Joris Voetangels jacht IJszeilwedstrijd op I OP KORTE GOLF f Braasemmermeer RADIO „Bond zonder naam", toegelicht ACeiu-y.oxfi VRIJDAG 10 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 Woensdag en Donderdag is een serie wed strijden gehouden, waarbij op de eerste wedstrijddag een sterke wind. stond, zoodat goede tijden werden gemaakt. In de eerste serie kwamen drie schuiten van hetzelfde type uit. G. van Wijk was hier met een nieuwe schuit, welke bij deze sterke wind niet zulke gunstige resultaten opleverde. De uitslag werd hier: 1. Cor van Staveren 22 min. 10 sec. over twee maal de baan. 2. P. Zeegers 23.05. Het goede zielen van Zee- gers viel bijzonder op. 3. G. van Wijk 24.03. In de volgende series kwamen schuiten uit van zeer uiteenloopend type, geklas seerd naar gemiddelde tijden van vorige wedstrijden. Tweede serie: 1. M. Verdel 31.03; 2. P. Bakker 32.58; 3. P. Loos 39.50; 4. Jac. Loos 57.12. Derde serie (over 1 ronde): 1. Jac. v. d. Meer 14.05; 2. S. Vink 14.18; 3. S. v. Ruiten. Vierde serie: 1. Th. l'Ami 39.2. J. v. d. Meer Wzn. 41.04 Daarna zeilden v Staveren, Zeegers en v. Wijk nog eenmaal een race. De tijden van de eerste wedstrijd konden echter niet ver beterd worden. Wie het Braassemermeer kent, weet wat het zeggen wil: twee ron den in 20 minuten. Uitslag: 1. G. van Wijk 22.34; 2. P. Zeegers 24.15; 3. Cor v. Stave ren. Om de tweede wedstrijddag stond er een matige wind. Het was bovendien slecht weer met regenbuien. Bij deze wind werden de stuurmanscapaciteiten zwaar op de proef VOETBALWEDSTRIJDEN K.N.V.B. AFGELAST. Alle voetbalwedstrijden, die door de K.N.V.B. voor a.s. Zondag waren vastge steld, zijn afgelast. Het geheele programma wordt verschoven naar Zondag 19 Januari. R. K. S. V. Dccos. Voor de zooveelste maal is de wedstrijd AlphiaDocos vast gesteld. Zou deze nu Zondag doorgang heben? Indien er gespeeld wordt zaa het' voor Docos een zware opgaaf worden. Maar, lui, we vertrouwen op jullie, dat jullie allen zich ten volle zult geven om een zoo goed mogelijk resultaat te behalen. Vertrek per trein om 12.55 vanaf station. Alle wedstrijden van de lagere elftallen zijn afgelast. OOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOi BINNENLAND. Prof. mr. E. G. J. Gimbrère is benoemd tot lid van het college van Rijksbemidde laars. Prof. Gimbrère is hoogleeraar in het Handelsrecht aan de R.-K. economische hoogeschool te Tilburg. Tot lid en voorzitter van den Pensioen raad is beno'emd de heer A. J. P. Koster, ontvanger der gemeente Utrecht. Mr. J. J. Belinfante, oud-mededirecteur van het Algemeen Nederl. Persbureau is op 72-jarigen leeftijd overleden. De beelhouwer L. Zijl is op 80-jarigen leeftijd te Bussum overleden. Te 's Gravenhage is op de Turfmarkt een 4-jarig meisje C. Theunisz door de tram overreden, en gedood. Door de gladheid slipte op den weg HelmondDeurne een vrachtauto van den wederopbouw. Een der inzittenden uit Deurne werd gewond. Tien minuten later slipte op denzelfden weg een Roode-Kruis- auto. De twee inzittenden, uit Rotterdam'en Beek en Donk, werden ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De boerderij van den heer K. Oud huis te Heerhugowaard is tengevolge van kortsluiting afgebrand. De inboedel is ge red. Te Alkmaar is gisteren huis en win kel van den heer A. Kalis aan de Tuinstraat afgebrand. De bewoner, die filmoperateur is, was bezig met proeven te nemen en werd zelf gewond. Tien ton cacaopoeder is door brand verloren gegaan, toen Woensdagavond in de houten fabrieksgebouwen van de n.v. T. Molenaar Co. te Westzaan, een enorme brand heeft gewoed. Naar schatting bedraagt de schade 50 a 60.000 gulden. Twee graanhandelaren in Noord-Hol land zijn wegens" clandestienen handel in tarwe tot 12 maanden gevangenisstraf en 6 maanden rijkswerkinrichting veroordeeld. BUITENLAND. Een Lincoln bommenwerper van de R. A. F. met 14 passagiers heeft den af stand van Engeland naar Kaapstad in 29 y3 vlieguur afgelegd. Piloten van de R. A. F. zullen voor raden gedroogde melk neerlaten voor de kinderen op het Noordfriesche eiland Am- rum,dat door hef ijs geïsoleerd is. t Te Doncaster in Engeland zijn vijf kinderen omgekomen, toen hun huis, bij afwezigheid van de ouders, in brand raak te. Dp oudste, een 13-jarig meisje, ver brandde toen zij de andere kinderen wilde redden. Het aantal vliegtuigen, dat bij den Britschen burgerluchtvaart in gebruik is, is in het afgeloopen jaar van 231 tot 1137 gestegen. De tonnage werd verdrievoudigd. In Berlijn is men er toe overgegaan om z. g. verwarmingscentra op te richten, waar men zich warmen kan. De Neurenbergsche politie heeft gis- renmiddag een razzia op groote schaal ge houden in alle hotels en eetgelegenheden in Neurenberg. Deze razzia staat in ver band met den bomaanslag, die Dinsdag jl.l op het zuiveringshof gepleegd iss. De Sovjet-regeering heeft, naar ver luidt, aan de Noorsche regeering facilitei ten verzocht voor het aanleggen van een militaire basis op het eiland Spitsbergen. Noorsche bladen noemen dit bericht „ab surd". z BEROEP OP I.ONDENSCHE STAKERS. In een verklaring van het Britsche mi nisterie van arbeid worden de 13.000 Lon- densche vrachtautochauffeurs en de ande re stakende vervoersarbeiders verzocht terstond naar hat werk terug te keeren en zich te onderwerpen aan een beslissing van den loonraad, welke Maandag a.s. de situatie zal onderzoeken. In de verklaring wordt de verzekering gegeven, dat de be slissing zal worden genomen op grond van een eerlijk en onpartijdig aanhooren van de eischen der arbeiders. gesteld. Vooral het voor-de-wind zeilen met ijsschuiten vereischt groote oplettendheid. De uitslag: 1. G. van Wijk 33 min. 26 sec.; 2. G. van Staveren 35.20; 3. P. Zeegers opg. Tweede serie: 1. L. Verder 38.15; 2. P. Bakker 38.55; 3. Jac. v. d. Meer 42.35; 4. S. Vink 45.17; 5. M. v.d. Meer 51.40; 6. Th. l'Ami 1.1.20; 7. G. v. Ruiten 1.2.-; 8. J. van der Meer Wzn. 1.6.30; 9. D. van Veen 1.10.2. Bij terugkeerende vorst volgen nog meerdere wedstrijden. SCHAATSEN. WEDSTRIJDEN OM HET NATIONAAL KORTEBAAN KAMPIOENSCHAP GESTAAKT. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op de korte baan, die te As sen werden gehouden, vonden een ontijdig einde door het invallen der duisternis. Op verzoek van de 16 overgebleven rijders, waaronder zich o.a. bevonden van Eijkeren uit Badhoevedorp, Zeldenthuis uit Joure, Barendhof uit Joure en Hoven uit Eelde, werd de wedstrijd gestaakt. Zij zijn voor het eerstvolgend kampioen schap, dat te Assen zal worden gehouden, uitgenoodigd. De Heerenveen-crack Abe Lentra, die het niet trof door direct tegen Hoven uit Eelde te moeten uitkomen, werd wel geplaast, maar trok zich terug, daar hij zich niet in conditie gevoelde. De snelste tijd maakte Hof, die de 120 meter baan in een tijd van 15.8 sec. aflegde. OOK DE KORFBALWEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zondag vastgestelde wedstrij den van den Kon. Nedi. Korfbalbond zijn afgelast 28 Met veel moeite had Perolt zich m het bootje weten te werken zonder dat de man nen van de vrachtboot dit gemerkt hadden. Doodmoe was hij enige ogenblikken zo blij ven liggen, doch toen was het tot hem door gedrongen dat hij toch iets anders moest gaan doen, anders zouden al zyn inspan - GEEN HOCKEYWEDSTRIJDEN. Ook de Kon. Ned. Hockeybond maakt thans bekend, dat dit week-end niet zal worden gespeeld. Het vastgestelde pro gramma geldt nu voor 19 Januari, terwijl de voor dien datum aangekondigde dis trictswedstrijden een week later worden gespeeld. WANDELSPORT Nieuwe vereeniging opgericht. Gis teravond is te Leiden opgericht in tegen woordigheid van diverse wandelsport-ver- eenigingen een Wandelsport-organisatie ge naamd: „Onderlinge Vriendschap", die ten doel heeft de belangen van de wandelsport in Leiden en omstreken op sportieve wijze en goede verstandhouding te regelen. Deze organisatie staat geheel buiten de W. K. L. Het secretariaat is gevestigd bij het vol gende adres: P. A. Zwetsloot, Hooge Rijn- jijk 199 (Post Leiderdorp). NATIONAAL KAMPIOENSCHAP le KLAS GROOT BILJART 45/2. In gebouw Odeon te Den Haag namen gistermiddag de wedstrijden een aanvang om het Nederlandsch kampioenschap eer ste klasse groot biljart anker kader 45/2, waaraan deelgenomen wordt door de ze ven speler die zich bij de onlangs te Rot terdam en in Den Haag gehouden voor wedstrijden hebben geplaatst. Het zijn de heeren: J. A. Eichelsheim, Rotterdam; H. J Hoogland, Alkmaar; P. A. Kobus, Haar lem; P. Kruithof, Barendreoht; A. A. J. van Loon, Bergen op Zoom; A. J. J. Lu- bach Den Haag, en L. G. J. Teegelaar, Leiden. Het klassement na den eersten dag luidt; gew. pnt. brt. h.s. alg.gem. Kobus 2 800 39 148 20.51 Lubach 1 63o 35 103 18,23 Van Loon 1 400 27 107 14,81 Kruithof 1 583 46 133 12,76 Teegelaar 1 400 34 67 11,76 Eichelsheim 650 50 64 13. Hoogland 737 61 66 12,08 ningen voor niets geweest zijn. Hij begreep heel goed dat de politiemannen op de brug niet naar huis zouden gaan nu ze hun prooi hadden zien ontglippen en Perolt wist, uit vroegere dagen, maar al te goed, dat de ri- vier-politie over uiterst snelle, goed bewa pende boten beschikte. Een telefoontje was ven en A. Mulder, werden hartelijk welkom geheeten. Het bestuur hoopt den leden een program aan te bieden, dat naar ieders smaak zal zijn: een paar mooie avonden en dezen zo mer weer naar buiten. De rondvraag gaf het bestuur weer nieuwe ideeën voor het progam. Jubileumfonds A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. Een bizonder geslaagde feestavond van bovengenoemd fonds had plaats in den Foyer der Gehoorzaal, waar tevens gehul digd werden de 2 jubilarissen, de heeren P. Merkelijn, chef der drukkerij en P. A. Lezwijn, werkzaam in de binderij. Het vol tallig personeel was aanwezig alsmede de heeren S. G. van Looy, directeur, dr. A. Se- ret, namens het college van Commissaris sen, B. P. du Croix en H. P. van Dam, pro curatiehouders. De volle zaal bood een ge zellige aanblik. Nadat de heer H. A. Choü- dron den aanwezigen het welkom had toe geroepen en de bedoeling van avonden als deze had uiteengezet, volgde een gevarieerd en kunstzinnig programma, waaraan mede werkten Albert de Booy, Peter Piekos, bei den bekend door de radioprestaties en vele anderen. Gerhof's orkest bracht en hield er de stemming danig in. Voor de pauze verschenen beide jubila rissen ten tooneele en werden door den voorzitter van het Jubileumfonds en den Directeur toegesproken, waarna de heer Merkelijn, mede namens den heer Lezwijn een dankwoord sprak. Door de samenstelling van het orogram- ma, het orkest Gerhof en practische mede werking van den Directeur ontstond een bizonder gezellige «vond, waarmede dit ju bileumfonds inderdaad eer heeft ingelegd. Kon. Ned. grofsmederij. Tot hoofdin genieur bij de N.V. Kon. Ned. Grofsmede rij te Leiden is benpemd ir. K. Bouwman, tot voor kort bedrijfsingenieur bij de ar tillerie-inrichting aan de Hembrug. ZWART-HANDEL EN DIEFSTAL. Het kwam de pr ij zencontrole te Leiden ter oore, dat de Leidenaar D. v. d. W. op groote schaal zwarten handel pleegde" in allerlei artikelen. Bij een onderzoek wer den coupons stof, vaatjes zachte zeep, boek jes sigarettenvloei, shag, vleesch in blik en kaas aangetroffen, die bestemd waren om in den gifhandel te verdwijnen. Uit de boekhouding, die v. d. W. over zijn zwarte practijken bijhield, bleek, dat hij zich ook schuldig maakte aan handel in distributie bescheiden. Een gedeelte der goederen be trok hij van zijn vriend W. T. V., die in zijn functie van bedrijfsleider in een fabriek in staat was om ten nadeele van de firma, waarbij hij in dienst was, stukken zeep, zachte zeep en sel de soude te ontvreemden, v. d. W., die wist dat een en ander van diefstal afkomstig was, zocht hiervoor koo- pers. Verdacht van diefstal, heling en zwarte handel is dit edele tweetal, dat in middels een volledige bekentenis heeft af gelegd voor den officier van justitie geleid en in het Huis van Bewaring opgesloten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Robert Adriaan, zn. van C. van Tongeren en J. J. Bink; Robert, zn. van W. H. van der Kraan en P. W. van der Zwart; Martinus, zn. van F. Tuijthoff en N. A. Mieremet; Geraldina Aalbertine Christine, dr. van G. A. Jongbloed en G. Keijl; Hans, zn. van J. J. van der Krogt en A. M. Teske; Eduard, zn. van E. Giesen en K. van der Holst; Aafje, dr. van J. Burger hout en A. Neuteboom; Elisabeth Marijke Maria, dr. van N. Dofferhoff en J. M. Zand vliet; Catharina, dr. van P. Freeke en J. Kooien; Pieter Daniël, zn. van P. D. Os kam en J. Hertog; Adrianus, zn. van D. H. van de Werken en C. van Gelder; Johanna Cornelia, dr. van W. B. de Knijff en A. R. Verschuur; Jannetje Frouwke, dr. van J. W. Cornelisse en M. Aikene; Cornelia Ca tharina, dr. van J. M. Cornelisse en M. Ai kene; Gerrit Gerardus, zn. van A. B. G. de Haan en G. van Delft; Winifred Hendrika Adriana Maria, dr. van M. A. Hoogervorst en A. J. Maat; Catharina Petronella, dr. van J. Maclaine Pont en P. J. Groene weg; Leo- nardus Johannes Jozef, zn. van L. J. van Nobelen en A. C. van Kesteren; Anneke Cornelia, dr. van C. J. van der Via en A. Edelman; Jansje, dr. van M. Sierat en S. Blok. Ondertrouwd: A. M. Groot jm. 30 j. en C. J. Mandera jd. 25 j.; H de Ligny jm. 20 j. en A. S. Bink jd 18 j; J. H. J. Lommertzen w'edn. 58 j. en C. M. A. van Velzen jd. 42 j.; C. P. Ruijgrok jm. 30 j. en E. M. Overdevest jd. 27 j.; J. B. Sloos jm. 21 j. en H. van Munsteren jd. 20 j.; J. Zwanenburg jm. 30 j. en C. M. Keijzer jd. 24 j.; W. Corba jm. 21 j. en G. van Leeuwen jd. 20 j.; P. J. de Groot jm. 32 j. en E. Warners jd. 32 j.; C. van der Klaauw jm. 29 j. en M. J. Gordijn jd. 31 j.; J. W. Vogt jm. 25 j. en J. Janssen jd. 26 j.; H. van der Sijn jm. 30 j. enJ. I. van Deventer jd. 29 j.; A. J. P. Kroon wedn. 63 j. en P. M. Bergers jd. 51 j.; G. Keuter jm. 23 j. en J. E. Kluivers jd. 23 j..; J. Le pelaar jm. 28 j. en C. J. Prenen jd. 27 j.; H. de Jong jm. 37 j. en J. J. Favier gesch. 29 j.; F. Ribot jm. 25 j. en A. C. G. Roze- meijer jd. 22 j.; A. L. M. Sontrop jm. 24 j. en A. B. M. van Elsen jd. 24 j.; A. G. van Woerkom jm. 24 j. en J. M. H. den Hertog jd. 24 jr. Getrouwd: K. Koesoemowirjo jm. en W. Nieuwdorp jd.; B. W. van Mameren jm. en S. Springer jd.; G. J. Kloppert wednr en G. voldoende om enige van deze boten de ri vier over te la .en racen. Perolt maakte daarom het touw, dat het bootje aan de vrachtboot verbond, los en liet zich door de stroom naar de val drij ven. Hij zou wel ergens aan wal komen, dacht hij J. Geene jd.; P. J. Platteel jm. en P. Sprin ger jd.; K. Neuteboom jm. en A. C. Huner jd.; D. J. Rijsdam jm. en M. J. Mark jd.; H. Aanen jm. en E. van der Heemst jd.; P. de Graaf jm. en C. M. Ketenis jd.; L. J. van der Hulst jm. en J. Spek jd.; T. J. Huij jm. en M. Neuteboom gesch.; P. van der Kaai jm. en J. de Water jd.; J. Klinkha mer jm. en E. de Wolf jd?; T. van der Lin den jm. en P. C. Ouwersloot gesch.; J. F. Nieuwenburg jm. en H. van Zwieten jd.; W. van Rossen jm. en J. P. Langezaal jd<. Overleden:-C. Turk, huisvr. van H. Op dam 69 jr.; N. van der Hoogt wednr 82 jr.; C. de Ruijter, ved. van J. H. van der Lin den 78 jr.; N. Bink. man 76 jr.; M. E. Veil- brief, huisvr. van H. Neuteboom 75 jr.; E. M. Kramers, wed. van H. Zirkzee 70 jr.; W. de Graaf dr. 4 maanden; M. B. Kiebert, dochter 2 mnd.; J. ter Haar, man 51 jr.; G. de Weerd, wed. Radersma 58 jr.; E. H. van der Goot, wed. van Blom 74 jr. OEGSTGEEST Kermis-nawoord. De Broersbroeksche kermis is al weer eenige dagen achter den rug, maar de herinnering daaraan zal bij velen nog wel eenigen tijd levendig blij ven in den vorm van de talrijke prijzen, die tijdens de kermisdagen door vele in- woners>bemachtigd zijn! Al met al kunnen de orgariisatoren op een geslaagde kermis- viering terugzien enhet Katholiek Jeugdwerk vindt er baat bij! Vooral de laatste avond was er groote belangstelling voor de Boersbroeksche attracties; het rad van avontuur beleefde het hoogtepunt van zijn carrière en stond niet stil; de schiettent liet de schutters naar hartelust kampen om den eersten prijs (die met 59 punten aan den heer Beekman ten deel viel), en de bui'gemeester van Boersbroek zag zich genoodzaakt, na afloop van de kermis eenige weken rust te nemen van wege het groote aantal trouwlustige paartjes, dat hij in de echt heeft moeten verbinden. Het hoogtepunt vormde wel de trekking van de groote verloting met als hoofdprijzen een toom kippen (met haan) en een ham (24 pond). De winnaars hiervan jes! Het interieur, ontworpen door Ir. A. waren begrijpelijkerwijze zeer in hun nop- Paardekooper en uitgevoerd door de Firma De Rooij met medewerking van den heer A. van Remmen en de Firma v. d. Maat voor het schilderwerk, droeg aller bewon dering weg en er waren verscheidene ge gadigden uit de omgeving, die het Boers broeksche Dorpsplein in zijn geheel van eigenaar wilden doen verwisselen. Eerst daags zal dus misschien de Boersbroeksche kermis in een ander gedeelte van ons land weder oprijzen en vermoedelijk met even veel succes als in Oegstgeest het geval ge veest is! De Berlicummers komen weer! Naast Oegstgeest-Broersbroek bestaat ook nog de combinatie OegstgeestBerlicum, en de Berlicummers willen er 'voor zorg dragen, dat ook dit begrip levend büjft. En zij doen dit wel op een zeer aantrekkelijke en artistieke wijze. Hebben zij ons een'ge maanden geleden vergast op een sublieme vertolking van Antoon Coolen's tooneel- stuk „Kinderen van ons volk", over eenige dagen hopen zij ons wederom te laten ge nieten van een nieuw tooneelspel en wel Kees Meekel's meesterwerk „De Nar". De genen die het eerste optreden van ae Ber- licumsche tooneelgroep in Oegstgeest heb ben bijgewoond, zullen beamen, dat deze groep weet wat tooneelspeleu is; en zij zullen zeker niet verzuimen dit wederop- treden te gaan aanschouwen. En degenen die nog geen kennis gemaakt nebben met de tooneelcapaciteiten van de Berlicum mers, raden wij aan deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan en Zaterdagavond 11 Januari of Zondagavond 12 Januari het prachtige stuk van Kees Me?kel te gaan zien. De opvoeringen vinden plaats in het St. Willibrord-gebouw en vangen te 8 uur aan. HILLEGOM MEISJE VERDRONKEN. In de Ringvaart nabij de Steenfabriek is het 13-jarig dochtertje van den heer v. d. B. in een windgat gereden en verdronken. voor Zaterdag. HILVERSUM I (301 M.). 7.00 Nieuws. 7-15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendconcert. 9.00 Vrouwenspiegel. 9.05 Opgewekte melo dieën bij de ochtendai'beid. 9.45 Vocale duetten. 10.15 Luisterspel. 10.45 Nocturnes van John Field- 11.00 „De Zonnebloem", ra dio-ziekenbezoek. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Zangrecital door Jiswalda van Ittersum. 12.30 Lunch concert door de Marinierskapel der Ko- nink. Marine; 13.00 Programma voor de Nederl. Strijdkrachten. 13.30 Vervolg van het lunchconcert. 14.00 De band van de week. 14.45 Hartveltkwartet. 15.15 Debu- tantenconcert. 16.00 Composities van Paul Greaner. 17.00 „De Wigwam". 18.00 Diner- muziek. 18.15 Journalistisch weekover zicht. 18.30 Programma voor dc Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 179.15 „Buf- falo-Bill", de held van het Wilde pesten- 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Lichtbaken, door Hen ri de Greeve. 21.00 Populaire opera- en ope- retteklanken. 22.40 Uit de muzikale voor raadschuur. 22.50 Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Katho liek nieuws. 23.20 Amusements-orkest o-l.v. Klaas van Beeck. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 BBC-Symphonie-orkest. 9-50 Symphonie-orkest uit Philadelphia. 10.35 Viool en piano. 12.00 Een half uur harmoniemuziek. 12.35 Orgelspel door Jo- han Jong. 13.00 Nieuws. 13.15 De 24 pré ludes van Claude Debussy. 13.50 Metro- Sax Kwintet. 14.00 Metro-Stringkwartet. 14.15 Sportpraatje. 14.30 Radio Philharmo- nisch orkest o-l.v. Albert van Raalte. 15.45 Edd-y Walis speelt. 16.25 Dolf van der Lin den en vijn Metropole-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muziek. 19.00 Luctor Pons, pia no; 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van dep dag. 20.15 Dansorkest „The Ramblers", 21.45 Hoorspel. 22.15 Gitaarsouo door Koos Tig- gers. 23.15 Wim lbo en Jo Spiers. 23.00 Nieuws. 23.30 Nachtvoorstelling. „Verbeter de wereld en begin bij je zelf". De „Bond zonder Naam" had gisteravond een praatavond georganiseerd in het St. Antonius Clubhuis. Eigenlijk kan dat niet, want de Bond heeft niet alleen geen naam, maar ook geen leden, geen statuten, geen bestuur en geen contributie; hij kent dan ook geen vergaderingen. Daarom had de zeereerw. Iheer H. de Greeve aan het be stuur van de R. K. Propagandaclub Schaep- rr an verzocht een praatavond te willen be leggen, om in Leiden wat meer bekendheid te geven aan het doel en streven van den Bond. Ieder kent pater de Greeve en zijn we- kelijksche radio-praatjes worden door dui zenden gaarne beluisterd, maar met dat al biedt de Bond zonder Naam zoo weinig tastbaars, dat een nadere uiteenzetting niet overbodig is. De heer A. van Dijk, die namens het bestuur van dr. Schaepman, de bijeen komst presideerde, zeide, dat het de be doeling was om evenals elders ook in Lei den contactpunten te vormen, waarvan de Rotterdamsch Philharmonisch orkest. Na een kort welkomstwoord door den heer Herman Stenz, betrad de dirigent Piet van Mever het podium, helaas, voor minder toehoorders dan verleden jaar. Vermoedelijk komt dit voort uit angst voor koude, en voor een te weinig verwarmde zaal, wat gelukkig niet het geval was. Volgende keer wordt dus een volle, enthousiast gestemde zaal verwacht. Dit verdient K. en O., ver dient de dirigent en het Philharmonisch or kest. Nadat het strijkorkest had gedemon streerd, wat het in z'n mars heeft door een keurige interpretatie van „Elégie en wals" uit de Sèrènade voor strijkorkest, waarin de romanticus Ts'chaikowsky zoo'n aantrek kelijk coloriet schept als in vele zijner wer ken, hield de dirigent een korte inleiding over het blaasorkest, de slaginstrumenten en de harp,en werd 't geluid van deze in strumenten gedemonstreerd. Nu werd men in kennis gebracht met de „orkestsuite Izeyl" van Gabriël Pierné, die door zijn ora torium „Le Croisade des Enfants" zich grooten naam verwierf. Deze suite uit de sprookjesopera „Izeyl" hield de belangstel ling gaande. Pierné heeft groote gaven als colorist en stemmingskunstenaar. Hij be hoort tot de meer modernen, ook in de or kestbehandeling en zijn intelligente muziek klinkt elegant en zelfs naief en heeft veel charme. De solisten viool en cello werden dankbaar toegejuicht. Van Mever heeft daarna Moussorgsky's „Nuit sur le Mant chauve" kernachtig en met fantasie laten spelen. Na de pauze hoorden wij de „4e of wel Italiaansche Symphonie" die Mendels sohn tijdens zijn kunstreis naar het Zuiden schreef. Deze lyrische muziek in grooten vorm, is door den componist voortreffelijk fijn geïnstrumenteerdi, is poëtisch, natuur lijk en geestdriftig en van Mever, die altijd en overal „ter plaatse is", gaf een frissche, beschaafde uitvoering van het werk, waar in het orkest zijn klanken ontplooiend, slag vaardig reageerde. Na deze symphonische wedergave werden de dirigent en het orkest langdurig toegejuicht. J. KORTMANN. Bond gebruik kan maken bij het voeren van zijn acties. Hij had verwacht, dat pa ter de Greeve zelf zou zijn gekomen, maar deze had zijn naasten medewerker, den heer Dingernis uit Castricum gezonden, die met eenige venraging aankwam. De heer Dingernis zette het ontstaan van den Bond, zijn groei en zijn afbraak tij dens de bezetting en ten slotte de weder opbouw uiteen. Het idee om een bond te stichten, welke geen vereeniging in den gebruikelijken zin van het woord was, ont sproot in het brein van pater de Greeve, toen deze bezig was aan de voorbereiding van een van zijn wekelijksche „mcni-oa- kens" in April 1938. Zijn doel was uit roeiing van het egoïsme en bevordering van de naastenliefde en hij vond daarom het slagwoord: „Verbeter de wereld en be ging bij jezelf" De bezetters hebben het prachtige werk, dat in bloei stond, verstoord, pater de Greeve in een concentratie-kamp opgeslo ten, het bureau geplunderd, het archief gestolen. De chef van het bureau is te Dachau overleden. Thans wordt het werk weer opgebouwd Iedere maand wordt een bepaalde actie gevoerd, ingeleid door een Lichtbaken, en de slagzin daarvoor wordt doorgegeven aan allen, die zich beschikbaar stellen. Hefboomactiekaarten worden verzonden om opgehangen te worden in fabrieken en werkplaatsen. De Bond is geheel en al ge legd in handen van de Voorzienigheid; hij leeft en werkt van vrij willige bijdragen. Leden zijn er niet, iedereen kan meedoen; siechts moeten er eenige personen zijn, die de gedachte van den Bond uitdragen naar buiten, die de vrijwillige bijdragen inza melen en opzenden, foldertjes uitdeelen enz. enz. Staande de vergadering gaven zich een 20-tal personen op als „ijveraars voor den Eond". Wie niet aanwezig was en iets voelt voor de activiteit van den Bond zonder Naam kan zich alsnog opgeven bij den secretaris van „Dr. Schaepman" van der WaaLsstraat 16. Ter opluistering van den avond had zich het Sleutelkoor, het reeds bekende jon genskoor van de St. Petrus-kerk, ter be schikking gesteld, dat vóór en na de toe spraak van den heer Dingernis eenige Kerstliederen en een paar boertige liedjes ten gehoore bracht. Het behoeft geen be toog, dat de prestaties van dit koor, dat over zeer goed stemmen-materiaal be schikt onder leiding van den dirigent, den heer Devilée, zeer gewaardeerd werden. R.K. Reisvereengiing. Woensdag hield de R.K. Reisvereeniging afd. Leiden haar jaarvergadering in een der bovenzalen van „In den Vergulden Turk". De leden voelen meer voor reizen dan voor vergaderen wat bleek op de jaarvergadering. Toch was het een zeer geanimeerde vergadering. Na ope ning door den voorzitter, den heer C. W. Schinck, notulen en jaarverslag, waaruit kon worden geconstateerd de bloei van de vereeniging in de laatste 6 maanden. „Ieder lid brengt een nieuw lid" luidde het devies. Een bestuursverkiezing stelde de heer C. W. Schinck weer tot voorzitter. Mej. P. Bergers, die bedankte als bestuurs lid, werd namens bestuur en leden harte lijk dank gebracht voor al haar werk acht jaar aan de vereeniging gedaan. Twee nieu we bestuursleden, de heeren L, v. Veldho door

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3