MIVA-avond in Leidsche Schouwburg De Katholieke Middenstand te Leiden wettigt de beste verwachtingen RADIO De overval in de Haarlemmermeer j OP KORTE GOLF j faarfeestvlerirag der K.A.B. te Leiden Politierechter straft de kleine misdaad DONDERDAG 9 JAN. 1947 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 EEN SPEL VAN BLANK EN ZWART DE MIVA-AVOND in den Leidschen Schouwburg is gisteren geslaagd in alle op zichten. De zaal was uitstekend bezet; pater Peeters heeft met z'n geestig woord de harten en de beurzen geopend en de Amsterdamsche spelers hebben met hun spel van „Blank en Zwart" allen overtuigd van het goed recht van de „Zwarten" en van het goede werk van de Miva-actie. Het is zooals kapelaan Minnebo, de voorzitter van het Leidsche Miva-comité, zeide: de Miva was nog te weinig' bekend bij velen in de stad en het is nog te weinig tot ons doorgedrongen, hoe noodzakelijk deze actie is, voor een vruchtbare missioneering. De rnotor voor father Juffermans heeft in dit op zicht veel goeds bereikt. Onder het motto: „Geef de man een motor" werd het doel van het Miva-werk duidelijk, nl. den missionarissen een passend en practisch vervoer middel te verschaffen, dat hun in staat stelt, hun missiewerk met meer vrucht uit te oefenen. FR HEERSCHT in de Katholieke Middenstandsvereeniging te Leiden een sfeer, die de beste verwachtingen voor de toekomst wettigt. Dit is de indruk, dien wij gisteravond meenamen van de vergadering in „Het Gulden Vlies", waarop een der voornaamste agenda-punten was de verkiezing van een nieuwen voorzitter. In deze functie is gekozen de heer T. C. de Hosson, die zichzelf voorstelde als iemand, die nog kort in Leiden woont, in 1943 is geëvacueerd uit den Haag, waar hij aan het orga nisatie-leven van den Kath. Jongen Middenstand had deelgenomen. De heer H. Simonis, die vroeger vele jaren voorzitter is geweest van de Kath. Middenstands ver. te Leiden, heeft na den oorlog zich voor deze functie tijdelijk opnieuw willen be schikbaar stellen. De geest, adv., rector F. Bernefeld, heeft hem daarvoor op harte- telijke wijze waardeering gebracht. Rector Bernefeld zeide den heer Simonis voorheén in vele andere kwaliteiten te hebben leeren kennen, en het laatste jaar als voorzitter van de Katholieke Middenstandsorganisatie. Hij heeft dikwijls hooren verhalen van den glorie-tijd van de Hanze (den vroegeren naam van de Katholieke Middenstands organisatie), waarbij dan de namen van den heer Simonis en anderen werden ge noemd. In het achter ons liggende jaar heeft de heer Simonis rustig de midden standorganisatie overgeheveld naar den nieuwen tijd, waarbij weer bleek zijn ken nis van middenstandsproblemen en zijn liefde voor den middenstand. Ten slotte wenschte hij den afgetreden voorzitter toe, dat hij nog vele jaren getuige zal mogen zijn van de terugkeer der oude glorie van de Katholieke Middenstandsorganisatie, aangepast aan den nieuwen tijd! De gemotoriseerde Kerk Gods Pater Eus. Peeters O.E.S.A. kan het zoo geestig en snedig zeggen, maar hij heeft ongetwijfeld gelijk, als hij erop wijst, dat het sparen van postzegels, zilverpapier en theelood voor de Missie wel waardevol is, maar dat men het daarbij niet moet laten. Ook het sparen van 1 cent in de week is niet te onderschatten, want de Pauselijke Liefdewerken krijgen daardoor de beschik king over groote sommen. Maar er is meer noodig. In dezen tijd van motoriseering moet ook de Kerk Gods gemotoriseerd worden! Pater Peeters noemde dat gister avond in den Schouwburg een plicht van liefde en van dankbaarheid. Welk een enor me tegenstelling bestaat er tusschen onze „normale zielzorg en die der missionaris sen. Wij met onze geasphalteerde wegen denken er niet aan om een wandeling van meer dan 10 K.M. te gaan maken; wij ne men de trein, de tram of een taxi. Wij vin den dat heel gewoon en realiseeren ons niet, dat een missionaris honderden kilometers onder de meest primitieve omstandigheden te voet moet afleggen. Hoe leven wij en hoe leven zij? Wat hebben wij niet gesputterd tegen on ze iets met houten banden .En toch zou menig missionaris zelfs daarmee blij ge weest zijn. Moeten wij hen omwille van een of andere romantiek maar aan hun lot over laten? Katholiek Nederland heeft een goe den naam wegens zijn missie-ijver en offer vaardigheid, maar wij hebben het nog niet zoover gebracht, dat wij één vliegtuig ter beschikking konden stellen van onze mis sionarissen. Is het wel tot allen goed doorgedrongen, hoe verwend wij zijn en wat men in de missie-landen mist? Wij hebben onze kerken in de buurt, wij kunnen de Sacramenten ontvangen zoodra wij willen of zoodra dat noodig is. Maar die stakkerds in de verre Missie-gebieden moe ten zich tevreden stellen met één of twee- Vrijdag. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Morgengebed enlitux'gische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gevarieerd morgencon cert, 8.55 Muziekkalender. 9.00 Vrouwen spiegel. 9.05 Opgewekte melodieën bij den arbeid. 10.25 Kwartet in G gr. t. no. 15 op. 161 Schubert. 11.00 „De Zonnebloem", radioziekenbezoek. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Gram.muziek, 11.45 fami lieberichten uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Vioolrecital door Gijs Beths. 12.30 Lunch concert. 13.00 Nieuws. 13.50 „Van man tot man" door Kapt. Goossens, 14.00 Kamer muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Trio Feitkamp. 16.30 Na schooltijd. 16.45 Het Amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beeck, 17.00 De jeued presenteert zich. 18.00 Ne- derlandsch Kamerkoor. 18.30 Progr. voor de Nederl. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Grap.muziek. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man .zegt er 't zijne van, 20.15 Folkloreprogramma Uit de Balkan en Klein-Azië. 20.55 Hoorspel. 21.45 Vijftien minuten met Louis Davids. 22 00 Nieuws. 22.15 Katholiek Nieuws. 22.20 Avondge bed en liturgische kalender. 22.50 „Het biddend leser Nederland" 23.00 Klaas van Beeck en zijn dansorkest. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek by het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.18 Vrijdagmorgen Opera-progr. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Het Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". 9.50 Vioolmuziek. 10.20 De Regenboog, een programma voor de zieken. 11.00 Symphonie-orkest van Philadelphia. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Eddy Walis speelt. 12.00 Spaansch pro gramma. 12.35 Pierre Palla, orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-orkest. 14.00 Kookkunst voor de vrouw. 14.20 De Kwin tetspelers. 15.20 Hoorspel voor de zieken. 17.00 Orgelspel door Johan Jong. 18.00 Nieuws. 18.20 Dansorkest „The Ramblers"- 20.00 Nieuws. 20.05 Piano en cello. 21.00 Men vraagt en.... wij draaien. 21.45 Om- roepkamerkoor. 22.15 Jazz-uitzending. 23.00 Nieuws. 23.15 Symphonisch Vrijdag- avond-concert. maal per jaar een bezoek van den missio naris. En dat alleen omdat hij zijn gebied te voet moet bereizen. Nu bestaat de Miva dit jaar reads 12 jaar in Nederland en nog bestaan er zulke toe standen. Het beroep' dat pater Peeters op Katho liek Nederland en gisteravond speciaal op Katholiek Leiden d,eed, heeft ongetwijfeld weerklank gevonden, een weerklank in klinkende munt. Het ontstaan van de Miva. In een foldertje, dat gisteravond werd rondgedeeld, wordt een en ander verteld van het ontstaan van de Miva. De Miva (Missie Verkeersmiddelen Ac tie) is oorspronkelijk gesticht door pater Schulte van de Orde der Oblaten, die zijn besten vriend, den missie-pater Fuhrmann, verloor, toen deze op een reis door zijn mis sie-gebied in Z.-W.-Afrika in 1925 stierf aan uitputting. Had pater Fuhrmann de be schikking gehad over een vliegtuig, dan zou deze expeditie van bijna 400 K.M. slechts een kort reisje van enkele uren zijn geweest en zou een kostbaar missionaris-leven ge red zijn geweest. Daarom richtte pater Schulte zijn Miva op en sinds dien zijn in vele landen comité's gesticht. Ook in Nederland is in 1935 een dergelijk Naar de 2000 leden! Gisteravond waren de leden van de K. A.B. afd. Leiden in de Stadsgehoorzaal bij een voor de jaarfeestviering. Om acht uur opende de voorzitter, de heer J A, van Oyen, de bijeenkomst en sprak een bijzon der woord van welkom tot wethouder Men- ke, Dr. Zijerveld, de hoofdbestuurder v. 't Velt en eenige functionarissen uit het Katholieke vereenigingsleven. De voorzit ter memoreerde de moeilijkheden, die na de bevrijding te overwinnen waren ge weest en deelde onder luid applaus mede, dat ondanks alles het ledenaantal thans 1650 bedroeg, tegen een kleine duizend in 1941, toen de bond op last van de Duitschers ontbonden werd. Hij riep alle leden op, zich in te spannen, opdat in 1947 het_leden- tal op 2000 gebracht zou worden. (Een ideaal, dat waard is er voor te werken! Red.). Hierna kwam de R.K. tooneelvereeni- ging „Vondel" aan de beurt, die de klucht „Vive l'Empereur" (Leve de Kiezer) voor het voetlicht bracht, welk spel door de aan-, wezigen terecht zeer gewaardeerd werd terecht, want er werd uitstekend gespeeld. Dit stuk behandelt een idee-fixe van een zekeren Napoleon Goedeel, die in de mee ning verkeert, dat hij een afstammeling is van den grooten Napoleon. Wanneer zijn vrouw enkele dagen de stad uit is, vatten een paar familieleden het plan op, om hem voor goed van deze idee te verlossen. Zij maken hem wijs, dat er in Frankrijk een sterke monarchistische strooming is, die de A. v. D. te Rijnsburg zat om brand hout verlegen en hij had er geen bezwaar in gezien zich een vlot bij een steiger toe te eigenen. „Het lag er al een heel tijdje," vertelde verdachte, doch dé Officier stel de vast: „Daardoor werd het niet Uw eigendom." De -eisch luidde veertien da gen gevangenisstraf. De rechter legde 25,— boete of 10 dagen hechtenis op. Omdat hij honderd gram wol uit de fabriek, waarin hij werkte, had gestolen, werd de verver M. v. d. H. te Leiden ont slagen. Elf jaar had hij in het bedrijf gewerkt en nu stond hij terecht. Toen bij het verlaten der fabriek verdachte ge fouilleerd werd, ontdekte men de dief stal, waarvoor nu veertien dagen gevan genisstraf werd geëischt door den Offi cier. Met de gezondheid van verdachte rekening houdend, gaf de rechter die straf voorwaardelijk met twee jaar proef tijd en een geldboete van 40 of 20 dagen hechtenis. Hevig huilend stond de dienstbode comité tot stand gekomen, om de verkeers- mogelijkheden onzer Nederlandsche missio narissen te vergemakkelijken en minder gevaarlijk te maken door hun moderne ver keersmiddelen ter beschikking te stellen. Daarmede wordt niet alleen de levensduur onzer missionarissen verlengd, maar wordt hun arbeid ook veel intensiever gemaakt. Blank en Zwart De clou van den avond was een Missie- spel. Geen spel van aandoenlijke nikkertjes ofschoon er wel 'n zwarte in voorkwam maar een spel van een familie, die twee zonen als missionarissen bezat en er gezon de opvattingen omtrent de Missie op na hield. Dit in tegenstelling met een tante, wier opvattingen een beetje aan den ouder - wetschen kant waren. Het spel, geschreven door Ed. Terlingen, is voor een Miva-avond geknipt. Het is gelukkig geen zoetelijk of senti menteel spel en het is niet verknoeid door valsche romantiek. Het is juist een prettig, rr.ertschelijk verhaal, met een ernstigen on dergrond, maar met gezonden humor door weven, Amsterdamsche dilettanten voerden het op en zij deden het lang niet onverdienste lijk. Speciaal de missionaris, die uit de Mis sie kwam overwaaien was zeer goed en Mukassar, de zwarte „zonsverduistering", had al gauw de sympathie van allen. Met Riek, de rasechte Jordaansche, zorgde hij voor de komieke noot. Vooral „Riek" ging dit bijzonder goed af! Doch ook de anderen gaven, ieder in hun rol, hun beste krachten en onder leiding van den regisseur Jos v. d. Valk werd een geheel verkregen, dat in den smaak viel. Zelfs een „vliegtuigje" ontbrak niet, al behoorde dat niet tot het programma, hoe wel pater Peeters over het nut van vliegen gesproken had. Een verdwaalde musch demonstreerde nl. zijn vliegkunst mis schien goed bedoeld, maar niet te rechter tijd van balcon tot balcon om ten slotte achter de coulissen te verdwijnen. Een voorbode van het eerste Nederland sche vliegtuig voor onze Missie? Bonaparte's weer op de troon wil hebben. De heer Goedeel loopt erin en er ontwikke len zich dan allerlei komische situaties met het uiteindelijk resultaat, dat de heer Goe deel voorgoed van zijn Napoleon-allures ge nezen wordt. Tusschen het tweede en derde bedrijf deelde de voorzitter mede, dat ook de gees telijk adviseur Pater Tesser O.F.M. aanwe zig was, dien hij van harte welkom heette, Daarna sprak de Hoofdbestuurder, de heer v. 't Velt nog een kort woord, waarin hij de leden opwekte, intpnsief mede te wer ken aan de Katholieke Arbeidersbeweging, opdat men de toekomst met haar commu nistische gevaar onbevreesd tegemoet zou kunnen gaan. Het R.K. amusementsorkest „Always ready" verzorgde op prettige, afwisselende wijze het muzikale gedeelte van den avond. Tot slot was er een gezellig dansje onder leiding van den heer Evert Castelein. Medeplichtige staat terecht Eenige tijd geleden zijn hoofddaders schuldig bij de overval op de boerderij van ,den landbouwer N. v. Reeuwijk op 8 Sept. 1944 veroordeeld. Thans stond voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam een me deplichtige de 37-jarige C. Cuvelier te Nieuw-Vennep terecht. Deze hoorde thans twee jaar met aftrek tegen zich eischen. Hem werd ten laste ge- E. C. U. voor den Politierechter; toen ze te Leiden in het ziekenhuis werkte, had ze een collega, die bij haar op de kamer woonde, bestolen. Want die had op zeke ren dag haar kastje open gelaten en toen had het meisje de kans benut om 180 te stelen. Dat bekende ze, doch meer viel er niet uit te krijgen; het was een aan eenschakeling van gehuil, ten spijt van vriendelijke en nijdige woorden van den rechter. Die besloot toen maar een psy chiatersrapport over verdachte in te winnen. De spinner W. B, te Leiden behoorde tot degenen, die fabrieksdiefstal hebben gepleegd, door garens mee te nemen. De Officier vorderde veertien dagen gevan genisstraf, De politierechter veroordeelde conform dien eisch, G. Z. te Leiden had de boeken uit de Leeszaal niet benut om er wijsheid uit te vergaren, doch zeer materialistisch, om aan geld te komen. Hij verkocht n.l. de De heer Simonis draagt de hamer over aan den heer de Hosson Voorzitter Simonis wenschte in zijn ope ningswoord de in bevredigend aantal opge komen leden een gelukkig'en zalig nieuw jaar. Vorig jaar, aldus spr., hebben wij ge- loopen in de mist van Rijks- en distributie- bureaux en belasting-maatregelen; dit jaar is die mist nog niet opgetrokken, maar, als we voorzichtig onzen weg gaan, zullen wij ook dit jaar ons doel weten te bereiken. Spr. bracht vervolgens hartelijk dank aan het werk-comité, dat vorig jaar voortreffe lijk werk heeft verricht, en aan den geest, adviseur voor diens adviezen. De secretaris, de heer Ph. v. d. Drift, las notulen, deed mededeelingen van eenige in gekomen stukken en van het toetreden van niet minder" dan 22 nieuwe leden. De heer J. M. Doove bracht daarna een gedetail leerd financieel verslag uit. Ons bleek daar uit, dat er 157 leden waren (wat veel te weinig is); dat het jaar 1946 begonnen was met een batig saldo van 786 gld. en geëin digd met -een overschot van 633 gld. Na eenige discussie werd besloten, dit jaar, evenals vorig jaar, de contributie vast te stellen op 15 gld. Tot kasnazieners werden benoemd de heer Bleys, Heemskerk en v. Zjjp. De heer J. C. J. Lambermont gaf nu een zakelijk gesteld verslag van de op 20 Nov. gehouden Centrale Raadsvergadering, waar door we een duidelijk overzicht kregen van het daar verhandelde. Vervolgens was de voorzitters-verkiezing aan de orde. Een schriftelijke candidaatstel- ling was gedaan voor den heer De Hosson; vanuit de vergadering werd ple heer Lam bermont gecandideerd. De heer T. C. de Hosson verkreeg 28, de heer J. C. J. Lam bermont 14 stemmen, zoodat de heer De Hosson gekozen was. De twee aftredende bestuursleden, de heeren J. v. Har te veld en J. Coster, werden legd het bewaken van de op het'j erf van Van Reeuwijk aanwezige pex-sonen. De ge tuigenverklaringen waren niet eensluidend. Een hunner verklaarde pertinent Cuvelier op het erf te hebben zien staan, anderen kunnen zich niet herinneren hem bij het groepje landwachters te hebben opgemerkt. Cuvelier zelf 7 eweert slechts op den weg gestaan te hebben en later zonder verdere voorkennis aan zijn collega's haar huis te zijn gegaan. Nog stond Cuvelier voor een tweede feit terecht. Op 11 Augustus 1944 heeft hij nl. op aandringen van zijn tante bij de land wacht aangegeven, dat Cornelis Stam uit Nieuw Vennep handel dreef in distributie bescheiden. Prompt volgde een huiszoeking, waarbij Stam en nog een tweetal kamera den werden gearresteerd. Stam werd nog denzelfden dag vrijgelaten, maar de twee anderen moesten blijven. Door actief optre den van den K.P. werden zij reeds den vol genden ochtend bevrijd. Hadden de land- wachters geweten, wat voor plaats Stam in de illegaliteit innam, dan hadden ze hem zeker niet zoo spoedig losgelaten, zei mr. Besier in zijn requisitoir. Zijn eisch luidde voor dit verraad drie jaar onder aftrek van preventieve hechtenis en ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. zes boeken, die hij had gestolen uit de leeszaal, welke diefstal door de biblio thecaresse wejrd ontdekt. De verdachte zeide geld noodig te hebben, doch de Of ficier meende, dat hij de verkeerde me thode had gevolgd en vorderde twee maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd een maand gevangenisstraf. met groote meerderheid van stemmen her kozen. De heer Simonis heette den nieuwen voorzitter welkom, sprak het vertrouwen, uit, dat hij zijn taak met veel succes zou vervullen en dankte het bestuur voor de ondervonden prettige samenwerking. De heer De Hosson bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen en hoop te de voetsporen van zijn voorgangers te kunnen volgen door met bekwaamheid, hart en liefde voor de organisatie te werken. Hij deed een beroep op de medewerking, het medeleven der leden. Rector Bernefeld verwelkomde eveneens den nieuwen voorzitter en richtte zich daar na, zooals boven reeds vermeld, tot den af getreden voorzitter. De nieuwe voorzitter leidde nu in een be spreking over den feestavond op 12 Febr., waarop het gezelschap Herman Tholen een nieuwe revue zal geven en welke avond zal worden besloten met orkest en bal. Het belooft een echte feestavond te worden! Na dere bijzonderheden bewaren we nog even voor later, maar wij raden den Katholieken middenstanders aan, dezen avond voor hun gezin en hun introducées zeker vrij te hou den. Ten slotte de rondvraag, waarbij groote animo bleek voor een cursus voor personeel onder leiding van deri heer Bibo, en waar bij ter sprake werd gebracht een zelfde vrije ochtend of middag voor alle midden standszaken, welk onderwerp het bestuur in studie zal nemen. oooooooóooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooi BINNENLAND. De Aartsbisschop van Utrecht, Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong, heeft benoemd tot pastoor te Herwen en Aerdt dan zeereerw. heer J. W. Th. Poodt en tot pastoor te Vol- lenhoven den zeereerw. heer A. D. Grim- melikhuizen. De heer K. J. J. Lotsy is bij enkel candidaatstelling herkozen als voorzitter van den K. N. Voetbalbond. Jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten, president van de Haarlemsche rechtbank, is in den leeftijd van 58 jaar overleden. Een kindje van 10 maanden J. T. H., wonende Laakweg te 's-Gravenhage is door de moeder gestikt in zijn kussentje gevon den. In de Ramaerkliniek te 's-Gravenhage is door een patiënte in een der isolatiecel len een hoeveelheid houtwol aangestoken. Van een bezoeker had zij waarschijnlijk lu cifers gekregen en deze verborgen. De pa tiënte is met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd. BUITENLAND. De eerste rijwiel- en motoiTijwielen- tentoonstelling in Engeland na den oorlog zal eind October te Londen worden gehou den. De Amerikaansche aviatrice, miss Ri- chey die het wereldhoogterecord voor vrou wen van lichte vliegtuigen .in haar bezit had, is gisternacht dood in haar woning aangetroffen. be Fransche minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, Moutet, die naar Indo-China was gevlogen r a vrede te stichten met de Vietnameezen, is overrichter zake weer naar Parijs vertrokken. Zeg het met kogels, is de leus in Peru. Vandaar dat de directeur van het Peru- aansche oppositieblad „La Preusa" gisteren te Lima op straat is doodgeschoten. Hier doen we het met booze ingezonden stukken. De Braziliaansche regeering zou, vol gens geruchten, de ontbinding van de com munistische partij in Brazilië overwegen. In de buitenlandsche pers worden de Hongaarsche communisten ervan beschul digd, het geheele complot tegen de Hon gaarsche regeering geënsceneerd te hebben. WAAR BLEEF iDicd Alatueuj door J. S- FLETSCHER. 19) „Dat is zoo", zei Briscoe, terwijl hij naar den man in den hoek keek. „Jij hebt 'm ze ker niet gezien hè?" „Ik wou dat het waar was", antwoordde de man, „dan zou ik die honderd Pond gauw op zak hebben." „Kun je je niet herinneren, dat je iemand zag die hem misschien geweest kon zijn?" vroeg Briscoe. „Een vreemdeling bijvoorbeeld?" „Nee, ik heb niemand gezien", antwoord de de man. „Niemand en nergens!" Judah Clent snoof verachtend en spot tend. „Nee, omdat er heelemaal niemand te zien was!" riep hij uit. Dit heele zaakje is een soort zwendel. Weet jullie wat ik er van denk nou we 't over denken hebben? 't Is er om te doen, ons hier allemaal te laten denken', dat-ie dood is. Zoo vast as 'n huis". „En waarom moeten we dan allemaal denken, dat-ie dood is?" vroeg een van tie mannen. „Omdat er dan iemand is, die in zijn schoenen kan gaan staan", antwoordde Clent. „D'r is toch een titel te bemachti gen, wanneer de ouwe baas daar ginder aan tien inham er tusschenuit piept? Als die kwajongen uit den weg zou zijn, is er die advocaat ginder in Brychestér, die de groote mijnheer zou zijn. 't Ziet er naar uit, dat die hier aan de toutjes aan het trekken is. Alle advocaten zijn smeerlap pen, dat zeg ik!" „Waarom zouwen ze dan honderd Pond voor nieuws uitloven?" vroeg een andere man. „Das dan je goeie geld wegsmij ten". „Alleen maar lokaas", zei' Clent. „Jullie kunt er van op aan, die advocaat zit er achter. En ik izeg, dat er geen bewijs of niks is, dat d'ie jonge Richard hier in de buurt is geweest.-Als er bewijzen waren, waarom staan die dan niet, net als de rest duidelijk op het biljet? D'r is eenvoudig geen mensch die 'm gezien heeft. En Bry- chester! Brychester is Londen niet! Je moet mij vertelen, dat een vent in Bryches ter kan komen, zonder herkend te wor den, vooral een kerel dien iedereen kende, zooals hij! Dit wil er bij mij niet in, zeker niet als. Plotseling ging de buitendeur open, waardoor een natte windvlaag door de ge lagkamer woei en het licht van de slinge rende lamp uitblies. In de duisternis hoor de Blake de deur weer dichtslaan; toen werd achter de bar- een lucifer aange schrapt en in het spaarzame licht er van zag Blake, dat een vrouw binnen geko men was. Hij kreeg maar een glimp van haar te zien, voor ook het licht van de lu cifer werd gedoofd, maar in dat oogenblik kreeg hij een indruk van iets duister-ge- heimzinnigs enschoons. Het was, of hij plotseling uit een massale duisternis iets vreemd'-bloeiends had zien opglanzen en onmiddellijk weer zien verdwijnen. Hij hoorde naast zich een deur open gaan; toen, dicht bij z'n elleboog, fluisterde de stem van Briscoe: „Gillian Clen>t!" Toen zat ook Blake in de duisternis. Briscoe had de lamp, die in de kleine ka mer op tafel stond, opgenomen en was er mee naar de bar gegaan. „Kan een van jullie die lamp even voor me opsteken?" zei hij. „Jij, Clen't, jij bent de grootste." Maar Clent staarde zijn zuster aan. Ook de andere mannen staarden haar aan. En Blake staarde van achter zijn rood gordijn en terwijl hij staarde, herinnerde hij zich wat Rachel Malvery had gezegd over deze vrouw uit de hut van den eenzamen in ham. Hij keek naar Gillian met buitenge wone belangstelling. Een vrouw, grootsch van gestalte, schi'tterènd van figuur, knap van gezicht en donker als de man naar wicn ze keek, bovendien lichamelijk even forsch en sterk als hij. En terwijl Blake haar opnam, sprak zij; hij was verrast te hooren hoe haar stem, hoewel vast, toch zacht en vloeiend was. Op dat oogenblik zag hij, hoe gevaarlijk deze vrouw moest zijn geweest voor een jongen als Dick Malvery in zijn zorgelooze en wilde jeugd. „Kom mee, Judah", zei ze, „er is iets waarbij je noodig bent". De groote zeeman staarde een oogenblik naar zijn zuster, alsof hij aarzelde tusschen verweer en gehoorzaamheid. En Gillian lachte, 'n lage, soepele lach. En nadat ze haar broer was genaderd, fluisterde ze hem iets in het oor. Judah deed verbaasd en stond op; zijn glas, nog half vol, bleef onaangeroerd, hij keek eens naar de tafel. Zonder een woord te spreken, verliet hij de gelagkamer en zijn zuster volgde hem. Een van de mannen lachte, zonder zin. Een andere klom op een stoel en stak de slingerende lamp aan. En Briscoe keerde terug naar de kleine conversa'tiekamer, waar hij h'et licht dat hij meegenomen had, weer op tafel zette. Hij wenkte Blake. „Haar gezien?" fluisterde hij. „Een die 'n heele zaal vult, hè?" „Ik zag haar", antwoordde Blake. „Een indrukwekkende vrouw." „Eep indrukwekkend stel, allebei", zei de waard met een grijns. „En de moeder die is van dezelfde makelij. Een vreemd stel. Ik zou er wat voor over hebben te weten, wat Gillian van Judah wilde. Na tuurlijk iets heel bijzonders. Ze heeft 'm nog maar ééns van hier weggehaald en dat was toen d'e ouwe baas daar dood gevon den werd in het moeras. D'r is daar wat aan de hand, meneer." Blake waagde zich in deze kwestie niet aan veronderstellingen. De verschijning van Gillian Clent had hem gebracht tot een beschouwing van verschillende zaken, even verward als vormloos; hij zette zijn overpeinzingen voort toen hij, nadat de re gen was opgehouden, zijn wandeling van 10 k.m. met fikschen pas begon. Den hee- len weg naar Brychester liep hij te prak- kizeeren en voor hij den stadsx-and had be reikt, waren zijn gedachten in één vraag gekristalliseerd. Veranderde dien nacht Dick Malvery van gedachte en begaf hij zich op weg naar Silhampton in plaats van naar Malvex'y Hold te gaan? En zoo ja, waarom dan? Na het diner ging hij uitrusten in zijn pri- vé-vertrek. Toen stapte Atherton binnen. „Een nieu we verwikkeling, Blake", zei hij. „Herinner je je nog wat ik zei over Hester Prynne, de juffrouw van gezelschap van mevrouw Mal very? Ze is verdwenen!" (Wox-dt vervolgd).

Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2