Zilveren jubileum van R.K.A.V.V. De heer J. ter Haar ten grave gedragen OP KORTE GOLF Joris Voetangel jacht J\Ceia~y&cfi 'MAANDAG 13 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Op het vliegveld Schiphol is de nieuwe motorenwerkplaats der K.L.M. geopend. Een kijkje in de z.g. „wasscherij", waar de onderdeelen van vliegtuigmotoren worden schoon gemaakt. HET NEDERLANDSCHE STANDPUNT T.A.V. DUITSCHLAND. Het A.N.P. verneemt van officieele zijde: De Nederlandsche regeering heeft zich tot dusver niet uitgesproken over de wij ze, waarop zij haar standpunt in het Duit- sche vraagstuk zal kenbaar maken aan de vergadering van de plaatsvervangende mi nisters van buitenlandsche zaken van de groote vier, aangezien deze aangelegenheid alsnog in beraad is. Het persbericht, dat de regeering zou hebben medegedeeld, onvol daan te zijn over de regeling t.a.v. Neder land bij de voorbereidende conferentie te Londen, is onjuist. NEDERLANDS BELANG BIJ EEN HERSTEL VAN DUITSCHLAND. Naar aanleiding van een recente reis naar Amerika van mr. H. L. Woltersom publi ceerde hij eenige indrukken in het Week bericht van de Robaver, waaraan wij het volgende ontleenen: Behalve de investee- ring van Amerikaansch kapitaal in bepaal de Nederlandsche ondernemingen, aldus mr. Woltersom, bestaan er voor ons land nog groote mogelijkheden op ander ge bied .Alhoewel de Amerikaan aan den we deropbouw van Duitschland mee zal moe ten werken, voelt hij zich te ver van dit land verwijderd, zoodat hij het niet voldoen de kan beoordeelen, terwijl hij bovendien niet overloopt van vertrouwen in Duitsch land en, de Duitschers. Hij zoekt derhalve intuïtief naar mogelijkheden om voor Duitschlands wederopbouw de medewer king en ervaring van anderen in te roepen en te gebruiken, teneinde daarvan te pro- fiteeren. Voor ons land kan hier een uiterst be langrijke taak als overbruggingselement gevonden en geschapen worden. De Ameri- kaansche katoenhandel gebruikt b.v. ons land al als opslagplaats voor de katoen, be stemd voor midden-Europa, terwijl in die kringen de gedachten er reeds naar uit gaan, onze Nederlandsche spinners in te schakelen bij het weder op gang brengen van de Duitsche spin-industrie. ONRUST ONDER HEMBRUG- PERSONEEL. De directie pleegde geen overleg. Er is onder het personeel van de Artil lerie-Inrichting de Hembrug Zaterdag een korte staking geweest. Een protest-staking. In tegenstelling met de protest-staking, die Zaterdag een deel van de havenarbei ders te Rotterdam weer eens aan den zoo dringend noodzakelijken arbeid heeft ont trokken voor één dag (vandaag zijn ze weer aan het werk gegaan), was de korte staking aan de Hembrug zeer verklaarbaar. Deze laatste was dan ook algemeen. De di rectie had n.l. zonder cenig overleg 6 pet. van het loon afgehouden voor pen sioenverzekering. Hoe in dezen tijd een directie op een dergelijke wijze wil endurft optreden, is ons haast onverklaarbaar! Vertegenwoordigers van de Unie van Overheidspersoneel wisten de arbeiders te bewegen het werk te hervatten, nadat de directie had toegezegd alsnog het overleg over de pensioenregeling te openen. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo O c oooooooooooooonnnonoooonooooooooooooooo* BINNENLAND. De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten viert 29 Jan. zijn zilveren jubileum. En met de Bank de commissarissen mr. de Vries en de heer v. Haersma Buma. De heer Wouter Nijhoff, directeur van de N.V. Martinus Nijhoff's Boekhandel en Uitgeversmaatschappij te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 80 jaar overleden. Het Noorsche s.s. „Fana", varende voor de K.N.S.M., is Zaterdag door den mist bij Hoek van Holland aan den grond geloopen. Twee sleepbooten mocht het niet gelukken het schip vlot te krijgen. Aangezien het van Valencia komende schip sinaasappelen in heeft, is men ter plaatse reeds begonnen het schip te lossen. Een zware Ato-wagen is te Nijmegen in de Waal gestort. De wagen kon, hoewel beschadigd, geredworden, evenals de goe deren, die er in waren. De beide inzittenden werden zwaar gewond. Een tweejarig zoontje van J. I. te Alk maar is uit het raam van de tweede verdie ping gevallen en was onmiddellijk dood. In een der Bredasche kazernes is een geval van nekkramp voorgekomen. Bij wij ze van voorzorgsmaatregel zijn in eenige kazernes quarantaine -maatregelen afgekon digd. In Papcndrecht sloeg een vrachtauto om: de wagen vloog in brand, waardoor de 18-jarige Lauter den dood vond en de heer Scherpenzeel, beiden uit Rotterdam, brand wonden opliep. De motorrijder H. te Loo is bij Heer len in aanraking gekomen met een auto. Hij werd doodelijk gewond. De motorrijder S. te Apeldoorn is te Voorts met zijn motor tegen een boom gere den en enkele uren later overleden. Een 12-jarige jongen, P. v, L. is te Tilburg spelende van een hooischelf geval len en kort daarna overleden. Een smokkelaar is bij Roosendaal dooi de douane aangeschoten en ernstig gewond; hetzelfde heeft plaats gehad bij Breda. Het lijk van een onbekenden zwerver is gevonden in de bosschen onder Ooster hout. BUITENLAND. Engeland heeft zijn ambassadeur te Moskou opgedragen de Sovjetregeering in kennis te stellen van de ernstige Brit- sche bezorgdheid over de huidige situatie in Polen met het oog op de a.s. verkiezin gen. Franz von Papen, te Neurenberg vrij gesproken, is 'thans gedagvaard voor een Duitsch zuiveringstribunaal. Z. H. de Paus heeft de Italiaansche re geering 2.800 ton tarwe gegeven, welke hem door Argentinië was geschonken. Van Dinsdag a.s. af wordt alle passa giersvervoer per trein in Oostenrijk we gens kolengebrek stopgezet. Door een ondergrondsche brand in een kolenmijnschacht in Schotland zijn 14 mijn werkers opgesloten. Dr. Andrews te Salisbury heeft een vaccine weten te bereiden om influenza tegen te gaan. Te Brussel zal op 24 Januari a.s. aan prof. Maurice Lugeon uit Lausaune den doctorstitel honoris causa worden ver leend. Het bijzondere hiervan is, dat prof. Lugeon een „grossier" in docterstitels is: hij heeft er reeds negen! Deze wordt de tiende! Gisteren heeft de Leidschendamsche Aloysius voetbalvereeniging een waardige kroon gezet op haar 25-jarig bestaansfeest. Een veerkrachtige jongemannen-soprtver- eeniging is op zich zelf reeds in staat een feest naar de eischen des tijds te organisee- ren en AVV heeft op dit gebied haar repu tatie hoog gehouden. Na in den morgen zich tot een gemeen schappelijke H. Communie vereenigd te hebben volgde een heel gezellige koffietafel waarbij veel woorden van gelukwensch werden gesproken ten opzichte van de ju- bileerende voetballers. Ook werd het feit herdacht, dat de heer W. P. Berk tevens zijn 25-jarig lidmaatschap van AVV herdacht. Met een hartelijke toespraak werd hem een enveloppe met inhoud aangeboden. Even eens werd dank gebracht aan den heer J. Coomans, die als oprichter van de vereeni- ging met een kleine onderbreking 25 jaar lid is geweest en thans voorzitter is van de keuze-commissie. Hem werd een vulpotlood en sigarettenkoker aangeboden. De groote feestavond was verzorgd door het cabaret-gezelschap „De Devilé's", dat in een gevarieerd programma een avond be zorgd heeft van groot vermaak. Aanwezig waren o.a. pastoor Kammers, de waarnemend geestelijk-adviseur, kape laan Raadschelers (kap. Snelders is nog steeds ziek), kapelaan Pronk uit den Haag, eertijds geestelijk adviseur van AVV, en pastoor Schretlen van Nieuwveen, voorheen geestelijk adviseur van Leidschendams jeugdleven, alsook de wethouders en de ge meentesecretaris, de heer v. Delft. Op de receptie, welke buitengewoon druk bezocht was en waaruit, volgens den voor zitter, den heer W. v. d. Meer, op duidelijke wijze is gebleken, dat AVV in aller belang stelling staat, waren bloemstukken ingeko men van den K.N.V.B., van de supporters club Quo Vadis, Quick Steps, Tonegido, AARLANDERVEEN ..Kath. Arb-bond. De Kath. Arb.bond hield een vergadering, waarop pater En- gelbertus O.Cap. een rede hield, aanspo rend tot ontwikkeling op godsdienstig en maatschappelijk gebied. Er gaven zich 12 leden op, om de lesen der Credo-Pugno- club te volgen. Wedstrijd. Bij den laatsten schaats wedstrijd werden de prijzen gewonnen: 1. Herm. Schellingerhout, 2. Th. van Vliet, 3. Corn, van Soest, 4. H. Lelieveld, 5. Nol Roos. BODEGRAVEN Mr. C. S- van Dobben de Bruyn. t In het ziekenhuis De Wijk te Gouda, waar hij sinds eenigen tijd werd verpleegd, is op 73-jarigen leeftijd overleden mr. C. S. van Dobben de Bruyn, oud-burgemeester van Jïazerswoude en Bodegraven en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal. De heer Van Dobben de Bruin pro moveerde in 1898 te Utrech' en werd op 27-jarigen leeftijd benoemd tot burge meester van Hazerswoude, welke functie hij bijna 25 jaar bekleedde. Van 1901 tol 1917 was hij lid van de Prov. Staten ven Zuid-Holland en van 1933 tot 1937 A.-R. lid van de Tweede Kamer. Hij was een zeer bekende figuur in krin gen der christelijke barmhartigheid. op welk terrein hij in het bestuur van vele vereenigingen en stichtingen zitting had, o.m. de Johannesstichting en de Ver. tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Ne derland, evenals de psychiatrische neurolo gische kliniek te Amsterdam. In 1928 werden zijn verdiensten op dit terrein door H.M. de Koningin erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. In 1933 werd hij didder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. In Oct. 1924 werd de heer Van Dobben de Bruyn benoemd tot burgemeester van Bodegraven, welke functie hij tot het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd in 1938 bekleedde. door 29. En dat had hij niet verkeerd gedacht doch het geluk wks weer niet met hem. Want toen hij vlak bij een hoge kademuur was, zag hij boven op die muur een dikke agent staan die met een onderzoekende blik het kleine bootje opnam. Deze agent, dat VVLV, RVC, Voorburg, Rouwkoop, DSO, van den Land- en Tuinbouwbond, van de Hanze, van Wilhelmus en de Mannelyke en Vrouwelijke Jeugdvereenigingen. Ook waren vele schriftelijke felicitaties gekomen, o.a. van den heer Boeljon, consul van den K.N.V.B. en van Lenig en Snel. AVV heeft hiermede haar 25-jarig be staan op enthousiaste wijze gevierd en zal, volgens het clublied, fair en doelbewust strijden totdat de kampioensvlag bij haar wappert. GOUDEN HUWELIJK. Gisteren was het voor het echtpaar Jac. Boudewijnvan Heumen de gedenkwaar dige dag, waarop het een halve eeuw gele den in het huwelijk trad. Deze dag, samen vallend met den feestdag der H. Familie, is op traditioneele wijze begonnen met een H. Mis in de parochiekerk. In den middag brachten pastoor Kammers en bui-gemees- ter Banning een bezoek aan de feestvieren de familie. Ook het harmonie-gezelschap .,St. Caecilia" gaf op muzikale wijze blijk van belangstelling, waarbij het bruidspaar zich liet verleiden een rondedansje mede te maken. De beide echtelieden hebben den leeftijd bereikt van 78 jaar en zijn nog monter. Uit het huwelijk zijn 5 kinderen geboren, met momenteel 10 kleinkinderen. HAZERSWOUDE Geboren: Margaretha, d. v. L. Staring en J. S. van Harskamp; Willij, d. v. W. Hoogendoorn en M. Hassefras; Maria Jo anna Elisabeth, d. v. F. J. van Seumeren en M. C. van Gijzen; Neeltje, d. v. C. van der Hoek en A. Buitenhuis; Leonardus Johannes Bernardus, z. v. J. A. J. Wort- man en J. C.van der Ven; Jannigje C<fr- nelia, d. v. L. T. Baas en M. den Besten; Wilhelmus Theodorus Leonardus, z. v. L. van Wetten en C. A. van Diemen; Jo- zephus Johannes Bernardus, z, v. P. J. Verdegaal en W. J. Broers; Maria Johanna' d, v. E. Q. Pouw en A. J. van der Poel. Ondertrouwd: C. L. de Boer, 29 jaar en M. C. de Jon?. 25 japr; P. P. van Mil, 25 j. en W. H Zonderop, 23 j. Getrouwd: H. v. d. Drift en J. Straver. Overleden: P. Ammerlaan, 26 jaar, over" leden te Schwesing (Duitschland); W. A. van den Bosch, 52 j.; A. Vreugdenhil, 6 maanden; J. W. van Vliet, 68 jaar; E. T. Straatman, 63 jaar. LISSE Wederom bloemententoonstelling. De tweede bloemententoonstelling in dezen win ter zal Dinsdagmiddag te 14 uur in de groote hall van het H.B.G.-gebouw (Hol- landsche Bloembollengenootschap) te Lisse worden geopend. De opening zal plaats heb ben door prof. dr. E. van Slogteren, direc teur van het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek te Lisse.. De tentoonstelling zal geopend zijn van 14 t.m. 18 Januari a.s. NOORD WIJK Ilukasch. De groote bloemententoon- stellin, uitgaande van de Hukasch, is weer in het zicht. Deze zal plaats hebben op de 3e Zondag van Februari. Voor de deelne mers is het dus zaak hiermede rekening te houden. Degenen, die zijn potten nog niet binnen heeft gezet, worden aangera den dit onmiddellijk te doen. SASSENHEIM Ondertrouwd: Mattheus Adrianus Wes- seling 27 j. en M. C. Bemelman 23 j. Getrouwd: Th. Zeldenthuis 24 j. en M. J. v. d. Voorn 22 j.; C. G. M. Langeveld 27 j. en A. P. Berg 25 jaar. WOUBRUGGE Geboren: Gelenus Cornelis, zoon van J. de Blanken en M. Schijf. Ondertrouwd: Johannes Theodorus Caste- lein 26 j. uit Alkemade en Maria van Wie- ringen 26 j. begreep Perolt heel goed, stond zich af te vragen waar <Jit bootje vandaan kwam en wat die heer in die lange, zwarte jas, die toch helemaal geen figuur van een schipper of matroos had, in dat bootje te maken had. Zaterdagochtend vond onder buiten gewoon groote belangstelling op de be graafplaats „Rhijnhof" de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. ter Haar, in leven mede-direc teur van de N.V. Leidsche Textielfabrie ken Gebrs, van Wijk en Co. Onder de naar schatting vijfhonderd aan wezigen, merkten wij naast het voltallige personeel o.m. op de beide mede-directeu ren, de heeren J. G. J. Verhey van Wijk en D. v. d. Koogh, de commissarissen der N.V., mr. F. J. J. Trapman en den heer Honing, mr. C. J. Leembruggen en den heer T. Gransbergen namens de ondervakgroep Kamgarenspinnex-ij van het bedrijfsschap Textiel, de wethouders S. Menken en A. J. Jongeleen, die het gemeentebestuur ver tegenwoordigden, de heeren H. A. Hutte, F. K. T. Beukema the Water en L. F. M. Groffie namens het Leidsche Psychologisch Instituut, ir. J. J. G. van Hoek namens de Leidsche Vereeniging van Industrieelen, den heer L. Robbers als vertegenwoordiger van den Raad van Arbeid, den heer G. E. E. Kuijntjes, directeur van de Ambachts school, den heer W. A. Kasteleijn namens den Leidschen Verzorg in gsraad, ir. P. C. Lindenbergh, directeur van de Leidsche Duinwatermaatschappij, den heer H. Bin nendijk, secretaris van de Noordwijksche Golfclub, mr. M. B. Vos, secretaris van het departement Leiden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en voorts een groot aantal fabrikanten en vrienden van den overledene. Nadat de onder een schat van bloemen gedekt gaande kist met het stoffelijk over schot in de aula was opgebaard en de fa milie rond de lijkbaar had plaats genomen, werden de belangstellenden voor zoover er in de aula wanneer zal men aan deze veel te gebrekkige inrichting nog eens een oplossing geven? plaats was, toegelaten. Als eerste spreker voerde hier namens de directie, commissarissen en personeel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk het woord. Na er aan herinnerd te hebben, dat het 13 October a.s. tien jaar geleden zou zijn ge weest, dat de heer Ter Haar, voortgekomen uit een oud-Amsterdamsch handelsgeslacht, zijn intrede bij de firma deed, wees hy er op dat de tijd heeft geleerd, dat deze keuze indertijd een gelukkige is geweest. De eer ste jaren van zijn verblijf bij de firma wa ren voor den heer Ter Haar zeer moeilijk, maar in 1939 keerde het getij en wierpen de door hem ontworpen plannen goede vi*uchten af. Zijn vakkennis en persoonlijk heid bezorgden hem al spoedig de functie van plaatsvervangend voorzitter van de on- STUD.-CONGRES DER LAGE LANDEN. In Maart van dit jaar zal te Gent het stu dentencongres der lage landen plaats heb ben. Reeds nu wijst alles er op, aldus de „Msbd.'\ dat dit congres groote belangstel ling zal wekken. De deelneming van afvaar digingen uit verschillende landen is ver zekerd. Ook in officieele kringen wordt gunstig geantwooru op de gezonden uitnoodigingen. Zoo heeft het comité bericht ontvangen van den Ned. minister van onderwijs, dr. J. J. Gielen, waarbij deze aanvaardt als spreker op te treden tijdens de academische zitting, welke op 26 Maart zal plaats hebben. Ook de Belgische minister van openbaar onderwijs, Herman Vos, zal een korte rede houden. Tijdens dezelfde zitting zal het woord worden gevoerd door prof. R. P. Cleveringa, rector-magnificus van de Leid sche academie, en prof. dr. Blancquart, rec tor der Gentsche universiteit. DE AFGETREDEN BURGEMEESTER VAN DEN HAAG GEHULDIGD. In het gebouw voor Kunsten en Weten- schapen te 's-Gravenhage is Zaterdagmid dag de juist afgetreden burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy gehul digd. Er werden verscheidene redevoerin gen gehouden. Namens het gemeentepersoneel werd den scheidenden burgemeester aangeboden een portret, te schilderen door den kunstenaar Chr. de Moor, namens de burgerij werd geschonken een borstbeeld, ontworpen door den kunstenaar Albert Termote. HAAGSCH GERECHTSHOF. Voor het Haagsch Gerechtshof had zich in hooger beroep te verantwoorden L. E. uit Nieuwe Wetering. Verdachte was door den politierechter veroordeeld weg aas strooperij tot een maand gevangenisstraf en de proc.-generaal zag geen termen in die straf wijziging te brengen en eischte bevestiging van het vonnis. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor een woning aan den Nieuwe Rijn le Leiden zou L. van der L. een damesfiets hebben gestolen. Dat werd hem althans ten laste gelegd-, doch verdachte ontkende. Er was echter een buurtbewoonster, die de diefstal had gezien, en zeide v. d. L. als den dief te herkennen; op grond waarvan ae Officier een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief eischte. De raadsman zag het bewijs niet geleverd en vroeg vrij spraak met onmiddellijk in vrijheid stel len van verdachte, wat de rechtbank wei gerde. Doch Perolt was, zoals gewoonlijk, niet uit het veld geslagen. Met zo'n agentje zou hij het wel klaar spelen. Hij had in zijn le ven wel voor hetere vuren gestaan en daar om liet hij het bootje langzaam tegen de wal lopen. dervakgroep Kamgaren-spinnerij. Nadat spr. vervolgens had herinnerd aan de moei lijke oorlogsjaren, waarin de vooruitgang van het bedrijf wreed werd verstoord, wees hij op de moedige houding, welke de heer Ter Haar, heeft aangenomen toen van hoo- gerhand werd gelast om een bedrijfsappèl te houden. Hij wilde hier niet van weten en werd ter verantwoording geroepen bij den Beauftragte Schwebel. Het was bij dit onderhoud, dat de heer Ter Haar zijn goed recht verdedigde, waarop Schwebel capitu leerde. De Leidsche industrie, aldus spr., kan hiervoor den heer Ter Haar niet dank baar genoeg zijn. Zijn stoere houding zorg de er voor, dat de bedrijfsappèls voor goed van de baan waren. Spr. gelooft zeer zeker, dat de Beauftragte in dien tijd twee leuzen in het hart van den heer Ter Haar heeft gegrift gezien, twee lfeuzen, welke ook in steen gehouden zijn in een ouden gevel te Haarlem: „lek blijf ghetrouw, lek wy'ck niet af". Beter vaderlander en trouwer on derdaan van H. M. de Koningin heb ik, al dus spr., nimmer ontmoet. De heer Verhey van Wijk ging vervol gens na, hoe de heer Ter Haar in het begin van 1944 de actie van de Z-kaarten heeft gesaboteerd en hoe hij zooveel mogelijk het uitkammen van het mannelijk personeel is tegengegaan. De achter gebleven gezinnen werden onder zijn leiding verzorgd en de uit Duitschland terugkeerende mannen vastgehouden en van distributiebescheiden voorzien. Ook in den hongerwinter zorgde hij den nood zooveel mogelijk te lenigen. Door al deze daden heeft hij zich een blij vende plaats in het hart van het personeel veroverd. Na de bevrijding heeft hij zich met hart en ziel aan den wederopbouw gegeven. Het ging weer bergopwaarts. Vorige week Dinsdag riepen zijn plichten hem naar Amsterdam. Een vluchtig afscheid en een „tot morgen", dat een „tot nooit meer" zou wordenJan ter Haar, aldus spr., is in het harnas gestorven. Een broer van den overledene, de heer Ter Haar uit Amsterdam, sprak hierna een persoonlijk woord ten afscheid, waarbij hij wees op de vooraanstaande en liefdevolle plaats, welke zijn broer in het midden van den familiekring innam. De heer Moens, sprekende namens eenige Amsterdamsche vrienden, wees er op hoe in dezen kring met groote verslagenheid van het overlijden van den }ieer Ter Haar werd kennis genomen. Wethouder Menken, die namens het ge meentebestuur woorden van afscheid sprak, schetste de verdiensten, welke de heer Ter Haar voor het sociale leven in de Sleutel stad heeft gehad. De heer Ter Haar, aldus spr., was niet alleen een vader en fabrieks directeur van de beste soort, maar daar naast was hij een sociaal werker van bij zonder formaat, die begreep, dat een sa menbundeling van krachten tusschen werk gevers en werknemers alleen in staat is de sociale problemen op te lossën. Mr. C. L. Leembruggen die als laatste spreker bij verhindering van den voorzit ter, den heer Callenbach, namens het be stuur en de leden van de ondervakgroep Kamgarenspinnerij het woord voerde, her innerde aan de plaats, welke de heer Ter Haar in dezen kring met zooveel toewijding heeft ingenomen. Het is wel treffend, dat hij, wiens helder inzicht in dezen kring zoo gewaardeerd werd, nog eenige uren voor zijn dood juist in ons midden was. Vervol gens wees spr. er op, dat overal waar den heer Ter Haar was, hij een sfeer van ver trouwen en sympathie wist te scheppen. Naast zijn groote bekwaamheid achtte spr. het aan deze persoonlijkheden te danken, dat hij in Leiden tot zoovele functies werd geroepen. Ook spr. eindigde met woorden van troost tot de familie te spreken. Nadat de kist met het stoffelijk hulsel was uitgedragen vond de tex-aardebestel- ling plaats. Aan de geopende groeve heeft prof. L. J. van Holk nog het „Onze Vader" gebeden, waarna een zoon van den over ledene dankte voor de belangstelling en het medeleven bij dit verscheiden van zoovele zijden ondervonden. Diep onder den indruk verlieten de vele belangstellenden den doodenakker. Men had een groot vriend en een nobel mensch aan den schoot der aarde toevertrouwd. LEIDSCHE KUNSTKRING. Fania Cliapiro De jonge pianiste, die wij Vrijdag op het 4e concert van den Kunstkring hoorden, be zit alle eigenschappen, die een pianist noo- dig heeft: temperament, overtuiging, bra- vour, muzikaal gevoel en daarbij de be- noodigde techniek om de veeleischende werken van Mozart, Beethoven, Chopin, Debussy en de Falla te spelen. Een pro gramma, dat niet mis is, en waarmede zij een ferme prestatie gaf. Van Mozart dan, om mede te beginnen: „Sonate a kl. i.". Mozart's muziek is meditatief-religieus; een vermenging van intieme lyriek en welhaast ongelooflijke virtuositeit en vederlichte exacte toon. Dit, zouden wij zeggen, ligt haar minder. Haar opvattingen zijn wat fel en te dramatisch, al waren er enkele mo menten, die sereen en boven zich zelf ge heven waren. Dan: Beethoven's „Sonate a kl. t. op. 31," waarin zij zich ongetwijfeld met ernst heeft verdiept, zoodat zij zich een persoonlijke opvatting over de wijze van interpreteeren heeft gevormd. Zij bouwt de thematiek op, de fiorituren krij gen haar charme, het passagespel is klaar, en toch, met respect voor de vertolking, heeft zij nog niet de rijpheid om in .te lei den in de diep-ernstige geheimen van Beet- hovens' suggestieve muziek. Nu is :ij nog niet wijsgeerig genoeg; maar later dan zui len haar vele talenten haar ongetwijfeld hiertoe in staat stellen. In de drie werken van Chopin begeesterde zij haar toehoor ders en kwam haar expressief vermogen eerst recht tot uiting. Voornaam was de geest, die opleefde in de voordracht van de prachtige: „Suite Bergamasque" van De bussy. Hier was niets, dat niet als Debussy aandeed, en de Fransche muziekfijnheid kon men genieten door voordracht en hel der klinkend toucher .De Andaluzza en „Dan se rituelle du feu" van Manuel de Falla kre gen een bijzonder markante belichting. De sensitieve weelde, de verzorgde techniek, de brille van haar aanvoeling .alles is van goed gehalte. Goed voorbereid als alles is, imponeerde zij door haar volhouding, en zij lokte door haar virtuositeit, de behaer- schirxg, de volumineuse aanslag, haar kunst zin en eenvoud. Zij was verplicht twee toe giftjes te spelen, doordat de vele aanwezi gen haar met enthousiasme overlaadden. J. Kortmann.

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3