f's Werelds loop....'j OMGEVING RADIO Dick MaCaexy, ZATERDAG 11 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 11 ET AFTREDEN van Byrnes heeft de **geheele wereld verrast; niemand had dat verwacht. Zelfs in Amerika was men er over verbaasd' en de republikeinen zei den, dat het natuurlijk weer een truc van die democraten was. In Londen schrok men er zelfs van; nu staat de samenwerking tus- schen de Vereenigde Staten en Europa hee- lemaal op losse schroeven. Maar ook in Parijs vond men het heengaan van Byr nes jammer: hij was populair geworden bij de Parijzenaars in de dagen van de Parij- sche Vredesconferentie. Berlijn, dat heeft afgeleerd zich over wat dan ook te verba zen, gelooft aan een krachtiger Amerikaan- sche politiek tegenover Moskou. Zoo reageert ieder land verschillend, al naar gelang zijn eigen gezichtshoek, van waar het de gebeurtenissen beziet, welke gezichtshoek in overeenstemming is met ieders eigen belangen en wenschen, Maar hoe de wereld het aftreden van dezen in vloedrijken minister van buitenlandsche zaken, den grootste van de „big four", ook beschouwt, nergens heeft men aandacht voor het motief, dat Byrnes zelf opgeeft als de aanleiding tot zijn aftreden. „De dokter heeft mij den raad gegeven het wat kalmer aan te doen"? schreef hij in den brief aan president Truman, waarin hij zijn ontslag vroeg. „En de eenige manier, waarop ik gehoor kan geven aan het advies van den dokter, is af te treden". 't Is gek, maar niemand gelooft zoo iets. lederen dag geven dokters aan hard werkende mannen, dde op een zekeren leef. tijd komen, zulk een advies, maar van een staatsman, die op het toppunt van zijn car rière staat, gelooft men het niet en spreekt men meesmuilend van een „diplomatieke ziekte". Dat een minister van buitenland- sche/zaken in dezen tijd slechts twee ge lukkige dagen kent een andere uitspraak van Byrnes n.l. den dag, waarop hjj be noemd wordt en den dag, waarop hij kan aftreden, komt ons geloofwaardig voor. Het ministersambt brengt zooveel verantwoor delijkheden met zich mee, dat het inder daad geen sinecure is. Maar wat de reden van dit aftreden ook moge zijn, het is een feit, dat ver-gaande consequenties met zich meebrengt, waar mede ter dege rekening gehouden moet worden. 7AL DE POLITIEK van Amerika thans een andere richting gaan uitkoersen? Neen, zegt men in officieele kringen te Washington, de buitenlandsche politiek van de Ver. Staten blijft ongewijzigd, ook al heet de minister nu Marshall in plaats van Byrnes. Nu is het een steevaste gewoonte, dat bij welke mutatie ook, de buitenland sche politiek van een land officieel nooit verandert. Van zoo'n uitspraak neemt dan ook geen enkel diplomaat eenige notitie. Zelfs Rusland zal nooit toegeven, dat het 't roer van zijn buitenlandsche beleid heeft omgegooid, maar het maakt toch wel eenig verschil of Molotof met eeiTisegrimmig ge zicht alsmaar „veto, veto" zit te roepen, of dat hij met beminnelijke buigingen erkent, dat de voorstellen van de overzijde alles zins de moeite van het bestudeeren waard zijn en dat hij ze aanbeveelt als een basis voor verdere onderhandelingen. Men kan dc wet onveranderd laten; maar de toe passing soepeler maken. Zoo verwachten sommigen van het op,- treden van Marshall, al is hij dan een ge neraal in wien men altijd toegevendheid als een ondeugd beschouwt een toena dering tot Sovjet-Rusland. Die toenade ring zou zich dan uiten o.a. in een meer tegemoetkomende houding van de V-S. te genover het veto-recht, waarvan Rusland ook bij de controle over de ontwapening geen afstand wil doen. Men brengt dit dan in verband met het aftreden van Baruch, de man, dde in de commissie voor de atoom-energie de afschaffing van het ve to-recht op dit gebied als een conditio sine qua non heeft bepleit. Ook kan men de reis van den Britschen veldmaarschalk Montgomery er bij betrekken, die te Mos kou de Russen er van blijkt te willen over tuigen, dat de militaire alliantie tusschen Engeland en de Ver. Staten genszins be perkt behoeft te blijven tot Engeland en Amerika. Met andere woorden: als de Rus sen mee willen doen, zal men een oogje dicht knijpen met dat veto-recht inzake de ontwapening. En in die gedachtengang zou het niets onmogelijks zijn, wanneer Byrnes gezegd had: „Ga je gang maar, doch dat is niets voor mij; laat dien generaal dat dan maar opknappen. Ik ga 'ns een beetje visschen". RJATUURLIJK zijn deze beschouwingen 1 slechts veronderstellingen, welke door de gebeurtenissen min of meer waarschijn lijk worden gemaakt. De toekomst zal uit wijzen wat er van waar zal blijken. In elk geval zijn de voorwaarden voor een der gelijke toenaderingspolitiek aanwezig. Rus land is, zooals reeds eerder geconstateerd Auto-ongeluk op den Afsluitsdijk Gistermorgen is op den Afsluitdijk bij kilometerpaal 4 een ongeluk gebeurd. On danks de waarschuwing door radio en pers, dat de Afsluitdijk niet berijdbaar was, heb ben verscheidene chauffeurs den overtocht van Holland naar Friesland toch gewaagd en de inzittenden van een autobus van de NAGO, die de verbi'nding AlkmaarLeeu warden onderhoudt, hebben dit moeten be zuren. De autobus passeerde een vracht auto en door slecht zicht vanwege de mist kwam de bus in aanrijding met een tegen- ligger. Het linkérachtergedeelte van de bus kwam in botsing met de cabine van den trailer. De chauffeur van de bus trachtte zijn vehikel op den weg te hou den maar door de gladheid draaide de bus een slag om en botste nogmaals tegen den trailer, nu met de achterzijde. De bus wa^s aan de linkerzijde geheel opengereten en de zitplaatsen lagen verspreid over de straat. Van de 15 passagiers waren er 6 min of meer ernstig gewond. Zij zijn met een ziekenwagen naar het R.K. zieken huis in Den Helder vervoerd. De chauffeur van de autobus en de conductrice kwamen met den schrik vrij. WAAGHALZERIJ MET DEN DOOD BEKOCHT. Vrijdagavond omstreeks half elf tracht te de 23-jarige Amsterdammer A. W. het ijs, op het Westelijk Marktkanaal, ter hoog te van de brug bij de Jan van Galenstraat, over te loopen. Halverwege viel hij in een wak en verdronk. Voorbijgangers waar schuwden hem nog, dat het ijs onbetrouw baar was, maar hij waagde het toch en heeft zijn overmoed met den dood moeten bekoopen. De brandweerlieden boomden een zolderschuit naar het midden van het kanaal en na een half uur dreggen werd het lijk opgehaald. VALKENBURG BELEEFT EEN „PREMIèRE", Toen gistermiddag op het vliegveld Val kenburg gezagvoerder W. Powell de „Rot terdam", die juist vanuit Curagao de sprong over den Oceaan had gemaakt en door den zwaren mist niet op Schiphol kon landen, op den grond zette, beleefde Valkenburg een „première". De „Rotterdam" is n.l. de eerste DC 4, die ooit op het vliegveld Val kenburg is geland. is, de laatste maanden aanmerkelijk toe schietelijker geworden en in Amerika be gint men te beseffen, dat de Sovjet-staat met zijn groote rijkdom aan grondstoffen een voordeelige vriend zou kunnen zijn, waaraan te verdienen is. En de belangen van den dollar wegen thans zwaar bij de meerderheid van het huidige Congres in Washington. Byrnes' opvolger Marshall heeft blijkens de Amerikaansche perscommentaren het vertrouwen zoowel van de democraten als van de republikeinen. Mien ziet in hem een gelukkige combinatie van soldaat en staats man. ,,Hij bx-engt op dezen post een kloek hart mee, zeide senator Vandenberg, een stralende integriteit, een rijke ervaring en een leven van toegewijden dienst jegens zijn land. Hij heeft altijd het volledige ver trouwen van het Congres gehad". Marshall is geen jong bi*oekje meer; hij is 66 jaar en dus op een leeftijd, waai'op andere men- schen aan rust en pensioen gaan denken. Voor politici schijnt juist op dien leeftijd de ware carière pas te beginnen. Tijdens den oorlog was hij chef van den staf van het departement van borlog en laatstelijk was hij de speciale vertegenwoordiger van president Truman in China, waar hij opdracht had te trachten om den vrede te herstellen tusschen de nationalistische re geering en de communisten. Naast zijn ï-ecente diensten in China, speelde Marshall een vooraanstaande rol bij het vormgeven aan de gemeenschappe lijke inspanning van de Vereenigde Volke ren voor het tot stand brengen van de overwinning in den tweeden wereldoorlog. Hij was een lid van de gezamenlijke Chefs van den Staf. Hij vex-gezelde President van den Staf. Hij vergezelfde President Roosevelt op zijn reis om met den Eersten Minister Churchill te confereeren in Augus tus 1941, wat resulteerde in het Atlan tisch Handvest. Hij nam deel aan de confe- ties tusschen de twee zelfde leiders in De cember 1941 en Januari 1942, op welke con ferenties de principes van eenheid in het bevel in het Verre Oosten werden gescha pen. Nadien nam Marshall deel aan elke conferentie van den President met Chur chill en later met Stalin en Generalissimo Tsjang Kai Tsjek, onder meer te Casablan ca, Quebec, Teheran en Yalta. Na den dood van President Roosevelt, vergezelde hij President Truman naar de conferentie te Potsdam. Generaal Marshall is dus geen vreemde ling in Jerusalem. Hij zal al zijn kennis en ervaring noodig lieden, wanneer straks in Moskou het groote probleem wordt aange sneden van het vredesvei'drag met Duitsch- land en Oostenrijk. DEKENS! Naar de „Tijd" uit betrouwbare bron verneemt, heeft de Nederlandsche wollen- dekenindustrie aan haar verplichting tot levering van 200.000 wollen dekens aan de z.g. noodgebieden nagenoeg geheel voldaan. Dit wil evenwel niet zeggen, dat de dekens inmiddels ook reeds in het bezit van de getroffen bevolking zijn gekomen. Thans kan derhalve dat gedeelte van Nederland, hetwelk niet onder de noodge bieden gerekend wordt, wederom van de kens worden voorzien welke evenals vroeger tegen speciale vergunning zul len worden gedistribueerd. VISCH MOET VOLKSVOEDSEL ZIJN. Door vele oorzaken o.a. te hooge prij- zexxheeft de visch in ons landi meer het karakter van gelegenheids- dan van volks- voedsel. Toch is een opvoering van hét vischverbruik in ons land momenteel van veel belang, hetgeen blijkt uit een over de voeding van de Nederlandsche bevolking uitgebracht rapport, waarin wordt ver klaard, dat er nog een tekort bestaat aan dierlijke eiwitten. Hierin kan door visch goed worden voorzien, mits deze voor het groote publiek betaalbaar zou zijn. Hoe nu de visch te maken tot een echt volksvoedsel? Op deze vraag zal de heer drs. A. G. U. Hildebrandt, chef van de afdeeling Vis- scherij van het Landbouw Economisch In stituut, een antwoord geven in de serie le zingen over de vissoherij, voorbereid in sa menwerking met de afdeeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening. i De heer Hildebrandt spreekt Maandag 13 Januari a.s. te 19.45 uur over den zen der Hilversum II. HARING-IMPORT. xïn verband met den precairen toestand van den haringvoorraad is in een te 's Gravenhage gehouden vergadering van de stichting gemeenschappelijke Nooreche haring import besloten, zoo mogelijk een kwantum haring in Noorwegen aan. te koo pen. Deze aangelegenheid is in handen ge geven van de sectie import van gezouten haring der stichting gemeenschappelijke verzorging vischimport. Hiertoe is op deze vergadering een commissie samengesteld, bestaande uit: importeurs van Noorsche haring en agenten van Noorsche huizen. In deze commissie hebben zitting de heeren: B Dekker, IJmuiden, voorzitter; C. Admi raal Noord wijk; G. C. Meij, Monnikendam; H. van Toor Czn., Vlaardingen; J. van de Zwan, ^cheveningen. DE KAASPRIJZEN. In verband met het bericht omtrent een vei'hooging van de maximumprijzen voor korstlooze. en smeerkaas vestigt het direc toraat-generaal van de prijzen er de aan dacht op, dat de prijzen voor alle overige soorten kaas (o.a. Goudsche volvette en 40-f- Edammer) niet zijn verhoogd. Voor deze soorten mag aan het publiek derhal ve geen hoogere prijs berekend worden dan: voor volvette kaas f 2-per K.G., voor 40-}- kaas 1.85 per K.G. De aangekondigde prijsverhooging heeft uitsluitend betrekking op de korstlooze kaas en op smeerkaas, welke soorten slechts een klein gedeelte (nog geen 5 pet.) Uitmaken van de totale -hoeveelheid kaas, welke in Nederland wordt geprodu ceerd. HENK BADINGS. De Centrale Eereraad* voor de Kunst heeft de uitpraak van den Eereraad voor de Muziek, waarbij de componist ir. Henk Badings tot 5 Mei jl955 als toonkunstenaar v/as uitgesloten, vernietigd en de uitslui ting doen eindigen op 5 Mei 1947. De leidster van het Amsterdamsche Bal let Yvonne Georgi werd door den Centr. Eereraad uitgesloten voor den tijd van 8 jaren, ingaande 1 Juli 1945 en haar echt genoot, de musicus en journalist L. M. G. Arntzenius, voor zijn optreden in genoemd- ballet, tot 1 Juli 1949. WIELRENNEN Swift. A.s. Zondag wordt begonnen met de groote wintercompetitie op de rollen in de zaal Beschuitsteeg. Er wordt gereden A en B x 500 Meter. Tevens gelegenheid tot verbetering van het clubrecord, dat op naam staat van R. Riethoven den Kid in 311/5 sec. Vrije ver snelling. Voor de competitie mag niet hoo- ger dan 108 inch gereden worden. Kwart over tien wordt er geloot; wie later komt kan niet meer starten. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Boter en kaas waren in het zwart verhan deld door C. de R. te Katwijk aan den Rijn, voor welk feit de Officier tegen hem twee maanden gevangenissti*af vorderde. De rechter veroordeelde tot zes weken gevan genisstraf. M. J. V. te Zoetermeer „deed" in boter en eieren, hetgeen clandestien gebeurde. De Officier bij den Haagschen Politierech ter vorderde deswege 100 boete of 40 da gen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde tot ƒ60.— boete of 30 dagen hechtenis en voorwaardelijk twee maan den gevangenisstraf met drie jaar proef tijd. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Tot hoofdcommies ter ge meentesecretarie van Wateringen is be noemd onze vr&egere plaatsgenoot de heer A. P. J. van Bastelaar thans ambtenaar ter secretarie te Eibergen. Geboren: Elisabeth, d. van W. Koopman en M. van Brussel; Maria, d. van E. van Veen; Anthony, z. van T. Hagen en K. van den Hoek; Nicolaas, z. van N. Kuster en J. Kranenburg; Maria Johanna Alida, d. van G. A. Lourens en J. Wansink; Christine, d. van W. Maaskant en L. de Jong; Jan, z. van E. Verhagen en C. W. Snel; Jannetje Die- wertje, d. van B. van Zwieten en J. D. van Tol; Masina, d. van A. Kastelein en G. J. van Dijk; Leendert, z. van J. Koelewijn en W. Kampert; Dirk, z. van T. de Jong en K. J. de Jonge; Cathai'ina Antonia Mai-ia, d. van A. M. de Heij en C. W. H. Krumpel- man; Petronella, d. van M. van Dam en N. Dijksman; Paulus Wilhelmus, z. van J. A. Duits en K. L. van Leeuwen; Aaltje, d van A. van Beusekom en G. van Dam; Cornelis, z. van A. van Gemenen en P. Ros molen; Erna Louise Marianne, d. van T. Riel en D. Stooker. Ondertrouwd: Franciscus v. Deuren, 26 j. en Magcheltje van Achthoven 21 j.; Evert Brouwer 47 j. en Hendrika Catharina van der Most 34 j.; Jan Besemer 54 j. en Adria- na Uithol, 32 j. Getrouwd: Gerardus Cornelis Nederend, 25 j. en Maria Johanna Leliveld 25 j.; Wil lem Mijndert van Donk, 20 j. en Adriana van Tilburg 19 j. Overleden: Alida Oudenes 24 j. onge huwd; Petrus Gerardus Hendrikus van der Horst, 87 j, weduwn. van Cath. Schuil; Jo hannes Zuidervaart, 83 jr. weduwn. van Dirkje Huisman. ALKEMADE Geboren: Theodoras Hendrikus, z. v. P. J. van Es en V. Scholte; Maria Cornelia, d- v. A. G. Bisschop en A. Rotteveel; Petro nella Adriana, d v. P. J. Bontje en P. M. van der Meer. Getrouwd: C. T.J. de Koning 33 jaar en M. W. Vesseur 29 jaar; J. J. Rodewijk 25 jaar en J. de Prie 23 jaar. Overleden: A. van Zil, 58 jaar; H. H. M. Pouw, 3 jaar d. van J. P. Pouw en M. van den Haak; W. I-Ioogenboom 85 jaar. KAZERSWOUDJE KA.B. Op Woensdag 15 Jan. a.s. zal de K.A.B. Hazerswoude-Zwaantje haar eerste jaarvei'gadering houden in het pa rochiehuis St. Joris. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld. Rede door A. v. d. Veldt, districtsbestuurder. Overdracht van 't cadeau van de K.A.B. voor het parochiehuis aan den geestelijk adviseur. Bespreking feestavond. Zooals men ziet een agenda, die zeker de moeite waard maakt, dat deze vergadering door alle leden wordt bezocht. Het aanvangsuur is vastgesteld op 7.15. KATWIJK AAN DEN RIJN Geboren: Cornelis, z. v. J. W. v. d. Velden en J. J. van Eijk; Jacob, z. v. J. v. Duijn en K. v. d. Plas; Jacob, z. v. J. v. d. Bent en-A. van Duijn; Neeltje A., d. v. J. Haasnoot en C. v. d. Plaus; Johannes J., z. v. A. v. Leeuwesn en C. Korpelshoek; Janke, d. van J. de Graaf en E. V. d. Weg; Jacoba d. v. J. Dekker en A. Haasnoot; Alida W., d. v. W. v. d. Plas en H. v. d. Bent. Ondertrouwd; A. Groen en A. Peeman; F. J. van Lingen en W. Ouwehand; J. van Duijn en P. Ouwehand; H. Klok en H. van Rhijn; J. v. ,d. Plas en G. v. d. Plas. Gtrouwd: M. C. v. d. Bent en A. J. v. d. Plas. Overleden: C. Schaap 79 j.; N. Molenaar 64 j.; D. v. d. Plas 94 j.; B. C. Varkevis- ser 3 m.; B. J. Lamboo 64 j.; J. Ouwehand 46 jaar. LANGERAAR LANGERAARSCHE MEISJES BIJ DE PRINSES. De leerlingen van de R.K. Landbouw- huishoudschool (onlangs opgericht) heb ben de laatste week voor de Kerstvacantie hun tijd voor een groot deel besteed aan het vervaardigen van babykleertjes voor de Prinses. Woensdag 8 Jan. zijn deze kleertjes weggebracht door Annie Kelder uit Zevenhoven, Marietje de Boer uit Nieuwveen, Adri Koeleman en Riet Helling beide uit Langeraar, die door loting daar toe werden aangewezen. Aan het Paleis aangekomen, verwees de schildwacht hen naar de witte villa, opzij van het paleis. De secretaresse van de Prinses ont ving de meisjes, opende het pak, las de brief en bracht de kinderen in de wachtkamer. Even later werd de deur geopend en kwam de Prinses zelf bin nen, die zich 'eenige oogenblikken heel hartelijk met dè kinderen onderhield. De Prinses vond de kleertjes heel mooi en bedankte de kinderen heel vriende lijk. Ook vroeg zij of de kinderen niet bevroren waren van de lange reis. Blij is het viertal Woensdagavond thuis gekomen, overgelukkig, dat zij de Prinses gezien en gesproken hadden. LEIMUIDEN Dood gevonden. Vrijdagmorgen, toen de melkbezorgster bij de alleenwonende weduwe P. van Graas in de Dprpsstraat de melk wilde bezorgen, zag zij, dat de melk, welke zij Donderdag neergezet had, nog op dezelfde plaats op tafel stond. Toen de ge waarschuwde buren gingen kijken, vond men de weduwe v. Graas dood op den grond liggen. Zeer waarschijnlijk was z(j meer dan een dag tevoren reeds gestorven. NIEUWVEEN Loop der bevolking. Aantal geboren: 42, waarvan 22 jofigens en 20 meisjes, waar onder één tweeling. Aantal voltrokken hu welijken, 20. Overleden: 38 personen, waar onder 18 behoorende tot de bevolking van de Johannes Stichting en 3 tot de bevol king van Huize St. Ursula. Aantal inwoners op 31 December 1946; 2137, waarvan 1116 behoorende tot de R.K. Kerk; 250 tot de Geref. Kerk; 715 behoo rende tot de N.H. Kerk en 56 zonder gods dienstige richting. Het aantal inwoners op 31 December 1945, bedroeg: 2096. SASSENHEIM Geboren: Jacobus Mai-tinus Petronella z v. J. J. Havsr en H. C. Buschman; Ja coba Henriette Catharina, d. v. H. J. B. Arentshorst en G. J. Plug; Antonius Hen drikus Maria d. van A. W. Wesseling en J. M. Verkade; Adrianus Cornelis Buber- tus, z. van C. Onderwater "en M. Jansen; Hendrika Cornelia, d. van Th. Witteman en M. van Veelen; Petrus Johannes Wil lem, z. V. J. W. Uphoff en C. J. Loos; Arijaantje, d. v. J. v.'*d. Niet en J. Kra nenburg; Simon Dirk, z. v. D. Molema en P. Blijleven; Hendricus Jacobus, z. v. P. Wolvers en A. Muilwijk. Zondag. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuws. 9.45 Trio, Jan Odé, piano, Dick de Reus, viool, Jos Schaepman, cello. 10.15 Inleiding Hoogmis, 10.30 Hoogmis in de kerk van den H. Lambertus te Hen gelo. 12.00 Angelus. 12.03 Voorspel uit de le, 2e, 3e en 4e acte van „Carmen". 12,30 Lunchconcert door het Kareol-Septet. 13.00 Nieuws. 13.15 Vervolg van het Lunchconcert. 13.30 Apologie door prof. dr. J. B. Kors. 13.45 Introduction en alle gro voor Harp van M. Ravel. 14.00 Gram-- muziek. 14.15 Luisterspel „Traitox*'s Gate" (De Verraderspöort). 15.50 Gram.muziek. 16.00 Jan Dahmen speelt het vioolconcert in A gr. t. K.V. 219 van Mozart. 16.30 Ziekenlof in de St, Ludgeruskweekschool te Hilversum. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkr. 19.30 Nieuws. 20.00 Actualiteiten. 20.07 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beeck. 20.55 „Het duistere geheim", luis terspel. 21.15 Amerikaansche noviteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondgebed en liturgische kalender. 2?.35 Domstadstrijkkwartet. 23.10 New Mayfairorkest. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8.45 Zondagmorgenmelodieën door Fred Hart ley. 10.15 Kwartet de Groote. 11.15 Trian gel. 12.00 Glenn Miller en de Band of the Army Air Forces Training Command. 12.40 Het Wormerveersch Vrouwenkoor. 13.00 Nieuws 13.15 Het A.V.R.O.-Musette- orkest. 14.00 Caspar Cassado speelt Kol Nidrei van Max Bruch. 14.30 Concert door het Kamerorkest. 15.45 Zondagmiddag- concert door het Londensch Philharmo- nisch Orkest. 16.30 Wat vrouwen op "het hart hebben. 17.00 Een half uur bij het G.G.-Cabaret. 17.30 Avonturen van Ome Keesje. 18.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.15 „Waltz-time". 20.45 Hersengymnastiek. 21.15 Gerard van Krevelen, piano met rhythmische begeleiding. 21.35 „Dombey en zoon", hoorspel. 23.00 Nieuws. Maandag. HILVERSUM I (301 M.) 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor den dag, 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Mor genconcert. 9.15 Ziekenbezoek. 9.30 Am- sterdamsch Kamermuziekgezelschap. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Het Calvet kwartet. 11.15 Boekbespreking. 12.00 Cinderella. 13.15 Orgelmuziek. 14.00 Voor jonge moeders. 15.00 Gram.muziek. 15.15 Vioolrecital. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Zangrecital. 17.15 Gram.muziek. 17.45 Po litiek praatje. 18.15 Sportpraatje. 19.15 Onder de N.C.R.V.-leeslamp. 19.45 Land- bouwrubriek. 20.08 Volkszang. 20.45 Lezing door lt. kol. Jac. Smael. 21.05 Ned. Strijk orkest. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelmu ziek. 23.30 Gram.muziek. HILVERSUM II (415 M.) 7.30 Gram.muziek. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Hongaarsche orkestmuziek. 9.50 Gram. muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zieken bezoek, 11.00 Zang en piano. 11.30 Kinder kwartiertje. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Or gel. 12.30 Kalender. 12.35 Harmoniemuziek* 13.50 Gram.muziek. 14.00 Klarinet .en pia no. 14.30 Voor de vrouw. 15.35 Voor de kleuters. 15.50 Orkest met zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Kwartet Jan Cprdu- wener. 19.00 Zang en piano. 20.05 Dingen van den dag. 20.15 Omi*oeporkest. 21.15 Oud volksverhaal. WAAR BLEEF door J. S. FLETSCHER. 21) ..Dat spreekt vanzelf", zei Blake droog. „Naar ik heb kunnen opmaken, is de oude baronet daar ginder aan den inham zoover, dat zijn eind niet langer meer op zich zal laten wachten en mr. Boyce denkt natuur lijk aan zijn titel". „Zeker, zeker!" zei Atherton. „Dat is wel mogelijk. Maar Boyce loopt met twee plan nen rond. Het inroepen van de hulp van een prima detective en het uitloven van een werkelijk vorstelijke belooning." „Heeft Boyce er de centen voor?" vroeg Blake laconiek. „Hij is wel niet rijk, maar hij is in staat om, laat ons zeggen, duizend Pond uit te loven voor werkelijk belangwekkend nieuws", antwoordde Atherton. „Om er absoluut zeker van te woi-den, dat Dick dood is en dat, wanneer de oude heer ook^het hoekje om is, er niets meer tusschen mem en den titel staa't, hè?" zei Blake. Atherton keek veelbeteekenend naar zijn metgezel. „Tenzij Dick gedurende zijn afwezigheid zou zijn getrouwd en een zoon zou hebben achtergelaten", zei hij. „Dat zou natuurlijk al Boyce's plannen omver gooien, als die zoon in leven is." „Dat denk ik ook", antwoordde Blake. „Ik snapte dat al toen Boyce die vraag aan me stelde. Maar om op die belooning te rug te komen. Als Boyce Malvery werkelijk duizend Pond voor goed, bevredigend nieuws zou aanbieden, zal ik er nog dui zend bij leggen. En ik wil een gelijk aan deel bijdragen in de kosten wanneer er een detective in den arm genomen moet wordien." „Reusachtig edelmoedig van je", zei Atherton. „Maar ik moet je er toch op merkzaam op maker., Blake, dat Boyce Malvery een eigengereide kerel is en als hjj dingen doet, dan wenscht hij ze heele- maal alleen te doen, zonder hulp van wien ook. En in vertrouwen, met jou zou hij ze ker niet in zee willen gaan, omdat hij 't niet zoo erg op jou begrepen schijnt te hebben." „Ja!" zei Blake. „Dat heb ik al begrepen." „Hij meent, dat je hem geen recht- streeksch antwoord hebt gegeven op die vraag van 'm", vervolgdie Atherton. „Je kent die vraag toch wel, meen ik." „Natuurlijk", antwoordde Blake glim lachend. „Maar dat heeft-ie mis, want rechtstreekscher kon ik hem niet ant woorden en dat zal ik in de toekomst even min kunnen. Goed, laat mijnheer Boyce Malvery deze zaak dan maar op zijn eigen manier oplossen, ik zal het doen op de mijne. En ik herhaal: de manier om achter de zaken van het heden te komen is, uit te vinden wat er in het verleden is gebeurd. Dat is, volgens mij, de kwestie." De consequentie van deze opvatting was, dat Blake den volgenden morgen de hit van den hotelier opnieuw huurde en kort na het ontbijt weer in de richting van Malvery Hold vertroki Het kwam hem voor, dat Dick Mal very's naaste familie wel de meest geschikte personen waren die hem nieuws over Dick Malvery's verleden zouden kunnen geven. Het was een hopelooze zaak mededeelin- gen los te krijge van deh oxiden vader, ze ker, maar Rachel zou hem zeker alles ver tellen wat zij wist en er zouden nog wel anderen op den Hold zijn. Jacob El- phick bijvoorbeeld die bijzonderheden uit Dick Malvery's jeugd zouden kunnen vertellen, nieuws dat nuttig kon zijn. Iets, een enkel woord, een toevallige, zinspeling, een klein, schijnbaar onbenullig feitje, zou misschien uit 't geheugen kunnen worden geput, dat de kern van een werkelijke ontdekking zou kunnen blijken. Jacob Elphick ontmoette Blake in de donkere laan en staarde hem achterdochtig aan. Klaarblijkelijk was hij in een allesbe halve vriendelijke stemming en zijn toon was ruzie-achtig en ongeduldig. „Wat zoekt u nu weer hier?" vroeg hij met al het air van den bezitter. „Het is hier niet de gewoonte vragen te komen stellen over mijnheer Richard'. We heb ben niets meer van hem gezien sedert hij wegging. En de juffrouw kunt u niet Bé- zoeken, want ze heeft het druk met Sir Brian. Ze moet hem verzorgen en dat neemt al haar tijd in beslag. U kunt het beste dat beest van u rechtsomkeert la ten maken en verdwijnen." Blake keek den ouden man toe en reed verdier. Hij had Rachel Malvery al bij de hall-deur zien staan. Jacob schijnt waakhondje te willen spe len", merkte hij op, tei*wijl hij afsteeg. „Ik weet niet of hij me er van verdenkt, het tafelzilver te komen stelen, maar het is zeker, dat hij niet op mijn aanwezigheid gesteld is." „Hij houdt van niemands aanwezigheid", zei Rachel. „Maar hij wordt al erg oud en zondex'lxng en ik moet wat van hem door de vingers zien. Jacob", ging ze voort, terwijl ze zich tot den ouden man wendde, die Blake door de laan was gevougd en nu mopperend en grommend naderde, „neem het paard van mijnheer Blake over en zet het in den stal. Hij zal er voor zorgen", voegde ze er aan toe, toen Blake de teu gels overreikte en haar naar binnen volg de. „Op Jacob kan men vex-trouwen, hoe zondex'ling hij ook is. Ik zou er vreeselijk aan toe zijn, als hij er niet was; hij is de eenige op wien ik op het oogenblik kan vertrouwen." „Ik hoop, dat u mij niet wilt vergeten", zei Blake direct. „Daarvoor ben ik hier." „U bedoelt het goed', daar ben ik zeker van", zei Rachel. Ze leidde hem de koude hall binnen en, zich tot hem wendend, keek ze hem nieuwsgierig aan. „Heeft u al wat nieuws?" vroeg zij. „Niets van eenig belang, op hét eerste gezicht tenminste", antwoordde Blake; ,,xnaar het zou van belang kunnen worden." Hij vertelde haar vlug zijn belevenissen van den vorigen dag in de „Anchor's Weighed", en van de plotselinge verdwij ning van Hester Prynne. Maakt xx daar iets uit' op?" vroeg hij. (Wordt vei*volgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2