bij het opleggen van de straf hield het Hof reke ning met de moeilijke jeugd van verdachte en veroordeelde haar tot een gevangenis straf van 12 jaar met aftrek van voorarrest en ontheffing uit de beide kiesrechten voor het leven. DOODSTRAF GEëlSCHT, Vonnis 12 jaar R. W. I. Voor de Groninger Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden is uit spraak gedaan in de zaak tegen Gerrit Lou- rens, die in September 1944 kapelaan J. G. Boeker te Groningen had yermoord. Op 6 Januari j.l. was door den advocaat-fiscaal de eisch doodstraf gewijzigd in een eisch van 20 jaar. Thans luidt het vonnis 12 jaar R.W.I. met aftrek en ontzetting uit beide kiesrechten. BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE. Terecht stond Th. J. Gahrman uit Leid- schendam, die door het bijzónder gerechts hof te 's Gravenhage veroordeeld wSs tot 4 jaar gevangenisstraf wegens toetreding tot het N.S.K.K. De raadsman, mr. A. J. Fokker, gaf een uitvoerige uiteenzetting over den levens loop van zijn cliënt en verzocht om cle mentie. Prof. Langemeijer was van oordeel, dat hier termen voor strafverlaging aanwezig waren. Spr. concludeerde tot een straf ge lijk aan den tijd in voorarrest doorge bracht. Tegen Pieter Vlot, arbeider te Waardev had de proc.-fiscaal 5 jaar met aftrek ge vorderd, wegens dienstneming bij het NS KK. De sententie luidde: 3 jaar met aftrek. Hij werd tevens voor 15 jaar uit beide kies rechten ontzet. DE N. O.-POLDER. 26.000 a 30.000 h.a. nog niet in cultuur gebracht. Verschenen is het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het wetsontwerp begrooting Zuiderzeefonds 1947. Bezwaar werd gemaakt tegen het voor nemen der regeering, het inpolderingswerk voorloopig te staken. De toestand van den Noord-Oostelijken folder vervulde vele leden met zorg. Zij vestigden er de aandacht op. dat een opper vlakte, tusschen 26000 en 30.0*00 H.A. groot, nog niet in cultuur was gebracht. slotte verleende hij hulp aan den vijand door zich in dienst te stellen van de N.S. K.K., waardoor hij voornamelijk in België werkzaamheden verrichtte. Verdachte er kende voor het Hof de feiten; hij had ge dacht, dat het voor hem- beter zou worden bij de N.S.B. De proc.-fircaal, mr. Braun, vorderde drie jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. J. J. Kipping, grondwerker te Sassen- heim had behalve bij het NSKK ook nog dienst gedaan bij de Waffen SS. De proc.- fiscaal had tegen hem 12 jaar met aftrek van preventief geëischt. Uitspraak doende veroordeelde het Hof hem tot 10 jaar, even eens met aftrek. BIJZONDER GERECHTSHOF. De slager J. J. van Gent te Leiden had in den bezettingstijd zich bij de N.S.B. ge- fheld; hij vond het een logisch gevolg dat hij ook W.A.-man moest worden en ten- Première onder eigen verantwoording Naar „Avia" bericht, heeft de Nederland- sche vliegster Ida Veldhuyzen van Zanten een twee-motorig Miles „Aerovan" trans portvliegtuig met zeven passagiers van Lon den naar Johannesburg en Kaapstad ge bracht. Met het uitvoeren van deze vlucht is mejuffrouw van Zanten de eerste Ne- derlandsche vliegster, die de route naar Zuid-Afrika heeft gevlogen en de eerste Nederlandsche vrouw tevens, die onder eigen verantwoordelijkheid voor besturing en navigatie een dergelijke groote afstand- vlucht heeft volbracht. De totale afstand LondenKaapstad, waarbij de route over Sardinië, Noord-Afrika, Cairo en langs den Nijl over Soedan en Rhodesia werd gevolgd, bedraagt. 13.000 km. Mejuffrouw van Zanten behaalde in Juni 1938 bij het London Air Park in Engeland haar vliegbrevet en vervolgens in Engeland en Polen het brevet zweefvliegen In 1939 kwam zij als stewardess bij de K.L.M. in dienst. Tijdens de bezetting, in Januari 1942, slaagde zij er in, na eerst twee mis lukte pogingen te hebben ondernomen, om met een motorboot naar Engeland over te steken, per trein en te voet uit Nederland weg te komen en via België en Frankrijk Zwitserland te bereiken. Ruim een half jaar later kwam zij, over Spanje en Portugal reizend, in Egeland aan. In 1943 werd zij opgenomen in de Ata, de Aair Transport Auxiliary (civiele vlie gers en vliegsters van verschillende natio naliteiten, die de voor de R.A.F. bestemde nieuwe jagers, verkenners en bommenwer pers van de fabrieken naar de militaire vliegvelden overvlogen en ook transport- vluchten maakten). Na den oorlog gaf mejuffrouw van Zan ten in Engeland nog eenigen tijd onder richt als zweefvlucht-instructrice en maakte later charter-vluchten met passagiers naar Schotland, de kanaal-eilanden en de Fran- sche badplaatsen. In September bracht ze niet een Austervliegtuig een bezoek aan ons land. DE N.I.W.I.N.-KERSTPAKKETTEN. Yan de 150.000 raakten er 355 zoek. Naar aanleiding van de verschillende geruchten' over de vermissing en beschadi ging van een gröot aantal door de- NIWIN naar Indië gezonden Kerstpakketten voor onze militairen ceelt het Centraal Bureau van de NIWIN mede, dat volgens zoo juist uit Batavia telefonisch verkregen inlich tingen van de in totaal 150.000 naar Indië verzonden Kerstpakketten 355 niet op de plaats van bestemming zijn aangekomen. Het aantal tijdens* het transport bescha digde pakketten is uiterst gering. De actie is een buitengewoon succes ge worden en er zijn tallooze dankbetuigingen bij het Centraal Bureau van de NIWIN bin nengekomen met verzoek dezen dank aan de Nederlandsche bevolking" over te bren gen.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2