BUITENLAND Bekwame Winkeljuffrouw Net Meisje Jaarlijksche Confectie- en Bontveiling Kunst Ontspanning „RfiEiü OF ARAN •FLINKE JONGENS FLINK MEISJE ASSOCIATIE- 3 JONGEMAN LAKST0KER MAANDAG 13 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 DE VASTENAVOND KOMT.... Ook dan onze actie ingezet voor onze militairen. Alzoo, is op Vastenavond Thuis front w?er de Potböheerder bij het leg gen van uw kaartje en bij het Monopolie- of Halma-spel. Onze leus voor Vastenavond is: Laat de winst van: Ruiten, Schoppen, Harten, Klaveren als geschenken naar Indië, de jongens daar doen daveren!!! U kunt uw gave deponeeren in de bus van Thuisfront, Pastorie Heerensingel 3. Kath. Thuisfront Dek. Parochie. ,De Potdeeler". Swift-Combinatie. Door breuk van een der rollen kon er maar 2 x 500 meter gereden worden. De uitslag hiervan is als volgt: 1. Joop Laven tijd 17 en 18 sec., die hiermee getoond heeft, dat hij nog wel kan sprinten. 2. Joop Riethoven 17 en 18 3-/5. Hij was de verrassing van den dag. 3. R. Riethoven 19 en 17 1/5, die naar wij geloo- ven eerst de kat eens uit den boom kijkt. 4e werd Rijsbergen, die in het vervolg dicht bij den winnaar zal zitten, tijd 18 3/5 en 17 4/5, terwijl J. Schuller, die toch geen sprinter is 5e werd irnet den goeden tijd van 18 3/5 sec.; 6e werd R. Segaar; van hem zijn we veel beter gewend dan 20 en 19 sec. 7e J. Riethoven met 2 x 19 3/5, die ook naar zijn vorm loopt te zoeken. 8e P. Holst, komt er wat beter in gezien de tijd 20 en 21 sec. 9e Zoons, voor de eerste maal op de rollen en 22 3-/5 en 20 4/5 te maken, is niet slecht. Ten slotte Vermeulen: als B-klas- ser heeft deze jongeman den goeden tijd ge maakt van 21 3/5 en 26 sec. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. -Geslaagd voor het d'octoraal-exaimen Let teren en Wijsbegeerte (Klassieke Lette ren): de heer G. van Lieshout, te 's-Gra- venhage. Zaterdagmorgen is de 20-jarige dienst bode H. v. d. K. in de De Wetstraat ten gevolge van de gladheid, waardoor zij het linkerbeen brak. De juffrouw was dien dag juist jarig! juffrouw was dien dag juist jarig! Door de politie is aangehouden en in- gesloten de 17-jarige W. F. F., die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een pakje van een bodewagen. Gisteren werd door de politie aange houden de 66-jarige R. de R., zonder vaste woon- of verblijfplaats, verdacht van op lichting hier ter stede en vermoedelijk ook in vele andere plaatsen des lands gepleegd. Hij maakte er zijn werk van orders op te nemen voor drukwerken, speciaal bij dok toren, doch van aflevering was nimmer sprake. Zelfs wist hij iemand te bewegen hem een flink voorschot op zijn pensioen te geven. UITREIKING BONKAARTEN. Dinsdag 14 Januari: vanaf Beid tot en met Bodde. HERVATTING ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den, dat het onderwijs aan de openbare scholen met ingang van Dinsdag 14 Januari a.s. zal worden hervat. S. MENKEN, Weth. Loco-Burgemeester. R. STRENG, Loco-Secretaris. BURGERELJKE STAND. Geboren: Willem, z. v. P. Robijn en E. Stikkelorum; Catharina Francina, d. v. P. Masurel en C. M. Drabbe: Dirk, z. v. A. Hoek en A. Haasnoot; Wilhelmus Sebas- tianus, z. v. B. W. van Kalken en M. C. Gladpootjes; Lia Marlia Elisabeth, d. v. A. J. Mulder en A. W. Homburg; R.uurtje, d, v. J. Rijsbergen en A. J. Fransen; Joke, d. v. A. Spaargaren en H. de Roode; Barta Elisabeth Maria, d. v. C. C. V. Jongerius - en C. W. de Bcuter; Leendert, z. v. A. de Mooij en C. A. van Vliet; Bernard, z. v. B. Ouwerkerk en H. van der Voorde; Aagje, d. V. J. Zandbergen en J. van der Zwart; Ccrnelis Arend, z. v. C. A. van Ruiven en A. M. van Vliet; Margaretha, d. v. P. van der Zeeuw en N. Voets; Ger- rit, z. v. G. Vermeer en M. J. Arentsen; Martinus Theodorus Franciscus, z. v. J. T. Belt en C. M Tuijthoff; Justus Johannes, z. v. A. de Best en M. M. Schaadt; Wilhel- mina Eva Maria. d. v. J. J. van der Hui zen en H. van Wensveen. Getrouwd: G. Zeiler jm en H. G. Dek kers jd. Overleden: G. S. W. van Druten hsvr. van D. Dekkers 49 jaar; J. Laterveer wed. van G. Hendriks 90 jaar; J. Verbree zoon 69 jaar; S. van de Wijngaard hsvr. van L. D. Kooreman 31 j.; P. J. Kolderman/ z, 5 maanden. Uit gezaghebbende Britsche bron te Ber lijn wordt vernomen, dat de Sowjet-auto- riteiten vermoedelijk stappen zullen nemen, welke zullen leiden tot een economische fusie van de Sowjetzöne met de reeds sa mengetrokken Amerikaansche en Britsche zones in het bezette Duitschland. Deze me- dedeeling werd door den plaatsvervangen- den chef van de economische afdeeling der Britsche bestuurscommissie gedaan aan een vertegenwoordiger van den Britschen nieuwsdienst in Duitschland. Er zouden echter nog geen stappen zijn genomen .De Britsche nieuwsdienst voegt er aan toe, dat de raad van ministers van buitenlandsche zaken deze kwestie nader zou bezien. De zaak wordt nl. bemoeilijkt door het Russisch streven om de herstelbetalingen te halen uit de loopende productie van Duitschland, hetgeen de Britten en de Ame rikanen een ernstige belemmering vinden voor hun plannen t.a.v. Duitschlands we deropbouw. TRANSPORTARBEIDERS TE LONDEN BLIJVEN STAKEN. In een rumoerige vergadering van afge vaardigden der 20.000 stakende transport arbeiders is Zaterdag besloten de staking voort te zetten. De vergadering, die oor spronkelijk er een was tusschen functiona rissen van de Transport and General Wor kers Union en de leiders der stakers, breid de zich uit tot een massa-bijeenkomst van stakers, nadat honderden hunner zich toe gang tot de conferentiezaal hadden ver schaft. De stakers eischen een 44-urige werk week en 12 dagen vacantie per jaar met uit betaling van salaris. FRANSCHE KATHOLIEKEN STEUNEN PRIJSVERLAGINGSACTIE. De Fransche Katholieken hebben beslo ten de door de Fransche regeering gevoer de campagne voor prijsverlaging te steunen. Reeds hebben verscheidene bisschoppen hiervan duidelijk doen blijken, zooals de bisschop van Arras mgr. Perrin, die ver klaarde, dat een dergelijk besluit dé sym pathie van iedereen verdient. Dit mag even wel geen platonische sympathiebetuiging zijn, want wil de prijsverlaging slagen, dan kan zulks slechts geschieden door een alge- meene dicipline en het vertrouwen in de maatregelen der regeering. „DE EUROPEESCHE ROL" VAN OOSTENRIJK. „Ofschoon verzwakt, speelt Oostenrijk nog een belangrijke rol in Europa", ver klaarde de Paus aan den Buitengewone Ge zant en Gevolmachtigd Minister van Oos tenrijk, Rudolf Kohlruss, bij diens overhan diging van zijn geloofsbrieven. Z. H. her innerde aan de annexatie van Oostenrijk door het nazi-Duitschland en legde nadruk op „den strijd van Oostenrijk tegen een ideologie, die haar door list en geweld overrompelde, en 1 waarvan de leer, de methode en het geweld onvereenigbaar wa ren met de rechten van de Kerk en van Christus". De Paus wees er op, dat Oostenrijk zich bevindt op het kruispunt tusschen Oos ten en Westen. „Oostenrijk bevindt zich in een zóne, waar de Oostersche en Wester- sche stroomingen elkaar ontmoeten. Een nieuwe sociologie komt op tegen de tradi- tioneele leer. Het actueele leven in Oosten rijk wordt gekenmerkt door conflicten, die het geduld, de vitaliteit, de energie, de vaderlandsliefde en de godsdienstige ge voelens van haar zonen en dochters hard op de proef stellen. De heropbouw van Oos tenrijk is moeilijk. In een Europa, dat nog niet den waren vrede gevonden heeft, om ringen haar hinderpalen langs alle kanten. •Om die reden heeft Oostenrijk een groote behoefte aan spiritueele krachten, gegrond vest op haar traditioneel geloof". „Talrijke feiten zijn ons ter oore geko men van deelname van jongeren aan sa menzweringen, zoodat het noodig zijn zou, dat zoowel de schooloverheden als de ouders krachtige middelen zouden aan wenden om er een einde aan te stellen", schrijft het „Dziem ik ICrakowski" (Dag blad van Krakau), waardoor de oppositie van een groot deel der Poolsche jeugd, schoolkinderen inbegrepen, erkend wordt. Voor hetgeen de scholen betreft werden deze „complotten" tegen het pro-commu nistisch bewind vermeld in een onlangs verschenen verslag van den Schoolopzie ner van de provincie Krakau, en de toe stand wordt er in beschreven als zijnde „werkelijk verontrustend". Die schoolop ziener schrijft dit feit toe aan de gewoonten van samenzweren tijdens de Duitsche be zetting: „Zoo de geest van samenzwering grootendeels te danken is aan de gewoonte, aangenomen tijdens het nazi-bewind, moet men er zich niettemin rekenschap van ge- Ven, dat er toen tegen een vijand van bui ten gestreden werd, en in dien strijd moest elke Pool dit als een plicht achten; ;thans echter is samenzwering een misdaad tegen het eigen land. Men ondermijnt er de wet door en maakt het onmogelijk voor het land, terug te keeren tot de normale le vensvoorwaarden, die Polen toch dringend noodig heeft na de verschrikkingen van den oorlog". Dat er in Polen een ondergrondsche be weging bestaat en dat er gewapende ben den zijn, die het land groote schade be rokkenen, laat geen twijfel over, maar de regeering blijkt ook „samenzwering" te noemen, hetgeen in andere landen als wettige oppositie beschouwd wordt. De massa-aanhoudingen van leiders der Pool- sche Boerenpartij waarvan de Vice-Pre mier Stanislaus Mikolajozyk aan het hoofd staat, werden door de Communisten ge rechtvaardigd als maatregelen tegen „ter roristen", „fascisten", „samenzweerders en „bandieten". Mikolajczyk verklaarde onlangs in een redevoering, dat in den tijd van twee maanden men overgegaan is tot arrestatie van 7000 leden van zijn partij. Cp deze verklaring antwoordde Kolonel Romkowski, vertegenwoordiger van den Minister van Openbare Veihgheid op een oersvergadering te Warschau, dat dit Se~ tal overdreven was, zonder, echter het juiste' cijfer aan te geven. Hij schoof dit onderwerp op zij, om uit te wijden over den strijd tegen de „fascistische benden en gaf toe, dat hijzelf ruim 600 soldaten had verloren in drie maanden tijd in den guerilla-oorlog. PRIESTER-GEVANGENEN VAN DACHAU KOMEN TE TRIER BIJEEN. Onlangs kwamen te Trier de vroegere priester-gevangenen van Dachau van het diocees Trier te samen. In de Krypte van de Abdijkerk werd de H. Mis opgedragen door den oudsten der overlevende Dachau- priesters E. H. Bettendorf, geassisteerd door de twee jongsten, den Benedictijn Schiffer en den Jezuiet Fereira. P. Maurus, O.S.B. hield een preek, waarin hij herinnerde aan hun omdolingen van Gestapo, gevangenis, concentratiekamp, door honger, ziekte en bomméngevaar, om tenslotte terug in het vaderland weer in het heiligdom der Apos telen samen te komen. „In Dachau te zijn geweest is niet het essentieele", zei hij, „maar in Dachau den weg te hebben ge vonden naar verdieping en heiliging van het mensch-zijn, het christen-zijn en het priester-zijn, is van ontzaggelijke waarde. Dit beteekent de overwinning op de scha duwen van zonde en op de duivelsche machten der duisternis, die wij ontmoeten". Hij wijdde een woord aan de nagedachte nis van de dertien priesters, van het bis dom, die te Dachau het leven lieten. Vele priesters en leeken, oud-medebewo ners van Dachau, woonden de plechtigheid bij. Als vertegenwoordiger van de naburige Fransche geestelijkheid was een Aalmoeze nier van het leger, ook ex-Dachauer, Jean Seelig verschenen. In den namiddag bracht de Aartsbisschop, Dr. Bornewasser, de vroe gere priester-gevangenen een bezoek en tot slot had er een feestavond plaats, WAAR COMMUNISTEN MONARCHISTISCH ZIJN. Terwijl de politieke gebeurtenissen zich in Roemenië op nagenoeg gelijke wijze af speelden als in de andere landen onder Russischen invloedssfeer, met inbegrip van de verkiezingen, is het geval van koning Michaël, die zoowel den steun heeft van de Russische als de Roemeensche Communis ten wel uniek. In Joego-Slavië, Hongarije, Bulgarije, werd de monarchie volledig af geschaft en door volksrepublieken vervan gen, terwijl in Roemenië het communisti sche dagblad „Era Noua" verklaart: „Het Roemeensche volk blijft zijn koning trouw". De Regeering van Moskou zelf heeft koning Michaël de hoogste Sovjet onderscheiding toegekend, de Overwin ningsorde, 't geen ten tijde van Lenin en Trotsky absoluut ondenkbaar geweest zou zijn. De communistische aanvallen tegen den koning, die verleden jaar nog veelvuldig voorkwamen, hebben totaal opgehouden. De eerste Minister Petru Groza, die pro- communist is, maakte herhaaldelijk gebruik van het slagwoord: „Koning. Volk en Re geering zijn één", 't geen doet denken aan de nazin-slagzin: „Hitier en Duitschland zijn één" of ook nog aan de woorden van Mus solini: „Alles voor den Staat, niets buiten den Staat, niets tegen den Staat". De Mi nister van Buitenlandsche Zaken van het Groza-Kabinet, George Tatarescu, verklaar de op een meeting van het Democratisch I Blok, dat communistisch overheerscht wordt: „De Gheorggiu Dej (de communis tische leider) en ik zelf zullen samen strij den om de monarchie te verstevigen, want l wij zijn er van overtuigd, dat de koning het machtigste symbool van saamhoorig- heid is van alle Roemenen". De Roemeensche Communisten hebben geweldig geijverd om den Koning te ver dedigen tegen de critiek van de oppositie partijen, voornamelijk tegen die waarvan hij 't voorwerp werd, toen hij, tegenstrij dig met de traditie, bezoek bracht aan de Sovjet-ambassade bij gelegenheid van den verjaardag der Octoberrevolutie, waar hij den heelen avond doorbracht en den wensch uitdrukte, dat de Roemeensche- Sovjetvriendschap steeds zou blijven duren. Tot op zeker punt is de houding van de URSS en van de Roemeensche Communis ten jegens koning Michaël te danken aan het feit, dat er, in tegenstelling met 't geen in Bulgarije en Joego-Slavië het geval is, in Roemenië bijna geen pro-Russische sym- pathiën zijn en weinig overtuigde Commu nisten. DE TOEKOMST DER KERK IN BRITSCH-INDIë. Mgr. Pothacarmury, Bisschop van Ban galore verklaarde in een interview, dat de onafhankelijkheid van Indië onder meer de veel verspreide meening wegnemen zal, dat het Christendom nauw verbonden is aan de Westersche overheersching en als een tee- ken van Westersche beschaving wordt be schouwd. „Het is zeker, dat het Christen dom zich sterk uitbreidde onder Engelsch bestuur, maar het werd nooit officieel aan gemoedigd." De moderne Hindoe, zegt Mgr. Pothaca- mury, hecht niet' veel geloof meer aan zijn godsdienst, maar is trotsch op zijn levens beschouwing en op zijn kultureel erfgoed, dat door Westei'sche intellectueelen zoo vaak werd geprezen, zoodat hij er niet ge makkelijk toe komt, zich te laten doopen. „De Hindoes zijn vooral bevreesd, dat het aantal Christenen zal toenemen ten kos te van de Hindoebevolking en dat daardoor hun politieke macht, die toch reeds sterk gedaald is door de ,yele bekeerlingen van Mahomedanen in de iaatste jaren, nog meer zal verzwakken." De aanvallen in de pers op den missiear- beid, zoo verklaarde de Bisschop verder, „waren voornamelijk te wijten aan deze re denen: de verdenking, dat het Christendom een instrument is van vreemde invloeden en een godsdienst, die tegenstrijdig is met de instellingen en tradities van ons land, en de vrees voor politieke rivaliteit". De eerste opwerping wordt zeker te niet gedaan door het groot aantal Indische Bis schoppen; 50 jaar geleden was er nog geen enkele inlandsche Bisschop, thans zijn er 19. Driekwart van de 5.000 priesters zijn In diërs en van de 10.500 kloosterzusters zijn er 7.000 Indische. „De veronderstelling, dat wij politieke voorrechten zoeken te verkrij gen onder het mom van godsdienst, werd weggenomen door het Memorandum van katholieke en protestantsche leiders aan het Kabinet aangeboden, waarin verklaard werd, voorgoed af te zien van een afzon- derlijke vertegenwoordiging." Voor 't geen de toekomst betreft, zegt Mgr. Pothacarmury, „zal deze afhangen van de innerlijke kracht en het uitbreidingsver mogen van het katholicisme en wij moe ten al onze krachten aanwenden om het katholieke leven te verzekeren en het chris telijk karakter van onze jeugd op te bou wen." Tot dit doel werd er eën Vereeniging van Bisschoppen gesticht in 1944 en ongeveer terzelfder tijd een leeken vereeniging, de Katholieke Unie van Indië, die zich aan Katholieke Actie wijdt. De Bisschop wees er op, dat het juist in de woeligste jaren van de politieke geschie denis van Indië was, dat de Kerk zich het meest uitbreidde. Toen in 1868 de Hiërachie werd opgericht, telde menslechts 1.600.000 katholieken, thans 4.500.000. AARTSBISSCHOP YU PIN MAAKT DEEL UIT VAN HET CHINEESCH PARLEMENT. Mgr. Yu Pin, de ook in Nederland be kende Aartsbisschop van Nanking, zal als lid van het Praesidium, waartoe hij geko zen werd, op zijn beurt de bespreking over de nieuwe Grondwet kunnen leiden. Het Praesidium, dat uit 55 leden bestaat, is de Raadgevende Commissie van de Chineesche Grondwetgevende Vergade ring. Mgr. Yu Pin zal daardoor in staat zijn de belangen van de Kerk te behartigen, door zich te verzetten tegen elke maat regel, die inbreuk zou doen op de rechten van de Kérk en door tijdens de bespre kingen de principen van de groote pause lijke Encyclieken voor te houden. Hij is er reeds in geslaagd, uit een der wetsontwerpen, nog voor dat het aan de Vergadering was voorgelegd, een artikel te verwijderen, dat de gewetensvrijheid beperkte. De Aartsbisschop zal zich voornamelijk bezig houden met de artikelen van de Grondwet, die de sociale problemen, de opvoeding en de sociale veiligheid be treffen. VERVOLGING DER KATHOLIEKEN IN CHINA NEEMT TOE. De gematigde houding der Communisten tegenover de Kerk in de laatste jaren is thans totaal gewijzigd en zij zijn overge gaan tot openlijke vervolging. Het aantal priester-martelaren stijgt met den dag. Te Siwantze, Chagar, werd een katholiek pries ter, P. Ben Ying en een professor door de Communisten gedood, na een gevangenis schap van acht maanden. P. Servatius Lud- wig van Yenki (Mandsjoerije) werd ver moord met twee Oostenrijksche Capucijnen, R. P. Theophilus Ruderstahler en Antonius Schredecksandel, te Kianusze. De Bisschop van Yen, Mgr. Breher O.S.B. en heel de Benedictijnsche Communiteit werden aan gehouden en tot dwangarbeid veroordeeld De Apostolisch Prefect van Raming-Hopei, Mgr. Nicolaas Svarvas S.J., werd aangehou den, voor een bijzonder rechtbank gevoerd en gefolterd. Uitvoerige verslagen toonen aan, dat de Communisten ook de goederen der katholieke missionarissen in beslag ge nomen hebben. EEN NEGER-BENEDICTIJN VOOR DE NEGERS VAN NEW YORK. Dom Basilius Matthews, O.S.B., de eerste neger-Benedictijn, leidde onlangs de twee- maandelijksche recollectiedagen ingericht door het „Friendship House" (Organisatie voor onderlinge vriendschaps-betrekkingen tusschen negers en blanken) te New York, waar hij tevens een voordracht hield over „De Katholieke Kerk en de Negers" voor het Forum van deze instelling. Dom Matthews werd geboren in Trinidad en voelde zich reeds jong aangetrokken tot de Abdij van St. Benedictus, de eerste West- Indische Benedictijnerstichting. Na zijn voorbereidende studies werd hij naar Leu ven gezonden om zijn theologische studies te voltooien aan de Abdij van Keizersberg, volgde daarna cursussen aan de Universi teit van Combridge en kwam tenslotte naar de Fordham-Universiteit van New York, waar hij doctoreerde in Sociale en Politieke Wetenschappen. Binnenkort zal hij naar Trinidad terug- keereh om zich voornamelijk te wijden aan de studie van de kuituur van zijn ras en de rol die deze spelen kan bij het volk, om het christelijk geloof beter te begrijpen. Friendship House van New York is een apos'tolaatswerk in de negerbuurt Harlem en omvat verschillende diensten zooals het uitdeelen van voedsel en kleeding aan be- hoeftigen, een uitleenbibliotheek, een dienst van Raadpleging, voornamelijk voor de jon ge negers, en ontspannings- en clublokalen. Een bewijs van het succes van het werk ligt in het feit, dat in deze wijk de jeugdmis dadigheid sterk is afgenomen, terwijl deze juist in de laatste tijden in alle omliggende buurten toenam. Wilt li met succes adverteeren Dan ,,'n Telefoontje" probeeren MGR. KUYPERS TERUG IN SURINAME. Mgr. Stephanus Kuypers, apostolisch vicaris vanSuriname en titulair bisschop van Termasso, is Zaterdag te Paramaribo teruggekeerd, ten einde zijn werkzaamhe den te hervatten. Hij werd verwelkomd door burgerlijke en militaire autoriteiten en vertegenwordigers van verschillende religieuze groepen, terwijl voorts een groo te menigte ter begroeitng aanwezig was. VERLIEZEN IN INDIë. De regeering maakt bekend, dat tol? haar leedwezen in de afgeloopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Ge sneuveld of overleden ten gevolge van oor logshandelingen Kon. Landmacht: Sergeant Keizer, van 8 R.I., afkomstig uit Denekamp, 30-12-'46, overleden ten gevolge van zware verwon ding door oorlogsactie te Palembang; sold. J. H. J. M. Berden, van 8 R.V.A., afkomstig uit Blerik, gesneuveld op l-l-'47 te Padang; sold. Ie klasse A. Schuncken, van 3 Genie Veldcie, afkomstig uit Ubach over Worms, l-l-'47 overleden te Padang ten gevolge van verwonding door oorlogsactie; sold. J. Geu- gies, van 1 R.I., afkomstig uit Coevorden, gesneuveld op 2-l-'47 te Medan; soldaat G. van Schooneveld, van 1 R.I., afkomstig uit Rolde, gesneuveld op l-l-'47 te Padang; sold. M. C. F. M. Buijs, van II-6 R.I.. afkom stig uit Nieuw-Vossemeer, gesneuveld op 4-l-'47 te Semarang; res 2e luit. J. Modde- meijer, onderdeel niet vermeld, afkomstig uit Amsterdam, gesneuveld op 2-l-'47 te Palembang; sergeant H. den Oudsten, van 1 R.I., afkomstig uit Schoonhoven, gesneu veld op 5-l-'47 bij Medan. Kon. Ned.-Indisch Leger. sold. W. A. Pangai, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneu veld op 29-12-'46; dirigerend officier van ge zondheid 2e klasse K. Marien, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 8-l-'47. Het Huwelijk van J. TH. VOLGERING M. GROENENDIJK wordt wegens sterfgeval Langeraar3 13 Jan. 1947. TE WASSENAAR Hulp in de huishouding of noodhulp gevraagd in klein gezin, intern. Hulp ruw werk aanwezig. Goed loon. Veel vrij. Mevrouw v. Donse1aar. Meijendaalsche- weg 12, Wassenaar, tele foon 9903. 3384 J. Boereboom, Banketbak kerij „De Kra_ai", Kraaier- strgat 3c, vraagt voor direct niet beneden 18 jaar. Aan melden dagelijks, tel. 23412, GEVRAAGD zelfst. kunn. werken voor d. of d. en n„ Oudshoorn, Morschweg 40, Leiden. houdt Deurwaarder in de bovenzaal van Café Restaurant „De Harmonie", Breestraat 16 te Leiden. Laatste gelegenheid tot bezichtiging en bijvoegingen Dinsdag ochtend van 1012 uur 3382 Speciale filmvoorstelling van op 18 Januari a.s. oin kwart voor vijf Alle rangen 50 cent. Plaatsbespreking vanaf Maandag 13 Ja nuari van 104 uur aan de cassa's. Alleen toegankelijk voor inschrijvers van K. O. Inschrijf kaarten 1946—1947 verkrijgbaar bij: Bender, Hoge- woerd; Beyen en van Rooy, Nieuwsteeg, Bik. Breestraat; Geyer, Botermarkt; Guldemond. Haarlemmerstraat; Servaas, Korenbrugsteeg en Collee, Geversstraat. 3388 Leest de bespreking in het mededelingenblad! WIJNHANDEL VAN DORT vraagt voor spoel- en bestélwerk. 4149 Aanmelden: UTRECHTSCHE VEER 24 tussen 2 en 5 uur. Aan hetzelfde adres enige grote WIJNFUSTEN TE KOOP Het Distributiekantoor te KATWIJK zal op 17 Jan. a.s. moederkaartles uitrei ken aan as. moeders, die nog recht hebben op het kaartje, geldig van 19 Jan. t/m 15 Febr. a.s. Zij, die het kaartje M. D. 701 - reeds hebben ontvangen, welke een geldigheid heeft van acht weken, komen hier voor niet in aanmerking. Wij vestigen er in dit ver band speciaal de aandacht op, dat volgens de nieuwe distributievoorschriften voor het afhalen van deze kaartjes een verklaring moet worden geteekend. De a.s. moeder dient derhalve persoonlijk het kaartje af te halen. Is dit echter niet mogeiijk, dan dient voor dien tijd op het distributie kantoor een verklaring te worden afgehaald, die door de a.s. moeder moet wor den onderteekend, en bij het afhalen van het kaartje moet worden overgelegd. Deze bepaling geldt ook voor de in de toekomst uit te reiken moeder kaartjes M. D. 703—704. Hiervan neme men goede nota! Een volgende publicatie hieromtrent zal niet ver schijnen. "Voor het afhalen van de genoemde kaartjes wordt een oproep toege zonden. 3390 GEVRAAGD EEN bij J. A. Hoogeveen, Morschweg 32, Leiden. Succesvolle opleiding door bevoegde gerouti neerde leerkrachten Middenstands- en Pont- Pr actijk-dipl om a's Boekhouden, c.a. Corre s p o n d. (Ned., Fr., Duits, Eng., en Spaans). Aanvang 15 Januari Ook voor Typen, Steno en Conversatie vreemde Talen UITSLUITEND BREESTRAAT 89a TEL. 23757 in bezit van diploma's boek houden, zag zich gaarne belast met het inrichten en voeren van boekhoudingen en administraties, bij voor keur als avondwerk. Br. onder no. 3387 bureau van dit blad. SIKKENS' Lakfabrieken SASSENHEIM vragen een of, lemend die bereid is daarvoor opgeleid te wor den. Leeftijd tot 30 jaar. Jonge energiek arbeiders, die hiervoor belangstelling hebben, gelieven zich schriftelijk te melden bij de Afd. Personeelszaken onder vermelding van vroegere werkkring enz. TELEFOONTJES AANGEBODEN STe koop aangeboden 2 haarden en een trapnaai- machine. Plantsoen 81. 2 Te koop aangeb. 1 zw, zijden japon met kant in gewerkt, m. 46, z. g. a. n. prijs 70.J. Franse, Breestraat 51a, Leiden. 2 Kruiwagens. Wasch-, Spekkuipen, stalart, var kenstroggen, weegwerk tuigen, asfalt, melkemmers, enz., kachels, fornuizen, onderdeelen, Jarenlange bekendheid. T. J. Hart wijk, Nieuwe Beestenmarkt 7-9 (veemarkt), Telef. 26627 24013. 4143 2 Aangeboden partij pri ma zware turf. W. v. d. Meer, Woubrugge. 4139 2* Te koop een kolen-for nuis en een waschkuip. Te zien en te bevragen bij A. v. d. Reijden, Plesmapl. 3. <2 150 kilo bruine boonen en 50 kilo erwten boonen aangeboden bij J C. Heems kerk, Oosteinde, Warmond. 2 Gezellig tehuis aangeb. voor leerares of jong meisje b. b. h. h., bij dame alleen, omtrek Rijnsburgerweg. Br. onder no. 4141 bur. v. d. blad. 2 Te koop een goed spe lende radio. Te bevragen bij agent P. Wortman te Rijpwetering. 3389 2 Te koop: Goud dames- polshorloge en dito collier Langestraat 49. 4151 2 Voor keeren, Reparee- ren, Modelleeren. H. Stou ten St. Jorissteeg 9. Vlugge aflevering gegarandeert. PERSONEEL 2 R. K. Tuindersknecht gevraagd of leerling, voor en n„ niet beneden 16 j, bij J. M. B ijl emoe r Ge er- weg 436, Langeraar. 3324 2 Meisje, 16 jaar, b. z. a. voor de huishouding van 913 uur. Br. onder no. 4148 bur. v. d. blad. 2 Op atelier van kunst voorwerpen gevraagd een ret meisje, bekend met maohinenaaien, goed loon. Zaterdags vrih De Meij v. Streefkerkstraat 24, (Was- straat). 4146 GEVRAAGD 2 Jongelui die wenschen te trouwen, zoeken twee kamers met of gebruik van keuken. Br. onder no. 4136 bur. v. d. blad. DIVERSEN - 2 Bruiloft? Bespreekt dan Jean van Zijp, musicus en conferencier voor alle fees ten. Desgewenscht met pri ma medewerkers. Gegaran deerd 100 pet. stemming. Hoogl. Kérkgracht 40, tel. 22287, Leiden. 4130

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4